AntiContra
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Ολικη Ελευθερια Λογου
 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» 90 χρονια πριν
Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΤετ Ιουν 11, 2014 10:36 pm από vangelis70

» ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ by Ten-Ten
Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 26, 2013 5:01 pm από PAOK RE

» Παραγκα revisited..
Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΚυρ Σεπ 23, 2012 11:23 pm από PAOK RE

» Επιστροφη στη δραχμη
Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΤρι Μαρ 13, 2012 12:54 am από PAOK RE

» ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων
Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΚυρ Ιαν 08, 2012 3:55 am από ThouVou2008

» Contra τελος!
Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΤρι Ιουν 21, 2011 10:40 pm από gang

» Αλλαγες στο FORUM (σκασμος Θεμακο, δεν ειναι blog)
Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΚυρ Ιουν 12, 2011 7:41 am από PAOK RE

» Γεια σας αλανια
Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΚυρ Μαρ 27, 2011 6:49 pm από vangelis70

» Ξεκαρδιστικο
Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Ιαν 01, 2011 2:43 pm από Yaro

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Δημόσια συζήτηση
Affiliates
free forum

Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

 

 Παραγκα revisited..

Πήγαινε κάτω 
+7
papanesti
ThouVou2008
PAOK RE
Yaro
Andrikos07
vangelis70
Admin
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΤρι Νοε 15, 2011 3:15 pm

"Άγρια συμπλοκή μεταξύ οπαδών του ΠΑΟΚ και του ΑΡΗ έλαβε χώρα στο Δερβένι. Ένα άτομο μεταφέρθηκε σοβαρά τραυματισμένο στο νοσοκομείο και ένας οπαδός του ΠΑΟΚ συνελήφθη Το περιστατικό σημειώθηκε προχθές το βράδυ στην...
Εγνατία Οδό, στο ύψος του Δερβενίου. Λεωφορείο με οπαδούς του ΠΑΟΚ επέστρεφε από την Αλεξανδρούπολη. Κάποια στιγμή, οι οπαδοί του ΠΑΟΚ είδαν ένα αυτοκίνητο να έχει σταματήσει στην άκρη του δρόμου και τέσσερα άτομα, που φορούσαν φανέλες και κασκόλ του ΑΡΗ, να βρίσκονται στο σημείο.

Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ ζήτησαν από τον οδηγό του λεωφορείου να σταματήσει. Κατέβηκαν και κινήθηκαν με απειλητικές διαθέσεις προς το μέρος των οπαδών του ΑΡΗ. Τους επιτέθηκαν και αφού τους χτύπησαν άσχημα με μπουνιές, κλωτσιές και διάφορα αιχμηρά αντικείμετα, με τη χρήση πυρσών και φωτοβολίδων πυρπόλησαν το αυτοκίνητό τους. Ένας από τους τέσσερις οπαδούς του ΑΡΗ μεταφέρθηκε σοβαρά τραυματισμένος στο νοσοκομείο, ενώ οι άλλοι τρεις κατάφεραν να διαφύγουν. Κατήγγειλαν το περιστατικό στην αστυνομία και μετά από έρευνες συνελήφη ένας 21χρονος, που ήταν υπεύθυνος για την εκδρομή των οπαδών του ΠΑΟΚ στην Αλεξανδρούπολη. Οι αστυνομικοί συνεχίζουν τις έρευνες και τις επόμενες ώρες αναμένεται να προχωρήσουν στη σύλληψη και άλλων ατόμων, που εμπλέκονται στο βίαιο επεισόδιο."


Υ.Γ. Αυτα προς γνωσιν και συμμορφωσιν.Ας παψουν επιτελους τα σκουλικια να προκαλουν, με την ντεμοντε ενδυμασια τους.
Υ.Γ 2 Λευτερια στον 21χρονο αγνο φιλαθλο του ΠΑΟΚ.
Φτανει πια,με τις αυθαιρεσιες των δυναμεων καταστολης, στην δυσμοιρη συμπρωτευουσα και συμβασιλευουσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΤετ Νοε 09, 2011 1:45 am

Γιατι να μην μπορω να διαφωνησω γαμω το φελεκι μου!!!!
Ειναι καλος!!!
Πολυ καλος!!!
Ιδιως εκει στο ''γαμιεται ο Θρυλος και ο Πειραιας" εδωσε ρεστα!!!
Και γιατι να ειναι χειροτερος απο τον Γκαπ???
Ειμαι προβληματισμενος τα μαλα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΤρι Νοε 08, 2011 9:04 am

Νατος, νατος ο πρωθυπουργος!!!!!
Θαρθει η νικη,απ τη Θεσσαλονικη....
Γαμιεται ο θρυλος κι ο Πειραιας....

https://www.youtube.com/watch?v=5i1b-aR46R0
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΤρι Νοε 08, 2011 2:38 am

Bρε Γυαρουλη μου.....
Δεν θελω να μου ζητας συγνωμην!!!
Μπορει να ειμαι ενας σοφος πολιτικος και ποδοσφαιρικος αναλυτης και οχι μονον αλλα δεν θελω συγνωμες!!!!
Ειμαι και ταπεινοφρων συν της αλλοις!!!
Οσο για τις πολιτικες ιδεες δεν εχεις δικιο..
Οφειλεις και υποχρεουσαι να τις συζητας και να τις τσεκαρεις διαρκως διοτι αλληλοεπιδρουν και επιρρεαζουν το χαρακτηρα σου και την προσωπικοτητα σου...
Η οποια δεν μενει σταθερη και μεταβαλεται διαρκως και προς το καλυτερον και προς το χειροτερον...
Δεν βλεπεις εμενανε τι αγωνα κανω δια να επαναφερω εις τον ισον δρομον αυτα τα απολωλωτα προβατα τα οποια ζουν μεσα στις ψευδαισθησεις τους ....
Ο Παπαφιδης για παραδειγμα νομιζει οτι ειναι αριστερος και προοδευτικος ενω στην πραγματικοτητα ειναι αντιδραστικος εθνικιστης και θαυμαστης του Καρατζαφερη....
Ο Βαγγελας νομιζει οτι ειναι επαναστατης ενω ειναι απλα μηδενιστης...
Ο Λαμογιος νονιζει οτι ξερει τι ειναι ενω στην πραγματικοτηταν εχει μαυρα μεσανυχτα...
Και ουτω καθ εξης...
Και μενει σε μενα που ειμαι ενας σωστος λογικος διεκδικητικος και αγνος ιδεολογος αριστερος αγωνιστης με ολην την σημμασιαν των λεξεων να διορθωσω αυτην την καταστασιν.....
Ζω ενα δραμα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Yaro




Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 27/11/2010
Τόπος : 41°3′4″N 24°11′18″E / 41.05111, 24.18833

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Νοε 05, 2011 12:11 am

Συγνώμη ρε συ,δεν φταις εσύ.Εγώ.Δεν μπορώ να ασχολούμαι άλλο με πολιτικές ιδέες.Φέτος το καλοκαίρι μαλωσα με αδελφό,που μου λέγε ότι ο Καρατζαφέρης λέει σωστά πράγματα,με πατέρα που μου λέγε ότι θα ψηφίσει ΠΑΣΟΚ,γιατί κατα την γνώμη του ο Σημίτης,ο Παπανδρέου Γεωργακης,είναι,προδότες αλλα το κίνημα είναι ιδέα και αυτός δεν την πρόδωσε ποτέ.Είπα τέλος.Προτιμώ να μιλάω για μπάλα,τον Θεό,τους εξωγηινους τους σεξογηινους κτλ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΤετ Νοε 02, 2011 2:34 am

Μ Ι Κ Ρ Α Α Γ Γ Ε Λ Ε Ι Α
--------------------------------------------------

Ζητουνται εθελονται οι οποιοι θα αναλαβουν να βρουν ποδοσφαιρικoν τοπι το οποιον εχαθει την περασμενην αγωνιστικην εις το γηπεδον της Τουμπας...

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΙ....Κον Παπαφιδην USA
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΤρι Νοε 01, 2011 3:22 pm

Οσο για το ανυπαρκτο πεναλτυ που εγινε στον Βιερινια,πολυ Πρασινη και Ντερμπυ διαβαζεις.
Ναι κυριε δεν εγινε κανενα πεναλτυ στον Βιερινια,μηπως ομως το κορακι αισθανοταν τυψεις,που στο πρωτο μερος,και ενω ο δεικτης του σκορ παρεμενε στο 0-0,δεν ειδε την μπαλα να κτυπαει στο απλωμενο χερι του Μπουμσονγκ?
Μιλαμε για καθαρη αλλοιωση αποτελεσματος,αν σε εκεινη την φαση ο ΠΑΟΚ ανοιγε το σκορ.
Γαυροι της Αθηνας,μιλατε κιολας απο πανω!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΤρι Νοε 01, 2011 3:15 pm

"Απλα θα τον παρακαλουσα να μου αποκαλυψει που ο Κουβελης ειπε ότι η Γουζα είναι η τελεια Δημοκρατια????"

Αλλα λογια να αγαπιομαστε ε Δεκαδεκα? Αυτο εσυ καταλαβες απο την λιστα των δημοκρατικων χωρων που παρεθεσα,και που επετεθησαν εναντιον ανισχυρων αλλων, οι οποιες εδωσαν εντονο αντιδημοκρατικο αγωνα,προκειμενου να ανακτησουν την ελευθερια τους?
Αισχος ρε συ!!!!!!

Ασε δε το απιστευτο ανθελληνικο παραληρημα σου,οπου προκειμενου να εξυπηρετησεις τους ποταπους σκοπους σου(κουτουπωμα Σλοβακας καλλονης),δεν δισταζεις να τα χωνεις χοντρα,στον τιμιο, μικροεπιχειρηματια νταβατζη,πλην ομως,Ελληνα εργοδοτη της.
Δυο φορες αισχος λεω εγω!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΤρι Νοε 01, 2011 3:37 am

Aγαπητοι εν Αλλαχ αδελφοι Σαλαμι Αλεκο μου…..
Ο Αλλαχ να σας δινει χρονια δια να απολαμβανετε τοιαυτας εμφανησεις….
Συμφωνως με εκκλησιν του Αντρικου του οποιου δεν θελω να χαλασω το χατηριον μεταφερομαι εις την παρουσαν ενοτητα του Φορουμ….
Κατ αρχας θελω να αναφερθω εις εκεινον τον Γυαρουλην μην τυχων και διαβασει αυτά που θελω να του σουρω διοτι αυτος ως γνωστον διαβαζει μονο τις τρεις πρωτες γραμμες από τα γραφομενα μου…
Θελω λοιπον να του πω καταμουτρα…
Μπραβο ρε Γυαρουλη!!!...Ευχαριστω ρεεε!!!...Νασαι καλα ρεεε!!!Μας εφτιαξες την ημερα ρεεε!!!!Παλι καλα που δεν μας ειπες πως μολις δεις γραπτο μας [πληθυντικος μεγαλοπρεπειας] φτυνεις στην οθονη ρεεε!!!Η ότι κατεβαζεις τον γενικο ρεεε!!!
Δεν καθησες όμως να σκεφτεις ότι εγω ανηλωσον ολο το προχθεσινο μου απογευμα…Ενώ θα μπορουσα να ασχοληθω με μιαν από τας δεκαδας ζωντοχηρας που με περιμενει στην σειρα….Η να παρω ένα τηλεφωνακι την Ατζολινα μου που την εχω παραμελησει Η να ασχοληθω με την Πετραν…Σας εχω πει για την Πετραν???Δεν σας εχω πει…Η Πετρα λοιπον είναι μια διμετρη ξανθια Σλοβακα κουκλαρα κατω των τριακοντα με καμπυλας φορμουλας ένα…Την γνωρισα εις έναν ρομαντικον μου περιπατον εις το παρακειμενον δασακιον συνοδευων την Κιρκην ενώ αυτή συνοδευε το σκυλακι της ένα μαυρο γκριφωνακι επτα μηνων ονοματι Αμιρ….Αμεσως κατι εγινε με τας Χημειας μας!!!!Μου ανοιξε την καρδιαν της…Το κοριτσι δουλευει ως μπαρ γουμαν διοτι καμμια δουλεια δεν είναι ντροπη!!!..Το εχτυπησεν όμως η κρισις η κραησις στην καθομιλουμενην…Η Δουλεια επεσεν κατακορυφως!!!…Ο Αλητης το αφεντικον ο οποιος ακουσον ακουσον δεν της κολαει ουτε ενσημα του ΙΚΑ και την αμοιβει με 600 ευρω μηνιαιως συν τα τυχερα του κοριτσιου αρνειται να την πληρωσει διοτι λεει δεν εχει δουλεια!!!…Από την αλλην η ποιοτης των πελατων εχει πεσει εις το ναδιρ που λεγουσιν..Οχι μονον δεν αφηνωσιν κανενα πουρμπουαρ αλλα περνουν και τα χαλκινα…Και το κοριτσι πληρωνει μονο για νοικι 350 ευρω το μηνα εις μιαν γκαρσονιερουλαν 27 τμ της ηλθε δε και η εκτακτος εισφορα της ΔΕΗ και δεν ξερει τι να κανει…Ζει ένα δραμα!!!Αποφασισεν να φυγει!!!…Θα παει πισω εις Σλοβακιαν μια ωρα από την Μπρατισλαβαν που η μαμα της θα πουλησει το σπιτι της και μετα θα παει στην Βιεννην να βρει την αδελφη της που δουλευει μπεημπυ σιτερ εις αριστοκρατικην οικογενειαν…Εγω από την πλευραν μου δεν ειμαι διατεθειμενος να το επιτρεψω αυτό!!!…Διοτι τετοιες κουκλαρες ομορφαινουσιν την Ελλαδα και αυτος είναι πατριωτισμος και όχι οι παρλαπιπες που αναφερει ο Παπαφιδης!!!…Ευρισκομαι όμως εις διλημα …Να αναλαβω μερος των εξοδων δεν με περνει διοτι οικονομικως δεν ειμαι καθολου καλα και με εχει σακατεψει η κραησις.!!!.Να την ακολουθησω εις Βιεννας είναι νομιζω λιγακι αργα…Παντως της το εδηλωσον…Πολύ θα λυπηθω αν εγκαταλειψει την χωραν και οσον περνα από το χερι μου δεν θα το επιτρεψω!!!!
Και ενώ εχω τοιουτου ειδους κομβικα ζητηματα να αντιμετωπισω εγω καθομαι και σπαταλαω τον χρονον μου να σας γραφω και να ασχολουμαι μαζυ σας….
Γιατι το κανω???Διοτι εχω βαλει σκοπον ζωης να σας επιμορφωσω και να σας φερω εις τον ισον δρομον….
Και από πανω εχω και τον Γυαρουλην……
«Τρεις σειρες τον αντεξα!!!!!»μου γραφει καταμουτρα….
Ντροπη!!!!!!
Κανονικα επρεπε να αποχωρησω παραυτα αλλα εχετε χαριν…..
Ας περασω τωρα εις τα θεματα μου…..
Αυτος ο Παπαφιδης ευρισκεται εις πληρην συγχυσιν….
Με καλει τωρα να εξετασωμεν αν η επιθεση των Γιουζα στο Αφαγνισταν ητο μια επιθεσις Δημοκρατικης χωρας οποτε το φιλειρηνικο κινημα των Γιουζα είναι φασιστικον και αν η επιθεση του Δημοκρατικου Ισδραηλ στους Παλαιστηνιους αποτελει Παγκοσμιον Πολεμον!!!!…Λες και είναι αυτό το θεμα μας!!!…Δεν θα τον ακολουθησω εις αυτας τας ατραπους του σαλεμενου εγκεφαλου του…
Απλα θα τον παρακαλουσα να μου αποκαλυψει που ο Κουβελης ειπε ότι η Γουζα είναι η τελεια Δημοκρατια????…Θα του ημην ευγνωμων!!!….
Επισης θα τον παρακαλουσα επειδη σαν αντικειμενικος ανθρωπος παραδεχομαι ότι εχει τεραστιον και οξυδερκην ιστορικην μνημην να μου απαντησει με ένα ναι η ένα όχι….
Θυμαται κατά το παρελθον ομαδα που να εκανεν την Μπαοκαραν μεσα εις την Τουμπαν τοσον γιο γιο να της εξαφανησεν την μπαλλαν να της εβαλε τρια πεντακαθαρα γκολ αντι για εξι και να προκαλεσεν ακομη και τον οικτον της διαιτησιας ητις εσφυριξεν εν ανυπαρκτον πεναλτυ για το γκολ της τιμης????[Εκτος και ενομιζεν ότι ο Βιτολο επαιζε ακομη στον Μπαοκ και του εκανε πεναλτυ ο Βειρινια!!!!]
Θυμαται????
Ναι η Όχι????
Ας περασω τωρα στον Αντρικουλη μου…..
Moυ γραφει ότι συμφωνει σε πολλα από αυτά που γραφω….Και φυσικα συμφωνει!!! …Αφου είναι η φωνη της λογικης και όχι πιρουετες και αλματα στο κενο…Εγω πιστευω ότι θα συμφωνησει σε όλα με την προυποθεση ότι ένα αριστερο συγχρονο κομμα πρεπει να αφουγκραζεται τα αιτηματα των καιρων να αγωνιζεται για το μεγιστο εφικτο αποτελεσμα και να το επιτυγχανει, να μην πουλαει φουμαρα μαγικες λυσεις από ουτοπικες πολιτικες να μην λαικιζει και να διδασκει ηθος και αξιες ζωης μενοντας σταθερα προσκολημενο στην ιδεολογια του χωρις ευκαιριακες εκπτωσεις….
Θα ηθελα όμως εδώ να επικεντρωθω σε δυο τρια πραγματακια από οσα γραφει…
Το αν πρπει να φυγει η Κυβερνηση Παπαντρεου [που εγω συμφωνω]είναι πολιτειακο θεμα…Εφοσον συμφωνουνε ότι δεν εχουμε τιποτε καλυτερο συστημα διακυβερνησης να προτεινουμε{ υπο τις σημερινες συνθηκες που διαγει η χωρα} από το κοινοβουλευτικο συστημα ο τροπος για να φυγει είναι η να καταφηφιστει από την βουλη[μεσα και από την λαικη κατακραυγη] η να παρει πρωτοβουλια ο Προεδρος της Δημοκρατιας μετα προτροπη Συνταγματολογων ότι δρα αντισυνταγματικα και να παραιτηθει εκβιαζοντας ετσι εκλογες…
Άλλος τροπος που να μην περικλειει κινδυνους επικινδυνων εκτροπων με τις σημερινες συνθηκες δυστυχως δεν υπαρχει….
Από κει και περα εξαρταται από το εκλογικο σωμα…
Τα κομματα της Αντιπολιτευσης και κυριως τα μικροτερα το μονο που μπορουν να κανουν είναι να ζητουν εκλογες….
Αυτό κανει και η ΔΗΜΑΡ….
Τωρα για το αν για την ΔΗΜΑΡ ισχυει ότι αν το ξεπουλημα είναι νομος πρεπει να εκτελεστει δεν νομιζω ότι εχεις δικιο….
Η ΔΗΜΑΡ απλα δεν δημαγωγει και δεν λαικιζει…Όπως σου προανεφερα είναι υπερ παντα της διεκδικησης του μεγιστου δυνατου αποτελεσματος προς οφελος των λαικων συμφεροντων….
Και πιστευει ότι οι λαικοι αγωνες πρεπει να εχουν προοπτικη και δυνατοτητες επιτυχιας αλλιως αποτελουν επαναστατικην γυμναστικην…
Για παραδειγμα το ΠΑΜΕ εχει στο προγραμμα του σαν ζητουμενο κατωτερο μισθο 1500 ε και επιδομα ανεργειας καθ ολη την διαρκεια της ανεργειας 1200 ε…Ξερει βεβαια ότι αυτά είναι ανεφικτα δεν τα εφαρμοζει εξ αλλου και το ιδιο στην Τυποεκδοτικη..Δεν το ενδιαφερει όμως..Διοτι οσον περισσοτερο εξαθλιωνονται οι μαζες τοσο κοντυνοτερα φθανει η ημερα που θα επαναστατησουν..Οποτε…Επαναστατικη γυμναστικη….
Για την ΔΗΜΑΡ όμως δεν είναι το ιδιο….
Θα ηταν πολύ ευκολο να πει δεν πληρωνουμε τιποτε και περνουμε αμπαριζα και βγαινουμε και όχι σε όλα σαν την υπολοιπο Αριστερα…
Εδώ όμως μπαινουν πολλα θεματα…Πρωτα πρωτα οι διακρατικες σχεσεις που θεωρουν ότι η υπογραφη μιας συμφωνιας από μια Κυβερνηση δεσμευει το συγκεκριμενο κρατος μεχρι να ανατραπει με άλλη διακρατικη συμφωνια και όχι μονο κατά την διαρκεια της κυβερνησης που υπεγραψε…Μετα το αρνουμαι να πληρωσω τα χρεη που που συνειψαν Ελληνικες Κυβερνησεις εχουν εκτος του προφανους κερδους και συνεπειες…Ποιες είναι αυτές οι συνεπειες όμως και αν μπορουμε να τις αντεξουμε…Ποτε η ΔΗΜΑΡ δεν ειπε ότι είναι υπερ του μνημονιου και αν υπαρχει βιωσημος και εφικτος τροπος να απαλλαγουμε απ αυτό θα είναι η πρωτη που θα ψηφισει και με τα δυο τα χερια για αυτό…Διοτι από οσο ξερω και βλεπω δεν εχει ορατες τουλαχιστον δεσμευσεις..Αν υποψιαστω ότι εχει αορατες θα εξαφανιστω…Από το σημειο όμως αυτό μεχρι που να λαικιζεις ασυστολα και να λες εξω το μνημονιο εδώ και τωρα γιατι ετσι γουσταρω υπαρχει διαφορα και καλα κανει η ΔΗΜΑΡ που δεν υιοθετει τετοιες μεθοδους….
Οσον αφορα το ότι οι Ευρωπαιοι θελουν το κακο μας και παλι θα διαφωνησω…Οι ευρωπαιοι θελουν το κακο μας οσο εμεις θελουμε το κακο του Βελγιου της Ολανδιας η της Γαλιας…Οι Ευρωπαιοι απλα θελουν στα πλαισια γιας ενιαιας αγορας να εχουν συναλλαγες με την χωρα μας συμφωνες βεβαια με τα εθνικα τους συμφεροντα…Αρα δεν θελουν ουτε το κακο μας ουτε το καλο μας υπεραμυνονται ς των συμφεροντων τους σκεπτομενοι μαλιστα ότι το «κακο» μας κινδυνευει να απορριθμησει ολο το συστημα τους…
Επομενως πρεπει να ξεφυγουμε από αυτή την ξενοφοβια που μας χαρακτηριζει εξ επανεκαθεν και να σκεφθουμε το εξης απλο…
Αν οι ξενοι θελουν το κακο μας τοτε οι Ελληναρες που ξεχαρβαλωσαν το Δημοσιο που κανανε του Κοσμου τις ρεμουλες που εξηγαγαν δισσεκατομυρια στην Ελβετια και Αλλαχου τι θελουν…
Αλλου είναι το προβλημα λοιπον…
Τελος σχετικα με το Θεμα του ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι μενος αλλα λυπη απογοητευση και θυμος για ένα χωρο και μια παραταξη στην οποια ειχωμεν προυπαρξει και την διαδρομην της την ειχαμε προβλεψει…Διοτι αυτος ο Θυμος ξεκιναει από πολύ πριν όταν το ΚΚΕ για δικους του και προφανεις λογους απεχωρησε από τον ενιαιο Συνασπισμο…Τοτε ηταν η ευκαιρεια να μεταλαχθει ο Συνασπισμος σε ένα συγχρονο Ευρωπαικο κομμα της Δημοκρατικης Αριστερας εμφορουμενο από την Ιδεολογια της Ανανεωτικης Αριστερας…Δεν ειχε και άλλο νοημα η υπαρξη του αλλωστε αφου εναλλακτικα υπηρχαν και το ΠΑΣΟΚ και το ΚΚΕ…Αλλα διαφορα παλαιοκομμουνιστικα στοιχεια που παρεμειναν εντος εμπειροτατα στην κατασκευη ‘’πλειοψηφειων’’τον παρεσυραν σε ένα συμπληρωματικο του ΚΚΕ κομμα το οποιο φιλοδοξουσε να πεξει στην Αριστερα το ρολο του ΚΚΕ κλεβοντας του τον…Και σαν να μην εφθανε αυτό ο ΜΑΛΑΚΑΣ με κεφαλαια ο Αλαβανος θελοντας να το παιξει Σπαρτακος ο αρχηγος των σκλαβων εφερε κάθε ειδους γκρουπουσκουλο από εκεινα που το μονο που ειχαν ηταν μια σφραγιδα και αν κατεβαιναν στις εκλογες αυτοτελως θα επερναν το 0,000001 του εκλογικου σωματος…Ετσι μαζευτικαν εκει μεσα Μαοικοι Τροτσκιστες Τριτοδιεθνικοι Παλαιοκομμουνιστες Νεοκομμουνιστες ,μλ,λμ,κουελεμ και η μαρα με το κακο συναπαντημα με ολους αυτους να θελουν ισοτιμια και συμμετοχη στην ιδεολογια του Συριζα και τις αποφασεις…Ουτω αυθωρι και παραχρημα δημιουργηθηκε ο Πυργος της Βαβελ που οι μισοι είναι υπερ της παραμονης της χωρας στην ΕΕ οι αλλοι μισοι κατά,οι μισοι υπερ του Ευρω οι αλλοι μισοι υπερ της δραχμης .οι μισοι αποδοκιμαζουν την ομαδικη εστω βια οι αλλοι μισοι την δικαιολογουν…Και μια παραπομπη εδώ άλλο με ελαφρυντικα άλλο δικαιολογημενη..Αποτελεσμα να προτεινουν για υποψηφιους στις Ευροεκλογες έναν που ηταν υπερ της ΕΕ και μιαν που ηταν υπερ υης αποχωρησης της χωρας από αυτην!!!Και φθανουν σημερα μετα πειρα δεκαετιων στο κουρμπετι να δημαγωγουν και να λαικιζουν ασυστολα επιδιοκωντας λεει την μεγαλη ενωμενη αντιμνημονιακη παραταξη με το ΚΚΕ!!!...Μα βρε μαλακες αφου ξερετε στο πετσι σας πως το ΚΚΕ δεν συνεργαζεται..Σας το λεει αλλωστε καταμουτρα πεντε κομματα δυο πολιτικες και σας αποκαλει κομμα του Ευρωμονοδρομου και εναλλακτικη λυση του συστηματος..Αφου ξερετε ότι η ιδεολογια του ΚΚΕ είναι ότι η επαναστατικη ταξη είναι η εργατικη η οποια εξ ορισμου και αξιωματικως ανηκει στο ΚΚΕ η οποια χρησιμοποιει την μικροαστικη ταξη για να καταλαβει την εξουσια να επιβαλλει την δικτατορεια του Προλεταριατου και μετα παπαλα….Αλλα πες ότι συνεργαζοσαστε και ο λαος σας εδινε 51% και κανατε κυβερνηση..Τι κυβερνηση θα κανατε??Το ΚΚΕ είναι υπερ της εξοδου της χωρας από την ΕΕ και επιστροφη στο τοπικο νομισμα εσεις υποτιθεται ότι εισθε υπερ της παραμονης και του Ευρω ,Το ΚΚΕ είναι υπερ της κρατικοποιησης των μεσων παραγωγης των πλουτοπαραγωγικων μεσων της δημοσιας περιουσιας των τραπεζων των Οργανισμων του Δημοσιου και του Δημοσιου τομεα εσεις υποτιθεται υπερ της Ελευθερης Αγορας…Και αλλα πολλα φυσικα…Επομενως τι σκατα κυβερνηση θα φτιαχνατε…Είναι σαν εγω να πηγαινω Θεσσαλονικη εσυ Καλαματα ξεκινωντας από Αθηνα και να σου προτεινω να παμε με το ιδιο αυτοκινητο…Εκτος και δεν ισχυει αυτό δεν εχετε διαφορες οποτε πανετε προσχωριστε στο ΚΚΕ να ησυχασετε και σεις να ησυχασωμεν και ημεις…Τετοια τραγελαφικα συνεβαινον στον λεγομενο ΣΥΡΙΖΑ οποτε το προηγουμενο συνεδρειο του ηταν η τελευταια προθεσμια..Εγω τουλαχιστον και όχι μονο το ειχαμε δηλωσει καθαρα ότι η επιστρεφουν στο μονο λογο υπαρξης τους που είναι η Αννανεωτικη μορφη και ιδεολογια η μπαυ μπαυ..Δυστυχως οι προκατασκευασμενες πλειοψηφιες δεν το επετρεψαν οποτε δεν υπηρχε άλλη διεξοδος να ησυχασωμεν και ημεις να ηρεμησουν και αυτοι διοτι ουσιαστικα ηταν δυο κομματα δυο νοοτροπιες δυο προοπτικες στην συσκευασια του ενός….Και από τοτε ο ΣΥΡΙΖΑ ερωτοτροπει με τους κουκουλοφορους επενδυει σε γιαουρτια εναντιον Παγκαλου επιζητει υποκριτικα και λαικιστικα συμμαχιες με το ΚΚΕ και χαιδευει τα αυτια των αγανακτησμενων συμπολιτων μας πλειοδοτοντας σε καταρες και κραξιματα ψαρευοντας σε θολα νερα και ελπιζοντας να εισπραξει την ψηφο διαμαρτηριας και αγανακτησης που θα εμφανισθει στις επομενες εκλογες…Χωρις φυσικα να προτεινει τιποτε συγκεκριμενο μεσα σε μια γενικη θολουρα και υιοθετωντας πληρως την τακτικη του ΚΚΕ το όχι σε όλα…Γιαυτο εκνευριζομαι όταν τον βλεπω να ανεβαινει δημοσκοπικα αναρρωτωμενος αν το αξιζει..αλλα από την αλλην καλυτερα μια ψηφος θεσης παρα δεκα διαμαρτυριας ..Διοτι καλο είναι να ισχυροποιουνται τα μικρα κομματα αφου ειμεθα εναντιον του δικομματισμου αλλα και οι ψηφοι διαμαρτυριας είναι διαβολομαζοματα ανεμοσκορπισματα…..
Αυτά γενικως …
Και σαν να μην μουφταναν αυτά μου προεκυψεν και δημοψηφισμα!!!!
Το οποιο όμως θα σας το αναλυσω διεξοδικως λιαν προσεχως….
Αν νομιζετε ότι θα το γλυτωσετε εισθε γελασμενοι!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Yaro




Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 27/11/2010
Τόπος : 41°3′4″N 24°11′18″E / 41.05111, 24.18833

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΤρι Νοε 01, 2011 12:18 am

vangelis70 έγραψε:
Προσκυνησανε οι γαυροι του βορρα την υπερομαδα του Φερειρα και σιχαθηκαν και οι ιδιοι το πετσινο πεναλτι που τους εδωσε η παραγκα του αφεντικου τους Μαρινακη.
Μπορει να φερονται γενικα σαν πιθηκια οι γαυροι του βορρα αλλα η συντριπτικη υπεροχη του Παναθηναικου και η μπαλαρα που επαιξε στο γηπεδο τους εκανε να αντιδρασουν στη μουφα
που εψαχνε να τους δωσει ο εντεταλμενος της σαπιλας διαιτητης Κουκουλακης. Μονοι μας εμεις εναντια σε ολους σας και σας παταμε στο γηπεδο ξεκινωντας τα παιχνιδια 11 εναντιον 14..προσκυνηστε το μεγαλειο του Παναθηναικου!


Το ξαναλεω οι Γαυροι του Βορρα ειναι ο Βαζελος.Δες και τα πρωταθληματα.Και ολα τα παρασκηνια.Κατα τα αλλα,εγω το παιχνιδι που ειδα,μεχρι πριν με κλεισει το Νετ ο γειτονας,ακριβως στο φαουλ για το 3-0,μου αρεσε παρα πολυ.Ωραιο ποδοσφαιρο.Και στις 3 φασεις του ΠΑΟ ειπα γκολ.Φαινοταν..Αληθεια.Μαλιστα τις εκτελεσεις των φαουλ δεν τις ειδα γιατι το ηξερα.Αν και στο 3 δε χρειαστηκε καν να ανησυχισω.Εκλεισε απλα.Αλλα Χαλκιας ετσι;

Ειναι η πρωτη φορα τα τελευταια 10 χρονια,που μπορω να πω οτι βαζελος και γαυρος μας νικησαν καθαροτατα και κατα κρατος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΔευ Οκτ 31, 2011 3:43 pm

Μια ιστορία που δημοσιεύεται στο τεύχος του Οκτωβρίου της Ναυτικής Ελλάδος:


Ήμουν στο Ναυτικό το 1952 και βρισκόμουνα στη Πλατεία Κλαυθμώνος, όχι όπως είναι σήμερα. Οι νεότεροι δεν γνωρίζουν πάρα πολλά από τα παλιά και απορούν οπόταν ακούν ορισμένα γεγονότα του τότε. Εκείνη τη στιγμή έπεφτε ο ήλιος και θα γνωρίζετε ότι με τη δύση του, γίνεται υποστολή της σημαίας. Τότε το Υπουργείο Ναυτικού ήταν εκεί και η σημαία κυμάτιζε ακόμα στο κτήριο. Σήμερα είναι άλλες υπηρεσίες του Ναυτικού.


Τότε πάντα κάθε πρωί, θα θυμούνται οι παλιοί, γινόταν έπαρση σημαίας και σταματούσαν τα πάντα, όπως και στη δύση του ηλίου γινόταν υποστολή. Ήταν στιγμές ωραίες , απίθανες που ζούσαν τότε οι άνθρωποι. Το άγημα αποδόσεως τίμων στο χώρο του, και ακούμε το σαλπιγκτή να δίνει το σύνθημα για την υποστολή της σημαίας. Το άγημα παρουσιάζει όπλα. Ο αξιωματικός χαιρετά και παίζεται ο Θούριος. ¨Ολοι οι παριστάμενοι εκεί και οι περαστικοί, όπως και εγώ σταθήκαμε σε στάση προσοχής. Αποδίδεις με αυτό τον τρόπο την τιμή στο ιερό μας σύμβολο, στη γαλανόλευκη σημαία. Τη στιγμή που ο αρμόδιος αξιωματικός χαιρετά, η ματιά του πέφτει λοξά και βλέπει κάτι παράξενο, και η ψυχή του ταράζεται, μ' αυτό που θα σας πω παρακάτω.

Τελειώνοντας η διαδικασία της υποστολής της σημαίας, οι διαβάτες συνεχίζουν τον δρόμο τους, ενώ εγώ από παρέμεινα από συνήθεια λίγο ακόμα. Τότε βλέπω τον νεαρό αξιωματικό να κατευθύνεται θυμωμένος πρός έναν γεροδεμένο πλανόδιο καστανά. Βλέπετε τότε η πλατεία ήταν κενή και στις γωνίες ήταν πάντα στιλβωτές ( λούστροι ) και καστανάδες, που μας λείπουν τώρα. Και του είπε : <<γιατί δεν σηκώθηκες όρθιος για να τιμήσεις τη σημαία μας. Δεν έχεις φιλότιμο κλπ>>. Ο άνθρωπος έμεινε βουβός, ενώ εγώ παρακολούθησα έντρομος και φοβερά συγκλονισμένος το τι έγινε. Μετά βλέπω τον καστανά ότι έγινε κατακόκκινος και ότι άρχισε να τρέμει. Ήθελε να φωνάξει, αλλά τον είδα με έκπληξη να συγκρατείται, σκύβοντας το κεφάλι του και να αρχίσει να κλαίει με λυγμούς. Όμως συνήλθε γρήγορα, σκούπισε τα δάκρυά του και με τη δύναμη των χεριών του ( που ήταν γερά) στύλωσε το σώμα του δυνατά, έσπρωξε τον πάγκο με τα κάστανα μπροστά και φώναξε με όλη την ψυχη του στον νεαρό αξιωματικό δυνατά <<πώς να σηκωθώ κύριε; Της τα έδωσα της Πατρίδας μου και τα δύο>>. Και σηκώνοντας τα μπατζάκια του παντελονιού, φάνηκαν δύο πόδια, κομμένα πάνω από το γόνατα. Και ξανάρχισε να κλαίει. Ο κόσμος όπως και εγώ γύρω του έκλαιγε και χειροκροτούσε, όμως περισσότερο απο όλους έκλαιγε ο νεαρός αξιωματικός.

Έχουν περάσει περίπου 60 χρόνια. Ποιος ξέρει τι να γίνεται. Εκείνη τη στιγμή πάντως έγινε κάτι το αλησμόνητο, μια φοβερή σκηνή. Ο αξιωματικός σκύβει και αγκαλιάζει και φιλά τον καστανά, και στη συνέχεια στέκεται ευθυτενής μπροστά στον ήρωα, φέρνει το δεξί χέρι στην άκρη του γείσου του πηλίκιού του και τον χαιρετά στρατιωτικά. Του απονέμει <<τας κεκανονισμένας τιμάς>> που δεν μπόρεσε εκείνος τυπικά να αποδώσει στη σημαία μας, γιατί της χάρισε τα δύο πόδια του στα βορειοηπειρώτικα βουνά μας, για να μπορεί να κυματίζει σήμερα ψηλά η κυανόλευκη σημαία μας, σε λεύτερη πατρίδα. Και οι άλλοι, οι πολλοί να μπορούν να πηγαίνουν με γρήγορο βήμα στην ειρηνική απασχόλησή τους, χωρίς να γνωρίζουν ότι περνούν μπροστά από έναν ήρωα του αλβανικού μετώπου, τον Έλληνα ήρωα πολεμιστή, όποιο επάγγελμα και να 'χει. Άλλοι δεν μιλούν, άλλοι όμως ειρωνεύονται.Γι αυτό οι νέες γενιές πρέπει να μάθουν, να διδαχθούν από την οικογένεια και από το Σχολείο για το Έπος του 1940.
Για το καλό της Πατρίδας μας.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΛΙΑΣ
ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ Π.Ν. εα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΚυρ Οκτ 30, 2011 10:20 pm

Ρε σεις οχι πολιτικες συζητησεις εδω, μην τα μπλεκουμε ολα.
Εδω να κανουμε την καβλα μας και οι σοβαρες συζητησεις στις αλλες ενοτητες.
Ξυπνατε νυκοκυραιοι!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΚυρ Οκτ 30, 2011 10:14 pm

Προσκυνησανε οι γαυροι του βορρα την υπερομαδα του Φερειρα και σιχαθηκαν και οι ιδιοι το πετσινο πεναλτι που τους εδωσε η παραγκα του αφεντικου τους Μαρινακη.
Μπορει να φερονται γενικα σαν πιθηκια οι γαυροι του βορρα αλλα η συντριπτικη υπεροχη του Παναθηναικου και η μπαλαρα που επαιξε στο γηπεδο τους εκανε να αντιδρασουν στη μουφα
που εψαχνε να τους δωσει ο εντεταλμενος της σαπιλας διαιτητης Κουκουλακης. Μονοι μας εμεις εναντια σε ολους σας και σας παταμε στο γηπεδο ξεκινωντας τα παιχνιδια 11 εναντιον 14..προσκυνηστε το μεγαλειο του Παναθηναικου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΚυρ Οκτ 30, 2011 7:01 am

"Μου γραφει επισης αν οι επιτιθεμενοι ειχον δημοκρατικα καθεστωτα τι θα λεγαμε αντιστασιν κατά της δημοκρατιας????
Εωλον και ατυχες το επιχειρημα…
Διοτι τα καθεστωτα που ξεκινησαν τον Β παγκοσμιον δεν ηταν τυχαιως φασιστικα…"

Η πολυ σορτ μεμορι εχεις,η δεν γνωριζεις καθολου,μα καθολου ιστορια.
Παρε ναχεις λοιπον.

Οι φονικες επιθεσεις των Αγγλων,εναντιον των ουδετερων Γαλλων του Βισυ,στο Μερς ελ Κεμπιρ,καθως και στο Ντακαρ.
Η εισβολη τους στη Συρια.Το πραξικοπημα τοους στην Αιγυπτο.
Στο αιμα πνιγηκε η εθνικοαπελευθερωτικη εξεγερση των Ιρακινων.
Στην Κυπρο εκτελουσαν κρεμωντας παλικαρια,εστω και με την υποψια,οτι μετειχαν σε αντιβρετανικες ενεργειες.
Εσφαξαν βιασαν και λεηλατησαν Ινδους,οταν αυτοι εξεγερθηκαν.
Αγγλοι και Αμερικανοι,εισεβαλαν στο ουδετερο Ιραν,και στη Γαλλικη βορεια Αφρικη.

Επιθεσεις εχουν επισης καταγραφει στην αδεκαστη Ιστορια.
Του δημοκρατικου Ισραηλ,εναντιον των Αραβων.
Των Αγγλογαλλων κατα της Αιγυπτου.
Της Τουρκιας(δημοκρατια εχουν και αυτοι αφου προσφευγουν στις καλπες,τρομαρα τους)εναντιον της Κυπρου.
Της μεγαλυτερης κατα γενικην ομολογια(μεχρι και ο Φωτης το λεει)δημοκρατιας στην εποχη μας,της Αμερικης,εναντιον της Γραναδας,της Λιβυης,της Σομαλιας,του Ιρακ,του Αφγανισταν και δεν συμμαζευεται.
Αυτα τα ολιγα και χωρις να προσπαθησω καθολου,μου ηρθαν αυθορμητα.

Ελα πες μου τωρα οτι ολα αυτα τα κρατη εδωσαν αντιδημοκρατικο αγωνα,προκειμενου να πετυχουν την ελευθερια τους.

Γιαυτο λοιπον το "βαρεθηκα να ακουω μαλακιες",ξαναεπιστρεφεται



























Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Yaro




Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 27/11/2010
Τόπος : 41°3′4″N 24°11′18″E / 41.05111, 24.18833

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΚυρ Οκτ 30, 2011 3:54 am

Ρε Παπ θα τρελαθώ.Μόλις τελείωσα το zeitgeist No3.Ρε συ,τόσο ηλίθιοι είναι οι Αμερικάνοι;Το ντοκυμαντέρ για μένα αναφέρεται σε ανθρώπους μάξιμουμ 11 χρόνων.Ασε που στην αρχή λέει και μαλακίες.Είχα βαρεθεί τόσο πολύ από τα πράγματα που έλεγε που άρχισα να κάνω ζαπινγκ(αχαχα)στο Ίντερνετ μέσω κινητού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Yaro




Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 27/11/2010
Τόπος : 41°3′4″N 24°11′18″E / 41.05111, 24.18833

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΚυρ Οκτ 30, 2011 3:29 am

Εγώ πάλι διάβασα 3 σειρές...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Andrikos07

Andrikos07


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2010
Τόπος : Athens

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΚυρ Οκτ 30, 2011 1:34 am


Α και πολυ εμπαθεια εναντια στο ΣΥΡΙΖΑ ρε συ. Σαν το ΚΚΕ ανκουγεσαι. Εμεις οι καλυτεροι και ολοι οι τσιμεντο να γινουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Andrikos07

Andrikos07


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2010
Τόπος : Athens

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΚυρ Οκτ 30, 2011 1:30 am


Δεκα Δεκα συμφωνω σε πολλα απο οσα λες, αλλα αν ολα κυλουσαν συμφωνα με τους νομους τοτε
αυτη η κυβερνηση επρεπε να εχει ηδη φυγει απο την την πρωτη μερα που υπεγραψε το μνημονιο διοτι
πολυ απλα ολα οσα λεει ειναι πληρως αντισυνταγματικα οπως επισης και οι νομοι που εφαρμοζει η κυβερνηση του ΓΑΠ

Βεβαια φανταζομαι για τη ΔΗΜΑΡ θα ισχυει οτι, αν το ξεπουλημα της χωρας στους ξενους και η εκμταλλευση της
ειναι γραμμενα σε καποιο νομοσχεδιο της κυβενρησης ΓΑΠ τοτε καλως να εφαρμοστουν σωστα; Οι νομοι ειναι νομοι.

Α και κατι αλλο.Μην περιμενεις να λυθει το δημοσιονομικο προβλημα εντος της Ε.Ε. αυτοι μαζι με τους Τροικανους και λοιπους συγγενεις
θελουν να μας επιβαλουν την ολοκληρωτικη οικονομικη κατοχη.Και λυπαμαι γιατι και εγω δε πιστευω πως το να βγει η Ελλαδα απο την ευρωζωνη η την Ε.Ε
θα ωφελησει.Δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος.Παραδεχομαι βεβαια πως φερουμε τεραστιες ευθυνες και πρεπει να μη δυσανασχετουμε οταν η Μερκελενα ζηταει να ειμαστε υπο συνεχη επιτηρηση.
Ειδαμε τοσα χρονια και τους δικους μας.Το εχει στο αιμα του ο Ελληνας να θελει ενα ραγια πανω απο το κεφαλι του με το μαστιγιο, μονος του δε μπορει δε θελει.
Παρολαυτα ομως εδω συμβαινει το εξης: μας εχουυνε βρει μποσικους με την κριση και μας βαρανε ανηλεως.
Εχουνε και το μαλακα το ΓΑΠ που ειναι yes men σε ολα και στηνει κωλο και σου λενε "εδω ειμαστε".Βαστατε μη μας φυγει ο Γιωργακης.
Κατι σαν τον Κοστανσο ενα πραμα που ειναι ο καλυτερος παιχτης του αντιπαλου... (θαυμασαμε και σημερα τη μεγαλη κλαση του)
Αρα λοιπον αυτη τη στιγμη το μονο που δε θελουνε οι ευρωπαιαοι ειναι το καλο της Ελλαδας.
Στο τσαμπα θελουνε να τα παρουνε ολα.Γιαυτο και τοσα χρονια ενω ξερανε μας δανειζανε και κανανε τα στραβα ματια για τις λαμογιες που καναμε και ενω το χρεος εκτοξευοταν στο θεο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Οκτ 29, 2011 10:07 pm

Παρτε ναχετε !!!!!!!

Αγαπητα μου μοιρακια Σαλαμι Αλεκο μου!!!!
Θα απαντησω δεν εχω αλλην διεξοδον από μιαν καταπελτωδην απαντησιν!!!!
Φυσικα περιττον να σας τονισω ότι τριζωσιν τα κοκκαλα της μακαριτισας της δασκαλας σας της διδος Κλεοπατρας Τουρλουμπουκης!!!!
Κατά τα αλλα Σαββατον σημερα αρα και επετειος του Παραληρηματος του Σαββατου [για να μην ξεχνιωμαστε] θα σας κανω και μιαν ασχετον εισαγωγην αφου όπως γνωριζετε δεν εχω μυστικα από εσας και κατοπιν ενα ιδεολογικον σινδονιον να γλυφετε και τα δακτυλα σας!!!….
Που λετε μολις εξυπνησον….
Διοτι αυτή η Κιρκη η οποια σημειωτεον εχει την περιοδον της και μου βρηκε μοιραια σκυλα με αποτελεσμα να εχω εξω από την πορταν επι μονιμου βασεως δυο γαμπρους τον Μαρκον τον χορευτην και έναν αλλον μεγαλον μαυρον αγνωστων λοιπον στοιχειων…..
Η Κιρκη λοιπον περι την ενατην πωινην ανεβηκε εις την συζυγικην κλινην μου και εκανεν εμμετον που ελπιζω να μην προερχεται από καμιαν εγκυμοσυνην διοτι τοτε δεν με ξεπλενει ουτε ο Πηνειος ποταμος!!!!
Με το που εκανε λοιπον τον εμμετον μου επετεθησον!!!!
Το τι ακουσα δεν περιγραφεται!!!!
Τι γαιδουρι με ειπανε τι αναισθητον τι ανευθυνον τι να παρω το σκυλι μου και να παω στα τσακιδια ..ευτυχως που δεν τα συγκρατω και όλα διοτι θα επαθαινον καταθληψιν!!!!!
Δεν ειχον ομως αλλην επιλογην…..
Κουκουλωθηκα στας κουβερτας μου εκρυψα και το κεφαλι μου να μην φαινεται και ξυπνησα στας τρεις….
Μια παραξενος σιγη επικρατει….
Η λειπουν η με εσυγχωρησον η είναι η σιγη πριν την καταιγιδαν!!!…..
Δεν γνωριζω αλλα ας ευχηθωμεν το καλυτερον!!!!….
Γεγονος παντως είναι ότι ειμαι ξεκουραστος ακμαιος και ετοιμος να σας σερβιρω το σινδονιον που λεγαμε για να το ευχαριστηθειτε!!!!
Το αλλον σας το ειπα????
Δεν σας το ειπα…..
Ηλθανε και με βρηκανε από το κομμα!!!…..
Εισαι απαραιτητος μου ειπανε θα βοηθησεις!!!
Ρε παιδια εγω είναι πλεον εφεδρεια τους αντελεξον τιποτε αυτοι…
Επεμενον….
Άλλο που δεν ηθελα και εγω…
Υπεκυψον!!!!
Εψαξον εις την αποθηκην βρηκα κατι σηματα κατι σημαιες του ΚΚΕ εσ μια παλια κομματικην μου ταυτοτητα ένα αμπεχωνον που δεν μου κανει με τιποτε πλεον ,ενεθυμηθειν τα νειατα μου και εβουρκωσον….
Επηγα και εις κομματικην συνεδριασιν!!!!….
Ευρισκομεθα εις αθλιαν καταστασιν αλλα αυτό να μεινει παρακαλω αυστηρως μεταξυ μας….
Τελος παντων με εδεχθησον με ανοιχτας αγκαλας μου ανεθεσον το ταμειον και με εκανον και μελος της τριμελους γραμματειας!!!…
Όχι… παραδοση παραλαβη ταμειου δεν εκριθει αναγκαια διοτι το περιεχομενον του ητο μηδεν σε κάθε ειδους νομισμα !!!…..
Τελος παντων τους ετονησον ότι αριστερον κομμα χωρις χιουμορ και αυτοσαρκασμον δεν νοειται…. τους ενεπνευσα την αισιοδοξιαν μου… βαλαμε αμμεσον στοχον να εξασφαλισωμεν τα περιπου 300 ευρω μηνιαιως δια να νοικιασωμεν ως γραφεια κανενα ερειπιον στην κεντρικην λεωφορον και εν πλατυ και ευτυχισμενον χαμογελον εφωτισεν το ηρεμον προσωπον μου!!!!!….
Παλης ξεκινημα νεοι αγωνες!!!!
Ααα… διωργανωνωμεν και συνεστιασιν αυτην την Παρασκευην 4ην Νοεμβριου και ωραν 2100 στο κεντρον «οσονουπω» στην πλατεια της Καισαριανης!!!!…
Τιμη προσκλησεως 20 ευρα…[18 ακατεβατα ζηταει η επιχειρηση]…..
Περιλαμβανει φαι πληρες, κρασι ελευθερον, ομιλια του συντροφου Φωτη και ζωντανην μουσικην μετα χορου από εκλεκτον μουσικον συγκροτημα….
Σας περιμενω απαντας!!!!…
Η Παρουσια σας υποχρεωτικη και απαραιτητος…..
Οποιος λογω ανυπεβλητου κωλυματος δεν μπορεσει να παρευρεθει ας μου αποστειλλει τουλαχιστον τα 20 ευρα…
Θα τον συγχωρησω!!!!
Και παμε εις τα θεματα μας προς απαντησιν σημερον….
Μου γραφει αυτος ο ατιμος προβοκατωρας ο Παπαφιδης ότι την ανακοινωσιν της ΔΗΜΑΡ την εγραψεν ο Δεδαδεκας!!!!!….
Ορκιζομαι πως όχι!!!
Αυτό όμως δεν με εμποδιζει να την προσυπογραφω και με τα δυο τα χερια διοτι είναι μια ανακοινωση συμφωνη με την ιδεολογια της ΔΗΜΑΡ ανεξαρτητα ποιος την συνεταξεν….
Και αυτό εχει σημασσια όχι ο συντακτης και θα εξηγηθω αναλυτικωτερον κατωτερω….
Μου γραφει επισης αν οι επιτιθεμενοι ειχον δημοκρατικα καθεστωτα τι θα λεγαμε αντιστασιν κατά της δημοκρατιας????
Εωλον και ατυχες το επιχειρημα…
Διοτι τα καθεστωτα που ξεκινησαν τον Β παγκοσμιον δεν ηταν τυχαιως φασιστικα…
Διοτι ενεδυσαν ιδεολογικα αυτό τους το ενχειρημα σε διαφορα φασιστικα ιδεολογηματα όπως το εθνος η καθαροτης της Αριας φυλης το ανικητο των στρατευματων μας ο προορισμος μας και υποχρεωσις μας λογω ανωτερωτητος να κυβερνησωμεν και να κατευθυνωμεν την υδρογειον το καθηκον της εξολοθρευσης –γεννοκτονιας των βρωμερων Εβραιων και αλλα τετοια φασιστικα ιδεολογηματα που καλως η κακως με το καταλληλο σερβιρισμα και τον δεοντα φανατισμο συσπειρωσαν και αφιονησαν καποια πληθη γυρω από αυτά….
Διοτι ο Εθνικοσοσιαλισμος και ας το εχουν αυτό υπ οψιν οι Ελληνες «υπερεπαναστατες’’δεν είναι κατι που πεφτει από τον ουρανο…Είναι δυστυχως λαικο κινημα που το γεννουν συγκεκριμενες συνθηκες και λαθη των «υπερεπαναστατων»της "Αριστερας"...
Τα ανωτερω δεν θα μπορουσαν να συμβουν σε ένα Δημοκρατικο καθεστως διοτι εάν συνεβαινε απλα δεν θα ηταν Δημοκρατικο…Εκτος αν εννοουμεν φασιστικες συμπεριφορες λεγομενων «δημοκρατικων» καθεστωτων αλλα αυτό δεν είναι το ιδιο….
Aρα το επιχειρημα του Παπαφιδη καταριπτεται και το ‘’δεν θελω να ακουω μαλακιες’’επιστρεφεται…..
Μην σταματησει όμως την αναγνωσιν διοτι τον αφορουν και οσα θα ακολουθησουν…
Παμε τωρα στον Αντρικον….
Μας γραφει καλος ο Κουβελης αλλα λαητ…
Θα μας επιτρεψει να διαφωνησωμεν και καθετως και οριζοντιως….
Κατ αρχην και το εχω γραψει εκατονταδες φορες είναι λαθος να αναφερωμεθα στον Κουβελην και τον κάθε Κουβελην…..
Η ΔΗΜΑΡ δεν είναι αρχηγικο κομμα αλλα είναι κομμα αχρων και συγκεκριμενης ιδεολογιας…
Και μπορει ο Κουβελης τηρουμενων των αναλογιων να είναι κεφαλαιο για την σημερινη Αριστερα και ο σοβαροτερος των πολιτικων ηγετων μας αλλα εκεινο που μετραει δεν είναι ο Κουβελης αλλα η ιδεολογια οι αρχες οι αξιες ζωης οι τροποι δρασης και συμπεριφορας που εκπροσωπει και μεταφερει το κομμα….
Και αυτές αγαπητε Αντρικο είναι χεβυ και πολύ χεβυ μαλιστα…
Και εξηγουμαι….
Όπως πιθανως να μην γνωριζετε η ΔΗΜΑΡ είναι το μονο κομμα που είναι τοσο κατηγορηματικα κατά των παρελασεων…
Η ΔΗΜΑΡ δεν είναι φυσικα κατά του εορτασμου των εθνικων μας επετειων ……Θα προτιμουσε όμως ο εορτασμος ευτος να γινεται με εκδηλωσεις και τελετες στα σχολεια και αλλου και αν ηταν και δυνατον και με συζητησεις και αναλυσεις των πραγματικων περιστατικων και αιτιων των γεγονοτων και όχι εθνικιστικων ταρατατζουμ και τριαλαριλαρο….
Για παραδειγμα να αναλυθει το γεγονος ότι η επανασταση του 21 δεν ηταν νικηφορα οι Ελληνες κατηντησαν στο τελος της να πολεμουν μεταξυ τους και αν τα συμφεροντα των μεγαλων τοτε δυναμεων δεν ηταν να υπαρξει Ελληνικο κρατος θα μιλαγαμε ακομη και σημερα Τουρκικα…Καθως και ποιος ηταν ο ρολος της Εκκλησιας στα γεγονοτα που ηταν από αμφιλεγομενος εως αρνητικος…Επισης οτι το "Πολυτεχνειο"δεν εριξε την Χουντα αλλα την ερριξε η προδοσια της Κυπρου....Ετσι για να μην παραμυθιαζομεθα να μαθαινουμε και να διδασκομεθα στηριζοντες τον πατριωτισμο μας στην γνωση και την αληθεια και όχι σε Εθνικιστικα ιδεολογηματα που πολλακις οδηγουν σε Κυπρους και Μικρες Ασιες….
Επομενως το επιχειρημα ότι η ΔΗΜΑΡ στεναχωρηθηκε που χαλασε η παρελαση απεχει παρασαγκας της πραγματικοτητος….’
Αλου είναι το θεμα…
Και παμε να το ξετρυπωσωμεν ως λαγον….
Η ΔΗΜΑΡ είναι ένα συγχρονο αριστερο δημοκρατικο κομα της δρασης και του αποτελεσματος και όχι της επαναστατικης γυμναστικης σαν το ΚΚΕ η του τυχοδιωκτισμου σαν το ΣΥΡΙΖΑ….Φυσικα οσο οι μικρες προς το παρον δυναμεις της επιτρεπουν….
Προτιμα όμως λιγες «ψηφους» θεσης και συγκαταθεσης σε μια αντιδημαγωγικη πολιτικη απεναντι στις μαζες παρα πολλους ψηφους αγανακτησης τυχοδιοκτισμου και δημαγωγιας…
Η Βασικη αυτή θεση της επιβαλλει να κανει τις επιλογες της να τις ανακοινωνει καθαρα και ξαστερα εστω και αν θεωρουνται ατιδημαγωγικες και πτωχοψηφοσυλλεκτικες να προσπαθει παντα να απαντησει στο ερωτημα τι κανουμε τωρα και όχι στο τι θα καναμε όταν και εάν ανεσκαπτωμεν το λυχναρι του Αλαντιν….
Τοιουτοτροπως…..
Η ΔΗΜ ΑΡ θεωρει ότι το σημερινο καθεστως της Ελλαδας δεν είναι δικτατορικο….Ειναι μια ιδιοτυπη κοινοβουλευτικη Πρωθυπουργοδευομενη «Δημοκρατια»αλλα όχι δικτατορια….
Δεν θα διαφωνησω ότι τα τριαντα πεντε τελευταια χρονια δικοματισμου ανεδειξαν ένα φαυλο και διευθαρμενο κρατος δεν θα διαφωνησω ότι οι εν ζωη υπευθυνοι αυτης της καταστασης πρεπει να τιμωρηθουν δεν θα διαφωνησω ότι η κυβερνηση του Γκαπ είναι εντελως ανικανη και πρεπει αμεσα να αντικατασταθει και πολλα αλλα…
Αλλα το καθεστως μας δεν είναι Δικτατοικο παρεχει το δικαιωμα της ελευθερης εκφρασης της βουλησης του εκλογικου σωματος μεσω κατά το μαλλον η ηττον ελευθερων εκλογων παρεχει το δικαιωμα του συνερχεσαι και συνετεριζεσθε του εκλεγειν και εκλεγεσθε της ελευθερης διακινησης των ιδεων εχει οσο και αν είναι αναποτελεσματικοι και αξιοι βελτιωσης θεσμους αρχες νομους και Συνταγμα….
Πρωτο λοιπον κομβικο θεμα….
Το θυσιαζομαι αυτό το καθεστως και το αντικαθιστωμεν και αν ναι πως και με τι????….
Με αλλα λογια η λυση που είναι απαραιτητη εδώ που εχουν φθασει τα πραγματα θα προκυψει μεσω αυτου του κοινοβουλευτικου καθεστωτος που διαθετωμεν βελτιωνοντας το και αγωνιζομενοι να το μεταλλαξωμεν με κοινοβουλευτικες μεθοδους…… η με αλλον τροπον για παραδειγμα με επανασταση η στρατιωτικη επεμβαση η καπως αλλιως που δεν παει ο νους μου….
Η απαντηση της ΔΗΜ ΑΡ είναι προφανης και εγω τουλαχιστον την θεωρω σωστη διοτι η γεωπολιτικη θεση της χωρας δεν μας επιτρεπει τοιουτου ειδους πειραματα και αλματα στο κενο….
Έαν όμως διαλεξωμεν την θεση της ΔΗΜΑΡ θα πρεπει χωρις να απεμπολλουμεν ουτε στιγμην τον αγωνα μας να μεταλλαχθει το καθεστως προς το Προοδευτικωτερο με συνεχεις αλλαγες ακομη και του Συνταγματος πρεπει να δεχομεθα τους θεσμους και τους ισχυοντες νομους εφοσον ισχυουν και δεν εχουν ανατραπει….
Πως ο Σωκρατης ηπιε το κωνιο δεχομενος την αποφαση της πολιτειας ανεξαρτητα αν ηταν δικαια η αδικη, προκατασκευασμενη η όχι…..
Διοτι η μη τηρηση των νομων και η καταπατηση των θεσμων ευνοει τουςν ισχυρους και όχι τους αδυνατους και το εχω γραψει 1000 φορες…
Ετσι μια που τοφερε ο λογος για το κινημα του δεν πληρωνω….Και φυσικα δεν πληρωνεις αν δεν εχεις…Και φυσικα αγωνιζεσαι μεσα στα πλαισια που σου δινει το συνταγμα και οι νομοι να ανατραπει το απαραδεκτο αυτό χαρατσι καταλογιζοντας και πολιτικες ευθυνες και μαυριζοντας ισοβιως οσους το ψηφησαν και το επεβαλλαν…Και φυσικα ακομη και αν εχεις και είναι θεμα συνειδησεως να μην πληρωνεις αποδεχομενος όμως αντρικια και παληκαρησια της συνεπειες της πραξεως σου συμφωνως του καλως η κακως υπαρχοντος νομου…Το να διεκδικεις το δικιο σου αν το πιστευεις εως και τα ευρωπαικα δικαστηρια Θεμιτον..Το να αναθετεις στην δικαιοσυνη να αποφανθει για το δικαιο σου αναμενομενο και δικαιολογημενο...Το να μην πληρωνεις όμως μετα από τελεσιδικο δικαστικη αποφαση απαιτωντας ατιμωρησια διοτι εισαι μαγγας και αποφασισες ότι εισαι υπερανω των νομων είναι άλλο πραγμα…. δεν νομιζετε????
Άλλο ένα μεγαλο θεμα είναι ότι η χωρα αντιμετωπιζει ένα μεγαλο δημοσιονομικο προβλημα σημερα….
Ο πως φθασαμε ως εδώ το γιατι φθασαμε το αν καποιοι πολιτικοι και τα λαμογια που κρυβονται πισω από αυτους θελουν εκτελεση και αντ αυτου υπαρχει ατιμωρησια καθως και αλλα ηθικα και πολιτικα θεματα που θελουν διερευνηση και καταμερισμο ευθυνων υπαρχουν και δεν διαφωνουμεν με αυτά απλα ισως να διαφωνησωμεν με τον τροπο που θα καταλογισθουν και θα αποδοθουν αυτές οι ευθυνες …
Τα ανωτερω όμως δεν εξαφανιζουν το δημοσιονομικο προβλημα….
Και εδώ μπαινει ένα διλημα…
Το τεραστιο αυτό προβλημα μας θα το λυσωμεν μεσα από το ευρω και με την ΕΕ η εξερχομενοι του Ευρω και της ΕΕ και επανερχομενοι στην δραχμη η μνα η όπως αλλιως….
Η Θεση της ΔΗΜΑΡ εστω και ελαφρως αντιδημαγωγικη είναι η πρωτη οπου και δυστυχως πρεπει να πληρωσουμε και τα χρεη μας ανεξαρτητα πως προηλθαν[Διοτι με το διακρατικο δικαιο δεν μπορεις να περνεις πισω την υπογραφη σου σαν κρατος κατά το δοκουν]διοτι αλλιως εχει χρεοκοπια αποβολη από τις διεθνεις αγορες επιστροφη στην δραχμη με ότι αυτό συνεπαγεται…
Είναι μια θεση που επιβαλλουν οι συνθηκες οι αναγκες και οι περιστασεις αντιδημοφιλης ισως αλλα καθαρη και ξαστερη…
Οσον αφορα την δευτερη εκδοχη θα δανισθω μια εκφραση του Στεφανου Μανου[ με τον οποιο συνηθως διαφωνω] ότι ‘’οποιος ισχυριζεται ότι λυση είναι η επιστροφη στην δραχμη είναι ηλιθιος’’’
Αυτό φυσικα δεν μας εμποδιζει να αγωνιζομεθα για μια κυβερνηση εκλεγμενη από το Ελληνικο κοινοβουλιο που θα κανει τα αυτονοητα…
Οπως πχ
Συγχρονο αποτελεσματικο και δικαιο φορολογικο Συστημα.Παταξη της παραοικονομιας της φοροδιαφυγης και της εισφοριοδιαφυγης,ευελικτο και παραγωγικο Δημοσιο τομεα πληρως μηχανογραφημενο.Σωστη αξιοποιηση της δημοσιας ιδιοκτησιας.Ελεγχο και ορθολογισμο των δαπανων για παιδεια και υγεια,Φορολογια των κεφαλαιων που εξαγονται η εξηχθησαν στην Ελβετια η αλλου.Διεκδικηση των πολεμικων αποζημιωσεων η οσων τουλαχιστον είναι εφικτες εξ αυτων,Χωρισμο Κρατους από εκκλησια που δεν υπαρχει πουθενα στην Ευρωπη και με ότι αυτό συνεπαγεται Αυστηρο ελεγχο και περιορισμο των εξοπλιστικων προγραμματων ώστε να μην περνουμε υποβρυχια που γερνουν αεροπλανα χωρις ρανταρ και ακινητα στην Διονυσιου του Αεροπαγιτου….Και αλλα πολλα που όπως αντιλαμβανεσθε θα εχουν τεραστιο οφελος για την εξοικονομηση κονδυλιων τα οποια μια κυβερνηση μετα μπορει να τα διαθεσει συμφωνα με τις αρχες την ιδεολογια και τις δεσμευσεις της και παντα υπο τον ελεγχο του εκλογικου σωματος η τουλαχιστον οποιων την εψηφησαν….
Θα μου πειτε αυτά είναι σοσιαλιστικα η επαναστατικα μετρα????
Οχι βεβαια ..Για πολλες δυτικοευρωπαικες χωρες ειναι δεδομενα.... αλλα για τις Ελληνικες συνθηκες είναι επαναστατικα και στο κατω κατω της γραφης ας πραγματοποιησουμε αυτά και βλεπουμε μετα…..
Και ειρησθω εν παροδω [πολύ την παω αυτή την εκφραση] και για να κανω και τον δικηγορο του διαολου θα παρατηρησω τα κατωθι…..
Το ΔΝΤ καλως η κακως και ανεξαρτητως αν η Κυβερνηση ειχε την λαικην εντολην και εξουσιοδοτησιν το φωναξαμε δεν ηλθε μονο του…..
Όταν ακομη και ενας ιδιωτης παει να παρει δανειο από την τραπεζα είναι υποχρεωμενος να δεχθει τους ορους που βαζει η Τραπεζα και δεν βαζει δικους του…
Αν ο ιδιωτης φανει αφερεγγυος και ανικανος να ανταποκριθει στους ορους που του βαζει η τραπεζα αυτή του περνει το σπιτι…
Οσο κυνικος και απαραδεκτος να φαινεται ο Νικολα που εδηλωσεν ότι δεν κυβερνα αυτος τους Ιταλους και τους Ελληνες εχει και λιγο δικιο διοτι το πολιτικο Ελληνικο συστημα και οι κυβερνησεις που ελευθερως αναδειξαμε τα 35 τελευταια χρονια εχουν τεραστια ευθυνη για εδώ που φθασαμε σαφως περισοτερη από το ΔΝΤ…
Τελος προσωπικα ουδολως με κοφτει αν στο υπουργειο στρατιωτικων για παραδειγμα εχω έναν Γερμανο εποπτη να ελεγχει λεπτομερως και το τελευταιο ευρω που παει για εξοπλισμους αντι για τον Ακην….Διοτι στην χειροτερη θα τα βρει με τον Ελληνα συνεργατην του και θα κανουν μαζυ τις κομπινες στην καλυτερη όμως θα τον αναγκασει να πατησει φρενο εστω και καπου….Η Εθνικη μου ανεξαρτησια επομενως επεφιεται στον Ελληνα προισταμενο και όχι στον γερμανο και μου την πληγωνει ο Ακης και ο κάθε Ακης και όχι ο Γερμανος εποπτης και αν ο Ελληνας είναι σωστος καθαρος και τιμιος ο Γερμανος το μονο που μπορει να κανει είναι να συμφωνει…Και αυτό δεν με κοφτει καθολου….
Διοτι καλως η κακως ο «Ελλην διαχειρηστης» δεν επεσε από τον ουρανο σημερα…εχει προιστορια 35 χρονων που δεικνυει πληρη ανικανοτητα και φαυλοτητα και αυτό πληγωνει πολύ περισσοτερο την Εθνικη μου αξιοπρεπεια από τον Γερμανο εποπτη…
Τελος το επιχειρημα του Σαμαρα ότι το 2021 με χρεος 120% θα γυρισουμε στο 2009 που το χρεος ηταν 120% είναι παπαρομαλακια…Διοτι άλλο ένα χρεος στο 120% εκτροχιασμενο με ανεξελεγκτη ανοδικη πορεια που είναι σιγουρο ότι μετα δυο χρονια θα φθασει 200%συμφωνα με τα ελειμματα τα ομολογα που ληγουν και τους τοκους και άλλο ένα χρεος 120% που ελεγχομενο μετα δυο χρονια θα φθασει εστω και 119%....
Αυτά για να λεμε και του στραβου το δικιο……
Tελος εδώ…
Ανακεφαλαιωνω λοιπον…..
Η ΔΗΜΑΡ είναι υπερ των μεγιστων εφικτων αλλαγων προς προοδευτικην κατευθυνσιν μεσω του κοινοβουλευτικου μας συστηματος όμως και υπερ της παλης να αλλαξει αυτό προς το προοδευτικωτερο Δημοκρατικωτερο πιο ελευθερο επ ωφελεια των λαικων στρωματων….
Αυτό όμως προυποθετει τον σεβασμο των θεσμων και των νομων που ισχυουν με παραλληλον παλην για αλλαγη η καταργηση των αντεργατικων η αντιλαικων εξ αυτων διοτι…
Επαναλαμβανω για χιλιοστην πρωτην φοραν ότι η παραβιαση των θεσμων και των νομων είναι παντα μα παντα όμως επ ωφελεια των ισχυρων και αντιδραστικων δυναμεων της κοινωνιας και όχι των αδυνατων λαικων στρωματων….
Επισης φανερον είναι ότι η ΔΗΜΑΡ είναι υπερ της λυσης του δημοσιονομικου προβληματος της χωρας μεσα από την ΕΕ και το Ευρω χωρις να απεμπολει την παλη μαζυ με όλα τα εργατικα ευρωπαικα κινηματα για την μεταλαξιν της προς προοδευτικοτερη κατευθυνση….
Εδώ φυσικα υπαρχει ο αντιλογος ότι τα μονοπωλεια δεν θα αφησουν την μεταλλαξιν της ΕΕ και φυσικα αναρωτιεται κανεις πως εαν τα μονοπωλεια εχουν την δυναμη να μην αφησουν την Ευρωπη και το Ευρωπαικο εργατικο κινημα γιατι θα αφησουν την Ελλαδα και το Ελληνικο εργατικο κινημα που είναι αστεια υποθεση μπροστα στο Ευρωπαικο….
Ας γυρισωμεν ομως στην παρελασιν….
Καποιος αγανακτησμενος πολιτης [δικαιολογημενα αγανακτησμενος λεω εγω ]περνει ένα γιαουρτι ένα αυγο μια πετρα μια μολοτωφ η ξερω εγω τι και το εξφενδονιζει εναντιον ενός πολιτικου ακομη και του προεδρου της Δημοκρατιας….
Τι είναι αυτό????
Αυτό ειτε μας αρεσει ειτε όχι λεγεται αυτοδικια δηλαδη καποιος αυθερετα και χωρις δικαιοδοσια αναλαμβανει χρησιμοποιωντας βια να απονειμει δικαιοσυνη…..
Μπορει να βρεις χιλιες δικαιολογιες που να δικαιολογουν σχετικα την πραξη εξ αλλου όλα τα εγκληματα δεν είναι το ιδιο υπαρχουν πολλων ειδων ελαφρυντικα που μπορουν να αποδοθουν στον δραστη αλλα δεν παυουν να είναι εγκληματα….
Η αυτοδικια λοιπον εστω και μερικως ‘δικαιολογημενη»παραμενει παντα αυτοδικια….
Και καλα αν ενας αγανακτησμενος η απογοητευμενος ανθρωπος που εχασε την δουλεια του η καταστραφηκε παρει ένα αυγο και το πεταξει μπορει να πουμε ότι το εκανε εν βρασμο ψυχης και του ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι…
Εδώ όμως δεν εχουμε αυτό…
Εχουμε εκατονταδες η και χιλιαδες ατομα να αυτοδικουν εχουμε μαζικη αυτοδικια ακομη και εναντιον του προεδρου της Δημοκρατιας και κινδυνευομεν να κανουμε την αυτοδικια μεθοδο και πρακτικη λυσης πολιτικων [υπαρκτων η και ανυπαρκτων σε καποια φαση διοτι ποτε δεν μπορει να ελεγξεις το φιδι αν βγει από το αυγο]προβληματων…
Το γιατι η αυτοδικια είναι φασιστικη τακτικη [χωρις αυτό να σημαινει ότι ολοι οσοι αυτοδικουν στην δεδομενη περιπτωση είναι φασιστες] το εχω εξηγησει λεπτομερως στο προηγουμενον μου σεντονιον και δεν θεωρω απαραιτητον να επανελθω….. το θεωρω περιττον…
Οποιος καταλαβε καταλαβε και για περαιτερω επεξηγησεις εδώ ειμεθα…
Επομενως η Αριστερα και ολος ο πολιτικος κοσμος κλιθηκαν να τοποθετηθουν επι του φαινομενου αυτου ουσιαστικα και όχι του αποτελεσματος του που ηταν η ματαιωση της παρελασης από τον φοβο μη φαει καμια πετρα στο κεφαλι ο Προεδρος και εχουμε αλλα ξεφτιλικια διεθνως….
Και αγαπητε Αντρικο εδώ δεν εχωμε θεμα σεβασμου η προστασιας κλεφτων η επιορκων πολιτικων αλλα εχωμε θεμα προστασιας της αξιοπρεπειας και της τιμην του Λαικου κινηματος δυστυχως….
Και οποιος δεν καταλαβαινει δεν ξερει που πατα και που πηγαινει που λεει και ο ποιητης….
Διοτι η ΔΗΜΑΡ δεν αντεδρεσεν [σημειωτεον η ανακοινωση της βγηκε πρωτη απο ολα τα κομματα]διοτι οι μαθητες δεν χαιρετησαν την Διαμαντοπουλου η δεν γυρισαν το κεφαλι η υψωσαν σημαιες με μαυρα μαντηλια η η μπαντα εφερε μαυρες λωριδες...
Αυτα μεσα εστω στα πλαισια της υπερβολης αποτελουν αποδεκτους τροπους διαμαρτυριας διοτι δεν συνιστουν αυτοδικια...
Ας δουμε τωρα πως αντεδρασαν τα κομματα στο φαινομενο της μαζικης αυτοδικιας...
Η Νου Δυο κατεδικασεν το γεγονος δικαιολογημενα αλλωστε διοτι γινονται και οι δικοι της στοχος αλλα παραλληλα διετυπωσεν την αποψιν ότι η κυβερνηση αξιζει το γιαουρτωμα…Για τσαντζικι η μουσταλευρια δεν μιλησε ουτε αφησε να εννοειθει ότι η αυτοδικια είναι εξω από την πρακτικην της….
Ο Καρατζαφυρερ γατα με πεταλα ενώ ξερει καλα ότι η μεθοδος του ανηκει και πολλα από τα μπουμπουκια του κομματος του την χρησιμοποιουν για την’’ διαδοση’’’ των ιδεων τους την αποκυρηξε και την πεταξε στην ''εξτρεμιστικη και οχι μονον Αριστερα'' μεχρι να την χρησιμοποιησει ο ιδιος….
Το ΠΑΣΟΚ τι να πει…Οι θιασωτες του ‘δεν εχετε εσεις δικαιωμα δια να ομιλειτε’’του Αυριανισμου οστις απαγορευε στον Χατζηδακη να ομιλει διοτι ητο «κυναιδος»και εβγαινε ο Μεγαλος και εδηλωνε ότι ‘’αποτελει υποδειγμα δημοσιογραφιας’’ τι να πει???…Κατεδικασεν μεν αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος ότι θα κατεδικαζε αν η αυτοδικια κατευθυνετο προς τους αντιπαλους όπως εκανε και κατά το παρελθον…Αλλα εχει ο καιρος γυρισματα….
Για το ΚΚΕ ισχυει το αυτόν…Τι να καταδικασει όταν για αυτό «νομος είναι το δικιο του εργατη» ο μεθερμηνευομενο σημαινει ότι νομος είναι η αυθαιρεσια του κομματος εξ ορισμου ιδιοκτητου των εργατων ενώ αντιθετως νομος δεν είναι ο το δικιο του εφοπλιστου διοτι ο εφοπληστης δεν εχει ποτε δικιο…Τοσο απλα…Και απλουστερα όταν το ΠΑΜΕ και τα ΚΝΑΤ αναλαμβανουν την αστυνομευση της πλατειας συνταγματος και απαγορευουν σε οποιονδηποτε αλλον να διαδηλωσει «πλησιον»της ζωνης που ελεγχουν..Αντε τωρα να τους εξηγησεις τι εστι αυτοδικια και γιατι απαγορευεται….…
Ο ΣΥΡΙΖΑ τι να καταδικασει αφου εκει επανω εχει εναποθεσει ολες του τις ελπιδες για εκλογικη του επιβιωση αφου η πολιτικη του προταση είναι συμμαχια με το ΚΚΕ[!!!!!] για λυση των προβληματων της χωρας με επαναστασιν και κοινοβουλευτικα και εντος και εκτος της ΕΕ και επι τα αυτά και αλλα ωραια….
Η Ντορα κατεδικασεν σκεπτομενη για ποιον χτυπαει η καμπανα και καθολου σιγουρη πως αν κυκλοφορησει ελευθερα δεν θα υποστει τα ιδια και χειροτερα….
Επομενως η μονη γνησια όχι υποκριτικη καταδικη ακραιφνως αριστερη και Προοδευτικη προερχομενη από Ιδεολογικους λογους και όχι από ευκαιριακους υπολογισμους σταση ηταν της ΔΗΜ ΑΡ….
Σας εξηγησα νομιζω αρκουντος λεπτομερως το πώς και το γιατι η Αριστερα δεν πρεπει να κανει μονο διαπιστωσεις και ανεξοδες και αδιεξοδες διαμαρτυριες αλλα να προτεινει εφικτες λυσεις αγωνες που να εχουν αποτελεσμα και να διδασκει ηθος και αξιοπρεπεια….
Οποιος καταλαβει καταλαβε και τον θελουμε διπλα μας ισοτιμα και ανιδιοτελως προσφεροντας του την ιδεολογια μας και μονο αυτή….
Για τους αλλους λυπουμεθα αλλα δεν θα μπορεσουμε….
Εκπτωσεις εμεις δυστυχως δεν κανουμε………





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Οκτ 29, 2011 7:24 pm

Εεεε Εεεεε Εεεεε Ερχεται!!!!
Οχι ο Πριγκηψ ρεεε....
Η απαντησις μου στα γραφομενα σας....
Και θα ειναι καταπελτωδης!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Andrikos07

Andrikos07


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2010
Τόπος : Athens

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Οκτ 29, 2011 3:46 pm



http://news247.gr/ellada/eidiseis/ta_syssitia_toys_kratoun_zwntanous.1430169.html

Και μετα ασχολουμαστε για το ποιους πειραξε η ακυρωση των παρελασεων και ολα τα συναφη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Andrikos07

Andrikos07


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2010
Τόπος : Athens

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Οκτ 29, 2011 1:02 pm


Πατερ καλος χρυσος ο Κουβελης αλλα πολυ light ρε παιδι μου,πολυ light...
Ευεξαπτος και ευαισθητος μη μας χαλασουνε τα ηθη και τα εθιμα μας και τις "δημοκρατικες" γιορτες μας.
Αμεσως ολοι αυτοι ειναι κατα της Δημοκρατιας. Ημαρτον...
Ειναι απο αυτους που ζητανε την επανασταση χωρις να χυθει αιμα να ειναι βελουδινη κλπ
Και εγω ρωταω: Γινεται ομελετα χωρις να σπασεις αυγα ;; Βλεπει κανεις το ΓΑΠ και τη συμμορια του να φευγει ομαλα απο τη χωρα;;
Αντε γιατι τα ιδια ακουω και διαβαζω και απο καποιους δημοσιογραφους αλλα και συναδελφους μου (οχι πολλοι ευτυχως) που ειναι πολυ "μη μου απτου" και "κατα της βιας."
Εδω καιγομαστε ο κοσμος δεν εχει να φαει και μας πειραξε που ακυρωθηκαν μια φορα οι παρελασεις.
Χεστηκαμε κ' η βαρκα γερνει.
Ειμαι σιγουρος πως δεν θα μας παρεξηγησουν οι ηρωες του 40' οι οποιοι παρεπιπτοντως μαλλον
τους εσωτερικους εχθρους της χωρας και τους προδοτες θα πολεμουσανε πρωτα και μετα τους Ιταλους.

Πρεπει ολοι αυτοι οι ευαισθητοι πολιτικα -που σημειωτεον δεν ειναι ολοι λαμογια και παπαγαλοι της κυβερνησης-πως πλεον στη σωρα δεν θα γινεται τιποτα φυσιολογικα οπως συνεβαινε μεχρι τωρα.
Ολος ο κοσμος ειναι στο ποδι, ειναι εξαγριωμενος και ανεργος,εχουνε καταφερει (εκαναν και κατι καλο) να ενωσουνε ολον τον κοσμο φοιτητες, μαθητες,αριστερους, δεξιους, κεντρωους συνταξιουχους,δημ.υπαλληλους, ιδιωτικους,αγροτες,ταξιτζιδες,φορτηγατζηδες,γιατρους κλπ και ολοι να απαιτουν τη φυγη με ελικοπτερο αυτης της δοσιλογης κυβερνησης.

Αυτο εχει ως αποτελεσμα καθε πολιτικη-πολιτιστικη-κοινωνικη-εορταστικη- εκδηλωση-επετειος να μετατρεπεται σε πορεια διαμαρτυριας και διαποπευσης των εκαστοτε πολιτικων προσωπων οπου και αν αυτοι παρευρισκονται.
Ειτε εχουνε παει για ενα απλο καφε, ειτε σε μια ομιλια, ειτε στο Μεγαρο Μουσικης θα τρωνε γιουχες και γιαουρτια στην καλυτερη η κλωτσες και μπουνιες στην χειροτερη.
Και παλι με σεβασμο τους φερομαστε λεω εγω αλλα τελος παντων. Οτι εσπειραν θα θερισουν.

Η χωρα βραζει εσωτερικα οποτε μην περιμενετε φιλε Δεκα Δεκα,Κουβεληδες και σια ο κοσμος να σεβαστει τον οποιονδηποτε και το οτιδηποτε.
Τα πραγματα δεν ειναι και ουτε θα ειναι ιδια οπως πριν. Ειμαστε σε πολεμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Οκτ 29, 2011 7:30 am

"Η ΔΗΜΑΡ αναφέρει: «Είναι δικαιολογημένη η αγανάκτηση των πολιτών και δημοκρατικό δικαίωμα οι διαληλώσεις κατά της κυβερνητικής πολιτικής. Αυτό, όμως, είναι διαφορετικό από το να εμποδίζεται η παρέλαση, η οποία αναφέρεται στην τιμή και στη μνήμη του αντιφασιστικού αγώνα του ελληνικού λαού. Είναι ενέργειες που τραυματίζουν τη δημόσια εικόνα της χώρας, αλλά και προσβάλουν μια σημαντική μέρα όπως η σημερινή που συμβολίζει το μεγάλο αντιφασιστικό αγώνα»."

Κοβω το κεφαλι μου,οτι αυτη την ανακοινωση της Δημαρ,την συνεταξε ο Δεκαδεκας.
Και μια και ο λογος λυσε μου την απορια ρε Δεκαδεκα,εκει που λεει η ανακοινωση οτι οι Ελληνες πολεμησαν τον φασισμο.
Εαν η Ιταλια και η Γερμανια δεν ειχαν φαιστικο και εθνικοσοσιαλιστικο καθεστως αντιστοιχα,θα πολεμουσαν οι Ελληνες στα βουνα της Πινδου?
Εαν λεμε τωρα,ηταν δημοκρατικα τα καθεστωτα των χωρων αυτων,και παλι πολεμουσαν οι Ελληνες,τοτε θα μιλουσαμε για στιγμες δοξας εναντια στον μεγαλο αντιδημοκρατικο αγωνα?
Οι Ελληνες πολεμησαν τον κατακτητη.
Αντε γιατι βαρεθηκαμε να ακουμε μαλακιες!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Οκτ 29, 2011 7:06 am

Ανδρικο σχεδον σωστος ο συλλογισμος σου,ομως δεν ειναι ετσι.
Ενας που πηρε δανειο 100.000 ευρω,οταν η ισοτιμια ευρω προς δραχμη ειχε ορισθει στα 340.75,χρωσταει στην ουσια 34.750.000 δραχμες.
Αυτο ακριβως το ποσο θα χρωσταει σε δραχμες,αν αλλαξει η ισοτιμια και επανελθουμε στην δραχμη.
Με δεδομενο πως θα κριθει απαραιτητη η υποτιμηση της δραχμης,αυτοι που θα χασουν θα ειναι αυτοι που δανεισαν σε ευρο,και θα εισπραξουν σε δραχμες,δηλαδη οι τραπεζες,με πιθανοτερο σεναριο την χρεωκοπια τους.
Ο δανειοληπτης θα χασει μονον,εαν δεν ειχε δανειο σταθερου επιτοκιου,και που εκ των πραγματων θα υπαρξει αυξηση των επιτοκιων,λογω πληθωριστικων πιεσεων.
Το χασιμο ομως αυτο απο την διαφορα επιτοκιου,ειναι αμελητεο.
Θυμησου πως ο Ανδρεας Παπανδρεου,ειχε κανει δυο υποτιμησεις.
Δεν αυξηθηκε το ποσο των δανειων προς εξοφληση τοτε που υποτιμηθηκε η δραχμη,αλλα τα επιτοκια...
Απλα οι υπευθυνοι για την καταντια,τρομοκρατουν τον κοσμο πως θα αποβει εις βαρος του,η τυχον επιστροφη στην δραχμη.

Με τρωει η περιεργεια να τους δω αν θα σκεφτονται το ευρω η την δραχμη,οταν θα στηθουν οι αγχονες στο Συνταγμα.....
Και στην Αριστοτελους βεβαια...Τι σκατα συμπρωτευουσα ειναι η Θεσσαλονικη,αν δεν πραγματοποιηθει και εκει μια τελετη της προκοπης...
Αμαν πια,μ αυτο το Αθηναικο κατεστημενο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Andrikos07

Andrikos07


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2010
Τόπος : Athens

Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγκα revisited..   Παραγκα revisited.. - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Οκτ 29, 2011 2:19 am



Πατερ πολυ ωραιο αρθρο αυτο που παρεθεσες (οπως σωστα κ με αληθεις τα λεει και ο Τσιπρας) τα εξηγει επι της ουσιας ολα με μια μικρη διαφορα ομως.
Σκεψου το εξης. Οι 9 στους 10 ελληνες ειναι χρεωμενοι με δανεια στις τραπεζες και τις περισσοτερς φορες
με πανω απο ενα δανεια...σκεψου τι θα γινει αν γυρισουμε στη δραχμη. Αυτοματως αν χρωστουσες πχ 100.000 ευρω
με τη δραχμη το ποσο θα τριπλασιαζοταν και τετραπλασιαζοταν προς τα πανω,αν σκεφτεις πως με το που επανελθει η δραχμη
αμεσως θα υποτιμηθει, τουλαχιστον 2-3 φορες τοτε μπορεις να φανταστεις τι θα επακολουθησει. Ειναι σα να χρωστας οσα χρωσταγες επι δεκα
και να εχεις κ υποτιμημενο νομισμα. Και ως γνωστων οι Τραπεζες δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα ε ;
Εκτος αν πρωτα χρεοκοπησουν οι ιδιες πραγμα απιθανο κατ εμε, αυτη τη στιγμη τουλαχιστον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παραγκα revisited..
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 12Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
AntiContra :: Αθλητικά :: Η γωνιά του οπαδού-
Μετάβαση σε: