AntiContra
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Ολικη Ελευθερια Λογου
 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» 90 χρονια πριν
Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΤετ Ιουν 11, 2014 10:36 pm από vangelis70

» ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ by Ten-Ten
Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΤρι Φεβ 26, 2013 5:01 pm από PAOK RE

» Παραγκα revisited..
Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Σεπ 23, 2012 11:23 pm από PAOK RE

» Επιστροφη στη δραχμη
Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΤρι Μαρ 13, 2012 12:54 am από PAOK RE

» ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων
Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 08, 2012 3:55 am από ThouVou2008

» Contra τελος!
Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΤρι Ιουν 21, 2011 10:40 pm από gang

» Αλλαγες στο FORUM (σκασμος Θεμακο, δεν ειναι blog)
Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιουν 12, 2011 7:41 am από PAOK RE

» Γεια σας αλανια
Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Μαρ 27, 2011 6:49 pm από vangelis70

» Ξεκαρδιστικο
Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 01, 2011 2:43 pm από Yaro

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Δημόσια συζήτηση
Affiliates
free forum

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

 

 Επιστροφη στη δραχμη

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΤρι Φεβ 28, 2012 12:33 pm

Δεκαδεκα εισαι ανεπιδεκτος μαθησεως και τσουτσουνοβροντης ολκης.
Απο που εβγαλες εσυ το συμπερασμα οτι δεν καιγονται οι ευρωπεοι για την επιστροφη των δανεικων?
Τις δηλωσεις του υπουργου εσωτερικων στις μοστραρα μπας και νοησεις επιτελους οτι το σχεδιο διασωσης της χωρας ειναι μουφα.
Τα κουκια δεν βγαινουν κι αυτο το ξερουν και οι πετρες, γι αυτο καθε τρεις και λιγο βαζουνε κι ενα παρατρεχαμενο να πει το κοντο και το μακρυ του.
Σαραντα χρονια ψηφοφορος θα επρεπε να ειχες καταλαβει καποια πραγματα...πως ειναι δυνατον υπουργοι της ιδιας κυβερνησης που προτειναν το σχεδιο για την Ελλαδα να το αμφισβητουν πριν εφαρμοστει και δειξει τουλαχιστον αν παταει καλα....κοιμαστε τον υπνο του αφελη....οι δηλωσεις αυτες εχουν σαν σκοπο να τρομοκρατησουν την ελληνικη κυβερνηση που εχει πλεον δεσμευτει με την ιδια την εθνικη κυριαρχια της χωρας της. Ασφαλως και δεν υπαρχει σωτηρια μεσα στην Ευρωζωνη, δεν μπορουν πλεον να το κρατησουν κρυφο και ψαχνουν για αλοθι.
Ασφαλως και γνωριζουν οτι δεν προκειται να πετυχει το σχεδιο διασωσης της ελληνικης οικονομιας με βαση το PSI και τα αντιλαικα μετρα που συρικνωνουν ακομα περισσοτερο την οικονομια και αυξανουν τις απαιησεις των δανειστων μας. Μετρανε ομως τις αντιδρασεις στην κοινωνια και επιβεβαιωνουν το μουδιασμα του Ελληνα απεναντι στις εξελιξεις. Ακομα βαζουν επιπλεον μοχλους πιεσης για να δεχτουμε ακομα περισσοτερα αντιλαικα μετρα επειδη αυτα δεν φτανουν.

Το κομμα σου ειναι συνεργος και συνενοχος σε αυτο το εγκλημα της παραχωρησης εθνικης κυριαρχιας με τη συνεναιση του και οταν ερθει εκεινη η ωρα θα λογοδοτησετε μαζι με τους δεξιους παρακρατικους και τους ενδοτικους κεντρωους για εσχατη προδοσια. Αν δεν εχετε ακομα νοικιασει ελικοπτερο ψαχτειτε και για κανενα υποβρυχιο να' στε σιγουροι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΤρι Φεβ 28, 2012 11:53 am

Ρε παρασανταλο...
Διαβασε ρε ξανα με προσοχη την πρωτη παραβολη...
Για σενα την εγραψα...
Για να καταλαβεις οτι αυτους που αναφερεις εμμεσως πλην σαφως εσυ τους εστειλλες στη βουλη...
Εγω ψηφισα Κουβελη.Ψαριανο.Παπαδημουλη,και Χατζησωκρατη...
Εστειλα στην Βουλη τους τρεις πρωτους...
Για τον Παπαδημουλη το μετανοιωσα και να μου κοπει το χερι αν ισοβιως ξανα...
Ο Χατζησωκρατης δεν βγηκε και τον ψηφισα λογω ειδικων συνθηκων...
Οι αλλοι δυο βγηκανε ειμαι ευχαριστημενος μαζυ τους και θα τους ξαναψηφισω...
Αυτα εγω...
Τα αλλα ειναι δικα σου σημιουργηματα και των αλλων παραλιων που το παιζουν υπερανω και γιαλατζι επαναστατες και απειλουν την αντιδρασιν με αποχην!!!
Και εν τω μεταξυ η αντιδρασις τριβει με ικανοποιηση τα χερια της και κανει την δουλεια της!!!
Αλλα τι να σου πω εγω!!!
Αντε και καλη Λευτερια!!!
{εγκεφαλικη εννοω }
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ThouVou2008




Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΤρι Φεβ 28, 2012 9:30 am

Βορίδης, Γεωργιάδης, Ροντούλης και λοιποί στην κυβέρνηση.

Πρωθυπουργός Παπαδήμος.

Ωραίους εκπροσώπους ψήφισες ΤΕΝ ΤΕΝ. Να τους λουστείς τώρα και μην το παίζεις Δημαρίτης. Αυτούς έστειλες στην κυβέρνηση με την ψήφο σου.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΔευ Φεβ 27, 2012 3:09 am

Αγαπητε Βαγγελα…
Ανεγνωσον μετα προσοχης το φορτωμα σας με τον ΑντιΠροεδρον της ημετερας Κυβερνησεως κ Παγκαλον….
Το βρισκω μαλλον αδικαιολογητον..
Διοτι ξεχνατε κε Βαγγελα ότι εμμεσως πλην σαφως εσεις τον εψηφισατε και όχι εγω..
Παραβολη Πρωτη……
Ο Μηνας του μελιτος τελειωσεν και ο Γαμβρος φωναζει τον ρεσεπιονιστ να του ετοιμασει τον λογαριασμον!!!!
-Παρακαλω μπορω να εχω τον Λογαριασμον μου????
-Βεβαιως Κυριε μου!!!!
-Παρακαλω…
-Λοιπον εχωμεν και λεμε….Διαμονη 800 ευρω συν χρηση πισινας 20 ευρω…
-Μα δεν πηγα πισινα…
-Εδώ ητο ας πηγαινατε!!!..και συνεχιζω συν Γιακουζι 30 ευρω…
-Μα δεν πηγα Γιακουζι!!!
-Εδώ ητο ας πηγαινατε!!!…και γυμναστηριον 30 ευρω…
-Μα δεν πηγα γυμναστηριον!!!
Εδώ ητο ας πηγαινατε!!! Συν σαουνα και μασαζ 70 ευρω…
-Μα δεν πηγα…
-Εδώ ητο ας πηγαινατε !!!Συνολον 950 ευρω…
-Παρακαλω μου δινεται λιγο τον λογαριασμο να τσεκαρω κατι???
-Ευχαριστως!!!
-Λοιπον…Μειον 450 ευρω διοτι μου πηδηξατε την γυναικα ισον 450 ευρω…
-Μα δεν πηδηξαμε την γυναικα σας!!!
-Εδώ ητο ας την πηδαγατε!!!!
Συμπερασμα παραβολης Κε Ευαγγελε…
Ας πηγαινες να ψηφισεις να μην τρως σημερα τον Παγκαλον στην μαπα…

Οσον για την δευτεραν αιτιασιν σας συμφωνα με την οποιαν ο Γερμανος ΥΠΕΣ είναι υπερ της αποχωρησης της Ελλαδος από την Ευρωζωνην γεννωνται ορισμενα ερωτηματα…
Αρα υπαρχει και η περιπτωσις οι εκβιασμοι των δανιστων να μην ητο τζαμπα μαγκιες αλλα να ειχον πραγματικον περιεχομενον….
Αρα υπαρχει περιπτωσις εις την αγερωχον στασιν μας να μην εκλανον μεντας και να μας στελνανε στο διαολον…
Διοτι χωρις αυτην την βεβαιοτηταν, ότι ετσι και μουλαροσωμεν οι Φραγκοι θα κλασουσι μεντας τα επιχειρηματα περι επαναδιαπραγματευσεων με απειλην δραχμης αδυνατιζουν…
Αρα τα πραγματα είναι περισσοτερον συνθετα από ότι φαινονται εκ πρωτης οψεως….
Ουτως δεν πρεπει να ειμεθα απολυτοι για το ποια θα ητο η καλυτερα λυσις αλλα δυστυχως κβο κβαντις ο στα λατινικα μεθερμηνευομενον σημαινει ο κυβος πλεον ερριφθει…
Παραβολη Δευτερα….
Γυρναει ο καραβοτσακισμενος Μανωλιος μετα από εξαμηνον απουσιαν εις θαλασσια ταξιδια και εισερχεται εις το καφενειον της κωμοπολεως…
Τον υποδεχονται με αγκαλιες και φιλια και πανω εις την συζητησιν τον ερωτα καποιος…
-Δε μου λες ρε Μανωλιο η γυναικα σου είναι καλη στο κεββατι???
Και απαντα ο Μανωλιος…
-Τι να σου πω φιλε μου ,αλλοι λενε ναι ,αλλοι λενε όχι!!!
Συμπερασμα παραβολης…Παντα να εχεις μιαν επιφυλλαξιν δια τας βεβαιοτητας σου…
Μα ποιος ειμαι επιτελους!!!
Ο Ιησους ειμαι!!!
Θα πρεπει να θεσω υποψηφιοτηταν δι αρχηγος Θρησκειας!!!
Μονο που πρεπει να βελτιωθω ολιγον στα Θαυματα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 26, 2012 2:46 am

Παναθεμα σε φαγωθηκες τρεις η ωρα το πρωι...
Δεν μπορω να ασχοληθω μαζυ σου σημερον...
Συγγραφω βαρυσημαντον αρθρον δια το κομμα!!!
Θα σου απαντησω αυριον δια παραβολων!!!
Ας οψετε αυτο το υπουλο το φιδι το κολοβο ο Παπαφιδης που σε ξυπνησε σαν κοιμησμενο ηφαιστειο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 26, 2012 2:41 am

Διαβαστε κι αυτο

Υπέρ της εξόδου της Ελλάδας από την Ευρωζώνη ο Γερμανός ΥΠΕΣ

web only

25/02/2012 19:218

Υπερ της εξόδου της Ελλάδας από την Ευρωζώνη τάσσεται ο υπουργός Εσωτερικών της Γερμανίας Χανς-Πέτερ Φρίντριχ, υποστηρίζοντας ότι με αυτόν τον τρόπο η οικονομία της χώρας θα είχε περισσότερες πιθανότητες να ξαναγίνει ανταγωνιστική.

«Δεν μιλώ για αποκλεισμό της Ελλάδας» από την ευρωζώνη, διευκρινίζει ο Φρίντριχ σε συνέντευξη που παραχώρησε στο περιοδικό Der Spiegel, «αλλά να καταφέρουμε να δημιουργήσουμε κίνητρα αποχώρησης τα οποία δεν θα μπορούσε να τα αρνηθεί».

«Εκτός της νομισματικής ένωσης οι πιθανότητες να ξαναγίνει ανταγωνιστική η Ελλάδα είναι σίγουρα μεγαλύτερες από το αν μείνει στην ευρωζώνη» προσθέτει ο Γερμανός υπουργός ο οποίος πρόσκειται στη Χριστιανοκοινωνική Ένωση (CSU), τη βαυαρική πτέρυγα του κόμματος της καγκελαρίου ΄Ανγκελα Μέρκελ.

ολο ΕΔΩ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 26, 2012 2:33 am

Ειναι αληθεια οτι φορτωσα ασχημα...
Δεν μπορω ομως να κανω αλλιως, τα χαστουκια ειναι απανωτα
Το τελευταιο ειδικα με τσακισε...ξεσπασα
Ειπε αυτος που τα φαγατε μαζι - ξερετε σεις!
Οτι ειναι Ευρωπαιος και φεντεραλιστης και οτι δεν τον απασχολει η απωλεια εθνικης κυριαρχιας..
Μιλαμε για τον αντιποροεδρο της κυβερνησης...κι αυτης και της προηγουμενης
Περιεργο παρεπιπτοντως που διατηρησε τη θεση του μεσα σε τετοια κριση πολιτικης σκηνης και με τετοια δημοσια κατακραυγη προς το προσωπο του για παλαιοτερες δηλωσεις του
Αυτο βεβαια ειναι μια αλλη ιστορια..θα επανελθουμε αν χρειαστει
Αν οντως η μεταφραση απο τα Γαλικα ειναι σωστη (το μονο για το οποιο δεν μπορω να βεβαιωσω ο ιδιος) μας ειπε οτι το μαγαζι κλεινει
Η εθνικη κυριαρχια πλεον δε μας ενδιαφερει κυριοι....εσας τι σας λεει αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 26, 2012 12:27 am

Νατα μας!!!Νατα μας!!!Νατα μας!!!
Ο Παπαφιδης!!!!
Ρε συ Παπαφιδι όταν είναι να βγεις μετα δεκαημερους και βαλε απουσιας να μας προειδοποιεις ρε για να προετοιμαζομεθα ψυχολογικα και να μην ξαφνιαζομαστε ρε!!!!…
Να κανεις Φσσσσστττ!!!Φσσσσστ!!!Φσσσσσστττ!!!
Σαν τις οχιες την ανοιξιν!!!
Φσσσστττ!!!!Φσσσσσττττ!!!Φσσσσσσστττ!!!!
Τωρα γιατι βγηκε αυτό το ατιμον και υπουλον ερπετον????
Σου λεει….
Θα φουντωσω τον Βαγγελαν ο οποιος ως γνωστον είναι ξεροχορτον τον Αυγουστον!!!….
Θα τον ξεχεσει τον Δεκα δεκα …
Και μετα το γελιο μας θα ακουγεται από το Τεξας μεχρι την Αλαμπαμαν!!!
Και δεν με νοιαζει τιποτε αλλον, αλλα οτι χρησιμοποιει, ως εκτελεστικον οργανον, τον Βαγγελαν, έναν εξαιρετον αναλυτην, μειληχιον και σοβαρον ατομον, κατηρτησμενον τα μαλα επι των οικονομικων, με αρτι εκπαιδευσιν εις ειδικον σεμιναριον επιμορφωσεως εις Γουζα και επιλεκτον μελος του φορουμ, αλλα ελαφρως ευεξαπτον!!!
Αλλα «τρωει η κατσικα ταραμαν» και σε τα μας τωρα!!!!
Όχι όχι όχι!!!!….
Ο Βαγγελας δεν θα τσιμπισει το δολωμα!!!….
Αλλα από την αλλην…
Ποια είναι και η θεσις μου ως αναμορφωτου καθοδηγητου απολλολωτων προβατων???
Εχω μπλεξει με εν Αμερικανικον υποκειμενον με ακροεθνιστικας προεκτασεις αποψεων, με τον Βαγγελαν ,οστις είναι γιαλατζι αναρχικοφερνων Αμερικανοδουλος κηρυξ, και τον Λαμογιον εντελως αναμπουρμπουλον και ακατοικητον!!!
Ο πιο νορμαλ εδώ μεσα κατηντησε να είναι το Γκαγκακιον!!!…
Και εγω τωτα αυτά τα απολλωλωτα προβατα πρεπει να να επανακαμψω στον σωστον κοινοβουλευτικον δρομον!!!!….
Δυσκολο εεεε!!!!
Οχιιιιι!!!Νοου!!!Νιεντε!!!και ουχι!!!
Δεν θα υποκυψω!!!!
Ειμαι όμως υποχρεωμενος όμως να αλλαξω μεθοδον…
Διοτι όταν βλεπεις ότι μια μεθοδος δεν επιτυγχανει λογω χαμηλης πνευματικης υποσταθμης των μαθητων σου τι κανεις?????
Αλλαζεις μεθοδον!!!!
Ουτω και ημεις [πληθ.μεγαλοπρεπειας] από σημερον αλλαζομεν μεθοδον και θα σας διδασκω δια παραβολων!!!
Ένα πραγμα σαν τον Ιησουν αλλα στο πιο συγχρονον!!!
Αρχιζωμεν λοιπον με μαθημα Συνταγματολογιας και ειδικωτερον περι των Θεσμων!!!
Θεσμος λοιπον παιδια είναι μια Συνταγματικη συνθηκη, ψηφιζομενη από την Βουλην, αρα και επιδεχομενη αλλαγης η καλυτερευσεως, η οποια εχει θεσπισθει δια την προστασιαν των ποιο αδυνατων ταξεων από την δυναμη και την αυθερεσια των ισχυροτερων και των Κυβερνωντων…
Δεν καταλαβαινετε????
Δεν εκπλησομαι !!! Σηλανς!!!
Το εξηγω αμσως!!!!
Μια φορα και έναν καιρον ,παιδια.εις την Ζουγκλαν ειχεν παρουσιασθει εν μειζον προβλημα…
Τα ζωντανα αποπατουσαν οπου ευρισκε το καθενα και η ζουγκλα ειχε πιξει εις το σκατον!!!
Συνηλθεν λοιπον η Γενικη Συνελευσις Αγριων Θηριων [Γ.Σ.Α.Θ] και απεφασισεν με οριακην πλειοψηφεια να ορισθει ειδικη περιοχην της Ζουγκλος ως Δημοσια Αποχωρητητια {ΔΗΜ.ΑΠ}!!!!!
Αυτος ητο ενας θεσμος ,τον οποιον οφειλον να τηρουν απαντες ανεξαιρετως!!!!
Και πραγματι συνεβει ουτως, εως οτου μια ημερα αποπατουσαν διπλα διπλα μια Αρκουδα και εις Λαγος!!!
Ξαφνικα η Αρκουδα γυρναει και με την βαρεια φωνη της ρωταει τον λαγον….
-Λαγε μαδας!!!!
-«Οοοοχι!!»…! Απαντα με την λεπτην φωνιτσα του ο λαγος…
Τοτε το θεριον κανει μια χραααπ!!!το βουταει το ατυχον το ζωντανον…και σκουπιστικε!!!!
Ηθικον διδαγμα παιδακα…
Τους θεσμους του καταστρατηγουν παντα οι ισχυροι εναντιον των αδυνατων και όχι το αντιθετον διοτι απλουστατα αυτοι μπορουν και ελεγχουν το τι θα επακολουθησει…
Επομενως πρεπει να σεβοβεθα και να προασπιζωμεν παντα τους θεσμους απαιτωντας την πιστη τηρηση τους….
Και μην μου πειτε παιδακια γιατι ο λαγος δεν πηγενε να αποτατησει παραπερα ώστε να μην τον βρει η Αρκουδα…
Δια δυο λογους….
Πρωτον διοτι οπου και να πηγαινε η Αρκουδα θα τον ευρισκεν…
Και δευτερον διοτι θα εγεμιζαμε στο σκατον!!!
Λεω να μην σας κουρασω αλλον σημερον
Το μονο που θελω από σας είναι την προσοχη σας και να εκτελειτε τα χαμγορκ που θα σας αναθετω πολλακις…
Θα τα παμε καλα …
Πολύ καλα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Φεβ 25, 2012 10:41 am

Ρε Βαγγελη χαρα στο κουραγιο σου!!!!!
Να προσπαθεις με επιχειρηματα να αποδειξεις τα αυτονοητα,και να εισπρατεις ως απαντηση τον Αλλαντιν τον μουτσο και τον λουτσο.
Δεν υπαρχει κανενα παιδακι της πρωτης δημοτικου στη γειτονια σου? Ε περισσοτερα θα καταλαβει απο εναν Δημαριτη.
Και για να μην φαινεται πως μεροληπτω με τους ΔΗΜΑΡιτες,τον ιδιο καμενο εγκεφαλο εχουν και οι Πασοκοι,οι νεοδημοκρατες,οι οικολογοι,οι κυνηγοι,οι ψαραδες κλπ κλπ.

Ανησυχησε λεει το παγκοσμιο εβραικο λομπι,απο την προσχωρηση των Βοριδη και Γεωργιαδη στη νεα δημοκρατια.
Ευτυχως βεβαια,που ο νεος σωτηρας της πατριδας ο Σαμαρας εξεδωσε αστραπιαιως καθησυχαστικη ανακοινωση,με την οποια καταδικαζει τον αντισημιτισμο!!!!!!
Ποιος δουλευει ποιον τελικα σ αυτον τον μπουρδελοπλανητη?

Οσο για το ασχετο αλλα διαχρονικο σχολιο οτι η Κυπρος ειναι Ελληνικη,αυτο το γνωριζουν και οι πετρες.
Αυτο που δεν γνωριζουμε ειναι ποτε θα συμμετασχουν η ΑΠΟΕΛΑΡΑ και η Ανορθωσις στο Ελληνικο πρωταθλημα.
Αντε να δουμε και κανενα ντερμπυ της προκοπης.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Φεβ 25, 2012 12:38 am

Ρε Βαγγελα…Ρε Βαγγελα …Ρε Βαγγελα….
Εχεις κοψει σχοινι ρεεε!!!
Το μονο που εχεις καταφερει είναι να αποκτησεις ένα εντελως διακριτο στυλλακι αναγνωρισιμο από μακρια…
Πως αμα διαβασεις κειμενο του πρωην Προεδρου ΠΑΛΗΚΟΚΑ λες «αυτος είναι ο πουστης» και δεν υπαρχει περιπτωση να πεσεις εξω???
Ετσι και με σενα!!!…
Ένα κομματακι να διαβασεις αμμεσως λες «Μπαρμπουτσαλον Βαγγελα»!!!!
Τωρα τι να σου πω, τι να σου απαντησω, τι να σου μολογησω!!!
Την κομματικη γραμμη??
Ξερεις που την εχω γραμμενη….
Εγω εχω προειδοποιησει…
Αι πολιτικαι μου φιλοδοξιαι εξηντληθησαν με την τιμητικοτατην θεσιν του ταμιου της ΚΟΒ Καισαριανης!!!
Διοτι 20 τουλαχιστον συμπολιται μου με εμπιστευονται απολυτα ότι δεν θα παρω το ταμειο να εξαφανισθω!!!
Λιγο είναι στους καιρους που ζουμε???
Από την πλευραν μου αγορασα ιδιοις εξοδοις Βιβλιον ταμειου και αποδειξεις εισπραξεως και πληρωμης και τους προειδοποιησα, ότι ουδεις ουτε ο Λενιν αν αναστηθει, θα δωσει λεφτα χωρις να παρει αποδειξη και ουδεις, κι ας είναι ο Κουβελης ο ιδιος ,δεν θα παρει χρηματα αν δεν μου υπογραψει αποδειξη την οποια θα αντικαταστησει με αποδειξη του κομματος…
Επισης τους ειδοποιησα, ότι ειμαι ετοιμος ανα πασαν στιγμην και του Αγιου Π….ανημερα δια τακτικον η εκτακτον ελεγχον ταμειου…
Από κει και περα επειδη ουδεποτε μα ουδεποποτε εζητησα το παραμικρο από το κομμα και δεν χρωσταω σε κανενα τιποτε, ουτε με κραταει κανενας, διατηρω το αναφαιρετον δικαιωμα μου να κραζω και να βριζω ότι δεν μου αρεσει βασει, της συνειδησεως μου και της ιδεολογιας του κομματος…
Αυτά είναι ξεκαθαρα και δεν κολωνω ανεξαρτητως αξιωματος και ονοματος ,διοτι απλουστατα μισω το γλυψιμο δια κομματικη ανοδο ,ουδεποτε το εκανα ουτε προκειται να το κανω…
Καλυτερον κοραξ στα κεραμιδια παρα παραδεισιον στο κλουβι…
Αυτά είναι καθαρα…
Οσον για τα νοικια μου…
Θα με πιστεψεις ότι τα εχω εντελως ξεχασει???
Δεν μου παει το «ιδιοκτητης» ουτε μου πηγαινε ποτε, ουτε θα μου παει στο μελλον….
Ετσι δεν μπορω και να εκνευρισθω, η να κρατησω κακια…
Οσον για τα υπολοιπα ενώ σου εχω εξηγησει ότι, ουτε υπηρξε ουτε υπαρχει ουτε θα υπαρξει περιπτωση επιστροφης στην δραχμη ,σε οποιαδηποτε χρονικη περιοδο και από οποιαδηποτε Ελληνικη Κυβερνηση ,εσυ μου λες για Κολοκοτρωνη και Καραισκακη!!!!
Μονο τον Αναγνωσταρα τον Τουρκοφαγο και τον Βασιλειο τον Βουλγαροκτονο δεν εβαλες μεσα…
Εγω όμως σουχω καλυτερη λυση!!!!!
Τι τουχω γω του Βαγγελακι μου????
Τι τουχω γω???
Καλυτερη Λυση!!!!
Λοιπον ….
Ως γνωστον την τελευταιαν φοραν που βρηκαν το λυχναρι του Αλαντιν ηταν σε ένα ναυαγιο στο Αιγαιο…
Τοτε ειχαν προλαβει και του κανανε δυο ερωτησεις και εμενε άλλη μια…
Δεν του την εκαναν διοτι τσαντιστηκε ο Καπετανιος και το ξαναπεταξε στην Θαλασσα!!!
Να πως εγινε …
Βρισκουν λοιπον το λυχναρι το τριβουν και ξεπετιεται Το Τζινι!!!
Γερασμενο όμως, σε κακα χαλια μετα τοσες χιλιαδες χρονια, μισοστραβο και να μην ακουει και καλα…
-«Τι μπορω να κανω για σενα αφεντη» λεει το Τζινι…
-«Φερε δυο τσουβαλια λιρες» λεει ο Καπταιν….
-Τιιιι???
-Δυο τσουβαλια λιρες ρε!!!
-Ααα καλα!!!
Ακουγεται ένα κραααακ!!! Και γεμιζει το καταστρωμα με δυο τσουβαλια …Μπυρες!!!!
Φτου!!!λεει ο Καπταιν αυτό ρε είναι θεοκουφο!!!…
-«Τι άλλο μπορω να κανω δι εσας αφεντη»???
-Ρε δεν μας παρατας ρεεε …30 ποντους πουτσο θελω…Μπορεις???
-«Βεβαιως αφεντη»λεει το τζινι…
Ακουγεται ένα κρααακ…και εμφανιζεται μπροστα τον Καπετανιο ενας Μουτσος 30 ποντους υψος!!!
Εκει τσαντιστηκε και το ξαναπεταξε στην θαλασσα!!!
Η λυση επομενως είναι μονο μια…
Ψαχνει ο Βαγγελας με βαθυσκαφη και ανακαλυπτει το λυχναρι του Αλαντιν!!!
Το τριβει ξεπετιεται το τζινι και ρωταει…
-«Τι θελεις να κανω εφεντη Βαγγελα για σενα στην μια και μοναδικη ευχη που εχεις»???
-«Θελω να σωσεις την Ελλαδα και να μας οδηγησεις στην δραχμη»!!! θα πει ο Βαγγελας…
Και το προβλημα λυθηκε!!!!
Το μονο που φοβαμαι!!!
Μην παρακουσει το τζινι…
Και σωσει καμια Αγελαδα και μας χωσει τιποτε στον κωλο με ορμη!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 24, 2012 8:56 pm

Τσουτσουνοβιολλη δεκαδεκα, θυμασια εκεινον που την εκανε και σου χρωστουσε ενα σκασμο νοικια....εεεεε? Τον θυμασαι τον πουστη εκεινο?
Τσιμεντοπετρες γινανε οι αιμοροιδες σου απο το κωλοσφιξιμο οταν καταλαβες οτι στην εκανε και θα τα χασεις τα μαιδια μαζεμενα...οχι παιζουμε
Τετοιο χουνερι κι ακομα πιο μεγαλο θα παθουν οι γαμωευροπεοι οταν βρωντοφωναξει η Ελλαδα ΓΙΟΚ ΠΑΡΑ ΜΑΔΑΦΑΚΕΡΣ!
Καρατσεκαρισμενο....αν δε με πιστευεις παρε τηλεφωνο τον κομματικο σας υπευθυνο επι των οικονομικων να στο επιβεβαιωσει..
Οχι παιζουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: :!!   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 24, 2012 8:11 pm

Δεκαδεκα μπουρδολογεις ως συνηθως αλλα αυτο δεν ειναι το χειροτερο.
Το χειροτερο ειναι οτι αντιγραφεις αυτα που σου πασαρουνε ετοιματζιδικα στο κομμα.
Η επιστροφη στη δραχμη δεν ειναι σεναριο αντεπιθεσης κατα της ΕΕ, μπορει να γινει μεσα απο διαπραγματευση με τους ενδιαφερομενους και να εξασφαλισει πολυ καλυτερους ορους απο αυτους πους μας επιβαλει η τροικα. Βαριεσαι να το ψαξεις ομως και να κουρασεις το ακατοικητο με απλες σκεψεις επειδη υπαρχει και η κομματικη γραμμη που πρεπει να ακολουθησετε βεβαιως βεβαιως..
Γι αυτο και σε δικαιολογω σε ενα βαθμο...δεν μπορειτε να σκεφτειτε εξω απο πλερεζες ή δεν τολματε.

Το κυριο διακυβευμα σε καθε περιπτωση ειναι τα δανεικα και το κινητρο της ΕΕ ειναι να μην τα χασουν οι δανειστες μας. Οι ιδιωτικες τραπεζες δηλαδη που εκλεγουν τις κυβερνησεις και των αλλων χωρων της ΕΕ. Αυτοι που σας δανειζουν για να κανετε προεκλογικες εκστρατειες, να αγορασετε πολυχρωμα σημαιακια, ντουντουκες, στρακαστρουκες και λογης λογης προπαγανδιστικο υλικο για τις κενες ουσιας και περιεχομενου ιδεοληψιες σας. Γι εκεινους χολοσκανε προβατακια μου κομματικα, οχι για το αν θα εχεις εσυ αυριο να βοσκησεις.

Επομενως η Ελλαδα των ενδοτικων πολιτικαντηδων και οσφυοκαμπτων παρατρεχαμενων τους μπορουσε καλλιστα να καλεσει τους πιστωτες της σε διαπραγματευση προτεινοντας την εξοδο απο την Ευροζωνη και την επιστροφη στη δραχμη αλλιως γιοκ παρα και θα χασουνε αυτοι 400 δις ενω εμεις θα ζητησουμε βοηθεια απο Κινα, Ρωσια και οποια αλλη χωρα δεν εχει απαιτησεις απο εμας. Εκει θα κλανανε μαλλι οι πουσταρες που σας δανειζουνε...οταν ακουνε οτι θα τα χασουνε μια και καλη τους φευγει το σκατο στην καλτσα γιατι πολλα απο αυτα τα χρηματα που μας δανεισαν αποτελουν κεφαλαια και επενδυσεις αλλων τραπεζων και επενδυτικων οικων τα οποια βεβαιως βεβαιως αυτοι ειναι υποχρεωμενοι να τα επιστρεψουν μεχρι δεκαρας στους ιδιωτες καταθετες ή επενδυτες τους. Θα τους φυγει το μουνι με λιγα λογια οταν ακουσουν απο ενα σοβαρο ανθρωπο που κουβαλαει παπαρια βαρβατα οτι η Ελλαδα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ!!!!!

Νομοτελειακα θα ακολουθησει πανικος στις αγορες εντασεως δεκαπλασιας απο εκεινον που προκαλεσε η μπλοφα του ξεσκεπαστου για δημοψηφισμα. Τα χρηματηστηρια θα φουνταρουν στο πιτς φυτιλι στο ακουσμα της στασης πληρωμων και το Ευρω θα καταρευσει σαν χαρτινος πυργος που οντως ειναι. Τι σημαινει αυτο? Οτι θα κλεισουν πολυ περισσοτερα σπιτια απο αυτα που ισχυριζονται οι μπασταρδοκρατες μας οτι θα κλεισουν στη χωρα μας. Πριτς πουστοφραγκοι, αν μας πατε κοντρα θα σας παρουμε στον ταφο μαζι μας οποια ωρα θελουμε. Αξιοπρεπεια ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!! Αυτοι εχουν να χασουν περισσοτερα. ΞΥΠΝΑΤΕ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΑΣ!!!!

Αυτα ομως θελουνε παντελονατους πολιτικους και πατριωτες, οχι μουμιες και πισωγλεντηδες που ειναι οι κοινοβουλευτικοι αρουραιοι της ψευτοβουλης που στηθηκε στο ποδι επειδη σας εχωσε τα γκαζια ο σακατης ο Σοιμπλε και η παλιοκαριολα η Μερκελ αγκαζε με τον κοντοπουτανο το Σαρκοζι. Εδω χρειαζεται ενας Κολοκοτρωνης να μπουκαρει στη βουλη και να τους σφαξει στο γονατο σαν κουνελια ολους αυτους και ενας Καραισκακης να τους φωναξει "και στο μουνι της μανας σας να κρυφτητε θα βαλω τον μπουτσο μου να σας ξετρυπωσει".

Κι αφου κρεμμασουνε τα κεφαλια τους στο συνταγμα για να κλασομεντιασουνε και οι υπολοιποι οι κρυφοι που επωφθαλμιουν το κρατικο μελι οπως οι χηρες το καυλι στα εξαμηνια, θα διαλυσουν ολα τα υπαρχοντα προδοτικα κομματα της βουλης και θα καλεσουνε το λαο σε δημοσιο διαλογο και εθνοσυνελευση οπως τον καιρο της επαναστασης του 21. Ετσι μονο υπαρχει λογος να ειναι Ελληνας κανεις. Διαφορετικα να γινουμε ολοι τριλειρες κοτες φεντεραλιστες οπως οι Παγκαλοι κι αλλοι τετοιοι πουτανας γιοι που αδιαφορουν για την παραχωρηση της εθνικης κυριαρχιας σε ξενα ιδιωτικα συνφεροντα αρκει να κρατανε την καρεκλα του ρουφιανου και τον κρατικο κουβα με το μελι κοντα τους.

Πουτανας γιοι πολιτικοι η Κυπρος ειναι Ελληνικη της μαμας σας το μουνι το γαμουνε οι γραικοι (ασχετο μεν αλλα διαχρονικο! Twisted Evil )


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vangelis70 στις Σαβ Φεβ 25, 2012 12:27 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 24, 2012 2:47 am

Bρε Νουμερο!!!
Εαν εκλεγει η ΔΗΜΑΡ ως Κυβερνησις οποτε εγω θα αναλαβω το υπουργειον Εργασιας αμφισβητεις οτι οτι περισεψει θα τα δωσω στους χαμηλοσυνταξιουχους????
Το αμφισβητεις ρεεεεε????
Φτου σου!!!!

Εγω αλλο ντερτυ εχω τωρα...
Τι γινεται με αυτον τον Παπαφιδιν???
Εχει σχεδον εξαφανισθει το ατιμον το ερπετον!!!
Εκτος και εχει κρυφθει σε κανενα υπογειον δια να αλλαξει δερμα!!!
Ανησυχω παντως!!!
Κατι μου λεει οτι αυτο δεν ειναι καλα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ThouVou2008




Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 24, 2012 12:24 am

Ναι ΤΕΝ ΤΕΝ, αν περισσεύουν χρήματα στους μικροσυνταξιούχους θα τα δώσουν ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Φεβ 23, 2012 2:26 am

Aγαπητε Βαγγελα...
Διαβασα την συνεντευξη και οχι αρθρο του Λαπαροβιτσα πως τον λενε....
Ειναι μερικοι που δημιουργουν εικονικες πραγματικοτητες τις μεταφερουν στο συνειδητο τους,σαν μια Βιρτουαλ Ρυαλιτυ και ζουν αρθογραφουν και κονταροχτυπιουνται μεσα σ αυτην...
Τρανο παραδειγμα το ΚΚΕ...
Η επιστροφη στην δραχμη οπως προειπωμεν αποκλειεται διοτι δεν υπαρχει Ελληνας πολιτικος η κοινωνικη ομαδα που να εχει τα γκατς που λενε οι φιλοι σου οι Αμερικανοι...
Και ατακτη χρεοκοπεια να κανουμε στο ευρω θα την κανουμε...
Και το ΚΚΕ να καταλαβει την εξουσια θα πει ''ασε να δουμε" και "δεν ειναι οριμες ακομη οι συνθηκες" και κατι τετοιες παπαρομαλακιες...
Το να συζηταμε δια επιστροφην της χωρας σε δραχμη ειναι σαν να συζηταμε αν η γιαγια μου ειχε παπαρια τι θα εκανε!!!!
Αυτο δεν σημαινει οτι τα προβληματα μας λυθηκαν αυτοματως με την παραμονη στο ευρω, ολα τακτοποιηθηκαν και μας περιμενουν καλυτερες μερες...
Σημαινει ομως οτι η συμφωνια που υπογραψαμε ισχυει.το κρατος εχει συνεχεια οποτε καλως η κακως θα γινει σεβαστη απο οποιαδηποτε κυβερνηση προκυψει και το ζητουμενο ειναι αν αυτη η Κυβερνηση θα εχει τα γκατς και την πολιτικη βουληση ωστε να εκμεταλευτει τις δυνατοτητες της χωρας παραγωγικες και διοικητικες και αλλες ωστε να επιτυχει πρωτογενη πλεονασματα...
Μετα με βασει αυτα να διαπραγματευτει ισοδυναμες ανταλλαγες με τους επικυριαρχους...
Δηλαδη εξοικονομησα τοσα μυρια απο οικονομιες, φοροδιαφυγη, εξοπλισμους κτλ κτλ μπορω να δωσω μια ισοποση αυξηση στους μικροσυνταξιουχους και να βοηθησω με ρευστο την ανακαμψη της αγορας???
Αν ειμεθα σοβαροι δεν νομιζω εχουν λογο να μας πουνε οχι...
Στο κατω κατω δικο μας θαναι το περισευμα...
Αυτο ειναι το διακυβευμα...
Αν ακουσεις τιποτε για "επανασταση" βαλε ραδιοφωνο να ακουσεις και τα εμβατηρια...
Ξαναεπαναλαμβανω οτι τιποτε δεν ειναι δεδομενο και τιποτε δεν εχει κριθει στον τομεα της οικονομιας...
Στο επιπεδο ομως της πολιτικης γραφτα οπως στα λεω!!!
Παρε τωρα και ενα αρθρο που λεει οτι τα πραγματα ειναι πιο συνθετα απο οτι τα φανταζομεθα εμεις και ο Λαπαβιτσας...
Διαβασε το καλα !!!
Θα σε εξετασω δι ερωτησεων!!!

«Εμπρός σηκωθείτε να βγούμε στους δρόμους …. »


Aσύστολα ψέματα λένε οι κυβερνήσεις, τα κόμματα, τα συνδικάτα, η εργοδοσία, η Ευρωπαϊκή Ένωση, οι ΗΠΑ κ.α. πως το σημερινό επίπεδο της ανεργίας συνιστά σοβαρή κρίση που μπορεί να ξεπεραστεί με διάφορα μέτρα οικονομικής και κοινωνικής πολιτικής. (Εδώ υπεισέρχονται οι προτάσεις των αντιτιθεμένων συμφερόντων που για λογαριασμό τους διεκδικούν την καλύτερη δυνατή λύση). Όχι! Δεν υπάρχει κρίση η υπέρβαση της οποίας κάποτε θα οδηγήσει σε συνθήκες ικανοποιητικού επιπέδου απασχόλησης. Η δυνατότητα αυτή τελείωσε και είναι ανεπίστρεπτη, όπως το βέλος του χρόνου.

Αυτό που υπάρχει, αυτό που είναι η πραγματικότητα και που θα χαρακτηρίζει μονίμως την ανθρώπινη κατάσταση, είναι η πλήρης ανατροπή του θεμελίου του Δυτικού Πολιτισμού, δηλαδή εκείνου του «παραδείγματος» που βασίστηκε στην «εργασία» και στην χριστιανική προτροπή πως με τον ιδρώτα του προσώπου σου θα εργάζεσαι για να ζήσεις! Η ανατροπή του δυτικού πολιτισμικού προτύπου αφορά τον «κόσμο της εργασίας» που είναι και το θύμα αυτής της τραγωδίας. Εκατομμύρια άνθρωποι αλλά και εκατομμύρια που θα γεννιούνται, ουδέποτε θα έχουν την ελπίδα να εργαστούν! Ποτέ δεν πρόκειται πλέον να βρουν δουλειά. Απλούστατα γιατί είναι σε ιστορική α-χρησία. Κανείς δεν χρειάζεται το αποτέλεσμα του μόχθου τους! Και τα περί «νέων θέσεων εργασίας» υποδηλούν άγνοια ή απάτη.

Ο σημερινός κόσμος εξελίσσεται μέσω της κυβερνητικής, των προηγμένων μορφών της πληροφορικής και της επικοινωνίας, της καταπληκτικής ταχύτητας του άμεσου γεγονότος που καλύπτει σχεδόν εξ’ επαφής τον χώρο και τον χρόνο. Η οικονομία της αγοράς δεν έχει ανάγκη την παρουσία του ανθρώπου που με απάθεια, αμηχανία και παράλυση παρακολουθεί ντροπιασμένος την οικονομική του απαξίωση.

Ένας ελάχιστος αριθμός ατόμων που περιφέρεται γύρω από τις αναφερθείσες δραστηριότητες, έχει αποκτήσει μιαν πρωτοφανή για τα ιστορικά μέτρα ισχύ και μιαν ανεξέλεγκτη εξουσία που διαπερνά τα εθνικά σύνορα, τα ξεχωριστά κράτη, τις ισχύουσες νομοθεσίες, τις κυβερνήσεις κλπ.. Για τις μεγάλες διεθνικές και παγκόσμιες επιχειρήσεις τα κράτη δεν είναι παρά μικρές κοινότητες.

Η παγκοσμιοποίηση της οικονομίας, η οποία ταυτοχρόνως είναι και παγκοσμιοποίηση της απάθειας, στην κυριολεξία πετά τον κόσμο της εργασίας στα αχρείαστα πρότυπα. Εδώ και μερικά χρόνια ήταν αρκετό οι άνθρωποι να παραμένουν στη δουλειά τους. Τώρα πρέπει να μάθουν να ζουν χωρίς εργασία διότι οι σημερινοί διευθύνοντες την τύχη του πλανήτη δεν τους χρειάζονται! Και ας προσέξουμε! Δεν τους χρειάζονται και ως αντικείμενα εκμετάλλευσης! Ο Μαρξ θα πεταγόταν από τον τάφο του αν διαπίστωνε πως «ο εφεδρικός στρατός εργασίας» δεν είναι απαραίτητος ούτε ως παράγοντας για την πτωτική τάση του επιπέδου των μισθών! Το ίδιο και η εκμετάλλευση της εργασίας ως πηγή του καπιταλιστικού κέρδους. Αν εκατομμύρια άνθρωποι έφευγαν από τη ζωή, ουδέν πρόβλημα για την οικονομία της αγοράς! Αντιθέτως, θα εθεωρείτο πλεονέκτημα. Οι μισθωτοί έχασαν ακόμα και το προσόν να είναι εκμεταλλεύσιμοι. Τι έχουν γίνει; Έγιναν «απασχολήσιμοι»! Τον όρο χρησιμοποιούν ευρέως «χωρίς αγάπη και ντροπή» και δικοί μας κυβερνητικοί παράγοντες.

Πρόκειται για τον άνθρωπο που ακόμα είναι «μισθωτός» αλλά διαθέσιμος σε κάθε αλλαγή, σε κάθε γούστο του οποιουδήποτε εργοδότη, ιδιωτικού ή κρατικού. Πρέπει να είναι πρόθυμος ν’ αλλάζει δουλειά όπως αλλάζει εσώρουχα, έχοντας, όπως έλεγε ο αμερικανός οικονομολόγος Robert Reich(βλέπε Le Monde, 7-8 Απριλίου 1996) μιαν «εύλογη εγγύηση», διάβαζε καμιά σιγουριά να βρει διαφορετική εργασία κάπου αλλού!

Η απασχολησιμότητα θεωρήθηκε από τους πολιτικούς της συγκυρίας ως εφόδιο το οποίο δήθεν εμπλουτίζει τις εργασιακές εμπειρίες αντί να θεωρείται προϊόν ανάγκης και εξαναγκασμού που μετατρέπει τις «θέσεις» εργασίας σε άγριο πεδίο ανταγωνισμού μεταξύ των «απασχολήσιμων» χωρίς εγγυήσεις, χωρίς ενημέρωση, χωρίς επαρκή συγκρότηση και επαγγελματικότητα πηδούν σαν τον σκύλο για ν’ αρπάξουν το «κόκαλο του μισθού» που ενδεχομένως σήμερα θα βρίσκεται στην πόλη όπου μεγάλωσαν, αύριο σε τεράστια απόσταση απ’ αυτή. Ίσως σε άλλη χώρα, κάνοντας τις πιο αλλοπρόσαλλες δουλειές ξένες προς τον ψυχισμό, την νοοτροπία και την υγεία τους.

Το αποτέλεσμα: Οι απασχολήσιμοι δεν αποκτούν δεσμούς, αλληλεγγύη, αυτοσεβασμό, δεν οργανώνονται - πού να προλάβουν άλλωστε! - θα περιφέρονται εκεί όπου οι ελάχιστοι ισχυροί θα τους τοποθετούν, σημειωτέον κάνοντας τους και χάρη διότι θα έχουν δικαίωμα στη ζωή, έστω και προσωρινά.

Ας προσέξουμε και τη σύγχρονη διαστροφή της πραγματικότητας. Όταν οι επιχειρήσεις περνούν κρίση, κοινωνικοποιούν τις ζημιές και ιδιωτικοποιούν τα κέρδη. Τις ζημιές πληρώνει ο Λαός με τη φορολογία. Πώς; με τα διάφορα προγράμματα τα αποκαλούμενα «εξυγίανση», «ανόρθωση», «επιχειρηματικά σχέδια» και τα σχετικά. Καμιά κυβέρνηση, κανένας οικονομολόγος δεν λέει πως οι επιχειρήσεις αυτές εντάσσονται στην κοινωνική πρόνοια και ταμεία βοηθείας. Διότι περί αυτού πρόκειται. Ο εργάτης, ο υπάλληλος ντροπιάζεται στα διάφορα ταμεία ανεργίας, εξευτελίζεται περιμένοντας στην ουρά για το βοήθημα και όχι μόνον αυτό. Ορισμένοι ανιστόρητοι δημοσιογράφοι, καθηγητές και αναλυτές της κακιάς ώρας, αποδίδουν την ευθύνη στα εκατομμύρια των ανέργων, που δεν «προσαρμόζονται» που δεν «εξειδικεύονται», λες και φταίνε αυτοί που έρχονται στη ζωή και δεν μπορούν να εργαστούν εξαιτίας της τεχνικής, της επιστήμης και της αχαλίνωτης επιθυμίας για κέρδος και εξουσία.

Αν η πολιτική θεωρία και τα πολιτικά κόμματα είχαν στοχαστεί πάνω στις εργασίες του Νόρμπερτ Βίννερ, ίσως, να μην είχαμε τυφλωθεί παρ’ όλον ότι τα μηνύματα ήσαν ανατριχιαστικά. Ο Βίννερ, δεν υπήρξε μόνο ο θεμελιωτής της κυβερνητικής αλλά και ο εξονυχιστικός αναλυτής των συνεπειών της. Ήδη από το 1948 και το 1950 (Cybernetics, or Control and Communication in the Man and the Machine, 1948, και The Human Use of Human Beings. Cybernetics and Human Beings, 1950) είχε προβλέψει τις ελπίδες αλλά και τους κινδύνους από την αναπότρεπτη διαδικασία εξοστρακισμού της εργασίας από το χώρο της οικονομίας.

Η παρακμή της εργασίας ή το τέλος της εργασίας δεν θ’ αποτελούσε άφθονο υλικό για τη συγγραφή ικανού αριθμού δοκιμίων υπέρ ή κατά, αν η κυβερνητική δεν είχε αγνοηθεί από την πολιτική, ενώ δεν συνέβη το ίδιο με την οικονομία. Το σύστημα της αγοράς αφομοίωσε την κυβερνητική σε τέτοιο σημείο ώστε να γίνει αναντικατάστατη. Επρόκειτο για επανάσταση οι συνέπειες της οποίας ήσαν προβλέψιμες! Φαίνεται όμως πως ο κόσμος της πολιτικής βρίσκεται πάντοτε είκοσι χρόνια και παραπάνω πίσω από τον κόσμο του πνεύματος, με αποτέλεσμα η επανάσταση της κυβερνητικής σε πλανητικό επίπεδο περιορισμένη μόνο στο χώρο της οικονομίας με σκοπό το κέρδος και την εξουσία, να οδηγεί τον κόσμο σε εφιαλτική προοπτική.

Χάθηκε πλέον η ομαλή, η σταδιακή μετάβαση σε χαμηλότερους ρυθμούς εργασίας και απασχόλησης, δηλαδή, η απελευθέρωση από την ανάγκη. Αντιθέτως έχουμε βάρβαρη απώλεια ιστορικών κατακτήσεων, φτώχεια, ταπείνωση του προσώπου και προπαντός έναν απεχθή αποκλεισμό από τις εξελίξεις του πάλαι ποτέ «κόσμου της εργασίας».

Πώς φθάσαμε σ’ αυτήν την κατάσταση; Στον κόσμο της εργασίας υπάρχει μια καθολική αμνησία, απάθεια και έλλειψη αγωνιστικότητας με εξαίρεση το κίνημα των ανέργων της Γαλλίας. Αναγκάζοντας, όπως ειπώθηκε, τους άνεργους να οδεύουν προς την κοινωνική πρόνοια, τους εξευτελίζουν, τους εμφυτεύουν ένα έντονο αίσθημα ντροπής. Πρόκειται για αβάσταχτη κατάσταση.

Οι γνωστές προτάσεις για τις 35 ώρες εργασίας και την επιμήκυνση του χρόνου καταβολής επιδομάτων ανεργίας είναι λύσεις χωρίς προοπτική, δεν λύνουν κανένα πρόβλημα, είναι προϊόντα ιστορικής αμηχανίας της αριστεράς και των συνδικάτων.

Πώς καταλήξαμε στον θρίαμβο μιας πρωτοφανούς ισχύος ενός μικρού αριθμού ατόμων σε σχέση με τον υπόλοιπο πληθυσμό όχι μόνον των χωρών της ευμάρειας αλλά και του πλανήτη; Η μεγάλη συνάντηση των ανεπτυγμένων κρατών με εκείνα του Τρίτου Κόσμου θ’ αναζητηθεί στο γεγονός πως τεράστιες μάζες από τους κόσμους αυτούς, συνωθούνται στην απόγνωση, στην απελπισία και στην έλλειψη αλληλεγγύης.

Προβλέπω πως σύντομα θ’ ανθίσει εκ νέου η θεωρία της τρομοκρατικής καταστροφής και των απελπισμένων ενεργειών σε παγκόσμιο επίπεδο, αφού καμιά ανθρώπινη λύση δεν διαγράφεται για τ’ ανθρώπινα προβλήματα.





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΤετ Φεβ 22, 2012 1:35 pm

Διαβαστε ΕΔΩ το αρθρο του Κωστα Λαβαπιτσα, καθηγητη οικονομικων στο Λονδινο, που υποστηριζει οτι η εξοδος απο το ευρω αποτελει βημα για το σοσιαλισμο.

Ενα μικρο αποσπασμα παρακατω

"Η έξοδος είναι επιβεβλημένη από τα πράγματα. Το αν θα καταλήξει σε απομόνωση και περιθωριοποίηση εξαρτάται από το πως θα γίνει. Στο μέτρο που θα γίνει με όρους που θα επιβάλει η εργατική τάξη, δεν υπάρχει λόγος να εμφανιστούν τέτοια φαινόμενα. Θα χρειαστεί δημόσιος έλεγχος και ιδιοκτησία στις τράπεζες και γενικότερα στα μέσα παραγωγής, όπως επίσης και στο διεθνές εμπόριο και την κίνηση κεφαλαίων.

Αλλά η Ελλάδα μπορεί να μείνει ανοιχτή στις παγκόσμιες τεχνολογίες, στις γνώσεις και δεξιότητες της παγκόσμιας εργατικής τάξης και στην παγκόσμια κουλτούρα. Μπορεί ακόμη να θέσει τις διεθνείς της πολιτικές σχέσεις σε άλλη βάση, χωρίς αναγκαστικά να περάσει στην απομόνωση.

Να θυμίσω ότι η Αργεντινή είναι μέλος του G20 παρότι έκανε στάση πληρωμών το 2001.

Στην πράξη, αν η Ελλάδα βγει από την ΟΝΕ με εργατική και λαϊκή πρωτοβουλία, θα δώσει μεγάλο χτύπημα στον παγκόσμιο καπιταλισμό και θα βάλει στο προσκήνιο τον εργατικό διεθνισμό για πρώτη φορά μετά από δεκαετίες.

Πρόκειται για το αντίθετο της απομόνωσης και περιθωριοποίησης. Θα δώσει νέα πνοή στο όραμα του σοσιαλισμού στην Ευρώπη, αλλά και στον κόσμο".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΤετ Φεβ 22, 2012 1:24 pm

http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=178774

Αρχισανε τα οργανα, ο Ρουμπινι κανει προβλεψη οτι θα βγουν στους δρομους τα τανκς αν παραμεινουμε στο Ευρω.
Οτι ακριβως ελεγε και ο Παγκαλος για την περιπτωση που θα παμε στη δραχμη.
Μπρος γκρεμμος και πισω ρεμα με λιγα λογια αν και ο χοντρος ειναι δικηγορακος της πλακας ενω ο Ρουμπινι παιζει τις αγορες στα δακτυλα οντας οικονομολογος διεθνους εμβελειας.

Φυσικα θα ακουσουμε απο νεο παραλληρημα του δεκαδεκα οτι ο δικηγορακος με τη σαπιοκοιλια εχει δικιο κι οτι ο διεθνους εμβελειας οικονομολογος ειναι μουφα. Ετσι ομως εχουν τα πραγματα στην Ψαροκωσταινα, μετραει περισσοτερο ο λογος εκεινου που κραταει το συστημα απο τ' αρχιδια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 19, 2012 11:13 pm

Tσου ρε Θου-Βουλακη!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ThouVou2008




Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΤρι Φεβ 14, 2012 1:01 pm

Ναι, ως γνωστόν, οι Έλληνες κατά τον ΤΕΝ ΤΕΝ είναι όλοι οικονομολόγοι που δεν έχουν βγάλει κάποια σχολή πιθανότατα.

Εγώ προσθέτω πως είναι πιο μάγκες από τον Κρούγκμαν και τον Σόρος οι απανταχού υπερασπιστές του ευρώ, των οποίων προσωπικοτήτων οι κουβέντες ταρακουνάνε το παγκόσμιο χρηματοοικονομικό σύστημα με "σεισμούς" άνω των 10 ρίχτερ συθέμελα.

Προσθέτω επίσης πως ενώ μπορούν και προβλέπουν το μέλλον, ανησυχούν για αυτό και δεν πηγαίνουν να παίξουν τζόκερ ή να χαλιναγωγήσουν ότι μπορούν ώστε να έχουν κέρδος.

ΤΕΝ ΤΕΝ στο δούλεμα υπάρχει πάντα ο αντίλογος Very Happy

Eγώ ακόμη δεν έχω καταλάβει, ή μάλλον δεν μου έχουν πει όλοι οι αντίπαλοι της δραχμής τα πλεονεκτήματα της. Τα μειονεκτήματα τα ξέρουμε, αλλά αν είχαμε λίγο μυαλό στο κεφάλι ως λαός, θα προετοιμαζόμασταν και θα κάναμε ασκήσεις ετοιμότητας για το χειρότερο υποτίθεται. Γιατί αγαπημένε μου ΤΕΝ ΤΕΝ, θα μας πετάξουν με τις κλωτσιές σε λίγο καιρό όταν καταφέρουν να βγάλουν όσο κέρδος μπορούν, τι στο διάολο σε κάνει να πιστεύεις πως είναι στο χέρι μας η παραμονή στο ευρώ ;;;;

Μια ερώτηση πάνω σε αυτό. Τους Γερμανούς, τους Γάλλους, τους Ολλανδούς και όλους όσους συμμετέχουν στους μηχανισμούς "στήριξης", τους ρώτησες αν σε θέλουν στο ευρώ τα επόμενα χρόνια ;;;

Εικάζω πως όχι και κατά 99% μάλλον δεν κάνω λάθος. Αφήνω 1% πιθανότητα για να μην είμαι απόλυτος Very Happy

Θέλω να μου πεις Χορταρέα, αντίπαλε της διανοητικά οικονομικής ελίτ Κρούγκμαν, Σόρος, Ρουμπινί, το μέλλον και τους δρόμους πάνω στους οποίους οφείλουμε να κινηθούμε.

Εγώ πτυχίο οικονομικών δεν έχω, ούτε άλλο ΜΠΟΥΑΧΑΧΑΧΑ, αλλά μιας και κρίνεις τους ανεπαρκείς και τους χλευάζεις διασκεδαστικά λέγοντας να πάνε τις λύσεις τους στον Παπαδήμο, θα ήθελα να μάθω τον τρίτο δρόμο προς το Ευρώ-μνημόνιοΧ (όπου Χ ο αύξων αριθμός συμφωνιών μέχρι να μας πάρουν και τα σώβρακα - πλέον έχει γίνει κυριολεκτικός ο φόβος για τα σώβρακα).

Α, να αναμοχλεύσω κι άλλο ένα θέμα.

Πάλι καλά που οι Έλληνες στις εκλογές ψήφισαν Παπαδήμο για Πρωθυπουργό, Άδωνι, Ροντούλη, Βορίδη για υπουργούς όπως και τους υπόλοιπα κυβερνητικά μέλη της Ν. Δημοκρατίας.

Οι εκλογές είναι δύναμη όπως γίνονται αχαχαχαχαχαχα

Τελειώνουν σιγά σιγά τα ανέκδοτα. Και τα δικά μας αλλά κυρίως τα δικά σας περί ευρώ, εκλογών και ψευδεπίγραφων δημοκρατιών.

Δεν φταίει η νέα γενιά, αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά διότι θεία δικαιοσύνη δεν υπήρξε, δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται να υπάρξει.

Όλοι μαζί στα ακατά θα πέσουμε. Και θα μας πατάνε και από πάνω για να χωνόμαστε ακόμη πιο βαθειά.

Ελπίδα δεν υπάρχει.

Ο μόνος δρόμος είναι φυγή από την Ελλάδα. Υπάρχει και η αλληλεγγύη πάντα αλλά αυτή είναι και ταφόπλακα για τα όνειρα όποιου την επιλέξει.

Ξέχασα. Και ένας σεισμός επιφανειακός των 8 ρίχτερ θα μπορούσε να θεωρηθεί "θεία παρέμβαση", αφού θα ήταν η εκκίνηση από την αρχή σε χρόνο dt, δεν θα χρειαζόταν ο αργός και βασανιστικός θάνατος.

Viva la Evolucion !

ΥΓ. Για την ιστορία.
Όσο και να πηγαίνετε να βγάλετε αμόρφωτους κάποιους ανθρώπους που εκφέρουν άποψη, ότι πτυχίο και να έχετε, ότι διδακτορικό, μεταδιδακτορικό, ερευνητικό πρόγραμμα και να έχετε φέρει εις πέρας, μεγαλύτερος μάρτυρας από την τσέπη και το επίπεδο διαβίωσης δεν υπάρχει.

Στις πραγματικές συνθήκες η απλότητα δεν μπορεί παρά να αποτελεί την κυρίαρχη αλήθεια.

PSI, CDS, πιστοληπτική ικανότητα, "κούρεμα", και όλες αυτές οι έννοιες με τις οποίες βομβαρδίζουν τον κόσμο μέσα από τις τηλεοράσεις τα τελευταία χρόνια, είναι για εξαιρετικά ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΥΣ στην οικονομική "επιστήμη", ούτε καν για άτομα που έχουν μεταπτυχιακό σε οικονομική σχολή.

Πίπες. Μια βόλτα στο κέντρο, μια συζήτηση με άνεργο είναι πολύ πιο αξιόπιστος δείκτης από τις παπαριές που πάνε να μας βάλουν στο μυαλό. Και επειδή δεν έχουμε ιδέα, προσδίδουμε θεικές ιδιότητες στους παραπάνω όρους και γινόμαστε και υπερασπιστές τους λέγοντας στον "αντίπαλο" - "και τι ξέρεις εσύ ρε ; οικονομολόγοι τα λένε αυτά, εσύ ιδέα δεν έχεις".

Η κοινωνία αλλάζει !

Mega, Skai και όλα τα κανάλια θέλουν οπωσδήποτε παραμονή στο ευρώ !!! -> Νοιάζονται για εμάς.

Η αγάπη ποτέ δεν πεθαίνει. Φωλιάζει ακόμα και στις καρδιές των Βαρδινογιάννηδων, των Αλαφούζων και του ΔΟΛ !

Η ελπίδα θα νικήσει !!!!

Μέχρι να μας πουν "είστε για τον πούτσο, αύριο είναι η τελευταία μέρα που χρησιμοποιείτε ευρώ" - και τότε ο Λαμόγιος θα ακρωτηριαστεί, ο ΤΕΝ ΤΕΝ θα πάθει έμφραγμα, ο Βαγγέλας θα μείνει έγκυος, ο Παπαφίδης θα αυτοκτονήσει. Η χρεοκοπία θα προκαλέσει πράγματα που δεν φανταζόμαστε !

Οι ταινίες τρόμου ή φαντασίας με τον σατανά και την αποκάλυψη θα είναι κωμωδίες μπροστά σε αυτό που θα συμβεί !!

Ναι σας λέω !

Το είπαν Καψής, Κώνστας, Τρέμη, Πρετεντέρης, Καρατζαφέρης, Σαμαράς ! Ναι λέω, αυτοί το είπαν ! και ο Πρωθυπουργός που ψήφισε ο ΤΕΝ ΤΕΝ μέσω της εκλογικής διαδικασίας το είπε.

Τι, δεν ξέρουν όλοι αυτοί ;;;;;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 12, 2012 3:38 pm

βαγγελας!!!!
ΤΣςςςςς!!!
Πα..πα...πα...πα!!!
Ο Ορισμος της στρεψιδικιας και του πνευματος αντιλογιας!!!
Εγω του τα εξηγω ωραια και καλα...
Ουτε ο Αλεφαντος να ημην...
Και αυτος κολλησε σε μια λεξη...
λες και αλλαζει τιποτε αν ειναι ενστικτο η φοβος η φοβια η αμφιβολια η ανησυχια η μαλακυνση εγκεφαλου η ερωτας μεγαλος!!!
Σαν αυτος που με συνδεει με τον Βαγγελαν!!!
Και ομως το ενστικτο και ο φοβος ειναι συγγενεις εννοιες...
Οπως αναφερει και η εγκυκλοπαιδεια της Βικης ...

"Το ανθρώπινο είδος είναι «προγραμματισμένο» βιολογικά και ψυχολογικά να αντιδρά με φόβο στα ίδια ερεθίσματα, σε όλες τις ιστορικές περιόδους. Το αντικείμενο των φοβικών αντιδράσεων λοιπόν έχει άμεση σχέση με το ένστικτο επιβίωσης του ανθρώπου και τα χαρακτηριστικά εκείνα που αποτελούσαν πάντα ένδειξη απειλής για την επιβίωσή του όπως τα ύψη, τα ζώα που κινούνται και ελίσσονται γρήγορα, που εμφανίζονται ξαφνικά, που έχουν περίεργη όψη, το σκοτάδι, οι ανοικτοί και μη προφυλαγμένοι χώροι, η θεά του αίματος"....

Αλλα τον ξερω τον Βαγγελα εγω!!!
Με τσιγκλαει για να φουντωνει το ειδηλειο μας!!!
Ενω κατα βαθος γνωριζει οτι ο Δεκαδεκας ποτε εως σπανιως πεφτει εξω εις θεματα Ποδοσφαιρικης ,πολιτικης και συνασθηματικης φυσεως!!!!
Ενταξει ρε Παπαφιδι!!!
Σαν την Κιρκη κανεις!!!
Και σενα σ αγαπαω!!!
Και το Γκαγκακι και το Γκαγκακι!!!
Εκεινον τον μουργον τον Λαμογιον οχι!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 12, 2012 12:07 pm

Το ενστικτο της επιβιωσης δεν θα αφησει την χωρα να βγει από την ΕΕ και το ευρω..

Κουνια που σε κουναγε, λωλλος παπας σε βαφτισε, τα μυαλα σου και μια λιρα και του μπογιατζη ο κοπανος
Αυτο που εσυ αποκαλεις ενστικτο δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο δοξασια που επιβληθηκε με πλυση εγκεφαλου
Γραφουν οι εφημεριδες και παπαρολογουν τα καναλια για παραμονη στο ευρω παση θυσια εδω και 2 χρονια
Φιμωμουν τις αντιθετες αποψεις και προβαλουν μονο τις αλληλοκατηγοριες των πολιτικαντηδων περι ανικανοτητας κτλ.
Στο καπακι γινεται κυβερνηση συνενοησης με επικεφαλη τον πρωην αντιπροεδρο της ΕΚΤ, τον αρχιτσατσο των τραπεζιτων
Κατα τα αλλα προκειται για ενστικτο...
Σαν αυτο που κανει τον κοσμακη να πιστευει οτι θα τον σωσουν οι Χριστοι και οι Παναγιες
Οτι θα τον οδηγηουν στην προοδο οι πολιτικοι
Οτι θα πραγματωθουν οι επιθυμιες του μονο μεσα σε περιβαλον ελευθερης αγορας...

Αυτο αγαπητε παντοφλοεισπρακτωρ δεν ειναι ενστικτο...ειναι φοβος
Φοβος που καλιεργησαν οι εξουσιαστες μας
Φοβος που συντηρουν οι πασης φυσεως διαμορφωτες της κοινης γνωμης
Φοβος που προερχεται απο την αμαθεια και την παθητικοτητα
Φοβος να τολμησεις οταν γνωριζεις οτι το δικιο ειναι με το μερος σου
Για να μη σου πω οτι ειναι τρομος...

Γι αυτο δεν γιγαντωθηκαν οι εξεγερσεις, γι αυτο δεν μπορει να γυρισει σελιδα οι κοινωνια
Επειδη ο φοβος φυλαει τα ημερα
Κι ετσι χανουν τη δυνατοτητα να διεκδικησουν ενα πραγματικο μελον για τα παιδια τους
Ενα μελλον στηριγμενο στις δικες τους δυναμεις κι οχι στα ψιχουλα των πατρωνων τους
Κι αυτο το βαφτισατε ενστικτο....αμ δεν ειναι ενστικτο ρε δεκαδεκα, αποχαυνωση ειναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Φεβ 12, 2012 2:04 am

Ρε συ Βαγγελα..
Αφου τοχεις που τοχεις το φαρμακο….
Αυτό για τις μαγουλαδες λεω…
Στειλτο ρε στον Παπαδημιο που λεει και ο Μιχαλολιακος…
Που ξερεις μπορει να κανει και για την οικονομια!!!
Να εξοντωσει το μνημοσυνο να ησυχασουμε!!!
Διοτι εμενανε προσωπικα με εχουν αλλαλιασει…
Χιλιαδες «εγκυροι οικονομολογοι» οι πουστηδες, αλλα λεει ο ενας αλλα λεει ο άλλος δεν ξερω τι σχολη εβγαλε ο καθενας!!!
Το πιο πιθανο καμμια…
Είναι γνωστο εξ αλλου ότι ο Ελλην είναι γνωστης της μοναδικης αληθειας περι παντος επιστητου!!!
Το μονο παραπονο μου είναι πως δεν θα παμε στην δραχμη όπως και ότι δεν θα κυβερνησει ποτε το ΚΚΕ κανοντας πραξη τις επαγγελειες του…
Επειδη εχω και τον Διαολο μεσα μου πολύ θα ηθελα να ζησω αυτές τις στιγμες σκληρου ροκ αφου ο παραλογισμος είναι το στοιχειο μου…
Αφου μολις μπηκα στην οργανωση κουρνιαξε διπλα μου σαν σπουργιτης ο Νικολας ο Λιναρδος…
Εξηνταρης, ιδιος ο Ζακ Τατι, κυκλοφορει με το ποδηλατο του, γεροντοπαληκαρο, εχει μονοκατοικια που αρνηται να την δωσει αντιπαροχη, τρεις γατες ,μιλαει καθαρευουσα, ευγενεστατος ,γλαφυρος ,με απιστευτη γλωσσοδοιαρεια ετσι και αρχισει δεν σταματαει με τιποτε…
Σε εκτιμαω απεριοριστα –μου λεει …Και εγω Νικολα μου –του ανταποδιδω και του πεταω και κανενα δυο κοπλημεντα…
Πως με καταλαβε και μουπεσε από διπλα δεν μπορω να το καταλαβω…
Εχω κανει διδυμον που ειμαι βεβαιος ότι θα γραψει ιστορια!!!
Θα επανελθω σιγουρα στο μελλον!!
Ετσι λοιπον θα ηθελα να ζησω στιγμας δραχμης και αναλυσεων Βαγγελα!!!
Εστω και για πλακα…
Δεν είναι γραπτο μου όμως…
Το ενστικτο της επιβιωσης δεν θα αφησει την χωρα να βγει από την ΕΕ και το ευρω..
Το μνημοσυνο που εστω και απαραδεκτο θα γινει δεκτο από τους απαραδεκτους που εκαναν την επιλογη του μονοδρομο και μας οδηγησαν μεχρι εδώ…
Πως,γιατι,ευθυνες,σφαλματα.ανικανοτητες,ανευθυνοτητες,ανεπαρκειες,βλακειες,
Μαλακιες είναι θεματα προς εξεταση δεν αλλαζουν όμως την πραγματικοτητα.…
Η χωρα θα μεινει στην ΕΕ εστω και με υποθηκευμενο το μελλον της για δεκαετιες…
Όλα τα αλλα είναι αερα πατερα!!!
Και κυριως όταν ξερεις ότι αυτά που λες δεν θα δοκιμαστουν ποτε στην πραξη με κινδυνο να γινεις ρεζιλι, τοσο πιο επιθετικος γινεσαι , τοσο πιο γλαφυρες περιγραφες κανεις!!!…
Το θεμα είναι τελειωμενο καλως η κακως και το προβλημα τιθεται τι γινεται από εδώ και μπρος, διοτι οι διαμαρτυριες καλες είναι αλλα δυστυχως με «αερια δεν βαφονται αυγα»…
Χρειαζεται μια άλλη πολιτικη από δω και περα με στοχο γρηγορα πρωτογενη πλεονασματα ώστε με την ευρεση χρηματων να γινει δυνατη η αναπληρωση μερος τουλαχιστοναπο τα χαμενα των ασθενεστερων ταξεων…
Και λεφτα υπαρχουν που ειπε και ο χαζος…
Φθανει να εισαι αποφασισμενος να συγκρουσθεις για να τα αποσπασεις!!!
Υπαρχωωωω!!!
Στην αμαρτωλη εκκλησια που δεν φορολογειται δεν περικοπτονται οι μισθοι των τραγιων[που επρεπε να απολυθουν απαντες και να προσλαμβανονται και να πληρωνονται από την εκκλησια αν τους χρειαζεται] και δεν δεν αξιοποιειται η αμυθυτη περιουσια της…
Στους εξοπλησμους και τις στρατιωτικες δαπανες που πρεπει να εξοθρωλογηθουν και να υπηρετουν τα συμφεροντα του εθνους και όχι του ΝΑΤΟ της μιζας και των Συμμαχων…
Στο φορολογικο συστημα με δημευση και ρευστοποιηση της προσωπικης περιουσιας οσων χρωστανε πανω από 150 000 στο Δημοσιο…
Με τις καταθεσεις στο εξωτερικο της οφ σχορ τα σπιτια στο Λονδινο με τις βιλλες στα περιχωρα και τις παραλιες λεπτομερη εξεταση του ποθεν εσχες και δημευση αν δεν δικαιολογουνται…
Με αναμορφωση του φορολογικου με πληρη μηχανογραφηση του ώστε να πληρωνουν αναλογικα ολοι συμφωνα με τις δυναμεις τους και όχι τα κοροιδα οι μισθωτοι και συνταξιουχοι…
Με την αποροφηση των κονδυλιων του ΕΣΠΑ..
Με το τσακισμα της ρεμουλας στο δημοσιο τομεα, στο τομεα της υγειας, της πολεοδομιας της παιδειας ,στα δημοσια εργα, στις πασης φυσεως συνδιαλλαγες με το κρατος…
Αναπροσδιορισμο των προυποθεσεων υψηλα αμοιβομενων ειτε στην πολιτικη ειτε στον Πολιτισμο ειτε στον Αθλητισμο κυριως όταν οι αμοιβες και τα εξοδα αφορουν κρατικα κονδυλια…
Αξιοποιηση της Δημοσιας περιουσιας και απαλλαγης του κρατους από ζημιογονους οργανισμουςκαι υπηρεσιες και η διοικηση των εναπομειναντων με ιδιωτικα κριτηρια…
Ανασυσταση του κρατους με απαλλαγη από τους υπεραριθμους ιδιωτ υπαλληλους προιοντα συνδιαλλαγης και ρουσφετολογιας …
Θεμα Μεσων Μαζικης ενημερωσης και διαπλοκης τους με την εξουσια,
Θεματα απλοποιησης νομοθεσιας,παρανομων μεταναστων,παραεμποριου,Εθνικα Θεματα,κινητρα για επενδυσεις κτλ κτλ…
Υπαρχουν χιλιαδες πραγματα τα περισσοτερα των οποιων δεν χρειαζονται κονδυλια αλλα εντιμη αντιμετωπηση πολιτικη βουληση και αποφαση να συγκρουσθεις με συντεχνιες και συμφεροντα.
Θα γινουν θα μου πειτε από οποιδηποτε πολιτικη εξουσια???
Δεν ειμαι αφελης…
Εδώ όμως επεμβαινει ο γιγας Τεν Τεν!!!!
Πλακα κανω ουτε νουμερο ελπιζω ειμαι ουτε αιθεροβαμονας…
Το ξερω ότι τα παντα είναι εναντιον μου…
Εγω όμως την μαχη μου θα την δωσω!!!
Και εχω ένα πλεονεκτημα..
Δεν με κραταει κανενας πουστης από πουθενα και οι πολιτικες μου φιλοδοξιες καλυφθηκαν με την τιμητικην θεσιν του ταμια την Ο.Β Καισαριανης!!!
Επομενως μπορω να κραζω και να βριζω κατά βουληση!!!
Διοτι εγω ξερω την ιδεολογια του χωρου περισσοτερο από τον καθενα εκει μεσα!!!…
Και πανω σ αυτό θα βγαζω τα λυσσακα μου!!!…
Και τρωω και λογοκρισιες ..
Και τους παιρνω τηλεφωνο και τους ξαναβριζω και τους λεω ξεφτιλες και απειλω ότι θα το κοπιαρω και θα κατεβω κατω στα γραφεια και θα γεμισω ολο το τετραγωνο κατηγορωντας τους για αναιτια λογοκρισια!!!
Και μου ζητανε συγνωμην με παρακαλουν να μην κανω οξεις προσωπικους χαρακτηρισμους να το ξαναστειλλω για δημοσιευση!!!
Και μην νομιζετε ότι δεν τους πειραζει…
Περνουν τηλεφωνο τους δικους μου και τους ρωτανε τι ρολο παιζει αυτος ο Τεν Τεν??
Το ξερω βεβαια ότι οι συσχετισμοι είναι εις βαρος μου…
Εγω όμως το ελαχιστο που μπορω να κανω είναι να θωρακισω την Οργανωση της Καισαριανης..
Διοτι η Καισαριανη δεν είναι μια οποιαδηποτε αθηναικη συνοικια…
Είναι η Αθηναικη συνοικια με τον μεγαλυτερο φορο αιματος και προσφορας από οποιαδηποτε άλλη κατά τον πολεμο του 40 και τον εμφυλιο..
Είναι η ηρωικη Καισαριανη με διαφορα από την Δευτερη!!!…
Η Καισαριανη εχει μια ιστορια που για την Αριστερα πρεπει να είναι ιερη και να την προσκυναει ευλαβικα…
Σ αυτή λοιπον την ΟΒ λαμογια γιοκ…
Αμα μαζεψουμε κανενα φραγκο και κανουμε γραφεια γιατι τωρα μαζευομαστε στα καφενεια της περιοχης απεναντι από την πορτα θα βαλω μια τεραστια ταμπελα που θα γραφει «Οξω πουστη απ την παραγκα!!!»
Και θαχω προχειρα και κανα δυο γιαουρτια στο ψυγειο…
Αν μου προκυψει λαμογιο και δεν το γιαουρτωσω να μην με λενε Τεν Τεν!!!
Αυτό μπορω, αυτό θα κανω, η Ροζα βοηθος και εγω θα ειμαι εδώ, να κραζω και να αισηχτηριαζω, σαν υστερικια, κακια, μαυρη, κουκουβαγια!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Φεβ 11, 2012 7:11 pm

Διαβαστε επειγοντως αυτο...Η λύση στην κρίση χρέους: 1 ΔΡΧ = 1000 ευρώ

http://myjoomla.dilios.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=161:-1-1000-&catid=34:economy&Itemid=58
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Φεβ 11, 2012 6:33 pm

Πολυ καλο το αρθρο παπασουζα,

Η προταση κλειδι στην ολη ιστορια ειναι η παρακατω

Οι χρηματοπιστωτικές αγορές έχουν μία σίγουρη μέθοδο για να προβλέπουν το μέλλον – το δημιουργούν χειραγωγώντας το, με μοναδικό σκοπό την κερδοφορία τους.

Χειραγωγουν οι τραπεζιτες το μελλον της ανθρωποτητας κερδοσκοπικα γνωριζοντας μαλιστα οτι οι χρηματοπιστωτικες κρισεις ειναι αναποφευκτες και εκδηλωνονται ανα δεκαετια.
Απο το μεγαλο κραχ του 1929 και μετα επαναλαμβανονται σε περιοδους ειρηνης με αυτη την συχνοτητα.
Στις περιοδους πολεμων δε το συζηταμε καν, η κονομα των τραπεζων ειναι ασυληπτη.
Εξαλου οι δυο παγκοσμιοι πολεμοι που προηγηθηκαν εκτιναξαν τις τραπεζες σε δυσθεωρητα οικονομικα μεγεθη. Η Deutche Bank σημερα σα μεγεθος εισουται με το 160% του ΑΕΠ της Γερμανιας!!!

Γνωριζουν επομενως οι τραπεζιτες πως θα χειραγωγησουν κερδοσκοπικα την παγκοσμιοποιημενη οικονομια και γνωριζουν οτι οι κρισεις αυτες θα προκυψουν ως αποτελεσμα της ανεξελεγκτης δρασης τους και θα επηρεασουν αρνητικα τις ζωες δισεκατομυριων ανθρωπων σε ολο τον πλανητη. Παρ' ολα αυτα η οικονομια της ελευθερης αγορας κι καπιταλισμος παραμενουν στο απυροβλητο επειδη η κοινη γνωμη χειραγωγειται επισης, μεσω των ΜΜΕ που ελεγχουν ή τους ανηκουν.

Κι ενω κοβουν χρημα χωρις πραγματικο αντικρυσμα και δημιουργουν μια απιστευτη φουσκα υποτιθεμενης προοδου και αναπτυξης, οταν σκασει η φουσκα και καταρευσουν οι εθνικες οικονομιες οι τραπεζιτες μεταφερουν το προβλημα στους κρατικους προυπολογισμους των χωρων αναγκαζοντας τις κυβερνησεις που σπονσοραρουν (250 εκ. σε Πασοκ και ΝΔ τις προηγουμενες εκλογες) να επιβαλουν σκληρα δημοσιονομικα μετρα για να μαζεψουν χρημα το οποιο στη συνεχεια δινουν στις τραπεζες ως βοηθεια, με γελοιες δικαιολογιες περι διευκοληνσης της ρευστοτητας ή στηριξη της αναπτυξης που ειναι στην πραγματικοτητα ΑΤΟΚΑ με ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΧΡΗΜΑΤΑ!!! Αυτα τα χρηματα στη συνεχεια μας τα δανειζουν σε μας τους πολιτες με ΑΚΟΜΑ ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ ΛΟΓΩ ΚΡΙΣΗΣ!!! Φρεσκο το παραδειγμα με την οικονομικη βοηθεια του Γκαπ υψους 24 δις ευρω το καλοκαιρι του 2010


Παρ'ολα αυτα διαφωνω με την παρακατω προβλεψη

Δηλώνει λοιπόν στάση πληρωμών, χωρίς την έξοδο της χώρας από τη ζώνη του Ευρώ, αφού κανένας δεν την υποχρεώνει. Γνωρίζει άλλωστε ότι, εάν υιοθετήσει τη δραχμή, η υποτίμηση που αμέσως μετά θα ακολουθήσει, θα υπερδιπλασιάσει το εξωτερικό χρέος της Ελλάδας, ιδιωτικό και δημόσιο – σε ιλιγγιώδη επίπεδα, τα οποία θα ξεπερνούσαν ακόμη και το 500% του ΑΕΠ της, από 265% σήμερα (η ΕΕ ευτυχώς δεν επιμένει στη δραχμή, γνωρίζοντας τον τεράστιο κίνδυνο διάλυσης της, από μία τέτοια ενέργεια).

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν θα αφησουν οι Ευρωπαιοι την Ελλαδα να παει σε σταση πληρωμων οσο παραμενει στην Ευρωζωνη λογω του κινδυνου καταρευσης ολου του οικοδομηματος του Ευρω. Θα δεχτουμε αφορητες πιεσεις να παραμεινουμε διασωληνομενοι στο δικο τους μηχανημα οξυγονου προκειμενου να ειμαστε απολυτα ελεγχομενοι.
Οσον αφορα την υποτιμηση της δραχμης και την εκτιναξη του χρεους, αυτο θα συνεβαινε αν η χωρα δεν διαμαρτυρωταν τα χρεη της. Το μεγαλυτερο μερος του χρεους ειναι απεχθες επειδη αποτελει χρηματοδοτηση για την καλυψη πανωτοκιων και τοκων παλαιοτερων δανειων που συναφθηκαν με εξωντοτικους για τη χωρα ορους. Αρα η επιστροφη στο εθνικο νομισμα θα γινει αφου μειωθει το χρεος σε επιπεδα που θα ειναι πραγματικα βιωσιμο. Η υποτιμηση της δραχμης δεν θα επηρεασει το εξωτερικο χρεος περισσοτερο απο οτι συνεβαινε τοτε που η δραχμη ηταν το Ελληνικο νομισμα. Αρα και οι συνεπειες που θα εχει η εξυπηρετηση του εξωτερικου χρεους δε θα ειναι τετοιες που θα απειλουν τη χωρα με αφανισμο επειδη θα ειναι προβλεπομενες κατα τη διαπραγματευση μειωσης του κατα 70% ή και 80%.
Υπαρχει ψηφισμα του ΟΗΕ που προστατευει χωρες που απειλουνται με απωλεια της εθνικης τους κυριαρχιας λογω χρεωκοπιας ή εξωτερικου δανεισμου και τους δινει το δικαιωμα να κατευθυνουν ολες τις προσπαθειες ανορθωσης της χρεωκοπημενης οικονομιας στην εξασφαλιση της επιβιωσης του λαου ΕΝΑΝΤΙ της εξυπηρετησης των δανειακων τους υποχρεωσεων.
ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφη στη δραχμη   Επιστροφη στη δραχμη - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Φεβ 11, 2012 9:40 am

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επιστροφη στη δραχμη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
AntiContra :: Πολιτική-
Μετάβαση σε: