AntiContra
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Ολικη Ελευθερια Λογου
 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» 90 χρονια πριν
90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΤετ Ιουν 11, 2014 10:36 pm από vangelis70

» ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ by Ten-Ten
90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΤρι Φεβ 26, 2013 5:01 pm από PAOK RE

» Παραγκα revisited..
90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΚυρ Σεπ 23, 2012 11:23 pm από PAOK RE

» Επιστροφη στη δραχμη
90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΤρι Μαρ 13, 2012 12:54 am από PAOK RE

» ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων
90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΚυρ Ιαν 08, 2012 3:55 am από ThouVou2008

» Contra τελος!
90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΤρι Ιουν 21, 2011 10:40 pm από gang

» Αλλαγες στο FORUM (σκασμος Θεμακο, δεν ειναι blog)
90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΚυρ Ιουν 12, 2011 7:41 am από PAOK RE

» Γεια σας αλανια
90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΚυρ Μαρ 27, 2011 6:49 pm από vangelis70

» Ξεκαρδιστικο
90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΣαβ Ιαν 01, 2011 2:43 pm από Yaro

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Δημόσια συζήτηση
Affiliates
free forum

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

 

 90 χρονια πριν

Πήγαινε κάτω 
+2
PAOK RE
gang
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 21, 22, 23  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΠαρ Ιαν 27, 2012 9:56 pm

Γκαντμπλες αμερικα δεκαδεκα σακ μαϊ ντικ γιου σαναβαμπιτς!






Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gang




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΠαρ Ιαν 27, 2012 4:10 pm

Παπανεστη κατ αρχας,επειδη δηλωνεις θαυμαστης του Πλατωνα,και ο Πλατων υπηρξε ατομο με το οποιο δυσκολα μπορεις να βγαλεις ακρη.Διοτι εκτος απο αυτα που εγραψε περι ''δικαιου και ηθους'' και αλλες πολυ σωστες αποψεις,εχει γραψει και τερατα.
Οπως οτι το εξουσιαζειν πρεπει να αναληφθει απο λιγα χαρισματικα και πειθαρχημενα ατομα.Τα ατομα αυτα θα επιλεγουν απο τον στρατο και θα σχηματισουν την ταξη των ''φυλακων''.
Αφου εχεις διαβασει Πλατωνα καταλαβαινεις για τι πραγμα γραφω.Δηλαδη αποψεις και ιδεολογηματα που οδηγουν κατ ευθειαν στις πολιτικες αγκαλες του Χιτλερ και του Σταλιν.
Τεσπα.Αυτο που εγραψες πριν,μια χαρα κειμενο ειναι.Παλιοτερα ομως στο Κοντρα ειχες γραψει και πραγματα που μ εκαναν να τραβαω τα μαλια μου.
Οσο για την ''επανασταση''που προτεινεις,αληθεια ειναι ουτοπικη και μη πραγματοποιησιμη.
Εκεινο που δεν μπορεις να δεις(ουτε ο Τεν Τεν ομοιως),ειναι οτι η δικαιη κοινωνια,η ηθικη κοινωνια,η πολιτεια που σαν κυριο εργο της προτασει το να διαφυλατει την αξιοπρεπεια των πολιτων...κλπ-κλπ,ολα αυτα τα ωραια και αριστα,εξαρτουνται και καθοριζονται απο την υλικη-παραγωγικη βαση της κοινωνιας.
Η οικονομικη βαση ειναι η δομη και ολα αυτα που γραφεις το εποικοδομημα.
Αρα για να μετασχηματισεις τα εποικοδομηματα προς το καλο των πολιτων,χρειαζεται απαρεγγλιτα να κατεχεις και να ελεγχεις την δομη της κοινωνιας.
Αλλιως δεν ελεγχεις επι της ουσιας τιποτα.

Το αστικο κοινοβουλευτικο πολιτευμα,που στην θεα του εκστασιαζεται ο Τεν Τεν,δεν ειναι τιποτα λιγοτερο,τιποτα περισοτερο απο το κρατος που οικοδομησε η αστικη ταξη για να διασφαλιζει και να διαιτητευει τα ταξικα της συμφεροντα.
Με δυο λογια λοιπον,αν δεν κατακτησεις τα υλικα μεσα λειτουργιας της κοινωνιας,ουτε ηθος ουτε δικαιο μπορεις να ποιησεις.
Δυστυχως.Αυτο ειναι που κατα την γνωμη μου καθιστα μονοδρομο την κοινωνικη επανασταση(οποια μορφη λαβει η δεν λαβει τελικα αυτη)
Στην Ελλαδα ειναι ακομα πιο ασφυκτικος αυτος ο μονοδρομος διοτι εχουμε ενα αστικο κοινοβουλευτικο πολιτευμα,χωρις να εχουμε ελληνικη αστικη ταξη.
Δηλαδη εχουμε αυτο το δυσμορφο(δυσμορφος καπιταλισμος κατα Βεργοπουλο)πολιτευμα διοτι στην βαση του βρισκεται αυτη η δυσμορφη καρικατουρα της ελληνικης αστικης ταξης.

Οσο για τον Τεν Τεν,οσο περισοτεροι τεως πρασινοφρουροι θα βρησκουν καταφυγιο στην ΔΗΜΑΡ,αυξανοντας τα δημοσκοπικα ποσοστα του,τοσο μεγαλυτερη πλακα θα κανουμε μαζι του.
Σαν τον Βελιδακη που μολις εγινε πρωθυπουργος ο ΓΑΠ,αρχησε να εκθειαζει τις κυβερνητικες και κρατικες νεοτερικοτητες και μετασχηματισμους που υποσχοταν οτι θα κανει,και μετα καποιους μηνες ετρεχε ο Βελιδακης να βρει τρυπα να κρυφθει,αφου εκτεθηκε με οσα ειχε γραψει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΠαρ Ιαν 27, 2012 10:40 am

Τωρα εξηγησε μου εσυ,που εχει δικαιο ο Δεκαδεκας!!!
Επειδη αντιτιθεμαι στο να στηθει ανδριαντας του Κεμαλ στη Θεσσαλονικη?
Δεν ειναι εθνικιστικη κορωνα,ουτε ρατσιστικη,οπως εσφαλμενα πιστευει ο Δεκαδεκας.
Το ιδιο αισθανομαι βλεποντας αγαλματα ηδη στημενα νεοελληνων ηγετων,που αποδεδειγμενα εβλαψαν την Ελλαδα.
Τον πουστη, ψιθυρισα βλεποντας το αγαλμα του Παπανδρεου,κοντα στο Ντεπο, μεσα στο ταξι που με μετεφερε απο το αεροδρομιο στο σπιτι μου.
Απολυτα συμφωνος και ο ταξιτζης,τουριξε μια μουτζα.
Διασχισαμε και την λεωφορο "εθναρχη Καραμανλη",λιγο πριν φτασω στον προορισμο μου, οπου και παλι ο ταξιτζης συμφωνησε μαζι μου.

Αν δεν μπορεσα να σε πεισω,απαντησε μου πως θα σου φαινοταν η ιδεα αναγερσης αγαλματος του GAP,στην κεντρικη πλατεια της Λειβαδιας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΠαρ Ιαν 27, 2012 10:18 am

Φιλε gang,μαζι μου δεν εχεις βγαλει ακρη οπως λες,γιατι κανεις ενα βασικο λαθος.
Προσπαθεις να με ενταξεις σε καποιο κομματικο χωρο,να μου δωσεις μια κομματικη ταυτοτητα.Δεν ανηκω πουθενα.Δεν ανηκα ποτε...
Απο μικρη ηλικια,την δεκαετια του 70,μπορεσα να διακρινω στους λογους των προεκλογικων συγκεντρωσεων,των Καραμανλη,Παπανδρεου και Φλωρακη,τον απολυτο τυχοδιωκτισμο.
Για τους αλλους τους πεντε,(δεν το γραφω για να πικαρω τον Δεκαδεκα),δεν το συζητω καν.
Ανεξιτηλα χαραγμενη στο μυαλο μου,η στιγμη που και οι πεντε βγηκαν στο μπαλκονι του Ηλεκτρα Παλας στην πλατεια Αριστοτελους,πιασμενοι χερι χερι σαν γκομενες,να χαιρετησουν τους οπαδους τους.
Πεντε ηταν οσα και τα δαχτυλα της ανοικτης παλαμης!!!
Τα χρονια περασαν,ολα αλλαξαν,και ολα ιδια μενουν.
Οι απογονοι των Καραμανληδων και Παπανδρεου στα μπαλκονια,και απο κατω με ιδιο παλμο οι επαγγελματιες αλλα και οι αφελεις ντουντουκοφοροι, χειροκροτητες, ψηφοφοροι.

Εγραψε ο Βαγγελης μια σπουδαια κατα την γνωμη μου παραγραφο,που την μεταφερω αυτουσια: "Θεωρω και θα θεωρω παντα τον εαυτο μου αριστερο επειδη για μενα η αριστερα ειναι ηθος, ειναι η ευθυνη που πηγαζει απο τη συνειδηση να σκεφτομαι και να ενεργω κοντρα στο ρευμα των πλεοψηφειων, γενικων και ειδικων, που επιβαλουν παντα συγκεκριμμενες αποψεις για συγκεκριμμενους ιδιοτελεις λογους και να φτανω στην αληθεια μονος και με κοπο. Την αληθεια θελω να τη χρησιμοποιησω για να βελτιωσω τη ζωη μου και των αλλων επειδη βλεπω οτι η πλανη μεσα στην οποια ζει ο συγχρονος ανθρωπος ευθυνεται για τα δεινα μας."
Διαφοροποιουμαι μονον στο σημειο που ταυτιζει την αριστερα με το ηθος.Το ηθος,δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο των αριστερων.Πιστευω πως ανθρωποι με περισσιο ηθος μπορει να βρεθουν σε ολους τους χωρους.Αρα το ηθος ειναι ανεξαρτητο χαρακτηριστικο ενος ανθρωπου.

Κατα την γνωμη μου,στην ιδανικη κοινωνια πρεπει να κυριαρχουν το δικαιο και το ηθος.
Δεν ειναι δικη μου η ιδεα,αλλα τυγχανω φανατικος θαυμαστης της Πολιτειας του Πλατωνα,οπου αναφερει: "Οσα ειπαμε για την πολη,ειναι βεβαια δυσκολα,και ομως δυνατα απο καποια αποψη.Οταν οι αληθινοι φιλοσοφοι,ενας η περισσοτεροι,παιρνοντας στα χερια τους την πολιτικη δυναμη,και λογαριαζοντας ως το σπουδαιοτατο και αναγκαιοτατο αναμεσα σε ολα,το δικαιο,οργανωσουν την πολη τους κατα τροπο,που να εξυπηρετηται και να πληθυνεται το δικαιο."

Κανενας απατηλος συνταγματικος κοινοβουλευτισμος,που αυτοχαρακτηριζεται "δημοκρατια",ουτε ομως και καποιο αφυσικο και τεχνητο κατασκευασμα ολοκληρωτικου καθεστωτος,μπορει να με βρει συμφωνο,απο την στιγμη που εχουν σαν βαση τους το ανηθικο και το αδικο.

Τι προτεινω λοιπον ολοκληρωνοντας.Επανασταση.Και η επανασταση αρχιζει παντα απο την καταστροφη των πιστευω μας,των ταμπου μας.Να αντιληφθουμε οτι οι ανθρωποι δεν γεννιουνται ισοι και ελευθεροι,καμμια πολιτεια δεν αποβλεπει στο "γενικο καλο",ουτε θεμελιωνεται σε "κοινωνικα συμβολαια", και πως καμμια "δημοκρατια",δεν χαρακτηριζεται απο την τελειοτητα και την καθολικη αποδοχη.
Απιστευτες παπαριες,αποδεκτες ομως απο τον οχλο,απο την πλειοψηφια του τουλαχιστον.

Οταν θα μαθουμε,να σκεπτομαστε μονοι μας,τοτε δεν θα υπακουσουμε σε κανεναν,και θα καταλαβουμε πως δεν χρωσταμε τιποτα,και σε κανεναν πουστη.
Τοτε θα εχουμε φθασει στο σημειο μηδεν,απο το οποιο πρεπει να ξεκινησουν ολα.
Να δημιουργηθει μια κοινωνια,που δεν θα βασιζεται στο χρημα.Ενα νεο συστημα που θα ειναι στην υπηρεσια του ανθρωπου,και οχι ο ανθρωπος στην υπηρεσια του συστηματος που ισχυει σημερα.
Μπορει να ακουγεται τελειως ουτοπιστικο,ομως η ουτοπια του σημερα,μπορει να γινει η πραγματικοτητα του αυριο


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΠαρ Ιαν 27, 2012 1:42 am

Διακρινω μια ζουλιαν εναντια εις το Κρυσταλινον και επαναστατικον των ιδεων μου???
Το θεωρω απολυτως φυσιολογικον!!!
Διοτι όπως λεγει και το γκαγκακιον ειμαι ατομον αλλα πολύ προχωρημενον ατομον!!![το δευτερον δεν το λεει αλλα το εννοει]…
Πραγματι θα απαιτειθει μοχθος να σας φερω στο επιπεδον μου..
Θα μοχθησω όμως θα προσπαθησω και θα δικαιωθω….
Ηδη βεβαια δικαιωνομαι…
Διοτι οσον να κοιτω από την γωνιαν επαναστασιν δεν βλεπω όπως ειχον προβλεψει και προειπει εις εκατονταδες περισπουδαστα σημειωματα μου…
Αντιθετως βλεπω εκατονταδες χιλιαδες πολιτων να προσερχονται κατανοωντας επι τελους ότι η μοναδικη λυσις και διεξοδος είναι οι προτασεις οι δρασεις το ηθος η συμπεριφορα η σταση ζωης της Ανανεωτικης Αριστερας!!!
Και αυτό ηταν και είναι κατι παραπανω από βεβαιον!!!…
Το αμφιβολλον είναι αν αυται αι προτασεις το ηθος η συμπεριφορα και η σταση ζωης θα ερμηνευθουν σωστα και θα εφαρμοσθουν αναλογως…
Και αν αυτό δεν γινει δεν θα φταιει ο χωρος αλλα οι ανθρωποι που τον αποτελουν τον ερμηνευουν και τον εφαρμοζουν…
Και εγω δηλωνω παρων παλευοντας με τις απειροελαχιστες δυναμεις μου ώστε οι ιδεες του χωρου να γινουν πραξεις σωστες και να μην διαστρευλωθουν και πεταχθουν στα σκουπιδια σαν στιμενες λεμονοκουπες..
Θα το καταφερω???
Λιαν αμφιβολον!!!!…
Θα το προσπαθησω όμως με ολες μου τις δυναμεις δηλωνων παρων!!!..
Ενώ κατι αλλοι [ονοματα δεν λεμε υπολειψεις δεν θιγωμεν] δηλωνουν αποντες…
Άλλος ψαχνει για την μοναδικην αληθειαν απεναντι στας πλειοψηφειας καπου στας Γιουζα άλλος περιμενοντας την λαικην παλλην στους δρομους άλλος ξορκιζοντας το σκουλαρικι του Μπουταρη!!!….
Αλλα δεν σας εχω αναγκην!!!
Θα προχωρησω εστω και μονος!!!
Θα αντιμετωπισω Θεους και δαιμονας!!!
Θα συγκρουστω με Δρακους και θερια!!!
Θα θερισω ανεμους και Θυελλες!!!
Θα νικησω όμως!!!
Όχι διοτι εχω τον Θεον η τον Διαβολον μαζυ μου!!!
Όχι διοτι ειμαι ο Σουπερμαν ο Νυχτεριδας η ο ανθρωπος Αραχνη!!!!…
Απλα διοτι ειμαι λογικος!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gang




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΤετ Ιαν 25, 2012 3:53 pm

Ρε κουφαλες Νικο Μπρ...,Γιωργο Κοκ... και Μητσο Κοιτ...,αφου διαβαζετε αυτο το ποστ,γιατι δεν μπαινετε να γραψετε και οι ιδιοι,παρα ρωτατε αν το βιβλιο του Τσιριγωτη πραγματι αξιζει?
Εδω μια παρεα απο 5-6 ατομα ειμαστε γνωστοι πριν απο χρονια και γραφουμε οτι μαλακια μας κατεβει.Μπορειτε να γραψετε και εσεις οτι γουσταρετε,χωρις καμμια παρεξηγηση.

Ρε Παπανεστη,καπου ο Τεν Τεν εχει και ενα δικιο.
Με τον Τεν Τεν διαφωνω,ειναι γνωστοι οι ομηρικοι καβγαδες μας.
Ομως διαολε,ξερω μετα τοσους καβγαδες τι εχει να προτεινει το ατομο.
Το ιδιο ο Βαγγελας,ο Θου Βου,ο Βελιδακης(αυτος καπου θολωνει τα νερα αλλα τεσπα).
Με σενα ομως φιλε μου καλε,δεν εχω βγαλει ακρη.Κατα καιρους εχεις γραψει απο τις πιο εξεγερτηκες εως τις πιο σκοταδηστικες και συντηριτικες αποψεις.
Δηλαδη ο οδος Ατατουρκ στην Σαλονικη μας χαλαει τωρα,η τα χιλια μυρια οσα δεν μας επιτρεπουν να συγκροτησουμε ενα σοβαρο κρατος και μια σοβαρη εξωτερικη πολιτικη και στρατηγικα σχεδια αμυνας,εναντι των απογονων του Ατατουρκ?

Βαγγελη εδω που βρισκομαστε ειναι πολυτελεια οι διαχωρισμοι,οπαδοι-εγκλωβισμενοι στον κοινοβουλευτισμο απο την μια,και αντιαστικοκοινοβουλευτικοι απο την αλλη.
Χρειαζεται επειγοντως ενα νεο ΕΑΜ.Ενα ΕΑΜ του 2012,αντιμνημονιακο και εθνικοαπελευθερωτικο.Ολοι οσοι πιστευουν(ανεξαρτητα αν θα ψηφισουν η οχι και τι θα ψηφισουν στις...επομενες εκλογες,οποτε και εαν γινουν)οτι οι δυναμεις ντοπιες και ξενες που υπηρετουν το μνημονιο εχουν σκοπο την οικονομικη και εθνικη υποδουλωση της χωρας και του λαου.
Και ειναι ετοιμοι και προθυμοι να αναλαβουν εναν εθνικοαπελευθερωτικο αγωνα,στην κοινωνια,στις γειτονιες,στους δρομους.Ολοι αυτοι ειναι επιτακτικη αναγκη πλεον να ξεπερασουν τις οποιες ιδεολογικες διαφορες τους και να συστρατευθουν.Μεσα απο αυτην την συστρατευση θα αναδειχθουν πολυ καθαρα και τα ορια και οι αναπηριες των κοινοβουλευτικων κομματων.

Τα πραγματα δυστυχως χοντρυναν και θα χοντρυνουν περαιτερω.
Τωρα ακριβως θα αποκαλυφθει το πραγματικο προσωπο του καθενος.
Πριν χρονια ειχα παρακολουθησει στην ΕΡΤ μια συνεντευξη του μακαριτη σκηνοθετη Παυλου Τασιου.
''Τωρα,ειχε πει ο Τασιος,που τα πραγματα κυλουν ομαλα και ηρεμα,δεν τρεχει τιποτα,ολοι δικοι μας ειμαστε,ολοι αριστεροι και δημοκρατες.Θαλθει ομως καποτε μια στιγμη που τα πραγματα στον καπιταλισμο που ζουμε θα ζορισουν.Θα ζορισουν ασχημα.Τοτε θα δουμε ποιος πραγματικα ειναι με ποιον και ποιος εναντιον ποιου''.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΤετ Ιαν 25, 2012 1:06 pm

Καλα τωρα, ποια ΔΗΜΑΡ, ας σοβαρευτουμε...ουτε ταξι δε γεμιζουνε τα παληκαρια και η μεγαλυτερη τους διαφημιση ειναι που τους αναφερουμε σ΄αυτο το forum.

Συμφωνω με τον παπασουζα οτι οι περισσοτεροι αριστεροι στην Ελλαδα ειναι ιδεολογικα αμετακινητοι και θεωρουν τους εαυτους τους κατι σαν τοτεμ. Τα ιερα ειδωλα των ινδιανων δηλαδη που υπηρξαν (και ειναι) ακριβως τα ιδια για χιλιαδες χρονια. Δεν μεταβαλονται ουτε μετακινουνται ουτε εχουν προσαρμοστικοτητα. Αυτο φυσικα σε ενα κοσμο που μεταβαλεται ασταματητα σημαινει πολυ απλα οτι οι ανθρωποι αποτελουν ουσιαστικα παρελθον στο ιδιο το παρον τους και το μελλον τους ειναι μηδενικο.

Θεωρω και θα θεωρω παντα τον εαυτο μου αριστερο επειδη για μενα η αριστερα ειναι ηθος, ειναι η ευθυνη που πηγαζει απο τη συνειδηση να σκεφτομαι και να ενεργω κοντρα στο ρευμα των πλεοψηφειων, γενικων και ειδικων, που επιβαλουν παντα συγκεκριμμενες αποψεις για συγκεκριμμενους ιδιοτελεις λογους και να φτανω στην αληθεια μονος και με κοπο. Την αληθεια θελω να τη χρησιμοποιησω για να βελτιωσω τη ζωη μου και των αλλων επειδη βλεπω οτι η πλανη μεσα στην οποια ζει ο συγχρονος ανθρωπος ευθυνεται για τα δεινα μας.

Η πλανη αυτη ειναι εν ολιγης η αντιπροσωπευτικη δημοκρατια της χωρας μας, ενα εκτρωματικο πολιτικο συστημα που αποχαυνωνει και στη συνεχεια εμποδιζει ουσιαστικα τον πολιτη να συμμετεχει στις αποφασεις και παραδιδει τα κλειδια της εξουσιας σε οικονομικες ελιτ φεουδαρχων αστων. Οσα κομματα δραστηριοποιουνται μεσα σ' αυτο το πολιτικο συστημα ειναι εξ ορισμου διεφθαρμενα διοτι η διαφθορα ειναι η ουσια αυτου του πολιτικου συστηματος. Καταλαβες μπαρμπα Φωτη....? No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΤετ Ιαν 25, 2012 8:24 am

"Σας αντιμιλησον σας εξεβρυσον σας κουτουπωσον ιδεολογικως και ποδοσφαιρικως σας αποπηρον ημην ολιγον εριστικος αποτομος και ξεφωνητικος!!!"

Δεν μας εξεπληξες ομως!!!!!
Ολοι εσεις οι ΔΗΑΡΙδες η ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ,το ιδιο αλητες ειστε...
Ισως ομως να μην φταιτε κιολας,να μην ειστε αλητες οπως προειπον,εσεις οι decaffeinated αριστεροι της ΔΗΜΑΡ.
Εγκλωβισμενοι μεταξυ πεντε "καλων" λεξεων απο την μια μερια,οπως Ελευθερια, Ισοτης,Ανεξαρτησια,Δημοκρατια, Αλληλεγγυη,αριστερος, και πεντε "κακων",οπως δεξιος, αντικομμουνιστης, φασιστας,ασφαλιτης,ΠΑΟΚτσης, αναμασουλατε συνεχως τα ιδια και τα ιδια,περιστρεφεστε γυρω απ τον εαυτο σας προσπαθωντας να πιασετε την ουρα σας,χωρις να γνωριζετε κακομοιροι πως σας την εχουν κοψει.
Φαγατε τον παπα,απο τους επαγγελματιες αρχηγους σας,ειδικα απ τον κυρ Φωτη, προπαντος απ αυτον.
Ασε δε που πιστευετε πως ειστε και η μοναδικη λυση για την σωτηρια της Ελλαδας.
Καλαμοκαβαλαρηδες κωλοτουμπες!!!!

Οικτο και μονον οικτο νοιωθουμε για ολους εσας, κουπαρτμαδες ΔΗΑΡΙδες..

Παρε και ενα τραγουδακι,αφιερωση απο μενα για σενα,μηπως και χαλαρωσεις...

https://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=zzlbl8RE6Yw

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΤρι Ιαν 24, 2012 7:37 pm

Eλατε ρε τωρα που τα περνεται ολα στα σοβαρα!!!
Μεταξυ μας τωρα!!!
Μετα τοσα χρονια δεσμον!!!
Ενταξει το παραδεχομαι οτι εσφαλον!!!
Σας αντιμιλησον σας εξεβρυσον σας κουτουπωσον ιδεολογικως και ποδοσφαιρικως σας αποπηρον ημην ολιγον εριστικος αποτομος και ξεφωνητικος!!!
Το παραδεχομαι!!!
Και αμαρτια εξομολογημενη ουκ εστιν αμαρτια που θα ελεγεν και ο πνευματικος μου...
Ξεχαστε τα ομως ολα!!!
Διαγραφτε τα με γομολασστιχαν!!!
Και ελατε να ξανααγαπηθουμε απο την αρχην!!!
Σας θερμοπαρακαλω!!!
Στα ποδια σας πεφτω!!!
Γυριστε πισω!!!
Γαυροι μαυροι πασοκοι αναρχοαυτονομα φρικια και μη Αμερικανοτραφεις και Αμερικανοδουλοι τελευταιως Αγγλοι Γαλλοι πορτογαλοι Μπαοκτζηδες φαρμακοτριφτες ακομη και σε Δημοσιογραφους κανω εκλησιν...
Γυριστε πισω!!!...
Απο τουδε και εις το εξης θα ειμαι ευγενης προσχαρος συγκαταβατικος ευπρεπης ευπροσηγορος εγγρατης παρηγορητικος χαμηλων τονων και ημιτονων!!!
Θα ειμαι τυπος και υπογραμμος!!!!
Σας εκλοιπαρω ομως!!!
Γυριστε πισω!!!!
Δεν την μπορω την μοναξια!!!
Ειναι η πιο σκληρη παρεα!!![εκτος εαν προκειται δι αυτην της πρωτης θεσεως του Βαθμολογικου πινακος...]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΔευ Ιαν 23, 2012 11:56 pm


Δεν σας τοπα εεεε???
Αφου δεν βγαινει κανεις θα λεω ιστοριες μονος μου…
Ναι εχειρουργησον την Κιρκην…
Την επεβαλλον εις στειρωσιν….
Τεταρτη απογευμα στις 15.00….
Την επιβιβασα εις το Σιτροεν που διαγει το 16ο ετος της ηλικιας του και κατευθυνθημεν προς Ηλιουπολιν…
Όχι δεν κορναριζα κατά την διαδρομην…
Όχι πως κολωνω αλλα δεν το θεωρησα αναγκαιον προενχειρητικα…
Μολις φθασαμε αυτό το ατιμο καταλαβε και ετρεμε…
Ο χασαπης ηταν ετσι και ετσι…
Πολλα ελεγε και δεν μου αρεσε…
Δεν δεχθηκε να κατσουμε στον προθαλαμο να περιμενουμε ….
Για να μας πεισει μας ειπε ότι εχει κανει πανω από 3000 τετοιες επεμβασεις ότι μπορει να την κανει με ένα χερι και δεμανα τα ματια και κατι τετοια…
Τελικα μας επεισε να παμε σε γειτονικο καφενειο αν και η Κιρκη δεν ηθελε….. το εβλεπα εγω στα ματια της…
Τελικα μας ξαπεστειλε και γυρω στις 5.30 μας τηλεφωνησε να παμε να την παρουμε…
Πραγματι πηγαμε και βρηκαμε μια Κιρκη σε κατασταση να την κλαινε και οι ρεγγες…
Κατω στο πατωμα δεμενη από μια σκαλα με ορο…. το ένα ποδι να φευγει από δω το άλλο από εκει ενεκα η ναρκωση…. βρεγμενη από την μεση και κατω και ένα βλεμμα να σε κοιταει σαν να σου λεει…
-Που με εγκατελειψες ρε μαλακα!!!
Σπαραζε η ψυχη σου….
Την φεραμε στο σπιτι και ηταν εξαντλημενη!!!…
Ουτε φαι ηθελε ουτε νερο ουτε σου εγλειφε το χερι όταν τοβαζες στο μουσουδι της λες και ηθελε να σου δειξει το παραπονο της που την εγκατελειψες….
Το βραδυ η κορη μου κοιμηθηκε σαν αποκλειστικη διπλα της κατω στην μοκετα…
Το συγκινητικο είναι ότι γυρω στις 0300 και ενώ εγω στον επανω οροφον [καθοτι διαθετωμεν και μαιζονετα όχι παιζουμε] εγραφα κατι μαλακιες στο διαδυκτιο…
Την βλεπω κουτσα κουτσα με την κουβερτα στην πλατη και το κολλαρο της να προβαλλει από την πορτα και να ερχεται να καθεται διπλα μου…
Αναζητησε το αφεντικο της!!!!
Δεν ξερω τι εχω παθει μ αυτή τη σκυλιτσα…
Δεν ειχα ποτε άλλο σκυλι ώστε να εχω μετρο συγκρισης και να καρατσεκαρω ότι προκειται για το εξυπνοτερο σκυλι του κοσμου που προκειται βεβαια…
Αλλα αυτό που ξερω είναι ότι σε καμια περιπτωση αυτό δεν είναι ζωο…
Είναι διαφορετικο αλλα όχι ζωο…
Λειτουργει διαφορετικα περισσοτερο με την οσφρηση η την ακοη και λιγοτερο με την οραση…
Μπορει να κανει πραγματα που εγω ουτε μπορω να διαννοηθω…
Να γαυγισει καποιον στην πορτα πριν εγω τον παρω μυρωδια να μου φερει το κοκκαλο που του εκρυψα στο δασος μετα δεκα μερες να καταλαβει εάν και ποτε θα την μαλωσω πριν το κανω…
Σε καμια περιπτωση δεν είναι ζωο εχει λογικη αισθηματα και συναισθηματα και μια διαφορετικη νοημοσυνη από τον ανθρωπο που δεν μπορει να συγκριθει διοτι δεν υπαρχουν τα ιδια μετρα και ιδια σταθμα…
Είναι ένα πλασμα που στα επιμερους χαρακτηριστικα του είναι υπεροχο και προκαλει θαυμασμο…
Οποιος νομιζει ότι είναι απλα ένα ζωο είναι μεγαλος μα μεγαλος πολύ μεγαλος μαλακας!!!…
Και αν και δεν είναι σωστο να το πω…
Οποιος μου πειραξει το παιδι θα απαιτησω να συλληφθει και να τιμωρηθει παραδειγματικα συμφωνα με τον νομο…
Οποιος μου πειραξει την Κιρκη την εβαψε μ ότι αυτό συνεπαγεται….
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΔευ Ιαν 23, 2012 8:06 pm

Πουστε ρεεεεε!!!!
Βγειτε εξω από τα λαγουμια σας να με αντιμετωπισετε ρεεεεε!!!!!
Αυτά παθαινω ο απαιχτος μολις τα αποστομωνω κρυβονται και μετα κανουν κανενα μηνα να ξαναεπανενφανισθουν!!!!
Και μου το κανουν αυτο τωρα!!!!….
Τωρα που το κομμα μαζικοποιειται ο Μαυριας με τον Φουρλανο και τον Καπινο περνουν το πρωταθλημα και ξανααφησα εγκυος την Ατζολιναν!!!
Τωρα δηλαδη που ειμαι στα χαη μου!!!!
Γιατι ξερουν τι θα παθουν εάν βρεθουν μπροστα εις το πληκτρολογιον μου!!!
Πουστε ρεεεεεε!!!!
Την ατυχια μου μεσα γαμω!!!!
Να μην εχω μια αιτια ένα θεμα έναν υπαινιγμο ένα βλεφαρισμα τελος παντων να ξυφουλκησω!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΣαβ Ιαν 21, 2012 10:16 pm

Ρε Παπαφιδι μου….
Ρε καλο μου αγορι….
Γιατι μου το κανεις αυτό αγορακι μου…..
Ένα κεφαλι σκορδο θελω πουλακι μου μετα κάθε ποστακι σου για να μου πεσει η πιεση!!!…
Γιατι αγορινα μου???…
Βλεπεις τι ηρεμος ειμαι???….
Γιατι γαμω τον αντιοβρεο μου με προκαλεις επανερχομενος εις ζητηματα τα οποια εχω απαντησει και θεωρουνται ληξαντα????
Αφου ξερεις ματια μου ότι θα ξανααπαντησω…
Γιατι ρε ρεμαλι Αυτονομοαναρχοφασιστομουτρο???
Θελεις να με πεθανεις εεεεεε????
Θελεις να με στειλλεις αδιαβαστο εεεεε????
Αυτό είναι το σχεδιο σου μαυρη σουπια της αντιδρασης εεεε????
Θλιβερον χουντικον καταλοιπον πουλημενο τομαρι ταγματασφαλιτη της φαιας προπαγανδας γκεμπεκισκε εφιαλτη κακοριζικε!!!!
-Γυναικα το σκορδον!!!!
-Δεν υπαρχει άλλο???Το εφαγα ολο και βρωμαω????
Θα με στειλλει ο ατιμος ο Πασοκογερμανοτσολιας το μαυρο εξαπτερυγο του μισους ο καταραμενος ο Γκουανταναμος της σκεψεως!!!….
Προλαβαινω δεν προλαβαινω να απαντησω….
Λοιπον ακου μαυρε φαλακροκορακα της Ελληνικης διαιτητικης παραγκας φαυλε υπητετη και τσατσε των Μπεων και των Μαρινακιδων….
Ουδεις ουδεμια ουδεν κανεις καμμια κανεν ουτε κατά διαννοιαν σκεφθηκε να μετανιωσει δια το περασμα του από το ΚΚΕ ες και τον Ρηγαν Φαιρεον…
Ακομη και αυτοι που αυτομολησαν εις το ΠΑΣΟΚ η και την ΝΔ [στο ΚΚΕ σπανιως διοτι εκτος από ιδιοτελεια χρειαζεται και φανατισμος και βλακεια]δεν ετολμησαν να πουν κακο λογο για τον χωρο…
Διοτι τους ανοιξε τα ματακια του εβγαλε τας παρωπιδας τους ανοιξε τα αυτακια του εβγαλε την σταχτη από τα ματακια τους προσπαθησε να τους κανει καλυτερους χαρακτηρες αλλα δυστυχως αυτό δεν είναι παντα εφικτο….
Παρε για παραδειγμα τις προσπαθειες μου με την Αφεντομουτσουναρα σου…
Προσπαθω σκληρα και αν ακουσω κακο λογο θα ελθω στον Χιουστον και θα σε γιαουρτωσω όπως γιαουρτωσανε τον Θεμον όταν ελεγε κατι μαλακιες για τον Ρηγαν!!!!….
Ααααααααπ…Σουτ…Σουτ…δεν θελω κουβεντααααα!!!
Δια το πενταδακτυλον καθως και ότι εθολωνεν την φυσιογνωμιαν του χωρου διαφωνησα καθετως και οριζοντιως…
Στον ΣΥΝ υπηρξα οσον εξεφραζε την Ιδεολογια της Αναννεωτικης Αριστερας σαν
Ανανεωτικη πτερυγα και τιποτε άλλο…
Στον Συριζα δεν υπηρξα ποτε απλα συρομουνα όταν λανθασμενες επιλογες με οδηγουσαν αναγκαστικα προς τα κει διοτι οφειλα να σεβομαι τις λανθασμενες εστω επιλογες της πλειοψηφειας…
Ουσιαστικα από ανεκαθεν και εξ απαρχης εγω ΔΗΜΑΡ ειμουνα με τον χωρο βεβαια και όχι με προσωπα….
Ακομα και τον καιρο του ΚΚΕ ες που ουσιαστικα ηταν μια λανθασμενη επιλογη…
Τα περι κωλοτουμπας είναι αστηρικτα προβοκατορικα ανεδαφικα και αναποδεικτα δεν τα δεχομαι και τα επικηρυσω…
Οποιος μου αποδειξει με επιχειρηματα ότι ισχυουν κερδιζει αυτογραφον της Ατζολινης!!!!
Οσον για τα γιαλλαντζι ντολμαδακια σουτζουκακια γιουβαρελακια αρισρερους και δεν συμμαζευεται εχω να παρατηρησω τα κατωθι…
Με τα μυαλα που κουβαλατε εσυ και κατι αλλοι εδώ μες σαν το Κρευζη μποη το Αμερικανακι με το χαβανεζικο χρωματιστο πουκαμισακι και βρακακι δυστυχως δεν θα μπορεσει η χωρα να αποφυγει το στρατιωτικον πραξικοπημα που το υπολογιζω περι το 2020…
Τοτε λοιπον οι πραξικοπηματιες θα αρχισουν να μαζευουν τους Αριστερους…
Τοτε θα παρουσιαστω και θα του πω…
-Kαλημερα σας Τεν Τεν η Δεκαδεκας η Διαρης...
-Τι θελουτε???
-Ακουστε Κυριοι Πραξικοπηματιες τους Αριστερους δεν μαζευετε???
-Μαλιστα!!Και εσας τι σας κοφτει???
-Με κοφτει και με τσουζει Κυριε πραξικοπηματια θα απαντησω αγερωχα πατριωτικα και υπερηφανα με κοφτει διοτι εχετε μπροστα σας ΤΟΝ Αριστερο…Το πρωτοτυπον το οριτζιναλ το τζενουηνε πως το λενε…Συλλαβετε με και δεν εχετε αναγκην να ψαχνετε δι ετερους…Εξ αλλου οποιος εχει το πρωτοτυπον βγαζει οσα φωτοαντιγραφα θελει!!!Θα θυσιαστω δια την Αριστεραν και τον κοσμον της αιρων ταυτοχρονως και τας αμαρτιας της!!!!
-Θα το δεχθουν και χιλιαδες κοσμου θα αποφυγουν την ταλαιπωρειαν…
Υστερα θα με απομονωσουν εις μια σουιταν του ξενοδοχειου Γκραν Μπριτανε…
Αυτά θα γραψει η ιστορια και αυτά θα σου διηγουμαι όταν βαδιζωμεν πλαι πλαι εις την οδον Ατατουρκ εις Θεσσαλονικην αφου εχωμεν δωσει ραντεβου στο αγαλμα του Κεμαλ!!!
Αλλα που να ξερεις εσυ από Ιστοριαν …
Μπουφο εεε Μπουφο!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΣαβ Ιαν 21, 2012 8:59 am

Μπορεις να κραζεις οσο θελεις!!!!!!!!!
Δεν θα σ ακολουθησω σ αυτο το αθλιο υβρεολογιο,πρωην συμμαχε των πεντε, πρωην οπαδε του ΚΚΕ εσωτερικου,πρωην συνασπιστη,πρωην συριζαιε,νυν Δημαριτη η Κωλοτουμπα,εντ χου νοους τι σου επιφυλασει το μελλον!!!!!
Οποιο και να ειναι παντως το μελλον,θα ειναι το ιδιο ζοφερο με το παρελθον.

Αν παντως κρεμουσαν τους αριστερους,εσυ τζαμπα θα πηγαινες...
Τζαμπα και βερεσε...
Γιαλαντζι αριστερε!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΣαβ Ιαν 21, 2012 1:43 am

Ρε Παπαφιδιιιιι!!!!
Πουσαι ρε Παπαφιδιιι!!!
Πουσαι ρε ατιμο εξαπτερυγο του Ανθιμου!!!
Φανερωσου ρεεεεε!!!!
Πουσαι ρε νεκροθαφτη της φιλιας των Λαων ρεεεεεε!!!
Πουσαι ρε εθνικιστικο κορακιιιιι!!!!
Γιατι κρυφτηκες ρεεεε!!!!
Ξεμυτα ρε τυφλοποντικα του μισους και της κακιας ρεεεε!!!
Ξεμυτα μνησικακο υποχθονιο ξωτικο της Κολασεως ρεεεε!!!
Δεν σου αρεσει το σκουλαρικι μας εεεεεεε????
Οι δικοι σου είναι στη φυλακη ρεεεεε????
Επαγγελματιες Εθνοπροδοτες και πατριδοκαπηλοι ρεεεεε????
Πουσαι μωρη εθνικιστικη σουπια να στα ψαλλω ρεεεεεε!!!!
Πουσαι ρε καταλοιπον του παρελθοντος ρεεεε!!!
Πουσαι ρε αναμοχλευτη παθων και προκαταληψεων ρεεεεεε!!!!
Που σε πειραξε μην τυχων και συντηρισωμεν το σπιτι που γενηθηκε ο Κεμαλ ρεεεε!!!!
Όχι να το αφησουμε να μπαινουν μεσα οι χρυσσαυγητες να κατουρανε ρεεεε????
Πουσαι ρε μαυρο σκιαχτρο της αντιδρασης ρεεεεε????
Πουσαι ρε μαυρο κορακι των αγνων ψυχων της νεολαιας μας ρεεεε!!!!
Πουσαι ρε φερεφωνο εθνικοσοσιαλιστικων αποψεων ρεεεε!!!!
Που σε πειραξε η ονομασια του γεγονοτος ρεεε!!!
Όχι να ονομασωμε την οδο Γιωργου Κουδα ρεεεεεε????
Αναθεμασε αρχιερεα της διχονοιας ιεροκηρυκα του μισους ναρκοθετη της φιλιας των Λαων ρεεεεε!!!!
Ελληνικο γκριζο τσακαλι και μαυρη υενα μαζυ ρεεεεε!!!!
Κατακαθι και του τουρκικου και του Ελληνικου καφε ρεεεεε!!!!
Και σου μιλαει ενας βετερανος του Ελληνοτουρκικου πολεμου ρεεεεε!!!
Ο επονομαζομενος και «το γερακι του Αιγαιου» ρεεεεε!!!!
Αμ φοβασαι να βρεθεις μπροστα μου εεεε???
Γιατι ξερεις....
Ετσι και τολμησεις...
Θα στα ψαλλω μια και καλη!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΠαρ Ιαν 20, 2012 8:27 am

Βαγγελη,δεν υποτιμησα ποτε τον Κεμαλ.Αναμφισβητητες οι στρατιωτικες αλλα και οι πολιτικες του ικανοτητες.
Οι ενστανσεις μου ειναι,οταν καποια φρικια, σαν τον δημαρχο Θεσσαλονικης,θελουν να του στησουν αγαλμα και να ονομασουν κεντρικη οδο της πολης με το ονομα του...
Το ειπα και το ξαναλεω.Οταν οι Εβραιοι στησουν τον ανδριαντα του Χιτλερ σε κεντρικη πλατεια του Τελ Αβιβ,τοτε κομματια να γινει.Αλλα τοτε και μονον τοτε...
Να χαρει λιγο και ο Δεκαδεκασ,ο οποιος εσχατως ακολουθει εντονη ρατσιστικη γραμμη εναντιον των Ελληνων,τους οποιους θεωρει κατωτερη φυλη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΠαρ Ιαν 20, 2012 1:19 am

Εις τα πλαισια της ανταλλαγης ποιητικων απαντησεων με εκεινον τον Σουργελον τον Βαγγελα απαντω εις το πρωτολειον και απαραδεκτον ποιητικο του πονημα με το κατωθι ποιητικον αριστουργημα…
Οσον δια τον Παπαφιδιν του χρωστω ένα μανιφεστον διοτι ετολμησε να αμφισβητισει εμμεσως πλην σαφως την πολεμικην μου αρετην…
Ποιου εμου του μοναδικου εδώ μεσα που εχω πολεμικην υπηρεσιαν εις τας πρωτας γραμμας του μετωπου του παραλιγον πολεμου του 1974 κατά της Τουρκιας!!!
Που αν ηξερε τα πραγματικα τα γεγονοτα τωρα θα ητο ορθιος να χτυπαει προσοχες και αναπαυσεις και να με χαιρετα στρατιωτικα!!!!
Οψωμεθα όμως!!!

Τιτλος…..Βανζελ…Το απολυτον Αμερικαν κρευζυ μποη!!!!

Eιναι το ποιημα ιλαρον κι αναποδιες γεματο
Παρ όλα αυτά με εχορτασεν και το ψωμι σου φατο

Της παντοφλιας υπηρξαμεν ναι και πολλακις θυμα
Όμως ουδεποτε όπως υμεις «επαναστατης βλημα»!!!!…

Ο παπαγαλος ο τρελλος συνηθως δεν τσιριζει
Επαναστατες του γλυκου μονιμως σατυριζει!!!!….

Και ο’’ αετος’’ κιαν σηκωθει ακομη κιαν φθασει στ ακρα
«λιγδιασμενη κομη»να χεσει δεν μπορει γιατι εχωμεν φαλακρα!!!!…

Ο Βαγγος δεν είναι πια βιαστης εξεμεινεν από μποι
Και εχει μετεξελειχθει εις αμερικαν κραηζυ μποη!!!!

Και τα Αμερικαν τα μποη εχουν την λιμπιτον ζαβη
Και αν δεν με πιστευετε ρωτηστε την Σκανδιναυη…

Δια ταυτα ασκαρδαμικτι τας υβρεις επιστρεφωμεν
Και εκτιμησιν δια υμας ολιγωτεραν τρεφωμεν…

Και οσονουπω και σαφως μονιμως και κανονικως ημεις Θα σας εκραζωμεν
Διοτι ειμεθα ΔΗΜΑΡ κι από Παπαφιδια κι απειλας ημεις δεν εσκαμπαζωμεν…

Ειμεθα της Αληθειας οι Ιπποται
και εισθε των Αμερικανων οι Συνομωται!!![Τρις]

Και υποψιν της ποιοτικης της ποιησης τα μαυρα τα κορακια
Οι λεβεντες οι μαυροκορακες ζουν διακοσια χρονακια!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΠεμ Ιαν 19, 2012 9:31 pm

Ω δεκαδεκα δυστηχε, ξυπολητε στο χιονι
της ποιησης μαυρε κορακα, της παντοφλιας αηδονι

το Βαγγο κι αν προσπαθησες, πολλακις να προσβαλεις
τη λασπη που εκτοξευσες, στη μαπα σου θα λαβεις

γιατι ειν κι εκεινος ποιητης, τρανος και πιο μεγαλος
και δεν τσιριζει στο κλαρι σαν τρελοπαπαγαλος

Μα σαν αιτος σηκωνεται, πεταει ψηλα με τολμη
και σου αμολαει την κουτσουλια, στη λιγδιασμενη κωμη

Σε πασπαλιζει ολακερο, με χεσιμο απο πανω
Πως το λατρευεις το σκατο μενει να συμπερανω

Γιατι ειναι η μοιρα σου σκληρη σ' αυτη την ιστορια
να ειναι ο Βαγγος βιαστης, και συ αθωα κυρια

Τη ραψωδια τουτη εδω, σε σενα αφιερωνω
να' ναι πολλα τα ετη σου να μπαινεις να στα χωνω

afro afro afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΠεμ Ιαν 19, 2012 8:53 pm

Γκαγκαρε, δυστηχως εδω που ειμαι τετοια βιβλια σπανιζουν, ομως θα το εχω υπ οψιν οταν βρεθω σε καποιο κεντρικο βιβλιοπωλειο στο μελλον.

Η Ελλαδα ασφαλως και ειχε περιθωρια χειρισμων και στρατηγικων επιλογων πριν την εμπλοκη της. Αυτο που ενουσα με τα γραφομενα μου ειναι οτι η συγκεκριμμενη αποφαση του Βενιζελου να δεσει την Ελλαδα στο αρμα της Ανταντ για να εμπλακει ουσιαστικα προδιεγραφε ενα μονοδρομο κινησεων που θα οδηγουσαν κατα πασα πιθανοτητα σε κεινο που επωφθαλμιουσαν οι ισχυροτατοι συμμαχοι της κι οχι εκεινο που επιθυμουσε η ιδια. Κι ετσι εγινε τελικα.

Το τι αλλες κινησεις θα μπορουσε να κανει πριν εμπλακει ειναι οντως μεγαλη συζητηση και ολα τα ενδεχομενα μενουν ανοιχτα γιατι στην ιστορια οπως και στο ποδοσφαιρο καποιες μεμονωμενες ενεργειες και λεπτομερειες κρινουν το αποτελεσμα οριακα. Ειναι ειτε δοκαρι και μεσα στο 90 'η δοκαρι και αουτ και τον ηπιαμε. Αποψη μου ειναι πως θα επρεπε να πουλησουμε εμεις τους Βρετανους πριν το κανουν αυτοι και να μεταστρεψουμε εμεις οι ιδιοι την πολιτικη μας απεναντι στην Τουρκια τεινοντας το χερι καλης γειτονιας που ετεινε ο Κεμαλ μετα την Μικρασιατικη καταστροφη.

Ο Κεμαλ παρεπιπτοντως ηταν στρατιωτικη και διπλωματικη ιδιοφυια, νικησε στο πεδιο της μαχης τους Βρετανους στα Δαρδανελια και επαιζε ταυτοχρονα σε τρια διαφορετικα διπλωματικα ταμπλω πριν εξαπολυσει την αντεπιθεση κατα της Ελλαδας. Δεν ειναι υπερβολη να πουμε οτι πηρε τα σωβρακα οχι μονο των Ελληνων αλλα και των Ιταλων των Γαλων και των Βρετανων. Ομολογω οτι τον θαυμαζω και μακαρι καποτε η Ελλαδα να αξιωθει βρει ενα τετοιο ανθρωπο να τη βγαλει μεσα απο τα σκατα που εχει πεσει τωρα. Ξερω οτι ο παπασουζας ξερναει τωρα που διαβαζει αυτες τις γραμμες αλλα το σωστο πρεπει να λεγεται.

Ας μη ξεχναμε παντως οτι οσοι μελεταμε την ιστορια γινομαστε μετα χριστο προφητες, τα λαθη τα υπολογιζουμε με βαση τις συγκεκριμμενες κινησεις που βγηκαν κατοπιν στο φως και δε γνωριζουμε με ακριβεια ολο το διπλωματικο παρασκηνιο που προηγηθηκε. Με τα σημερινα δεδομενα τα επισημαινουμε σα "λαθη" και με βαση αυτα που ειναι γνωστα σημερα και περιλαμβανουν και τη γνωση αποτελεσματων που ελαβαν χωρα σε μακροπροθεσμο χρονο και κατοπιν των τοτε ιστορικων γεγονοτων.

Ο Βενιζελος επρεπε να σπευσει να εκμεταλευτει το ιστορικο μομεντουμ που εδινε περιθωρια κινησεως του στρατου στη Μικρα Ασια και οι συμμαχοι που επελεξε ηταν οι παντοδυναμοι νικητες του 1ου παγκοσμιου πολεμου. Τι να εκανε δηλαδη να συνμμαχουσε με τους Γερμανους? Αν καναμε αυτη την κουβεντα πριν την εκστρατεια νομιζω οτι οι περισσοτεροι θα συμφωνουσαμε 100% με τις επιλογες του. Σημερα επειδη ξερουμε αρκετα περισσοτερα κρινουμε οτι η αποφαση ειναι οριακα λανθασμενη. Εγω τουλαχιστον.




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΠεμ Ιαν 19, 2012 8:05 pm

Ως γνωστον εχω σταματησει να επικοινωνω με τον Βαγγελαν δια του πεζου λογου…
Χρησιμοποιω μομον τραγουδι η ποιησιν…
Εις το απαραδεκτου περιεχομενου λοιπον σχολιακι του απαντω με μιαν υπεροχον αριστουργηματικην μαντιναδαν…
Στον ατιμον και υπουλον Παπαφιδιν θα απαντησω με μανιφεστον!!!!

Eψαχνον δι εξωγηηνους
Και βρηκαν τον Βαγγελλα
Αυτό το καομποη
Το Αμερικαν κρεηζυ μποη..

Το βρηκανε αναισθητο κατω στην Αλαμπαμα
Σαν ανοιξε το στομα του πεταξε μια κοτσανα
Αυτό το καομποη
Το Αμερικαν κρεηζυ μποη..

Να πα να πειτε στον Τεν Τεν εμενα να διαβαζει
και να αδιαφορει σπυρακια οταν θα βγαζει
Ειπεν το καομποη
Το Αμερικαν κρεηζυ μποη..

Διοτι εγω τους ελεγε πηδω τα γεγονοτα
Μα ειμαι αντικειμενικος και βαζω και καποτα
Ειπεν το καομποη
Το Αμερικαν κρεηζυ μποη..

Ποτε δεν υπολογησον κομμα εθνος θρησκειαν
Και ας[την] επαιζα παιδι κατω από μια ακακιαν
Και εκλαψεν το καομποη
Το Αμερικαν κρεηζυ μποη..

Ειμαι επανασταση εγω και του λαου ελπιδα
Ρωτηστε και τον φιλο μου τον Μιστερ Παπαφιδα!!!
Εκραυγασεν το καομποη
Το Αμερικαν κρεηζυ μποη..

Και αμεσως εκαταλαβον πως προκειται για ουφο
Ζουρλομανδια τουβαλαν κι απροπριεητ σκουφο!!!
Σ αυτο το καομποη
Το Αμερικαν κρεηζυ μποη..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΠεμ Ιαν 19, 2012 5:21 pm

"Αρα Εθνικισμοι μεγαλοιδεατισμοι Φυλετικες υπεροχες Θρησκευτικοι φανατισμοι και λοιπα μπαρμπουτσαλα απαγορευονται δια ροπαλου...
Ακους Παπαφιδιιιιιιιιιι????"


Οσο και αν προσπαθεις να με προκαλεσεις Δεκαδεκα,σε πληροφορω πως δεν θα τα καταφερεις.Διοτι εγω ειμαι Ελληνοπουλο.Εσυ εισαι και δεν το ξερεις.
Μαθε λοιπον πως τα Ελληνοπυλα υπερεχουν φυλετικως,πως να το κανουμε δηλαδη!!!
Επισης ειμεθα χριστιανοι ορθοδοξοι,ενω οι αλλοι μουσουλμανοι,αρα υπερεχουμε και θρησκευτικως.......
Πως λεμε δηλαδη "εμεις ΠΑΟΚ,εσεις τιποτα",κατι αναλογο.
Θα αναθεωρησεις βεβαια τις αποψεις σου,οταν η Ελλαδα αποκαταστησει τα συνορα της,και γινει παλι η Ελλαδα των τριων ηπειρων και πεντε θαλασσων.

Αυτα για αρχη, αν σου περασε απ το μυαλο πως μπορεις να μας τρελανεις.
Ξερω επαθες ταρακουλο,θελεις να με δειρεις,μεσολαβει ομως ο Ατλαντικος.
Διαβασε λιγο Αυγη επομενως,η κανενα πυρινο λογο του κυρ Φωτη, να συνελθεις....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gang




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΠεμ Ιαν 19, 2012 3:36 pm

Βαγγελη επειδη βλεπω πως το κατεχεις το αθλημα της Ιστοριας και σε ενδιαφερει,σου συνιστω ανεπιφυλακτα το βιβλιο του Διονυση Τσιριγωτη ''Η ελληνικη στρατηγικη στην μικρα Ασια 1919-1922''.Εκδοση Ποιοτητα του 2010.
Αν και ειναι μαλλον το πιο προσφατο βιβλιο επι του θεματος,για μενα ισως ειναι και το καλυτερο.Πολυ ισοροπημενο και πολυ διανοουμενο(απο την αποψη οτι ο συγγραφεας καταναλωσε αρκετη φαια ουσια για να επεξεργασθει και να συναρθρωσει τα ιστορικα δεδομενα,ωστε να οδηγηθει στα σωστοτερα ,με την ματια που αντιλαμβανεται το ζητημα,συμπερασματα).Ειμαι σιγουρος οτι το βιβλιο αυτο θα αποτελεσει σημειο αναφορας για τους ιστορικους και μελετητες του μελλοντος.
Τωρα αν διαφωνουμε σε κατι,απ οτι καταλαβα,ειναι οτι εσυ δεχεσαι πως η Ελλαδα ειχε ελαχιστα αν οχι μηδενικα περιθωρεια χειρισμων στην ιστορια αυτη,και δεν μπορουσε παρα να συρθει στις προαποφασισμενες απο τις μεγαλες δυναμεις ''λυσεις'' που αυτες σχεδιασαν και εφαρμοσαν.
Εγω αντιθετα πιστευω οτι η Ελλαδα,ειχε την χρυση ευκαιρεια,σε μια εποχη που οι δυο ''προαιωνιοι εχθροι'' Βουλγαρια και Τουρκια ηταν πεσμενοι στο καναβατσο,ως ηττημενοι του Α Παγκοσμιου,και με την κεκτημενη ταχυτητα των Βαλκανικων Πολεμων,να κρατησει και να εδραιωσει την επικρατεια της και σε ανατολικη Θρακη και σε Μικρασια.
Με διαφορετικη διπλωματικη και στρατιωτικη στρατηγικη εννοειται.
Τωρα ποσο θα την κρατουσε,κανεις δεν ξερει.Παντως με το δογμα ''ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου''μπορουσαμε να τις εχουμε και μεχρις σημερα.Η Ιστορια δεν γραφεται εκ των υστερων δυστυχως.
Και τωρα μιλω ιστορικα,οχι ιδεολογικα.Διοτι αν ζουσα εκεινη την εποχη και ειχα τα ιδια μυαλα,οχι στην μικρασια ουτε στα Μεγαρα δεν πηγαινα.Θα καθομουν στην Αθηνα να κανω την προλεταριακη-αναρχοαυτονομη επανασταση,με συνεπεια να φαω τις φαπες απο βασιλικους-βενιζελικους και ολους οσους μιλουσαν τοτε ελληνικα και αρβανιτικα,και να περασω το υπολοιπο της ζωης μου κατα Ακροναυπλια μερια.
Με οσα εγραψες περι βρετανικης εξωτερικης πολιτικης,ειναι ακριβως ετσι.Συμφωνω και προσυπογραφω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΠεμ Ιαν 19, 2012 3:09 pm

Τι να μου πεις εκτος απο ξεχαρβαλωμενα τραγουδακια ρε παλιοσκερβελε δεκαδεκα?
Αφου δεν το κατεχεις το θεμα, εγω παντως ξερω οτι με διαβαζεις με μανια και μαλλωνεις απο πανω τον εαυτο σου που τον συλαμβανεις να διαφωνει μαζι μου απο αντιδραση και μονο γιατι ως γνωστον εχω παντα δικιο οταν ασχολουμαι με γεγονοτα.
Κι αυτο γιατι εγω αγαπητε παντοφλοεισπρακτορα και ξελκατινιαστη Ομονοιας και περιχωρων δεν διαλεγω ποτε οπτικη γωνια αναλυσης των γεγονοτων ουτε ενδιδω σε υποκειμενικοτητες οπως εθνικοτητα, κομμα, θρησκεια και ολες αυτες τις αρλουμπες με τις οποιες ταυτιζεσαι εσυ.

Εγω ειμαι ενας εξωγηινος που προσγειωθηκα σ' αυτο τον πλανητη πριν απο δεκα λεπτα, ετσι τα βλεπω τα γεγονοτα.

Διαβαζε λοιπον Βαγγελα μπας και μαθεις τιποτα παραπανω τωρα που το τσερβελο σου εχει παλιωσει κι ο σκληρος δισκος ο καμενος εχει γεμισει και δεν μπορει πια να δεχθει καινουρια data.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΤετ Ιαν 18, 2012 11:32 pm

Tο ξεκαθαριζω μιαν και καλην....
Μετα την μεγιστην απρεπειαν του Βαγγελα να βαλει τον Μπαρμπα Σαμ με σφυροδρεπανον να με καλλει στο κομμα σαν μπαρμπα Φωτης κοβω μια για παντα την επικοινωνιαν μαζυ του δια του πεζου λογου!!!
Απο τουδε και εις το εξης θα επικοινωνω μαζυ του με ποιηματα και τραγουδια....
Αυτα προς γνωσιν και συμμορφωσιν!!!

Βανζελ Βανζελ Βαγγελα...

Του Βαγγελα το τροπαρι το ονομαστό,
είναι ξακουστό και πολύ γνωστό
Αμερικαν ρεβολουσιον μα και Κου κλουξ κλαν
Είναι γραφικος μαζυ του ολοι γελαν

Εις το φορουμ σαν προβαλλει μ ομορφια και χαρι
γουστο, σκέρτσο, νάζι και αξουριστο ποδαρι
ένα γυαλισμα στο ματι που οποιος και το δει
με τρομαρα τον κοιταζει κι ολο τραγουδει..

Βανζελ Βανζελ Βαγγελα
εισ ενα Αμερικαν μποη τρελλο
Πινεις ενερτζυ ντιγκς και γλυφεις καραμελα
Και στην κεφαλα δεν υπαρχει ντιπ μυαλο!!![Δις]

Ο Βαγγελας ξελογιαζει κάθε γνωστικό
είν' μοναδικό λένε ξωτικο
μπρος σ' αυτονε μούντζες να 'χει η βουλη.
αχταρμα τα κανει κι οπου θελει ας βγει.

Μα σαν στρεφει στον σκοπο του την ανατροπη
ολοι κλεινουνε το ματι δηθεν με ντροπη
πικρους καφεδες τον κερνανε με λυπη τον κοιτανε
διφραγκα του πετανε κι ολο του τραγουδανε.

Βανζελ Βανζελ Βαγγελα
εισ ένα Αμερικαν μποη τρελλο.
σε χτυπησε το τζετ λακ τα εφτυσε κι η μπιελα
κι οταν εβρεχε μυαλα ειχες ομπρελλα
Και ξεπερνάς ακομα και τον Τζεφρυ
όταν υμνεις τον θειο Σαμ με θαυμασμο
κι όταν χτυπα τα Αμερικανικο το ντεφι
Ωσαν αρκουδος σερνεις το χορο!!!{Τρις}


Ουδεν σχολιον!!!!

Οσο για τα υπολοιπα σημειωνω αυτο που περιεχεται στο γραπτο του Γκαγκακιου...
Αν δεν εισαι υπερδυναμη και δεν μπορεσεις να συνδεσεις τα Εθνικα σου συμφεροντα με επιμερους συμφεροντα υπερδυναμης η γενικωτερες γεοπολιτικες ανακαταταξεις δεν εχεις ελπιδα...
Καπουτ που λενε εχεις δεν εχεις δικιο....
Και αυτο ισχυει και σημερα...
Και δυστυχως η υπερδυναμη προς το παρον ειναι μια...
Φυσικα βεβαια χειαζεται και το γνωθι σαυτον ωστε να μην χρησιμοποιηθεις σαν αναλωσιμη μπλοφα σε καποια παρτιδα ποκερ...
Αρα Εθνικισμοι μεγαλοιδεατισμοι Φυλετικες υπεροχες Θρησκευτικοι φανατισμοι και λοιπα μπαρμπουτσαλα απαγορευονται δια ροπαλου...
Ακους Παπαφιδιιιιιιιιιι????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΤετ Ιαν 18, 2012 11:00 pm

Ο ρολος των ξενων δυναμεων παντα υπηρξε καταλυτικος σε ολες τις φασεις της συγχρονης ιστοριας μας, αυτο θα πρεπει να μη το ξεχναμε ποτε. Η Βρεατανια την εποχη εκεινη ως νηκητρια δυναμη του 1ου παγκοσμιου πολεμου υπαγορευε τις διεθνεις συνθηκες (οπως εκεινη των Σεβρων που εφερε την Ελλαδα στην αλλη πλευρα του αιγαιου) αλλα και μοιραζε την πιτα οπως συνεφερε την ιδια.

Η Ελλαδα του Βενιζελου μολις ειχε αρχισει να στεκεται στα ποδια της οικονομικα εκεινη την περιοδο και φυσικα δεν ειχε ουτε τους πορους αλλα ουτε και τη φιλοδοξια να γινει υπερδυναμη του Αιγαιου. Ξανοιχτηκε στο πελαγος επειδη ο Βενιζελος ειχε τις διαβεβαιωσεις απο τους Βρετανους οτι τυχον προελαση των ελληνων στην διαλυμενη πλεον Οθωμανικη αυτοκρατορια θα τυγχεναι θετικης ανταποκρισης. Ουσιαστικα ομως ηταν μια παγιδα των Βρετανων, μια μπλοφα που εχουν κανει πολλες φορες στη γεωπολιτικη ποκα στο παρελθον και που σπανια δεν τους επιανε.

Οι Ελληνες βρηκαν ευκαιρια να εκδικηθουν 400 χρονια σκλαβιας παρασυρθηκαν σε ενα αδικαιολογητο ενθουσιασμο που τους εσπρωχνε στα βαθη της ανατολιας οπου κυριολεκτικα δεν ειχαν καμια δουλεια. Δεν υπηρχαν ελληνοφωνοι πλυθησμοι περα απ' τον Σαγγαριο. Οι Βρετανοι που δεν ειχαν κανενα ουσιαστικο ωφελος σττην κεντρικη Τουρκια δεν ενδιαφερονταν για το ποιος την κατεχει αλλα για το ποιος θα τους εξασφαλισει τη διελευση για τη Μοσουλη. Αυτος ηταν κι ο αντικειμενικος τους σκοπος.

Οταν μιλαμε για τη Βρετανια της εποχης, πολοι κανουν το λαθος να τη συγκρινουν με το σημερα. Σημερα οι Βρετανια ειναι για τον πουτσο καβαλα, τοτε ομως ηταν η μοναδικη υπερδυναμη στον κοσμο με αποικιες στις 4 γωνιες του πλανητη, ελεγχε σχεδον ολες τις σημαντικες θαλασιες διελευσεις του εμποριου και ειχε φυσικα αμετρητο πλουτο τοσο σε χρυσο οσο και σε πρωτες υλες. Αυτο που δεν ειχαν ομως ηταν επαρκες στρατευμα. Μπορει στη θαλλασσα να ηταν ανικητοι στη στερια ομως υστερουσαν σημαντικα και ποτε μεσα στον αιωνα δεν εδωσαν μια μαχη διχως συμμαχους στο πλευρο τους. Αυτο μπορειτε να το τσεκαρετε μονοι σας γιατι δεν θελω να μακρυγορω.

Εν ολιγης η τακτικη τους ηταν απλη, επειδη τα στρατευματα τους δεν επαρκουσαν κι επειδη η διασπορα των δυναμεων της ηταν πολυ μεγαλη και απαιτουσε πολυ χρονο και χρημα η συγκεντρωση τους σε ενα σημειο, εβαζαν τους ντοπιους η τους γειτονες να κανουν τη δουλεια γι αυτους. Το γνωστο πλεον και στις πετρες divide and conquer

Αν το κρατος που κατειχε την περιοχη που επωφθαλμιουσαν δεν ηταν εχθρικο αλλα δεν τους εδινε και προσβαση στις πρωτες υλες, ειτε οργανωναν πραξικοπημα που χρηματοδοτουσαν οι ιδιοι με ανταλαγμα τις πρωτες υλες απο το νεο δυναστη, ειτε εταζαν στο γειτονικο κρατος βοηθεια υλικη και αλλα εδαφη που δεν τους ηταν χρησιμα με ανταλλαγμα παλι την ιδια περιοχη. Win Win situation που λενε και οι φιλοι μου οι Αμερικανοι γιατι οι επιδοξοι δικτατορες ή κατακτητες ειχαν στο πλευρο τους την παγκοσμια υπερδυναμη. Το κινητρο επομενως ηταν ισχυροτατο.

Ετσι την πατησε και η καυμενη η Ελλαδιτσα που ηταν αδιαβαστη στην ιστορια. Ηταν σαν να μας εταζε ο Ομπαμα σημερα οση βοηθεια θελαμε για να κανουμε ντου π.χ. στην Κυπρο. Κι αν ο αφελεστατος Γιωργακης θα ετρεχε κανοντας κωλοτουμπες να μαζεψει τους στρατηγους του ΚΥΣΕΑ για να μπαρκαρουν για Κυπρο μερια ξυπολυτοι στ' αγγουρια απο ενα Βενιζελο δεν θα περιμενε κανεις να μην ειναι απολυτα επιφυλακτικος ως προς τις προθεσεις εκεινου που ερχεται απο το πουθενα να σε βοηθησει και να σε κανει μαγκα. Τι εχουν βαλει στο ματι αραγε αυτη τη φορα οι Βρετανοι και ποιος ειναι εκεινος που μπορει διαχρονικα να τους το εξασφαλισει? Αυτο θα επρεπε να ειχε κανει το Βενιζελο να χασει τον υπνο του.

Βεβαια το μεγαλυτερο λαθος δεν το εκανε ο Βενιζελος, ειμαι σιγουρος οτι αν ηταν πρωθυπουργος το 1921 δεν θα προχωρουσε ο στρατος μεχρι το Σαγγαριο και θα εμενε οσο πιο κοντα στα παραλια μπορουσε. Αν και δε βλεπω πως θα κρατουσε η Ελλαδα την ανατολικη πλευρα του Αιγαιου σε βαθος χρονου αλλα αυτη ειναι μια αλλη συζητηση.

Εν κατακλειδι, ειναι τουλαχιστον αστειο να συζηταμε οποιαδηποτε ιστορικη εκδοχη των γεγονοτων της εποχης που τοποθετει στο κεντρο των εξελιξεων την Ελληνικη πρωτοβουλια.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gang




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 22 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 22 EmptyΤετ Ιαν 18, 2012 8:20 pm

Εγραφα οτι θα απαντησω στον Παπανεστη,σχετικα με αυτο που εγραψε οτι ο Βενιζελος δεν μπορει να κριθει εκ των υστερων,ομως μαλλον απαντω σε ολους.
Φυσικα ο Βενιζελος και ο καθε Βενιζελος μπορει να κριθει,αυτη ειναι η ουσια της ιστοριας αλλωστε,και μετα απο 90 και μετα απο 9000...χρονια.Χωρις αυτο να σημαινει οτι ολοι εμεις που τωρα τον κρινουμε γνωριζοντας την ιστορικη πραγματικοτητα,δεν θα καμαμε τα ιδια η και χειροτερα λαθη,αν ειμασταν πρωταγωνιστες εκεινης της ιστορικης περιοδου.
Οπως ξαναγραψα η μικρασιατικη εκστρατεια υπηρξε μια σκυταλοδρομια λαθων.Κανοντας το πρωτο σφαλμα,αυτο σε οδηγουσε στο επομενο και ουτω καθ εξης.
Ο Βενιζελος δεν κατανοησε οτι με το να αποβιβασθει στην μικρασια,περνουσε τον Ρουβικωνα.
Το μεγιστο προσον του Βενιζελου,που του εξασφαλισε αλλωστε ολη την μεγαλειωδη υστεροφημια του,ηταν οτι διαλεγε την σωστη πλευρα των νικητων-μεγαλων δυναμεων,και κατω απο την σκεπη αυτων των συμμαχων-νικητων,πετυχαινε τους αριστοτεχνικους διπλωματικους-πολιτικους ελιγμους του.
Λαθος καταλαβε οτι για την επιτυχη περαιωση της μικρασιατικης εκστρατειας αρκουσε μοναχα αυτο.Ουτε κανεις αλλος απο την ελληνικη ελιτ δεν το καταλαβε(δεν το διατυπωσε με σαφηνεια τουλαχιστον),εκτος ισως απο τον Μεταξα,που εγραψε οτι αυτη η ιστορια για τις ελληνικες δυναμεις-δυνατοτητες δεν βγαινει.

Απο την αλλη ουτε αυτο που γραφεις Βαγγελη οτι οι χαρτες ειχαν ηδη χαραχθει απο τους ιμπεριαλιστες και εμας μας ειχαν ,ανεξαρτητα απο οποιες κινησεις και αν καναμε,στην απεξω ειναι σωστο.
Ηταν μια περιοδος τεραστιων ανακαταταξεων στα Βαλκανια και την μεση ανατολη,και μετα την ληξη του Α Παγκοσμιου,ολα παιζονταν τα μεγιστα και τα ελαχιστα για ολες τις βαλκανικες χωρες.
Δυστυχως δεν καταλαβαμε οτι καταλαμβανοντας μια λωριδα γης στην μικρασια,μπαιναμε σε μια μακρα περιοδο πολεμικου ανταγωνισμου με την Τουρκια,και αν η περιοδος αυτη μακροημερευε για μας,και με μια μεριδα του ευρυτερου μουσουλμανικου κοσμου.
Κατα την γνωμη μου,που μπορει ναναι και μαλακια ,το να κρατησουμε σε βαθος χρονου την ευρυτερη περιοχη της Σμυρνης,ειχαμε εξ αρχης πιθανοτητες αρκετα λιγοτερες απο το 50%.Οι μοναδικες συνθηκες,που θα μπορουσαν να αυξησουν τις πιθανοτητες μας,θα ηταν να επιδειξουμε στους ευρωπαιους αναμφισβητιτα τετελεσμενα γεγονοτα-το τσακισμα καθε θυλακα και συλλογικοτητας αντιστασης των Τουρκων,οχυρωση της ''ζωνης της Ιωνιας''και μεταφορα εντος αυτης ολων των χριστιανικων και φιλοχριστιανικων πλυθησμων της μικρασιας,συμπεριλαμβανομενων των Ποντιων.
Και να καναμε συμπαικτες και συμμετοχους στην ζωνη αυτη και τους ιδιους.Ετσι ωστε αν χανοταν καποτε η περιοχη και οι ευρωπαιοι να ειχαν να χασουν πολλα.Να γινοτανε δηλαδη ολοκληρη η Ιωνια μια ζωνη αδασμολογητου και ελευθερου εμποριου και επιχειρησεων,οπου θα ειχαν εγκατασταθει ευρωπαικες εταιρειες-βιομηχανιες αντλωντας φθηνο εργατικο δυναμικο απο την ενδοχωρα-η κατι τετοιο τελος παντων.

Ο Βενιζελος μη κατανοωντας οτι διαβαινει τον Ρουβικωνα,εχασε πολυτιμο χρονο να ξεκινησει την προσπαθεια καταστροφης του στρατου του Κεμαλ.Ετσι ενω στην αρχη ειχαμε καταφανως την υπεροπλια,αρκουμενοι στο να κινουμαστε αποκλειστικα στην γεωγραφικη ζωνη που μας ειχαν καθορισει οι συμμαχοι,δωσαμε στους Τουρκους το περιθωρειο να ανασυνταχθουν.Οταν μετα την υπογραφη της συνθηκης των Σεβρων,θεσαμε στοχο να καταστρεψουμε τον Κεμαλ οπουδηποτε και αν τον βρουμε,πολυτιμος χρονος ειχε χαθει και πολλοι αγωστοι παραγοντες ειχαν προστεθει,κανοντας την λυση της εξισωσης πολυ δυσκολη.
Μην κατανοωντας ''τον Ρουβικωνα'' ο Βενιζελος,προχωρησε στις εκλογες του 20(ασυληπτο λαθος να προκυρησεις εκλογες ενω ειναι σε πληρη εξελιξη η μεγαλυτερη στρατιωτικη επιχειρηση της ιστοριας σου)τις εχασε,ακολουθησαν τα φοβερα στρατηγικα λαθη και το αποτελεσμα ειναι το γνωστο.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
90 χρονια πριν
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 22 από 23Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 21, 22, 23  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Παραγκα revisited..

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
AntiContra :: Πολιτική-
Μετάβαση σε: