Ολικη Ελευθερια Λογου

ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΗμερολόγιοΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» 90 χρονια πριν
Τετ Ιουν 11, 2014 10:36 pm από vangelis70

» ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ by Ten-Ten
Τρι Φεβ 26, 2013 5:01 pm από PAOK RE

» Παραγκα revisited..
Κυρ Σεπ 23, 2012 11:23 pm από PAOK RE

» Επιστροφη στη δραχμη
Τρι Μαρ 13, 2012 12:54 am από PAOK RE

» ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων
Κυρ Ιαν 08, 2012 3:55 am από ThouVou2008

» Contra τελος!
Τρι Ιουν 21, 2011 10:40 pm από gang

» Αλλαγες στο FORUM (σκασμος Θεμακο, δεν ειναι blog)
Κυρ Ιουν 12, 2011 7:41 am από PAOK RE

» Γεια σας αλανια
Κυρ Μαρ 27, 2011 6:49 pm από vangelis70

» Ξεκαρδιστικο
Σαβ Ιαν 01, 2011 2:43 pm από Yaro

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Δημόσια συζήτηση
Affiliates
free forum

Απρίλιος 2018
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Δεκαδεκας

Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων   Σαβ Νοε 05, 2011 11:46 pm

Αμαν πια!!!
Αμαν!!!!
Ουτε ενα Αραβικο Παραμυθι δεν μπορει να σας πει κανεις!!!!
Και ενω ειναι καρατσεκαρισμενο οτι τα παραμυθια ηρεμουν και καταπραηνουν τον ανθρωπο εσας παραδοξως σας εξαγριωνουν!!!!
Τι σοι ανθρωποι εισασθε εσεις????
Μπαοκτζηδες???
Ενταξει φθανει μονον αυτο ομως????
Νομιζω οχι!!!!
Οσο για τα υπουργεια του Κουβελη????
Σας επηρωμεν χαμπαρι!!!
Προσπαθειτε να μας προκαλεσετε και να μας εκνευρισετε....
Δεν θα το κατορθωσετε!!!!
Απο εκει και περα καθε απορεια σας ειμεθα διατεθειμενοι να σας την λυσωμεν φθανει να απευθυνθητε και να ερωτησετε επι του συγκεκριμενου....
Μην δισταζετε!!!
Εξαλλου πως θα μαθει το παιδι αν δεν ρωταει????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
PAOK RE

Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων   Σαβ Νοε 05, 2011 4:24 pm

"Αλλοι λενε οτι εκοψεν τας εκλογας αλλοι λενε οτι εκοψεν το χερι του δια να μην ξαναψηφισει μερικοι δε κακεντρεχεις απο αυτους που ανεφερον παραπανω λενε οτι εκοψεν το πουλι του!!!!"

Και μονον η εξισωσις,αυτη καθαυτη,του κοψιματος των εκλογων,με το κοψιμο του πουλιου,αποδεικνυει το μεγεθος της πλυσης εγκεφαλου,που εχεις υποστει.
Μπορει να κρατας την πενα,η να χτυπας τα πληκτρα του πι σι,αλλα η σκεψη σου ειναι κατευθυνομενη,απ αυτους που χρονια ολοκληρα,ποτισαν με δηλητηριο την σκεψη ενος ολοκληρου λαου.
Εισαι ετοιμος,χωρις να το ξερεις,να στηριξεις για ακομη μια φορα το συστημα,το κατεστημενο,τις δυναστειες,που σαν δρακουλες πινουν το αιμα του κοσμακη με καλαμακι.
Παρε ναχεις σε λιγες μερες,μια κυβερνηση εθνικης ενοτητας τρομαρα τους,με Βενιζελο,Μπακογιαννη,Καρατζαφερη,και που ξερεις,μπορει να κανει το ονειρο του πραγματικοτητα,και ο μετριοπαθης Φωτης,με κανενα υπουργειο.

Φωτια και τσεκουρι στους προσκυνημενους,θαλεγε ο Κολοκοτρωνης αν ζουσε σημερα
Δεκαδεκας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων   Σαβ Νοε 05, 2011 1:53 pm

Α Ρ Α Β Ι Κ Α Π Α Ρ Α Μ Υ Θ Ι Α
--------------------------------------------------

Μια φορα και εναν καιρο εις μιαν μακρυνην χωραν εκτος της Αραβιας ζουσεν ενας καλος ανθρωπος...
Το ονομα του ητο Βαγγελης η..Ανεστης δεν θυμαμαι ακριβως πανε εξ αλλου πολλα χρονια απο τοτε...
Αυτος ο καλος λοιπον ανθρωπος ειχε παθει ενα χουνερι...
Καποιος τον ειχεν απατησει τον ειχε κοροιδεψει του ειχε διαψευσει τας ελπιδας του και ειχε εκμηδενισει τα ονειρα του!!!!...
Τωρα για το ποιος ηταν αυτος οι γνωμες ποικιλουν πανε αλλωστε και τοσα χρονια απο τοτε....
Αλλος λεει οτι ητο η Πατριδα του αλλος λεει οτι ητο το κομμα του αλλος λεει οτι ητο ο ιδιος ο εαυτος του μερικοι δε κακεντρεχεις φθανουσι να λενε οτι ητο η γυναικα του!!!!
Τοτε λοιπον ο αγαθος αυτος ανθρωπος ο Βαγγελης η Ανεστης τελος παντων δεν ενθυμουμαι το ονομα του πανε αλλωστε και τοσα χρονια απο τοτε ενανε ενα απονενοημενον διαβημα...
Κανεις δεν θυμαται τι ακριβως...
Αλλοι λενε οτι εκοψεν τας εκλογας αλλοι λενε οτι εκοψεν το χερι του δια να μην ξαναψηφισει μερικοι δε κακεντρεχεις απο αυτους που ανεφερον παραπανω λενε οτι εκοψεν το πουλι του!!!!
Γεγονος παντως ειναι οτι αυτος ο αγαθος ανθρωπος ο Βαγγελης η Ανεστης δεν ενθυμουμαι το ονομα του πανε αλλωστε τοσα χρονια απο τοτε δεν ξαναεψηφησεν.....
Παρ ολα αυτα ομως εξακολουθησε να μην ειναι ικανοποιημενος απο την Πατριδα του απο το κομμα του και απο τον εαυτον του και να εκλεγει εμμεσως πλην σαφως κυβερνησεις που συνεβαλον εις το προσωπικον του δραμα!!!!....
Οι δε κακεντρεχεις που ανεφερον παραπανω ελεγον οτι το μονο που καταφερεν ειναι να μην ειναι ικανοποιημενη και η γυναικα του και να την κοπανησει με εναν νταληκιερην!!!!
Και περναγανε τα χρονια και ζησανε αυτοι καλα και μεις χειροτερα!!!!!

Οχι... αλλα διαβαστε αυτο το παραμυθι με απαλην φωνην σε ενα πιτσιρικι και αν δεν το παρει ο υπνος να μου τρυπισετε την μυτην!!!!...
Ασε που μπορει να πιασει και σε ενηλικα!!!!

vangelis70

Αριθμός μηνυμάτων : 312

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων   Σαβ Νοε 05, 2011 10:23 am

Ο Ξεσκεπαστος παντως τους τυλιξε χθες ολους σε μια κολλα χαρτι στη βουλη, μπορει να ειναι φλωρος, αμερικανακι και τσατσονι τους εκανε ομως του αλατιου με την ψηφο εμπιστοσυνης....φανταστειται επομενως ποσο αχρηστοι ειναι οι υπολοιποι.
PAOK RE

Αριθμός μηνυμάτων : 299

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων   Πεμ Νοε 03, 2011 11:23 pm

Mhn to psaxneis Baggelh. Kai dhmopshfisma na ginei NAI tha pei o laoutzikos. Yparxei o fovos kai o tromos mhpws xasoun ,oxi auta pou exoun,alla auta pou elpizoun pws tha apokthsoun,an parameinei to kathestws ws exei.
Plhn elaxistwn eksairesewn,oi volemenoi kai oi apovlakwmenoi,tha sthriksoun kai pali thn Eurwph,thn "dhmokratia",tis synthikes pou upograpsan oi poulhmenoi politikanthdes,kai to ksepoulhma tha synexistei.

O KATHE LAOS EXEI TOYS HGETES POU TOY AKSIZOUN
vangelis70

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων   Πεμ Νοε 03, 2011 4:53 pm

Φοβουνται οι πολιτικοι πως αν μιλησετε και εκφρασετε τη βουληση σας σε δημοψηφισμα θα παρετε λαθος αποφαση.
Γι αυτο λυσσαξανε ολοι στην κυβερνηση και την αντιπολιτευση να μην γινει.

Εκλογες ομως θελουνε, εκει σας εμπιστευονται οτι θα παρετε τη σωστη αποφαση γιατι οπου κι αν το ριξετε δε θα αλλαξει απολυτως τιποτα.
Στο δημοψηφισμα ο λαος παρακαμπτει τους μεσαζοντες και τους αντιπροσωπους και αποφασιζει για τον εαυτο του.

Ακομα κι αν το ζητουμενο ειναι ο χορος του Ζαλογγου, στις εκλογες οποιο κι αν ειναι το ζητουμενο ο χορος του Ζαλογγου ειναι κατι παραπανω απο βεβαιο....γιατι αγαπητοι πτωχοι το πνευματι αδερφοι οι εκλογες ειναι μια ιεροτελεστια, μια διαδικασια μαζικης υπνωσης κατα την οποια ο λαος βυθιζεται στην αποχαυνωση....θα βαλουνε τα κουστουμακια τους με τα μανικια σηκωμενα σα να γυρισανε μολις απ' το γιαπι και θας σας πουνε οτι το εθνος για να σωθει χρειαζονται θυσιες...πρεπει να σωθουν τα κεφαλαια των καπιταλιστων που σας δινουν δουλεια για να μπορειτε να παιρνετε τα 500 ευρω το μηνα σας....να σωθουν οι τραπεζες για να σας δανειζουν με υψηλα επιτοκια, να μη χασουν τα πολιτικα τζακια τα βιλαετια που κληρονομησαν απο τους παπουδες τους για να εχετε αξιους ηγετες που θα παραχωρουν με ανεση τα εθνικα κυριαρχικα διακαιωματα τους προκειμενου να διατηρουν τις καρεκλες τους.

Και σεις που δεν καταλαβενετε γρι απο οικονομια και πολιτικη θα το ριξετε δαγικωτο το ψηφαλακι, θα κυλησει το νερο στ' αυλακι και ο καλος θεος θα σας προστατευσει απο την πεινα και τις κακουχιες που ερχονται...
vangelis70

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων   Πεμ Νοε 03, 2011 4:34 pm

Μπλοφα ητανε το δημοψηφισμα λεει τωρα ο Ξεσκεπαστος, για να αναγκασει δηθεν το Σαμαρα να πει το ναι σε κυβερνηση εθνικης σωτηριας.
Και τελικα την μπλοφα τη φαγανε πρωτα οι δικοι του και βγαλανε τα μαχαιρια να τον τεμαχισουνε...ε ρε πλακα που εχουν οι Ελληνες πολιτικοι....δοσιλογοι απο κατασκευη.

Το δημοψηφισμα για το ευρω παρ' ολα αυτα πρεπει να παραμεινει κυριο λαικο αιτημα, η απατη των εκλογων για κυβερνηση δι' αντιπροσωπων εφερε την Ελλαδα στο γκρεμο και τη χρεοκωπια. Καιρος να αποφασισουμε εμεις αμεσα και χωρις κολαουζους τι ειναι αυτο που θελουμε, οποτε γραψτε τους στα παπαρια σας και στις επομενες εκλογες....ουτως η αλλως ειναι ολοι τους ενωμενοι με σημαια το μνημονιο εναντια σε μας τους πολιτες, σιγα μην τους κανουμε τη χαρη να γινουμε συνενοχοι στο εγκλημα.

Κι επειδη πολοι ασχετοι μιλανε και παπαγαλιζουν οτι επιστροφη στη δραχμη ισον επιστροφη στα σπηλαια μαθετε οτι τα σπηλαια ουτε με το μνημονιο θα τα γλυτωσετε. Το κυριο διακυβευμα ειναι η εθνικη κυριαρχια της χωρας. Αν δεν εχετε προβλημα για μερικα ψιχουλα παραπανω να μεινετε ευρωπαιοι για νας κανουνε κουμαντο οι ξανθοψειρες μεχρι να αποχαιρετισετε εσεις και τα δισεγγονα σας αυτο το ματαιο κοσμο τοτε μαγκια σας. Ελληνες παντως δε θα ειστε.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την vangelis70 στις Πεμ Νοε 03, 2011 4:55 pm, 1 φορά
Δεκαδεκας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων   Τρι Νοε 01, 2011 6:53 pm

Πολυ τον παω τον πουστη τον Τζεφρυ!!!
Ειναι μοναδικος!!!!
Αναστατωσε ολη την υδρογειο!!!!
Κατεβασε χρηματιστηρια μεχρι και το Χονγκ Κονγκ, εριξε ευρα, ανεβασε σπρεντς, ψιλοχρεοκοπησε Ιταλια και Γαλλια ,ουτε ο Γκουφη να ηταν ο ατιμος!!!!
Τους εκανε να φευγουν σαν πανικοβλητα ποντικια μη ξερωντας απο που θα τους ελθει!!!
Ποιος αλλος θα μπορουσε να τους κανει τετοιο χουνερι!!!
Το μονο που μενει ειναι να κανει σεξουαλικη δημοσια προταση στην Μερκελ!!!!
η να βγει αυριο το πρωι και να τους πει ''μια πλακα εκανα ρε παιδια"!!!!
Να τους ξερανει ολους!!!!
Δεκαδεκας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων   Τρι Νοε 01, 2011 3:37 am

Aγαπητοι εν Αλλαχ αδελφοι Σαλαμι Αλεκο μου…..
Ο Αλλαχ να σας δινει χρονια δια να απολαμβανετε τοιαυτας εμφανησεις….
Συμφωνως με εκκλησιν του Αντρικου του οποιου δεν θελω να χαλασω το χατηριον μεταφερομαι εις την παρουσαν ενοτητα του Φορουμ….
Κατ αρχας θελω να αναφερθω εις εκεινον τον Γυαρουλην μην τυχων και διαβασει αυτά που θελω να του σουρω διοτι αυτος ως γνωστον διαβαζει μονο τις τρεις πρωτες γραμμες από τα γραφομενα μου…
Θελω λοιπον να του πω καταμουτρα…
Μπραβο ρε Γυαρουλη!!!...Ευχαριστω ρεεε!!!...Νασαι καλα ρεεε!!!Μας εφτιαξες την ημερα ρεεε!!!!Παλι καλα που δεν μας ειπες πως μολις δεις γραπτο μας [πληθυντικος μεγαλοπρεπειας] φτυνεις στην οθονη ρεεε!!!Η ότι κατεβαζεις τον γενικο ρεεε!!!
Δεν καθησες όμως να σκεφτεις ότι εγω ανηλωσον ολο το προχθεσινο μου απογευμα…Ενώ θα μπορουσα να ασχοληθω με μιαν από τας δεκαδας ζωντοχηρας που με περιμενει στην σειρα….Η να παρω ένα τηλεφωνακι την Ατζολινα μου που την εχω παραμελησει Η να ασχοληθω με την Πετραν…Σας εχω πει για την Πετραν???Δεν σας εχω πει…Η Πετρα λοιπον είναι μια διμετρη ξανθια Σλοβακα κουκλαρα κατω των τριακοντα με καμπυλας φορμουλας ένα…Την γνωρισα εις έναν ρομαντικον μου περιπατον εις το παρακειμενον δασακιον συνοδευων την Κιρκην ενώ αυτή συνοδευε το σκυλακι της ένα μαυρο γκριφωνακι επτα μηνων ονοματι Αμιρ….Αμεσως κατι εγινε με τας Χημειας μας!!!!Μου ανοιξε την καρδιαν της…Το κοριτσι δουλευει ως μπαρ γουμαν διοτι καμμια δουλεια δεν είναι ντροπη!!!..Το εχτυπησεν όμως η κρισις η κραησις στην καθομιλουμενην…Η Δουλεια επεσεν κατακορυφως!!!…Ο Αλητης το αφεντικον ο οποιος ακουσον ακουσον δεν της κολαει ουτε ενσημα του ΙΚΑ και την αμοιβει με 600 ευρω μηνιαιως συν τα τυχερα του κοριτσιου αρνειται να την πληρωσει διοτι λεει δεν εχει δουλεια!!!…Από την αλλην η ποιοτης των πελατων εχει πεσει εις το ναδιρ που λεγουσιν..Οχι μονον δεν αφηνωσιν κανενα πουρμπουαρ αλλα περνουν και τα χαλκινα…Και το κοριτσι πληρωνει μονο για νοικι 350 ευρω το μηνα εις μιαν γκαρσονιερουλαν 27 τμ της ηλθε δε και η εκτακτος εισφορα της ΔΕΗ και δεν ξερει τι να κανει…Ζει ένα δραμα!!!Αποφασισεν να φυγει!!!…Θα παει πισω εις Σλοβακιαν μια ωρα από την Μπρατισλαβαν που η μαμα της θα πουλησει το σπιτι της και μετα θα παει στην Βιεννην να βρει την αδελφη της που δουλευει μπεημπυ σιτερ εις αριστοκρατικην οικογενειαν…Εγω από την πλευραν μου δεν ειμαι διατεθειμενος να το επιτρεψω αυτό!!!…Διοτι τετοιες κουκλαρες ομορφαινουσιν την Ελλαδα και αυτος είναι πατριωτισμος και όχι οι παρλαπιπες που αναφερει ο Παπαφιδης!!!…Ευρισκομαι όμως εις διλημα …Να αναλαβω μερος των εξοδων δεν με περνει διοτι οικονομικως δεν ειμαι καθολου καλα και με εχει σακατεψει η κραησις.!!!.Να την ακολουθησω εις Βιεννας είναι νομιζω λιγακι αργα…Παντως της το εδηλωσον…Πολύ θα λυπηθω αν εγκαταλειψει την χωραν και οσον περνα από το χερι μου δεν θα το επιτρεψω!!!!
Και ενώ εχω τοιουτου ειδους κομβικα ζητηματα να αντιμετωπισω εγω καθομαι και σπαταλαω τον χρονον μου να σας γραφω και να ασχολουμαι μαζυ σας….
Γιατι το κανω???Διοτι εχω βαλει σκοπον ζωης να σας επιμορφωσω και να σας φερω εις τον ισον δρομον….
Και από πανω εχω και τον Γυαρουλην……
«Τρεις σειρες τον αντεξα!!!!!»μου γραφει καταμουτρα….
Ντροπη!!!!!!
Κανονικα επρεπε να αποχωρησω παραυτα αλλα εχετε χαριν…..
Ας περασω τωρα εις τα θεματα μου…..
Αυτος ο Παπαφιδης ευρισκεται εις πληρην συγχυσιν….
Με καλει τωρα να εξετασωμεν αν η επιθεση των Γιουζα στο Αφαγνισταν ητο μια επιθεσις Δημοκρατικης χωρας οποτε το φιλειρηνικο κινημα των Γιουζα είναι φασιστικον και αν η επιθεση του Δημοκρατικου Ισδραηλ στους Παλαιστηνιους αποτελει Παγκοσμιον Πολεμον!!!!…Λες και είναι αυτό το θεμα μας!!!…Δεν θα τον ακολουθησω εις αυτας τας ατραπους του σαλεμενου εγκεφαλου του…
Απλα θα τον παρακαλουσα να μου αποκαλυψει που ο Κουβελης ειπε ότι η Γουζα είναι η τελεια Δημοκρατια????…Θα του ημην ευγνωμων!!!….
Επισης θα τον παρακαλουσα επειδη σαν αντικειμενικος ανθρωπος παραδεχομαι ότι εχει τεραστιον και οξυδερκην ιστορικην μνημην να μου απαντησει με ένα ναι η ένα όχι….
Θυμαται κατά το παρελθον ομαδα που να εκανεν την Μπαοκαραν μεσα εις την Τουμπαν τοσον γιο γιο να της εξαφανησεν την μπαλλαν να της εβαλε τρια πεντακαθαρα γκολ αντι για εξι και να προκαλεσεν ακομη και τον οικτον της διαιτησιας ητις εσφυριξεν εν ανυπαρκτον πεναλτυ για το γκολ της τιμης????[Εκτος και ενομιζεν ότι ο Βιτολο επαιζε ακομη στον Μπαοκ και του εκανε πεναλτυ ο Βειρινια!!!!]
Θυμαται????
Ναι η Όχι????
Ας περασω τωρα στον Αντρικουλη μου…..
Moυ γραφει ότι συμφωνει σε πολλα από αυτά που γραφω….Και φυσικα συμφωνει!!! …Αφου είναι η φωνη της λογικης και όχι πιρουετες και αλματα στο κενο…Εγω πιστευω ότι θα συμφωνησει σε όλα με την προυποθεση ότι ένα αριστερο συγχρονο κομμα πρεπει να αφουγκραζεται τα αιτηματα των καιρων να αγωνιζεται για το μεγιστο εφικτο αποτελεσμα και να το επιτυγχανει, να μην πουλαει φουμαρα μαγικες λυσεις από ουτοπικες πολιτικες να μην λαικιζει και να διδασκει ηθος και αξιες ζωης μενοντας σταθερα προσκολημενο στην ιδεολογια του χωρις ευκαιριακες εκπτωσεις….
Θα ηθελα όμως εδώ να επικεντρωθω σε δυο τρια πραγματακια από οσα γραφει…
Το αν πρπει να φυγει η Κυβερνηση Παπαντρεου [που εγω συμφωνω]είναι πολιτειακο θεμα…Εφοσον συμφωνουνε ότι δεν εχουμε τιποτε καλυτερο συστημα διακυβερνησης να προτεινουμε{ υπο τις σημερινες συνθηκες που διαγει η χωρα} από το κοινοβουλευτικο συστημα ο τροπος για να φυγει είναι η να καταφηφιστει από την βουλη[μεσα και από την λαικη κατακραυγη] η να παρει πρωτοβουλια ο Προεδρος της Δημοκρατιας μετα προτροπη Συνταγματολογων ότι δρα αντισυνταγματικα και να παραιτηθει εκβιαζοντας ετσι εκλογες…
Άλλος τροπος που να μην περικλειει κινδυνους επικινδυνων εκτροπων με τις σημερινες συνθηκες δυστυχως δεν υπαρχει….
Από κει και περα εξαρταται από το εκλογικο σωμα…
Τα κομματα της Αντιπολιτευσης και κυριως τα μικροτερα το μονο που μπορουν να κανουν είναι να ζητουν εκλογες….
Αυτό κανει και η ΔΗΜΑΡ….
Τωρα για το αν για την ΔΗΜΑΡ ισχυει ότι αν το ξεπουλημα είναι νομος πρεπει να εκτελεστει δεν νομιζω ότι εχεις δικιο….
Η ΔΗΜΑΡ απλα δεν δημαγωγει και δεν λαικιζει…Όπως σου προανεφερα είναι υπερ παντα της διεκδικησης του μεγιστου δυνατου αποτελεσματος προς οφελος των λαικων συμφεροντων….
Και πιστευει ότι οι λαικοι αγωνες πρεπει να εχουν προοπτικη και δυνατοτητες επιτυχιας αλλιως αποτελουν επαναστατικην γυμναστικην…
Για παραδειγμα το ΠΑΜΕ εχει στο προγραμμα του σαν ζητουμενο κατωτερο μισθο 1500 ε και επιδομα ανεργειας καθ ολη την διαρκεια της ανεργειας 1200 ε…Ξερει βεβαια ότι αυτά είναι ανεφικτα δεν τα εφαρμοζει εξ αλλου και το ιδιο στην Τυποεκδοτικη..Δεν το ενδιαφερει όμως..Διοτι οσον περισσοτερο εξαθλιωνονται οι μαζες τοσο κοντυνοτερα φθανει η ημερα που θα επαναστατησουν..Οποτε…Επαναστατικη γυμναστικη….
Για την ΔΗΜΑΡ όμως δεν είναι το ιδιο….
Θα ηταν πολύ ευκολο να πει δεν πληρωνουμε τιποτε και περνουμε αμπαριζα και βγαινουμε και όχι σε όλα σαν την υπολοιπο Αριστερα…
Εδώ όμως μπαινουν πολλα θεματα…Πρωτα πρωτα οι διακρατικες σχεσεις που θεωρουν ότι η υπογραφη μιας συμφωνιας από μια Κυβερνηση δεσμευει το συγκεκριμενο κρατος μεχρι να ανατραπει με άλλη διακρατικη συμφωνια και όχι μονο κατά την διαρκεια της κυβερνησης που υπεγραψε…Μετα το αρνουμαι να πληρωσω τα χρεη που που συνειψαν Ελληνικες Κυβερνησεις εχουν εκτος του προφανους κερδους και συνεπειες…Ποιες είναι αυτές οι συνεπειες όμως και αν μπορουμε να τις αντεξουμε…Ποτε η ΔΗΜΑΡ δεν ειπε ότι είναι υπερ του μνημονιου και αν υπαρχει βιωσημος και εφικτος τροπος να απαλλαγουμε απ αυτό θα είναι η πρωτη που θα ψηφισει και με τα δυο τα χερια για αυτό…Διοτι από οσο ξερω και βλεπω δεν εχει ορατες τουλαχιστον δεσμευσεις..Αν υποψιαστω ότι εχει αορατες θα εξαφανιστω…Από το σημειο όμως αυτό μεχρι που να λαικιζεις ασυστολα και να λες εξω το μνημονιο εδώ και τωρα γιατι ετσι γουσταρω υπαρχει διαφορα και καλα κανει η ΔΗΜΑΡ που δεν υιοθετει τετοιες μεθοδους….
Οσον αφορα το ότι οι Ευρωπαιοι θελουν το κακο μας και παλι θα διαφωνησω…Οι ευρωπαιοι θελουν το κακο μας οσο εμεις θελουμε το κακο του Βελγιου της Ολανδιας η της Γαλιας…Οι Ευρωπαιοι απλα θελουν στα πλαισια γιας ενιαιας αγορας να εχουν συναλλαγες με την χωρα μας συμφωνες βεβαια με τα εθνικα τους συμφεροντα…Αρα δεν θελουν ουτε το κακο μας ουτε το καλο μας υπεραμυνονται ς των συμφεροντων τους σκεπτομενοι μαλιστα ότι το «κακο» μας κινδυνευει να απορριθμησει ολο το συστημα τους…
Επομενως πρεπει να ξεφυγουμε από αυτή την ξενοφοβια που μας χαρακτηριζει εξ επανεκαθεν και να σκεφθουμε το εξης απλο…
Αν οι ξενοι θελουν το κακο μας τοτε οι Ελληναρες που ξεχαρβαλωσαν το Δημοσιο που κανανε του Κοσμου τις ρεμουλες που εξηγαγαν δισσεκατομυρια στην Ελβετια και Αλλαχου τι θελουν…
Αλλου είναι το προβλημα λοιπον…
Τελος σχετικα με το Θεμα του ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι μενος αλλα λυπη απογοητευση και θυμος για ένα χωρο και μια παραταξη στην οποια ειχωμεν προυπαρξει και την διαδρομην της την ειχαμε προβλεψει…Διοτι αυτος ο Θυμος ξεκιναει από πολύ πριν όταν το ΚΚΕ για δικους του και προφανεις λογους απεχωρησε από τον ενιαιο Συνασπισμο…Τοτε ηταν η ευκαιρεια να μεταλαχθει ο Συνασπισμος σε ένα συγχρονο Ευρωπαικο κομμα της Δημοκρατικης Αριστερας εμφορουμενο από την Ιδεολογια της Ανανεωτικης Αριστερας…Δεν ειχε και άλλο νοημα η υπαρξη του αλλωστε αφου εναλλακτικα υπηρχαν και το ΠΑΣΟΚ και το ΚΚΕ…Αλλα διαφορα παλαιοκομμουνιστικα στοιχεια που παρεμειναν εντος εμπειροτατα στην κατασκευη ‘’πλειοψηφειων’’τον παρεσυραν σε ένα συμπληρωματικο του ΚΚΕ κομμα το οποιο φιλοδοξουσε να πεξει στην Αριστερα το ρολο του ΚΚΕ κλεβοντας του τον…Και σαν να μην εφθανε αυτό ο ΜΑΛΑΚΑΣ με κεφαλαια ο Αλαβανος θελοντας να το παιξει Σπαρτακος ο αρχηγος των σκλαβων εφερε κάθε ειδους γκρουπουσκουλο από εκεινα που το μονο που ειχαν ηταν μια σφραγιδα και αν κατεβαιναν στις εκλογες αυτοτελως θα επερναν το 0,000001 του εκλογικου σωματος…Ετσι μαζευτικαν εκει μεσα Μαοικοι Τροτσκιστες Τριτοδιεθνικοι Παλαιοκομμουνιστες Νεοκομμουνιστες ,μλ,λμ,κουελεμ και η μαρα με το κακο συναπαντημα με ολους αυτους να θελουν ισοτιμια και συμμετοχη στην ιδεολογια του Συριζα και τις αποφασεις…Ουτω αυθωρι και παραχρημα δημιουργηθηκε ο Πυργος της Βαβελ που οι μισοι είναι υπερ της παραμονης της χωρας στην ΕΕ οι αλλοι μισοι κατά,οι μισοι υπερ του Ευρω οι αλλοι μισοι υπερ της δραχμης .οι μισοι αποδοκιμαζουν την ομαδικη εστω βια οι αλλοι μισοι την δικαιολογουν…Και μια παραπομπη εδώ άλλο με ελαφρυντικα άλλο δικαιολογημενη..Αποτελεσμα να προτεινουν για υποψηφιους στις Ευροεκλογες έναν που ηταν υπερ της ΕΕ και μιαν που ηταν υπερ υης αποχωρησης της χωρας από αυτην!!!Και φθανουν σημερα μετα πειρα δεκαετιων στο κουρμπετι να δημαγωγουν και να λαικιζουν ασυστολα επιδιοκωντας λεει την μεγαλη ενωμενη αντιμνημονιακη παραταξη με το ΚΚΕ!!!...Μα βρε μαλακες αφου ξερετε στο πετσι σας πως το ΚΚΕ δεν συνεργαζεται..Σας το λεει αλλωστε καταμουτρα πεντε κομματα δυο πολιτικες και σας αποκαλει κομμα του Ευρωμονοδρομου και εναλλακτικη λυση του συστηματος..Αφου ξερετε ότι η ιδεολογια του ΚΚΕ είναι ότι η επαναστατικη ταξη είναι η εργατικη η οποια εξ ορισμου και αξιωματικως ανηκει στο ΚΚΕ η οποια χρησιμοποιει την μικροαστικη ταξη για να καταλαβει την εξουσια να επιβαλλει την δικτατορεια του Προλεταριατου και μετα παπαλα….Αλλα πες ότι συνεργαζοσαστε και ο λαος σας εδινε 51% και κανατε κυβερνηση..Τι κυβερνηση θα κανατε??Το ΚΚΕ είναι υπερ της εξοδου της χωρας από την ΕΕ και επιστροφη στο τοπικο νομισμα εσεις υποτιθεται ότι εισθε υπερ της παραμονης και του Ευρω ,Το ΚΚΕ είναι υπερ της κρατικοποιησης των μεσων παραγωγης των πλουτοπαραγωγικων μεσων της δημοσιας περιουσιας των τραπεζων των Οργανισμων του Δημοσιου και του Δημοσιου τομεα εσεις υποτιθεται υπερ της Ελευθερης Αγορας…Και αλλα πολλα φυσικα…Επομενως τι σκατα κυβερνηση θα φτιαχνατε…Είναι σαν εγω να πηγαινω Θεσσαλονικη εσυ Καλαματα ξεκινωντας από Αθηνα και να σου προτεινω να παμε με το ιδιο αυτοκινητο…Εκτος και δεν ισχυει αυτό δεν εχετε διαφορες οποτε πανετε προσχωριστε στο ΚΚΕ να ησυχασετε και σεις να ησυχασωμεν και ημεις…Τετοια τραγελαφικα συνεβαινον στον λεγομενο ΣΥΡΙΖΑ οποτε το προηγουμενο συνεδρειο του ηταν η τελευταια προθεσμια..Εγω τουλαχιστον και όχι μονο το ειχαμε δηλωσει καθαρα ότι η επιστρεφουν στο μονο λογο υπαρξης τους που είναι η Αννανεωτικη μορφη και ιδεολογια η μπαυ μπαυ..Δυστυχως οι προκατασκευασμενες πλειοψηφιες δεν το επετρεψαν οποτε δεν υπηρχε άλλη διεξοδος να ησυχασωμεν και ημεις να ηρεμησουν και αυτοι διοτι ουσιαστικα ηταν δυο κομματα δυο νοοτροπιες δυο προοπτικες στην συσκευασια του ενός….Και από τοτε ο ΣΥΡΙΖΑ ερωτοτροπει με τους κουκουλοφορους επενδυει σε γιαουρτια εναντιον Παγκαλου επιζητει υποκριτικα και λαικιστικα συμμαχιες με το ΚΚΕ και χαιδευει τα αυτια των αγανακτησμενων συμπολιτων μας πλειοδοτοντας σε καταρες και κραξιματα ψαρευοντας σε θολα νερα και ελπιζοντας να εισπραξει την ψηφο διαμαρτηριας και αγανακτησης που θα εμφανισθει στις επομενες εκλογες…Χωρις φυσικα να προτεινει τιποτε συγκεκριμενο μεσα σε μια γενικη θολουρα και υιοθετωντας πληρως την τακτικη του ΚΚΕ το όχι σε όλα…Γιαυτο εκνευριζομαι όταν τον βλεπω να ανεβαινει δημοσκοπικα αναρρωτωμενος αν το αξιζει..αλλα από την αλλην καλυτερα μια ψηφος θεσης παρα δεκα διαμαρτυριας ..Διοτι καλο είναι να ισχυροποιουνται τα μικρα κομματα αφου ειμεθα εναντιον του δικομματισμου αλλα και οι ψηφοι διαμαρτυριας είναι διαβολομαζοματα ανεμοσκορπισματα…..
Αυτά γενικως …
Και σαν να μην μουφταναν αυτά μου προεκυψεν και δημοψηφισμα!!!!
Το οποιο όμως θα σας το αναλυσω διεξοδικως λιαν προσεχως….
Αν νομιζετε ότι θα το γλυτωσετε εισθε γελασμενοι!!!!!
Andrikos07

Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2010
Τόπος : Athens

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων   Δευ Οκτ 31, 2011 3:56 pm

Για πολιτικα κοινωνικα κλπ εδω για να μη το μπουρδελεψουμε τελειως το φορουμ (σκασμος Θεμακο δεν ειναι μπλογκ)
Andrikos07

Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2010
Τόπος : Athens

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων   Παρ Δεκ 17, 2010 5:05 pm

Τα σπανε οι τυποι απλα αχαχαχα πολυ καλοι ! Laughing
ThouVou2008

Αριθμός μηνυμάτων : 51

ΔημοσίευσηΘέμα: ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων   Παρ Δεκ 17, 2010 4:15 pm

https://www.youtube.com/watch?v=aWjqvHURJIM

Απίστευτοι οι τυπάδες. 1000 μπράβο. Σφάζουν με το γάντι

ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
AntiContra :: Πολιτική-
Μετάβαση σε: