AntiContra
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Ολικη Ελευθερια Λογου
 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» 90 χρονια πριν
90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΤετ Ιουν 11, 2014 10:36 pm από vangelis70

» ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ by Ten-Ten
90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΤρι Φεβ 26, 2013 5:01 pm από PAOK RE

» Παραγκα revisited..
90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΚυρ Σεπ 23, 2012 11:23 pm από PAOK RE

» Επιστροφη στη δραχμη
90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΤρι Μαρ 13, 2012 12:54 am από PAOK RE

» ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων
90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΚυρ Ιαν 08, 2012 3:55 am από ThouVou2008

» Contra τελος!
90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΤρι Ιουν 21, 2011 10:40 pm από gang

» Αλλαγες στο FORUM (σκασμος Θεμακο, δεν ειναι blog)
90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΚυρ Ιουν 12, 2011 7:41 am από PAOK RE

» Γεια σας αλανια
90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΚυρ Μαρ 27, 2011 6:49 pm από vangelis70

» Ξεκαρδιστικο
90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΣαβ Ιαν 01, 2011 2:43 pm από Yaro

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Δημόσια συζήτηση
Affiliates
free forum

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

 

 90 χρονια πριν

Πήγαινε κάτω 
+2
PAOK RE
gang
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 14 ... 23  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΔευ Ιουλ 23, 2012 9:45 am

Δεν πειραζει ρε δεκαδεκα, ειμαι sexy κι οποιος αντεξει...οποιος δεν αντεχει ας παει διακοπες

[img]90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Arkasj [/img]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΚυρ Ιουλ 22, 2012 2:38 pm

Έλα μωρε τώρα σιγά τον καραβλαχο τον Ζαχαροπουλο.
Τον έκανε άνθρωπο ο Κουβελης, ούτε η μάνα του δεν θα τον
ήξερε αλλοιώς,και αυτός τον μαχαίρωνει πισώπλατα.
Ταχα δεν ήξερε ότι η Δημαρ είχε σκοπό να συμμετάσχει σε
κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας,Σαμαρα,Βενιζέλου,Κουβελη.
Δεν ήξερε ότι οι δηλώσεις Κουβελη για μη συνεργασία με Νέα
Δημοκρατία και ΠΑΣΟΚ αφορούσαν τις εκλογές Μαΐου και όχι
αυτές του Ιουνίου;
Γνωρίζει ο Ζαχαροπουλος πόσο μεγάλο ειναι το χρονικό διάστημα
που μεσολάβησε;
Ο Μάιος ειναι άνοιξη ρε αναγκεφαλε, ενω ο Ιουνης καλοκαίρι.
Μιλάμε για άλλη εποχη.
Απο κυβέρνωσα αριστερά λέει,απεμπολησε το αριστερά και
κράτησε το κυβερνωσα.
Ειναι κουβέντες αυτές ρε παλιοκομμουνι Ζαχαροπουλε;
Αχαριστε!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΚυρ Ιουλ 22, 2012 10:51 am

Κι αλλος πηδαει απ' το καραβι των Γερμανοτσολιαδων

Την αποχώρηση του από τη ΔΗΜΑΡ ανακοίνωσε με επιστολή του ο Θανάσης Ζαχαρόπουλος, μέλος της Κεντρικής Επιτροπής της ΔΗΜΑΡ, αφήνοντας αιχμές για την ηγεσία του κόμματος. «Αυτό το κόμμα πλέον δεν με χωράει» τονίζει στην επιστολή του.


«Η απόφαση που πήρε ο Πρόεδρος και η νέα άτυπη και μη εκλεγμένη ηγεσία του κόμματος, και υιοθετήθηκε εκ των υστέρων από την Κεντρική Επιτροπή, για συμμετοχή στην Κυβέρνηση Σαμαρά, δεν είναι ένα ψήφισμα για το … Αφγανιστάν που θα μπορούσε με έναν διαφορετικό πολιτικό συσχετισμό στη Κ.Ε. να αλλάξει, αλλά κορυφαία στρατηγική επιλογή ένταξης σε ένα συγκεκριμένο πολιτικό τόξο», αναφέρει μεταξύ άλλων ο Θανάσης Ζαχαρόπουλος.

Ολόκληρη η επιστολή του πρώην μέλους της Κεντρικής Επιτροπής της ΔΗΜΑΡ:

«Συντρόφισσες και Σύντροφοι, μέλη της Κεντρικής Επιτροπής

Την πολιτική μου άποψή, την γνωρίζετε από τις τοποθετήσεις μου στις συνεδριάσεις της Κ.Ε. ιδιαίτερα μετά τις πρώτες εκλογές, όταν υποστήριξα την ανάγκη συνεργασίας για μια Αριστερή Κυβέρνηση.

Η απόφαση που πήρε ο Πρόεδρος και η νέα άτυπη και μη εκλεγμένη ηγεσία του κόμματος, και υιοθετήθηκε εκ των υστέρων από την Κεντρική Επιτροπή, για συμμετοχή στην Κυβέρνηση Σαμαρά, δεν είναι ένα ψήφισμα για το … Αφγανιστάν που θα μπορούσε με έναν διαφορετικό πολιτικό συσχετισμό στη Κ.Ε. να αλλάξει, αλλά κορυφαία στρατηγική επιλογή ένταξης σε ένα συγκεκριμένο πολιτικό τόξο. Αυτή η απόφαση δεν αλλάζει με εσωκομματικό αγώνα, δεδομένων και των νέων .. τυπικών και άτυπων «διευρύνσεων» της Κ.Ε. και των θέσεων στον κρατικό μηχανισμό, που ετοιμάζει να μοιράσει η ηγεσία. Άρα είναι μάταιος ο εσωκομματικός αγώνας για αλλαγή πολιτικής γραμμής,

Αυτό το κόμμα πλέον δεν με χωράει, γιατί από την «κυβερνώσα αριστερά» κράτησε μόνο την «κυβερνώσα» και απεμπόλησε την «αριστερά». Αυτή η μετεξέλιξη διαπερνά τα πάντα: την πολιτική γραμμή, τις διαδικασίες παραγωγής της, την εσωκομματική του δημοκρατία και τις συμπεριφορές της ηγεσίας του. Μετατράπηκε εντυπωσιακά γρήγορα σε ένα αστικό κόμμα που αντικατέστησε το αρχικό του στίγμα –αυτό της σύγχρονης, αντιδογματικής, ευρωπαϊκής αριστερής σκέψης και πρακτικής- με την έλξη του για τον κυβερνητισμό, την προβολή και την επικέντρωση σε «προσωπικότητες των Μ.Μ.Ε. και του life style». Η απόφασή μου να αποχωρήσω από όλα τα εκλεγμένα αξιώματα και από μέλος του κόμματος είναι δεδομένη και πονάει πολύ, μαζί με άλλα που με πονάνε αυτή την περίοδο. Αυτή η απόφαση δε μπαίνει στο χρηματιστήριο των πολιτικών στελεχών που εξαργυρώνουν την πορεία τους. ‘Όσο για εκείνους που εύκολα θα άρχιζαν τις κριτικές εκ του ασφαλούς, θα τους παρακαλούσα να αναμετρηθούν με τη δική τους συμβολή στην ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ και να δουν τα αποτελέσματα του κόμματος στη Θεσσαλία. Επί της πολιτικής μου άποψης όλες οι κριτικές καλοδεχούμενες, μπορεί να κάνω εγώ λάθος τελικά. Η περιφρούρηση της συντροφικότητας μας για όσο ήμασταν μαζί είναι η ενδεδειγμένη στάση.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους συντρόφους και συντρόφισσες που πορευτήκαμε σε αυτή την διετία με ανιδιοτέλεια και με αυταπάρνηση, τα μέλη του ψηφοδελτίου των Περιφερειακών εκλογών και τα μέλη των οργανώσεων της Θεσσαλίας των οποίων είχα και την κομματική ευθύνη, καθώς και τα μέλη του οργανωτικού γραφείου του κόμματος. Θέλω να καταλάβουν την απόφασή μου, δεν ήταν και εύκολη. Αυτές οι σχέσεις είναι κατάκτηση για μένα και έτσι θα παραμείνουν.

ΘΑΝΑΣΗΣ ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ
ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ Ν.Ε. ΤΡΙΚΑΛΩΝ
ΙΔΡΥΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ»
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΚυρ Ιουλ 22, 2012 10:30 am

Οι επαναστασεις δεν οδηγουν σε ειδυλιακα καθεστωτα, τουλαχιστον μας απαλλασουν απο τις ψευτοδημοκρατιες των προσκυνημενων.
Η επανασταση του 21 δεν μας πηγε στον παραδεισο, εδιωξε ομως το δυναστη...αδεια η στομαχα ουτως η αλλως, καλυτερα ομως να εχω την αξιοπρεπεια μου
Να πεθανω νηστικος αλλα μαγκας, να με θαψουν κανονικα, οχι με τον κωλο απ' εξω. Αντε για προσκυνημενοι γερμανοτσολιαδες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΚυρ Ιουλ 22, 2012 12:29 am

Δεν εχει νοημα μαγγες...
Μουγραφει 20 σειρες κειμενο ο Βαγγελας και εχει 6 χοντροκομενες ανακριβειες και μαλακιες,,,
Δεν ειμαι διατεθειμενος να μιλαω σε ωτα μη ακουοντων...
Μου γραφει κατι μπαρμπουτσαλα για ιμπεριαλισμους φυσικους πορους συστημικες κρισεις Τραπεζες και διαπιστωνει οτι χρειαζομαστε κατι αλλο..Πως λεμε ψησταρια το κατι αλλο...Ενα τετοιο πραγμα...
Για το ποιος πως ποτε με πιο τροπο και γιατι θα φερει αυτο το αλλο τιποτα θα πεσει εκ ουρανου σαν μετεωριτης και οπως κατακαψεν τουσ δεινοσαυρους θα κατακαψει τους καπιταλιστας!!!!
Υπαρχει βεβαια και η επανασταση με τα χατζαρια τα γιαταγανια που λεει ο Ρηγας Φεραιος αλλα και τα κουμπουρια τα καριοφυλια και τις πιστολες...
Αν βεβαια μπορουσε να βγαλει τις παρωπιδες θα εβλεπε οτι τετοιες επαναστασεις οδηγουν σε χουντες και οχι σε ειδηλιακα καθεστωτα...
Δεν πειραζει ομως νεο παιδι ειναι ας παρει σειρα πισω απο την Παπαρηγα αυτη την περιμενει την επανασταση 50 τοσα χρονια αυτος μπορει να την περιμενει αλλα 40 για παραδειγμα μετα ας αφησει την σειρα του στους κληρονομους του αν και δεν πιστευω να δεχθουν...
Τελος παντων με τετοιες συνθηκες δε ειμαι διατεθειμενος να συνδιαλεγομαι...
Εχω και αλλα πραγματα να κανω...
Γιαυτο περνω την αδεια μου μεχρι τελους Αυγουστου...
Μεχρι τοτε και αν σας ελθει το μυαλο στο κεφαλι τα ξαναλεμε...
Αντε γεια!!!


ΥΓ Αν παθετε στερητικο Θα με βρητε στο Φατσιβιβλιο σαν Γεωργιο Τενεζο αλλα δεν απανταω σε οσους δεν με φωναζουν Τεν Τεν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΣαβ Ιουλ 21, 2012 9:52 pm

Όποιος είναι απεξαρτημένος κατά μεγάλο ποσοστό από το σύστημα, όποιος αρνείται ή σνομπάρει την χειραγωγούμενη εκπαίδευση, όποιος νιώθει τον εαυτό του όπως πραγματικά είναι και όχι όπως τον κατασκευάζει και του τον δίνει το σύστημα, όποιος αντιλαμβάνεται πως η ζωή είναι έξω από όλο αυτό το άθλιο ψεύδος του δήθεν χρηματοοικονομικού πλούτου, βλέπει πεντακάθαρα την απλή λύση, την ευημερία, την μοναδικότητα της ζωής αλλά και την γελοιότητα όλων αυτών που δίνουν, λένε, μάχες για να μας αναπτύξουν και να μας οδηγήσουν με ασφάλεια στην έξοδο από την κρίση. Δυστυχισμένοι θα πεθάνουν έχοντας ζήσει μόνο Αυγούστους
Δεν αλλαξα λεξη…
Δηλαδη????
Εφαρμοζει τελεια σε κάθε νοσο και κάθε μαλακια!!!!
Ουσια????


Ως συστημικος που εισαι δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβεις, ελεγε ξεκαθαρα πιο πανω οτι ο καπιταλισμος εχει περιελθει σε φαυλο κυκλο αφου η αναπτυξη που προτασσει στηριζετε στην υπερεκμεταλευση των πεπερασμενων πορων της γης...με λιγα λογια δεν βγαινουν τα κουκια.....η αναπτυξη στη δυση ειναι εικονικη....η παγκοσμια φτωχια αυξανεται οποτε χρειαζομαστε ενα αλλο συστημα διανομης των διαθεσιμων πορων ωστε να ειναι επαρκης για περισσοτερους διαφορετικα δεν θα φτασουν τα ελικοπτερα για ολους εσας τους νεοφιλελευθερους υποτακτικους των τραπεζιτων...πραγματικος σοσιαλισμος με οριστικο σπασιμο της παγκοσμιας οικονομικης φουσκας με εθνικοποιησεις των τραπεζων και βιωσιμη αναπτυξη που σεβεται το περιβαλον....τα συσιτια που μοιραζουν στην Αθηνα ειναι αποτελεσμα των τεχνητων χρηματοπιστωτικων κρισεων...ξυπνα, δες τα πραγματα καθαρα, αν δεν μπορεις λυπαμαι για σενα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΣαβ Ιουλ 21, 2012 9:31 pm

Να βαλουμε λιγο τα πραγματα στη θεση τους γιατι ο δεκαδεκας δεν ξερω τι πινει και δε μας δινει, παντως η συλλογιστικη του ειναι για κλαματα...
Κατ' αρχην τα γεγονοτα τα παραθετει με τη χρονικη σειρα που τον βολευει ωστε να φαινεται οτι η Δημαρ δεν ειχε αλλες επιλογες πραγμα που αποτελει τεραστιο ψεμα και παραπληροφορηση.
Στο βιντεο δεν ειπε πουθενα ο μπαρμπαφωτης οτι υπαρχει περιπτωση να παει με ΝΔ και Πασοκ σε συγκηβερνηση αναλογα με τα αποτελεσματα των 1ων ή των 2ων εκλογων...ουτε ισως ειπε ουτε μαλον, ουτε πιθανον...ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση...μεγαλη η απατη σου δεκαδεκα...
O μπαρμπαφωτης ειπε ξεκαθαρα οτι δεν συνεργαζεται γενικα, τελεια και παυλα...ολα τα αλλα ειναι κωλοτουμπες και αναχρονισμοι που εξυπηρετουν την 180 μοιρων στροφη της Δημαρ...
Ο Σαμαρας ηθελε αυτοδυναμια, ο Βουβουζελος μιλαγε για οικουμενικη, ο Συριζα για κυβερνηση της αριστερας κι ο Κουνελης οπου φυσαει ο ανεμος.
Κουβελακι κουβελακι ξυλο που θα το φας...
Εβαζε τον Ψαριανο (που κολλησε τα "μπαρμπουτσαλα" στο δεκαδεκα) να κανει αντιπολιτευση στο Συριζα, ο ιδιος προσπαθουσε ανεπιτυχως να χωσει τους βαθυπασοκους στα ψηφοδελτια για να ανεβασει τα ποσοσστα του και διακυρησσε οτι δεν μπαινει σε κυβερνηση με Πασοκ και ΝΔ με τιποτα...σ' ολα μεσα και σ' ολα απεξω μεχρι να δει πως θα κατσουνε τελικα τα ζαρια για να αποφασισει

Αυτος που ελεγε ναι στις μεταρυθμισεις και οχι στο μνημονιο, μετα ειπε ναι στο μνημονιο αλλα σταδιακη απαγκιστρωση και κατεληξε στο " ναι στο μνημονιο" με πιθανη επαναδιαπραγματευση τη στιγμη που συσσωμη η Γερμανικη κυβερνηση καθημερινα τους λεει να ξεχασουν οποιαδηποτε σκεψη για επαναδιαπραγματευση αν θελουν να μεινουν στο ευρω και να εφαρμοσουν ολα τα συμφωνηθεντα τα οποια εχουν υπογραψει οι αλλοι 2 αμετακλητα....ποιθον κοροιδευει ο μπαρμπαφωτης και οι αφελεις δεκαδεκες αυτου του κοσμου...μαλλον τους εαυτους τους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΣαβ Ιουλ 21, 2012 6:39 pm

Ρε σεις της «ζωωδους Αριστερας»…. [εγω ειμαι της «Κυβερνωσης»…]….
Αν υποψιαστω ότι ο αδικαιολογητος από ολας τας πλευρας Κωλολαμογιος είναι {που είναι} σοβαρωτερος από σας θα διακοψω οσονουπω και ασκαρδαμυκτι την επιμορφωσιν σας!!!
Από σημερον όμως αποφασησα να λαβω ορισμενα μετρα….
ΔΙΟΤΙ ….δια να συνεχισθει η ατελεσφορος προσπαθεια μου να αντικρουω με επιχειρηματα τας μπαρουφας σας πρεπει να υπαρχει εκ μερους σας ένα ελαχιστον ποσοστον καλοπιστιας που δεν διαθετετε δυστυχως….
Παραδειγμα…
Σας γραφω εγω ότι ο Πλατινι ειπε «να πα να γαμμηθει ο ΠΑΟΚ και οι γυφτοι που τον ακολουθουν»..αρα και τωρα μπορειτε να πα να γ….!!!!
Με ολην την καλην σας διαθεσιν μου αποδεικνυετε με επιχειρηματα ότι κατι τετοιο δεν ισχυει και είναι κακοβουλο και αποκυημα της φαντασιας μου…
Εγω σε μια εβδομαδα το επαναφερω αυτουσιον!!!
Εσεις παλι με την καλοπιστιαν που σας διακρινει μου ξανααποδεικνυετε ότι λεω παπαριες!!!!……
Εγω το επαναφερω αυτουσιον μετα μιαν εβδομαδαν!!!!
Ε η συζητησις παυει να εχει νοημα διοτι προσβαλω την νοημοσυνην σας…
Ετσι λοιπον αφου αποδειξω δια πολλοστην φοραν ότι τα βιντεακια του Παπαφιδι λενε κατασκευασμενες παπαριες σταματω να λαμβανω υπ οψιν μου οσα αναφερετε περι ΔΗΜΑΡ τα θεωρω κακοβουλα και κατασκευασμενα και θα σας ξεχεζω απευθειας χωρις να παιρνω τον κοπον να αντικρουω {λεμε τωρα τι να αντικρουσεις από μπαρμπουτσαλα]τα εωλα επιχειρηματα σας…
Λοιπον..
Η ΔΗΜΑΡ και ο Μπαρμπα Φωτης [που εχει προβληματα αλλα δεν εισαστε οι καταλληλοι να τα συζητησουμε]είναι το μονο κομμα που δεν αλλαξε ουτε κεραια από οσα ειχε πει προεκλογικα μεταξυ των δυο εκλογικων αναμετρησεων και μετα από αυτές..{Μαζι με το ΚΚΕ για ναμαστε δικαιοι αλλα αυτό είναι από άλλο πλανητη}…
Το βιντεακι που μας μοστραρει ο Παπαφιδης είναι πριν από την πρωτη εκλογικη αναμετρηση του Μαιου που αν Θυμασθε η ΔΗΜΑΡ ηταν «Πασοκοδοχειο», «δεκανικι του δικοματισμου», και «ετοιμη μα συμμετασχει στην κυβερνηση πραγμα που κατ υμας ητο καρασιγουρον!!!»…
Και φυσικα δεν συμμετειχε και φυσικα η σταση αυτή ειχε την εγκριση του 100% του κομματος και είναι ακομη νωπε οι πουστικες παροτρυνσεις του «γιατι ρε παιδια δεν μπαινατε στην Κυβερνηση ώστε εσεις από μεσα και εμεις [οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ]από την θεση της Αξιωματικης Αντιπολιτευσης να τους αντιπαλεψουμε καλυτερα!!!!!» και να επιβεβαιωθουν οσα λεγαμε προεκλογικα???αυτο το τελευταιο ηταν ευκολως εννοουμενο όπως και το να εξαφανισθειτε από τον πολιτικο χαρτη…
Τοτε ειχαμε πει καθαρα…
Δεν το κανουμε διοτι…
1.ηταν προεκλογικη μας δεσμευση…
2Ηταν αντιθετο προς την θεληση του κομματος..
3Ηταν αντιθετο προς την ψηφον του εκλογικου σωματος διοτι δεν είναι δυνατον το εκλογικο σωμα από 43 και 33 να τους πηγαινει 13 και 18ν με 149 το συνολο βουλευτες και να ερχεται η ΔΗΜΑΡ και να τους επιβαλλει κυβερνηση στον Ελληνικο λαο..
4.Διοτι μια τετοια κυβερνηση με αυτή την συνθεση και αυτή την πλειοψηφεια και αυτά τα μετρα που είναι υποχρεωμενη να παρει είναι εκ της δημιουργειας της θνησιγενης..
5.Διοτι δεν εχει λαικη νομιμοποιηση καθως τα ποσοστα της στο εκλογικο σωμα ηταν 13+18+6=37 και ουτε…
6.Διοτι και να ηθελε η ΔΗΜΑΡ το ΠΑΣΟΚ ειχε δηλωσει καθαρα και ξαστερα ότι χωρις το ΣΥΡΙΖΑ δεν συμμετεχαι σε Κυβερνηση….
7.Αποδειξη του ανωτερω είναι ότι το ΠΑΣΟΚ και η Ν.Δ επροτειναν στον ΣΥΡΙΖΑ να κανει δικια του Κυβερνηση με δικο του Πρωθυπουργο και υπουργους και αν νομιζει ότι μπορει να παει ο ιδιος να διαπραγματευτει το μνημονιο καλυτερα και αυτοι θα δωσουν ψηφο ανοχης με δυο ορους μεσα στο Ευρω και την ΕΕ…Ο Μπαρμπα Φωτης ειπε προχωρα και γω μαζι σου χωρις να διεκδικω τιποτε..Η Ροζα η Ναζιαρα ειπε όχι…
8.Παρ όλα αυτά ο Μπαρμπα Φωτης κανοντας υπερβαση της θεσης και θελησης του κομματος κρινων και σωστα ότι παραταση της Κυβερνητικης αβεβαιοτητας θα είναι καταστροφικη για την χωρα επροτεινε οικουμενικη κυβερνηση με Ν.Δ ΣΥΡΙΖΑ ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ και οποιον ηθελε συμφωνησει στους δυο ορους Ευρω και ΕΕ χωρις να διεκδικει τιποτε για τον εαυτον του…Ο ΣΥΡΙΖΑ ειπε παλι όχι…
Αυτά είναι τα γεγονοτα και ετσι οδηγηθηκαμε σε δευτερες εκλογες…
Τοτε το κομμα ειπε…
Στοχος μας είναι μια προοδευτικη Αριστερη Λυση αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειμαστε διατεθειμενοι να οδηγησουμε την χωρα σε τριτες εκλογες..Θα κανουμε τα παντα από την πλευρα μας ώστε να βρεθει και να δημιουργηθει κυβερνητικη λυση…
Γινονται λοιπον οι εκλογες με τα γνωστα αποτελεσματα…
Αμμεσως το ΚΚΕ ο Καμμενος και ευλογως η Χ.Α αυτοεξαιρουνται δια τους λογους του ο καθενας…
Μενουν 4 κομματα…
Ο Συριζα πριν ακομη ανατεθει η πρωτη εντολη και πριν συζητησει η βαλει ορους δηλωνει κατηγορηματικα ότι μονο τον ρολο της Αξιωματικης Αντιπολιτευσης είναι διατεθειμενος να παιξει…
Ο Βενιζελος δηλωνει καθαρα ότι αυτος Κυβερνηση ΜΟΝΟ με Ν.Δ δεν κανει…
Αρα αν πει και η ΔΗΜΑΡ όχι παμε για τριτες εκλογες….
Στοχος…Τις περνει με αυτοδυναμια η Ν.Δ…Παγιωνεται ο Τσυριζα σαν ο εταιρος του δικοματισμου και ο κυριαρχος της Αριστερας..Εξαφανιζονται οι υπολοιποι…Και κατά πασα πιθανοτητα την χρεοκοπεια την κανουμε επισημη προς αγαλιαση οσων και εκ των ημεδαπων και όχι μονον εχουν τα λεφτα τους στην Ελβετια και περιμενουν παρακαλωντας μια τετοια εξελειξη…Και δεν είναι λιγοι…
Ετσι λοιπον ο Μπαρμπα Φωτης πηρε τις αποφασεις που πηρε [ως εξουσιοδοτημενος από την ΚΕ]τις εφερε προς εγκρισιν και επειδη η ΔΗΜΑΡ είναι ένα σχετικως δημοκρατικο κομμα και οποσδηποτε το δημοκρατικωτερο που υπαρχει στην χωρα ,η ΚΕ της τις ενεκρινε με 72% των ψηφων….
Ουτως εχει η υποθεση ..την εχω ξαναεξηγησει ..Και επομενως από τουδε και εις το εξης ότι και παπαρια να γραψετε κατά της ΔΗΜΑΡ ακομη και αν εχετε δικιο δεν θα την λαμβανω υποψιν μου διοτι ειστε κακοπιστοι…
Οσον για εκεινον τον Βαγγελανμου ξεφουρνιζει κατι δακρυβρεκτα μελλοδραματιμα κειμενακια κοινοτυπων διαπιστωσεων που ουσιαστικα δεν προτεινουν τιποτε…
Παραδειγμα…
Ο Αερας είναι βρωμικος λεω εγω..Και με την πολιτικη του κερδους και της υπερκαταναλωσης θα βρωμιζει ολο και περισσοτερο και θα ελθει μια μερα που θα είναι ακαταλληλος προς αναπνοη η τουλαχιστον μη υγειηνος …ξαναλεω εγω…
Και τελειωνει το αρθρον του ο αρθογραφος που «θαυμαζει» ο Βαγγελας..

Όποιος είναι απεξαρτημένος κατά μεγάλο ποσοστό από το σύστημα, όποιος αρνείται ή σνομπάρει την χειραγωγούμενη εκπαίδευση, όποιος νιώθει τον εαυτό του όπως πραγματικά είναι και όχι όπως τον κατασκευάζει και του τον δίνει το σύστημα, όποιος αντιλαμβάνεται πως η ζωή είναι έξω από όλο αυτό το άθλιο ψεύδος του δήθεν χρηματοοικονομικού πλούτου, βλέπει πεντακάθαρα την απλή λύση, την ευημερία, την μοναδικότητα της ζωής αλλά και την γελοιότητα όλων αυτών που δίνουν, λένε, μάχες για να μας αναπτύξουν και να μας οδηγήσουν με ασφάλεια στην έξοδο από την κρίση. Δυστυχισμένοι θα πεθάνουν έχοντας ζήσει μόνο Αυγούστους
Δεν αλλαξα λεξη…
Δηλαδη????
Εφαρμοζει τελεια σε κάθε νοσο και κάθε μαλακια!!!!
Ουσια????
Μπαρμπουτσαλα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΠαρ Ιουλ 20, 2012 9:46 pm

Κωλογαυρε μας εκανες τα νευρα τσαταλια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΠαρ Ιουλ 20, 2012 9:43 pm

Δες το βιντεο μωρε!!!!!!
Ακους εκει σοβαρος ο Κουβελης!!!!!
Αφου μεχρι και ο ΤΕΝ ΤΕΝ παραδεχθηκε την μεγαλοπρεπη κωλοτουμπα του αρχηγου του,ερχεσαι απ το πουθενα καλοκαιριατικα να μας ταραξεις τα νευρα!!!

https://www.youtube.com/watch?v=NOkSsilMo3k
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΠαρ Ιουλ 20, 2012 9:37 pm

"Ωραίος ο Κουβέλης, σοβαρός, μακρυά από ακρότητες και ουρακοταγκιλίκια."

Ποσο ανωριμη ειναι αυτη η νεολαια Θεε μου!!!!!
Εχεις δει σοβαρο ανθρωπο ωρε,να κανει τοσες κωλοτουμπες μαζεμενες?

Μου θυμιζει ο Κουβελης τον Πολετι,εναν απιθανο τερματοφυλακα που ειχε φερει ο Γουλανδρης,για λογαριασμο του ακατονομαστου καποτε,και με το που κατεβηκε απ το αεροπλανο,του πετουσαν μπαλλες,και αυτος εκανε μπλοζον για να αποκρουσει.
Σημειωτεον πως και αυτος φορουσε γραβατα και κοστουμι,οπως ο Κουβελης.
Γιαυτο και ξεχωριζει ο Κουβελης απο τους δελφινους του Πασοκ.
Κουβελης χωρις γραβατα,θα ηταν φτυστος ο Σημιτης χωρις ελιες.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ThouVou2008




Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΠαρ Ιουλ 20, 2012 6:47 pm

Ωραίος ο Κουβέλης, σοβαρός, μακρυά από ακρότητες και ουρακοταγκιλίκια. Αυτά τα στοιχεία του τα υπερεκτιμώ.

Ωστόσο λείπει η πυγμή. Δεν έχει το τσαγανό που έχει κάποιος στα 35 του π.χ. Φυσιολογικό. Και φυσικά μπήκε σε μια κυβέρνηση όπου δεν έχει την δύναμη να αλλάξει κάτι. Αυτό φαίνεται ήδη. Μόνος δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι.

Τώρα, να συνεργάζεσαι με αυτούς που μας έφεραν σε αυτό το σημείο, ε, όπως και να έχει, χάνεις πολλά points.

Θα πει ο ΤΕΝ ΤΕΝ πως στο σημείο που είμαστε έπρεπε να υπάρξει συνεργασία κ.λπ κ.λπ.

Με τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ ; Αυτό είναι απλά αστείο. Για κάποιος αφελέστατο. Για κάποιους άλλους επικίνδυνο. Η συνεργασία με αυτά τα δύο κόμματα δεν δικαιολογείται με τίποτα απολύτως.

Τα κατάφεραν όμως. Πάλι ΝΔ-ΠΑΣΟΚ στην εξουσία. Ο Σαμαράς πρωθυπουργός. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ καλό, ε ;;;;;;;;;;;;;

Επαναδιαπραγμάτευση όταν έχεις βάλει την υπογραφή σου, δεν μπορείς να κάνεις. Δεν θες βασικά. Αλλιώς δεν θα έσκυβες να υπογράψεις πιο πριν. Που χώνεσαι εκεί ρε Κουβέλη...

Ο ΤΕΝ ΤΕΝ θα αρχίσει την τερατολογία -εικάζω- περί εξόδου από την Ευρώπη, από το ευρώ κ.λπ κ.λπ κ.λπ. Τεράστιους εξωγήινους που θα μας κάνουν παιδάκια από τον κώλο κι έτσι.

Πάντως η "συνεργασία" ήταν πεθαμένη από την αρχή. Φαίνεται τώρα.

Ήδη έχει τονιστεί πολλάκις πως "η Ελλάδα πρέπει να κάνει αυτά που οφείλει, δεν μπορεί να θέτει θέμα επαναδιαπραγμάτευσης των όρων".

Πως στο διάολο ψάρωσε ένας ολόκληρος λαός με ένα τόσο ηλίθιο τέχνασμα -όπως αποδεικνύεται- ;;;;;; (ναι, για την εκ νέου "διαπραγμάτευση" ομιλώ).

ΥΓ. Ο Κουβέλης με λίγα λόγια κατακάηκε, δεν θα υπάρχει στις επόμενες εκλογές. Πιο πολλές ψήφους θα πάρει η Κατσέλη. Sorry Φώτη, αλλά διαπραγμάτευση όντας τρίτος και σε συνδυασμό με τους πιο ξεπουλημένους ανθρώπους, είναι λίγο έως πάρα πολύ άστοχη κίνηση. Πραγματικά δεν ξέρω πως να το προσδιορίσω.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΠαρ Ιουλ 20, 2012 6:44 pm

Ξυπνηστε προδοτες τρικομματικοι, κι αλλο στελεχος του ΔΝΤ παραιτειται και καταγγελει την ανικανοτητα του ταμειου για το ρολο που εχει αναλαβει. Εσεις προδοτες Σαμαρα, Βενιζελο και Μπαρμπαφωτη ποτε θα τους καταγγειλετε? Τι περιμενετε ρε ραγιαδες?


Τη «διαβρωμένη» ηγεσία του ΔΝΤ καταγγέλλει, με επιστολή του προς το διοικητικό συμβούλιο του Ταμείου που διέρρευσε στο CNN, ο κορυφαίος οικονομολόγος του Πίτερ Ντόιλ. Μάλιστα, επισημαίνει ότι «ντρέπεται» που εργαζόταν εκεί.

Στην επιστολή με ημερομηνία 18 Ιουνίου, ο Ντόιλ αναφέρει ότι επιθυμεί να εξηγήσει τους λόγους παραίτησής του έπειτα από 20 χρόνια στο Ταμείο.

Ο Ντόιλ, πρώην σύμβουλος στο Ευρωπαϊκό Τμήμα του ΔΝΤ (υπεύθυνο για τα προγράμματα της Ελλάδας, της Πορτογαλίας και της Ιρλανδίας) κάνει λόγο για «ανικανότητα», «αποτυχίες» και «καταστροφικού» διορισμούς, τα τελευταία δέκα χρόνια, στο τιμόνι του Ταμείου.

Παράλληλα, επισημαίνει ότι η καθυστερημένη προειδοποίηση του ΔΝΤ για την παγκόσμια χρηματοοικονομική κρίση αποτελεί μια «πρώτης τάξεως» αποτυχία.

Για τη θέση του γενικού διευθυντή του οργανισμού, ο Ντόιλ επισημαίνει ότι «ακόμα και η τωρινή επικεφαλής είναι διαβρωμένη, καθώς ούτε το φύλο της, ούτε η ακεραιότητά της, ούτε ο ενθουσιασμός της μπορούν να αντισταθμίσουν τη θεμελιώδη έλλειψη νομιμότητας της διαδικασίας επιλογής», αναφερόμενος προφανώς στη συμφωνία Ευρωπαίων και Αμερικανικών να είναι Ευρωπαίος ο επικεφαλής του ΔΝΤ και Αμερικανός ο επικεφαλής της Παγκόσμιας Τράπεζας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΠαρ Ιουλ 20, 2012 5:41 pm

Λαμογιε, να μας πεις την αποψη σου για την τρικομματικη κυβερνηση κι ασε τα νιμου στο facebook.
Τα ζωντανα να κυνηγας, οχι τα ζωγραφιστα...αιντε μπραβο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ThouVou2008




Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΠαρ Ιουλ 20, 2012 4:07 pm

Μια χαρά νιμου έχει !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΠαρ Ιουλ 20, 2012 9:22 am

Ο Χριστοφιας λεει τα πραγματα εξω απο τα δοντια...κατονομαζει κλεφταραδες εκεινους που ματαια γλυφουν οι οσφυοκαμπτες της τροικας της συγκηβερνησης για ξεροκομματα....κι αλλες θεωριες συνομωσιας θα βροντοφωναξει ο καθεστωτικος δεκαδεκας....

Χριστόφιας: «Οι αγορές είναι οι κλεφταράδες της υφηλίου»

«Γιατί η Ελλάδα υποφέρει στο βαθμό που υποφέρει σήμερα; Διότι πέρα από τις ευθύνες τις ελλαδικές υπάρχουν οι σκοπιμότητες. Γιατί αύριο η Κύπρος μπορεί να βρεθεί στη δίνη και στη μέγγενη; Διότι υπήρξαν και εντός, αλλά υπάρχουν και εκτός σκοπιμότητες, οι οποίες έχουν σχέση με τα συμφέροντα τάξεων και ανθρώπων. Υπάρχει μια διεθνής, επιτρέψετε μου να πω, συνωμοσία, που ακούει στο όνομα ‘αγορές’. Οι αγορές οι λεγόμενες είναι οι κλεφταράδες της υφηλίου. Αυτή είναι η πραγματικότητα, θέλουν να καθυποτάξουν λαούς ολόκληρους υπό τη δική τους εκμετάλλευση και το δικό τους έλεγχο. Αυτό γίνεται. Άρχισαν να το κατανοούν στην Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλά μέχρι να το συνειδητοποιήσουν πλήρως δεν ξέρω τι και πόσα τιμήματα θα πληρώσουν οι λαοί της ίδιας της Ένωσης, αλλά και ευρύτερα», τόνισε ο πρόεδρος της Κύπρου Δημήτρης Χριστόφιας.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΠαρ Ιουλ 20, 2012 8:42 am

Το facebook δεν ειναι εκει που μπαινουν ολοι οι γκει για να βρουνε κολωμπαρα?
Ασε καλυτερα να μας λειπει, εμεις οι παπουδες ακομα με το νιμου ασχολουμαστε.
Αυτα τα μοντερνα δεν τα καταλαβαινουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ThouVou2008




Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΠαρ Ιουλ 20, 2012 5:22 am

Είστε θεότρελοι ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Τους καλοκαιρινούς μου χαιρετισμούς.

Η αδράνεια σκοτώνει και μέσα στην ζέστη όντας κοτόπουλος, δεν μπορείς να "κυνηγάς" ενδιαφέροντα. Χάνονται κι αυτά, ευτυχώς όμως υπάρχει η μουσική, γκόμενες και κρεβάτι για υπνοθεραπείες μεγάλης συχνότητας.

Ελπίζω να είναι κύκλος όλο αυτό και γω απλά να βρίσκομαι αυτή την στιγμή στο ναδίρ. Που θα πάει.

Φτιάξτε Facebook ρε παππούδες να είναι πιο άνετη η επικοινωνία.

Προσφέρομαι να ανοίξω group κ.λπ κ.λπ.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΤετ Ιουλ 18, 2012 9:02 pm

Χθες με επισκέφθηκε για συνέντευξη ένας Γάλλος δημοσιογράφος ονόματι Marc Pennec, ο οποίος εργάζεται στην εφημερίδα Ouest France.

Μιλήσαμε περί κρίσης, περί φύσης αλλά και για το ζουμί του πετεινού.

Όσην ώρα συζητούσαμε για την μοναδική αλήθεια που είναι η οικονομία της φύσης και για το τεράστιο ψέμα, δηλαδή το σύστημα που φτιάξαμε και εντός του ζούμε, σκεφτόμουν όλα αυτά που γίνονται αυτές τις μέρες με την κυβέρνηση να ψάχνει από πού θα κόψει χρήμα.

Σκεφτόμουν την κατάντια των επιστημών και των “επιστημόνων”. Να τρώνε τη ζωή και τα νιάτα τους μέσα στα πανεπιστήμια για να μην μπορούν κατόπιν να μοιράσουν δυο γαϊδάρων άχυρα, που έλεγε και η γιαγιά μου, η τελειόφοιτη δευτέρας τάξης δημοτικού.

Αφού το χρηματοοικονομικό σύστημα είναι φτιαχτό και πλαστό, ό,τι κι αν κάνεις, με ό,τι κι αν ασχοληθείς, ούτε νόημα έχει, ούτε άκρη πρόκειται να βγει ποτέ. Φτιάχνεις τον έναν δείκτη και χαλάνε άλλοι δέκα. Άσε την υποκρισία και την κοροϊδία του εαυτού σου και της “επιστήμης” σου. Αφήνεις, λες, ανέγγιχτες τις συντάξεις και τους μισθούς, αλλά κόβεις από την υγεία, την παιδεία, την πρόνοια κι έτσι αναγκάζεις τους πολίτες να πληρώνουν από τον μισθό ή την σύνταξή τους για να ικανοποιήσουν τις ανάγκες τους αυτές τις πρωτογενείς, οπότε είναι σαν να τους έκοψες το εισόδημα. Υποκρισία μέγιστη. Διότι είναι εξ ορισμού υποκριτικό το να λες πως ασχολείσαι σοβαρά για να φτιάξεις την οικονομία του χρήματος.

Το σύστημα είναι δεδομένο, πεπερασμένο και τελειωμένο. Έχει φτάσει στο ζενίθ της όποιας ανάπτυξής του. Και τώρα δεν γίνεται τίποτε άλλο από το να μηχανεύονται οι παγκόσμιοι τοκογλύφοι και οι πολυεθνικές κόλπα για να ρουφήξουν το αίμα όσων ξεγελούσαν με ψίχουλα τόσα χρόνια για να τους έχουν γρανάζια την κυκλοφορία του χρήματος προς τα πάνω. Τώρα πλέον δεν τους χρειάζονται και τους πετούν στην άκρη σαν άψυχα τσουβάλια. Επίσης, για να απομυζήσουν και τις τελευταίες πλουτοπαραγωγικές πηγές και να τις θέσουν κι αυτές στην υπηρεσία της “ανάπτυξης” που τόσα χρόνια πρεσβεύουν και η οποία έφερε αυτή την άθλια κατάσταση.

Κι αναρωτιόμουν. Είναι τόσο γελοίοι ή έχουν υποστεί τέτοια πλύση εγκεφάλου όλοι αυτοί οι επιστήμονες που έχουν σπουδάσει σ’ αυτά τα κατευθυνόμενης εκπαίδευσης πανεπιστημιακά ιδρύματα ανά τον κόσμο; Είναι δυνατόν να μη βλέπουν ότι ασχολούνται με ένα ψέμα; Είναι δυνατόν να μη βλέπουν ότι ό,τι υποστήριζαν ως ανάπτυξη τόσα χρόνια, δεν ήταν παρά η ασφαλής οδός προς την εξαθλίωση και την καταστροφή; Είναι δυνατόν να πιστεύουν ακόμα ότι μπορεί να υπάρξει συνεχής και αυξανόμενη ανάπτυξη ενός πλαστού συστήματος που προσπαθεί να επιβιώσει πάνω σε έναν πεπερασμένο πλανήτη; Δεν βλέπουν ότι όλο αυτό εντός του οποίου αναλώνουν τη ζωή τους, είναι ένα καρκίνωμα επί της γης;

Τα πράγματα είναι απολύτως ξεκάθαρα αλλά τελείως θολά για όποιον δέχτηκε να γίνει υποχείριο του καπιταλισμού. Από τα τελευταία γρανάζια εργαζόμενους καταναλωτές έως τους κορυφαίους, οι οποίοι υπέστησαν λοβοτομή αποκτώντας πανεπιστημιακή εκπαίδευση στα ονομαστά ιδρύματα του καθεστώτος. Γι αυτό επιλέγονται να κυβερνούν τις χώρες και τον πλανήτη. Για να μην αλλάξει η ρότα που βαδίζει ολοταχώς προς το ολοκαύτωμα.

Όποιος είναι απεξαρτημένος κατά μεγάλο ποσοστό από το σύστημα, όποιος αρνείται ή σνομπάρει την χειραγωγούμενη εκπαίδευση, όποιος νιώθει τον εαυτό του όπως πραγματικά είναι και όχι όπως τον κατασκευάζει και του τον δίνει το σύστημα, όποιος αντιλαμβάνεται πως η ζωή είναι έξω από όλο αυτό το άθλιο ψεύδος του δήθεν χρηματοοικονομικού πλούτου, βλέπει πεντακάθαρα την απλή λύση, την ευημερία, την μοναδικότητα της ζωής αλλά και την γελοιότητα όλων αυτών που δίνουν, λένε, μάχες για να μας αναπτύξουν και να μας οδηγήσουν με ασφάλεια στην έξοδο από την κρίση. Δυστυχισμένοι θα πεθάνουν έχοντας ζήσει μόνο Αυγούστους

Πηγή: yiannismakridakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΤετ Ιουλ 18, 2012 5:59 pm

Eκατεβειν εις το μυστηριωδες υπογειον που λεγει και ο Παπαφιδης και κατεχομαι απο "Σοκ και Δεος" οπως λεγει και αυτος ο Μαντου που πρεπει να ειναι συγγενης αυτου του Μαντουβαλου διοτι στην Αμερικη τα κοβουν τα ονοματα...
Εξ αλλου κατι τετοια ελεγε και αυτος οταν ηταν να τον μπουζουριασουνε για σχεσεις με το παραδικαστικον...οπως εξ αλλου ολες οι ζωηρουλες..μια ζωη ανοιχτα ποδια και στο τελος κλεινομαστε σε μοναστηρι για να σωσουμε την ψυχη μας!!!
Περεξεκλεινον!!!
Το τι εχω εις αυτο το υπογειον δεν περιγραφεται!!!...Κανονικα αποτελειται απο ομιλον τριων υπογειων αλλα εμενα μου εχουν παραχωρησει το ενα...Εχω ενα παλιο καριοφυλλι αλλα δεν ξερω αν ριχνει διοτι δεν εχω βολι και μπαρουτι...Αρα δεν μπορω να συμμετασχω με αυτο στην επαναστασιν!!!Εχω ως αναμνηστικον την πρωτη παντοφλα που μου επεταξεν αλλα ουτε αυτη μπορω να χρησιμοποιησω διοτι εχει δι εμε τεραστιον συναισθηματικην αξιαν!!!.....
Ευρικον και την σφενδονα μου...Εχουν σαπισει τα λαστιχα...Δεν μπορω να βρω να τα αντικαταστησω διοτι δεν πουλανε πλεον σκετα λαστιχα για σφενδονα...Πρεπει να την παρεις ολοκληρη..Ασε που σε κοιτανε παραξενα οταν τους εξηγεις οτι το θελεις για να επισκευασεις την δικη σου ...Γιατι αραγε???
Τελος παντων με αυτην την σφενδοναν ειχον περασει ατελειωτες ωρες κυνηγιτικης περιπετειας...Πολλας επιτυχιας σε Θηραματα δεν μπορω να πω οτι ειχον...Μονο μια φορα ενας ατυχος πολυ ατυχος σπουργος καθησε απεναντι μου στα 5-6 μετρα..Οι πιθανοτητες να τον πετυχω ηταν μια στις 100 ...Ητο ομως πολυ ατυχος..Παραδοξως τον βρηκε στο στηθος και επεσεν ξερος...Μας χωριζε ενα τοιχακι..Μεχρι να συνειδητοποιησω οτι ειχον πετυχει θηραμα και να πηδηξω το τοιχακι ορμαει μια ατιμος γαλη τον βουταει και παει το πειστηριον που θα το ειχα βαλσαμωσει θα το ειχα πανω απο το τζακι...Τωρα δεν με πιστευει κανενας...
Μιαν αλλην φοραν ημουν στο Βουργαρελι κατω στο ποταμι ανεβασμενος σε ενα πλατανι [ειδηλιακον τοπιον] περιμενων ως πανθηρ το Θηραμα μου...Και εκει που καθομαι ερχεται ενα γαμημενο σπουργιτι δεν ητανε, κοκκινοκιτρινο ητανε, και μου καθεται μισο μετρο απο την μυτην μου..Ετοιμαζομαι γρηγορα οπλιζω τεντωνω μπερδευω τα λαστιχα τα μπουρδουκλωνω απο την αγωνιαμου και εκτελω...Παει το μικρο δαχτυλο απο το δεξι χερι...Ακομα στραβο ειναι...Αυτο δεν το λεω ομως αν και δεν εχουν προβλημα να με πιστεψουν...
Αλλα ας επιστρεψω εις το "σοκ και δεος"....
Διοτι εκεινος ο Βαγγελας-Βαββελας, πρωτοπορος αγωνιστης και επαναστατης διαβαζει το μελλον ο ατιμος....
Ειπε δε μιαν μεγαλην κουβεντα βγαλμενη απο την ζωην και το επαναστατικον του ταπεραμεντο....
Διοτι καποτε δεν θυμαμαι ποιοι πριν την μαχην εκανον λουτρον και μπιντεν???
Ετσι και ημεις εις την επαναστασιν του μελλοντος αν γινει και εξεγερθωμεν θα χρησιμοποιησωμεν τσατσαρας!!!
Ναι ναι Τσατσαρας!!!
Ενω ο ταξικος εχθρος θα επιτιθεται ημεις θα χτενιζωμεθα εις διαφορα μερη του σωματος!!!!
Ειναι η πιο επαναστατικη μεθοδος!!!
Εν τω μεταξυ εγω βρηκα εις την υπογαν μια παλιαν μεγαλην ξυλινον τσατσαραν απο αυτας που εχρησιμοποιουν παλαιωθεν πριν ανακαλυψουν το πλαστικον!!!
Με αυτην θα συμμετασχω εις την επαναστασιν!!!
Και ειμαι αποφασισμενος!!!
Αν καποιοι εμεινον στην Ιστοριαν ως Τσε Γκεβαρας εγω θα μεινω ως Τεν Τσατσαρας!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΤετ Ιουλ 18, 2012 9:18 am

η επιστολή παραίτησης του Μπαντού από το διεθνές νομισματικό ταμείο. Σεπ
27
by yiannis63


Το όνομα του Ντέιβισον Μπαντού. Εργάστηκε δώδεκα χρόνια στο Δ.Ν.Τ. σχεδιάζοντας προγράμματα διαθρωτικών προσαρμογών για την Αφρική, τη Λατινική Αμερική και την Καραϊβική. Παραιτήθηκε από την θέση του το 1988, όταν τα νεοφιλελεύθερα «παιδιά της σχολής του Σικάγου» υπό την καθοδήγηση του γκουρού του νεοφιλελευθερισμού Μίλτον Φρίντμαν ανέλαβαν και τυπικά την εκτελεστική εξουσία μέσω του φανατικού νεοσυντηρητικού Μισέλ Καμντέσι. O Μπαντού αποφάσισε τότε να στείλει μια ανοικτή επιστολή στον Καμντέσι η οποία ξεκινούσε ως εξής:

«Σήμερα παραιτούμαι από το προσωπικό του ΔΝΤ ύστερα από 12 χρόνια και έπειτα από χίλιες μέρες εργασίας στο εξωτερικό ως αξιωματούχος του Ταμείου, κατά τη διάρκεια των οποίων, με όπλα τα φάρμακά σας και τα κόλπα σας, εφορμούσα σαν γεράκι εναντίον των κυβερνήσεων και των λαών της Λατινικής Αμερικής, της Καραϊβικής και της Αφρικής. Για μένα, η παραίτησή μου είναι μια ανεκτίμητη απελευθέρωση, επειδή με αυτό τον τρόπο κάνω το πρώτο μεγάλο βήμα που θα μου επιτρέψει να ελπίζω ότι θα ξεπλύνω τα χέρια μου από αυτό που στα μάτια μου είναι το αίμα εκατομμυρίων φτωχών και πεινασμένων ανθρώπων. [...] Ξέρετε, το αίμα είναι τόσο πολύ, που κυλάει σε ποτάμια. Κι όταν στεγνώνει, σχηματίζει πάνω μου κρούστα. Μερικές φορές αισθάνομαι ότι δεν υπάρχει αρκετό σαπούνι σε ολόκληρο τον κόσμο για να καθαριστώ από όλα όσα έκανα εν ονόματί σας.»

Σε αυτή την επιστολή ο Μπαντού, ο οποίος πέθανε το 2001, κατηγορούσε ανοικτά το Δ.Ν.Τ. ότι σε πολλές περιπτώσεις που «καλέστηκε» να επέμβει «επινόησε κυριολεκτικά από το πουθενά ένα τεράστιο απλήρωτο κρατικό χρέος». Στην συνέχεια, το Ταμείο, για να εκταμιεύσει την οικονομική βοήθεια προς τις χώρες που δάνειζε απαιτούσε να γίνει αποδεκτό αυτό που ο ίδιος αποκαλούσε «το πιο θανατηφόρο φάρμακο» για τις οικονομίες των χωρών αυτών, έτσι ώστε «αφού πρώτα καταστραφούν οικονομικά, να υποστούν στην συνέχεια την απαιτούμενη διαδικασία αναμόρφωσης». Την διαδικασία αυτή αποκάλεσε «εσκεμμένη διακοπή της οικονομικής γραμμής της χώρας μέσω τεχνασμάτων». Το πρώτο στάδιο, αυτό της καταστροφής, περιελάμβανε απολύσεις και περικοπές σε μισθούς και συντάξεις, ενώ στο δεύτερο στάδιο, στη «διαδικασία αναμόρφωσης», ακολουθούσαν εκτεταμένες αποκρατικοποιήσεις και ιδιωτικοποιήσεις. Ο Μπαντού αντιμετώπιζε ολόκληρο το πρόγραμμα των «διαθρωτικών προσαρμογών» του Δ.Ν.Τ. ως μια «μορφή μαζικών βασανιστηρίων» καθώς όπως εξηγεί «κυβερνήσεις και λαοί που ουρλιάζουν από τον πόνο υποχρεώνονται να γονατίζουν μπροστά μας τσακισμένοι, τρομοκρατημένοι και κομματιασμένοι, ικετεύοντας για ένα ίχνος λογικής και αξιοπρέπειας εκ μέρους μας. Όμως εμείς γελάμε απάνθρωπα στα μούτρα τους και τα βασανιστήρια συνεχίζονται αμείωτα…»

Ο Κατάλογος των χωρών αυτός είναι πραγματικά ατελείωτος : Χιλή, Αργεντινή, Βολιβία, Ισημερινός, Καραϊβική, Νότια Αφρική, Ασία (Μαλαισία, Ινδονησία, Νότιος Κορέα, Κίνα), Πρώην Ανατολική Ευρώπη (Πολωνία, Ρωσία, Ουγγαρία, Λιθουανία), Τουρκία, Ιρλανδία, Ισλανδία και στις μέρες μας στην Ελλάδα, μέσω μιας πρωτόγνωρης συνεργασίας με τους εταίρους μας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς για πρώτη φορά επιτίθεται σε χώρα που ανήκει σε Νομισματική Ένωση, τα μέλη της οποίας προσπαθούν να ξεπεράσουν σε σκληρότητα ακόμα και τον συγκεκριμένο μηχανισμό που αποτελεί τον πολιτικό και οικονομικό βραχίονα του σύγχρονου νεοφιλελευθερισμού.

Στο παρελθόν και κυρίως σε χώρες της Λατινικής Αμερικής, τα μέτρα του Δ.Ν.Τ. ερχόντουσαν με παράλληλη τοποθέτηση αυταρχικών καθεστώτων (δικτατοριών). Από ένα σημείο και μετά η συνεργασία με καθεστώτα τα οποία είχαν πάρει την λαϊκή εντολή από εκλογές, φυσικά, πριν την έλευση του Ταμείου, αποτελούσε συχνό φαινόμενο. Γενικά ο συγκεκριμένος οργανισμός δείχνει μια έντονη απέχθεια προς την εκλογική διαδικασία, ενώ δεν διστάζει να πριμοδοτεί τους υποψηφίους του με την κατάλληλη «ανεκτικότητα» των αγορών όταν αυτοί βομβαρδίζουν με τανκς το κοινοβούλιο τους με στόχο την ματαίωση των εκλογών (Ρωσία-Γιέλτσιν). Στο ελληνικό πολιτικό κατεστημένο, το Ταμείο βρήκε τους ιδανικούς συμμάχους του καθώς ένα νέο μείγμα πλύσης εγκεφάλου από τα Μ.Μ.Ε. και αστυνομικής καταστολής αποτελεί την ιδανική συνταγή για τον απαραίτητο κοινωνικό ραγιαδισμό που χρειάζεται η άμεση επιβολή της συγκεκριμένης «διαδικασία αναμόρφωσης».

Μια ακόμη αγαπημένη τακτική του Ταμείου είναι ο πλήρης αιφνιδιασμός των κοινωνικών αντανακλαστικών. Αιφνιδιασμός, ο οποίος σκοπό έχει να επιφέρει στις κοινωνίες που δοκιμάζονται από τα απανωτά αντικοινωνικά μέτρα ένα συνεχόμενο Σοκ και Δέος. Στο σημείο αυτό, για μια ακόμη φορά, τόσο η Ελληνική κοινωνία όσο και οι πολιτικές δυνάμεις που αντιπολιτεύονται τον νεοφιλελευθερισμό, πιάστηκαν στην κυριολεξία στον ύπνο.

* Τις επιστολές του Ντείβισον Μπαντού και τα υπόλοιπα στοιχεία του κειμένου τα πήρα από το πολύ καλό βιβλίο της Naomi Klein – Το δόγμα του Σοκ και η άνοδος του Καπιταλισμού της Καταστροφής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΤετ Ιουλ 18, 2012 1:57 am

Αστονε ρε Βαγγελη μην τον αποπαιρνεις.
Ασε να μας πει τι αλλο κρυβει στο υπογειο.
Χατζαρες,σφενδονες σκετη γιαφκα η υπογα του Δεκαδεκα.
Κοιτα να δεις που θα μας προκυψει και τρομοκρατης στο τελος.
Καλα λενε στο χωριο μου,πως τα σιγανα ποταμακια να φοβασαι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΤετ Ιουλ 18, 2012 12:29 am

Ποια χατζαρα ρε τουμπερλεκιασμενε? Τσατσαρα πιασε να βοηθησεις τους συντροφους να φτιαξετε χωριστρα...
Πως θα υποδεχτειτε τους εταιρους σας της τροικας με τις κωλοτριχες αχτενιστες? Ντροπης πραματα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΤρι Ιουλ 17, 2012 11:54 pm

Oxi ρε ..Οχι αυτο που κανετε ειναι αν φερ!!!
Με πληγωνετε ανευ λογου και αιτιας!!!
με ποδοπατητε σαν γοπα αναμενη και στο ρυθρον πεταμενη σαν κατσαριδα στην γωνια σαν καταραμενη της ψυχης σας αγωνια!!!
[Πως μουρθε παλι αυτο!!πολλακις εντυπωσιαζομαι και ο ιδιος απο τας εμπνευσεις μου!!!]
Τελος παντων ας προχωρησω εις την εκφρασιν δραματικου παραπονου!!!
Ακου δεν εχω πει ενα καλο λογον για τον Βαγγελακι!!!
Δεν εχω πει εγω οτι ειναι ενα ησυχο αγορακι χαμηλων τονων συνεννοησιμον συγκαταβατικον που δεν σου λεει ποτε οχι συνεργασιμον ευγενικον με τον καλον λογον στο στομα συζητησημον και ετοιμον ανα πασαν στιγμην να αλλαξει τας αποψεις του οταν τον πεισεις οτι εχει λαθος????
Δεν τα ειπα εγω ολα αυτα???
Ημουν βεβαια και λιγο σκληρος οταν ελεγα οτι το μονο του μειονεκτημα ειναι οτι ειναι ευκολοπιστος...
Αλλα ειναι λογος αυτος να μου φερεται τοσο σκληρα???
Ακου δεν ειπα εγω ενα καλον λογον δια τον Βαγγελακι μου!!!
Οσον για τον Παπαφιδουλι μου το παραδεχομαι οτι ημην ολιγον περισσοτερο σκληρος....
Αλλα τα σεντονια σεμεν κουβερλια και αλλα λευκα ειδη του τα κανω ειναι δια να εχει κατι στην κεφαλα του οταν γυρισει στην Πατριδαν!!!
Να το αφησω ακατοικητον και νυχτεριδες και αραχνες γλυκια μου???...
Την πνευματικην σου προικα φτιαχνω ρε Αχαριστε!!!
Και εσυ με αποκαθηλωνεις και με εκδιωκεις απο την περιοπτον θεσιν που κατεχω στα φυλλοκαρδια σου...
Αφου το θες τουτη την βραδυα με βαρια καρδια και καημο μεγαλο ....θα ειμαι λακωνικος.!!!!..
Λοιπον οπως σας προειπον εχετε ενα καλον και ενα κακον και μου ειπατε να ξεκινησω απο το κακον...
Το κακον λοιπον ειναι οτι ενω ξερετε οτι εχω δικιο δεν θα το παραδεχθειτε ποτε!!!
Και το καλον ειναι οτι ξερετε οτι εχω δικιο!!!
Ημην σαφης???
Σαφεστατος!!!
Ευχαριστω!!!


ΥΓ........"
Δεν είναι ώρα για «λόγους παρηγόριας» όπως λέει ο Βάρναλης: «ο που ποθεί τη λευτεριά πιάνει σπαθί».

Δημήτρης Κουφοντίνας Κορυδαλλός, Ειδική Πτέρυγα 14.1.2012...."


Καπου εχω ενα παλιο σπαθι στην αποθηκη στο υπογειο...
Κανει χατζαρα η πρεπει να ειναι οποσδηποτε γιαταγανι?????

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 6 EmptyΤρι Ιουλ 17, 2012 11:37 pm

Εφορμούσα σαν γεράκι κατά των λαών...
Εκατομμύρια φτωχοί...
Ξέρετε, το αίμα
Είναι τόσο πολύ, που κυλάει
σε ποτάμια

Ντέιβισον Μπαντού Επιστολή παραίτησης από το ΔΝΤ, 1988


Έχουμε πόλεμο! Πόλεμο οικονομικό που όπως έλεγε ο Γκάντι είναι πιο φρικτός από τον πόλεμο με τα όπλα, γιατί εξοντώνει μέρα τη μέρα, την κάθε μέρα. Πόλεμο δίχως κανονιοφόρους, εκρήξεις οβίδων, προελάσεις στρατιωτών: Οι αδύναμοι σβήνουν σιωπηλά, τα όνειρα δολοφονούνται αθόρυβα, οι κόποι μιας ζωής εξατμίζονται δίχως κρότους και καπνούς. Οι σύγχρονες τευτονικές ορδές με την παλιά ιδεολογία των Νιμπελούνγκεν - της σφαγής, της αρπαγής, της εκδίκησης (που είναι όπως λέει ο Ζίγκφρινγκ η κινητήρια δύναμη της μοίρας) - οι σημερινοί Βάνδαλοι, Έρουλοι και Αλάριχοι εφορμούν με σινιέ κοστούμια. Μαζί τους και οι εγχώριοι ομόαι-μοί τους, που πλαγιοκοπούν και πλιατσικολογούν ασύδοτα ό,τι απομένει. Πρόθυμοι «να καεί η Ελλάδα για να σωθεί η Ευρώπη».

Πρέπει όμως να σωθεί αυτή η Ευρώπη; Αυτή η νεοφιλελεύθερη ένωση άνισων οικονομιών, με μόνο κοινό το «κοινό» τους νόμισμα, ήταν «εκ κατασκευής» προορισμένη να λειτουργήσει ως μηχανισμός μεταβίβασης του πλούτου της περιφέρειας προς τον Βορρά, προς το κέντρο ισχύος της, τη Γερμανία ιδίως. Η σημερινή κρίση αποκάλυψε αυτή τη δομή, έδειξε με τον πιο βίαιο τρόπο την έλλειψη συνοχής της, καθώς την απειλεί με έκρηξη της ευρωζώνης. Όμως αυτή η έκρηξη θα σαρώσει μόνο τους ανοχύρωτους.

Αυτή η Ευρώπη βρίσκεται σε διαρκή δομική κρίση την τελευταία δεκαετία, ενώ περιθωριοποιείται ολοένα και περισσότερο μέσα στο παγκόσμιο σύστημα. Πιέζεται ασφυκτικά από τις ΗΠΑ και τους νέους καπιταλιστικούς πόλους. Αλληλοσπαράζεται από τις εσωτερικές της αντιθέσεις ανάμεσα στα κεφάλαια και στα κράτη, ανάμεσα στο χρηματιστικό κεφάλαιο και τις άλλες μερίδες του κεφαλαίου (παρότι τα όρια μεταξύ τους γίνονται όλο και πιο δυσδιάκριτα και ασαφή). Αντιθέσεις που δυσκολεύεται όλο και πιο πολύ να τις διαχειριστεί, αντιμετωπίζοντας ζήτημα έκλειψης της πολιτικής και κρίση διακυβέρνησης. Όμως, οι ισχυροί, με τη βαθιά κοινότητα των ταξικών τους συμφερόντων, συνασπίζονται «μια χαρά» όταν πρόκειται να παραδώσουν τον λογαριασμό στους αδύναμους.
Αυτή η Ευρώπη δεν είναι, ούτε μπορεί να εξελιχθεί σε ευρωπαϊκή ένωση των λαών, αυτή είναι η Ευρώπη της Γερμανίας και των περί αυτήν συγγενών κρατών, είναι η Γερμανική Ευρώπη. Η Ευρώπη όπως τη θέλησαν τα γερμανικά ράιχ του 20ού αιώνα, όπως τη σχεδίασαν οι ναζιστές οικονομικοί σύμβουλοι του Χίτλερ σαν τον Έρχαρντ, τον μετέπειτα υπουργό Οικονομικών και καγκελάριο. Της Γερμανίας, που μπορεί να είναι βιομηχανική χώρα με εξαγωγικό προσανατολισμό (παρότι όχι όπως κάποτε, που η βιομηχανία της ήταν η κινητήρια δύναμη της παγκόσμιας οικονομίας), αλλά δεν πρέπει να ξεχνά ότι τα δικά της πλεονάσματα είναι τα δικά μας ελλείμματα.

Μια χώρα διεθνών ληστών, με τα τοκογλυφικά δάνεια. Απατεώνων, με τα υποβρύχια που γέρνουν και τα τανκς που ξεφλουδίζουν. Μιζαδόρων και διαφθορέων, με τη Ζίμενς επικεφαλής. Σορτάκηδων της Ντόιτσεμπανκ με τα ελληνικά ομόλογα. Μια χώρα πρωταθλήτρια στις μαγειρεμένες στατιστικές, με το τεράστιο κρυφό χρέος των 7 τρισεκατομμυρίων ευρώ (Haudelsblatt, 21.9.2011), με την ομολογημένη παραοικονομία του 15%. Μια χώρα που τολμά να υψώνει απειλητικά το δάχτυλο σ' αυτούς που χρωστά εκατοντάδες δισεκατομμύρια ευρώ πολεμικές αποζημιώσεις, επανορθώσεις και αναγκαστικά δάνεια από τον Δεύτερο, αλλά ακόμη και από τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο. Δίχως αιδώ για τα Κούρνοβα, τους Χορτιάτηδες, τα Κερδύλλια και τα Δίστομα.

Αυτή η Ευρώπη είναι σήμερα ο αδύνατος κρίκος ενός συστήματος σε κρίση. Κρίση συστημική, που σημαίνει ότι το κεφάλαιο προσέκρουσε στα ανυπέρβλητα εσωτερικά του όρια και το σύστημα δεν μπορεί να λειτουργήσει πλέον όπως πριν. Δεν μπορεί να αναπαραχθεί μέσα από τη «συνηθισμένη» εκμετάλλευση της εργασίας και την «ομαλή» κλοπή του δημόσιου πλούτου. Χρειάζεται να επιταχύνει ποσοτικά αυτούς τους ρυθμούς μέχρι να τους κορυφώσει σε μια νέα ιστορική ληστρική έφοδο.

Αυτό δεν είναι παρά η κανονικότητα του συστήματος, την οποία δεν διέκριναν όσοι, βυθισμένοι στην επίπλαστη ευημερία των τελευταίων δεκαετιών, δεν έστρεφαν το βλέμμα είτε στο ιστορικό παρελθόν είτε στο συγκαιρινό τους παρόν στον Νότο. Η κανονικότητα ενός συστήματος που γεννήθηκε μέσα από τους αιμάτινους σπασμούς της πρωταρχικής συσσώρευσης. Ανδρώθηκε μέσα από την αποικιοκρατική ληστεία του Νότου, θέριεψε μέσα από τις σφαγές των παγκοσμίων πολέμων. Και σήμερα τιμά το παρελθόν του, και προσπαθεί να σωθεί από τη σήψη του μέσα από την αφαίμαξη των αδύναμων χωρών και των αδύναμων της κάθε χώρας. Αναζητά βουλιμικά και απομυζά κάθε σταγόνα ρευστότητας, απορροφά κάθε υπόλειμμα «λίπους» των αδύναμων (μ' αυτή την ανατριχιαστική ορολογία που θυμίζει ναζιστικά κρε-ματόρια).

Οι τεχνικοί του συστήματος βρίσκουν εύηχα ονόματα για αυτή την αφαίμαξη: Αφαίρεση της «υπερβάλλουσας» ρευστότητας. Απαλλαγή από το «πλεονάζον» εργατικό δυναμικό. Περιστολή των «περιττών» δημοσίων δαπανών. Εσωτερική υποτίμηση διάρκειας έως και αρκετών δεκαετιών (Ρογκόφ - Ράινχαρτ, τεχνικοί του ΔΝΤ). Περιχαρείς δείχνουν το διάγραμμα υγείας του συστήματος που ανακάμπτει, την άνοδο των κερδών (Eurostat, Γραφείο Οικονομικής Ανάλυσης, 2011). Δεν τους νοιάζει αν τα κέρδη αυτά προέρχονται από κερδοσκοπία, ενώ τους αφήνει παγερά αδιάφορους η άλλη όψη αυτής της «εξυγίανσης», το εφιαλτικό διάγραμμα της ανεργίας (στο ίδιο). Ο μόνος θεός του καπιταλισμού είναι το κέρδος με κάθε κόστος. Ανθρώπινο ή περιβαλλοντικό.

Οι θεωρητικοί τους αιτιολογούν την αφαίμαξη και τη λεηλασία του δημόσιου πλούτου με έναν λόγο που θυμίζει παπική θεολογία των πιο ζοφερών μεσαιωνικών χρόνων. «Οι Έλληνες πρέπει να πληρώσουν για τις αμαρτίες τους» συνόψισε ο Στρος Καν δείχνοντας την οροσειρά του χρέους που ρίχνουν στις πλάτες των αδύναμων. Τα ιερατεία της Δύσης εξακοντί-ζουν ως θέσφατο την Ενοχή του κοινωνικού σώματος για το Χρέος.
Λες και ήταν η κοινωνία αυτή που αποφάσιζε, λες και είχε ενημερωθεί, ερωτηθεί και συγκατατεθεί στην οικονομική πολιτική που σώρευε το χρέος. Σαν να μην είχε εξαπατηθεί με παραπληροφόρηση, κρυφά σουαπς, μαγειρεμενες στατιστικές. Σαν να μην είχαν φιμωθεί οι λίγες αντίθετες φωνές.
Σαν να μην είχε θεριέψει το χρέος με την αποφορολόγηση των πλουσίων, σαν να μην είχε σπαταληθεί μιζοφόρα και αντιπαραγωγικά ή σε άχρηστες αμυντικές δαπάνες. Σαν να μην είχε λεηλατηθεί από τη διαπλοκή, με τις προμήθειες των αεριτζήδων, σαν να μην είχε εξαχθεί στις ελβετικές τράπεζες, στοιχεία όλα αυτά που προσδίδουν τα κλασικά χαρακτηριστικά απεχθούς χρέους.

Σαν να μην είναι το χρέος παράνομο: Λόγω των πολιτικών συνθηκών μέσα στις οποίες η χώρα έχει πέσει κάτω από την κυριαρχία των «αγορών» και λόγω της φύσης των «δανεικών» πάνω στα οποία πρέπει να πληρωθούν τόκοι και να εξασφαλισθεί η επιστροφή τους (Φ. Σενέ, Τα παράνομα χρέη, 2011).
Σαν να μην το έχουμε ήδη χιλιοπληρώσει με τα ληστρικά πανωτόκια.

Σαν να μην ήταν το χρέος το απλό αποτέλεσμα του οικονομικού μοντέλου που επέβαλε η λούμπεν άρχουσα τάξη, των οικονομοπολιτικών και γεωπολιτικών επιλογών της, με κύρια την ένταξη στην ΕΟΚ / Ε.Ε. και την ΟΝΕ που κατέστρεψε τη γεωργία και διέλυσε την όποια μεταποιητική βάση.
Ενοχοποιούν τον ελληνικό λαό. Τον διαβάλλουν ως διεφθαρμένο και χυδαίο. Ως ακαμάτη και κοπρίτη, όταν όλες οι στατιστικές τον δείχνουν ως τον πιο σκληρά εργαζόμενο σε ολόκληρη την Ε.Ε. (Κομισιόν, Έκθεση 2011). Τον συκοφαντούν οι αρχι-κοπρίτες, που τον μοναδικό ιδρώτα που χύνουν είναι στα πολυτελή γυμναστήρια, στα ρωμαϊκά όργια, στα λουκούλλεια γεύματα. Οι συνδαιτυμόνες της διαπλοκής, των πρεσβειών, των διάφορων Χριστοφοράκων. Πάμπλουτες πολιτικές οικογένειες που τα μέλη τους δεν δούλεψαν ποτέ, πολιτικοί πρώην φτωχοί και νυν ζάπλουτοι.

Για να τον ταπεινώσουν, να του τσακίσουν το ηθικό, να τσαλαπατήσουν την ψυχή του. Για να αποδεχτεί την Ενοχή και επομένως την Τιμωρία, δίχως αντίσταση. Για να ενστερνιστεί την ηθική που του πλασάρουν έντεχνα τα πειθήνια και αργυρώνητα φερέφωνα των δυτικών ιερατείων: Ότι το χρέος είναι δικό του. Ότι έχει ιερή υποχρέωση να το πληρώσει με κάθε κόστος. Ότι η παράβαση αυτού του θείου δόγματος ισοδυναμεί με το υπέρτατο αμάρτημα, για το οποίο δεν υπάρχει άφεση.
Την Ενοχή συμπληρώνει ο Τρόμος. Και η Βία που καρτερά στη γωνία, η άμεση φυσική βία, ο χημικός πόλεμος «το τελευταίο επιχείρημα των βασιλέων», όπως είχε χαράξει στα κανόνια του ο Λουδοβίκος, ο βασιλιάς - ήλιος.

Ο άμεσος τρόμος πρώτα, ότι θα έρθει η καταστροφή της Αποκάλυψης αν δεν υπακούσει στα εκφοβιστικά διλήμματα που θέτουν επανειλημμένα τα ανδρείκελα της τρόικας. Τέλος, ο Μεγάλος Τρόμος, αυτός που οραματίζονται τα δυτικά ιερατεία, αυτός που αντιστοιχεί στον μεσαιωνικό θεολογικό λόγο τους: Η συνολική ρύθμιση, η εγκαθίδρυση της Νέας Τάξης, της νέας διακυβέρνησης, με τη σταδιακή απαλλαγή της από τους όποιους δημοκρατικούς τύπους, τις όποιες εκφράσεις της λαϊκής βούλησης, με τους τοπικούς γκαουλάιτερς να υποκαθιστούν τις όποιες διακοσμητικές εκλεγμένες κυβερνήσεις. Με τελικό σχέδιο τον θαυμαστό νέο κόσμο των περιφραγμένων κάστρων (πόλεων ή υψηλών συνοικιών πόλεων) των πλούσιων πολιτών (burger) που θα περιστοιχίζονται από εξαθλιωμένες μάζες δουλοπάροικων δίχως ατομικά δικαιώματα.
Είναι σαν τα ιερατεία να παίρνουν εκδίκηση από την Ιστορία, σαν να μην έγιναν ποτέ οι μεγάλες επαναστάσεις, σαν ν' άνθησε ματαίως το κομμουνιστικό κίνημα, σαν να κάρπισαν ασκόπως οι λαϊκοί αγώνες. Ξαναφέρνουν τις παμπάλαιες, δοκιμασμένες στους αιώνες, ωμές μεθόδους της εξουσίας. Βρικολακιάζουν τα αραχνιασμένα λόγια του παπιστή «φιλόσοφου» Ζοζέφ ντε Μεστρ: «Ο τρόμος είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της κοινωνίας και ο συνεκτικός δεσμός της ανθρώπινης κοινότητας. Ο θεός που δημιούργησε τους ηγεμόνες, τους έδωσε την τιμωρία των ανυπάκουων».

Ελλάδα παραδώσου! μας ζητάνε 'Ελληνες αντισταθείτε! απαντάμε

Στον σχεδιασμό της Νέας Τάξης η χώρα μας προορίζεται ως χώρος ευκαιρίας για το κεφάλαιο και ως τόπος αναψυχής για τους πλουσίους. Την παράδοσή της αποδέχτηκε πρόθυμα η λούμπεν άρχουσα επιχειρηματική, πνευματική και πολιτική τάξη, προσμένοντας το μερίδιο του δοσιλώγου από τη δημόσια λεία. «Για την υπογραφή της υποδούλωσης δεν χρειαζόταν ο νικητής του Βερντέν. Ο πρώτος τυχών θα αρκούσε!» έλεγε ο Ντε Γκολ. Οι πρώτοι τυχόντες, το πολιτικό προσωπικό των κομμάτων του μαύρου μετώπου, η Βουλή των μνημονίων, υπογράφουν πρόθυμα τα πάντα: Από δηλώσεις μετανοίας για να λάβουν το συγχωροχάρτι με την άφεση αμαρτιών, μέχρι και τον τελευταίο και πιο ταπεινωτικό ανθ-υπο-όρο της υποδούλωσης. Δειλοί, μικροί, φοβισμένοι. Όχι όμως ανίκανοι. Για την ώρα, εφαρμόζουν «μια χαρά» τις εντολές των κυρίων τους, περνούν αδίστακτα ό,τι τους ζητηθεί από τους υπαλληλίσκους της τρόικας.

Πιστά φερέφωνα της νεοφιλελεύθερης δυτικής θεολογίας, εθελόδουλοι, φραγκολεβαντίνοι, σε πείσμα κάθε επιστήμης, κάθε λογικής, της απλής ακόμη αριθμητικής, υποκρίνονται ότι έτσι θα εξυπηρετήσουν το χρέος. Πράγμα εντελώς ανέφικτο, όπως δέχονται όλοι οι διεθνείς αναλυτές (Bloomberg, κύριο άρθρο, 29.6.2011). Με αυτό το πρόσχημα όμως επέβαλαν το μνημόνιο, το υπερ- σύνταγμα που υποδουλώνει τη χώρα και αλυσοδένει τον λαό της, αυτό που στην πραγματικότητα αποτελεί την εσωτερική πολεμική μηχανή που προελαύνει και ισοπεδώνει οικονομικό, κοινωνικό, ηθικά και πολιτισμικά τη χώρα. Μας είπαν ότι δέχτηκαν την ατίμωση για να αποφύγουμε τον πόλεμο. Τους έμεινε η ατίμωση, μας έμεινε ο πόλεμος.



Μπροστά στα μάτια μας συντελείται μια ιστορικού επιπέδου τραγωδία, το μέγεθος, την ουσία και το εύρος της οποίας επιμένουμε να μην αντιλαμβανόμαστε, είτε εθελοτυφλώντας είτε τυφλωμένοι από τους κήρυκες της υποτέλειας των ΜΜΕ, αλλά και από τα βαυκαλήματα των «δικών μας», των χρεοκοπημένων πνευματικών, συνδικαλιστικών και κομματικών ηγεσιών, που αποδείχτηκαν ανάξιοι των καιρών, άδεια κελύφη.
Μπροστά στα μάτια μας γκρεμίζονται τα πάντα, διαλύεται η χώρα, γίνεται ερειπιώνας, τεμαχίζεται σε ζώνες εικαιρίας. Υποβαθμίζεται γεωστρατηγικά, γίνεται άθυρμα των ισχυρών στον άξονα Ισραήλ - Κύπρος - Ελλάδα που προωθούσαν οι ΗΠΑ από την εποχή ακόμη του Ιωαννίδη.

Μπροστά στα μάτια μας ο λαός ασιατοποιείται. Βιώνει την απόλυτη φρίκη όπως αποτυπώνεται στον αριθμό των ανέργων, των αστέγων, των πεινασμένων, των απόλυτα εξαθλιωμένων. Όπως αποτυπώνεται στην πρόβλεψη διεθνών οργανισμών για μείωση του ορίου ζωής κατά δέκα χρόνια.
Βρισκόμαστε μπροστά σε μια από εκείνες τις ιστορικές στιγμές που σημαδεύουν ανεξίτηλα την πορεία μιας χώρας και ενός λαού, που καθορίζουν το μέλλον. Στιγμή - τομή στην Ιστορία, όπου διακυβεύονται τα πάντα, η ίδια η επιβίωση, η ιδοσυστασία και η υπόστασή μας.

Σήμερα, απέναντι στον μονόδρομο των μνημονίων που οδηγεί στην υποδούλωση στη Νέα Τάξη και τη μόνη υπόσχεση για "περισσότερο ιδρώτα δάκρυα, αίμα", χρειάζεται να αντιπαραθέσουμε τον μονόδρομο της υπεράσπισης της ζωής και της αξιοπρέπειας.

Απέναντι στη θεολογία των αγορών χρειάζεται μια κοπερνίκεια στροφή στη σκέψη, την καθημερινή ζωή, τον τρόπο δράσης και το όραμα. Εδώ δεν χωρούν μικρές, περιφερειακές αλλαγές που αφήνουν ουσιαστικά ανέγγιχτες τις κοινωνικές και οικονομικές δομές. Αλλά μια ριζική ανθρωποκεντρική στροφή που αναπόφευκτα οδηγεί στην άμεση σύγκρουση με τη λογική του κεφαλαίου.

Μακριά από τον μικροσυμφεροντολογικό ατομισμό και τη λογική του ναυαγίου («ο σώζων εαυτόν σωθήτω»), με οικοδόμηση της αλληλεγγύης πέρα από στενά κοινωνικά και γεωγραφικά όρια. Με οικοδόμηση της αυτοοργάνωσης σε όλα τα δυνατά πεδία, πέρα από τον έλεγχο των συνδικαλιστικών και κομματικών ηγεσιών. Με οικοδόμηση πολιτικών ρευμάτων που συγκλίνουν μέσα από πολύμορφη δράση και δημιουργούν την αναγκαία πολιτική δύναμη η οποία προτείνει και υλοποιεί μια γενική στρατηγική και ένα πειστικό σχέδιο, στην προοπτική της κοινωνίας των ελεύθερα συνεταιρισμένων παραγωγών, ανθρώπων ελεύθερων που συμβιούν κοινωνικά σε αρμονία με τη φύση.

Σήμερα, οποιαδήποτε ημίμετρα με το ίδιο κυρίαρχο πολιτικό προσωπικό, με «ηγέτιδα» τη λούμπεν άρχουσα τάξη, αν δεν ληφθούν θεμελιακά, ριζικά, αποφασιστικά μέτρα, δίχως ριζική α αλλαγή του στρεβλού παραγωγικού και καταναλωτικού προτύπου, δίχως τροχιοδρόμηση μιας πορείας αυτοδύναμης και αειφορικής ανάπτυξης, δίχως ισότητα, δικαιοσύνη, ελευθερία, δίχως ριζικό γεωπολιτικό αναπροσανατολισμό, θα οδηγήσουν αναγκαστικά σε ένα ατέρμονο κύκλο κρίσεων, υπερδανεισμού-χρεοκοπιών και ύφεσης, που θα διευρύνεται διαρκώς- σε ένα ιλιγγιώδες καθοδικό σπιράλ χωρίς τέλος.

Απαραίτητη προϋπόθεση για την απόκτηση οικονομικής αυτοδυναμίας αποτελεί η συνειδητοποίηση, ως μονόδρομου, της άμεσης εξόδου από το ευρώ και την έτσι κι αλλιώς φυλλορροούσα Ε.Ε. Με δημόσιο - κοινωνικό έλεγχο του τραπεζικού τομέα και των στρατηγικών τομέων της οικονομίας.

'Ελεγχο της κίνησης των κεφαλαίων, έλεγχο της ροής των επενδύσεων. Με αναδιανομή του εισοδήματος, με διοικητικά μέτρα στήριξης των αδύναμων.

Άρνηση αναγνώρισης του παράνομου απεχθούς και χιλιοπληρωμένου χρέους. Άρνηση που ακόμη και νομοπολιτικά στηρίζεται σε αποφάσεις του ΟΗΕ: Όταν απειλούνται οι βιοτικές ανάγκες, τα απαραίτητα για τη ζωή, διατροφή, υγεία, τότε τίθενται σε προτεραιότητα οι εσωτερικές υποχρεώσεις της χώρας προς τους πολίτες της.

Πολυσήμαντη και πολύτροπη τιμωρία των υπεύθυνων για τη μεγάλη συμφορά, όπως το επίπεδο και η πρωτοβουλία της λαϊκής οργής ορίζει. Η τιμωρία τους είναι χρέος απέναντι στην Ιστορία, απαραίτητο θεμέλιο για την κάθαρση και την κοινωνική αναγέννηση.

Σήμερα οι εργαζόμενοι και η νεολαία, όσοι συνθλίβονται από την κρίση, πέρα από διαχωρισμούς - δεξιοί, κεντρώοι, αριστεροί - είναι ώρα να ξεσηκωθούμε, να ορθώσουμε ανάχωμα στην ξέφρενη πορεία προς την καταστροφή, να παλέψουμε για τη ζωή και την αξιοπρέπεια. Έπαθλο τώρα θα είναι η λύτρωση από την τραγωδία και μια νέα κοινωνία που θα ανταποκρίνεται στις ανάγκες και στα όνειρα των γενιών που έρχονται.

Αν αφεθούμε στη μοίρα μας, ως «πρόβατα επί σφαγήν» θα παραδώσουμε μια χώρα προσκυνημένων. Δειλοί, μοιραίοι, θα φορτώσουμε στην πλάτη της νέας γενιάς την ευθύνη να δώσουν τη μάχη που δεν δίνουμε εμείς. Εμείς που θεωρήσαμε αυτονόητα δικαιώματα εκείνα που στην πραγματικότητα ήταν κατακτήσεις των παλιότερων γενεών. Κατακτήσεις που ήρθαν με αγώνες όλο αυτοθυσία, με πόνο, με αίμα, με δάκρυ. Γιατί, αλίμονο, δεν έχει βρει άλλον δρόμο η Ιστορία. Μακάρι να γύριζαν δίχως πόνο οι τροχοί της, να 'ρχόταν δίχως αγώνα η εποχή του Ανθρώπου.

Δεν είναι ώρα για «λόγους παρηγόριας» όπως λέει ο Βάρναλης: «ο που ποθεί τη λευτεριά πιάνει σπαθί».

Δημήτρης Κουφοντίνας Κορυδαλλός, Ειδική Πτέρυγα 14.1.2012
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
90 χρονια πριν
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 6 από 23Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 14 ... 23  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Παραγκα revisited..

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
AntiContra :: Πολιτική-
Μετάβαση σε: