AntiContra
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Ολικη Ελευθερια Λογου
 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» 90 χρονια πριν
90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΤετ Ιουν 11, 2014 10:36 pm από vangelis70

» ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ by Ten-Ten
90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΤρι Φεβ 26, 2013 5:01 pm από PAOK RE

» Παραγκα revisited..
90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΚυρ Σεπ 23, 2012 11:23 pm από PAOK RE

» Επιστροφη στη δραχμη
90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΤρι Μαρ 13, 2012 12:54 am από PAOK RE

» ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων
90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΚυρ Ιαν 08, 2012 3:55 am από ThouVou2008

» Contra τελος!
90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΤρι Ιουν 21, 2011 10:40 pm από gang

» Αλλαγες στο FORUM (σκασμος Θεμακο, δεν ειναι blog)
90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΚυρ Ιουν 12, 2011 7:41 am από PAOK RE

» Γεια σας αλανια
90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΚυρ Μαρ 27, 2011 6:49 pm από vangelis70

» Ξεκαρδιστικο
90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΣαβ Ιαν 01, 2011 2:43 pm από Yaro

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Δημόσια συζήτηση
Affiliates
free forum

Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

 

 90 χρονια πριν

Πήγαινε κάτω 
+2
PAOK RE
gang
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ThouVou2008




Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΤρι Φεβ 21, 2012 12:32 am

TEN TEN μπουρδολογείς επιεικώς όμως.

Τι 25000 μωρέ ;;;; είσαι με τα καλά σου ;;;; Όταν κατέβηκα εγώ στις 6μιση -που μάλλον την είχατε κάνει έως τότε- δεν μπορούσες να προχωρήσεις με τίποτα σε ολόκληρη Σταδίου, Πανεπιστημίου, πλατεία Κλαυθμώνος, Κοραή κλπ κλπ. Κόσμο είχε και πίσω από το Σύνταγμα προς Συγγρού.

Και 200 χρόνια να μέτραγες άτομο-άτομο τις πορείες, οι 25000 είναι αστεία κατεβασμένος αριθμός, ο Καψής θα σου έκλεινε και το μάτι αν τα έλεγες αυτά σε δελτίο μαζί του.

25000 και παρακάτω λέει.

Εδώ το ΠΑΜΕ έβαλε ολόκληρα πούλμαν από επαρχία, στρατιές έφερε. Και όταν φέρνει, δεν φέρνει λίγα άτομα.

Όποιος κάθεται και σκέφτεται τις καταστροφές περισσότερο από το παρόν που δίνει πλέον και ο "στεγνός" νοικοκυραίος, έχει εγκεφαλικό πρόβλημα και αυτό πιθανότατα να μην λύνεται.

ΥΓ. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις ΤΕΝ ΤΕΝ που βλέπει ακόμη περισσότερα χρόνια μπάλα, το Καραισκάκη έχει χωρητικότητα μικρή. Αν υπολογίσεις το 1τμ κατ' άτομο, το ότι τα καρεκλάκια έχουν μικρότερες διαστάσεις, ότι υπάρχουν κενά 0.58 τμ μεταξύ των θέσεων, αν βάλεις και τους διαδρόμους άλλα 1,2 τμ κενά, τα υπόλοιπα κενά για λόγους ασφαλείας ώστε οι θεατές να έχουν και καλύτερη πρόσβαση, τότε ο ΟΣΦΠ κόβει κατά μέσο όρο 58 εισιτήρια. Στα ντέρμπι και στα ματς με Μάντσεστερ, Άρσεναλ και δεν ξέρω γω ποιον άλλο, γεμίζει και ο Μαρινάκης εισπράττει 238 εισιτήρια x60 euro = 14280 euro.

Πίτσες μπλε οι 40000 θέσεις.

Καλή μπάζα κάνει πάντως !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΔευ Φεβ 20, 2012 9:02 pm

Αγαπητο Γκαγκακιον…
Όπως ειδες διορθωσα την λαθος διατυπωσιν…
Αρα αμαρτια ομολογημενη δεν είναι αμαρτια!!!!
Θα μου επιτρεψεις όμως να επιμεινω σε δυο σημεια…
Καλως η κακως με την βοηθειαν η όχι του Μεγγα του Αντενα και των αλλων παιδιων αυτό που μενει στο συνειδητο και το ασυνειδητο της κοινης γνωμης είναι ότι οι «κακοι’» κουκουλοφοροι εστω και με την ανικανοτητα η την ανοχην της Κυβερνησης καταστρεφουν ιδιωτικη και δημοσια περιουσια…
Αρα καποιος πρεπει να τους σταματησει…
Δυνητικα αυτος είναι η κυβερνηση…
Αρα η Κυβερνηση από κατηγορουμενος γινεται ο εν δυναμει προστατης εναντιον των «κακων» παρανομων κουκουλοφορων!!!
Εκει οδηγουμεθα επαγωγικα καλως η κακως και το ποσο κακο κανει αυτό στο λαικο κινημα είναι περιττο να σημειωσω…
Οσο για τον αριθμο θα μου επιτρεψεις να ειμαι εξπερ διοτι κανεις δεν εχει μεγαλυτερη πειρα από εμενα…
Και αυτό γιατι επι 35 συναπτα χρονια δουλευα Αιολου και Σταδιου γωνια από τις 8 το πρωι μεχρι τις 10 το βραδυ…
Επομενως διαμενοντας στου Ζωγραφου και μη εχων άλλο μεταφορικο μεσον από τον ποδαροδρομο ,περνουσα από ολες μα ολες τις προεκλογικες συγκεντρωσεις ειτε Κλαθμωνος ειτε ΠΛ.Συνταγματος από μεσα…
Ξερω λοιπον πως μοιαζουν οι μεγαλες συγκεντρωσεις σε κάθε σημειο τους και κάθε ωρα τους…
Ξερω επισης ότι μια πυκνη συγκεντρωση δικαιολογει 2 ατομα κατά μεσο ορο ανα τμ…
Αρα 200.000 ατομα σημαινουν 100.000 τμ αρα 100 στρεμματα ελευθερου χωρου….
Αυτό σημαινει ότι μονο οι μεγαλες συγγεντρωσεις του ΠΑΣΟΚ όταν ο Αντρικος ελεγε ότι θα τα αλαξει όλα πλησιαζαν η εφθαναν αυτό τον αριθμο….
Φυσικα τοτε οι εφημεριδες μιλαγαν για εκαττομυρια κοσμου!!!
Επισης ξερω και τον ρυθμο προσελευσης του κοσμου σε αυτές τις συγκεντωσεις…
Όταν εφθανες στο Χιλτον για παραδειγμα μια ωρα πριν την συγκεντρωση εβλεπες τον κοσμο να κατεβαινει από Ζωγραφου, Ιλισια ,Καισαριανη, Παγκρατι, κατά μπουλουκια…
Προχθες εγω πηγαινα εδώ ,δυο γεροι παραπερα ,δυο τρεις παρα κατω και η ωρα ηταν 16.45 με εναρξη Συγκεντρωσης τις 17.00…
Ουσιαστικα γεματη ηταν μονο η πλατεια συνταγματος και πυκνα μονο το πανω τμημα της και όταν απωθηθηκε ο κοσμος γεμισαν και όχι σε ολο το βαθος η Πανεπιστημιου Σταδιου Αμαλιας και Ερμου και Μητροπολεως…
Την πλατεια Συνταγματος την γεμιζε και το ΚΚΕ ες και η χωρητικοτητα της είναι το πολύ 15 με 20000 ατομα στην καλυτερωτερη των περιπτωσεων…
Εγω βαζω 25.000 και ειμαι καρασιγουρος ότι δεν πεφτω εξω…
Αυτά και μενω και μην κοιτας που ειμαι ζουζουλιαρης και ανακατωστρας παντως δεν θεωρω τον εαυτο μου αλανθαστο…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gang




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΔευ Φεβ 20, 2012 7:55 pm

Α ρε Τεν Τεν γαμω το φελεκι μου γαμω.
Εντελως φιλικα,δεν ξερω πουθε σουχει μεινει,ομως διορθωσε το γιατι παρεξηγιεσαι.
Στην τελικη 5-6 νοματαιοι ειμαστε εδω μεσα και μιλαμε σαν φιλοι.Δεν ειμαστε σε φοιτητικο αμφιθεατρο που προσπαθουμε να πεισουμε την συνελευση να ψηφισει τις προτασεις μας.
''Δεν ξερεις τι θα μπορουσες να παρεις πισω απ αυτο'' και μετα απο μια παραγραφο τα πηρες ολα πισω.
Και φυσικα δεν ηταν οι γνωστοι-αγνωστοι που με καταλληλους χειρισμους θελαν και τελικα καταφεραν να ακυρωσουν αυτη την συγκεντρωση.Γιατι αυτη η φραση οδηγει λογικα επαγωγικα στο συμπερασμα οτι οι ''γνωστοι-αγνωστοι'' για να θελουν και τελικα να ακυρωνουν συγκεντρωσεις,ανθρωποι της κυβερνησης και του ευρεως συστηματος πρεπει ναναι μιας και η συγκεντρωση ηταν μεχρι τα μπουνια αντικυβερνητικη και αντιμνημονιακη.
Αυτα που λεει το Μεγκα δηλαδη.

Μετα γραφεις οτι η κυβερνηση δεν γουσταρε και διελυσε την συγκεντρωση.Πραγμα που ειναι η αληθεια οχι μοναχα στην συγκεκριμενη αλλα σε ολες τις μετα μνημονιου συγκεντρωσεις.
Ειδικα μετα την περασμενη ανοιξη και τους ''αγανακτισμενους'',βασικη στρατηγικη της καταστολης ειναι η πλατεια Συνταγματος να μεινει καθαρη απο διαδηλωτες,οι οποιοι πρεπει απο μια ωρα και μετα να απωθουνται,ωστε να μην μοιαζει η Βουλη(βλεπε η πολιτικη εξουσια) οτι πολιορκειται απο αντιπολιτευομενες μαζες λαου.

Μετα γραφεις''Η κυβερνηση...αφηνοντας την εντυπωση οτι αιτια ηταν οι γνωστοι-αγνωστοι κουκουλοφοροι''.Πραγματι σε οσους η ζωη ειναι οτι δειχνει και λεει το Μεγκα,η κυβερνηση μπορει να αφησει αυτην και πολλες αλλες εντυπωσεις.
Σε εναν ομως ''ειρηνικο νοικοκυρη'' που φτωχος και πιεσμενος αποφασιζει να βγει στους δρομους,καμμια κυβερνηση και κανενος ειδους επικοινωνισμος δεν μπορει να διαστρευλωσει αυτα που του λενε το στομαχι,οι τσεπες,τα ματια και τα πνευμονια του απο τα χημικα.
Αυτος καταλαβαινει πολυ καλα ποιος θελει να ακυρωσει τι,και ποιος εστω και με λαθος κατα τον ειρηνικο τροπο προσπαθει να το κρατησει ζωντανο.
Εμενα αυτος ο τελευταιος με ενδιαφερει.Ο τηλεορασοπληκτος θα αρχισει να με ενδιαφερει μολις βγει στον δρομο.
Οσο για 25.000 δεν ηταν με την καμμια.
Φαινεται πως ο εγκεφαλος σου σαν προκειται για διαδηλωτες κανει υπολογισμους αφαιρετικα.Σαν προκειται για βαζελους η Δημαριτες το αναποδο.
Το τελευταιο μπορει να τογραψα χιουμορηστικα,ομως στεκει και στα αληθεια.
Οπως λενε διαφοροι ψυχολογοι ο ανθρωπινος εγκεφαλος ειδικα σε στιγμες εντασης και στρες συνηθιζει να προσμετρα διαφορα μεγεθη παρακινουμενος απο την βουληση και το θυμικο του στρεσαρισμενου ατομου.Οπως πληθη κοσμου,χιλιομετρικες αποστασεις,υψος κυματων κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΔευ Φεβ 20, 2012 5:59 pm

Αγαπητο Γκαγκακιον….
Δεν καταλαβαινω που φαλσαρισα δια να παραδεχθω το λαθος μου και να ζητησω συγνωμην…
Ξερεις δεν εχω κανενα προβλημα να το κανω…
Ο χωρος μου ως γνωστον είναι κατά της βιας με οποιαδηποτε μορφη και από οπου και αν προερχεται…
Για τον χωρο μου δεν υπαρχει δικαιολογημενη μορφη βιας…
Πιθανοτατα στο δικαστηριο ,που θα πρεπει να οδηγηθει ο δραστης και να εχει και δικαια δικη, να αναγνωριστουν χιλιαδες ελαφρυντικα αλλα αυτό είναι θεμα δικαστηριου και όχι ιδεολογικης Θεσης…
Αυτή είναι καλως,[ η κακως για αλλους] ,η θεση του χωρου μου ….
Καθαρη όμως!!!
Οσο για την διαδηλωση της 12-2 εχω ιδιαν πειραν διοτι παρεστην…
Και όχι διοτι το επεδιωξα αλλα διοτι η δικια μου ντυθηκε, στολιστικε και μου ανεκοινωσε ότι ηρθε η ωρα να διαναρτυρηθει και δεν κρατιεται άλλο!!!
Επειδη λοιπον την ξερω, ότι θελει να είναι πρωτο τραπεζι πιστα, να τα βλεπει όλα, και θα την ψαχνω μετα σε κανενα νοσοκομειο η κανενα αστυνομικο τμημα, αναγκασθηκα να παω μαζυ της…
Λοιπον με πηγε ακριβως μπροστα στο Αγαλμα του Αγνωστου στρατιωτη ,εκει που ηταν και ο Θεοδωρακης και ο Γκλεζος…
Κατ αρχας τα περι 100 η 200 χιλιαδων η 500 που ειπε ο Τσιπρας είναι βλακειες…
Επειδη εχω ζωντανη εμπειρεια, από ολες μα ολες τις προεκλογικες συγκεντρωσεις του παρελθοντος και γνωριζω ότι οι μεγαλυτερες εξ αυτων ηταν της ταξης των 200.000 η της 12-2 ειχε το πολύ 25.000…
Ουτε έναν παραπανω παρακατω μπορει…
Αρα ηταν μια μικρη συγκεντρωση για μια πολη 4.000.000 κατοικων ….
Στο σημειο λοιπον που ειμεθα βλεπαμε κατι μοτοσυκλετιστες με κατι περουκες παραξενες να περνανε, κατι ξενους με χλαμυδες που γραφανε κατι συνθηματα μαλλον στα Ισπανικα, πεφτανε κατι γιουχ α, κατι μουτζες, κατι συνθηματα «να καει να καει κτλ» και η ατμοσφαιρα θυμιζε μαλλον λουνα παρκ παρα συγκεντρωση εκτος ελεγχου…
Ξαφνικα σε ένα παραθυρο του κτηριου της Βουλης εμφανιστηκαν δυο κοριτσια και κοιταγαν τον κοσμο…
Τα συνθηματα ενταθηκαν, οι μουτζες πυκνωσαν ,πεσαν και κανενα δυο αδεια πλαστικα μπουκαλακια προς την μερια των ΜΑΤ, τα οποιαΜΑΤ ξαφνικα και χωρις να υπαρχει ουσιαστικα λογος αρχισαν να πετανε δακρυγονα και χημικα…
Δεν μπορουσαμε ουτε να αναπνευσουμε, ουτε να δουμε ,και υποχωρησαμε προς την Μεγαλη Βρεττανια και την Πανεπιστημιου…
Τοτε περασαν αναμεσα μας οι «κουκουλοφοροι» [η ένα μερος αυτων δεν ξερω ]συντεταγμενοι σαν λοκατζηδες και φωναζοντας συνθηματα ακολουθουντες αντιθετη πορεια προς πλατεια Συνταγματος…
Εμεις υποχωρησαμε προς Βουκουρεστιου καθησαμε σε ένα στενο για κανενα μισαωρο ,ξαναπροσπαθησαμε να βγουμε πλατεια αλλα όλα τα περασματα προς αυτή ηταν φραγμενα με διμοιριες ΜΑΤ, μαθαμε ότι καιγοτανε η Σταδιου και ότι στην Νομικη γινοτανε φασαριες και πηραμε τον δρομο της επιστροφης με τα ποδια φυσικα…
Επισης στην αντιληψη μου υπεπεσε ότι παροτι τα ΜΑΤ τα βριζανε χυδαια και τα προκαλουσαν στα ανθρωπινα φραγματα που ειχαν κανει για την αποφυγη της προσβασης στην πλατεια, αυτά δεν απαντουσαν κοιταζοντας αλλου…
Αυτά για να ειμαστε αντικειμενικοι….
Εγω εγραψα λοιπον ότι….
ι''η προχθεσινη ειρηνικη διαμαρτυρια,που οι γνωστοι-αγνωστοι κυκλοι με τους καταλληλους χειρισμους την ακυρωσαν αφηνοντας πισω τους καταστροφες'
Δεν βλεπω τι θα μπορουσα να παρω πισω απ αυτό…
Ισως είναι κακη διατυπωση…
Γιατι η διαδηλωση [αν αφηνοταν ελευθερη] πιστευω οτι θα ηταν μια ειρηνικη διαδηλωση…
Προσωπικα [αν και διαφωνω καθετα με την δραση αυτή] ουδεποτε διατυπωσα την γνωμη ότι οι’’ καιγοντες και λεηλατουντες’’ είναι απλα και μονο προβοκατωρες…
Είναι ατομα του αντιεξουσιαστικου χωρου που σκεπτονται και ενεργουν ετσι και μαλιστα οι σημερινες συνθηκες είναι φυσιολογικο να πυκνωνουν τις ταξεις τους…
Δεν μπορω όμως να πιστεψω ότι η αστυνομια μας οσο και ανικανη και αν είναι δεν τους γνωριζει και ότι το περισσοτερο που μπορει να κανει δια να αποτρεψει την δραση τους είναι αυτό που κανει…
Δεν μπορω να πιστεψω επισης ότι εκ του αποτελεσματος το «κατεστημενον»δεν ευνοει και εκμεταλευεται την δραση τους…
Διοτι ουσιαστικα ακυρωθηκε η προχθεσινη διαμαρτυρια και αυτό που τελικα εμεινε στο μυαλο και στο υποσυνειδητο της κοινης γνωμης είναι οι «καταστροφες των κουκουλοφορων»…
Αρα λοιπον θα μπορουσα να αλλαξω την προταση και να την κανω πιο επεξηγηματικη ως εξης…
Την προχθεσινη ειρηνικη διαδηλωση, την οποια δεν επιθυμουσε η Κυβερνηση και καταφερε να την ακυρωσει, αφηνοντας την εντυπωση ότι αιτια ηταν οι γνωστοι αγνωστοι κουκουλοφοροι οι οποιοι αφησαν πισω τους καταστροφες…
Δεν νομιζω ότι μπορω να κανω τιποτε περισσοτερο προσμετρωμενης φυσικα της Ιδεολογιας μου και του τροπου που σκεπτομαι που είναι συγκεκριμενοι…
Φυσικα με άλλη ιδεολογια και άλλο τροπο σκεψης πιθανο να καταληξεις σε αλλα συμπερασματα…
Αυτά και παραμενω ετοιμος δια τα παντα όλα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gang




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΔευ Φεβ 20, 2012 3:44 pm

Kοιτα Τεν Τεν,εχεις και εχω φυσικα καθε δικαιωμα να γραφουμε τις πολιτικες μας θεσεις και αποψεις και αυτες να κρινωνται.Φυσικα δεν μπορει σημερα να αποδειχθει και να κατοχυρωθει ως ορθη,ποια απο ολες τις γνωμες που ακουγονται ειναι αναγκαια και ικανη να οδηγησει την χωρα στην ''εξοδο κινδυνου'' απο την τραγελαφικη κατασταση που τωρα βρισκεται.Αρα τα παντα ολα πρεπει να καταθετονται και να συζητουνται.
Ολα καλα μεχρις εδω.
Εκεινο που δεν εχω και δεν εχεις δικαιωμα ειναι να παραποιουμε και να ψευδομαστε για συντελεσμενα γεγονοτα.Για πραγματα δηλαδη που ηδη εγιναν,που συνεβησαν.
Ακομα και αν αυτη η παραποιηση βολευει και ενισχυει τις πολιτικες μας αποψεις,αυτες που λεγαμε προηγουμενως,το να διαστρεβλωνουμε την αληθεια δεν ειναι σωστο και τιμιο,απεναντι στους ιδιους μας τους εαυτους πρωτα και κυρια.
Αυτο που εγραψες οτι''η προχθεσινη ειρηνικη διαμαρτυρια,που οι γνωστοι-αγνωστοι κυκλοι με τους καταλληλους χειρισμους την ακυρωσαν αφηνοντας πισω τους καταστροφες'',αποτελει καραμπινατη διαστρευλωση της αληθειας,ειτε το εγραψες παραπληροφορουμενος απο το Μεγκα και Σια,ειτε απο την επισημη γραμμη του πολιτικου σου χωρου,ειτε απλα γραφοντας εκεινο που εσυ θα ηθελες και θα βολευοσουν να ειχε συμβει.
Δηλαδη γραφω αυτο που θαθελα ναχε γινει.
Αυτο το τελευταιο στην λογοτεχνια αποτελει εναν απο τους βασικωτερους ιμαντες καλλιτεχνικης δημιουργιας,ομως στον δημοσιο λογο και διαλογο ονομαζεται παραπληροφορηση και προπαγανδα.
Και στην τελικη στην Αθηνα ζεις,τα ποδια σου ακομα ταχεις που λεν και στο χωριο μου,βγες μια βολτα και μαθε απο 2-3 ατομα που ησαν αυτοπτες μαρτυρες των γεγονοτων της 12-2,ποιοι ηθελαν και τελικα διελυσαν την συγκεντρωση και πως υποδεχονται τωρα πια οι ''διαδηλωτες ειρηνικοι νοικοκυραιοι'' τα παιδια που οι δρασεις τους παιρνουν μορφη λιγοτερο η περισοτερο συγκρουσιακη και εξεγερτικη.
Δεν χρειαζεται να μεταφερεις την γραμμη Μεγκα,η Τρεμη μπορει και χωρις εσενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ThouVou2008




Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΔευ Φεβ 20, 2012 1:11 pm

το χρέος από 120% που θα ήταν το 2020, πήγε -μέσα σε λίγες... μέρες αχαχαχα- στο 129%.

Να φανταστώ πως αυτοί οι υπολογισμοί, με τις συνθήκες να αλλάζουν, θα διαψευστούν. Σε κανένα 190% θα βρεθούμε και θα μας λένε πως δεν κάναμε αυτό που έπρεπε αχαχαχα.

Χρεοκοπία τώρα και όχι το 2020.

Θέλω να ξεκινήσω να κάνω κάτι στα 26 μου, όχι στα 34 που θα έχω σαφώς λιγότερες αντοχές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΚυρ Φεβ 19, 2012 8:49 pm

Ρε μελλουμενα!!!
Σας μιλαω ρε μελλουμενα, σας μιλαω ρε, ακουτε ρε μπασταρδια!!!
Ναι ναι από δω σας μιλαω ρε ,ακουστε μια στιγμη ρεεεε!!!
Λοιπον…
Δεν θα τολμησετε να ρθειτε αν δεν συμφωνησει και ο Βαγγελας!!!
Αυτό που ακουσατε ρεε!!!!…
Δεν θα ξεμυτησετε ρε αν δεν συμφωνησει και ο Βαγγελας!!!
Και ποτε συμφωνησε ο Βαγγελας????
Μην μου πουλατε εμενα πνευμα!!! ..ακου ποτε συμφωνησε ο Βαγγελας!! ?? το ξερουμε, ποτε δεν συμφωνησε ,είναι όμως αυτος λογος να αμφισβητειτε έναν Βαγγελλαν???!!!!
Σκασμος!!!
Δεν θελω αντιρρησεις ,δεν θα ρθειτε αν δεν συμφωνησει και ο Βαγγελας ..Γκεγκε???
Πριτς???!!!
Ειπατε Πριτς?? !!!
Ακουσα καλα Πριτς???!!!
Τετοιο θρασος εεεεε!!!
Να σας στειλλω εγω τον Γιωργο τον Αυτια να σας πιασει από τον γιακα και να σας χτυπαει κατω σαν χταποδια να μαθετε!!!!
Μουγκα εεεε!!!
Χεσθηκατε εεεεε!!!!
Την ουρα στα σκελια εεεε!!!!
Τι να κανετε????
Δεν ξερω τι θα κανετε!!!
Να κανετε την ημεραν της Μαρμιτας .Μαρμουτας,Μουρμιτας πως την λενε!!!
Οτι θελετε να κανετε!!!
Παντως δεν θα ρθειτε αν δεν συμφωνησει και ο Βαγγελας!!!!
Καταλαβαρδουγκος!!!
Δεν μιλατε εεεε!!!
Δεν μιλατε!!!
Αρα συνενοηθηκαμε!!!

Ελα Βαγγελα….
Ενταξει ρε τα κανονισα!!!
Δεν προκειται να ελθει το μελλον αν δεν συμφωνησεις ρεεε!!!
Ναι ναι ρε σιγουρο καρασιγουρο ρεεε!!!….
Μου το υποσχεθησαν τα μελλουμενα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΚυρ Φεβ 19, 2012 3:09 am

Πες πες εμαθε κι ο δεκαδεκας για την ατακτη χρεωκοπια και μας ζαλιζει με τις ιδιες παπαριες που μας βομβαρδιζουν καθημερινα οι συστημικοι μηχανισμοι των media.
Ειναι επισης προφανες οτι απο οικονομικα δεν σκαμπαζει και τα τσιτατα περι ευρομονοδρομου του τα φυτεψανε οι συντροφοι τηε ενδοτικης αριστερας που συναναστρεφεται.
Γιατι αν γνωριζε θα εθετε στον εαυτο του τα εξης απλα ερωτηματα
-Πως ειναι δυνατον να χρεοκωπεις με εξωτερικο χρεος 280 δις και να υποστηριζεις οτι ειναι βιωσιμο ενα χρεος 400 δις με το ΑΕΠ της χωρας συρικνωμενο κατα 15% τα τελευταια 2 χρονια?
Δηλαδη ενα μαγαζι με τζιρο 100 ευρω το χρονο που πληρωνει δανειο 280 ευρω το χρονο θα ανταπεξελθει καλυτερα στο μελλον εχοντας μειωσει το τζιρο του στα 85 ευρω και ταυτοχρονα αυξησει το δανειο του στα 400. Ας φωναξει στην τελικη κι ενα συντροφο οικονομολογο απο το κομμα να τον βοηθησει να μας εξηγησει.

Ολα τα υπολοιπα περι δημοκρατικης επαναστασης μεσω του συστηματος που κατεστρεψε τη χωρα ειναι αστεια πραγματα. Ουτε ο ιδιος δεν τα πιστευει.
Δεν υπαρχει λογικος ανθρωπος που να παρακολουθει την πορεια του κοινοβουλευτισμου στη χωρα και να ευελπιστει οτι θα αλλαξει προς το καλυτερο, μοινο οσοι εχουν καλλο.
Τα ιδια λαμογια που εξουσιαζαν το λαο τα χρονια που εγινε το φαγοποτι ειναι και τωρα στα ποστα, καμια επανασταση δεν θα πραγματοποιηθει με αυτους τους προδοτες που με ελαφρια την καρδια συναψαν εξευτελιστικες για τη χωρα συμφωνιες που τους κρατανε ομως κοντα στην καρεκλα της εξουσιας και τον κουβα με το κρατικο μελι.
Αυτοι οι εφιαλτες που αλλαζουνε τις ιδεολογιες σαν τα πουκαμισα και χρησιμοποιουν τα κομματα σαν τραμ που θα τους μεταφερουν απο τα περιχωρα της εξουσιας στο κεντρο.
Αυτα τα παρασιτα θα εμπνευσουν το οραμα της δημοκρατικης επαναστασης του δεκαδεκα.
Δεν αμφιβαλω οτι θα καταφερουν νατους πεισουν επειδη το εχουμε ξαναδει το εργο στο παρελθον αμετρητες φορες.
Αυτο που θλιβει κυριολεκτικα ειναι οτι τα θυματα οι ψηφοριπτες αποριπτουν την κοινη λογικη και την γνωση και παραμενουν κολλημενοι σε ιδεολογικους δογματισμους αντι να ανοιξουν τα στραβα τους και να δουν την πραγματικοτητα χωρις περιορισμους γιατι η γαμημενη η γνωση πλεον ειναι διαθεσιμη δωρεαν ανα πασα στιγμη. Με βαση τα μαθηματικα λοιπον η Ελληνικη οικονομια δεν εχει καμια ελπιδα σωτηριας και οι κακομοιρηδες οι ψηφοριπτες οχι μονο δεν γνωριζουν μαθηματικα αλλα δεν ενδιαφερονται να καταλαβουν εστω και τα στοιχειωδη.
Σημασια γι αυτους εχει μονο η κομματικη αληθεια και μ' αυτην αγκαλια θ' αλλαξουν πλευρο και ο υπνος τους θα γινει πιο ησυχος.
Ειναι κι αυτη μια λυση βεβαια, να κανεις το μαλακα...


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΣαβ Φεβ 18, 2012 11:04 pm

Ρε σεις παναθεμα σας!!!
Εχετε εις τας υπηρεσιας σας έναν μεγαλον παγκοσμιου φημης πολιτικον αναλυτην αποφοιτον του Γουνιβερσυτυ οφ Ματσατσουτσετς και διδακτωραν του Φιτσουλας κοφυ κλαμπ οφ Καισαριανις σιτυ και αντι να τον εκμεταλευτειτε και να ανοιξετε τα στραβα σας να επιμορφωθειτε και να προσγειωθειτε στην πραγματικοτητα εσεις τι κανετε???
Μεταφερετε αυτά που εχετε μεσα στο κεφαλι σας, καλως η κακως ,δικαιως η αδικως, δεν το εξεταζω, δημιουργειτε ιδεολογηματα τα οποια δεν εχουν ποτε πιθανοτητα να πραγματοποιηθουν, και βασει αυτων μετασχηματιζετε την πραγματικοτητα κατά το δοκουν!!!!….
Πληρης σεχταρισμος και αιθεροβαμοσυνη και ονειτα θερινης νυχτος!!! …
Λοιπον ας τα ξαναβαλωμεν παλι απ την αρχην…
Όχι ότι δεν ταχουμε ξαναβαλει αλλα με εσας που εμπλεξα τι να κανω????
Τα ξαναγραφω για να τα θυμωσαστε, διοτι ως γνωστον ο Διδακτωρ Δεκας Δεκας εις θεματα ποδοσφαιρικου,αισθηματικου και πολιτικου περιεχομενου σπανιως η ποτε δεν πεφτει εξω!!!!
Παμε λοιπον…
Ειπωμεν και επαναλαμβανωμεν…
Περιπτωσις επαναφορας στην δραχμη δεν υπαρχει!!! …
Η περιπτωση χρησιμοποιειται τυχοδιωκτικα και δι αγρα ψηφων στα πλαισια της πολιτικης «ποναει κεφαλι κοψει κεφαλι» και’’όχι σε όλα» οπου αξιωματικως το "όχι" ταυτιζεται με το ασπρο και το "ναι" με το μαυρο συμφωνως προς την αθανατη θεωρεια του «ασπρου και του μαυρου»της Ελληνικης Αριστερας κοινοβουλευτικης η μη…
Επαναλαμβανω ότι δεν υπαρχει Ελληνας πολιτικος που θα επαναφερει την χωρα στην δραχμη ,δεν εχει τα γκατς ,διοτι ξερει τι σημαινει, και αρα οι προτροπες αυτές είναι τσαμπα μαγκιες…
Εξ αλλου σημερον δημοσκοπησις «εβγαλεν»ότι τεσσαρες στους πεντε Ελληνες είναι υπερ της παραμονης της χωρας στο ευρω…
Δια τα ανωτερω θα επιβεβαιωθω πληρως, για το μονο που δεν προκειται είναι δια τα μειονεκτηματα και τους δρομους που ανοιγονται με την δραχμη, διοτι απλουστατα τετοιος δρομος δεν θα υπαρξει, εκτος γενικωτερων πολιτικων ανακαταταξεων πανευρωπαικων η παγκοσμιων πραγμα που δεν φαινεται στον οριζοντα!!!…
Οσο για τις αποψεις Βαγγελα να τις φυλαξει παρακαλω και να μου τις επαναφερει μετα εικοσαετιαν [αν ζω] ώστε να μειδιωμεν μαζυ αναλογιζομενοι ότι ως συνηθως η νεοτης εχει τα μυαλα πανω από το κεφαλι της…
Επομενως οι Θεωρειες περι «ευκαιρειων»της οικονομιας υπο δραχμην ,είναι ροκανιδια του μυαλου οικονομολογων αμφιλεγομενης καταρτησις, οι οποιοι νομιζουν ότι κατεχουν την αληθεια [ιδιο των ημιμαθων] και νομιζουν ότι την αληθεια του θολωμενου τους μυαλου μπορουν και να την κανουν πραγματικοτητα!!!
Δυστυχως στην χωρα του «ότι δηλωσεις εισαι» οι αυτοανακηρυσομενοι «οικονομολογοι» δεν συγκρινονται με τον Βαγγελαν να σας δωσω ένα μετρο συγκρισης…
Κατά τα αλλα…
Βουλη των Ελληνων νομοτυπα ανεξαρτητα, από τι πιστευει και νομιζει ο καθενας, καλως η κακως εψηφισεν, ως ανεμενετο, τα ακολουθα…
1.Την παραμονη της χωρας στο Ευρω και την ΕΕ…
2.Την επισημον χρεοκοπιαν της χωρας……
3.Τους χειροτερους δυνατους ορους για την παραμονη αυτή,μεσα σε μια γενικη αναξιοπιστια του κρατους, στο εσωτερικο και το εξωτερικο και σκληρωτατες δεσμευσεις για την επιβολη των ορων αυτων στο παρον και στο μελλον..…

Το πρωτο είναι καλο τα αλλα δυο κακα…
Ουτως η αλλως όμως ,καλως η κακως,με αυτά θα ζησωμεν τα επομενα χρονια ,κατά τα οποια το βιοτικο μας επιπεδο θα παει κατά διαολου…
Ουτως θα πρεπει να αναπροσανατολισθωμεν προσαρμοζομενοι από καταναλωτικοι σε πνευματοαισθηματικοι!!!
Προσωπικως θα ασχοληθω στενωτερον με τον «Ερωταν» και την συναισθηματικη φορτησιν που προκαλει εις τας χηρας και ζωντοχηρας και θα στραφω προς την φυσιν την αθοκομικην και την εντομολογιαν!!!
Τα περι «επαναστασεων» και «νομος είναι το δικιο του εργατη»,και «τριετεις αναστολας εκτελεσεως της ποινης»,είναι μπαρμπουτσαλα….
Οι καιροι του «για σηκωθειτε να βγουμε στους δρομους γυναικες και ανδρες με οπλα στους ωμους» εχουν περασει ανεπιστρεπτι!!!
Σημερα η «επανασταση» η θα είναι απαιτηση της πλειοψηφειας του 51 + η δεν θα υπαρξει ποτε…
Και αυτος είναι ο στοχος των λαικων συγκεντρωσεων, να διαμορφωσουν συνειδησεις και να διαδωσουν την απαιτηση των πολιτων που είναι διατεθειμενοι να συμμετασχουν σε μια αλλαγη και όχι να την πραγματοποιησουν ατακα και επιτοπου…
Παραδειγμα η προχθεσινη ειρηνικη διαμαρτυρια που οι γνωστοι αγνωστοι κυκλοι με τους «καταλληλους χειρισμους» την ακυρωσαν αφηνοντας πισω τους καταστροφες…
Όταν όμως η «επανασταση» περασει από τον θυμο στην συνειδηση κανεις δεν μπορει να την σταματησει…
Θα βρει τροπους όχι μονο να εκφρασθει αλλα και να επικρατησει που είναι και το ζητουμενο…
Επομενως…
Η επαναστατικη αλλαγη θα είναι μια επιπονη δημοκρατικη διαδικασια στην οποια θα λαβει μερος η πλειοψηφεια του λαου αλλιως δεν θα υπαρξει…
Και οταν και αν συμβει "επαναστατικον πραξικοπημα" θα είναι ακροδεξιας μορφης και αποκλισης…
Επομενως χρειαζομεθα μια κυβερνηση Θα προσπαθησει τουλαχιστον να ξανααποκτησει την αξιοπιστια της..
Που θα μιλησει με ανοιχτα χαρτια και θα εξηγησει το το πώς «σεβομενη»τα συμφωνηθεντα θα βρει και από πού λεφτα, ώστε να ανατραπει αν είναι δυνατον η πορεια και της υφεσης και να επιτυχει και το ζητουμενο που είναι η αναδιοργανωση του κρατους….
Απλοικα τι θα κανει με τους παπαδες και την εκκλησιαστικη περιουσια,με του Στρατιωτικους και τις στρατιωτικες δαπανες,με τα Εθνικα θεματα,με τους δημοσιους υπαλληλους και την αναδιοργανωση του Δημοσιου,τους μεταναστες,την εγκληματικοτητα,τα λαμογια του Δημοσιου.τους πολιτικους την χρηματοδοτηση των κομματων την απλη αναλογικη,τους φοροφυγαδες,το θεμα των μισθων και των συνταξεων,την παραοικονομια.τα ναρκωτικα,την μηχανογραφηση,τις Τραπεζες.τα ΜΜΕ ,την Παιδεια ,την υγεια ,το περιβαλλον και αλλα θεματα που το εκλογικο σωμα θελει αμμεσσες απλες και κατανοητες απαντησεις…
Το «λεφτα υπαρχουν» γενικα και αοριστα του Γιωργακη προκαλλουν πλεον μονο γελια…
Πως, που,από πού,και γιατι απλα και καταννοητα ζηταει ο κοσμος…
Ώστε και αυτος να ξερει τι περιμενει και τι ψηφιζει όταν ψηφιζει…
Με την προυποθεση ότι οι υποψηφιοι κυβερνητες εχουν το φιλοτιμο και το ηθος να εφαρμοσουν τα συμφωνηθεντα…
Οι περισπουδαστες οικονομικες αναλυσεις ολιγους αφορουν και ακομη ολιγωτεροι ενδιαφερονται…
Προς την κατευθυνση αυτή του «μιλατε καθαρα και οριστε από τωρα τις κοκκινες γραμμες σας», πιεζουμε με οσες μικρουλες δυναμεις διαθετωμεν τον πολιτικον μας χωρον με πενιχρα προς το παρον αποτελεσματα δια να ειμεθα ειληκρινεις…
Την μαχην μας όμως θα την δωσωμεν!!!…
Αν αποτυχωμεν???…
Θα ακολουθησει η «ατακτος» χρεοκοπεια εις περιβαλλον ευρωπαικης ενωσης και ευρω……
Και κατ εκτιμησιν του μεγαλου οικονομολογου Δεκα Δεκα αποφοιτου Γιουνιβερσαλ οφ Ματσατσουτσετς και Διδακτορος Φιτσουλας κοφυ κλαμπμ οφ Καισαριανις σιτυ τα πραγματα θα είναι περαιτερω χειροτερα και ημεις αποντες!!!…
Ετσι εχουσιν τα πραγματα, θελουτε δεν Θελουτε, σας αρεσει δεν σας αρεσει και μενω εδώ προς εμπεδωσιν και επαληθευσιν βεβαιος ον ότι ένα συν ένα ισον δυο!!!
Οβερ…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gang




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΠεμ Φεβ 16, 2012 11:59 pm

Παπανεστη καποτε στο Κοντρα εγραψα,οτι σαν δρομολογηθουν εξεγερσιακες καταστασεις,οι ομαδουλες Ολυμπιακος,ΠΑΟΚ,ΠΑΟ κλπ,θα μοιαζουν μολυβενια παιδικα αυτοκινητακια που τις πετας στα σκουπιδια,μολις δεις κατω απο το παραθυρο να σε περιμενει στον δρομο μια αληθινη αστραφτερη Φερραρι.Η εξεγερση.
Αιντε να δουμε ποιος παπαρας θα μιλαει τωρα για το πεναλτυ που δοθηκε η δεν δοθηκε,χωρις να φαει τα γιαουρτια της ζωης του,απο ποδοσφαιροφιλους και αμπαλους.
Το ποδοσφαιρακι ειναι χαριτωμενο για περιοδους κανονικοτητας,τωρα πια δεν ζουμε τετοιες.
Την Κυριακη εγινε ενα σημαντικο βημα του κοσμου προς την αυτοχειραφετηση.
Ο δρομος προς την σωτηρια και λυτρωση της πατριδας ειναι αυτος και μοναχα αυτος.
Και το θεμα ειναι,οπως το βλεπω εγω,οτι αυτος ο δρομος ειτε νικησουν ειτε ηττηθουν οι εξεγερμενες λαικες δυναμεις,παλι σε νικη θα βγαλει.
Αν νικησουμε και διωξουμε την δοσιλογη κυβερνηση του μνημονιου,θα κανουμε ολικο ρεσταρτ,θα ξεκινησουμε απο την αρχη,φτωχικα,ταπεινα αλλα βαδιζοντας στον δρομο της αναπτυξης,της αυτοεξυπηρετησης των βιοτικων αναγκων της χωρας,της εθνικης ανεξαρτησιας.
Αν χασουμε,χανοντας θα εχουμε εξαναγκασει την κυριαρχη ελιτ να πεταξει αυτη την προστυχη μουτσουνα της δηθεν κοινοβουλευτικης δημοκρατιας και να φορεσει και επισημα τα πραγματικα της ρουχα,αυτα της σκετης χουντας,με συλληψεις,φυλακισεις,στρατο στους δρομους και νεκρους.
Το αντεχει αυτο?στην Ευρωπη του 2012?θα φανει.
Οπως και ναχει εδω θαμαστε(ελπιζω)να τρωμε τα μουστακια μας για το τι δεον γενεσθαι και στις δυο εκδοχες των εξελιξεων.
Ομως το σιγουρο ειναι οτι αυτος ο δρομος,απο το Καστελοριζο μεχρι σημερα,οδηγει την ελληνικη κοινωνια στον δι ασφυξιας θανατο και πρεπει να διακοπει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΠεμ Φεβ 16, 2012 4:28 pm

Epeidh thyra4 den shmainei retsina Malamatina,opws kakws antilambanontai kapoioi.


"Η ψήφιση του μνημονίου από την προδοτική βουλή των πεταμένων είναι γεγονός. Τα πολιτικά σκουλήκια του ΠΑΣΟΚ, της Νέας Δημοκρατίας και του ΛΑΟΣ εξασφάλισαν μια θέση στο πάνθεον των προδοτών του έθνους και η τοποθέτηση τους δίπλα στον Εφιάλτη και τον Πήλιο Γούση τους αξίζει.

Αποδείχτηκε ότι ο Γιωργάκης δεν έχει ούτε το ένα δέκατο από τα κάκαλα του πατέρα του, ενώ ο κατάπτυστος Βενιζέλος θυμίζει στρατηγό της επταετίας. Για τον πρόεδρο της Πολιτικής Άνοιξης κύριο Σαμαρά η προδοσία δεν είναι κάτι καινούριο, οι δηλώσεις του όμως για τους εξεγερμένους "Να γνωρίζουν αυτά τα καθάρματα ότι όταν έρθει η ώρα, τις κουκούλες τους θα τις κατεβάσω" προκαλούν οργή και του απαντάμε ότι εμείς θα του βγάλουμε τη κουκούλα του προδότη για να του φορέσουμε την κουκούλα της κρεμάλας.

Θα μπορούσαμε να γράψουμε και άλλα για τα 199 γουρούνια ή το αρχικάθαρμα τον μασόνο Λουκά Παπαδήμο, όμως δεν θα αφήσουμε την οργή μας να εκτονωθεί στο πληκτρολόγιο αλλά στους δρόμους. Όσον αφορά τα συνδικαλιστικά όργανα των εργαζομένων, έχουν παίξει ύποπτο ρόλο αφού ενώ γνώριζαν για το μνημόνιο εδώ και καιρό δεν κάλεσαν έγκαιρα τον κόσμο να προβεί σε μαζικές και δυναμικές ενέργειες που θα παραλύσουν την χώρα για να πιεστούν τα ανθρωπάκια της βουλής. Απλά περιμέναν την τελευταία εβδομάδα για λεονταρισμούς. Να δούμε τι πορεία θα ακολουθήσουν από εδώ και πέρα.

Αναφερόμενοι στα προχτεσινά γεγονότα της Αθήνας, τα κοράκια των ΜΜΕ αντί να σταθούν στη καθολική αντίθεση του λαού στο νέο μνημόνιο, ασχολήθηκαν από τη μια με τα τρομοκρατικά διλήμματα της κυβέρνησης και από την άλλη με τις καταστροφές τραπεζών, πολυεθνικών και κρατικών κτιρίων. Δεν μας λένε ότι όλα τα παραπάνω προκλήθηκαν από αυτούς που κατάστρεψαν την Ελλάδα, οι οποίοι ενώ ζουν σε βλες, οδηγούν πολυτελή αυτοκίνητα και έχουν φουσκωμένους τραπεζικούς λογαριασμούς εντός και εκτός Ελλάδας, καταδικάζουν όλους τους υπόλοιπους να πεθάνουν με μισθό 400 εύρω, χωρίς θέρμανση και γάλα για τα παιδιά τους.

Όσοι ήταν παρόντες στην προχτεσινή επαναστατική νύχτα είδαν ανθρώπους όλων των ηλικιών να μάχονται απέναντι στα μιάσματα της ανθρωπότητας, τους γερμανοτσολιάδες μπάτσους, μέχρι αργά τα μεσάνυχτα, ενώ όσοι επέλεξαν να μην απαντήσουν με βία στις επιθέσεις της αστυνομίας επέστρεφαν ξανά στις θέσεις τους μόλις καταλάγιαζαν τα δακρυγόνα. Οι όποιες φθορές συνέβησαν σε ιδιωτικές επιχειρήσεις και διογκώθηκαν από τα ΜΜΕ, έγιναν σίγουρα είτε από ασφαλίτες είτε από ανθρώπους που δεν έχουν σχέση με τους εξεγερμένους.

Οι "Κουκουλοφόροι" που συγκρούστηκαν με τα σκυλιά των κατακτητών δεν είναι εξωγήινοι ούτε Τούρκοι προβοκάτορες, είναι τα παιδιά μας, τα αδέρφια μας, οι απελπισμένοι γονείς μας, οι εξαθλιωμένοι φίλοι μας, άνθρωποι που δεν έχουν ή σύντομα δεν θα έχουν τίποτα να χάσουν και δεν βρίσκουν άλλο τρόπο να ακουστεί ή φωνή τους σε αυτήν την απάνθρωπη κοινοβουλευτική δικτατορία που έχει επιβληθεί.

Η κοινοβουλευτική Αριστερά ας σταματήσει να καταδικάζει τη βία και ας μας πει τι εννοεί όταν χρησιμοποιεί ορολογία όπως αντίσταση, επανάσταση, προδοσία, αγώνας μέχρις εσχάτων κλπ , αφού δεν γνωρίζουμε μέρος στον πλανήτη που τα αριστερά κινήματα δεν χρησιμοποίησαν και βία. Όπως δεν γνωρίζουμε και αντιστάσεις ή επαναστάσεις που να προβλέπονται από την νομοθεσία αυτών που εναντίον τους εξεγείρεσαι.

Ως οπαδοί της πιο λαικης και πολυπληθούς ομάδας της Βορείου Ελλάδας, αλλά πολύ περισσότερο ως Έλληνες πολίτες που ανησυχούμε για το μέλλον το δικό μας αλλά και του τόπου μας, καλούμε όλους τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να συμμετέχουν δυναμικά και με όποιο τρόπο επιβάλλουν οι περιστάσεις, σε όλες τις κινητοποιήσεις που θα συμβούν από εδώ και πέρα, αφού το φιτίλι της κοινωνικής έκρηξης κάηκε.

https://www.youtube.com/watch?v=KECmR-ibGNU
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΠεμ Φεβ 16, 2012 12:33 pm

Δεκαδεκα εχεις χασει τη μπαλα, η απελπισμενη σου συγκριση με τη δεκαετια του '60 δειχνει οτι εχεις χασει το τρενο προ πολλου.
Τη δεκαετια του '90 σημειωθηκε το ανωτατο μεσο βιοτικο επιπεδο στην Ελλαδα με τη δραχμουλα κι εσυ μου λες για τα τρυπια παντελονια που φοραγατε στο σχολειο επι χουντας...καμια επαφη με την πραγματικοτητα.....σας καταλαβαινω ομως εσας του τριτου δρομου προς τη δεξια να γαντζωθειτε στην εξουσια παση θιυσια οποτε προσπερναω τα αθλια παραδειγματα του πληθωρισμου χαμογελωντας..

Κι επειδη δεν γνωριζεις τι προκαλει τον πληθωρισμο σε μια οικονομια αλλα αναμασας τις κουταμαρες που ξεστομιζουν οι αγραμματοι δικηγοροι των κομματικων σας μηχανισμων, μαθε οτι ακομα και με καλπαζοντα πληθωρισμο ειχαμε ασυγκριτα μεγαλυτερη αναπτυξη απ' οτι στον καιρο της ευροζωνης και πολυ μεγαλυτερες επενδυσεις γινονταν τοτε απο τον ιδιωτικο τομεα....ασφαλως και ηταν τροχοπεδη ο τεραστιος αναποτελεσματικος και αντιπαραγωγικος δημοσιος τομεας (προκειμενου να βολευτουν δεξια κι αριστερα κομματοσκυλλα με τα σογια τους) που αναγκαζε το κρατος σε συνεχη εξωτερικο δανεισμο, που ομως εμενε σε βιωσιμα επιπεδα και δεν ειχε σε καμια περιπτωση σχεση με τον συγχρονο υπερδανεισμο που γονατισε τη χωρα και στραγγαλισε την οικονομια της προκειμενου να συντηρηθει η χωρα καταναγκαστικα σε επιπεδα ευρωζωνης. Δηλαδη να πληρωνω για βενζινη, τυροπιτες και θερμανση οσα κι ο Γερμανος προκειμενου να γινουν τα δικα του προιοντα ανταγωνιστικα και να εχει τη δυνατοτητα να τα εξαγει στη χωρα μου μαζικα ανατρεποντας αρνητικα το ισοζυγιο εισαγωγων - εξαγωγων εις βαρος της οικονομιας και βυθιζοντας το ΑΕΠ μας σε βαρεια ελειματα τα οποια καλυτονταν με επιπλεον δανεισμο.

Η προστασια της οικονομιας που παρειχε η δραχμη τη δεκαετια του '90 εξαφανιστηκε σε μια νυχτα για να επωφεληθουν οι βιομηχανιες και οι τραπεζες των Ευρωπαιων αγαπητοι ραγιαδες....ειστε γελασμενοι οσοι πιστευετε οτι δικαιωθηκε ο ευρωπαικος προσανατολισμος της χωρας και οι αλλες αρλουμπες που συζητατε στα καφενεια...ειστε γελασμενοι οικτρα οσοι πιστεψατε οτι ξυπνησαν ενα πρωι οι Ευρωπαιοι κι αποφασισαν να ισχυροποιησουν την Ελληνικη οικονομια εντασοντας τη χωρα στην Ευρωζωνη....εψαχναν τροπο να της βαλουν αγριο χερι, να την ξεσκισουν στην κυριολεξια και τα αποτελεσματα φαινονται τωρα με την εκμηδενιση και προτεκτορατοποιηση της χωρας χωρις οριζοντα απεμπλοκης.

Κι αν εσεις προτιματε την υποδουλωση της χωρας στις ξενες ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ τραπεζες, κι αν εσεις θελετε με το ζορι στηριζοντας μια ενδοτικη κυβερνηση μαιμου να στερησετε το μελλον απο τρεις γεννιες Ελληνων, να διαπραξεται τη μεγιστη εθνικη προδοσια συμβαλοντας με τις συγκαταβατικες πολιτικες σας στην υποθηκευση του εθνικου πλουτου με βαση το Αγγλικο δικαιο στα δικαστηρια του Λουξεμβουργου, στην ουσια δινετε τροφη στο θηριο της λαικης εξεγερσης που θα σας κατασπαραξει....γιατι χαριν της παραοικονομιας αναπνεουν ακομα οι αποχαυνωμενοι νυκοκυραιοι και πιστευουν οτι θα τη βγαλουν καθαρη μεχρι το Β' τριμηνο του 2013 που τους εταξε ο μουσαντενιος πρωθυπουργος οτι ερχεται δηθεν η ανακαμψη....τα ψωμια τους ομως θα τελειωσουν νωριτερα και τοτε θα παρουν τους δρομους αρχικα για να φανε σκουπιδια και στη συνεχεια για να ανοιξουν τις αποθηκες τροφιμων και τα σουπερμαρκετ οπως εγινε και στην Αργεντινη....κι οταν τελειωσουν κι αυτα τα ψωμια οσοι απο τους ευρωσωτηρηδες πολιτικαντηδες δεν εχουν ακομα επιβιβαστει στα ελικοπτερα τους θα καταληξουν στο συμποσιο τους παρεα με τα σαπια λαχανα και τις ληγμενες κονσερβες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ThouVou2008




Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΠεμ Φεβ 16, 2012 10:54 am

Εκκίνηση από το 0 ΤΕΝ ΤΕΝ και όπου μας βγάλει ! Ότι υποστηρίζουν κάποιοι πως η δραχμή θα είναι καλύτερη απ' ότι τώρα το ευρώ και τα μέτρα που δεν πρόκειται να αποδώσουν, δεν σημαίνει πως με δραχμή θα οδηγάμε καγιέν και θα πηγαίνουμε διακοπές στην Γη του Πυρός. Θα πονάει το ίδιο. Άντε, ας πω και περισσότερο. Όμως εν αντιθέσει με τώρα, θα υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα, όσο μικροσκοπικό και να είναι. Αυτή την στιγμή όχι μόνο δεν υπάρχει αποτέλεσμα, όχι μόνο ξεπουλιούνται τα πάντα, όχι μόνο χάνονται εργασιακά κεκτημένα, αλλά ο έλληνας πέφτει σε μια τρύπα στην οποία δεν βλέπει πάτο.

Άρα για μένα εκκίνηση από τα σκατά και όπου στο διάολο μας βγάλει, τι θα χάσουμε δηλαδή ; Και άσε τα βολικά παραδειγματάκια. Θέλω να μου πεις κέρδη από την δραχμή διότι δεν γίνεται να μην υπάρχουν αυτά. Άντε, αρχίζω εγώ. Εξαγωγές φθηνές που θα προσφέρουν την όποια ανάπτυξη. Συνέχισε εσύ, αρκετά βοήθησα.

Αυτά που λες.

Χειρότερα ; Χειρότερα, τι να κάνουμε ; 80 χρονών θα φτάσω αν μείνω εδώ και κάθε τρίμηνο θα έχουμε τρομοκρατικά εκβιαστικά διλήμματα.

Καλύτερα ; δεν γίνεται από μια στιγμή στην άλλη, χαίρω πολύ χαιρόπουλος.

Όπως λέει και ο Ρουμπινί, οι στόχοι που έχουν τεθεί από ελληνική κυβέρνηση-τρόικα κλπ, δεν υπάρχει περίπτωση να επιτευχθούν. Επιστροφή στην δραχμή μπορεί να καταστεί τραυματική, όμως είναι καλύτερη λύση από τον δρόμο που ακολουθούμε αυτή την στιγμή.

Το ίδιο λένε και άλλοι οικονομολόγοι οι οποίοι φυσικά και είναι πιο έμπιστοι από τους έλληνες πολιτικούς. Σιγά μην στηριζόμασταν σε αυτά που προτείνει ο ΣΥΡΙΖΑ και το κάθε κώμα.

Γι' αυτό λοιπόν προτιμάω σε αυτό το σημείο να δείξω εμπιστοσύνη σε αυτά που μας παρουσιάζουν οι ξένοι οικονομολόγοι. Οι εγχώριοι αποδείχτηκαν της πλάκας τόσα χρόνια και δεν έκαναν και κάτι αξιόλογο ώστε να τους έχουμε και σε κάποια υπόληψη.

Επίσης ΤΕΝ ΤΕΝ πάντα υπάρχει τρόπος να σε πετάξουν έξω από την ΕΕ. Όταν πρόκειται για χρήμα, τρόπο βρίσκεις. Σαφώς και δεν θα μας τραβήξουν το αυτάκι να μας βγάλουν απ'έξω. Απλά οι απαιτήσεις θα μεγαλώσουν σε τέτοιο σημείο ώστε να πούμε "επιστρέφουμε μόνοι μας στην δραχμή". Το ότι θα πούμε "επιστρέφουμε" δεν σημαίνει πως είναι και δική μας απόφαση.

Επίσης δεν γνωρίζω το εξής. Χώρα 10 εκατομμυρίων κατοίκων χρωστάει 350 δισ. ευρώ και τα δάνεια συνεχίζουν να τρέχουν, άρα αυξάνεται-γιγαντώνεται το χρέος. Με το 80% των θέσεων εργασίας να είναι παροχή υπηρεσιών.

Αργεντινή με μέσα παραγωγής, παραπάνω πληθυσμό και ένα χρέος 70 δισ. (αν θυμάμαι καλά, ίσως λιγότερο), δεν τα έβγαλε πέρα.

Εμείς θα σωθούμε με το ευρώ. Μάλιστα.

Κάτι δεν βγαίνει, παρακαλώ εξηγήστε μου τα παραπάνω μαθηματικά. Εκτός από μένα θα ικανοποιηθεί κι άλλος κόσμος με την όποια εξήγησις.

ΥΓ. Μπορούμε να ζήσουμε και εμείς με λίγα ρούχα, με πιο υγιεινό φαΐ και χωρίς τηλεόραση που έτσι κι αλλιώς δεν παρακολουθούμε. Χωρίς BMW που δεν οδηγούμε μιας και να την είχαμε, ποιος θα μας έκανε δώρο την βενζίνη για να την μετακινήσουμε, ποιος θα μας έκανε δώρο την ασφάλεια ;

Άνθρωποι άντεξαν κακουχίες και κακουχίες. Κι αυτό γιατί ο άνθρωπος έχει τεράστια αποθέματα αντοχής και ενστίκτου επιβίωσης. Όχι, δεν θέλω να φτάσω σε τέτοιο σημείο, αλλά αν φτάσω, θα προσαρμοστώ όπως τόσα δισεκατομμύρια κόσμου ανά τους αιώνες.

Το μέλλον είναι μαύρο, κατάμαυρο, ελπίδα δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Που να λάβουμε υπόψη μας ότι εντός ευρώ και με αυτά τα μέτρα όχι μόνο δεν βελτιώνεται, δεν θα βελτιωθεί ποτέ η κατάσταση, αλλά θα συνεχίσουμε να κάνουμε σπριντ προς τα περισσότερα σκατά...

Γι' αυτό, ας δοκιμάσουμε κάτι άλλο, έτσι για να έχουμε έστω κάποιες νέες ελπίδες για σπέρματα βελτίωσης.

Το placebo πολύ σπάνια και υπό συνθήκες δρα και θετικά. Μπορεί και όχι. Πλέον παίζουμε με τέτοιες πιθανότητες.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΠεμ Φεβ 16, 2012 1:36 am

Γαμωτη μου!!!Γαμωτη μου!!!
Δεν τα προλαβαινω τα ατιμα!!!
Πανω που λεω πως ξεμπερδεψα να οι ερωτησεις να οι παρατηρησεις και αι σιχτηρια και βωμολοχιαι ενιοτε!!!
Τι να κανω όμως???
Αν δεν ρωτανε πως θα μαθουν??
Ανησυχω και δι εκεινον τον Παπαφιδην…
Μια εβδομαδα και εχει να φανει!!!
Δεν θα πληρωσε κανενα μεξικανο και τον εχωσε μεσα στον φουρνο και πηγε ψητος σαν τον Αθανασιον Διακον!!!
Ανησυχω!!!
Παμε να βαλουμε καποια σειρα!!!
Λοιπον που λετε καποτε ηταν ο Καματερος…
Εγω τον εζησα…
Αυτος επι χουντας ειχε μια σουστα με ένα βυτιο νερο από τα Σπατα[ από οπου καταγοτανε] και γυριζε μοιραζοντας νερο που κατά τον ιδιον θεραπευε τον Καρκινο!!!…
Γινοτανε λοιπον του Κουτρουλη ο γαμος…
Ατελειωτες σειρες, μπουνιες, κλωτσιδια ,για το ποιος θα προλαβει να παρει πρωτος το θαυματουργο νερο που θεραπευε τα παντα και το εδινε λογω καλης καρδιας δωρεαν!!!…
Η υποθεση φαινονταν από μακρυα ότι ηταν κωμικοτραγικο φιασκο…
Ο Καματερος και οι οπαδοι του όμως ειχαν ένα ακλονητο επιχειρημα…
Κανατε αναλυση του υδατος Κυριοι??? ελεγαν…
Δεν κανατε!!!…
Επομενως καντε πρωτα και μετα τα λεμε!!!
Η Αναλυση αυτή επερνε καποιο χρονο…
Κατά την διαρκειαν αυτου του χρονου ο Καματερος ηταν Θεος!!!
Μολις τελειωσε η αναλυση και απεδειχθει ότι επροκειτο για απλο συνηθισμενο νερακι απετραβηχθει στα Σπατα και γελαγανε ολοι μαζυ του…
Την ιστοριαν του Καματερου μου Θυμιζουν ολες αυτές οι θεωρειες, ειτε περι Λαικης εξουσιας του ΚΚΕ, ειτε περι επιστροφης στην δραχμη του Συριζα και αλλων τινων!!!…
Εχουν το επιχειρημα του ότι την δοκιμασατε???Οχι..δεν την δοκιμασατε!!!..Δοκιμαστε την πρωτα και τα λεμε μετα!!!
Και το επιχειρημα είναι ατρανταχτο διοτι ξερουν ότι δεν θα δοκιμασθει ποτε ουτε από αυτους τους ιδιους αν ποτε κληθουν καποτε [λεμε τωρα]να την εφαρμοσουν!!…
Είναι όμως και επικινδυνο το παιχνιδι διοτι οι επιδρασεις του στην ζωη των Ελληνων θα είναι πολύ μεγαλυτερες του φαινομενου Καματερου …
Μια διαφορα ας πουμε με την εκκρηξη βομβας με την εκκρηξη τσιχλοφουσκας…
Από εκει και περα επειδη ο Λαμογιος με ρωταει πως ηταν επι δραχμης…
Την δεκαετια του 60 λοιπον ειχαμε [και αυτό συνεβαινε για την μεγαλη πλειοψηφεια του κοσμου] μιαν ενδυματολογικην εμφανηση για τις Κυριακες και καμμια δυο ξεσκισμενες η μεταχειρισμενες από αδερφοξαδερφια και γειτονους για τις καθημερινες…
Παπουτσια ένα ζευγαρι για Κυριακες που ανανεωνετο κάθε δευτερο η τριτο Πασχα και ελβιελες για τις καθημερινες…
Κρεας ειχε κάθε Κυριακη τις υπολοιπες ημερες μακαρονια πατατες και οσπρια…
Τηλεορασεις τηλεφωνα ηλεκτρικα σκευη Θερμανση ουτε να το σκευθουμε…
Από ΔΕΗ μια λαμπα, πλυσιμο στο χερι και σωματικη καθαριοτης στην σκαφη με ζεσταμενο νερο κάθε Σαββατο ,μαγγαλι για θερμανση,Ψυγειο παγου και η μεγαλη πολυτελεια το ραδιοφωνο πανακριβο και όχι σε όλα τα σπιτια…
Για μαρκες, αξεσουαρ, αυτοκινητα κτλ ουτε στο ονειρο μας…
Για κολωνιες και αρωματα δεν το συζητω..Οποιος φοραγε κολωνια μαρκαριζοτανε σαν αδελφη!!!
Συγκεντρωτικα οποιος ειχε εξασφαλισμενη στεγη τροφη και μια καποια δουλεια ηταν προνομειουχος….
Μετα φυσικα τα πραγματα αλλαξαν σιγα σιγα…
Η τεχνολογια προχωρησε ανοιξε η αγορα…
Πως όμως….
Με πλασματικη αναπτυξη,με το να κουβαλησουμε ολη την υπαιθρο στην Αθηνα,με το να δινουμε τα κοτετσια για αντιπαροχη,με το να καταπατουμε να καταστρεφουμε να λεηλατουμε το περιβαλλον και ότι βρισκαμε μπροστα μας με δανεικα και αγυριστα κυριως επι Μιμικου ο οποιος επετυχε το ακατορθωτο παγκοσμιως οικονομικα κατορθωμα…
Να κανει επανακατανομη εισοδηματος δι ολας τας ταξεις χωρις να θιξει καμμια!!!
Τι επανακατανομη ηταν αυτή και αν μπορει να ξαναεπαναληφθει στο μελλον κρινετε μονοι σας…
Βεβαια στην καρατετοια του ο Μιμικος αφου ηξερε ότι η φουσκα δεν θα σκασει στα χερια του ,όπως και εσυνεβει να σκασει στα χερια του Κωστακη του Κουρασμενου και αυτος με την σειρα του την περασε στα χερια του Γιωργακη του Χαζου…
Μετα πεσαν τα λεφτα της ΕΟΚ δια να γινουν αναπροσαρμογες και ανακαταταξεις που δεν εγιναν ποτε και τα φαγαμε μεταξυ μας όπως ειπε και ο Παγκαλος….
Ουτε κτηματολογιο δεν μπορεσαμε να φτιαξουμε ..τα φαγαμε τα λεφτα!!!
Τα δανεικα κι αγυριστα συνεχιζοτανε…
Ο Πληθωρισμος ετρεχε με 20 και 25%..
Αυτό με βολευε εμενα διοτι μη υπαρχουσης μηχανογραφησης ειχα στα χερια μου ένα ποσο γυρω στα 25 μυρια [των εταιρειων]για κανενα εξαμηνο που σημαινει 2.5 μυριακια ανετα και αφορολογητα…
Από την άλλη όμως δεν μπορουσα να παρω ένα σπιτι…
Όταν εκανε 20 μυρια ειχα 15 όταν μαζευα 20 ειχε παει 25 όταν μαζευα 25 ειχε παει 30 κ.ο.κ.
Τοιουτοτροπως ο πιναξ του Βαγγελα είναι εωλος διοτι δινει σταθερες τιμες και όχι αποπληθωρισμενες ..
Διοτι αν παρω την τιμην επι δραχμης και τις βαλω ένα 15% πληθωρισμο ετησιως θα σου πω εγω που θα ειχε παει σημερα αν παραμεναμε στην δραχμη…
Αλλα την κατασταση και το απαραδεκτο του κρατους που εδημιουργησαμεν εμμεσως η αμμεσως, ενσυνειδητα η ασυνειδητα με την εκουσια η ακουσια ενοχη και της Αριστερας δεν το βλεπουμε το ευρω μας μαρανε!!!…
Λες και το ψοφιο αλογο εξαρτα τις επιδοσεις του από την ποιοτητα σανου που θα το ταισεις!!!!
Η Προτροπη λοιπον για επιστροφη στην δραχμη, είναι προσχηματικη, η συγκριση με καταστασεις κατα την περιοδο δραχμης μπαρμπουτσαλες,, γιατι οι συνθηκες του τοτε δεν μπορουν να επαναληφθουν σημερα, αλλα και ασφαλης διοτι αυτοι που τις διακηρυσουν ξερουν καλα ότι δεν θα κληθουν ποτε να την εφαρμοσουν!!!…
Διοτι εκτος των αλλων συμφωνα με τον ιδρυτικο κανονισμο της ΕΕ κανεις και με κανενα μεσο η διαδικασια εχει δικαιωμα να αποβαλλει χωρα μελλος εκτος και αν αποχωρησει η ιδια…
Και κανεις από οσους διακηρυσουν την επιστροφη στην δραχμη δεν θα το κανουν[την αποχωρηση δηλαδη] διοτι είναι τσαμπα μαγγες…
Επομενως και ευρισκομενοι εις ατακτη χρεοκοπεια στην ΕΕ θα ειμαστε παρακαλωντας για κανενα δανειακι αν δεν θελουν να τους στησουν οι ιδιοι οι οπαδοι τους στον τοιχο…
Ταδε εφη ο Μεγας οικονομολογος Δεκαδεκας αποφοιτος του Γιουνιβερσιτυ οφ Ματσατσουτσετς και διδακρωρ του Φιτσουλας κοφυ Καισαριανης!!!
Τωρα για την ψηφο της ΔΗΜΑΡ…
Νομιζω πως ψηφισε σωστα….
Κατ αρχας διοτι δεν μετειχε στην Κυβερνηση και το αποτελεσμα ηταν προδιεγραμμενο…
Μετα ειναι σαν να βαλεις έναν δικο σου με βροχητιδα μεσα στο νοσοκομειο και από επανειλημενες και απαραδεκτες ιατρικες παραληψεις και λαθος θεραπειες να φθασει στο παρα πεντε με τρια εγκεφαλικα και δεν ξερω τι ακομη και να σου πουν ελα να υπογραψεις να μοιραστουμε την ευθυνη της επεμβασης!!!
Κατοπιν ουτε με το φαρμακο συμφωνει ουτε με την Θεραπεια ουτε προπαντος στους γιατρους εχει εμπιστοσυνη [το αντιθετο μαλιστα]….
Επομενως πώς να ψηφησει ναι….
Τωρα εγω το εθεσα ερωτημα…
Αν η ψηφοφορια ηταν 150 όχι και 147 Ναι και μενανε οι 4 ψηφοι της ΔΗΜΑΡ τι θα καναμε???
Δεν μου δωσανε ευθεια απαντηση…
Η Θα το θεταμε στην Κ επιτροπη αν ειχαμε χρονο μου ειπαν η κατά συνειδηση αν όχι…
Παντως και παλι όχι δαγκωτο δεν μου ειπανε…
Αυτό δια την αποκαταστασιν της ιστορικης αληθειας και επειδη θελω να είναι ειληκρινης μαζυ σας…
Σας αφηνω όμως εδώ…
Η Κιρκη με τραβαει απ το μανικι…
Είναι η ωρα δια το απεριτιφ της!!!

YΓ....Δια την ζωην μετα ευρω πιστευω...
Οπως πιστευω οτι μια καποια ωρα και στιγμη θα επισημοποιησω τον δεσμον μου με την Ατζολιναν!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ThouVou2008




Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΤετ Φεβ 15, 2012 11:17 pm

TEN TEN άσε τα σάπια.

Αυτό που λέω για την πρόβλεψη είναι ευθεία βολή (για τις παπαροπροβλέψεις που κάνετε) για το "αν βγούμε από την ευρωζώνη".

Που ξέρετε τι θα γίνει ρε ευρωφωστήρες ; Ποιος σας ενημέρωσε και με τι στοιχεία για τις επιπτώσεις εκτός ευρώ ; Τι στοιχεία έχετε εσείς και προβλέπετε το μέλλον εκτός ευρώ ;;;

Χμμ... όταν δεν ήμασταν στο ευρώ πως ήταν η ζωή μας αλήθεια ;

Θέλω επίσης να μου πεις κάτι μελλοντολόγε ΤΕΝ ΤΕΝ. Ποιος εγγυάται πως δεν θα μας διώξουν από το ευρώ αφού μας πάρουν και τα σώβρακα ;

Τέλος, Χορταρέα του αντικόντρα, θέλω να ξέρω. Να μου λύσεις την απορία.

Πιστεύεις στην ζωή μετά το ευρώ ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΤετ Φεβ 15, 2012 11:02 pm

Δεκαδεκα διαφθειρεις τη νεολαια με τις παπαριες που αμολας...απο που βγαζεις ρε διαχρονικε σακε του μποξ το συμπερασμα οτι ειναι καλυτερο που παραμενουμε στην Ευρωζωνη?
Παει, τον κατεστρεψε το παντοφλιδι, δεν εξηγειται αλιως...πρωτα του πεσανε μαζεμενες οι εσωκομματικες σφαλιαρες με τους Μαλελομπιστηδες
Επειτα του ηρθε κατακουτελα η κατραπακια του μπαρμπα Φωτη που διαφωνησε συμφωνοντας με την κυβερνηση μαιμου λεγοντας μαλιστα οτι και στο ευρω πρεπει να μεινουμε και οτι συμφωνει με το μνημονιο αλλα το καταψηφισε....ουτε ο ιδιος καταλαβε τι ειπε....δεξιο χασισι πρεπει πινουνε οι δημαριανοι, δεν εξηγειται αλλιως.

Αν κανετε τον κοπο ολοι εσεις οι ευρωσωτηρηδες να ξεστραβωθειτε τον παρακατω απλο και κι απολυτως κατανοητο - ακομα κι απο λεμουριους της Μαδαγασκαρης - συγκριτικο πινακα θα δειτε οτι η Ελλαδα καταστραφηκε εξ' αιτιας της γαμημενης της Ευρωζωνης και ΜΟΝΟ!!!

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Q47k5

Κι επειδη η μαλακια παει συνεφο με τη δηθεν καταστροφη της Αθηνας απο μασκοφορους εγκληματιες, παρακαλω ξεστραβωθειτε και την παρακατω εικονα που δειχνει με τον ποιο ξεκαθαρο τροπο οτι οι λυκοι ηταν τα τσοπανοσκυλλα κι εσεις οι φιλησυχοι πολιτες τα προβατα

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 4gajb
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΤετ Φεβ 15, 2012 9:27 pm


Γαμω τα πρεκια μου γαμω!!!
Εδώ δινουμε επικους αγωνας δια τον εξωβελισμον του Μπιστεως και κατι αλλων φρουτων από το κομμα…
Ενώ μαχομεθα ηρωικα ως νεοι Γραμμομαχοι απειλουντες να παρωμεν τα ορη και τα βουνα ξυπναει μιαν ωραιαν πρωιαν εκεινο το παρλιακο ο Λαμογιος και ανακαλυπτει ότι ο Μπιστης είναι στην ΔΗΜΑΡ!!!
Κατ αρχας με αυτό το αστροπελεκι τον Λαμογιο κατι συμβαινει…
Εμφανιζεται ξαφνικα και λεει ότι πρεπει να αναδιωργανωσουμε το μπλοκ αλλα αυτος δεν μπορει τωρα, δεν εφθασε η ωρα και κατι τετοιες παπαριες..
Μετα εξαφανιζεται άλλο ένα μηνα..
Ξαναεμφανιζεται λεει κατι άλλες παπαριες, περι οικονομιας, περι Μπιστεως ,υπολοιπων κτλ και βαζω στοιχημα θα εξαφανισθει για κανενα μηνα παλι…
Αυτό καπου εχει μπλεξει!!!…
Η καπου το εχουν μπουζουριασμενο, η καποιοι το κυνηγανε, η αφησε εγκυο καμια και το ψαχνουν να το σφαξουν, [από ένα υπονοουμενο που αφησε πτυχειο δεν πηρε], η εμπλεξε με τιποτε κυκλωματα και κρυβεται, παντως κατι τρεχει……
Το μονο σιγουρο!!!
Λυση???
Τι να πω!!!!…
Εγω εχω μια σοφιτα ακατοικητη στην ταρατσα…
Σε περιπτωση που τα πραγματα εχουν φθασει στο απροχωτητο???…
Θα τον χωσωμεν εις μιαν βαλιτσαν και συστημενον στον Παπαφιδι Τεξας Ερεα!!!…
Θα το βαψει καφε και θα το χωσει σαν Μεξικανο στην κουζινα να πλενει πιατα…
Δεν εχωμεν αλλην επιλογην!!
Τωρα για την τιμην των οπλων και όχι διοτι προκειται να συνεννοηθωμεν ας δωσω μερικας απαντησεις
Αυτό δεν μπορει να συνενοηθει με τον εαυτο του..
Παρτε ένα δειγμα γραφης…
« Προσθέτω επίσης πως ενώ μπορούν και προβλέπουν το μέλλον, ανησυχούν για αυτό και δεν πηγαίνουν να παίξουν τζόκερ ή να χαλιναγωγήσουν ότι μπορούν ώστε να έχουν κέρδος.
Eγώ ακόμη δεν έχω καταλάβει, ή μάλλον δεν μου έχουν πει όλοι οι αντίπαλοι της δραχμής τα πλεονεκτήματα της»
Οποιος καταλαβει τι εννοει κερδιζει χρυσσουν ωρολογιον!!!
Τελος παντων….
Με το Θεμα Μπιστεως…
Με την Μαχην που δωσαμε κατορθωσαμε…
1.Να μην ενταχθει στο κομμα αλλα να εμφανιζεται ως συνεργαζομενος…
2.Να δεσμευθει εγραφως ότι δεν θα εκτεθει ως υποψηφιος στις προσεχεις εκλογες….
Αν το κομμα ηταν δικο μας η εξαντλειτο στην ΟΒ Καισαριανης ισως να καταφερναμε και περισσοτερα…
Τωρα γιατι τα καναλια καλουν συνεχεια αυτόν και όχι αλλον από την ΔΗΜΑΡ είναι προφανες αλλα εγω δεν μπορω να κανω τιποτε…
Παντως για την ιστορια αναφερω και το εξης …
Νεοπροσχωρησας απαιτησε σε εκδηλωση του κομματος να ανακοινωθει ως μελλων υποψηφος στις επομενες εκλογες…
Περιττον να πω τι εισεπραξεν και ότι απεχωρησεν μουτρωμενος…
Αυτά για τας ‘’προσχωρησεις’’….
Θα το παλαιψουμε και ότι καταφερουμε…
Παντως αμαχητι δεν θα πεσωμεν…
Οσο για τα οικονομικα τωρα…
Η Βουλη των Ελληνων νομοτυπα ανεξαρτητα από τι πιστευει και νομιζει ο Λαμογιος καλως η κακως εψηφισεν ως ανεμενετο τα ακολουθα…
1.Την παραμονη στο Ευρω και την ΕΕ…
2.Την επισημον χρεοκοπιαν του κρατους…
3.Τους χειροτερους δυνατους ορους για την παραμονη αυτή.μεσα σε μια γενικη αναξιοπιστια του κρατους στο εσωτερικο και το εξωτερικο και σκληρες δεσμευσεις για την επιβολη των ορων αυτων στο παρον και στο μελλον..…

Το πρωτο είναι καλο τα αλλα δυο κακα…
Ουτως η αλλως όμως με αυτά θα ζησωμεν τα επομενα χρονια κατά τα οποια το βιοτικο μας επιπεδο θα παει κατά διαολου…
Ουτως θα πρεπει να αναπροσανατολιστθωμεν προσαρμοζομενοι από καταναλωτικοι σε πνευματοαισθηματικοι!!!
Προσωπικως θα ασχοληθω στενωτερον με τον Ερωτα και την συναισθηματικη φορτησιν που προκαλει εις τας χηρας και ζωντοχηρας και θα στραφω προς την φυσιν!!!
Τα περι «επαναστασεων» και «νομος είναι το δικιο του εργατη»είναι μπαρμπουτσαλα και άλλο ένα παραδειγμα τα προχθεσινα που κατεληξαν σε καταστροφες….
Αν και όταν συμβει πραξικοπημα θα είναι ακροδεξιας μορφης και αποκλισης…
Επομενως χρειαζομεθα μια κυβερνηση Θα προσπαθησει τουλαχιστον να ξανααποκτησει την αξιοπιστια της..
Που θα μιλησει με ανοιχτα χαρτια για το πώς «σεβομενη»τα συμφωνηθεντα θα βρει και από πού λεφτα ώστε να ανατραπει αν είναι δυνατον η πορεια και να αναδιοργανωθει το κρατος…
Απλοικα τι θα κανει με τους παπαδες.με του Στρατιωτικους και τις στρατιωτικες δαπανες,τα Εθνικα Θεματα ,Τους μεταναστες,τα λαμογια του Δημοσιου.τους πολιτικους.τους φοροφυγαδες.την παραοικονομια.τις οφ σχορ,την μηχανογραφηση,τις Τραπεζες.τα ΜΜΕ κτλ κτλ…
Προς την κατευθυνση αυτή του «μιλατε καθαρα και οριστε από τωρα τις κοκκινες γραμμες σας» πιεζουμε με οσες μικρουλες δυναμεις διαθετωμεν τον πολιτικον μας χωρον με πενιχρα προς το παρον αποτελεσματα δια να ειμεθα ειληκρινεις…
Την μαχην μας όμως θα την δωσωμεν!!!…
Αν αποτυχωμεν???…
Θα ακολουθησει η χρεοκοπεια εις περιβαλλον δραχμης…
Και κατ εκτιμησιν του μεγαλου οικονομολογου Δεκα δεκα αποφοιτου Γιουνιβερσαλ Ματσατσουτσετς και ντοκτορα Φιτσουλας κοφυ Καισαριανης τα πραγματα θα είναι περαιτερω χειροτερα…
Οβερ…

ΥΓ.Παπαφιδι επερασον ηδη δυο εβδομαδαι…
Ποσον ακομη νομιζεις ότι δυναμαι να αντεξω μακρυα σου???!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ThouVou2008




Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΤετ Φεβ 15, 2012 8:49 pm

vangelis70 έγραψε:
Που σαι ρε λαμογιε γαμω την Μπιστη μου?

Είμαι ακόμα εδώ πράσινε Σάτυρε.

Περιμένω να γονατίσεις, να προσκυνήσεις, να ζητήσεις συγχώρεση και μετά να σε καλωσορίσω στην ερυθρόλευκη οικογένεια.

Έπειτα θα νιώσεις καλύτερα και θα είσαι πιο αξιόλογος.

Έχεις δύναμη, μπορείς να το κάνεις !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΤετ Φεβ 15, 2012 3:48 pm

Που σαι ρε λαμογιε γαμω την Μπιστη μου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ThouVou2008




Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΤρι Φεβ 14, 2012 1:31 pm

Γαμώ δεν μπορώ να τα διαβάσω όλα τώρα !

Έβλεπα χθες τον Μπίστη. Και τσουπ, επειδή έχω μέρες να δω τηλεόραση-πολιτικά με λεπτομέρειες στο νετ, βλέπω από κάτω "Δημοκρατική Αριστερά".

Ε ;;;;;;;

Ο Μπίστης ;;;;;;;;;

Σε λίγο θα πάρουν και τον Καμμένο αχαχαχααχαχ.

Άντε και την Βόζεμπεργκ !

Έχει μπόλικους τώρα για μεταγραφή.

Όχι Άδωνι όμως. Αυτός είναι της ΔΗΣΥ. Ούτε Βορίδη. Ντροπής πράγματα !

Ζήτω τα κόμματα που θα φέρουν την ελπίδα στις εκλογικές μάχες.

Ήδη βλέπω κινήσεις από Καμμένο. Και επειδή -σοβαρά θα μιλήσω τώρα- δυστυχώς έχει ρεύμα, μάλλον τον βλέπω να παίρνει καλά ποσοστά για αυτό που θα κάνει.

Στάχτη και Burberry !

Άντε και Χρυσή Αυγή για μια νέα νέα μεταπολίτευση Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΠαρ Φεβ 10, 2012 12:51 pm

Και τα λεω ολα αυτα γιατι σε αντιθεση με τον Γκαγκαρο εγω δεν ειμαι ουτε αισιοδοξος ουτε απαισιοδοξος.
Γνωστο αλλωστε οτι οι εξωγηινοι ειναι πραγματιστες. Κι αν ειναι ολη τη μερα μεσα σε ενα ΟΥΦΟ και γυροβολανε το συμπαν ειναι περισσοτερο προσγειωμενοι απο οποιοδηποτε αλλα οντα.

Απο τη στιγμη λοιπον που τους φερανε στο κομμα τους Μαλελομπιστηδες τι περιμενατε δηλαδη? Για να τους βαλουνε στα εδρανα της βουλης τους φερανε κι οχι για να κανουνε θεληματα στις κομματικες συγκεντρωσεις....Βαγγελας speaking...δεν πηρανε τηλεφωνο το μπαρμπα Φωτη για να τον παρακαλεσουνε να τους παρει παραγιους....εγινε ολοκληρη διαπραγματευση....αυτοι θα φερουν αφενως τα ψηφαλακια και θα λενε το ποιημα του κομματος και σε ανταλαγμα θα παρουν εδρανα...καθαρες δουλειες και ξαστερες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΠαρ Φεβ 10, 2012 12:34 pm

Οταν τεθει το διλημα στο κομμα συλλογη ψηφων ή ιδεολογια εσεις ποια αποψη πιστευετε οτι θα επικρατησει? Οεο?
Μπιστης - Δεκαδεκας 1-0 Twisted Evil

Οταν τεθει το διλημα στο κομμα βαρια ονοματα στη λιστα ή νεοι αφθαρτοι υποψηφιοι εσεις ποια αποψη πιστευετε οτι θα επικρατησει? Οεο?
Μαλελης - Δεκαδεκας 1-0 Twisted Evil

Κι εγω διαβασα τα αστροπελεκια του δεκαδεκα στο site της ανανεωτικης και πραγματικα τους ταπωνει ο παντοφλοεισπρακτωρας.
Η εκπαιδευση του επιασε τοπο τελικα, οι ιδεολογικες παντοφλιες που του σερβιρω στο δοξαπατρι εχουν αποδωσει.
Διοτι οταν παιζεις καθε μερα ντερμπι με τη Μπαρτσα δε μπορει, ολο και κατι θα μαθεις απο μπαλιτσα.
Κι ο δεκαδεκας δεν εχει γινει βεβαια ο Μεσι των blogs, αλλα Λετο σιγουρα εχει γινει με την προπονηση.

Το προβλημα του δεκαδεκα δεν ειναι η μπαλιτσα καθως οπως ανεφερα παραπανω απο τοπι ειναι μαγκας.
Το προβλημα του ειναι οι θεσμοι του ποδοσφαιρου οπως οι διατητες, η ΕΠΟ, οι παραγοντες και ολο αυτο το συναφι των παρατρεχαμενων τους.
Βαζει γκολαρα ο δεκαδεκας, σηκωνει το κορακι το σημαιακι και το βγαζει οφσαιντ.
Διαμαρτυρεται στο κορακι και τρωει κοκκινη καρτα ο δεκαδεκας. Εξεγειρονται οι οπαδοι και τιμωρειται η εδρα και αφαιρουνται βαθμοι ενω την ιδια στιγμη η αντιπαλη ομαδα σκοραρει με πετσινο πεναλτι και κερδιζει το πρωταθλημα.

Τα βλεπουμε καθε μερα αυτα, και φυσικα οχι μονο στη μπαλα αλλα κυριως στην πουτανα την πολιτική, την τεχνη του συμβιβασμου και της στρεψοδικιας (αστο κατω δεκαδεκα). Την τεχνη των ισχυρων απεναντι στους αδυνατους, την τεχνη των λιγων εναντι των πολλων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gang




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΠαρ Φεβ 10, 2012 12:37 am

Ο τεν τεν στην ιστοσελιδα Ανανεωτικη δινει μαχες,του το αναγνωριζω,για να διαφυλαξει το κομμα του απο ολον αυτον τον εσμο των σαλτιμπαγκων που μυριστηκαν ψηφαλακια και μπουκαραν.
Ειμαι απαισιοδοξος,νομιζω πως παρα τις μαχες του Τεν τεν και των υπολοιπων καθαρων,τελικα οι σαλτιμπαγκοι πραγματι θα μπουκαρουν,θα κατεβουν στα ψηφοδελτια του κομματος και θα ψηφιστουν.Ευχομαι να μην συμβει αυτο,οχι για αλλο τιποτα αλλα γιατι ο Τεν τεν θα στενοχωρηθει σφοδρα.
Ομως βρε Τεν τεν,το προβλημα της ελληνικης κοινωνιας δεν ειναι η καθαροτητα ως προς τις αρχες της δημοκρατικης αριστερας που θα διατηρησει η οχι η Δημαρ.
Με το μνημονιο,αυτο που πριν δυο χρονια επεβαλε η δημοκρατικα εκλεγμενη κατ εσενα κυβερνηση του ΠΑΣΟΚ,και καθε τρεις μηνες απο τοτε ξεπεταει και ενα καινουργιο πιο αποκρουστικο καθε φορα προσωπο,ως μυθικη λερναια υδρα,τι γινεται?
Πως το παλευουμε αυτο το τερας.Μεσω εκλογων και αναδειξης απο αυτες μιας δημοκρατικης λαικης κυβερνησης θα απαντησεις.
Ε ακριβως εδω,υπαρχει ο κινδυνος να γελοιοποιηθειτε προσεχως.
Νομιζω οτι αυτη η Λερναια Υδρα δεν εγκατασταθηκε εν Ελλαδι,ωστε να αποχωρησει ομαλα,κοινοβουλευτικως και δημοκρατικως.
Τοσος κοπος,τοσα ψεμματα,τοσες ιντριγκες,τοσοι εκβιασμοι,τοσοι...ωστε να καταρευσουν εν μια νυκτι αμα τη εκλογικη νικη του δημοκρατη Κουβελη και καθε Κουβελη?
Πολυ ομορφο για ναναι αληθινο.Ομως το μελλον θα απαντησει.
Εγω το μονο πουχω να πω ειναι οτι στην ιστορια υπηρξαν λαοι που αντισταθηκαν,ματωσαν και αλλοι νικησαν ,αλλοι ηττηθηκαν.
Υπηρξαν και αλλοι λαοι που δεν βρηκαν την δυναμη να αντισταθουν.Αυτοι ποδηγετηθηκαν και εξαφανισθηκαν απο προσωπου ιστοριας ως αυτο που η ανθρωποτητα τους γνωριζε εως τοτε.Ειτε χαθηκαν εντελως ειτε μετεξελιχθηκαν σε ενα καινουργιο εθνοφυλετικο μορφωμα,που λιγη συσχετιση ειχε με το πριν.
Νομιζω οτι ο ελληνικος λαος ανηκει στην δευτερη περιπτωση.
Ο ελληνικος λαος στην μετα Καστελοριζο εποχη,εδω και δυο χρονια ηττηθηκε απο 7-8 χιλιαδες ματατζηδες.Αυτες οι 7-8 χιλιαδες αποτελεσαν την στρατιωτικη δυναμη κατοχης του ''μνημονιου''.Αν δεν υπηρχαν αυτοι,ηδη η Βουλη και τα υπουργεια θαχαν καταληφθει απο τους διαδηλωτες αριστερους,αγανακτισμενους και ελληναραδες που την πολιορκησαν κατα καιρους.
Ομως ο ελληνικος λαος δεν διαθετει την ψυχη,το μυαλο και το ηθικο σθενος να τους νικησει.Αλλος φοβαται,αλλος αδιαφορει,αλλος προσμενει Κουβεληδες,αλλος,αλλος...
Και λαος που νικιεται απο οκτω χιλιαδες ματατζηδες,λιγες πιθανοτητες να μακροημερευσει εχει.

Ομως σας εχω ασχημα νεα.
Αυριο πρωι οι χωρες της Ευρωπαικης Ενωσης μας κυρησουν πολεμο.
Σε μια βδομαδα ο ελληνικος στρατος καταρεει.Οι Αγγλοι αποβιβαζονται στο λεκανοπεδιο της Αττικης και κρατουν ομηρο την κυβερνηση Παπαδημου μεσα στην ελληνικη βουλη.
Οι Τουρκοι αποβιβαζονται στον Βολο και ηδη κατεχουν ολοκληρη την Θεσσαλια και μερος της δυτικης Μακεδονιας.
Οι Ιταλοι αποβιβαζονται στην Κερκυρα και καταλαμβανουν ολοκληρη την Επτανησο.
Γαλλικα καταδρομικα και πεζοναυτες ηδη κατελαβαν τους νομους Χανιων και Ρεθυμνου.
Ο ελληνικος στρατος εχει αποστρατευθει,διαλυθει και ο οπλισμος του εχει παραδοθει στους ''συμμαχους''.
Για την οικονομικη κατασταση της χωρας,οπως αντιλαμβανεσθε δεν συζηταμε καν.Δεν υφισταται τετοια.
Απιστευτο?

Και ομως το τουρκικος λαος,σε μια παρομοια κατασταση βρεθηκε το 1919,με μια αυθαιρετη ιστορικη αναγωγη δικια μου.
Ομως η θεση του ηταν ακριβως αυτη και ακομα χειροτερη(παιζαν και αλλα ντεζαβανταζ)
Και τοτε υπηρχαν τα παπαγαλακια(του Σουλτανου,των τσιφλικαδων,των εκδυτικισθεντων μεγαλεμπορων)που λεγαν στον τουρκικο λαο τα γνωστα περι μονοδρομου και πως αν σκεφθει να αντισταθει τον περιμενει η απολυτη καταστροφη.
Υπηρχαν και Σαμαραδες και Παγκαλοι και Κουβεληδες.Οτι τραβαει η ψυχη σας υπηρχε στους ερμους τους Τουρκακους.
Ο τουρκικος λαος ομως,ακολουθησε καποιους αλαφροισκιωτους αξιωματικους,διανοουμενους,ποιητες και τοπαρχες εθνικιστες.
Ματωσε ασχημα.Τον ματωσαμε και εμεις οι Ελληνες.Μπητε στον χαρτη Γκουγκλ και δειτε το μνημειο που εχουν στησει νοτια του Αφιον Καραχισαρ.Ειναι οι νεκροι τους τις πρωτες μερες στην οχυρωμενη απο εμας ''εξεχουσα νοτια''.Μια πλαγια λοφου,γιοματη μνηματα μουσουλμανων.
Την συνεχεια την γνωριζετε.
Περι λαων που λεγαμε.
Φυσικα ο φιλος Τεν Τεν θα απαντησει οτι αυτη η ιστορια ουσεμιαν ομοιοτητα εχει με την μνημονιακη δικη μας,και πασα ομοιοτης ειναι τυχαια που γραφουν στο τελος των φιλμς.
Ομως για οσους μπορουν να βλεπουν κατω απο την προσκαιρη κρουστα ιστορικων καταστασεων,ειναι νταλε κουαλε πανομοιοτυπη.
Περι λαων που λεγαμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΠεμ Φεβ 09, 2012 10:02 pm

Nai!!!Nai!!!Ναι!!!
Με αυτο να φυγω οσονουπω και ασκαρδαμικτι δια την Ταγκανικαν οπου θα επιτυχωμεν μιαν τελειαν σωματικην αλλα και ψυχικην επαφην!!!
Πως τα καταφερον η Πενταμορφη και τι Τερας!!!
Τοιουτοτροπως ακριβως!!!!
Εσενα ομως θα σε στειλλω με την Παπαρηγα στο Χιλιομοδι!!!!
Μονο να σε σκεπτομαι να θαυμαζεις τους γλουτους της Αλεκας και τι στον κοσμο ετσι ασυγκρατητος που εισαι κιολας!!!
Οσον δια την περιπτωσιν Μπιστεως και οχι μονον μην μου το λες εμενανε...
Διοτι εγω φωναζω σαν μαυρη, υστερικια, κακια κουκουβαγια, πανω απο ενα μηνα τωρα...
Με οτι δυναμη διαθετω και σε ολα τα επιπεδα...
Το τι εχω σουρει δεν περιγραφεται...
Καταφερα τα κατωθι...
1. Να το βουλωσουν και να μην απαντουν στα σχολια μου
2.Αναγκασα τον Μπιστη να δηλωσει οτι δεν θα ειναι υποψηφιος στις επομενες εκλογες...
3.Μου κανανε λογοκρισια σε κειμενα μου που το χεσιμο ηταν πατοκορφο...
4 Τους ξεχεσα με Η μαηλ και τηλεφωνικα οτι ειναι ξευτιλες και δεν επιτεπεται να κανουν λογοκρισια σε ενυπογραφα κειμενα που γνωριζουν και τον συγγραφεα και τιποτε απο αυτα που γραφει δεν ειναι εξω απο την ιδεολογια του κομματος...
5.Μου ζητησαν ταπεινα συγνωμη ..Με παρεκαλεσαν να μην χρησιμοποιω αιχμηρους χαρακτηρισμους και να ξαναστειλλω τα κειμενα μου προς δημοσιευση...
6.Κορυφαιο στελεχος μου υποσχεθηκε προσωπικα οτι κανεις απο αυτους δεν θα ειναι στις λιστες τις επομενες εκλογες...
7.Τους εκανα ολους να ρωτανε ποιος επιτελους ειναι αυτος ο Τεν Τεν..
8.Συνδιατηρω την οργανωση Καισαριανης πραγματικο φρουριο..Διοτι η Καισαριανη ειναι η συνοικια με την ποιο ενδοξη και ματωμενη ιστορια πρωτη σε θυσιες σε ολο το λεκανοπεδιο και αυτη την ιστορια πρεπει να την σεβομαστε και να μην την ξεφτιλιζουμε...
9.Ας ελθει λοιπον κανενα λαμογιο να ζητησει να γραφει μελος στην οργανωση...Το γιαουρτι το εχω καθε φορα κρυμμενο κατω απο το τραπεζι!!!
Οχι δεν μιλαω για σενανε ρε Παπαφιδι...Εσενα θα σε εγραφα...Με τον Βαγγελα παιζεται!!!
Αυτα μπορεσα αυτα εκανα συμμετεχοντας...
Αν ημουν απεξω σαν μερικους ονοματα δεν λεμε υποληψεις δεν θιγωμεν δεν θα εκανα τιποτις...
Και συνεχιζω με τα μανικια υψωμενα ετοιμος για νεα κραξιματα!!!
Καταλαβες πολι μου ποια τα προτερηματα της συμμετοχης απο την βολταν εις τας παραλιας???


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 19 EmptyΠεμ Φεβ 09, 2012 9:30 pm

Αυτα βλεπω και παραμενω φανατικα οπισθοδρομικος

90 χρονια πριν - Σελίδα 19 99575d1210561753-samantha-tajik-miss-canada-2008-ass-days-image004
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
90 χρονια πριν
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 19 από 23Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Παραγκα revisited..

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
AntiContra :: Πολιτική-
Μετάβαση σε: