AntiContra
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Ολικη Ελευθερια Λογου
 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» 90 χρονια πριν
90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤετ Ιουν 11, 2014 10:36 pm από vangelis70

» ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ by Ten-Ten
90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤρι Φεβ 26, 2013 5:01 pm από PAOK RE

» Παραγκα revisited..
90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΚυρ Σεπ 23, 2012 11:23 pm από PAOK RE

» Επιστροφη στη δραχμη
90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤρι Μαρ 13, 2012 12:54 am από PAOK RE

» ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων
90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΚυρ Ιαν 08, 2012 3:55 am από ThouVou2008

» Contra τελος!
90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤρι Ιουν 21, 2011 10:40 pm από gang

» Αλλαγες στο FORUM (σκασμος Θεμακο, δεν ειναι blog)
90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΚυρ Ιουν 12, 2011 7:41 am από PAOK RE

» Γεια σας αλανια
90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΚυρ Μαρ 27, 2011 6:49 pm από vangelis70

» Ξεκαρδιστικο
90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΣαβ Ιαν 01, 2011 2:43 pm από Yaro

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Δημόσια συζήτηση
Affiliates
free forum

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

 

 90 χρονια πριν

Πήγαινε κάτω 
+2
PAOK RE
gang
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΠεμ Φεβ 02, 2012 3:21 pm

"Το καρτέλ των κομμάτων της Βουλής εισέπραξε επιχορήγηση 49 εκατ. Ευρώ το 2010 και 54 εκατ. Ευρώ το 2011. Ενώ μειώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις, τα κόμματα της Βουλής αυξάνουν την επιχορήγηση που παίρνουν και ζητούν την διαπραγμάτευση της ρύθμισης των δανείων τους με την μεσολάβηση του κράτους. Δηλαδή θέλουν το κράτος να εγγυηθεί τα θαλασσοδάνειά τους; Εδώ..
φαίνεται σε όλο το μεγαλείο της η συμπαιγνία των κομμάτων του καρτέλ. Το σύνθημά τους «ενωμένοι, όλοι μαζί τα τρώμε». Στο μεταξύ, δεν γνωστοποιούν πόσα ενθυλακώνουν από την διαπλοκή με τους εθνικούς εργολάβους και προμηθευτές. Προφανώς δεν υπάρχει φιλότιμο!!!!!!!!!"


Την μονη απαντηση που θελω,ειναι αν κατουρησε η Κιρκη,τωρα που την πηγες βολτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΠεμ Φεβ 02, 2012 11:02 am

Θα απαντησω μωρη σουπια!!!
Τωρα παω την Κιρκη βολτα....
Παντως προκαταβολικως σε πληροφορω οτι εισαι για μιαν ακομη φορα λαθος....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΠεμ Φεβ 02, 2012 9:24 am

Κατσε ρε Δεκαδεκα γιατι με μπερδεψες λιγο.
Ολα βεβαια οσα αναφερεις,ειναι ξεκαθαρα και κατανοητα,εκτος του σημειου που πηγες να μαζεψεις το εικοσαρικο απο τον κυρ Λυκουδη,τον αντ Αυτου.
Οι συντροφοι σου ξαφνιαστηκαν επειδη πηγες να εισπραξεις απ τον εν λογω κυριο?
Ο Λυκουδης ξαφνιστηκε,με το δικαιο του βεβαια,αφου δεν ειναι μαθημενος να πληρωνει,οταν τρωει και πινει.
Τα συντροφια σου ομως γιατι?
Ελπιζω να τους εξηγησες,πως στις σκηνοθετημενες συγκεντρωσεις-συνεστιασεις,οπου γινεται καταμετρησις των αμνων που επιπροβατωνουν το μαντρι,καλο θα ειναι τα εξοδα να αναλαμβανουν αυτοι που τουλαχιστον εχουν και αμεσο οικονομικο συμφερον...
Ο κυρ Φωτης(και οχι μπαρμπαφωτης),ο Γρηγορακλας,και κατι τζαμπατζηδες τυπου Λυκουδη, θα τσεπωσουν απο τον δυσμοιρο κρατικο κορβανα,εκατομμυρια ευροπουλα,μονο και μονο επειδη θα μπουν στη Βουλη,στις επομενες εκλογες.
Αν αυτες γινουν ποτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤετ Φεβ 01, 2012 11:09 pm

Για σου ρε Βανζελ αδιαφθορε!!!
Ποιος εισαι ρε ο Στεφανος Χιος εισαι???
Τελος παντων παμε σε κατι που με χαροποιει διοτι τον Βαγγελα δεν τον παιρνω στα σοβαρα και εξ αλλου εχω δεσμευθει να του απαντω με ποιησιν…
Σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω με το Γκαγκακιον…
Πραγματι καθενας κρινεται από τις πραξεις και όχι τις εξαγγελειες η τις προθεσεις…
Και φυσικα εγω θα ειμαι ο πρωτος που θα κραξω και δεν κολωνω με τιποτε…
Ηδη εγω κραζω…
Και αν θελετε να το διαπιστωσετε πηγαινετε μεσω Γκουγκλ στην Ananeotiki.gr την διαδυκτιακη εφημεριδα του κομματος και ψαξτε στην στηλη «σχολια» καθως και κατω από τα αρθρα που θα βρειτε στην δεξια στηλη…
Συχνα πυκνα υπαρχουν σχολια με την υπογραφη Τεν Τεν διαβαστε τα και θα δειτε από ποια πλευρα βλεπει τα πραγματα ο Τεν Τεν…
Μια που τοφερε θα σας πω και μια ιστορια…
Καναμε μια συνεστιαση στην Καισαριανη…
Μαζεψαμε 70 ατομα 68 πληρωσαν επι 20 ευρα το ατομο περιλαμβανομενου φαγητου , ποτου και φαγητου..
Ηταν να ελθει ο Μπαρμα Φωτης αλλα ηταν η βραδυα που επερνε εμπιστοσυνη ο Παπαδημος μιλαγε στην βουλη και δεν ηλθε και αντ αυτου εστειλε τον Γραμματεα τον Σπυρο Λυκουδη…
Μου ανεθεσαν να μαζεψω τα εικοσαρικα…
Στον Λυκουδη μου ειπαν μην παρεις δεν είναι σωστο…
Δεν ειστε καλα τους απαντησα και ποιος είναι ο Λυκουδης και τι ειμαι εγω σπονσορας της πολιτικης καριερας του ???Οχι μονο θα πληρωσει αλλα και πρωτος???
Τον πλησιασα και του ειπα «Συντροφε το εικοσαρι»
Ξαφνιαστηκε και μου ειπε ότι με βρισκει επιθετικο…
Του απαντησα ότι δεν ειμαι επιθετικος αλλα τυπικος και αφου σε λιγο θα ζηταγα το εικοσαρι από ατομα που πιθανο να ηταν ανεργα η απορα πρωτοι επρεπε να πληρωσουμε αυτος και εγω για παραδειγμα..
Ξαναξαφνιαστηκε και μου ειπε ενταξει αλλα δως μου και συ κατι..
Του εδωσα μια προσκληση και του πηρα το εικοσαρι…
Ρε αθεοφοβε μου ειπαν οι δικοι μου θα επερνες εικοσαρι και στον Φωτη???
Γιατι υπαρχει εστω και μια στο εκαττομυριο αμφιβολια τους απαντησα…
Αυτά για τον Βαγγελα που εκτος των ανακριβιων που γραφει κατά κορον νομιζει ότι ειμεθα χειροκροτητες..
Αμ δεν ειμεθα συνεργαζομενοι ειμεθα…
Σο μονο που εχει ένα σχετικο δικιο αν και υπαρχουν οι θεσεις του κομματος είναι ότι δεν είναι ταξινομιμενες και τοσο καθαρες και ξαστερες οσον θα τις ηθελα και εγω…
Και αυτό το εχω πει το εχω γραψει και το φωναζω διαρκως διοτι από εκει εξαρταται το στιγμα μας και πρεπει να είναι καθαρο..
Όχι πως δεν μπορω να πω δεκα θεσεις αλλα τις ηθελα και εγω πιο τσεκουρατες…
Οσο για την συνεργασια με το ΠΑΣΟΚ στις Δημοτικες θα διαφωνησω…
Κατ αρχην συμφωνα με την ιδεολογια του κομματος οι κάθε φυσεως οργανωσεις και οι Δημοτικες πρεπει να είναι ανεξαρτητες απο τα κομματα..
Το κομμα προτεινει, τα μελη του εργαζονται μεσα στις οργανωσεις αυτές ,αλλα δεν ανακατευεται με την διοικηση την λειτουργεια και τις αποφασεις τους που πρεπει να είναι αυτονομες και να εξυπηρετουν τα συμφεροντα τους με την καλη εννοια και όχι τα συμφεροντα του κομματος…
Ετσι και οι Δημοτικες παραταξεις οφειλουν να είναι αυτονομες…
Το κομμα προτεινει τα μελη του μετεχουν αλλα δεν επεμβαινει στα εσωτερικα τους…
Θεωρητικα επομενως μια δημοτικη παραταξη κατεβαινει στους δημοτες και το κομμα προτεινει ποια κατά την γνωμην του είναι η καλυτερη επιλογη στην οποια προφανως συμμεχουν μελη του χωρις όμως να είναι υποχρεωτικο η απολυτο και χωρις να παρεμβαινει στην λειτουργεια της..
Τοιουτοτροπως η ΔΗΜΑΡ πρωτη αυτή προτεινε στην Αθηνα Κομινη και στην Θεσσαλονικη Μπουταρη…
Το ότι μετα το ΠΑΣΟΚ για δικους του λογους ακουμπησε επανω σ αυτές τις υοψηφιοτητες δεν ηταν κατι που μπορουσε η επρεπε να το αποτρεψει συμφωνα με την ιδεολογια της..
Στην υπολοιπη Ελλαδα οπου μπορουσε κατεβηκε μονη της..
Σαν νέο κομμα όμως δεν ειχε την δυνατοτητα να το κανει σ ολη την Ελλαδα…
Επομενως καλως η κακως για να βγαλουν καποιο δικο τους στο δημοτικο συμβουλιο, για να δωσουν σημειο ζωης, η δεν ξερω εγω τι, οι οργανωσεις βασεως [που ομολογημενως δεν είναι σε καλη κατασταση] αποφασησαν αβιαστα και δημοκρατικα πως ηθελαν η επρεπε να υποστηριξουν την ταδε παραταξη που στην συντριπτικη της πλειοψηφεια ηταν αυτή που υποστηριζε και το ΠΑΣΟΚ…
Το κομμα ουτε μπορουσε ουτε επρεπε να αμφισβητησει αυτή την αποφαση εάν θελει να λεγεται κομμα των μελων και της βασης και όχι αρχηγικο και κορυφης….
Αρα δεν φταιει το κομμα ουτε γενικη ντιρεκτιβα υπηρξε ότι συνεργαζομεθα αποκλειστικα και μονο με παραταξεις που υποστηριζει το ΠΑΣΟΚ…





ΥΓ…Βανζεεεελ….Βανζεεεεελ παιδι μου!!!!
Πιασε μιαν επαναστασιν με μπολικο σοροπι και σαντυγι παιδι μου Βανζελ!!!
Ναι…Ναι…από αυτές τις ωραιες τις ατομικες που εχεις στο ψυγειο!!!
Όχι παιδι μου δεν θα την παρω σπιτι…
Εδώ θα την απολαυσω ευθυς και παραχρημα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤετ Φεβ 01, 2012 5:09 pm

Γιατι αγαπητε Γκαγκ, θα ειμαστε ξανα στο ιδιο εργο θεατες και στις επομενες εκλογες
Το προβλημα δεν ειναι τα προσωπα αλλα οι θεσμοι, οι διατρητοι θεσμοι του συστηματος και η δομη του κοινοβουλευτισμου.
Κι ο μπαρμπα φωτης που ειναι ανοιχτος σε συνεργασιες ξερει καλα οτι το αυριο της Ελλαδας το καθοριζουν οι ξενοι.
Θα μπει σε κυβερνηση συνεργασιας να τους λεει τι? Πως σηκωνει μπαιρακι?
Αφου εχει αποδεχτει τη λιτοτητα που μας επεβαλαν, εχει αποδεχτει το απεχθες Ελληνικο χρεος που δεν εχει καταμετρηθει ποτε επισημα και δεν γνωριζουμε τι αφορα, εχει αποδεχτει την τροικα και το ΔΝΤ ως παραγοντες καθορισμου της οικονομικης πολιτικης και της εξωτερικης πολιτικης.
Που στο μπουτσο θα διαφωνησει δηλαδη? Που θα σηκωσει μπαιρακι? Στο πως το τριβουν το πιπερι οι καλογεροι?
Αφου ειναι εις γνωση του ολα αυτα, ποιους κοριδευουν τελικα με τις αδειες υποσχεσεις τους και τα ξυλινα λογια?

Διαβασα και την συνεντευξη του στα ΝΕΑ που μας τη μοστραρησε κι ο δεκαδεκας με φανφαρες λες και δεν την ειχαμε παρει χαμπαρι.
Ενα σημειο κλειδι, θα αντιταξει λεει αναπτυξη στη λιτοτητα.
Ο δημοσιογραφος ασχετος απο οικονομικα προφανως δεν τον πηρε με τις πετρες μολις το ακουσε...
Ποια αναπτυξη ρε μπαρμπαφωτη? Γιατι δε μας λες συγκεκριμμενα τι μετρα θα παρεις?
Για αναπτυξη φωναζει ο Σαμαρας ο Γκαπ κι ο Μουσολινι με τη φραντζα...
Πλακα κανουμε τωρα? Ειναι για φαπες ο ανθρωπος...

Θα σου πως εγω τι απομενει για αναπτυξη σε μια χωρα με πληρως υποβαθμισμενη υπαιθρο, κατεστραμενο σχεδον τον πρωτογενη τομεα παραγωγης και ανυπαρκτη βιομηχανια....γενικο ξεπουλημα απομενει....λιμανια, αεροδρομια, οδους και γεφυρες, ΔΕΚΟ ολα θα τα βγαλουν στο σφυρι για να φερουνε στη χωρα ξενα κεφαλαια..... και αν ειναι μαγκας ο δεκαδεκας που το παιζει υποστηρικτης του εφικτου ας μας φερει συγκεκριμμενες προτασεις του μπαρμπαφωτη που διαφοροποιουνται απο εκεινες των δεξιων να τις ξεσκονισουμε αυτες αλλα και τον ιδιο τον ξεκατινιαστη.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤετ Φεβ 01, 2012 4:41 pm

Σιγουρα θα εχει τα ηθικα του διλληματα ο μπαρμπα Φωτης..τις αναστολες του, τις ενδοκομματικες κρισεις του.
Θα' χει ομως αγκαζε τον κουβα με το μελι για παρηγορια...
Κι εχει ηδη ως αλλοθι την συγκαταβαση της αμμετοχης πλειοψηφιας
Ο'τι πει το 51% μεσα κι ο μπαρμπα Φωτης...
Το ειπε κι ο δεκαδεκας
Θα παμε με την πλειοψηφια!
Την πλειοψηφια που μεχρι χθες ητανε στη ρεμουλα, στη διαφθορα και την κομματικη πελατεια..
Εχεις την εντυπωση οτι η πλειοψηφια αλλαξε μυαλα?
Τα ιδια σκατα κουβαλανε μεσα στο κεφαλι τους...]
Κι οταν θα ζητησουν μια απ' τα ιδια οι μπαρμπαφωτηδες αυτης της χωρας θα ξεσκιστουν να τους εξυπηρετησουν
Ενεκα τον κουβα με το μελι
Ολα τα γιατρευει!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gang




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤετ Φεβ 01, 2012 3:54 pm

Κοιτα Βαγγελη.Και εγω θεωρω την ΔΗΜΑΡ,ενα εν δυναμει οχειρο-αλλοθι της μνημονιακης πολιτικης ,στα νεα επεισοδεια που θα παιχθουν επι της οθονης προσεχως.Αυτο ομως μελλει να αποδειχθει.
Δηλαδη αν τελικα συνεργασθει σε προσεχη κυβερνητικα σχηματα,με ποιους ακριβως θα συνεργασθει και μεχρι ποιου σημειου θα φθασει αυτη η συνεργασια.Ετσι και αλλιως μεσα σε ενα πολιτικοκοινωνικο καθεστως,γενικευμενης πτωχοποιησης,ανεργιας και συνεχως κλιμακουμενης απαξιωσης και εναντιωσης με τις κυριαρχες πολιτικες,που στο αμεσο μελλον θα ενταθει ακομα,μην νομιζεις οτι θαναι και το ευκολοτερο πραγμα να συμμετεχεις σε μια κυβερνηση τετοια.
Ας τα δουμε να πραγματοποιουνται πρωτα ολα αυτα και στην συνεχεια κρινουμε και κραζουμε.Και νομιζω οτι και ο Τεν Τεν πρωτος θα τους κραξει,οπως περιπου εδω στην Λιβαδεια πολλοι πρωην πασοκοι-καποιοι ενταγμενοι στο ΠΑΣΟΚ απο την δεκαετια του 70-πρωτοι απ ολους κραζουν αυτον τον θλιβερο εσμο που καταντησε να ειναι το ΠΑΣΟΚ σημερα.
Εγω εκεινο που εχω να καταλογησω στην ΔΗΜΑΡ,ειναι οτι μεσουντος του μνημονιου συνεργαστηκε με το ΠΑΣΟΚ στην εκλογη δημαρχων σε μεγαλα αστικα κεντρα.
Αν εχεις κανει μια στοιχειωδη αναλυση-προβλεψη,του τι ακριβως ειναι το μνημονιο και τι επιπτωσεις στον λαο θαχει η εφαρμογη του,ε διαβολε με το κομμα που το υπογραψε,το ψηφισε και το υπερασπιζεται πρωι,μεσημερι,βραδυ απο καναλι σε καναλι,οχι για δημαρχο,ουτε για να ορισεις βοηθο βιβλιοθηκαριου στην Δημοτικη βιβλιοθηκη δεν συνεργαζεσαι.
Φτου κακα και τζιζ και κοβεις αμεσως περα.
Και μαλιστα μ ενα ΠΑΣΟΚ,που ηδη βρισκοταν σε προχωρημενη μεταλλαξη σε φασιστογενες αθυρμα προσωπικων και ομαδοποιημενων συμφεροντων.

Καποτε αρχες του 90,διαφωνουσα με εναν φιλο μου τον Γιωργη.Εγω ελεγα οτι ειναι προτιμοτερο ναχουμε στην κυβερνηση ΠΑΣΟΚ παρα Νεα Δημοκρατια.
Ο φιλος μου ελεγε οτι''το ΠΑΣΟΚ ως αυθεντικος εκφραστης στην Ελλαδα της μικροαστικης πολιτικοκοινωνικης ιδεολογιας,στασης και συμπεριφορας ειναι πολυ πιο ευκολο να γλιστρησει σε απολυταρχικες και αντιδημοκρατικες ατραπους,απο την κοινοβουλευτικη δεξια''.Επαληθευθηκε και ναναι καλα το παιδι,οπου και ναναι.
Οπως και ναχει αν ο Κουβελης αποπειραθει να μπλεξει μ ολους αυτους,κατω απο τετοιες συνθηκες σε κυβερνητικα σχηματα η θα αναγκασθει να ανακρουσει πρυμναν και να αποχωρησει η θα αυτογελοιοποιηθει και θα αυτοακυρωθει.
Μεχρι τοτε ας περιμενουμε.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤετ Φεβ 01, 2012 10:55 am

Εγω βεβαια που δεν ανηκω σε κανενα κομμα και δε χρωσταω δανεικα σε κανενα πουστη, δεχομαι αδιαμαρτυρητα ολους αυτους τους επιθετικους προσδιορισμους του δεκαδεκα και των συντροφων αγωνιστων του γιατι μου αποδεικνυουν και με το παραπανω ποσο δικιο ειχα και θα εχω παντα.

Εγω το αμερικανακι, ο παλαιοκουμουνιστης, ο ψευτοεπαναστατης που νιαουριζει στα κεραμιδια δεν υπηρξα μελος η ψηφοφορος κανενος κομματος απο τα 20 χρονια μου και μετα. Σημερα 21 χρονια αργοτερα ειναι μεγαλη μου τιμη να με αποκαλουν ετσι ολοι εκεινοι οι ψευτες και προπαγανδιστες γκεμπελισκοι των κομματων και μη. Ολοι αυτοι που τους φτυνω στα μουτρα 21 χρονια τωρα μου αποδεικνυουν καθημερινα ποσο δικιο εχω επειδη αυτοι οι ιδιοι πρωταγωνιστες του πολιτικου σκηνικου εφεραν τη χωρα μου κοντα στον αφανισμο και εχουν αλλαξει στρατοπεδα σαν πουκαμισα.

Εγω ο αποδεκτης των ψευτοκαταγγελιων τους, των ψευτοιδεολογιων τους, των κενων νοηματος και εργου αντιληψεων τους, ο πολιτικος τους πελατης και οικονομικος τους χρηματοδοτης ειμαι και εχθρος τους ταυτοχρονα. Και τετοιος θα παραμεινω γιατι εγω εχω κατι να υπερασπιζομαι. Κατι που εγω εχω και αυτοι δε θα αποκτησουν ποτε..αξιοπρεπεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤετ Φεβ 01, 2012 10:34 am

Καταπληκτικα τα σεντονακια απο πλευρας ξεκατινιασματος, δεν απανταμε βεβαια στο κεντρικο ερωτημα της συνεργασιας με το ΠΑΣΟΚ της διαφθορας που καταγγελουμε σημερα αλλα φροντιζουμε να βγαλουμε αυτον που ρωταει ψευτοεπαναστατη με παλαιοκομουνιστικες αντιληψεις. Μηπως σας θυμιζει τιποτα αυτο???

Αυτο ειναι σκετη νετη κομματικη προπαγανδα.
Πριν μερικα χρονια ακομα ολοι αυτοι σε εβγαζαν αντιδραστικο πριν ακομα ανοιξεις το στομα σου. Εγινε η αναγκαια προσαρμογη του ορου σε "ψευτοεπαναστατης" τωρα που περασαν απεναντι ολοι αυτοι οι πρωην κατι. Πρωην κουμουνιστες, πρωην συντροφοι, πρωην σοσιαλιστες και παει λεγοντας.

Αν δεν μπορεις να επιτεθεις στα επιχειρηματα επιτιθεσαι σε κεινον που τα θετει προσπαθωντας να τον εξουδετερωσεις ελπιζοντας οτι ετσι θα ακυρωσεις και τα επιχειρηματα του. Κουνια που τους κουναγε. Ολοι οι στρεψοδικες σοφιστες σε ενα κομμα, αυτο του μπαρμπαφωτη.

Αυτο κανει ανεξοδα με μπολικο Παγκαλικο υφος και ο "συντροφος" Ψαριανος που το παιζει μαγκας του πεζοδρομιου αλλα αποφευγει παντα να κατονομασει ποιους εννοει οταν αναφερεται σε π.χ. "κρατικα επιχορηγουμενα γκρουπουσκουλα που θελουν να ανατρεψουν το κρατος". Γιατι δε λες ονοματα ρε μπουλη, μηπως επειδη δεν εχεις τ' αρχιδια? Η μαγκια της καταγγελιας απο τη μια και η κλανια της αοριστιας απο την αλλη. Εμεις μονο κατηγορουμε, ας ψαξουν αλλοι να βρουνε τι και ποιους. Αν αυτο δεν ειναι ψευτομαγκια ...

Αυτη ηταν ομως παντα η διαλεκτικη των ψευτοαριστερων, εκεινων που ειναι προοδευτικοι μονο στα λογια, στην πραξη θα τα βρουνε με το ΠΑΣΟΚ για την επαυριο. Συνεργαζομαστε λεει με ολους εφοσον υπαρχει συγκληση αποψεων....το λενε αυτο επειδη γνωριζουν καλα οτι οι ολες οι αποψεις συγκλινουν οταν το αποφασισουν αυτοι που τις εκφραζουν. Ειναι απο καουτσουκ και τεντωνουν και χαλαρωνουν οσο χρειαζεται για να ταιριαξουν με των αλλων. Δε δεσμευονται ποτε για συγκεκριμμενα εργα, για συγκεκριμμενα μετρα. Δεσμευονται ομως και με το παραπανω οτι θα μετεχουν στην εξουσια αυριο γιατι αυτος ειναι ο αντικειμενικος τους σκοπος.

Ο μπαρμπαφωτης συγκεκριμμενα δεν ειχε προβλημα στο Συριζα μεχρι που εχασε το αρχηγηλικι απο το Τσιπρα. Τοτε θυμηθηκε οτι εχει ιδεολογικες διαφορες και την εκανε με ελαφρα για τον επομενο βατηρα της εξουσιας. Κι οπως λενε και στο χωριο μου "αν θες να κανεις δουλεια καλη κανε την μονος σου" γι αυτο και ξεπεταξε σε χρονο ντε τε καινουριο κομμα με αυτον αρχηγο και ιδεολογια Συριζα σε καινουριο περυτιλιγμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤετ Φεβ 01, 2012 12:09 am

Βανζελ παρε και μια συνεντευξη του γρηγορη ναχεις...

"Αριστεροδεξιά λαμόγια αυτοί που θέλουν την επιστροφή στη δραχμή»

Υποστηρίζει ότι η Δημ. Αρ. πρέπει να στηρίξει μια αλλαγή πλεύσης με ανάπτυξη, θεωρεί ότι ήταν επιβεβλημένη η υπογραφή από τον Α. Σαμαρά και πιστεύει ότι δεν πρόκειται να γίνουν εκλογές στις 19 Φεβρουαρίου

Υπέρ της υπογραφής των δεσμεύσεων τάσσεται ο βουλευτής της Δημοκρατικής Αριστεράς Γρ. Ψαριανός, ενώ στην κριτική που δέχεται και από συντρόφους του κόμματός του απαντά: "Με πορδές δεν βάφονται αβγά". Λέει "όχι" στους "συνδικαλισταράδες της συμφοράς", ενώ για τους "πολίτες" λέει ότι ψήφισαν παρά φύσιν "πουτάνες" και μάλιστα κακοπληρωμένες.

-Ποιοι είναι "τζάμπα μάγκες";

Οσοι κάνουν πολιτική μπλα μπλα, όσοι πουλάνε εξέγερση, επανάσταση και μεγαλοϊδεατισμούς εκ του ασφαλούς, όσοι βγαίνουν στα κεραμίδια νιαουρίζοντας ή τσιρίζοντας κι όταν τους πεις "έλα να μας δώσεις τα φώτα σου", κάνουν τον Κινέζο. Επίσης αυτοί που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, που μαξιμαλίζουν με τη βεβαιότητα ότι αυτά που λένε δεν γίνονται κι έτσι αποβλέπουν μόνο στο να εισπράξουν, εκλογικά ή όπως αλλιώς, τη δυσαρέσκεια των αγανακτισμένων, των αδικημένων ή των ανόητων που χάφτουν μεγαλοστομίες και θεατρινίστικα τσαμπουκαλίκια.

Μάλιστα, μερικοί τέτοιοι "μάγκες" πολύ συχνά δεν είναι καθόλου "τζάμπα". Είναι καλοαμειβόμενοι ή ακριβοπληρωμένοι. Σαν κάτι γκρουπούσκουλα που τσιμπάνε κρατικές επιχορηγήσεις για να οργανώσουν "την ανατροπή του κράτους", που τους χαρτζιλικώνει και γελάει μαζί τους γιατί και γραφικοί είναι και ακίνδυνοι και τους χρησιμοποιεί ως "δημοκρατικό άλλοθι". Ισως και ως προβοκάτορες, μερικούς. Ή όχι;

-Δηλώσατε ότι "όταν ο δικομματισμός καταρρέει, η Αριστερά κρύβεται στην τουαλέτα". Κατά τη γνώμη σας έχει μέλλον σήμερα ένα κυβερνητικό σχήμα που στηρίζεται από την Κεντροαριστερά;

Δεν είναι δικό μου αυτό, του Χατζόπουλου γελοιογραφία ήταν, μ' άρεσε και το 'κλεψα! Αλήθεια δεν είναι; Μάλιστα ένα συντροφάκι "συριζικό" με ρώτησε αν "όταν πήγα στην τουαλέτα για να μην καταψηφίσω την κυβέρνηση Παπαδήμου είδα εκεί καμιά Αριστερά". Οχι, δεν την είδα, γιατί δεν πήγα στων γυναικών! Οσο για κεντροαριστερές κυβερνήσεις, δεν θα έχουν μέλλον αν επαναληφθούν λάθη που είδαμε π.χ. στην Ιταλία. Εχουμε δρόμο ακόμα, εδώ στην Ελλάδα, για να το πετύχουμε σωστά.

Η Δεξιά είναι καταστροφή, φάνηκε παντού και στην Ευρώπη σήμερα το βλέπουμε. Απ' τις "λαϊκές δημοκρατίες" προτιμότερα είναι τα λαϊκά τραγούδια, στις Κορέες, στις Κίνες, στις Κούβες τα "χαΐρια τους τα είδαμε" - που έλεγε κι η γιαγιά μου. Αλλο τίποτα έχει να προτείνει κάποιος; Η δική μας Αριστερά πρέπει να επεξεργάζεται κυβερνητικές προτάσεις για μεγάλες προοδευτικές μεταρρυθμίσεις και αλλαγές. Μακριά απ' τις μαϊμουδιές και τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα του ΠΑΣΟΚ.

-Ο κ. Κουβέλης κάλεσε τον Αντώνη Σαμαρά να μην υπογράψει. Εσείς ταχθήκατε υπέρ της υπογραφής των δεσμεύσεων;

Υπέρ της υπογραφής των δεσμεύσεων τάχθηκαν και υπέγραψαν κιόλας -κι είπαν κι ένα τραγούδι, μερικοί μερικοί- όσοι έφεραν τη χώρα στον γκρεμό. Ηταν επιβεβλημένο και αναγκαστικό. Δεν μπορούσε, εδώ που είμαστε, που μας έφεραν και που κι εμείς δεν είμαστε άμοιροι ευθύνης, να γίνει αλλιώς, σε αυτή τη φάση. Η άλλη εκδοχή είναι η επιλογή της απόλυτης χρεοκοπίας και της καταστροφικής επιστροφής στη δραχμή, που διάφοροι αριστεροδεξιοί και πολλά λαμόγια και ξεφτίλες πατριδοκάπηλοι και άλλοι κερδοσκόποι προβάλλουν ως "σωτήρια λύση".

Εμείς, η Δημοκρατική Αριστερά, θα καταψηφίσουμε και θα αγωνιστούμε ενάντια σε όσα διαλύουν την κοινωνία και εξαθλιώνουν τον κόσμο, βαθαίνουν την ύφεση, παράγουν ανεργία, γονατίζουν τα δικαιώματα και τις κατακτήσεις, και θα το κάνουμε μαζί με όλους τους ευρωπαϊκούς λαούς και όχι έξω απ' την Ευρώπη.

Και θα προτείνουμε και θα στηρίξουμε μια δίκαιη κατανομή των βαρών και αλλαγή πλεύσης με ανάπτυξη. Σήμερα, το χειρότερο που συμβαίνει με τη χώρα μας είναι ότι δεν παράγει τίποτα.

-Ποια είναι η γνώμη σας για τον κ. Παπαδήμο; Πιστεύετε ότι αυτή η κυβέρνηση έχει χρονικό ορίζοντα το τέλος Φεβρουαρίου;

Δεν έχω ούτε κακή ούτε καλή γνώμη. Είμαι κι εγώ και επιφυλακτικός και "προκατειλημμένος" με τους ανθρώπους των τραπεζών και της νεοφιλελεύθερης καταστροφικής πολιτικής. Οχι με τον συγκεκριμένο άνθρωπο, αλλά με όλα αυτά τα φίδια που ένας ανθρωποβόρος καπιταλισμός επωάζει και τρομάζει ακόμα κι ίδιος με την αδηφαγία τους. Η κυβέρνηση αυτή έχει συγκεκριμένο στόχο, είναι περιορισμένης ευθύνης, δεν μπορεί να κάνει μακρόπνοους σχεδιασμούς -δεν έχει και νομιμοποίηση γι' αυτό-, αλλά δεν πρόκειται να γίνουν εκλογές στις 19 Φεβρουαρίου.

Θα παραμείνει μέχρι να "ολοκληρώσει τον λόγο ύπαρξής της", κάποιους μήνες πάντως, μετά πρέπει να πάμε σε εκλογές κι ελπίζω να μην ξαναδούμε αυτοδύναμες μονοκομματικές κυβερνήσεις άχρηστων και επικίνδυνων ηγετίσκων. Είμαστε η μόνη χώρα στην Ευρώπη που για 37 χρόνια ψηφίζουμε δύο στρούγκες να "κυβερνάνε" τον τόπο με ψέματα, απάτες, ληστείες, κομπίνες σ' ένα πελατειακό τερατούργημα, στο οποίο μια μεγάλη πλειοψηφία, κάπου 80%, συνέχεται.

-Δεχθήκατε κριτική για τη στάση σας και από συντρόφους σας. Τι τους απαντάτε;

Τίποτα. Εκαστος εφ' ω ετάχθη, ο νοών νοείτω, με πορδές δεν βάφονται αβγά, πούστηδες και παλικάρια γίναμε μαλλιά κουβάρια -παλιά κινέζικη παροιμία-, εκεί που κρεμούσαν οι καπετάνιοι τ' άρματα κρεμάν οι γύφτοι τα ταμπούρλα (Φώτης-copyright), αλλού βαρούν τα κρούταλα κι αλλού χορεύει η αρκούδα, κι άλλες διδακτικές ρήσεις του σοφού (όχι πάντα...) λαού.

-Ποιους θέλετε στο κόμμα και σε ποιους θέλετε να βάλετε "φραγή";

Θέλουμε καθαρούς και σκεπτόμενους ανθρώπους. Οχι λαμόγια, μαυρογιαλούρους που "δραπετεύουν" από τα Ιδρύματα του Πανελλήνιου ΣΟΚ, ανακαινισμένους αυριανιστές, κάτι "συνδικαλισταράδες της συμφοράς" ή μεταπράτες του "σι-φορ-άι", της Siemens! Θέλουμε ανένταχτους αριστερούς και προοδευτικούς που καταλαβαινόμαστε κι ας μη συμφωνούμε σε όλα!

-Εάν γράφατε στίχους, θα γράφατε "να καεί το μπουρδέλο η Βουλή";

Ποτέ δεν θα το έγραφα, ποτέ δεν το πίστευα, είμαι πολιτικό ζώο -σκέτο ζώο, λένε κάτι άσπονδοι φίλοι και σύντροφοι-, οπαδός της δημοκρατίας και του κοινοβουλευτισμού, εχθρός της βίας και της ανίκητης (Wink βλακείας, Ελλην, πατριώτης, μη θρησκευόμενος και ευρωπαϊστής. "Αγαπώ ένα κορίτσι, ένα φίνο γυναικάκι", τέτοιους στίχους ήθελα να γράφω. Οσο για το "μπουρδέλο", το πρόβλημα το 'χουν οι "πολίτες"-πελάτες που ψήφισαν κατά συρροήν, κατ' εξακολούθηση και... παρά φύσιν τόσες "πουτάνες" (με την κακή έννοια, γιατί τις κανονικές τις αγαπάω πολύ και τις σέβομαι...), κακοπληρωμένες μάλιστα -με τους νταβατζήδες τους, με τα όλα τους-, και οι φουκαράδες, οι πελάτες, δεν κατάφεραν ούτε μία επιτυχημένη συνουσία, να το ευχαριστηθούν λιγάκι... Διότι αυτές οι εν λόγω ιερόδουλες "αλλού τρών', αλλού πίνουν κι αλλού πάν' και το δίνουν!"... Ας προσέχαμε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΟΥΤΣΙΑΣ


Πολυ τον παω τον Συντροφο ....
Γιατι ειναι μαγγας ατοφιος ξηγημενος αυθεντικος τα λεει χυμα και τσουβαλατα και βαζει στην θεση τους κατι υπερεπαναστατες του Κωλονακιου και μανιοκαταθληπτικους του υπαρκτου...
Και οφειλω να ομολογησω οτι παντα η σχεδον παντα προσυπογραφω μεχρι τελευταιας κεραιας της αποψεις του Γρηγορακλα ο οποιος ειναι ο πιο αυθεντικος εκφραστης της Ιδεολογιας της Ανανεωτικης Αριστερας...
Και στον τομεα αυτο της συμφωνιας δηλαδη σε διαβεβαιω οτι δεν ειμαι ευκολος ειμαι δυσκολος και μαλλον πολυ δυσκολος...

Τον ψηφησα προσωπικα δεν το μετανιωσα καθολου και θα τον ξαναψηφησω με ευχαριστηση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤετ Φεβ 01, 2012 12:00 am

Eχα προγραμματισμενη μια απαντηση στο Γκαγκακιον αλλα προεκυψε Βαγγελας....
Μου ανεβαζει το αιμα στο κεφαλι και με τσιγκλαει για απαντηση...
Τελος παντων...
Στο Γκαγκακι θελω να πω οτι παρα τις διαφωνιες μας εγω το εκτιμω διοτι πιστευω οτι ειναι αυθεντικο και οχι δηθεν...
Και εγω ολα τα αυθεντικα τα δεχομαι και τα εκτιμω δεν παω τα δηθεν...
Συμφωνω οτι ο καθενας μεταφερει την δικια του αληθεια...
Δεν εχω λογο να πιστευω οτι δεν ειναι ειληκρινης...
Το ιδιο θεωρω και τον εαυτον μου αν και δεν αποκλειεται μερικες φορες να ειμαι και ολιγον τζαναμπετης...
Διαφωνω ομως [οχι που δεν]οτι ειναι πολυ αργα για να αλλαξει καποιος αληθεια...
Ποτε δεν ειναι αργα!!!

Να ελθω τωρα σ αυτον τον ψευτοεπαναστατη τον Βανζελ...
Αυτο το ατομον που το στειλλαμε στην Αμερικην Βαγγελα και μας γυρισε Βανζελ!!!
Πεη ατενσιον Ματμαζελ μαη νεημ ις Βανζελ!!!
Ουαου ου ου ου ου !!!!
Με επροκαλεσεν λοιπον το ατομον με δημοσιευματα που ητε ειναι προβοκατορικα ειτε δεν ισχυουν οπως τα καταλαβαινει ενας Βανζελ...
Προς αποκαταστασιν λοιπον της ταξεως του στελλω πραγμα μην τυχων και διαβασει κα ανοιξει τα ματακια του στα οποια του εχουν ριξει σταχτην!!!
Αν και η περιπτωση του ειναι ανιατος ενω με τον Παπαφιδιν εχω ολιγας ελπιδας...
Παρα υλικο ναχεις να το φχαριστηθεις!!!

Τη Δημοκρατική Αριστερά δεν την αφήνει αδιάφορη η κυβερνητική εξουσία, δηλώνει σε συνέντευξή του ο Φώτης Κουβέλης, απαντώντας μάλιστα θετικά στο ερώτημα εάν μετά τις εκλογές η Δημοκρατική Αριστερά θα συνεργαζόταν με το ΠΑΣΟΚ και άλλες κεντροαριστερές δυνάμεις.
Μιλώντας στα Νέα Σαββατοκύριακο προσθέτει ότι οι συνεργασίες είναι θέμα πολιτικού περιεχομένου και τονίζει ότι ο ίδιος δεν θα μπορούσε να συνυπάρξει σε μια κυβέρνηση με τις απόψεις του Λαϊκού Ορθόδοξου Συναγερμού.
Δηλώνει ότι θα ψηφίσει μέτρα της κυβέρνησης Παπαδήμου, εάν αυτά είναι σωστά, ενώ ερωτηθείς ποια είναι η γνώμη του για τον νέο πρωθυπουργό απαντά ότι είναι θετική. Μιλώντας για την κυβέρνηση, αναφέρει ότι οι 49 υπουργοί μαρτυρούν τον συμψηφιστικό της χαρακτήρα.
Τέλος, ερωτηθείς γιατί δεν έδωσε ψήφο εμπιστοσύνης στον Λουκά Παπαδήμο απαντά ότι «ήταν μια επιλογή στο πλαίσιο του συντηρητικού τόξου του πολιτικού συστήματος. Η συγκρότηση αυτού του τόξου απέκλεισε εκ των προτέρων τις άλλες πολιτικές δυνάμεις και τούτο ανεξάρτητα από το τι θα έπρατταν οι άλλες πολιτικές δυνάμεις».
Αγαπητε μου επαναστατημενε Βανζελ….
Νομιζω ομως οτι καπου ταχεις μπλεξει τα επαναστατικα σου ενστικτα….
Διοτι εγω δεν βλεπω τιποτε παραλογο η" μη επαναστατικο" στα ανωτερω...
Και φυσικα την ΔΗΜΑΡ δεν πρεπει να την αφηνει αδιαφορη η κυβερνητικη εξουσια και αν νομιζεις οτι αυτο ειναι "μη επαναστατικη"σταση ενω επαναστατικη σταση ειναι το "οχι σε ολα" και η αυτοικανοποιησις μεσω της επαναστατικης γυμναστικης τοτε διαφωνουμεν και φυσικα εχεις λαθος…
Διοτι η συνεργασια ειναι μεσα στην ιδεολογια και το πολιτικο κυτταρο της δημοκρατικης Αριστερας...
Η Οποια αφου λεει οτι στοχευει παντα στην συμφωνεια του 51% των πολιτων οφειλει και εχει καθηκον να συνεργαζεται με ολους μα με τα παντα ολα που λεει και ο Αλεφαντος βασει καποιων αρχων και προυποθεσεων που δια εμπεδωσιν στις αναφερω οπως προχειρα τις θυμαμαι .......
Οφειλει να πραγματοποιει συνεργασιες αρχων και οχι ευκαιριακες θεσηρικες προς αποκομησιν προσωπικων οφελων και τιτλων με γνωμονα παντα την εξυπηρετηση των λαικων συμφεροντων και οχι προσωπικων φιλοδοξιων...
Οφειλει να κανει συνεργασιες βασει σαφους και καθορισμενης προγραμματικης συγκλησης...
Οφειλει να κανει συνεργασιες βασει διπλου χρονοδιαγραμματος [δηλαδη ποσο θα διαρκεσει η συνεργασια και ποσο καιρο θα συζηταμε να δουμε εαν υπαρχουν οι προυποθεσεις πραγματοποιησης της]
Οφειλει να κανει συνεργασιες πανω στο τραπεζι και με πληρη διαφανεια ...
Οφειλει να κανει συνεργασιες με φερεγγυους συνεργαζομενους με αλληλοσεβασμο της ισοτιμιας και αυτονομιας των συνεργαζομενων μερων...
Οφειλει να μην τα κανει ολα αυτα σε προεκλογικη περιοδο διοτι αμαυρωνει την φυσιογνωμια και την ιδιαιτεροτητα του χωρου....
Με αυτες λοιπον τις προυποθεσεις η ΔΗΜΑΡ οφειλει και πρεπει να κανει συνεργασιες οχι με την κεντροαριστερα και τις αποδεσμευομενες δυναμεις του ΠΑΣΟΚ υπο την οποιαδηποτε τυχων ηγετικη τους εκφραση αλλα και με οποιονδηποτε αλλον πληρει τις προυποθεσεις αυτες.....
Αυτο λεει η ιδεολογια της....
Τωρα πιστευω οτι υπαρχει καποιος τωρα που πληρει τις παραπανω προυποθεσεις????...
Αν οχι δεν θα συνεργασθει αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι κατα των συνεργασιων....
Πιστευω επισης οτι δεν θα παραβει καμια εκ των ανωτερω προυποθεσεων εκ λαθους η προθεσεως???....
Αν την παραβει εκ λαθους θα πληρωσει το πολιτικο κοστος αν εκ προθεσεως εδω ειμεθα να την κραξωμε αλλα και αυτα ειναι αλλα θεματα περισσοτερο συμμετοχης και πολιτικης παιδειας....
Το να δηλωνει ομως εκ των προτερων οτι δεν συνεργαζομαι απριορι με το ΠΑΣΟΚ η την κεντροαριστερα θα ηταν απαραδεκτο βλακωδες και αν εσυ νομιζεις οτι θα ηταν "επαναστατικο" συγνωμη αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπητα…
Και τα υπολοιπα ομως που διατυπωνονται στην συνεντευξη ειναι απολυτα φυσιολογικα και απολυτα συμβατα στην ιδεολογια της Ανανεωτικης Αριστερας και της ΔΗΜΑΡ...
Και αυτο ειναι το ζητουμενο...
Και φυσικα μπορει καποιος να διαφωνει αλλα αυτο δεν ενδιαφερει διοτι απλα δεν ξερει τον χωρο η εχει χασει τον προσανατολισμο του και νομιζει οτι βρισκεται αλλου η μπερδευει το επαναστατικο με το ''επαναστατικο''όπως εσυ...
Διοτι..
Και φυσικα δεν μπορουμε να συνεργαστουμε με το ΛΑΟΣ..Γιατι???Βλεπε προυποθεσεις συνεργασιας...
Και φυσικα θα ψηφησουμε τα θετικα μετρα της Κυβερνησης αν υπαρξουν...Αν δεν υπαρξουν δεν θα τα ψηφησουμε ...Το αντιθετο θα ηταν αντικειμενο ψυχοπαθητικης παθησεως...
Και φυσικα οι 49 υπουργουφυπουργοι δειχνουν συμψηφηστικη λογικη..Τι θα μπορουσαν να δειχνουν αραγε..Ευλιγησια και αλλαγη νοοτροπιας...
Και φυσικα καποιος μπορει να εχει καλη γνωμη και να την λεει για ενα προσωπο εστω και αν ανηκει σε αντιπαλο πολιτικο χωρο....Στο κατω κατω δεν ειπε οτι ο Παπαδημος ειναι κομμουνιστης...Και δεν ειναι καιρος να ξεφυγουμε απο τα ''Τι Πλαστηρας τι Παπαγος"'Τι λαχανα τι μπροκολα"'Ασπρος σκυλος μαυρος σκυλος ολοι οι σκυλοι μια γενια"????
Τελος ειναι λαθος οτι η επιλογη Παπαδημου καλως η κακως ειναι μια επιλογη στην βασει του Συντηρητικου τοξου???..Ειναι λαθος το οτι ανεξαρτητως τι αποφαση θα επερνε η Κεντρικη της Επιτροπη η ΔΗΜΑΡ δεν εκληθει να συμμετασχει σ αυτο το ενχειρημα εν αντιθεσει προς τον Καρατζαφερη και της ζητηθηκε εκ των υστερων να υποστηριξει μια διαμορφωση της οποιας ουτε συνεβαλλε ουτε συμμετεισχε ουτε ηταν και απαραιτητη η στηριξη της???..
Ειναι τελος λαθος οτι βασει αυτων η και καποιων αλλων στοιχειων η Κ.Ε του κομματος καλως η κακως ορθως η εσφαλμενως αποφασισε ελευθερα και δημοκρατικα αυτη την σταση???...
Επομενως αγαπητε Βανζελ...
Συμπερασμα...
Διακατεχεσαι απο παλαιοκομμουνιστικες αποψεις περι του τι ειναι επαναστατικο και τι οχι...
Αυτο δεν ειναι καθολου καλο....
Σε παρακαλω να το κοιταξεις....
Αν και η περιπτωση σου είναι ανιατος….

Συνέντευξη του Φώτη Κουβέλη,στηνεφημερίδα «ΤαΝΕΑ» καιτοδημοσιογράφο ΣταύροΘεοδωράκη
Σάββατο, 26 Νοε. 2011 13:12 ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ -ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

Και το όραμά σας είναι μια μεγάλη Αριστερά, ένα νέο ΕΑΜ, όπως λένε κάποιοι πρώην σύντροφοι σας;
Εχω την εκτίμηση ότι δεν μπορεί να συγκροτηθεί αυτό το μεγάλο μέτωπο της Αριστεράς. Η Δημοκρατική Αριστερά έχει στον πυρήνα τής πολιτικής της τον σταθερό ευρωπαϊκό προσανατολισμό της χώρας, τον αριστερό ευρωπαϊσμό...
To ΚΚΕ τον έχει αποκλείσει και ο ΣΥΡΙΖΑ απομακρύνεται.
Ετσι ακριβώς. Δεν αρκεί λοιπόν η αντι μνημονιακή στάση για να συγκροτηθεί ένα μέτωπο της Αριστεράς. Εγώ άλλωστε δεν πιστεύω ότι μπορούμε να οικοδομήσουμε πάνω στα συντρίμμια του κράτους. Η χώρα και η κοινωνία μπορούν να προχωρήσουν μόνο με μεταρρυθμίσεις.
Η απορία μου είναι πιο πεζή. Δηλαδή, αν ήσασταν ο Παπαδήμος αυτές τις μέρες, τι θα κάνατε;
Θα προσπαθούσα να εξασφαλίσω την εκταμίευση της έκτης δόσης και να έρθουν χρήματα στην Ελλάδα.Παράλληλα θα προχωρούσα σε αναδιαρθρώσεις του δημόσιου τομέα και ανάπτυξη. Αν δεν υπάρξουν άμεσα αποτελέσματα, η κρίση δημιουργεί έναν φαύλο κύκλο.
Συμφωνείτε και με την τήρηση των συμφωνιών τη 26ns Οκτωβρίου;
Η συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου αποτελεί μια ανάσα. Από μόνη της όμως δεν αρκεί. Αυτή η ανάσα μπορεί να γίνει κομμένη ανάσα εάν δεν συνοδευτεί από μια άλλη πολιτική στο εσωτερικό.
Τότε γιατί συστήσατε στον Σαμαρά να μην υπογράψει;
Δεν συνέστησα στον Σαμαρά να μην υπογράψει. Απλώς σχολίασα ότι ήταν υπερβολική η απαίτηση των εταίρων μας.
Για να είμαι ειλικρινής μαζί σας, έπειτα από όσα μου λέτε δεν αντιλαμβάνομαι γιατί καταψηφίσατε τον Παπαδήμο.
Να σας πω. Διότι ήταν μια επιλογή στο πλαίσιο του συντηρητικού τόξου του πολιτικού συστήματος. Η συγκρότηση αυτού του τόξου απέκλεισε εκ των προτέρων τις άλλες πολιτικές δυνάμεις και τούτο ανεξάρτητα από το τι θα έπρατταν οι άλλες πολιτικές δυνάμεις.
Ο Παπανδρέου δεν σας πρότεινε να συμμετέχετε στην κυβέρνηση;
Οχι. Ο κ. Παπανδρέου μου τηλεφώνησε και μου είπε ότι προωθεί τη ρύθμιση αυτής της κυβέρνησης. Του είπα ότι είμαι ενημερωμένος από τον Τύπο.
Σας είπε και για τον ΛΑΟΣ;
Βεβαίως υπήρξε αναφορά και στον ΛΑΟΣ. Εμείς βέβαια είχαμε αποφασίσει ότι δεν συμμετέχουμε σε μια κυβέρνηση με αυτά τα χαρακτηριστικά.
Σε ποια κυβέρνηση θα συμμετείχατε;
Σε μια κυβέρνηση εθνικής ενότητας που θα μπορούσε να εξασφαλίσει τη μετατόπιση της πολιτικής προς μια προοδευτική κατεύθυνση.
Αν ο Παπανδρέου, πριν συμφωνήσει με τον ΛΑΟΣ, σας είχε πει να συζητήσετε το ενδεχόμενο μια κεντροαριστερής κυβέρνησης με τη συμμετοχή και της Νέας Δημοκρατίας, θα το συζητούσατε;
Με τα χαρακτηριστικά της κυβέρνησης εθνικής ενότητας, ναι.
Και γιατί δεν το προτείνατε εσείς;
Γιατί θεώρησα ότι καλύτερη και από μια κυβέρνηση εθνικής ενότητας είναι η γνήσια και καθαρή λύση της προσφυγής στις εκλογές.
Θα το δέχονταν οι δανειστές μας; Η' θα χάναμε την έκτη δόση και θα πήγαινε στις ελληνικές καλένδες και η συμφωνία της 26ns Οκτωβρίου;
Εγώ πιστεύω ότι θα το αποδέχονταν. Οταν έκανα την πρόταση για εκλογές, ήξερα τα ασφυκτικά περιθώρια.Εχουμε όμως και μια κοινωνία διαλυμένη που πρέπει να εκφραστεί.
Οι εκλογές τι λύση θα έδιναν; Θα νικούσε ο Σαμαράς ... Ελπίζω να μην αμφισβητείτε τις δημοσκοπήσεις.
Οχι, δεν τις αμφισβητώ.
Θα ερχόταν δεύτερο το ΠΑΣΟΚ, θα βγάζατε και εσείς , όπως και τα άλλα κόμματα της Αριστεράς , περισσότερους βουλευτές και θα είχαμε μια πιο πλουραλιστική Βουλή.
Και θα αναζητούσαμε νέες συνθέσεις. Από τη στιγμή μάλιστα που κανένα κόμμα δεν θα έχει αυτοδυναμία δεν θα είχαμε και άλλη λύση.
Εκλογές και κυβέρνηση συνεργασίας δηλαδή μου λέτε.
Ναι, νέες συνθέσεις και κυβερνήσεις συνεργασίας. Να το πω καθαρά. Τη Δημοκρατική Αριστερά δεν την αφήνει αδιάφορη η κυβερνητική εξουσία. Ο τόπος πρέπει να κυβερνηθεί και να κυβερνηθεί προοδευτικά.
Κυβέρνηση συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ φαντάζομαι, όχι με την Κεντροδεξιά.
Βεβαίως, μιλάω πάντα για μια κεντροαριστερή κυβέρνηση. Εδώ βεβαίως τίθεται το θέμα με ποιες δυνάμεις του ΠΑΣΟΚ, όπως αντιστοίχως και στο ΠΑΣΟΚ θα θέτουν το ερώτημα με ποιες δυνάμεις της Αριστεράς.
Εσείς με ποιες δυνάμεις του ΠΑΣΟΚ θα μπορούσατε να συνεργαστείτε;
Δεν είναι θέμα προσώπων. Είναι θέμα πολιτικού περιεχομένου. Υπάρχει πολύς κόσμος που πίστεψε σε μια προοδευτική πολιτική, διαψεύστηκε και απομακρύνθηκε. Αυτές οι δυνάμεις όμως είναι υπαρκτές. Η Δημοκρατική Αριστερά θέλει να ανασυγκροτηθεί αυτός oχώρος με τη συμμετοχή των σοσιαλδημοκρατών, των σοσιαλιστών, των οικολόγων, των προοδευτικών πολιτών οι οποίοι δεν καλύπτονται από τα υπάρχοντα σχήματα.
Θα ήταν προτιμότερο μετά τις εκλογές να υπάρχει ένας καινούργιος ηγέτης στο ΠΑΣΟΚ;
Αυτό είναι θέμα που θα το αποφασίσει το ίδιο το ΠΑΣΟΚ.
Θα επιμείνω στο εξής. Μετά τις εκλογές η Δημοκρατική Αριστερά θα συζητήσει με το ΠΑΣΟΚ και με άλλες κεντροαριστερές δυνάμεις το ενδεχόμενο μιας συνεργασίας;
Ναι, βεβαίως.
Αυτή τη συζήτηση δεν θα μπορούσατε να γίνει τον Οκτώβριο και να μην καταλήγαμε σε μια κυβέρνηση που γέρνει δεξιά, για να το πω απλουστευτικά, αλλά να είχαμε μια κυβέρνηση που γέρνει αριστερά;
Μα το συντηρητικό τόξο ήταν ήδη διαμορφωμένο. Για αυτό θεωρούσαμε ότι η αναγκαία πολιτική κίνηση ήταν οι εκλογές.
Κάποιες εφημερίδες του Βορρά έγραψαν Goodby Παπανδρέου Goodby Μπερλουσκόνι,καλώς ήρθε Μόντι-Παπαδήμο. Επισημαίνουν όμως μια βασική διαφορά, ότι τον Μόντι δεν τον στηρίζει η Ακροδεξιά αλλά τον στηρίζει η Αριστερά. Στην Ελλάδα έχουμε το αντίστροφο.
Το γεγονός πάντως ότι και στην Ελλάδα και στην Ιταλία αναζητήθηκε λύση τεχνοκρατών είναι ήττα της πολιτικής.
Δεν μου απαντάτε όμως. Οι αριστεροί στην Ιταλία στηρίζουν τον κεντροδεξιό τεχνοκράτη, εδώ γιατί όχι;
Μα και εμείς εδώ θα παρακολουθούμε, θα καταθέτουμε τις προτάσεις μας, τις διεκδικήσεις μας και θα στηρίζουμε ό,τι είναι χρήσιμο να στηριχθεί.
Που σημαίνει ότι θα ψηφίσετε μέτρα του Παπαδήμου.
Βεβαίως, εάν είναι σωστά, γιατί να μην τα ψηφίσουμε;
Ποια είναι η άποψή σας για το νέο Πρωθυπουργό;
Είναι θετική η γνώμη μου. Αλλά να σας πω, όμως, αυτό το υπερτροφικό σχήμα των 49 υπουργών τι μαρτυρεί; Μαρτυρεί το βαθύτατα συμψηφιστικό χαρακτήρα αυτής της κυβέρνησης. Την ανεπάρκεια, αλλά και την παθολογία του πολιτικού συστήματος.
Δεν δέχεστε δηλαδή την κατηγορία κάποιων συντρόφων σας που αποχώρησαν λέγοντας ότι το βήμα σας είναι δειλό. Ότι ενώ ζητάτε μεταρρυθμίσεις, δεν τολμάτε να τις στηρίξετε κιόλας.
Οχι, δεν είναι δειλό και βέβαια να πούμε ότι μιλάμε για διαφωνίες ελάχιστων φίλων. Είμαστε ένα δημοκρατικό κόμμα όμως. Το ζήτημα της ψήφου προς την κυβέρνηση του κ. Παπαδήμου το έφερα στην Κεντρική Επιτροπή. Η συζήτηση ήταν βασανιστική. Τελικά, με μεγάλη πλειοψηφία αποφασίσαμε να την καταψηφίσουμε. Υπήρξαν όμως μέλη της Κεντρικής Επιτροπής που υποστήριξαν να δώσουμε ψήφο ανοχής, να πούμε παρών . Και ένας βουλευτής μας μάλιστα δήλωσε ότι δεν θα πάρει μέρος στην ψηφοφορία διότι δεν συμφωνούσε με την καταψήφιση.

Δήλωση του προέδρου της Δημοκρατικής Αριστεράς, Φώτη Κουβέλη, για τις αξιώσεις των Βρυξελλών και τη στάση του κ. Σαμαρά
Τετάρτη, 23 Νοε. 2011 13:32 ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ -ΔΕΛΤΙΑ ΓΡΑΦ.ΤΥΠΟΥ

Είναι υπερβολή των ηγέτιδων δυνάμεων της ΕΕ να υπογραφεί ειδική επιστολή, πέραν της ψήφου εμπιστοσύνης που έδωσαν στην κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ και ο Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός και των δημόσιων δεσμεύσεων που έχουν αναλάβει.
Ο κ. Σαμαράς, εγκλωβισμένος στην αντιφατικότητα των ενεργειών του, εκτιμώ ότι θα αναζητήσει λύση, που, ίσως, δεν θα είναι ακριβώς η επιστολή που ζητείται, για να ισορροπήσει εν μέσω αντίρροπων δυνάμεων του κόμματός του και της αμφισβήτησής του από την Ευρώπη.

Δήλωση μελών της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ για το ζήτημα της υπογραφής του κ. Σαμαρά.
Τετάρτη, 23 Νοε. 2011 10:01 ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ -ΔΕΛΤΙΑ ΓΡΑΦ.ΤΥΠΟΥ

Υπογράψτε επιτέλους κ.Σαμαρά
Σε μια εξαιρετικά κρίσιμη στιγμή για τη χώρα, όπου η λειτουργία του κράτους, που την έχουν περισσότερο ανάγκη τα πιο αδύναμα κοινωνικά στρώματα, κρέμεται στην κυριολεξία από την εκταμίευση της 6ης δόσης, ο κ. Σαμαράς επιδίδεται σε ασκήσεις ανευθυνότητας.
Απέναντι σε αυτή την κατάσταση δεν χωρούν ούτε ανοχή ούτε αμφισημίες. Η πορεία της χώρας και η καταβολή μισθών και συντάξεων δεν μπορεί να εξαρτάται από τις εσωκομματικές ισορροπίες και τις εκλογικές σκοπιμότητες της ΝΔ και του αρχηγού της,καλυπτόμενες υποκριτικά πίσω από το μανδύα της προσωπικής αξιοπρέπειας και ενός ανερμάτιστου πατριωτισμού. Δεν συμμεριζόμαστε ούτε στο ελάχιστο τις απόψεις και την πολιτική της ΝΔ. Για την αριστερά της ευθύνης υπεύθυνη και πατριωτική στάση είναι η ταχύτερη εκταμίευση της 6ης δόσης και η παραμονή της Ελλάδας στην ευρωζώνη και στο ευρωπαϊκό πλαίσιο πραγματοποιώντας τις αναγκαίες μεταρρυθμίσεις και αγωνιζόμενη για προοδευτικότερες εξελίξεις. Γι` αυτό, η μόνη υπευθυνότητα που θα μπορούσε να επιδείξει ο κ. Σαμαράς είναι να καταθέσει χωρίς υπεκφυγές την υπογραφή του.
Γεωργάτος Γεράσιμος,Λιβαδάς Σταύρος, Χωμενίδης Χρήστος


Aγαπητε μου ψεφτοεπαναστατη Βανζελ..
Η ΔΗΜΑΡ όπως γνωριζεις φιλοδοξει να είναι ένα δημοκρατικο κομμα που να δρα όμως συντεταγμενα..
Το να υπαρχουν πολλες ακομη και αλληλοσυγκρουομενες αποψεις δεν είναι κακο φθανει να μην εμποδιζουν την ενιαια δραση του κομματος..
Στην περιπτωση των''υπογραφων'' η ιδεολογια και οι θεσεις της ΔΗΜ ΑΡ υποτιθεται ότι είναι ξεκαθαρες..
Είναι καθετα εναντια σε υπευθυνες δηλωσεις «υπογραφες»που να αφορουν πολιτικες πεποιθησεις Θρησκευτικες πεποιθησεις και ευαισθητα ατομικα στοιχεια όπως πχ να υποχρεωνεις τις αδελφες να σου υπογραφουν δηλωση ότι δεν είναι η να υποχρεωνεις τους τιμιους Παναθηναικους να σου υπογραφουν δηλωση ότι είναι Ολυμπιακοι.
Αντιθετως και είναι φυσικον είναι υπερ των υπογραφων στην περιπτωση πχ προστασιας της εξαφανιζομενης φωκιας η του ελεγχου των εκπεμπομενων υδρογονανθρακων στην ατμοσφαιρα απομη και στην σεξουαλικην απελευθερωσιν των γαλων εάν παραστει αναγκη.
Αυτά είναι πραγματα που δεν αμφισβητουνται από κανεναν.
Ερχομενοι λοιπον στην περιπτωσιν Σαμαρα θα πρεπει να παραδεχθουμεν ότι εάν αυτή η υπογραφη ηταν αντιθετη προς τις πολιτικες πεποιθησεις του ατομου την συνειδησιν του και την σταση του απεναντι στα πραγματα η ΔΗΜΑΡ θα επρεπε από σταση αρχης να είναι υπερ της μη παραχωρησης της..
Εδώ όμως δεν εχουμε αυτό..
Είναι ηλιου φαηνοτερον ότι ο μεν Σαμαρας επαιζε μια φαρσοκομωδια του χειριστου ειδους πουλωντας τζαμπα μαγγκια και αρνουμενος να υπογραψει [κατι που ουσιαστικα ειχε υπογραψει]προσπαθων να διατηρησει ζωντανες τις πλαστες διαχωριστικες γραμμες του από το ΠΑΣΟΚ και να συσπειρωσει κοροιδευοντας αδιαντροπα τους οπαδους του οι δε εταιροι μας πεισμωνενοι από την επισης τζαμπα μαγκια του ΓΚΑΠ χρησιμοποιουσαν την προφαση της υπογραφης για να τιμωρησουν και να εξευτελησουν το πολιτικο μας συστημα και εμμεσως πλην σαφως και τους Ελληνες.
Ηταν δε τοσο φανερο το σεναριο που θα ηταν τραγικο εως γελοιο η ΔΗΜΑΡ να διασπασθει και να περασει κριση λογω αυτου.
Εκ των ανωτερω και εκ των δηλωσεων Κουβελη προκυπτει ότι ουδεποτε στην ουσια ο Κουβελης μπηκε στην ουσια του να υπογραψει η όχι ο Σαμαρας [θεμα που ουσιαστικα δεν υπηρχε όπως αλλωστε αποδειχθηκε] και η προφορικη απαντηση «να μην υπογραψει» εάν δεν ηταν φραστικο λαθος [που δεν το πιστευω] απαντουσε στην ερωτηση του εάν ο Σαμαρας νομιζει ότι μ αυτή την υπογραφη παραβιαζονται οι πολιτικες πεποιθησεις του και η συνειδηση του και οι «ευρωπαιοι»την χρησιμοποιουν καταχρηστικα για να μας εξευτελησουν τοτε και φυσικα να μην υπογραψει..
Και είναι σαν απολυτα φυσιολογικο επακολουθο των οσων ισχυριζοταν ο Αντωνακης το ότι υπεγραψε φανερωνει ότι όλα αυτά ηταν φουμαρα..
Αυτή είναι η ουσια της υποθεσης που ουδεποτε απασχολησε σοβαρα σαν θεμα δηλαδη [το αν θα υπογραψει η όχι ο Αντωνακης] την ΔΗΜΑΡ και οι διαστασεις που του δινει το «βημα» είναι εκ του πονηρου.
Αντιθετα απασχολησε και πολύ μαλιστα η ψηφος στην κυβερνηση Παπαδημου..
Εδώ οι αποψεις διαμοιρασθηκαν και ομαδοποιηθηκαν στο όχι και το παρων.
Και οι δυο αποψεις ειχαν τα επιχειρηματα τους.
Το «όχι» τον τροπο και το μπαχαλο που προηγηθει της συγκροτησης της Κυβερνησης το ότι ουσιαστικα είναι απιθανο να αλλαξει πολιτικη και κατ ουσια αποτελει συνεχεια της προηγουμενης, της συμμετοχης του ΛΑΟΣ σε αυτή ακομη και το ότι η ειδικη σημμασια του'' παρων'' θα παρερμηνευοταν αμμεσως από τα ΜΜΕ που θα το εξομειωναν αμεσως με το «ναι» της Μπακογιανη αρα ο Κουβελης θα ηταν μελος του συστηματος υπερ του μνημονιου πουλημενος μελος της λεσχης του Μπιλτεμπεργκ σιωνιστικης καταγωγης και δεν συμμαζευεται..
Από την άλλη το «παρων»»ειχε το πλεονεκτημα του διαχωρισμου από το στειρο «οχι σε όλα» της παραδοσιακης αριστερας { στην οποια καλως η κακως ανηκει πλεον και ο ΣΥΡΙΖΑ} τη προασπιση του μειζονος που είναι η Ευρωπαικη προοπτικη της χωρας η αποδειξη ότι η ΔΗΜΑΡ δεν αρνηται τις ευθυνες της απεναντι στην διακυβερνηση της χωρας και κυριως δεν κανει ιδεολογικες εκπτωσεις για ψηφοθηρικες σκοπιμοτητες ειχε φυσικα το μειονεκτημα του εάν ο κοσμος της Αριστερας μετα δεκαετιας πλυσης εγκεφαλου θα μπορουσε να καταλαβει την εννοια και σημμασια της στασης και δεν θατρωγε την λασπη που σιγουρα θα εκτοξευετο εναντιον της.
Προσωπικα ημουν υπερ του'' παρων'' το οποιο δεν σημαινει και καταναγκη ''ναι''..
Αλλα..
Είναι γεγονος ότι την ΔΗΜΑΡ την περιμενουν στην γωνια διοτι θελουν να την ενταξουν[ καλως η κακως δεν το εξεταζω εδώ] στα πλαισια του χρεοκοπημενου πολιτικου συστηματος.
Και αν είναι να ενταχθει ας ενταχθει με τις δρασεις και συμπεριφορες της και όχι με συκοφαντικα κατασκευασματα.
Από την αλλην καλως η κακως εκει στην ΔΗΜΑΡ εχουν εκλεξει μια κεντρικη επιτροπη που καλειται να αποφασιζει επι τοιουτων θεματων..
Και δεν ενεπεσε στην αντιληψη μου να βιασθηκε κανενος η θεληση να ψηφησε με το πιστολι στον κροταφο η ανελευθερα.
Και εφοσον αποφασισαν με 40-20 να κρατησουν την θεση του όχι το θεμα πρεπει να και θεωρειται ληξαν ακομη και εάν η αποφαση είναι λαθος.
Αυτό σημαινει εσωκομματικη Δημοκρατια και σεβασμος στην πλειοψηφεια.
Το γεγονος ότι το 1/3ειχε αντιθετη γνωμη είναι μαλλον δειγμα υγειας παρα νοσηρο φαινομενο.
Το ότι υπαρχουν εκει μεσα πυροβολημενα ατομα που νομιζουν ότι είναι θεματοφυλακες της Αριστερας και η γνωμη τους πρεπει αξιωματικως να γινεται δεκτη διοτι είναι πιο αριστεροι από τους υπολοιπους είναι γεγονος.
Αυτό είναι όμως θεμα συσχετισμων συμμετοχης και πολιτικης παιδειας των συμμετεχοντων.
Η απ εξω κριτικη λιγο βοηθαει.
Τελος από οσο γνωριζω το θεμα της ψηφου για την μεταβατικη Κυβερνηση εχει ξεπεραστει πληρως εντος της ΔΗΜΑΡ και δεν υπαρχει θεμα...
Αυτά προς το παρον και μην πιστευεις ότι διαβαζεις στο Βημα διοτι ο Ψυχαρης εχει τους στοχους και επιδιωξεις του
Παω τωρα να βρω τις συνεντευξεις του Γρηγορη Ψαριανου ωστε να εχεις πραγματικη εικονα των πρεγματων και οχι να χαφτεις οτι σου δινουν!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤρι Ιαν 31, 2012 11:56 pm

Eχα προγραμματισμενη μια απαντηση στο Γκαγκακιον αλλα προεκυψε Βαγγελας....
Μου ανεβαζει το αιμα στο κεφαλι και με τσιγκλαει για απαντηση...
Τελος παντων...
Στο Γκαγκακι θελω να πω οτι παρα τις διαφωνιες μας εγω το εκτιμω διοτι πιστευω οτι ειναι αυθεντικο και οχι δηθεν...
Και εγω ολα τα αυθεντικα τα δεχομαι και τα εκτιμω δεν παω τα δηθεν...
Συμφωνω οτι ο καθενας μεταφερει την δικια του αληθεια...
Δεν εχω λογο να πιστευω οτι δεν ειναι ειληκρινης...
Το ιδιο θεωρω και τον εαυτον μου αν και δεν αποκλειεται μερικες φορες να ειμαι και ολιγον τζαναμπετης...
Διαφωνω ομως [οχι που δεν]οτι ειναι πολυ αργα για να αλλαξει καποιος αληθεια...
Ποτε δεν ειναι αργα!!!

Να ελθω τωρα σ αυτον τον ψευτοεπαναστατη τον Βανζελ...
Αυτο το ατομον που το στειλλαμε στην Αμερικην Βαγγελα και μας γυρισε Βανζελ!!!
Πεη ατενσιον Ματμαζελ μαη νεημ ις Βανζελ!!!
Ουαου ου ου ου ου !!!!
Με επροκαλεσεν λοιπον το ατομον με δημοσιευματα που ητε ειναι προβοκατορικα ειτε δεν ισχυουν οπως τα καταλαβαινει ενας Βανζελ...
Προς αποκαταστασιν λοιπον της ταξεως του στελλω πραγμα μην τυχων και διαβασει κα ανοιξει τα ματακια του στα οποια του εχουν ριξει σταχτην!!!
Αν και η περιπτωση του ειναι ανιατος ενω με τον Παπαφιδιν εχω ολιγας ελπιδας...
Παρα υλικο ναχεις να το φχαριστηθεις!!!

Τη Δημοκρατική Αριστερά δεν την αφήνει αδιάφορη η κυβερνητική εξουσία, δηλώνει σε συνέντευξή του ο Φώτης Κουβέλης, απαντώντας μάλιστα θετικά στο ερώτημα εάν μετά τις εκλογές η Δημοκρατική Αριστερά θα συνεργαζόταν με το ΠΑΣΟΚ και άλλες κεντροαριστερές δυνάμεις.
Μιλώντας στα Νέα Σαββατοκύριακο προσθέτει ότι οι συνεργασίες είναι θέμα πολιτικού περιεχομένου και τονίζει ότι ο ίδιος δεν θα μπορούσε να συνυπάρξει σε μια κυβέρνηση με τις απόψεις του Λαϊκού Ορθόδοξου Συναγερμού.
Δηλώνει ότι θα ψηφίσει μέτρα της κυβέρνησης Παπαδήμου, εάν αυτά είναι σωστά, ενώ ερωτηθείς ποια είναι η γνώμη του για τον νέο πρωθυπουργό απαντά ότι είναι θετική. Μιλώντας για την κυβέρνηση, αναφέρει ότι οι 49 υπουργοί μαρτυρούν τον συμψηφιστικό της χαρακτήρα.
Τέλος, ερωτηθείς γιατί δεν έδωσε ψήφο εμπιστοσύνης στον Λουκά Παπαδήμο απαντά ότι «ήταν μια επιλογή στο πλαίσιο του συντηρητικού τόξου του πολιτικού συστήματος. Η συγκρότηση αυτού του τόξου απέκλεισε εκ των προτέρων τις άλλες πολιτικές δυνάμεις και τούτο ανεξάρτητα από το τι θα έπρατταν οι άλλες πολιτικές δυνάμεις».
Αγαπητε μου επαναστατημενε Βανζελ….
Νομιζω ομως οτι καπου ταχεις μπλεξει τα επαναστατικα σου ενστικτα….
Διοτι εγω δεν βλεπω τιποτε παραλογο η" μη επαναστατικο" στα ανωτερω...
Και φυσικα την ΔΗΜΑΡ δεν πρεπει να την αφηνει αδιαφορη η κυβερνητικη εξουσια και αν νομιζεις οτι αυτο ειναι "μη επαναστατικη"σταση ενω επαναστατικη σταση ειναι το "οχι σε ολα" και η αυτοικανοποιησις μεσω της επαναστατικης γυμναστικης τοτε διαφωνουμεν και φυσικα εχεις λαθος…
Διοτι η συνεργασια ειναι μεσα στην ιδεολογια και το πολιτικο κυτταρο της δημοκρατικης Αριστερας...
Η Οποια αφου λεει οτι στοχευει παντα στην συμφωνεια του 51% των πολιτων οφειλει και εχει καθηκον να συνεργαζεται με ολους μα με τα παντα ολα που λεει και ο Αλεφαντος βασει καποιων αρχων και προυποθεσεων που δια εμπεδωσιν στις αναφερω οπως προχειρα τις θυμαμαι .......
Οφειλει να πραγματοποιει συνεργασιες αρχων και οχι ευκαιριακες θεσηρικες προς αποκομησιν προσωπικων οφελων και τιτλων με γνωμονα παντα την εξυπηρετηση των λαικων συμφεροντων και οχι προσωπικων φιλοδοξιων...
Οφειλει να κανει συνεργασιες βασει σαφους και καθορισμενης προγραμματικης συγκλησης...
Οφειλει να κανει συνεργασιες βασει διπλου χρονοδιαγραμματος [δηλαδη ποσο θα διαρκεσει η συνεργασια και ποσο καιρο θα συζηταμε να δουμε εαν υπαρχουν οι προυποθεσεις πραγματοποιησης της]
Οφειλει να κανει συνεργασιες πανω στο τραπεζι και με πληρη διαφανεια ...
Οφειλει να κανει συνεργασιες με φερεγγυους συνεργαζομενους με αλληλοσεβασμο της ισοτιμιας και αυτονομιας των συνεργαζομενων μερων...
Οφειλει να μην τα κανει ολα αυτα σε προεκλογικη περιοδο διοτι αμαυρωνει την φυσιογνωμια και την ιδιαιτεροτητα του χωρου....
Με αυτες λοιπον τις προυποθεσεις η ΔΗΜΑΡ οφειλει και πρεπει να κανει συνεργασιες οχι με την κεντροαριστερα και τις αποδεσμευομενες δυναμεις του ΠΑΣΟΚ υπο την οποιαδηποτε τυχων ηγετικη τους εκφραση αλλα και με οποιονδηποτε αλλον πληρει τις προυποθεσεις αυτες.....
Αυτο λεει η ιδεολογια της....
Τωρα πιστευω οτι υπαρχει καποιος τωρα που πληρει τις παραπανω προυποθεσεις????...
Αν οχι δεν θα συνεργασθει αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι κατα των συνεργασιων....
Πιστευω επισης οτι δεν θα παραβει καμια εκ των ανωτερω προυποθεσεων εκ λαθους η προθεσεως???....
Αν την παραβει εκ λαθους θα πληρωσει το πολιτικο κοστος αν εκ προθεσεως εδω ειμεθα να την κραξωμε αλλα και αυτα ειναι αλλα θεματα περισσοτερο συμμετοχης και πολιτικης παιδειας....
Το να δηλωνει ομως εκ των προτερων οτι δεν συνεργαζομαι απριορι με το ΠΑΣΟΚ η την κεντροαριστερα θα ηταν απαραδεκτο βλακωδες και αν εσυ νομιζεις οτι θα ηταν "επαναστατικο" συγνωμη αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπητα…
Και τα υπολοιπα ομως που διατυπωνονται στην συνεντευξη ειναι απολυτα φυσιολογικα και απολυτα συμβατα στην ιδεολογια της Ανανεωτικης Αριστερας και της ΔΗΜΑΡ...
Και αυτο ειναι το ζητουμενο...
Και φυσικα μπορει καποιος να διαφωνει αλλα αυτο δεν ενδιαφερει διοτι απλα δεν ξερει τον χωρο η εχει χασει τον προσανατολισμο του και νομιζει οτι βρισκεται αλλου η μπερδευει το επαναστατικο με το ''επαναστατικο''όπως εσυ...
Διοτι..
Και φυσικα δεν μπορουμε να συνεργαστουμε με το ΛΑΟΣ..Γιατι???Βλεπε προυποθεσεις συνεργασιας...
Και φυσικα θα ψηφησουμε τα θετικα μετρα της Κυβερνησης αν υπαρξουν...Αν δεν υπαρξουν δεν θα τα ψηφησουμε ...Το αντιθετο θα ηταν αντικειμενο ψυχοπαθητικης παθησεως...
Και φυσικα οι 49 υπουργουφυπουργοι δειχνουν συμψηφηστικη λογικη..Τι θα μπορουσαν να δειχνουν αραγε..Ευλιγησια και αλλαγη νοοτροπιας...
Και φυσικα καποιος μπορει να εχει καλη γνωμη και να την λεει για ενα προσωπο εστω και αν ανηκει σε αντιπαλο πολιτικο χωρο....Στο κατω κατω δεν ειπε οτι ο Παπαδημος ειναι κομμουνιστης...Και δεν ειναι καιρος να ξεφυγουμε απο τα ''Τι Πλαστηρας τι Παπαγος"'Τι λαχανα τι μπροκολα"'Ασπρος σκυλος μαυρος σκυλος ολοι οι σκυλοι μια γενια"????
Τελος ειναι λαθος οτι η επιλογη Παπαδημου καλως η κακως ειναι μια επιλογη στην βασει του Συντηρητικου τοξου???..Ειναι λαθος το οτι ανεξαρτητως τι αποφαση θα επερνε η Κεντρικη της Επιτροπη η ΔΗΜΑΡ δεν εκληθει να συμμετασχει σ αυτο το ενχειρημα εν αντιθεσει προς τον Καρατζαφερη και της ζητηθηκε εκ των υστερων να υποστηριξει μια διαμορφωση της οποιας ουτε συνεβαλλε ουτε συμμετεισχε ουτε ηταν και απαραιτητη η στηριξη της???..
Ειναι τελος λαθος οτι βασει αυτων η και καποιων αλλων στοιχειων η Κ.Ε του κομματος καλως η κακως ορθως η εσφαλμενως αποφασισε ελευθερα και δημοκρατικα αυτη την σταση???...
Επομενως αγαπητε Βανζελ...
Συμπερασμα...
Διακατεχεσαι απο παλαιοκομμουνιστικες αποψεις περι του τι ειναι επαναστατικο και τι οχι...
Αυτο δεν ειναι καθολου καλο....
Σε παρακαλω να το κοιταξεις....
Αν και η περιπτωση σου είναι ανιατος….
Συνέντευξη του Φώτη Κουβέλη,στηνεφημερίδα «ΤαΝΕΑ» καιτοδημοσιογράφο ΣταύροΘεοδωράκη
Σάββατο, 26 Νοε. 2011 13:12 ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ -ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ
Και το όραμά σας είναι μια μεγάλη Αριστερά, ένα νέο ΕΑΜ, όπως λένε κάποιοι πρώην σύντροφοι σας;
Εχω την εκτίμηση ότι δεν μπορεί να συγκροτηθεί αυτό το μεγάλο μέτωπο της Αριστεράς. Η Δημοκρατική Αριστερά έχει στον πυρήνα τής πολιτικής της τον σταθερό ευρωπαϊκό προσανατολισμό της χώρας, τον αριστερό ευρωπαϊσμό...
To ΚΚΕ τον έχει αποκλείσει και ο ΣΥΡΙΖΑ απομακρύνεται.
Ετσι ακριβώς. Δεν αρκεί λοιπόν η αντι μνημονιακή στάση για να συγκροτηθεί ένα μέτωπο της Αριστεράς. Εγώ άλλωστε δεν πιστεύω ότι μπορούμε να οικοδομήσουμε πάνω στα συντρίμμια του κράτους. Η χώρα και η κοινωνία μπορούν να προχωρήσουν μόνο με μεταρρυθμίσεις.
Η απορία μου είναι πιο πεζή. Δηλαδή, αν ήσασταν ο Παπαδήμος αυτές τις μέρες, τι θα κάνατε;
Θα προσπαθούσα να εξασφαλίσω την εκταμίευση της έκτης δόσης και να έρθουν χρήματα στην Ελλάδα.Παράλληλα θα προχωρούσα σε αναδιαρθρώσεις του δημόσιου τομέα και ανάπτυξη. Αν δεν υπάρξουν άμεσα αποτελέσματα, η κρίση δημιουργεί έναν φαύλο κύκλο.
Συμφωνείτε και με την τήρηση των συμφωνιών τη 26ns Οκτωβρίου;
Η συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου αποτελεί μια ανάσα. Από μόνη της όμως δεν αρκεί. Αυτή η ανάσα μπορεί να γίνει κομμένη ανάσα εάν δεν συνοδευτεί από μια άλλη πολιτική στο εσωτερικό.
Τότε γιατί συστήσατε στον Σαμαρά να μην υπογράψει;
Δεν συνέστησα στον Σαμαρά να μην υπογράψει. Απλώς σχολίασα ότι ήταν υπερβολική η απαίτηση των εταίρων μας.
Για να είμαι ειλικρινής μαζί σας, έπειτα από όσα μου λέτε δεν αντιλαμβάνομαι γιατί καταψηφίσατε τον Παπαδήμο.
Να σας πω. Διότι ήταν μια επιλογή στο πλαίσιο του συντηρητικού τόξου του πολιτικού συστήματος. Η συγκρότηση αυτού του τόξου απέκλεισε εκ των προτέρων τις άλλες πολιτικές δυνάμεις και τούτο ανεξάρτητα από το τι θα έπρατταν οι άλλες πολιτικές δυνάμεις.
Ο Παπανδρέου δεν σας πρότεινε να συμμετέχετε στην κυβέρνηση;
Οχι. Ο κ. Παπανδρέου μου τηλεφώνησε και μου είπε ότι προωθεί τη ρύθμιση αυτής της κυβέρνησης. Του είπα ότι είμαι ενημερωμένος από τον Τύπο.
Σας είπε και για τον ΛΑΟΣ;
Βεβαίως υπήρξε αναφορά και στον ΛΑΟΣ. Εμείς βέβαια είχαμε αποφασίσει ότι δεν συμμετέχουμε σε μια κυβέρνηση με αυτά τα χαρακτηριστικά.
Σε ποια κυβέρνηση θα συμμετείχατε;
Σε μια κυβέρνηση εθνικής ενότητας που θα μπορούσε να εξασφαλίσει τη μετατόπιση της πολιτικής προς μια προοδευτική κατεύθυνση.
Αν ο Παπανδρέου, πριν συμφωνήσει με τον ΛΑΟΣ, σας είχε πει να συζητήσετε το ενδεχόμενο μια κεντροαριστερής κυβέρνησης με τη συμμετοχή και της Νέας Δημοκρατίας, θα το συζητούσατε;
Με τα χαρακτηριστικά της κυβέρνησης εθνικής ενότητας, ναι.
Και γιατί δεν το προτείνατε εσείς;
Γιατί θεώρησα ότι καλύτερη και από μια κυβέρνηση εθνικής ενότητας είναι η γνήσια και καθαρή λύση της προσφυγής στις εκλογές.
Θα το δέχονταν οι δανειστές μας; Η' θα χάναμε την έκτη δόση και θα πήγαινε στις ελληνικές καλένδες και η συμφωνία της 26ns Οκτωβρίου;
Εγώ πιστεύω ότι θα το αποδέχονταν. Οταν έκανα την πρόταση για εκλογές, ήξερα τα ασφυκτικά περιθώρια.Εχουμε όμως και μια κοινωνία διαλυμένη που πρέπει να εκφραστεί.
Οι εκλογές τι λύση θα έδιναν; Θα νικούσε ο Σαμαράς ... Ελπίζω να μην αμφισβητείτε τις δημοσκοπήσεις.
Οχι, δεν τις αμφισβητώ.
Θα ερχόταν δεύτερο το ΠΑΣΟΚ, θα βγάζατε και εσείς , όπως και τα άλλα κόμματα της Αριστεράς , περισσότερους βουλευτές και θα είχαμε μια πιο πλουραλιστική Βουλή.
Και θα αναζητούσαμε νέες συνθέσεις. Από τη στιγμή μάλιστα που κανένα κόμμα δεν θα έχει αυτοδυναμία δεν θα είχαμε και άλλη λύση.
Εκλογές και κυβέρνηση συνεργασίας δηλαδή μου λέτε.
Ναι, νέες συνθέσεις και κυβερνήσεις συνεργασίας. Να το πω καθαρά. Τη Δημοκρατική Αριστερά δεν την αφήνει αδιάφορη η κυβερνητική εξουσία. Ο τόπος πρέπει να κυβερνηθεί και να κυβερνηθεί προοδευτικά.
Κυβέρνηση συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ φαντάζομαι, όχι με την Κεντροδεξιά.
Βεβαίως, μιλάω πάντα για μια κεντροαριστερή κυβέρνηση. Εδώ βεβαίως τίθεται το θέμα με ποιες δυνάμεις του ΠΑΣΟΚ, όπως αντιστοίχως και στο ΠΑΣΟΚ θα θέτουν το ερώτημα με ποιες δυνάμεις της Αριστεράς.
Εσείς με ποιες δυνάμεις του ΠΑΣΟΚ θα μπορούσατε να συνεργαστείτε;
Δεν είναι θέμα προσώπων. Είναι θέμα πολιτικού περιεχομένου. Υπάρχει πολύς κόσμος που πίστεψε σε μια προοδευτική πολιτική, διαψεύστηκε και απομακρύνθηκε. Αυτές οι δυνάμεις όμως είναι υπαρκτές. Η Δημοκρατική Αριστερά θέλει να ανασυγκροτηθεί αυτός oχώρος με τη συμμετοχή των σοσιαλδημοκρατών, των σοσιαλιστών, των οικολόγων, των προοδευτικών πολιτών οι οποίοι δεν καλύπτονται από τα υπάρχοντα σχήματα.
Θα ήταν προτιμότερο μετά τις εκλογές να υπάρχει ένας καινούργιος ηγέτης στο ΠΑΣΟΚ;
Αυτό είναι θέμα που θα το αποφασίσει το ίδιο το ΠΑΣΟΚ.
Θα επιμείνω στο εξής. Μετά τις εκλογές η Δημοκρατική Αριστερά θα συζητήσει με το ΠΑΣΟΚ και με άλλες κεντροαριστερές δυνάμεις το ενδεχόμενο μιας συνεργασίας;
Ναι, βεβαίως.
Αυτή τη συζήτηση δεν θα μπορούσατε να γίνει τον Οκτώβριο και να μην καταλήγαμε σε μια κυβέρνηση που γέρνει δεξιά, για να το πω απλουστευτικά, αλλά να είχαμε μια κυβέρνηση που γέρνει αριστερά;
Μα το συντηρητικό τόξο ήταν ήδη διαμορφωμένο. Για αυτό θεωρούσαμε ότι η αναγκαία πολιτική κίνηση ήταν οι εκλογές.
Κάποιες εφημερίδες του Βορρά έγραψαν Goodby Παπανδρέου Goodby Μπερλουσκόνι,καλώς ήρθε Μόντι-Παπαδήμο. Επισημαίνουν όμως μια βασική διαφορά, ότι τον Μόντι δεν τον στηρίζει η Ακροδεξιά αλλά τον στηρίζει η Αριστερά. Στην Ελλάδα έχουμε το αντίστροφο.
Το γεγονός πάντως ότι και στην Ελλάδα και στην Ιταλία αναζητήθηκε λύση τεχνοκρατών είναι ήττα της πολιτικής.
Δεν μου απαντάτε όμως. Οι αριστεροί στην Ιταλία στηρίζουν τον κεντροδεξιό τεχνοκράτη, εδώ γιατί όχι;
Μα και εμείς εδώ θα παρακολουθούμε, θα καταθέτουμε τις προτάσεις μας, τις διεκδικήσεις μας και θα στηρίζουμε ό,τι είναι χρήσιμο να στηριχθεί.
Που σημαίνει ότι θα ψηφίσετε μέτρα του Παπαδήμου.
Βεβαίως, εάν είναι σωστά, γιατί να μην τα ψηφίσουμε;
Ποια είναι η άποψή σας για το νέο Πρωθυπουργό;
Είναι θετική η γνώμη μου. Αλλά να σας πω, όμως, αυτό το υπερτροφικό σχήμα των 49 υπουργών τι μαρτυρεί; Μαρτυρεί το βαθύτατα συμψηφιστικό χαρακτήρα αυτής της κυβέρνησης. Την ανεπάρκεια, αλλά και την παθολογία του πολιτικού συστήματος.
Δεν δέχεστε δηλαδή την κατηγορία κάποιων συντρόφων σας που αποχώρησαν λέγοντας ότι το βήμα σας είναι δειλό. Ότι ενώ ζητάτε μεταρρυθμίσεις, δεν τολμάτε να τις στηρίξετε κιόλας.
Οχι, δεν είναι δειλό και βέβαια να πούμε ότι μιλάμε για διαφωνίες ελάχιστων φίλων. Είμαστε ένα δημοκρατικό κόμμα όμως. Το ζήτημα της ψήφου προς την κυβέρνηση του κ. Παπαδήμου το έφερα στην Κεντρική Επιτροπή. Η συζήτηση ήταν βασανιστική. Τελικά, με μεγάλη πλειοψηφία αποφασίσαμε να την καταψηφίσουμε. Υπήρξαν όμως μέλη της Κεντρικής Επιτροπής που υποστήριξαν να δώσουμε ψήφο ανοχής, να πούμε παρών . Και ένας βουλευτής μας μάλιστα δήλωσε ότι δεν θα πάρει μέρος στην ψηφοφορία διότι δεν συμφωνούσε με την καταψήφιση.
Δήλωση του προέδρου της Δημοκρατικής Αριστεράς, Φώτη Κουβέλη, για τις αξιώσεις των Βρυξελλών και τη στάση του κ. Σαμαρά
Τετάρτη, 23 Νοε. 2011 13:32 ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ -ΔΕΛΤΙΑ ΓΡΑΦ.ΤΥΠΟΥ
Είναι υπερβολή των ηγέτιδων δυνάμεων της ΕΕ να υπογραφεί ειδική επιστολή, πέραν της ψήφου εμπιστοσύνης που έδωσαν στην κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ και ο Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός και των δημόσιων δεσμεύσεων που έχουν αναλάβει.
Ο κ. Σαμαράς, εγκλωβισμένος στην αντιφατικότητα των ενεργειών του, εκτιμώ ότι θα αναζητήσει λύση, που, ίσως, δεν θα είναι ακριβώς η επιστολή που ζητείται, για να ισορροπήσει εν μέσω αντίρροπων δυνάμεων του κόμματός του και της αμφισβήτησής του από την Ευρώπη.
Δήλωση μελών της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ για το ζήτημα της υπογραφής του κ. Σαμαρά.
Τετάρτη, 23 Νοε. 2011 10:01 ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ -ΔΕΛΤΙΑ ΓΡΑΦ.ΤΥΠΟΥ
Υπογράψτε επιτέλους κ.Σαμαρά
Σε μια εξαιρετικά κρίσιμη στιγμή για τη χώρα, όπου η λειτουργία του κράτους, που την έχουν περισσότερο ανάγκη τα πιο αδύναμα κοινωνικά στρώματα, κρέμεται στην κυριολεξία από την εκταμίευση της 6ης δόσης, ο κ. Σαμαράς επιδίδεται σε ασκήσεις ανευθυνότητας.
Απέναντι σε αυτή την κατάσταση δεν χωρούν ούτε ανοχή ούτε αμφισημίες. Η πορεία της χώρας και η καταβολή μισθών και συντάξεων δεν μπορεί να εξαρτάται από τις εσωκομματικές ισορροπίες και τις εκλογικές σκοπιμότητες της ΝΔ και του αρχηγού της,καλυπτόμενες υποκριτικά πίσω από το μανδύα της προσωπικής αξιοπρέπειας και ενός ανερμάτιστου πατριωτισμού. Δεν συμμεριζόμαστε ούτε στο ελάχιστο τις απόψεις και την πολιτική της ΝΔ. Για την αριστερά της ευθύνης υπεύθυνη και πατριωτική στάση είναι η ταχύτερη εκταμίευση της 6ης δόσης και η παραμονή της Ελλάδας στην ευρωζώνη και στο ευρωπαϊκό πλαίσιο πραγματοποιώντας τις αναγκαίες μεταρρυθμίσεις και αγωνιζόμενη για προοδευτικότερες εξελίξεις. Γι` αυτό, η μόνη υπευθυνότητα που θα μπορούσε να επιδείξει ο κ. Σαμαράς είναι να καταθέσει χωρίς υπεκφυγές την υπογραφή του.
Γεωργάτος Γεράσιμος,Λιβαδάς Σταύρος, Χωμενίδης Χρήστος


Aγαπητε μου ψεφτοεπαναστατη Βανζελ..
Η ΔΗΜΑΡ όπως γνωριζεις φιλοδοξει να είναι ένα δημοκρατικο κομμα που να δρα όμως συντεταγμενα..
Το να υπαρχουν πολλες ακομη και αλληλοσυγκρουομενες αποψεις δεν είναι κακο φθανει να μην εμποδιζουν την ενιαια δραση του κομματος..
Στην περιπτωση των''υπογραφων'' η ιδεολογια και οι θεσεις της ΔΗΜ ΑΡ υποτιθεται ότι είναι ξεκαθαρες..
Είναι καθετα εναντια σε υπευθυνες δηλωσεις «υπογραφες»που να αφορουν πολιτικες πεποιθησεις Θρησκευτικες πεποιθησεις και ευαισθητα ατομικα στοιχεια όπως πχ να υποχρεωνεις τις αδελφες να σου υπογραφουν δηλωση ότι δεν είναι η να υποχρεωνεις τους τιμιους Παναθηναικους να σου υπογραφουν δηλωση ότι είναι Ολυμπιακοι.
Αντιθετως και είναι φυσικον είναι υπερ των υπογραφων στην περιπτωση πχ προστασιας της εξαφανιζομενης φωκιας η του ελεγχου των εκπεμπομενων υδρογονανθρακων στην ατμοσφαιρα απομη και στην σεξουαλικην απελευθερωσιν των γαλων εάν παραστει αναγκη.
Αυτά είναι πραγματα που δεν αμφισβητουνται από κανεναν.
Ερχομενοι λοιπον στην περιπτωσιν Σαμαρα θα πρεπει να παραδεχθουμεν ότι εάν αυτή η υπογραφη ηταν αντιθετη προς τις πολιτικες πεποιθησεις του ατομου την συνειδησιν του και την σταση του απεναντι στα πραγματα η ΔΗΜΑΡ θα επρεπε από σταση αρχης να είναι υπερ της μη παραχωρησης της..
Εδώ όμως δεν εχουμε αυτό..
Είναι ηλιου φαηνοτερον ότι ο μεν Σαμαρας επαιζε μια φαρσοκομωδια του χειριστου ειδους πουλωντας τζαμπα μαγγκια και αρνουμενος να υπογραψει [κατι που ουσιαστικα ειχε υπογραψει]προσπαθων να διατηρησει ζωντανες τις πλαστες διαχωριστικες γραμμες του από το ΠΑΣΟΚ και να συσπειρωσει κοροιδευοντας αδιαντροπα τους οπαδους του οι δε εταιροι μας πεισμωνενοι από την επισης τζαμπα μαγκια του ΓΚΑΠ χρησιμοποιουσαν την προφαση της υπογραφης για να τιμωρησουν και να εξευτελησουν το πολιτικο μας συστημα και εμμεσως πλην σαφως και τους Ελληνες.
Ηταν δε τοσο φανερο το σεναριο που θα ηταν τραγικο εως γελοιο η ΔΗΜΑΡ να διασπασθει και να περασει κριση λογω αυτου.
Εκ των ανωτερω και εκ των δηλωσεων Κουβελη προκυπτει ότι ουδεποτε στην ουσια ο Κουβελης μπηκε στην ουσια του να υπογραψει η όχι ο Σαμαρας [θεμα που ουσιαστικα δεν υπηρχε όπως αλλωστε αποδειχθηκε] και η προφορικη απαντηση «να μην υπογραψει» εάν δεν ηταν φραστικο λαθος [που δεν το πιστευω] απαντουσε στην ερωτηση του εάν ο Σαμαρας νομιζει ότι μ αυτή την υπογραφη παραβιαζονται οι πολιτικες πεποιθησεις του και η συνειδηση του και οι «ευρωπαιοι»την χρησιμοποιουν καταχρηστικα για να μας εξευτελησουν τοτε και φυσικα να μην υπογραψει..
Και είναι σαν απολυτα φυσιολογικο επακολουθο των οσων ισχυριζοταν ο Αντωνακης το ότι υπεγραψε φανερωνει ότι όλα αυτά ηταν φουμαρα..
Αυτή είναι η ουσια της υποθεσης που ουδεποτε απασχολησε σοβαρα σαν θεμα δηλαδη [το αν θα υπογραψει η όχι ο Αντωνακης] την ΔΗΜΑΡ και οι διαστασεις που του δινει το «βημα» είναι εκ του πονηρου.
Αντιθετα απασχολησε και πολύ μαλιστα η ψηφος στην κυβερνηση Παπαδημου..
Εδώ οι αποψεις διαμοιρασθηκαν και ομαδοποιηθηκαν στο όχι και το παρων.
Και οι δυο αποψεις ειχαν τα επιχειρηματα τους.
Το «όχι» τον τροπο και το μπαχαλο που προηγηθει της συγκροτησης της Κυβερνησης το ότι ουσιαστικα είναι απιθανο να αλλαξει πολιτικη και κατ ουσια αποτελει συνεχεια της προηγουμενης, της συμμετοχης του ΛΑΟΣ σε αυτή ακομη και το ότι η ειδικη σημμασια του'' παρων'' θα παρερμηνευοταν αμμεσως από τα ΜΜΕ που θα το εξομειωναν αμεσως με το «ναι» της Μπακογιανη αρα ο Κουβελης θα ηταν μελος του συστηματος υπερ του μνημονιου πουλημενος μελος της λεσχης του Μπιλτεμπεργκ σιωνιστικης καταγωγης και δεν συμμαζευεται..
Από την άλλη το «παρων»»ειχε το πλεονεκτημα του διαχωρισμου από το στειρο «οχι σε όλα» της παραδοσιακης αριστερας { στην οποια καλως η κακως ανηκει πλεον και ο ΣΥΡΙΖΑ} τη προασπιση του μειζονος που είναι η Ευρωπαικη προοπτικη της χωρας η αποδειξη ότι η ΔΗΜΑΡ δεν αρνηται τις ευθυνες της απεναντι στην διακυβερνηση της χωρας και κυριως δεν κανει ιδεολογικες εκπτωσεις για ψηφοθηρικες σκοπιμοτητες ειχε φυσικα το μειονεκτημα του εάν ο κοσμος της Αριστερας μετα δεκαετιας πλυσης εγκεφαλου θα μπορουσε να καταλαβει την εννοια και σημμασια της στασης και δεν θατρωγε την λασπη που σιγουρα θα εκτοξευετο εναντιον της.
Προσωπικα ημουν υπερ του'' παρων'' το οποιο δεν σημαινει και καταναγκη ''ναι''..
Αλλα..
Είναι γεγονος ότι την ΔΗΜΑΡ την περιμενουν στην γωνια διοτι θελουν να την ενταξουν[ καλως η κακως δεν το εξεταζω εδώ] στα πλαισια του χρεοκοπημενου πολιτικου συστηματος.
Και αν είναι να ενταχθει ας ενταχθει με τις δρασεις και συμπεριφορες της και όχι με συκοφαντικα κατασκευασματα.
Από την αλλην καλως η κακως εκει στην ΔΗΜΑΡ εχουν εκλεξει μια κεντρικη επιτροπη που καλειται να αποφασιζει επι τοιουτων θεματων..
Και δεν ενεπεσε στην αντιληψη μου να βιασθηκε κανενος η θεληση να ψηφησε με το πιστολι στον κροταφο η ανελευθερα.
Και εφοσον αποφασισαν με 40-20 να κρατησουν την θεση του όχι το θεμα πρεπει να και θεωρειται ληξαν ακομη και εάν η αποφαση είναι λαθος.
Αυτό σημαινει εσωκομματικη Δημοκρατια και σεβασμος στην πλειοψηφεια.
Το γεγονος ότι το 1/3ειχε αντιθετη γνωμη είναι μαλλον δειγμα υγειας παρα νοσηρο φαινομενο.
Το ότι υπαρχουν εκει μεσα πυροβολημενα ατομα που νομιζουν ότι είναι θεματοφυλακες της Αριστερας και η γνωμη τους πρεπει αξιωματικως να γινεται δεκτη διοτι είναι πιο αριστεροι από τους υπολοιπους είναι γεγονος.
Αυτό είναι όμως θεμα συσχετισμων συμμετοχης και πολιτικης παιδειας των συμμετεχοντων.
Η απ εξω κριτικη λιγο βοηθαει.
Τελος από οσο γνωριζω το θεμα της ψηφου για την μεταβατικη Κυβερνηση εχει ξεπεραστει πληρως εντος της ΔΗΜΑΡ και δεν υπαρχει θεμα...
Αυτά προς το παρον και μην πιστευεις ότι διαβαζεις στο Βημα διοτι ο Ψυχαρης εχει τους στοχους και επιδιωξεις του
Παω τωρα να βρω τις συνεντευξεις του Γρηγορη Ψαριανου ωστε να εχεις πραγματικη εικονα των πρεγματων και οχι να χαφτεις οτι σου δινουν!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤρι Ιαν 31, 2012 12:15 pm

Το ΠΑΣΟΚ μας εκλεψε τους ψηφοφορους
Τωρα θα κλεψουμε εμεις τους ψηφοφορους του ΠΑΣΟΚ
Ο κλεψας του κλεψαντος

Φ. ΚΟΥΒΕΛΗΣ: "ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ, ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ"

«Ναι» σε συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ μετά τις εκλογές, αλλά και ψήφιση μέτρων της κυβέρνησης Παπαδήμου, λέει ο Φ. Κουβέλης, μετατοπίζοντας για άλλη μία φορά την γραμμή του. Σε συνέντευξή του στα «Νέα» ο πρόεδρος της ΔΗΑΡΙ «προσαρμόζεται» στις απαιτήσεις εξωθεσμικών παραγόντων και:

Απαντά θετικά στο ερώτημα εάν μετά τις εκλογές θα συνεργαζόταν με το ΠΑΣΟΚ και άλλες κεντροαριστερές δυνάμεις. Σημείωση: ο Κουβέλης μιλά για το “όλον ΠΑΣΟΚ” (που λέει ο Βενιζέλος), δεν διευκρινίζει αν μιλά για το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ ή με άλλον αρχηγό.
Δεσμεύεται να ψηφίσει μέτρα της κυβέρνησης Παπαδήμου, εάν αυτά είναι σωστά.
Δηλώνει ότι έχει θετική γνώμη για τον Παπαδήμο.
Ο Κουβέλης είδε τα ποσοστά του να ανεβαίνουν από τον Ιούνιο που άρχισε να διατυπώνει πιο κατηγορηματικό αντιπολιτευτικό λόγο, όμως αντιμετωπίζει οξύ εσωκομματικό πρόβλημα. Ο Κουβέλης καταψήφισε την κυβέρνηση Παπαδήμου και ζήτησε από τον Σαμαρά να μην υπογράψει επιστολή στους δανειστές. Οι συνέπειες των ενεργειών του ήταν: περίπου το 35% της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΔΗΑΡΙ να θέλει να δώσει ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση Παπαδήμου, ο βουλευτής Γρηγόρης Ψαριανός (που έχει δύο συνεντεύξεις την Κυριακή σε «Έθνος» και «Βήμα») να απουσιάσει από την ψηφοφορία, μέλη της Ε.Ε. να αποχωρήσουν από το κόμμα, βρίσκοντας «καταφύγιο» στα ΜΜΕ που στηρίζουν τον Παπαδήμο.

Πηγή: antinews.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gang




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΤρι Ιαν 31, 2012 1:13 am

Τεν Τεν ,με το αποσπασμα του Ζαχαριαδη που παρεθεσες,προσωπικα συμφωνω μεχρι κεραιας.Εσυ που ακριβως διαφωνεις με αυτα που γραφει στην παραγραφο αυτη?
Οπως επισης δεχομαι οτι το εαμικο κινημα,υπηρξε η κορυφαια στιγμη του λαικου κινηματος του ελληνικου λαου,απο καταβολης ελληνικου κρατους.
Για ποιους λογους απετυχε,δεν ευοδωθηκαν οι σκοποι του,και παρασυρθηκε αργοτερα ο λαος στην πανωλεθρια και την υποδουλωση στον αμερικανικο ιμπεριαλισμο,ειναι μια μακρα αλλη συζητηση με πολλες αποψεις και επεξηγησεις.Η ηττα του λαικου κινηματος ομως,δεν αναιρει την ορθοτητα και το μεγαλειο της εαμικης αποπειρας.
Οπως εχω ξαναγραψει,η δημιουργια ενος νεου εαμικου κινηματος,με ορους φυσικα του 2012,αντιμνημονιακου και εθνικοαπελευθερωτικου,ειναι κατα την γνωμη μου η μοναδικη διεξοδος διαφυγης του λαου μας,απο τον εφιαλτη που την προοριζουν να ζησει.
Ειναι ευκολο και αισιοδοξω οτι θα συμβει κατι τετοιο?Καθολου δεν αισιοδοξω.Οχι γιατι ενα τετοιο κινημα ειναι λαθος,παρακινδυνευμενο,με αγνωστες καταληξεις οπως εσυ γραφεις.
Οι ιστοριες των λαων δεν ειναι θεατρικα σεναρια με χαπυ εντ,οπως σου γραφει ο Βαγγελης.
Δεν ειμαι αισιοδοξος διοτι αμφιβαλλω για το εαν ο λαος σημερα,εχει την ποιοτητα,την συνειδηση και την γεναιοτητα ωστε να ανταποκριθει σε ενα τετοιο καλεσμα.
Δυστυχως ολοι αυτοι οι ''ξενοι πιστωτες''(τι γελειος ορος και αυτος αληθεια) πριν επιβαλλουν μνημονιο στις τσεπες μας,ειχαν φροντισει πολλα χρονια πριν να το επιβαλλουν στους εγκεφαλους μας.
Εγω ομως Τεν Τεν απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου σε τουτη την ζωη,θελω και προσπαθω να λεω την αληθεια μου,ειτε αυτη η αληθεια καθε φορα βρισκει λιγους η περισοτερους αποδεκτες.Ποτε δεν προσπαθησα να πω εκεινο το μερος της αληθειας μου,το καταλληλο να βρει ακροατηριο,αποσιωποντας το υπολοιπο που δεν πουλαει ευκολα στην αγορα.
Τωρα πια πολυ αργα ν αλλαξω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΔευ Ιαν 30, 2012 9:13 pm


Να δεχθω τα παντα ναι…
Αλλα να δεχθω ότι υπαρχει ατομον επι του πλανητου το οποιον θα μου αφαιρεσει τον ποιητικον μου οιστρον όχι!!!!
Παρε λοιπον έναν υμνον δια την Επαναστασιν του Βανζελ μετασκευη γνωστης επιτυχιας την οποιον υμνον μπορεις ευκολως να τον μαθεις να τον τραγουδας για να μην κουραζεσαι…
Διοτι η επαναστασις είναι κουραστικη!!!
Δια περισσοτεραν ευκολιαν του παραθετω εις το τελος και την μουσικην τον ρυθμον και το τεμπον…
Καλη επαναστατικη επιτυχια!!!!

H επανασταση του Βανζελ….

Χίλιες βραδιές τον τρελλο μου σκοπο μουρμουριζω
χίλιες ψυχες δεν μ' αντέχαν το παλαβο
που να πω το μεγάλο μου πόνο
μόνο εσύ θα τον γιάτρευες μόνο
έλα και κάνε μου γέλιο τον κάθε λυγμό

Επανασταση μου σου σφυρίζω
για να βγεις σου σφυρίζω
και κρυφοκλαψουριζω
της βλαψιας το σκοπό

Σε σοβαρο κανένα
αυτά μην τα πεις σε κανένα
φύλαξε τα κρυμμένα
οτι φουμαρα πώ

Θα 'ρθει τ' επαναστατικο αγέρι
με μαλιαρο το χερι
κρυφά να με ξυπνήσει
και το Καρατζαφερη
πριν γινουμε ρεζιλι
τα μάτια Θα μου ανοιξει

Επανασταση μου σου σφυρίζω
για να βγεις επανασταση μου σου σφυρίζω
και κρυφοκλαψουριζω
Και μπαρουφες πετω…

Ο Βανζελ είναι εδώ…
Επανασταση μ ακους…
Οβερ!!!
Ουααααααααααααου!!!!

Παρε και την μουσικη να το τραγουδας να το ευχαριστιεσαι!!!!
http://www.greekmidi.com/songs/mouzakis/sousfyrizo.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΔευ Ιαν 30, 2012 4:58 pm

Ελα ευρωσοσιαλισμεεεεεεεεε
κανε και καμια αναθεωρηση ρεεεεεεε
πηξαμε στα ιδια και τα ιδια
μεταλλαξες το σταλινισμο σε ευρωκομουνισμο και πηρες τα τρια μου
ποσα τρια ακομα εχεις να παρεις....
ολη τη γη επι 3
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΔευ Ιαν 30, 2012 4:46 pm

Ειδες πως σου κοβω εγω την ορεξη για ποιηση και ακαδημιες αθηνων κι αλλες τετοιες παπαριες...
Σε επανεφερα εκει που εισαι πραγματικα καλος, να πουλας τρελλα δηλαδη.
Οσο για την επανασταση δεν ειναι υποβρυχιο ρε παντοφλοεισπρακτωρα να στη σερβιρει ο καφετζης κατα παραγγελια.
Ειπαμε, παιρνει σαρκα και οστα μεσα απο την αντιπαραθεση με την εξουσια και καθε αλλη δυναμη που τη συνδραμει οπως τα κοινοβουλευτικα κομματα που βοηθας με την ψηφο σου να κλεβουν τους συμπολιτες σου.
Πρωτα θα σουταρουμε τα λαμογια και τους μπαρμπαφωτηδες και μετα θα γινει το κουμαντο με την επανασταση αλλα μπορει να παρει και 10 και 20 χρονια...τι πα να πει αυτο οτι θα γινουμε ντεμεκ αρτιστεροι και μεις και θα πουλαμε κοινοβουλευτικη τρελλα με ολιγον απο ευρωσοσιαλισμο και μπολικη "ελευθερη αγορα"?

Δε σφαξανε, εδω θα κραταω το μετεριζι μου και θα σας κοπαναω τις παντοφλιες στο δοξαπατρι οσο κι αν παρει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΔευ Ιαν 30, 2012 3:48 pm

Ας αφησουμε ομως τις τραγελαφικες και ανεδαφικες προσεγγισεις του δεκαδεκα κι ας κοιταξουμε να προσγειωθουμε στην ασχημη πραγματικοτητα της εποχης με ρεαλιστικες προτασεις.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![Τα θαυμαστικα και μονο αυτα δικα μου διοτι ακολουθουν μια σειρα ρεαλιστικων προτασεων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![παλι δικα μου]...
Επαναστασηηηηη!!!!
Μωρηηη επαναστασηηηηη!!!!
Γιατι δεν μου μιλας μωρη επαναστασηηηηη!!!!
Μιλαμου μωρη αφου σου μιλαω μωρηηηηηη!!!!
Πουσαι μωρη σκροφααααα!!!!
Που κρυφτηκες μωρη κακουργααααααα!!!!
Ρε λες να μην υπαρχει η επανασταση του Βαγγελα????
Απα πα πα δεν το πιστευω!!!!
Δεν ειναι δυνατονννν!!!!
Ο Βαγγελας ειναι ρεαλιστης και προσγειωμενος!!!!....
Και η μετεσαρκωση του Τροτσκυ!!!
Αυτο το τελευταιο που το βαζεις!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΔευ Ιαν 30, 2012 1:40 pm

Ας αφησουμε ομως τις τραγελαφικες και ανεδαφικες προσεγγισεις του δεκαδεκα κι ας κοιταξουμε να προσγειωθουμε στην ασχημη πραγματικοτητα της εποχης με ρεαλιστικες προτασεις.

Η εξεγερση των πολιτων εναντια σε ενα διεφθαρμενο συστημα ειναι μονοδρομος εαν οι πολιτες θελουν να επιφερουν πραγματικες αλλαγες και αντιστροφη των δεδομενων επειδη η διαφθορα ειναι σαν το σαρακι που τρωει το ξυλο και το εξουδετερωνει σαν υλικο, δεν υπαρχει περιπτωση να το επαναφερεις στην αρχικη του συσταση και με τις αρχικες του ιδιοτητες ως υλικο οσο κι αν το στοκαρεις ή το λουστραρεις. Θα ειναι εφεξης σαπιο και ακαταλληλο προς χρηση. Γιατι η διαφθορα του πολιτικου συστηματος εν προκειμενω αδυνατιζει τις δομες και τους θεσμους του συστηματος και οσα κι αν αλλαξουμε παντα θα υπαρχει η γνωση του πως μπορει κανεις να το διαφθειρει ξανα με ευκολια οταν του δοθει η ευκαιρια.

Επομενως αντι να προσπαθεις να κανεις ενα φθαρμενο υλικο να ξαναγινει καινουριο ειναι προτιμοτερο να βρεις ενα αλλο υλικο πιο ανθεκτικο στις φθορες που εχει υποστει το προηγουμενο. Με αυτη τη λογικη η αντιπροσωπευτικη αστικη δημοκρατια εχει παρελθει ανεπιστρεπτι και οι πολιτες οφειλουν να την αντικαταστησουν με ενα νεο ειδος δημοκρατιας πιο ανθεκτικο απο το αποτυχημενο προηγουμενο.

Η ιστορια μας εχει δειξει απειρες φορες οτι τετοιου ειδους αλλαγες θα βρουν μεγαλη αντισταση απο τις ισχυρες οικονομικα μειοψηφιες που ανδρωθηκαν μεσα στο παλιο διεφθαρμενο συστημα και ειναι δεδομενο οτι οι πολιτες πρεπει να περασουν πανω απο αυτες τις μειοψηφιες αν θελουν να επιφερουν αλλαγες. Αν αυτο γινει αναιμακτα λογω της συντριπτικης συμμετοχης των πολιτων και της ανυπερβλητης δυναμης του λαου καλως να ερθει. Δυστηχως η ιστορια ξανα μας υπενθυμιζει οτι αυτο ουδεποτε εχει συμβει, καμια ανατρεπτικη αλλαγη στις ανθρωπινες κοινωνιες δεν εχει επιτευχθει αναιμακτα. Αντιθετα, θελει μεγαλες θυσιες. Αιμα και κοπο πολυ.

Κι αν μας λοιδωρουν οι δεκαδεκες αυτου του κοσμου οτι δεν ξερουμε τι θα κανουμε την επομενη της εξεγερσης του απανταμε οτι η εκτονωση των γεγονοτων ειναι εκεινη που καθοριζει το αυριο της επαναστασης. Οτι και να σχεδιαζεις στο παρον ειναι βεβαιο οτι θα ανατραπει απο τα γεγονοτα γιατι η ενταση τους και η μορφη που θα λαβουν καθοριζει και την περαιτερω σταση ολων των συμμετεχοντων. Η επανασταση δεν ειναι θεατρικο σεναριο με προκαθορισμενο τελος αλλα ενας οργανισμος που λαμβανει σαρκα και οστα στο πεδιο της αντιπαραθεσης. Δεν ειναι υπεκφυγη αυτο αλλα η ωμη πραγματικοτητα οσο κι αν δεν αρεσει σε καποιους.

Παρ' ολα αυτα μια εξεγερση κατα του συστηματος πρεπει να εχει σαφεις ιδεολογικους πυλωνες πανω στους οποιους θα στηριξει το αυριο της επαναστασης με οσες αναγκαιες προσαρμογες επιταξει το αποτελεσμα της συγκρουσης. Οι υπαρχουσες ιδεολογιες δεν επαρκουν γιατι εχουν αναπτυχθει με βαση το υπαρχον μοντελο διεφθαρμενου κοινοβουλευτισμου στα πλαισια της διεφθαρμενης "ελευθερης αγορας" και θα πρεπει να αποφευχθουν παση θυσια.

Αυτο που χρειαζομαστε ειναι ενα καινουριο συνολο ιδεων για ενα καινουριο κοσμο οπου οι πολιτες μπορουν να αποφασιζουν αμεσα χωρις αντιπροσωπους ή μεσαζοντες. Μια αμεση δημοκρατια που χρησιμοποιει την τεχνολογια για να συνδεσει αμεσα τον πολιτη με το οποιο προβλημα και θα τον κινητοποιησει να ενδιαφερθει γι αυτο και να συμετεχει στη λυση του χωρις να το αναθετει σε ενα επαγγελματια μεταπρατη πολιτικο που ενδιαφερεται πρωτιστα για την καβαντζα του. Κι αν δεν υπαρχει ο μεσαζοντας να ειστε σιγουροι οτι ο πολιτης θα το κανει γιατι δε θα υπαρχει αλλη επιλογη οποτε υπαρχει το διπλο κερδος της κινητοποιησης του πολιτη και της συμμετοχης του στα κοινα.

Χρειαζομαστε ενα νεο συνολο κανονων για την επιβιωση του πλανητη και ολων των ανθρωπινων κοινωνιων επανω σ' αυτο με σωστοτερη δειαχειρηση των διαθεσιμων πορων κι οχι με διαθεση των πορων κληρονομικα ή κερδοσκοπικα για να ωφεληθουν ιδιοτελως συγκεκριμμενες μειοψηφιες και γι αυτο απαιτειται η συμπνοια ολων των εθνικων κρατων ανεξαρτητως. Αρα χρειαζομαστε μια γενικευμενη εξεγερση απ' ακρη σ'ακρη της γης ωστε να εξασφαλιστει ο διεθνισμος των παγκοσμιων προβληματων με υποχρεωτικη συμμετοχη των κρατων κι οχι με αναβολες και υπεκφυγες που προσβλεπουν στην διατηρηση εθνικων προνομιων εις βαρος του παγκοσμιου κοινου ωφελους.
Π.Χ. δεν ειναι σωστο η Βραζιλια να αποφασιζει μονη της για την τυχη του δασους του Αμαζονιου αφου το δασος αυτο παραγει το 40% του παγκοσμιου οξυγονου και συμβαλει στη διαμορφωση του καιρου σε ολη σχεδον την υφηλιο.

Δε θα ηθελα να γραψω ενα τεραστιο σεντονι με επι μερους αποψεις για ολα τα ζητηματα γιατι δε θα τελειωνε ποτε. Μπορω ομως να συζητησω με ολους τους λογικα σκεπτομενους για την αναλυση επι μερους θεματων, ποτε ομως με ακαμπτους μηδενιστες θωρακισμενους πισω απο ξεπερασμενες και ανεφικτες ιστορικα ιδεοληψιες που φοβουνται την αλλαγη οπως ο διαολος το λιβανι.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΔευ Ιαν 30, 2012 12:20 pm

Ρε δεκαδεκα εισαι νουμερο τελικα, ολο σε μενα απαντας κι ας σκιζεις τα ρουχα σου οτι δεν θα το κανεις με κανενα χριστο.
Παραδεχεσαι οτι ο κοινοβουλευτισμος ειναι σαπιος αλλα μ' αυτο το σαπιο κοινοβουλευτισμο θα προσπαθησεις να αλλαξεις τη δημοκρατια προς το καλυτερο. Αυτο κι αν ειναι ανεφαρμοστο, αυτο κι αν ειναι ουτοπια και πολιτικη φαντασιωση.

Αυτο κι αν ειναι αλμα στο κενο αγαπητε ποιητη της πλακας (κι ας λεει ο παπασουζας οτι κανεις ριμα), γιατι ως γνωστον με πορδες δε βαφονται αυγα.
Κι αν εισαι σιγουρος εσυ οτι γινεται με σαπιο κοινοβουλευτισμο να κανεις καλυτερη τη δημοκρατια εγω ειμαι 100 φορες πιο σιγουρος οτι ο κονοβουλευτισμος που υπαρχει σημερα (και μονο) εγγυαται την υπαρξη κομματων της πλακας χωρις ουσιαστικο ιδεολογικο υποβαθρο (βλεπε ΔΗΜΑΡ) και αυτος ειναι ο μονος λογος που οι μπαρμπαφωτηδες και οι οπαδοι του θελουν τη συνεχιση του οπως ακριβως ειναι σημερα. Αυτος ειναι ο λογος που κοντρα σε οποιαδηποτε λογικη προσπαθειτε να πεισετε οτι με τον καρκινο οπλο σας θα γιατρεψετε τη καρκινοπαθη δημοκρατια.

Το χειροτερο ομως απ' ολα ειναι οτι το γνωριζετε κι εσεις οι ιδιοι οτι ειναι ανεφικτη η ισχυροποιηση της δημοκρατιας οταν ο κοινοβουλευτισμος ειναι βαρια αρρωστος, κι αυτο δεν αντεχεται με τιποτα. Γιατι αν οι κατ' εξοχην πολιτικοι εξουσιας ειναι γεννημενοι μεσα σ' αυτο το διεφθαρμενο συστημα και δεν σκαμπαζουν εναλλακτικες παει στο διαολο. Εσεις οι αυτοαποκαλουμενοι αριστεροι ομως δεν δικαιουστε να λετε οτι θα χρησιμοποιησετε το διεφθαρμενο κοινοβουλευτισμο σαν εργαλειο εξυγειανσης της δημοκρατιας γιατι υποτιθεται οτι η αριστερα εξ ορισμου αποριπτει οποιαδηποτε μορφη διαφθορας, ποσο μαλλον τη χρησιμοποιηση της για την επιτευξη ιδιων σκοπων.

Αντε ομως να πιστεψουμε οτι εχεις δικιο για χαρη του εμμεσου διαλογου, οτι θα φερεις δηλαδη εσυ την αλλαγη στο συστημα μεσα απο ενα σαπιο κοινοβουλευτισμο...τοτε ομως δε δικαιουσε να καταδικαζεις εκεινους που χρησιμοποιουν οποιαδηποτε διεφθαρμενα μεσα για να πετυχουν τους δικους τους σκοπους, αρα εισαι ενα και το αυτο με τους φασιστες τους ακροδεξιους κι ολους εκεινους που στηνεις στον τοιχο για να τους πυροβολησεις με τα ασφαιρα φυσιγγια σου.

ΠΧ. Καποιος αλλος πολιτικος θα μπορουσε να ισχυριστει οτι θα συμμαχισει με διεφθαρμενους τραπεζιτες προκειμενου να προσπαθησει να αντιστρεψει την οικονομικη κατασταση της χωρας. Το τραπεζικο συστημα ειναι τοσο νομιμοποιημενο οσο και ο κοινοβουλευτισμος αρα δεν διαπρατει καμια ανομια και χρησιμοποιει ενα διεφθαρμενο εργαλειο για να κανει σερβις στο χαλασμενο συστημα οπως ακριβως κι εσυ.

Κι απο πανω ειναι και πιο μαγκας απο σενα τον αυτοαποκαλουμενο αριστερο γιατι αυτος χτυπαει στην καρδια του προβληματος χωρις υπεκφυγες του στυλ "ειμαστε αριστεροι αλλα αναγκασμενοι να υιοθετησουμε τις προσταγες της ελευθερης αγορας γιατι αυτο θελει η πλειοψηφια"... ντεμεκ αριστεροι ησαστε, παρτε το χαμπαρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΔευ Ιαν 30, 2012 7:55 am

Αποδεικνυεται τελικως πως τα ποιηματα σου,ειναι απειρως νοηματικοτερα του πεζου σου λογου.
Τουλαχιστον στα ποιηματα χρησιμοποιεις σωστο μετρο,αλλα και ομοιοκαταληξια,οποια και αν ειναι αυτη!!!
Διαβαζοντας φωναχτα το τελευταιο σου κειμενο,καταλαβα οτι ακριβως θα καταλαβαινα διαβαζοντας σουαχιλι.
Σαν μολις να ειδα ταινια του συγχωρεμενου του Αγγελοπουλου,ενα πραγμα,πως να σου το εξηγησω δηλαδη....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΔευ Ιαν 30, 2012 4:13 am

Θα προτιμησω να απαντησω στο Γκαγκακιον επιβεβαιωνοντας την διαφωνιαν μας και θα αγνοησω εκεινον τον Βαγγελαν του οποιου το λιβελλογραφημα περιεχει τοσην χολην και τοσες ανακριβειες που δεν αξιζει απαντησεως!!!…
Εξ αλλου το εχω ξεκαθαρισει μαζυ του θα επικοινωνω μονον με ποιηματα…
Αν εχω ορεξιν θα του δημιουργησω ένα αν και πολύ του παει διοτι είναι γρουσουζης ασοβαρος κακεντρεχης αμετροεπης παρλαπιπας μπαρουφολογος και Αμερικανακι!!!
Λοιπον….
O Ζαχαριαδης το 1945 σημειωνε ότι «η πολιτικη του αστικοτσιφλικαδικου πολιτικου κοσμου από τοτε που υπαρχει ανεξαρτητο ελληνικο κρατος μεχρι σημερα δεν ηταν στην ουσια της ουτε εθνικη ουτε ανεξαρτητη ηταν πολιτικη υποδουλωσης εξαρτησης από το ξενο κεφαλαιο και την ξενη πολιτικη.Η αστικη ταξη στην Ελλαδα και ο πολιτικος κοσμος προδωσαν την αστικοδημοκρατικη αποστολη τουςπου περιλαμβανει και την δημιουργια πραγματικα γερης οικονομικα ανεξαρτητης νεοελληνικης εθνικης πολιτειας..
Να γιατι ο εργαζομενος λαος αυτος που πληρωνει τα σπασμενα της προδοσιας αυτης και της οικονομικης και πολιτικης εξαρτησης της χωρας απ το ξενο κεφαλαιο ανελαβε αυτος το καθηκον της δημιουργειας μιας πραγματικα λευτερης και ανεξαρτητης δημοκρατικης Ελλαδας καθηκον που βρηκε την συμπυκνωση και την εκφραση του στον πολιτικο συνασπισμο των κομματων του ΕΑΜ στο πανελληνιο παλλαικο εαμικο κινημα»Βημα 30-01-2012 σελ Α22
Σημειωτεον ότι το ΚΚΕ δι αρθρου του τεραστιου αναλυτη του σ Μαιλη θεωρει λανθασμενη την αποψιν αυτή Ζαχαριαδη διοτι όπως τονιζει
«στην βαση της λαθεμενης αυτης στρατηγικης συμμαχιων του κομματος που υπηρετουσε τον ενδιαμεσο στοχο πριν τον σοσιαλισμο[λαοκρατια η λαικη δημοκρατια η ριζικη δημοκρατικη αλλαγη κ α]και κατά κανονα οφελει τις φιλελευθερες αστικες πολιτικες δυναμεις»
Αφήνει έτσι να εννοηθεί ότι για τον Περισσό πλέον το ζήτημα της εξουσίας προβάλλει ως απευθείας στόχος δίχως την παρεμβολή ενδιάμεσων φάσεων ή σταδίων με ευρύτερες πολιτικές συμμαχίες.
Τοιουτοτροπως αποκλειει εκ προυμνιου τις κάθε φυσεως συνεργασιες με «αστικα κομματα»και ξαναυπενθυμιζει ότι η συμφωνια του 51% των πολιτων δεν είναι απαραιτητη για να αρπαξωμεν παντιω τροπον την εξουσια….
Τι διαφορετικα από αυτά που λεει το Γκαγκακιον σημερα ελεγε ο Ζαχαριαδης και το κακεκτυπο του ο Μαιλης ????
Αρα αυτά είναι γνωστα για 60 και χρονια….
Αρα η συνταγη καπου χανει…
Αρα το ανεκδοτο με τον γατο και την κουδουνα το ξερετε???
Οπου τα ποντικια εις λαικην συνελευσιν αποφασησον ότι ο σιγουρος τροπος δια να εξουδετερωσουν τον γατον ηταν να του κρεμασουν μιαν κουδουναν στο λαιμο αλλα δεν βρεθηκε ο ποντικος που θα ανελαμβανε την αποστολην….
Οσο για τα υπολοιπα τα χαλια της κοινοβουλευτικης δημοκρατιας μας την ποιοτητα του πολιτικου μας δυναμικου το βαθμο πολιτικοποιησης και όχι κομματικοποιησης των ψηφοφορων μας την υπεροχη των δυτικοευρωπαικων και σκανδιναυικων κοινοβουλευτικων καθεστωτων θα συμφωνησω μπορω και να προσαυξησω αν χρειαστει…
Δεν θα συμφωνησω όμως με μερικες ανακριβιες που γραφει το σημειωμα..
Ο Τεν Τεν δεν είναι υπερμαχος αυτου του κοινοβουλευτισμου που εχουμε αλλα πιστευει ότι είναι το μονο πλαισιο μεσα στο οποιο μπορουμε να κινηθουμε αλλαζοντας καταστασεις προς το προοδευτικοτερο μαζυ τους και αυτόν τον κοινοβουλευτισμον….
Ο Δημοκρατικος δρομος προς τον Σοσιαλισμο και η ιδεολογια της Ανανεωτικης Αριστερας την οποιαν υποστηριζει ο Τεν Τεν ουδεποτε ισχυρισθηκε ότι θα λυσει ως δια μαγειας όλα τα προβληματα..
Πιστευει όμως ότι είναι μονοδρομος για μια δημοκρατικη εξεληξη και μετεξεληξη ενώ ολοι οι αλλοι δρομοι οδηγουν σε ακροδεξιες λυσεις…
Αυτό είναι καθαρο εκ μερους μου και οποιος εχει να προτεινει κατι διαφορετικο και βιοσιμο ας το κανει φθανει να μην είναι «ποναει κεφαλι κοψει κεφαλι»και ανεφαρμοστα αιθερογραφηματα τυπου Βαγγελα…
Ο Τεν Τεν δεν δεχεται ότι οσοι ασχολουνται με την πολιτικην σε κάθε επιπεδο με πλαισιο κινητοποιησεων τους τον κοινοβουλευτισμον είναι διεφθαρμενοι….
Διοτι τοτε αποτελουν την μεγιστην πλειοψηφεια και Δημοκρατικα τουλαχιστον εχουν το δικαιωμα να επιβαλλουν την αποψη τους…
Και ο Τεν Τεν είναι δημοκρατης αλλα και διαφορετικα θα επρεπε να δεχθει ότι είναι και αυτος διεφθαρμενος αφου αποτελει μελλος μιας διεφθαρμενης κοινωνιας …
Αν καποιος δεν είναι Δημοκρατης να το πει αλλα τοτε παμε σε ολοκληρωτικα καθεστωτα και ευχαριστω αλλα δεν θα παρω όπως και η συντριπτικη πλειοψηφια νομιζω…
Και μην μου πειτε ότι για να συμμετασχω θελω την δικη μου αψεγαδιαστη τελεια και αδαμαντινη δημοκρατια διοτι αυτά είναι μανιοκαταθληπτικα ιδεολογηματα…
Καθοτι μαλιστα αυτοι οι διεφθαρμενοι σου δινουν την ευκαιρια να ιδρυσεις ένα κομμα «μη διεφθαρμενων» και να καλεσεις τους μη διεφθαρμενους τους μη γουσταρωντας τον κοινοβουλευτισμον όπως είναι η και καθολου [όπως ΚΚΕ] να το ψηφισουν…
Και τι θα γινει θα μου πειτε???
Το ελαχιστο θα αποκτησεις καλυτερο βημα εκλαικευσης και διαδοσης των αποψεων σου και επιδοτηση απο τον κρατικο κορβανα να τις διαδοσεις....
Εκτος αν πιστευεις οτι οι αποψεις σου δεν πιανουν μια και ουδεποτε θα γινουν αποδεκτες σε μεγαλυτερο ποσοστο απ αυτο της χρυσσης αυγης...
Ο Τεν Τεν θεωρει ότι αυτό είναι καλυτερο από το να περιμενεις μια «επανασταση»που δεν θαρθει ποτε η που εάν ερθει θα είναι κατι εντελως διαφορετικο απ ότι περιμενες…
Με αυτή την εννοιαν ο Τεν Τεν ειπε [αν ειπε δεν θυμαμαι] ότι μετα την απομακρυνσιν εκ της καλπης ουδεν λαθος αναγνωριζεται…
Διοτι το να βριζωμεν συληβδην οσους εμεις στειλλαμε στην εξουσιαν είναι ενας τροπος εκτονωσης αλλα θυμιζει τζαμπα μαγγα…
Ομοιως κατα την φτωχην μου γνωμην και το απεχειν θυμιζει εκεινο του στρειβειν δια του αρραβωνος αφου ο γαμος δεν προκειται να πραγματοποιηθει ποτε….

ΥΓ Παπαφιδι εισαι μια απατη
μα σουχω μια αγαπη....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gang




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΚυρ Ιαν 29, 2012 3:30 pm

Ο ευρωσοσιαλισμος η δημοκρατικος σοσιαλισμος η οτιδηποτε παρεμφερες ειναι καταδικασμενος να μην αποφερει τιποτα η εντελως ελαχιστα και περιφερειακα επιτευγματα,οση κοινοβουλευτικη δυναμη και αν αποκτησει στην Ελλαδα,διοτι δυστυχως λειτουργει σαν κοινοβουλευτικο κομμα σε μια ελληνικη αστικοδημοκρατια δυσμορφη και γιαλαντζι.
Ακουω κατα καιρους πολλους αφελεις να θετουν το ερωτημα.Γιατι να μην εχουμε την Παιδεια της Φινλανδιας,τον κρατικο μηχανισμο της Γερμανιας,τον κοινοβουλευτικο πλουραρισμο της Ιταλιας κλπ?Αφου καπιταλισμος και εκει,καπιταλισμος και εδω.
Ναι συμφωνοι αλλα εκει υπαρχει ενας καπιταλισμος που εδω και εναν αιωνα οικοδομηθηκε και λειτουργει απο πραγματικες εθνικες αστικες ταξεις.Εδω πως μας προεκυψε αυτος ο καπιταλισμος?Ποια αστικη ταξη?με ποια εθνικα,κοινωνικα προταγματα?με ποιες ταξικες ιστορικες αναφορες?
Μια καστα λαμογιων,πρακτορων και ξενων αντζεντηδων που παριστανει την εθνικη αστικη ταξη οπως τα σκιαχτρα στα χωραφια παριστανουν τους αγροτες.

Πριν δυο χρονια ο Παπανδρεου δηλωνε πως λεφτα υπαρχουν,ανεβηκε στην εξουσια και πολιτευτικε εντελως αντιθετα απο τις προεκλογικες του εξαγγελιες.Δηλαδη παραβιασε καταφωρα,την ξεσκισε κυριολεκτικα καθε εννοια της δικιας τους κοινοβουλευτικης δημοκρατιας,που επιβαλλει το καθε κομμα να κατερχεται στον λαο με το προγραμμα του,και εφοσον πλειοψηφει να το εφαρμοζει και να πολιτευεται συμφωνα με αυτο.Εστω με μικρες λοξοδρομησεις λογω αληθινων εκτακτων αναγκων.
Ειδατε εσεις καποια αντιδραση απο τον ΣΕΒ,τα αστικα κομματα ,τον Τυπο,την ΓΣΕΕ,την..την....
Καμμια.Εδω ο Τεν Τεν ,ο κατα τα αλλα υπερμαχος του κοινοβουλευτισμου εγραψε στο Κοντρα οτι ''μετα την απομακρυνση εκ του ταμειου ουδεν λαθος αναγνωριζεται''
Χεσμενη πατοκορφα την εχουν ολοι την κοινοβουλευτικη νομιμοτητα και την ευρηθμη λειτουργια της δημοκρατιας τους.Αρκει να διατηρουνται οπως-οπως μεσα στο παιχνιδι αυτου του δυσμορφου κοινοβουλευτικου καθεστωτος,ωστε να επωφελουνται ποικιλοτροπως.

Και ερωτω.Μπορουσε στην Γαλλια ας πουμε να βγει ο Χ πολιτικος,να πει προεκλογικα οτι λεφτα υπαρχουν και σε μερικους μηνες να φερει στην χωρα του το ΔΝΤ?
Ε λοιπον δεν το μπορουσε με την καμμια.
Και διοτι η γαλλικη μπουρζουαζια ειναι πολυ πιο ποιοτικη,δικαιη και τιμια(για ναλθω σε αυτα που επικαλειται ο Παπανεστης)απο την γιαλαντζι ελληνικη,απο την δικη της ιδεολογικη αστικη σκοπια ειδωμενα ολα αυτα.
Και διοτι εκει οι ανθρωποι εχουν ορισει απαραβιαστους κανονες λειτουργιας της ΔΙΚΙΑς ΤΟΥς,αστικης δημοκρατιας για να μην γινει αυτη η δημοκρατια ΤΟΥς μπουρδελλο.
Ετσι οπως στο ποδοσφαιρο απαγορευεται να αρπαξει ο σεντερ φορ την μπαλα με τα χερια και τρεχοντας να μπει μαζι της στα δικτυα,ετσι απαγορευονται δια ροπαλου και τα ''λεφτα υπαρχουν''.Και κανεις δεν μπορει να πει οτι αφου η μπαλλα μπηκε στα δικτυα οπως μπηκε,μετα την απομακρυνση απο τα γκολποστ,ουδεν λαθος αναγνωριζεται.
Διοτι αν καποιος Γαλλος αρχηγος ελεγε και εκανε οσα ο ΓΑΠ ειπε και εκανε,η πλειοψηφια του κλαμπ των μεγαλοαστων θα εκραζε.-Φαουλ,εμεις δεν ξεραμε τιποτα περι ΔΝΤ,ομως καποιοι ''συναδελφοι'' μας τον ειχαν ''μιλημενο'' τον Γιωργακη,ηξεραν απο πριν και επωφεληθηκαν απο την γνωση της μελλοντικης πολιτικης του.Λοιπον,η τον ριχνουμε σε μια βδομαδα(ετσι οπως τον εριξαν στα αληθεια οι ευρωπαιοι μεγαλοαστοι,οταν προσπαθησε να τους την κανει με το δημοψηφισμα)η στις επομενες εκλογες εμεις θαχουμε ''μιλημενο''τον Αντωνακη και την κανουμε την Γαλλα ΜΑς,μπουρδελλο και μια με χορτα.
Αυτο ενα παραδειγμα της χαωδους διαφορας μεταξυ κοινοβουλευτικης αστικης δημοκρατιας απο την μια και δυσμορφης κοινοβουλευτικης αστικης δημοκρατιας απο την αλλη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΚυρ Ιαν 29, 2012 1:22 pm

Καιρο ειχα ν' ακουσω τετοια ξετσιπωτη κατινια, τετοιο κακοτεχνο παραλληρημα και οχετο φλυαριας
Μιλαμε για τ΄απαυγασμα του κομματικου ρομαντισμου και της ευρωσοσιαλιστικης αρτ νουβο σε ενα μοναδικο συνδιασμο κακογουστιας και χειροπαλινδρομησης.
Το τελευταιο ειδικα το κατεχουν οι ατιμοι οσο κανεις αλλος, ωρες ατελειωτες στις κομματικες συγκεντρωσεις...στο σπιτι στη δουλεια στο καφενειο...γιου νειμ ιτ που λενε και οι φιλοι μου οι Αμερικανοι...

Γιατι εσεις τι νομιζατε? Οτι μαζευονται και καλα για να εντρυφησουνε στα αγαθα του ευρωσοσιαλισμου? Παπαριες κυριες και κυριοι..
Τα ψηφαλακια μετρανε και ξαναμετρανε και βλεπουνε οτι δεν τους φτανουνε κι ολο αγχωνονται να βγει το γαμημενο ποσοστο για να μπουνε οι μπαρμπαφωτηδες στη βουλη για να πεφτει το μεροκαματο στον αρχηγο και οι απο διπλα οτι προλαβουν ν' αρπαξουν απο τις κρατικες επιχορηγησεις...γιατι αυτη ειναι η ιδεολογια τους....τα αλλα τα κουφια περι προσαρμογης της αριστερας στη συγχρονη εποχη και τον ευρωπαικο προσανατολισμο ουτε οι ιδιοι δεν τα πιστευουνε...αυτοι πριν 10 χρονια ακομα ξελλαρυγγιαζονταν " Εοκ και Νατο το ιδιο συνδικατο" σε καθε ευκαιρια τωρα φαγανε τη φλασια για την Ευρωπη?

Τωρα βεβαια γιατι το θινκ τανκ (που λενε και οι φιλοι μου οι Αμερικανοι) των ψευτοαριστερων ειναι η προσαρμοστικοτητα ο στρουθοκαμηλισμος και ο χαμαιλεοντισμος προκειμενου να αρπαξουμε τα ψηφαλακια και δε γαμεις που μας πηρανε χαμπαρι οι εξωκοινοβουλευτικοι αριστεροι και μας κραζουν ολημερις κι ολονυκτις...
Κι αφου ο κοσμακης καταναλωνει ευρωαμπελοφιλοσοφια απ αυτο θα τους σερβιρουμε κι εμεις ετσι ωστε να καπαρωσουμε το 3% από εκεινους που θα μπερδεψουν τα μπουτια τους και θα μας ψηφισουν κατα λαθος (Ευρωπη πουλανε ΝΔ - ΠΑΣΟΚ, Ευρωπη κι ο μπαρμπα Φωτης) για να πεσει το κρατικο χρημα και τα παρελκομενα. Τωρα γιατι το βγαλανε το μαγαζι Δημοκρατικη Αριστερα μονο οι ιδιοι ξερουνε.

Αραγε για να ξεχωριζουνε απο μας? ..δηλαδη τη φασιστικη αριστερα? Και γιατι δεν το κανανε πριν 40 χρονια μονο παρεμειναν 40 χρονια φασιστες αριστεροι και ξυπνησανε στα γεραματα?
Γιατι τωρα μυριστηκανε παραδακι με την εισοδο στη Βουλη, τωρα που ο κοσμακης τσαντιστηκε με τα σουπερ μαρκετ που πουλαγανε φτηνη δημοκρατια κακης ποιοτητας και στραφηκε στα συνοικιακα μαγαζακια που ειναι πιο ρομαντικα.

Εβαλε ο μπαρμπα Φωτης την ποδια του μπακαλη και χαμογελαστος χαιρεταει τους περαστικους " -πελαταααακια μου, καλως τους!"




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 21 EmptyΚυρ Ιαν 29, 2012 12:51 am

Κατοπιν συνεχων προκλησεων απαντω σ αυτό το καθηκι τον Αμερικανοτραφην Βαγγελαν ο οποιος με προκαλει…
Και επειδη ως γνωστον εχω διακοψει την επικοινωνιαν μαζυ του δια του πεζου λογου χρησιμοποιω εν υπεροχον σουρεαλιστικον αριστουργημα…
Οσον για του υπολοιπους δεν θα μου την γλυτωσετε…
Τα μαζευω εγω και θα απαντησω διεξοδικα…
Διοτι ο Θεος συγχωρει και ξεχνα ο Δεκαδεκας όχι!!!


Τιτλος…Τα κουρκουμπινια της σκεψης του Βαγγελα….

H σκοτεινη πλευρα της ερωτικης σεληνης
Μαζυ με την κρεμωδη υφην της χρυσσοπρασινης βαζελινης
Συνομοτουν ψυθηριστα χαμογελουν κακαριστα μιλουν για τον κουρελα
που το κεφαλι του γεννα σαν εγκυος κουνελα
απο την πολι ερχομαι και στην κορφη κανελλα
Ειναι μεγαλο νουμερο δι ναμπερ ουαν τον λενε και Βαγγελα..
Που από ανηρ με ονυχας βαμενους μες το αιμα
Του αργυρωνητου εσμου των αιμοβορων αλητων
Σφαγαιων των Λαων αιμοσταγων ιμπεριαλιστων
Μετετραπει ασκαρδαμικτι εις τρυφεραν μαμουαζελα
Αναμνησεις οδυνης φουστιτσαν φερων και αποσπων μπουγελα
Παλαβωμαρες εγκεφαλικα τον χτυπουν γλυκα σαν καραμελα
Το σκεπτομαι τον παλαβο με πιανει μια τρελλα
Αμερικη Αμμερικη σε προσκυνουν εδώ και κει
Χρωματιστα πουκαμισα γυαλι καπελλο και βρακι
Σου στειλλαμε τον Βαγγο μας ιδιον Παντσον Βιλαν
Με ψυχικον εξοπλισμον μα στο μυαλον αρβυλαν
Επαναστατη στειλλαμεν μας εστειλες ξεφτηλαν
Στον κωλο βρακι χρωματιστο στα χειλη του πιπιλαν.
Να πιπιλαει Γκοτ μπλες ολους τους μαδαφακα
Διοτι ειδεν το τυρι αγνοησε την φακα
Ειχε μια βλαβη στο μυαλο λασκαρισε μια βιδα
Κι εφερετο σαν καστανη τελλιαρα καραβιδα..
Μπερδευτικε με την σουπια εριχνε και μελανι
Κανεις δεν καταλαβαινε τι ελεγε και τι κανει
Περιγελος των κουνελιων σπασμενο κατσαβιδι
Τον μονο που γοητευσε ητο τον Παπαφιδι
Που ο βλαμμενος νομιζε ότι ητο αριστερος
Ενώ ητο μελανοχιτων φασιστας βρωμερος
Γιατι αντι να ρεγουλαρουνε τις βιδες και τα λαδια
Τον αποτρελλανον σαφως τον κανανε καναγια
Ως τυφλοποντιξ περπατει σε επαναστατικα σκοταδια..
Και ο επαναστατης κι ο τυφλος σαν νυχτα περπατει
Αντι για επανασταση λασπες και σκατα πατει…
Αμερικη Αμερικη καλα μου λεγαν μερικοι..
Ξεφτιλησαν τον Βαγγο μας του πηραν το βρακι!!!


Πουσαι μωρη κουφαλα Ακαδημια των Αθηνων???!!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
90 χρονια πριν
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 21 από 23Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Παραγκα revisited..

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
AntiContra :: Πολιτική-
Μετάβαση σε: