AntiContra
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Ολικη Ελευθερια Λογου
 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» 90 χρονια πριν
90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤετ Ιουν 11, 2014 10:36 pm από vangelis70

» ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ by Ten-Ten
90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤρι Φεβ 26, 2013 5:01 pm από PAOK RE

» Παραγκα revisited..
90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΚυρ Σεπ 23, 2012 11:23 pm από PAOK RE

» Επιστροφη στη δραχμη
90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤρι Μαρ 13, 2012 12:54 am από PAOK RE

» ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων
90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΚυρ Ιαν 08, 2012 3:55 am από ThouVou2008

» Contra τελος!
90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤρι Ιουν 21, 2011 10:40 pm από gang

» Αλλαγες στο FORUM (σκασμος Θεμακο, δεν ειναι blog)
90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΚυρ Ιουν 12, 2011 7:41 am από PAOK RE

» Γεια σας αλανια
90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΚυρ Μαρ 27, 2011 6:49 pm από vangelis70

» Ξεκαρδιστικο
90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΣαβ Ιαν 01, 2011 2:43 pm από Yaro

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Δημόσια συζήτηση
Affiliates
free forum

Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

 

 90 χρονια πριν

Πήγαινε κάτω 
+2
PAOK RE
gang
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 23  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΚυρ Μάης 20, 2012 3:44 am

Πληρης επιχειρηματων οπως παντα,μας αποστομωσες και παλι.
Ειδικα η εξισωσις εχει επαληθευθει περισσοτερες φορες και απο το θεωρημα του Πυθαγορα η την θεωρια της σχετικοτητος του Αινσταιν.

Και αφου μιλαμε για εξισωσεις να θεσω και γω μια να δουμε αν θα μπορεσεις να την λυσεις,

Με τι ισουται,η παλινδρομικη κινησις,η εκτελουμενη επι καθεταυ αξονος και σκοπον εχουσα, την εκτιναξιν υγρων επι φανταστικου στοχου.
Wowwwww!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΣαβ Μάης 19, 2012 7:40 pm

Βαγγελακη παιδι μου γυρνα και απο το αλλο πλευρο!!!....
Θα πιαστεις παιδι μου κοιμωμενος μονοπατα!!!!....
Και σκεπασου παιδι μου θα κρυωσεις!!!
Και παψε να ροχαλιζεις παιδι μου!!!
Ξεσηκωσες ολη την πολυκατοικια παιδι μου!!!!
Τι πα να πει οτι βλεπεις εφιαλτες παιδι μου!!!!
Παλι εχασες τον ελεγχο παιδι μου!!!


Παπαφιδακο παιδι μου...
Θα σου απαντουσα παιδακι μου...
Αλλα απαιτειται να τηρουμε ενα μινιμουμ επιπεδο σοβαροτητος ματια μου!!!
Και τα εχωμε ξεπερασει χρυσσο μου!!!
Προς τα κατω πασσακα μου!!!!
Εξισωση....Μαρια Ρεπουση>απο 1.000.000 Ελληναραδες της κακιας ωρας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΣαβ Μάης 19, 2012 8:43 am

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΣαβ Μάης 19, 2012 8:16 am

"Το μονο που μπορω να πω είναι ότι λυπαμαι για λογαριασμο σου Παπαφιδι..
Και όταν λεω ότι εχεις ακροδεξιες αποψεις εχω αδικο μετα.
Αμ δεν εχω???????.."


Θα απαντησω μονο σ αυτο το κομματακι του σχολιου του Δεκαδεκα,και σ αυτο που αφορα την Ρεπουση.
Σε ολα τα αλλα απαντησε ο Βαγγελης,και ως εκ τουτου,δεν θελω να τον επαναλαβω.

Φαντασματα βλεπεις αγαπητε μου Δεκαδεκα,εισαι συγχυσμενος και βλεπεις τους παντες ακροδεξιους.
Αλλα απο την αλλη πως να μην τους βλεπεις παλι,απο την στιγμη που τα χρυσα αυγα ξεπερασαν σε ποσοστα,ανετα μαλιστα τηρουμενων των αναλογιων την Δημαρ,για την οποια ησουν σιγουρος για το διψηφιο αριθμο ποσοστιαιων μοναδων που θα ελαμβανε την 6η Μαιου,ενω αν σε εχω ψυχολογησει σωστα,εκρυβες μεσα σου την κρυφη ελπιδα οτι μπορει να παρει και την πρωτια!!!!!!!!!!

Μαθε λοιπον αγαπητε μου Δεκαδεκα,πως ακροδεξιος δεν ειναι αυτος ο οποιος εχει αποψη, που τυγχανει να μην συμβαδιζει με την δικη μας.
Φασιστας κατα την δικη μου αποψη,ειναι αυτος ο οποιος αποκαλει καιποιον αλλον φασιστα.
Ο φασιστας δεν προερχεται αποκλειστικα απο τον ακροδεξιο η μαυρο χωρο.Μπορει να προερχεται απο τον κοκκινο,τον γαλαζιο,τον πρασινο,η ακομη και απο τον μενεξεδι τον δικο σου δηλαδη χωρο.
Μην ξεχνας πως ο μεγαλυτερος φασιστας του 20ου αιωνα,ο Μουσολινι,απο τον σοσιαλιστικο χωρο ξεκινησε.....

Τελος παντων,ας παμε τωρα στην Ρεπουση,την υπερασπιση της οποιας εχεις αναλαβει εργολαβικα,λες και προκειται για συγγενικο σου προσωπο.
Ας πουμε πως ξεπερνω τα του "συνωστισμου",ας θεωρησω πως ηταν ενα αθωο λαθακι οπως ισχυριζεσαι,προς απλουστευσιν της συζητησης.
Ελα ομως που θελω να αγιασω,αλλα δεν μ αφηνουν οι διαβολοι!!!!!!!!!!!!!!

Φανταζομαι γνωριζεις πως η σημερινη ημερα,η 19η Μαιου ειναι ημερα μνημης στους σφαγιασθεντες Ποντιους.
Χθες λοιπον ο νεος προεδρος της προσωρινης βουλης,Βυρων Πολυδωρας,ζητησε να τηρηθει ενος λεπτου σιγη,στην μνημη των σφαγιασθεντων Ποντιων.
Απαντες οι βουλευτες σηκωθηκαν,πλην μιας.Ναι σωστα μαντεψες αν δεν το ξερεις ηδη,αλλα ποιεις την νησσαν.
Η Ρεπουση αποχωρησε εκνευρισμενη,για να επιστρεψει αργοτερα.
Αδιαψευστος μαρτυρας οι φωτογραφιες.
Για να σε προλαβω παντως,οτι μπορει να εχει συχνοουρια,ε και επρεπε ντε και καλα να παει για κατουρημα,τοτε θα συμφωνησω μαζι σου,πως οι εθνοπροδοτες,πατριδοκαπηλοι,ακροδεξιοι,και ολες οι σκοτεινες δυναμεις του πανω και του κατω κοσμου,εχουν βαλει ως στοχο τον αφανισμο της.
Αν οντως αποδειχθει η συχνοουρια της,απο εδω και στο εξης θα την αποκαλω κυρια Ρεπουση,χωρις εισαγωγικα.
Αν ομως δεν αποδειχθει,τοτε διεπραξε μια ανηκουστη προσβολη,προς τους σφαγιασθεντες Ποντιους,προσβολη που ουτε ο ιδιος ο Κεμαλ δεν θα διεννοειτο να διαπραξει.
Τοτε ο τιτλος της μεγαλυτερης ΣΚΡΟΦΑΣ και ΠΟΥΤΑΝΑΣ,θα της ανηκει δικαιωματικα.Θα τον εχει κερδισει με το σπαθι της.
Και θα πρεπει βεβαια να της αφαιρεθει αμεσως η Ελληνικη ιθαγενεια.

Τελος μια συμβουλη. Μην ταυτιζεσαι με το κομμα που ψηφισες,μην δεχεσαι αμασητα οτι σου σερβιρουν,μην γινεσαι προβατο στο μαντρι.
Ολα αυτα σου στερουν την ελευθερια σου,παυεις να εισαι ο εαυτος σου.

Οι φωτογραφιες που σου ελεγα πριν.

http://aegaio.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΠαρ Μάης 18, 2012 9:34 pm

Δεκαδεκα μαλλον σε αλλο πλανητη ζεις...
Αμα μου λες οτι σπρωχνουν τα μηντια το Συριζα μαλλον εισαι ενας κοινος γκεμπελισκος..
Τα παρακολουθεις καθολου ή μηπως πηρες αυτη τη γραμμη απο το κομμα?
Κατ' αρχην τον Κουρη και τον Τραγκα τους ξερουν πια οι μανες τους?
Ποσα φυλλα κοβουνε και οι δυο μαζι? Κανα δυο χιλιαδες? Παραπανω δεν ειναι....Μη με βαλεις να σου μοστραρω τα πρωτοσελιδα και τα λινκ απο τα σαιτ μεγαλυτερης απηχησης γιατι θελω ενα μηνα να τα μαζεψω σε μια σελιδα....ΟΛΑ ανεξαρτητως τα μεγαλα μηντια τα χωνουνε χοντρα στο Συριζα καθημερινα!!! Μαζεψου λοιπον γιατι πιο τρατζικ προπαγανδα απο αυτη δεν υπαρχει...

Παμε τωρα στο ζουμι της υποθεσης...
Οι πολιτες στις προηγουμενες εκλογες για πρωτη φορα στα χρονικα εριξαν τη ψηφο οπου να' ναι προκειμενου να καταδικασουν το δικομματισμο...και το πετυχαν
Καμια προταση και ιδεολογια δεν προκριθηκε και οι ψηφοι πηγαν σε σαραντα μικρα κομματα οπου κλιμακωτα απο το 1ο ως το τελευταιο η διακυμανση ηταν 1-2% προς τα κατω. Το μονο συμπερασμα που βγαινει με ασφαλεια επομενως ειναι οτι ηθελαν να καταδικασουν με τη ψηφο τους το σαθρο πολιτικο συστημα των κομματοσκυλων και να ισωπεδωσουν τις αδιεξοδες ιδεολογιες του κωλου που θελουν μια ολοκληρη εγκυκλοπαιδεια για να γραφτουν αλλα να καταφερνουν παντα στο τελος να μην λενε τιποτα το ουσιαστικο.

Τι ειναι αυτο που καιει τον Ελληνα? Το ποιοι θα συνεργαστουν για να μοιρασουνε τα υπουργεια και το κρατικο μελι? Αμ δε...αυτο που τον καιει ειναι η καταγγελια του μνημονιου και η επαναδιαπραγματευση των ορων της συνθηκης χωρις μειωσεις μισθων στο ναδιρ, χωρις παραχωρηση των κυριαρχικων εθνικων δικαιωματων, χωρις ανεργια 24% και συνεχως αυξανομενη υφεση, χωρις χρηματοδοτηση του χρεους αλλα χρηματοδοτηση των θεσμων υπερ των αναξιοπαθουντων και ασθενων κοινωνικων στρωματων, χωρις εξοντωτικη φορολογια των μισθωτων και συνταξιουχων που αφηνει την αρχουσα ταξη στο απυροβλητο, χωρις πληρωμες ληστρικων τοκων και χωρις ξεπουλημα του εθνικου πλουτου με βαση το Αγγλικο δικαιο....ολα αυτα ΠΑΣΟΚ, ΝΔ και ΔΗΜΑΡ εχουν δηλωσει ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι δεν μπορουν να ειναι αντικειμενο διαπραγματευσης επειδη δεχονται οτι το μνημονιο και η τηρηση ολων ανεξαιρετως των ορων πρεπει να τηρηθουν στο ακαιρεο !!!!

Αυτη τη στιγμη οποιον Ελληνα κι αν ρωτησεις για τα πολιτικα παρασκηνια που αναφερεις παρακατω θα σου πει στα παπαρια μου κυριε ...δεν με ενδιαφερει εμενα πιοι διαπραγματευτηκαν με ποιους, τι ειπαν, αν αλλαξαν τα λογια τους κι αν αλλα ελεγαν ΔΕ-ΤΕ-ΠΑ κι αλλα ΤΡΙ-ΠΕ-ΣΑ....η κωλοτουμπα ειναι ουτως η άλλως το σημα κατατεθεν της Ελληνικης κοινοβουλευτικης δημοκρατιας...και δεν ειναι προνομιο μονο του Συριζα αλλα ολων ανεξαιρετως των κομματων πραγμα που μονο οι αντικειμενικοι πολιτες εχουν την ευκαιρια να διαπιστωσουν....αυτο που καιει εμενα ειναι ποιος εχει τα αρχιδια να κοντραρει τους Ευρωπαιους στα ισια και να τους πει ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΓΙΟΚ μαλακες μου...αν το εκανε ο μπαρμπα Φωτης τοτε αυτον θα ψηφιζα στις 17/6...επειδη ομως κι αυτος και οι 131 ομοφωνοι Γερμανοτσολιαδες ειναι κοτες τριλειρες και συμβιβασμενοι με τις εντολες Μερκελ γι αυτο θα παρετε ενα 3% ολο δικο σας να σπαρταρατε ως τις 7 το πρωι να δειτε αν θα μπειτε στην επομενη βουλη....Τωρα οι πολιτικοι τρεμουν το λαο και οχι το αντιθετο επομενως δεν τον παιρνει κανενα πολιτικο να κανει τσαλιμακια μετα τις επομενες εκλογες επειδη οπως σου εγραψα και χτες αν δεν πραγματοποιησει αυτη τη φορα τις εξαγγελιες του θα γινει λαικη εξεγερση.

Την ωρα που ολοι οι λαοι της Ευρωπη κατανοουν την ανεπαναληπτη αδικια σε βαρος της Ελλαδας και συμπασχουν και προειδοποιουν τους πολιτικους τους (Γαλία πουτσα σε Σαρκοζι, τοπικες εκλογες Βεστφαλιας-Ρηνανιας πιπα για Μερκελ) οτι θα εχουν την ιδια τυχη με τους Βενιζελοσαμαραδες, αντι να αφουγκραστειτε τον ανεμο της αλλαγης και να συμπραξετε μαζι τους αφηνοντας για λιγο στην ακρη τα μικροκομματικα σας συμφεροντα απαιτωντας δικαιοσυνη παση θυσια, προσφερετε πλατη στο συστημα των μασονων τραπεζιτων και των μεγαλων συμφεροντων υποστηριζοντας οτι η συγκρουση με το μνημονιο θα φερει την καταστροφη. ΛΑΘΟΣ κυριοι Γκεμπελισκοι...η σκληρη λιτοτητα του μνημονιου χωρις αναπτυξη αποδειχτηκε τραγικο οικονομικο λαθος και σ' αυτο ομονοουν οι καλυτεροι οικονομολογοι του κοσμου, πολλοι απ' αυτους εκφραζονται πλεον ανοιχτα και εντος ευροζωνης....μονο η συγκρουση με το μνημονιο και τους αρχιτεκτονες του μπορει να σωσει την ελπιδα μας για ενα καλυτερο αυριο

Αυτο το τραγικο λαθος επρεπε να ειναι σημαια του καθε κομματος που διεκδικει την ψηφο του Ελληνα πολιτη κι απο κει και περα ας διαφωνουν τι ειδους αλλαγες πρεπει να επιδιωξουν με βαση τις διαφερετικες οικονομοτεχνικες προσεγγισεις της κρισης του καπιταλισμου.

Ολα τα αλλα τα μικροκομματικα που αναφερεις δεκαδεκα με αφηνουν κι εμενα και τους αλλους που θα πανε στην καλπη στις 17/6 ΠΑΓΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣ. Να πανε να γαμηθουνε ολα τα κομματα και ολες οι ιδεολογιες....ταξιτζηδες ειναι κι αφου με πανε εκει που θελω εγω θα τους κλασω γι αλλη μια φορα. Ξεχνα την παλαιοπολιτικη που εχεις συνηθισει, τωρα ο κοσμος ξερει να κατεδαφιζει τα εκτρωματα της πολιτικης και θα το πραξει ξανα και ξανα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΠαρ Μάης 18, 2012 6:47 pm

Ρε σεις Μπαρμπουτσαλεοι.

Τι να σας εξηγησω ρε αφου δεν καταλαβαινετε..

Συγνωμην δηλαδη εγω ποτε δεν χρησιμοποιω τετοιες εκφρασεις αλλα πρεπει να σας το πω.

Εχετε πιτουρα μεσα στο κεφαλι σας!!!

Δεν καταλαβαινετε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θελει αλλα και να ηθελε να κυβερνησει δεν μπορει γιατι αυτά που λεει ΔΕ-ΤΕ-ΠΑ είναι μπαρμπουτσαλα ενώ οσα λεει ΤΡ-ΠΕ-ΣΑ χοντρομπαρμπουτσαλα.

Δεν καταλαβαινετε ότι η υποστηριξη του από ΜΜΕ τον Τραγκα και την Αυριανη!!! είναι ειτε προσπαθεια επανοδου στην δραχμη που συμφερει κατι Κουρηδες και Σια που χρωστανε τα μαλιοκεφαλα τους στο κρατος και τα θελουν σε δραχμες, ειτε σιγουρο χαρτι γιατι από την μια δεν προκειται ποτε να κανει οσα υποσχεται η υπαινησεται μαλλον και οδηγει δια της αντιδιαστολης σε κεντροδεξια Κυβερνητικη λυση..

Αν ο ΣΥΡΙΖΑ ηθελε να κυβερνησει θα αρπαζε την ευκαιρεια όταν του προτειναν να κανει δικη του Κυβερνηση, με δικο του πρωθυπουργο, και να κυβερνησει εφαρμοζοντας τις εξαγγελειες του εφοσον ηταν εφικτες και δεν μας εβγαζαν από την ΕΟΚ.
Όταν τον παρακαλουσε ο «μπαρμπα Φωτης»..
Οταν το ΠΑΣΟΚ στην γωνια θελοντας να αγορασει χρονο εδινε γη και υδωρ βαζοντας μονο έναν ορο την παραμονη στην ΕΟΚ και η Νου Δυο για να μην ξεφτυλισθει ακομη περαιτερω παρειχε σιωπηρη στηριξη.
Οποιος εχει γκατς που λενε οι Αμερικανοι και στερεα και εφαρμοσιμη κυβερνητικη προταση αναλαμβανει..Προχωραει μπροστα ..κανει αυτά που πρεπει να κανει για το συμφερον του λαου ..και αν τον ριξουν ας τον ριξουν..αυτοι θα πληρωσουν το πολιτικο κοστος ..Θα τους παει σουρνωντας στις εκλογες και θα παρει 60%...
Αλλα χρειαζονται γκατς και εφαρμοσημη αριστερη Κυβερνητικη προταση..
Αμφιβαλλει κανεις αν στην θεση του Συριζα βρισκοταν ο «Μπαρμπα Φωτης» το «Πασοκοδοχειον» αυτος που «του ειχαν καταθεσει εκαττομυρια στην Ελβετια για να μπει στην Κυβερνηση» η χωρα θα ειχε σημερα Αριστερη Κυβερνηση για πρωτη φορα μετα το 1945???
Αμφιβαλει κανεις ότι αν δεχοταν την προταση ο ΣΥΡΙΖΑ σημερα θα ειχε διαλυθει σε σκονη και Θριψαλα????
Αμφιβαλει κανεις ότι η ΔΗΜΑΡ είναι η μονη Κυβερνητικη Αριστερη προταση η μονη επιθετικη Αριστερα ενώ η πολιτικη του Συριζα είναι για νιαουρισμα στα κεραμιδια..
Βασικα οι πολιτικες στην Αριστερα είναι δυο Η Ανανεωτικη της ΔΗΜΑΡ και η παλαιολιθικη του ΚΚΕ.
Ο Συριζα είναι ένα μορφωμα κινουμενο σε ιδεολογικο κενο και μια τροχια συμπληρωματικη του ΚΚΕ και σας δουλευει ότι ο στοχος του είναι να κυβερνησει..
Στοχος του είναι να γινει αξιωματικη αντιπολιτευση και να σκουζει στα κεραμιδια.
Αν προχωρησει παραπερα θα διαλυθει.
Εξ αλλου για να κυβερνησει θα πρεπει να ιδιοποιηθει την Κυβερνητικη προταση της ΔΗΜΑΡ με το νι και με το Σιγμα.
Εσεις εν τω μεταξυ μπορειτε να ψαχνεται για το ποιος είναι το "Πακοκοδοχειο" να κατεβητε στο Αεροδρομιο να υποδεχθειτε την Κατσελη με τον Καστανιδη και να περιμενετε την Κυβερνηση της Αριστερας με συμμετοχη του ΚΚΕ και πρωθυπουργο τον Αρσενη!!!!
Τωρα αν σας πω «Αη σιχτιρ κοθωνια» θα εχω αδικο????
Τωρα επειδη κανετε ότι δεν καταλαβαινετε και δεν θελω να υποθεσω ότι εισθε μειωμενης πνευματικης ικανοτητος παμε παλι από την αρχη.
Γιατι ο Μπαρμπα Φωτης δεν εκανε Κυβερνηση μονος του με ΠΑΣΟΚ και Νου Δουλα αφου βγαιναν τα κουκια.

1.Διοτι ο ΜπαρμπαΦωτης δεν εχει κομμα το κομμα εχει τον Μπαρμπα Φωτην.

2.Διοτι για πρωτη και μοναδικη ισως φορα στο παρελθον και το μελλον του κομματος 131 μελη της ΚΕ ειχαν ομοφωνη συμφωνια δηλαδη ολοι μαζι δηλαδη και οι 131, δηλαδη δεν διεφωνησε η εστω ερριξε λευκο ουτε ενας, πραγμα πρωτοφανες και ανεπαναληπτο για τον χωρο στην ακολουθητεα πολιτικη.

3.Διοτι η ΔΗΜΑΡ ειχε προγραμματικη δεσμευση και εξελεγει λεγοντας στους ψηφοφορους της ότι δεν προκειται να αποτελεσει αριστερο αλλοθι σε μια Κυβερνηση ΠΑΣΟΚ-Νου-Δουλας.Και ως γνωστον η ΔΗΜΑΡ ητο το μονο κομμα που κατά την διαρκεια της μετεκλογικης περιοδου δεν εκανε ουδεμιαν κωλοτουμπαν μαζυ με το ΚΚΕ αλλα αυτό είναι από άλλο ανεκδοτο..

Υπηρξε όμως και η θεση ότι η χωρα λογω της κρισιμοτητας των στιγμων και των προβληματων που αντιμετωπιζει δεν θα ηταν καλο να παει σε επαναληπτικες εκλογες πριν από καποιο ευλογο χρονικο διαστημα.
Η ΔΗΜΑΡ λοιπον κανοντας υπερβαση και ορθως των θεσεων της προτεινε πρωτη απ ολους οικουμενικη κυβερνηση με συμμετοχη των τριων πρωτων κομματων και προγραμματικη συμφωνια στα πλαισια της σταδιακης απαγγιστρωσης από το μνημονιο με παραμονη στην ΕΟΚ επροτεινε μαλιστα και τα αμμεσα μετρα που πρεπει να παρθουν για να επιτευχθει αυτό.
Αρνηθηκε παλι ο ΣΥΡΙΖΑ ο οποιος ενώ πριν μια εβδομαδα εδηλωνε ότι «ελπιζει ότι ο Μπαρμπα Φωτης δεν θα συμμετασχει σε κυβερνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ τωρα εδηλωνε ότι αφου σας βγαινουν τα κουκια τι με θελετε εμενανε!!!!!..
Τετοιο πολιτικο ηθος συνεπεια και σταθεροτητα στις θεσεις του.Πραγματικος ανεμομυλος!!!!

Η ΔΗΜΑΡ του απαντησε..
Αυτό δεν είναι δυνατο να γινει δια τους κατωθι επιπλεον λογους εκτος των προαναφερθεντων.

1.Η Αριστερα σε μια τετοια Κυβερνηση θα εχει το 6% και όχι το 23% που θα ειχε σε μια οικουμενικη.

2.Η Κυβερνηση αυτή παρολο που λογω του απαραδεκτου εκλογικου νομου θα ειχε τα κουκια θα ηταν μειοψηφεια του εκλογικου σωματος αφου θα ειχε το 38% των ψηφων και επομενως όχι και την ηθικη λαικη νομιμοποιηση για να περνει αποφασεις που θα δεσμευουν την χωρα για δεκαετιες..

3.Η Κυβερνηση αυτή καλως η κακως θα θεωρειτο μια Κυβερνηση ΠΑΣΟΚ -ΝΔ και θα απειχε παρασαγκας από το νοημα της λαικης εντολης διοτι ο λαος μονο μια τετοια κυβερνηση δεν ψηφισε..

4.Ακομη και να εδεχετο η ΔΗΜΑΡ να συμμετασχει κανοντας την Ιφιγενεια η Κυβερνηση αυτή δεν θα αντεχε πανω από ένα μηνα και θα επεφτε από την κατακραυγη στο πρωτο αντιδημοφιλες μετρο που θα επερνε.

5.Και κυριωτερον.Το ΠΑΣΟΚ αρνηθηκε εκ προυμνιου καθετως και οριζοντιως να μετασχει σε μια τετοια Κυβερνηση ακυρωνωντας ετσι την δυνατοτητα υπαρξης της.

Και όλα αυτά για να γινει αξιωματικη αντιπολιτευση ο Συριζα!!!!

Δεν νομιζετε ότι ψαχνει όχι για μαλακες αλλα για αρχιμαλακες????

Πιστευω να σας καλυψα αν και δεν νομιζω ότι θα καταλαβετε τιποτε διοτι ανηκετε στην κατηγορειαν εκεινην που όπως ελεγε ενας μακαριτης καθηγητης μου

«Το να μην ξερετε δεν είναι ντροπη το να μην θελετε να μαθετε όμως είναι»

Οσο για το θεμα της Μαριας της Ρεπουση που είναι το ακρον αωτον της Υποκρισιας και ειμαι περιφανος και που ανηκει στην ΔΗΜΑΡ και που την βγαλαμε βουλευτη στον Πειραια.
Ξεσηκωθηκαν οι τραγοι οι Εθνοπροδοτες και πατριδοκαπηλοι ολοι οι ρουφιανοι οι οποιοι διδασκουν τοσο καλα το μαθημα της ιστοριας στα παιδια μας ώστε φοιτητες ανωτατων σχολων οταν τους ρωτας τι γιορταζουμε την 25 Μαρτιου να σου απαντανε τους Γερμανους!!!!
Ξεσηκωθηκαν σαν λυσσασμενα σκυλια να καψουν στην πυρα την Μαρια την Ρεπουση η οποια προσεφερε στην νεολαια μας στα πλαισια που επιτρεπει βεβαια ο σκοταδισμος τους ένα μοντερνο και σχετικα αντικειμενικο βιβλιο ιστοριας για την εκτη Δημοτικου.
Το εγκλημα της????
Εγραψε ότι .»Ένα χρόνο μετά, οι τουρκικές δυνάμεις, με ηγέτη τον Κεμάλ, επιτίθενται και αναγκά-

ζουν τα ελληνικά στρατεύματα να υποχωρήσουν προς τα παράλια. Στις 27 Αυγούστου

1922 ο τουρκικός στρατός μπαίνει στη Σμύρνη. Χιλιάδες Έλληνες συνωστίζονται στο λι-

μάνι προσπαθώντας να μπουν στα πλοία και να φύγουν για την Ελλάδα»

Εγκλημα καθοσιωσεως!!!!
Επρεπε να γραψει για αιματα σπληνες και αντερα χυμενα καταγης οι Κωλοτουρκοι σφαξαν τα αθωα τα παιδια μας που ειχαν παει ένα ταξιδακι αναψυχης μεχρι τον Σαγγαριο για ψωνια!!!
Εξ αλλου ειναι η πρωτη φορα παγκοσμιως που υπερισχυσε το μισος και ο νικητης εκανε αγριοτητες εναντιον του ηττημενου...
Εμεις δεν το εχουμε κανει ποτε...\Διοτι ειμεθα Ελληνες ρεεεεεεε!!!!!
Ο Μεγαλεξανδρος οταν κατελαμβανε νεα εδαφη τους προσφερε ανθη και λουκουμαδες!!!!
Η Υποκρισια στον ανωτατο βαθμο απο οσους εαν καλουντο να υπερασπισουν την πατριδα θα ηταν ηδη κρυμενοι στο εξωτερικο!!!!


Δεν λεω ότι ηταν αψογη η διατυπωση.
Ηταν λαθος η μαλλον θα επρεπε να συμπληρωθει ότι κατά την διαρκεια της αποχωρησης εγιναν αγριοτητες εναντιον των ηττημενων..
Το παραδεχθηκε αλλωστε και η ιδια..
Από του σημειου αυτου όμως μεχρι να την σουβλισουμε σαν τον Αθανασιο Διακο εχει διαφορα.
Και από ποιους????
Από την χειροτερη φαρα εκμεταλευσης της Ελληνοφροσυνης.
Αλλα τι να πεις.
Είναι σαν να πεις στον Χουλιγκαν του Θρυλου ότι τα θυματα της θυρας επτα σκοτωθηκαν γιατι ετρεξαν όλα μαζυ να προλαβουν να πανε στο απεναντι πεταλο και να γαμοσταυρισουν τους Αεκτζηδες λογω εξαρας..
Τι λες ρε μαλακα θα σου πουνε για την Ολυμπιακη ιδεα !!!! εθυσιασθησαν!!!!και θα ακολουθησει ο καθιερωμενος ξυλοδαρμος!!!
Τι να πεις όμως!!!
Το μονο που μπορω να πω είναι ότι λυπαμαι για λογαριασμο σου Παπαφιδι..
Και όταν λεω ότι εχεις ακροδεξιες αποψεις εχω αδικο μετα.
Αμ δεν εχω???????..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΠαρ Μάης 18, 2012 12:16 am

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΠεμ Μάης 17, 2012 7:18 pm

Κανενας αρχηγος κομματος δεν χρησιμοποιει το ισχυροτερο διαπραγματευτικο χαρτι που κραταει η Ελλαδα στα χερια της,που δεν ειναι αλλο απο την απειλη της εθελουσιας εξοδου απο την ευροζωνη και το ευρο.
Οι δανειστες γνωριζουν καλα πως μια τετοια αποφαση θα ηταν κολαφος γιαυτους,αφου την Ελλαδα θα ακολουθουσαν ολες οι αλλες Ευρωπαικες χωρες,που βρισκονται στην θεση μας.
Γιαυτο και δεν ειναι αρχηγοι αλλα παπαρες.
Δεν μ αρεσε επισης η τοποθετηση του Τσιπρα,που τασσεται υπερ της Ευρωπης και του ευρο,ενω θα μπορουσε να χρησιμοποιησει μια περισσοτερο ουδετερη σταση,οσον αφορα το διλλημα ευρο η δραχμη.
Αρση του μνημονιου μεσω διαπραγματευσεων δεν μπορει να υπαρξει,και νομιζω πως το γνωριζει αυτο.
Η λυσις ειναι αμεση σταση πληρωμων,επιστροφη στη δραχμη.
Θα ειναι επωδυνη λυσις,ομως ειναι και η μοναδικη σε βαθος χρονου,εαν και εφ οσον θελουμε να ανακτησουμε την χαμενη εθνικη μας κυριαρχια.

Ρε Δεκαδεκα,168 βουλευτες συγκεντωνατε μαζι με αυτους της Ν.Δ. και του Πασοκ.Ανετη κυβερνηση κανατε.
Για ποιο λογο θεσατε ως απαραιτητη προυποθεση την συμμετοχη του Συριζα στο κυβερνητικο σχημα?
Μηπως η προυποθεσις θα επρεπε να ειναι η αμεση ανακληση των υπογραφων Σαμαρα και Μπενυ(δεν ξερω αν ειναι εφικτο κατι τετοιο),οσον αφορα το μνημονιο,και την ανευ ορων παραδοση της Ελλαδας στους διεθνεις τοκογλυφους?

Υ.Γ. Οταν χρονια ολοκληρα φωναζω πως γαμιεται ο θρυλος και ο Πειραιας,δεν μ ακουγατε!!!!!!!!
Τι εχετε να πειτε τωρα που στην πολη που η βαση της αποτελειται απο χιλιαδες προσφυγες,πολλοι εξ αυτων απο την Σμυρνη,εξελεξαν την Ρεπουση του συνωστισμου!!!!!!!!
Ουστ λεχριτες Πειραιωτες!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΠεμ Μάης 17, 2012 9:27 am

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231196231

Ενα τρισεκατομυριο θα στοιχισει συνολικα στην ευροζωνη η εξοδος της Ελλαδας απο το ευρω...
Συμπερασμα? Οι ευρωπεη δεν θελουν ουτε να σκεφτονται ενα τετοιο ενδεχομενο κι ας λενε οι Σοιμπλε και Λαγκαρντ οτι ειναι προετοιμασμενοι για το ενδεχομενο. Εκτος κι αν ενοουν οτι ειναι προετοιμασμενοι να τον φανε κανονικα....βιτσια ειναι αυτα...περι ορεξεως ουδεις λογος!

Παπαρια μαντολες επομενως οι απειλες των φλωροευροπεων, μην τολμησει κανενας πολιτικος να συμβιβαστει με το μνημονιο.
Το διαπραγματευτικο μας ατου ειναι ισχυροτατο πλεον, καταργηση του μνημονιου και εκ βαθρων αναδιαπραγματευση του χρεους χωρις απωλεια της εθνικης κυριαρχιας, χωρις τοκογλυφικα επιτοκια, χωρις μειωσεις μισθων, χωρις δουλεμπορικες συμβασεις εργασιας κτλ...ολα αυτα ασφαλως και θα κοστισουν πολυ λιγοτερο στην Ευρωπη των αρπακτικων....συμβιβασμος ισον εξεγερση

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΠεμ Μάης 17, 2012 9:17 am

Αν ο Συριζα κερδισει τις εκλογες και αρχισει τις κωλοτουμπες σχετικα με το μνημονιο θα γινει λαικη εξεγερση...γι αυτο να εισαι σιγουρος.
Τουλαχιστον ως τωρα ο Συριζα παραμενει συνεπης στην αντιμνημονιακη του σταση πραγμα που δεν το κανατε εσεις οι εξουσιομανεις της ΔΗΜΑΡ.
Που μου θελατε σωνει και καλα το Συριζα στην οικουμενικη για να εχετε αριστερο αλοθι στο συμβιβασμο με το μνημονιο κατα την παραγγελια της Μερκελ.

Εσεις ειστε οι κωλοτουμπες προς το παρον που ενω δηλωνετε αντιμνημονιακοι παραδεχεστε οτι η χωρα πρεπει να σεβαστει τα συμφωνηθεντα της ακυρης κυβερνησης Παπαδημου....που ειναι η συγκρουση με το μνημονιο λοιπον? Οεο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤετ Μάης 16, 2012 7:13 pm

Ρε μπαρμπουτσαλοι!!!!
Και φυσικα διαβαζω αλλα τι να σας απαντησω????
Εσεις δεν εισασθε εκεινοι που λεγατε οτι η ΔΗΜΑΡ ειναι "Πασοκοδοχειο"????
Εσεις δεν λεγατε οτι ο Κουβελης θα συνεργασθει με Νου Δου ΠΑΣΟΚ????
Τι να σας απαντησω λοιπον????
Οτι ολο το επιτελειο του Τσοχατοπουλου με επικεφαλης το δεξι του χερι τον Κοτσιακα ειναι στο Συριζα?????
Οτι η ΔΗΜΑΡ μαζυ με το ΚΚΕ στην εντελως αντιθετη κατευθυνση ειναι τα μονα κομματα που δεν εκαναν κολοτουμπιτσες απο τις προεκλογικες διακηρυξεις και την ιδεολογια τους....
Και σας προκαλω ρε μπαρμπουταλεοι αν εχετε αντιθετο επιχειρημα να το καταγραψετε για να σας συχτηρισω!!!
Αλλα τι να μου πειτε....
Οτι ο Κουβελης ειναι ο Καρατζαφερης και ο Τσιριμωκος ταυτοχρονα????
Οτι του κατεθεσαν λεφτα στην Ελβετια για την συμμετοχη του σε Κυβερνηση Συνεργασιας!!!!!!!????
Τι να σας γραψω ρε Μπαρμπουτσαλεοι!!!
Το μονο που μπορω ειναι να κανω μια ευχη...
Να βγει αυτοδυναμος ο ΣΥΡΙΖΑ να πεθανουμε στα γελια!!!!
Και να διεκδικισουμε και χρυσσο μεταλειο ανακυβιστησης στους προσεχεις Ολυμπιακους!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤετ Μάης 16, 2012 5:12 pm

Ξερω οτι διαβαζεις δεκαδεκα κι οτι δεν εχεις αντιλογο γι αυτο κρυβεσαι

http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=197852

Κι οσο εγω δικαιωνομαι τοσο περισσοτερο κρυβεσαι.
Εχουν κλασει κυριολεκτικα μαλλι οι ευρωπεη με το σεναριο επιστροφης στη δραχμη και τους φαινεται πολυ.
Καθε μερα δηλωσεις επι δηλωσεων, αγκαλιτσες αγαπουλες κι απειλες μαζι μπας και ψαρωσουμε.
Ηρθε η ωρα να τους παρουμε τα σωβρακα, εθνικη προδοσια η απεμπολιση του ατου της συνολικης εκ βαθρων επαναδιαπραγματευσης του μνημονιου με ευνοικους ορους για τη χωρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤρι Μάης 15, 2012 9:16 pm

http://www.protothema.gr/ekloges/article/?aid=197601

Βαλανε στο κολπο της υποταγης στην ΕΕ και τον προεδρο της δημαοκρατιας οι ευρωφασιστες.
Ο Παπουλιας αναλαμβανει να τρομοκρατησει τους Ελληνες που λενε οχι στο μνημονιο και γινεται νεροκουβαλητης του Σαμαρα και του Βενιζελου.
Αυτοι τον κανανε προεδρο ομως, πως αλλιως θα επιστρεψει τη χαρη...
Αντι να τους πει οτι ο λαος πηρε τις αποφασεις του και θα πρεπει να τις σεβαστειτε τους λεει καντε κυβερνηση οπως λαχει, ακομα και στο ποδι φτανει να μην χαλασουμε τη ζαχαρενια των ευρωπατρωνων μας. Και αρχισε τις δηλωσεις πανικου οτι δηθεν θα βουλιαξουν οι τραπεζες απο την αποσυρση των καταθεσεων....που πα ρε καραμητρο? Αυτον τον γαμημενο το λαο θα τον σεβαστειτε επιτελους ρε λαμογια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤρι Μάης 15, 2012 9:01 pm

Συμφωνω Ανεστη, δεν τιθεται καν θεμα ιδεολογιων στις επομενες εκλογες.
Το ερωτημα ειναι μνημονιο η όχι, και φυσικα επιλεγω το οχι
Ο Τσιπρας ειναι η επιλογη μου επειδη μπορει να κερδισει τις εκλογες και να εκφρασει την ορφανη λαικη βουληση για απεμπλοκη απο τη λιτοτητα που μας οδηγει μαθηματικα στην εξοντωση.
Τωρα επομενως εχει νοημα η ψηφος, τωρα που πεθανανε οι ιδεολογιες του κωλου.
Θα εκμεταλευτω σαν πολιτης οποιο κομμα μπορει να γινει το οχημα, σαν το ταξι που θα με παει απο το σημειο Α στο Β και στη συνεχεια θα τους πω οτι πετυχα αυτο που ηθελα, πληρωσα και την ταριφα, τωρα κυριοι ταξιτζηδες μπορειτε να πα να γαμηθειτε. Μακαρι να το κανουν ολοι οι ελληνες.
Διακοσια χρονια με χρησιμοποιησατε σαν οχημα εξουσιας, ηρθε η ωρα να αντιστραφουν οι ρολοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤρι Μάης 15, 2012 5:48 pm

Γεγονος ειναι πως αν και εγω ειχα την δυνατοτητα ψηφου,στις επερχομενες εκλογες,θα ψηφιζα οποιοδηποτε ενα απο τα αντιμνημονιακα κομματα.
Θα ψηφιζα κατ εξαιρεση,παραβαινοντας τα πιστευω μου,εχοντας ομως την δικαιολογια,πως δεν ψηφιζω συνειδητα προσωπα που θα ηθελα να κυβερνησουν,αλλα την εξοδο της χωρας απο το αδιεξοδο.
Οι εκλογες του Ιουνιου,εχουν την μορφη δημοψηφισματος,και αν δεν απεμπλακει η Ελλαδα απο το μνημονιο,αυτη την φορα δεν θα ευθυνονται πλεον οι πολιτικες ηγεσιες,αλλα ο ιδιος ο λαος.
Ευχομαι αν ο Τσιπρας κανει κυβερνηση,να κρατησει τις υποσχεσεις που εδωσε προς τον λαο,να απαλλαξει τους Ελληνες απο το μνημονιο,να καθιερωσει την απλη αναλογικη,και να αλλαξει εν καιρω το πολιτευμα,απο προεδρευομενη σε προεδρικη δημοκρατια.

Υ.Γ. Δεκαδεκα αν επαναλαμβανω ειχα την δυνατοτητα ψηφου,μπορει να ψηφιζα και χρυση αυγη,οχι γιατι με εκφραζει αλλα για να αμβλυνει την ψαλιδα σε ποσοστο απο το κομμα του μπαρμπα Φωτη,ο οποιος εχει καταντησει σαν την Coca Cola που παει με ολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤρι Μάης 15, 2012 4:36 pm

Οι κουφαλες της ΕΕ μας λενε τωρα οτι το μνημονιο εχει περιθωρια βελτιωσεων στους τυρανικους του ορους, οτι υπαρχουν περιθωρια χρηματοδοτησης για αναπτυξη κι οτι τελος παντων κατι μπορει να αλλαξει προς το καλυτερο...τι σημαινει αυτο? Σημαινει οτι εχουν κλασει μαλλι απο την αποδοκιμασια του μνημονιου στην Ελληνικη καλπη και μετρωντας τα κουκια βλεπουν οτι θα χασουν 450 δις απο μια πιθανη εξοδο της Ελλαδας απο την ευροζωνη....ποσο μαλλον αν κανουν το ιδιο Πορτογαλια, Ιταλια και Ισπανια....επομενως η αποριψη του μνημονιου ή η εξοδος απο το ευρω δεν ειναι μπλοφα, ειναι το ισχυροτερο διαπραγματευτικο ατου της χωρας απεναντι στους τσαρλατανους ευρωφασιστες που τωρα αλλαξαν το παραμυθι και βαρανε το ντεφι στην αρκουδα του Πασοκ, της ΝΔ και της Δημαρ.

Τωρα πρεπει ολοι οι Ελληνες να απαιτησουν να χρησιμοποιηθει απο την εξωτερικη πολιτικη αυτο το ατου και να μην κανουν πισω ποτε....η θα παρουμε αυτο που διακαιουμαστε η θα καταστραφουν οι δανειστες μας και θα διαλυθει η ΕΕ....διαλεγετε και παιρνετε ευρωρομπες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΔευ Μάης 14, 2012 3:05 pm

Πρωτοφανες το ξεσπασμα δεκαδεκα, αντιλαλουνε τα βουνα και οι ρεματιες, εμεις ομως δεν ειδαμε ουτε ακουσαμε τιποτα.

Ο Βαγγελας παντα πιστος στις ιδεες του και αναγνωριζοντας την υστατη προσπαθεια που καταβαλει ο λαός να απεμπλακει απο το μνημονιο και την ΕΕ με εμπρακτη αποδειξη τις εκλογες οπου εστειλε ακλαφτους ολους ανεξαρτητως τους ευρωραγιαδες, σας αποκαλυπτει οτι θα προσελθει κανονικα στις καλπες για τις εκλογες στις 17 Ιουνιου και θα ψηφισει το Συριζα εφοσον παραμεινει αμετακινητος απο τις τωρινες θεσεις του.

Ο Συριζα αν και δεν με καλυπτει ιδεολογικα (για την ακριβεια ειναι χωνευτηρι αντικρουομενων πολιτικων ιδεων) ωστοσο προβαλει ως η μονη σοβαρη αντιμνημονιακη παραταξη και δεν παιζει παιχνιδια εξουσιας ουτε συμβιβαζεται με τα συμφεροντα που μας καλουν παση θυσια να μεινουμε εντος ευρω. Ως πρωτο βημα απεμπλοκης απο την Ευρωπαικη Ενωση και απο το ευρω νομιζω αποτελει τη μοναδικη διεξοδο για τον ψηφοφορο που σεβεται τον ευατο του. Θα τον ψηφισω τον Τσιπρα επειδη εξυπηρετει προσωρινα το λαικο συμφερον αλλα δεν προκειται να γινω ενεργο μελος του κομματος. Για να περασουμε εκτος ευρωπης πρεπει πρωτα να συγκρουστουμε με το ντοπιο και διεθνες κατεστημενο

Ο ραγιας χρειαζεται ενα επιπλεον σοκ για να αντιληφθει την πραγματικη σχεση του με τους ευρωπαιους φασιστες που εσυραν μια χωρα εν μεσω ακυβερνησιας σε ανευ ορων συνθηκολογηση και παραχωρηση των κυριαρχικων εθνικων δικαιωματων της σε ιδιωτες. Την απευθειας συγκρουση με την ΕΕ. Πρεπει να καταλαβει οτι η ΕΕ εχει νοημα μονο οταν τον αντιμετωπιζουν ως ισοτιμο μελος κι οχι σαν ιθαγενη που χαζευει με χρωματιστες χαντρες και καθρεφτακια....

Ο Συριζα ουδεποτε μιλησε βεβαια για αποχωρηση απο την ΕΕ και το ευρω, το αντιθετο μαλιστα.
Κραταει ομως μια συγκρουσιακη σταση απεναντι στους εκβιασμους που ειναι ακριβως το πρωτο πραγμα που χρειαζεται να κανουμε τωρα ως λαός. Πρωτα ομως θα ερθει η συγκρουση κι επειτα η αναγκαια διασπαση.

Γι αυτο το αναγκαιο 1ο βημα θα τους δωσω τη ψηφο ωστε να γινουν κυβερνηση. Αν βεβαιως βεβαιως παραμεινουν ακαμπτοι....αν οχι η φραπεδια στη παραλια με περιμενει με ανοιχτες αγκαλες στις 17/6.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΠαρ Μάης 11, 2012 9:24 pm

Τσα!!!
Εδω ειμαι και σας τα εχω μαζεμενα!!!!
Θα ξεσπασω καποια στιγμη και αλοιμονο σας!!!
Γραμματεις και φαρισαιοι υποκριτες!!!!
Βαγγελες και Παπαφιδαιοι αμετροεπεις και απλουμπολογοι!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤετ Μάης 09, 2012 4:31 pm

ΕΒΓΑ ΟΞΩ ΔΕΚΑΔΕΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤετ Μάης 09, 2012 1:24 am

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΩΡΑ ΟΠΟΥ......

1. Δεν υπήρχαν λογαριασμοί ηλεκτρικού ρεύματος. Ο ηλεκτρισμός ήταν δωρεάν για όλους τους πολίτες της.

2. Δεν υπήρχαν τόκοι στα δάνεια. Οι τράπεζες της ήταν κρατικές και τα δάνεια δίνονταν, σύμφωνα με το νόμο, σε όλους τους πολίτες της με μηδενικό (0%) επιτόκιο.

3. Η κατοικία θεωρείτο ένα ανθρώπινο δικαίωμα στη χώρα.

4. Όλα τα νεόνυμφα ζευγάρια λάμβαναν 60.000 δηνάρια (περίπου 50.000 δολάρια ΗΠΑ) από τη κυβέρνηση για να αγοράσουν το πρώτο τους διαμέρισμα και για να βοηθηθούν στο ξεκίνημα της οικογένειας τους.

5. Η παιδεία και οι ιατρική περίθαλψη ήταν δωρεάν. Πριν την άνοδο του ηγέτη τους στην εξουσία, μόνον το 25% των κατοίκων ήξεραν ανάγνωση και γραφή. Σήμερα το ποσοστό αυτό είναι 83%.

6. Όσοι αποφάσιζαν να ακολουθήσουν το επάγγελμα του αγρότη, λάμβαναν δωρεάν αγροτική γη, δωρεάν αγροτική κατοικία και δωρεάν εξοπλισμό για να ξεκινήσουν τις φάρμες τους.

7. Όσοι δεν μπορούσαν να βρουν την εκπαίδευση ή την ιατρική περίθαλψη που χρειάζονταν στη χώρα, λάμβαναν χρηματοδότηση από τη κυβέρνηση για να πάνε στο εξωτερικό (συν 2.300 δολάρια/μήνα για έξοδα διαμονής και μετακινήσεων).

8. Η κυβέρνηση της χώρας επιδοτούσε το 50% του κόστους αγοράς ιδιωτικής χρήσης οχημάτων.

9. Η τιμή της βενζίνης ήταν 0,14 δολάρια/λίτρο.

10. Η χώρα δεν έχει εξωτερικό χρέος και τα συναλλαγματικά της αποθέματα φτάνουν τα 150 δισ. δολάρια (σήμερα, τα κεφάλαια αυτά έχουν «παγώσει» παγκοσμίως).

11. Αν κάποιος κάτοικος δεν μπορούσε να βρει εργασία μετά την αποφοίτηση του, το κράτος του κατέβαλε το μέσο μισθό του επαγγέλματος που θα λάμβανε αν ήταν εργαζόμενος, μέχρι ότου έβρισκε εργασία.

12. Ένα μέρος των πωλήσεων πετρελαίου της χώρας, πιστωνόταν απευθείας στους τραπεζικούς λογαριασμούς όλων των πολιτών.

13. Κάθε μητέρα που γεννούσε ένα παιδί λάμβανε 10.000 δολάρια ΗΠΑ.

14. Σαράντα καρβέλια ψωμί κόστιζαν 0,15 δολάρια.

15. Το 25% των κατοίκων έχουν πανεπιστημιακό πτυχίο.

16. Ο δολοφονημένος πια ηγέτης της είχε ξεκινήσει το μεγαλύτερο αρδευτικό έργο του κόσμου, γνωστό ως Great Man-Made River, ώστε να υπάρχει πρόσβαση σε νερό σε ολόκληρη την ερημώδη χώρα.Την βρηκατε;!

Οχι δεν είναι καμμιά από τις «πολιτισμένες» και βιομηχανικές χώρες του Δυτικού ημισφαιρίου.Μιλαμε για την Λιβύη του «κακού» Καντάφι, ναι σωστά διαβάσατε και γι’ αυτο στη Λιβύη βομβαρδίζουν οι: Total, ENI, BP,Repsol, Exxon Mobil, Chevron, Occidental Petroleum, Hess και Conoco Phillips.

Καλως ορίσατε στον φαρισαικό-δολοφονικο κόσμο της πλουτοκρατίας.



Y.Γ Praxis: κανείς προφανώς δεν ισχυρίζεται ότι στην Λιβύη είχαμε κομμουνισμό, η ότι μπορεί να αποτελέσει πρότυπο για το πέρασμα σε έναν άλλο τρόπο παραγωγής. Όμως κάποια στιγμή πρέπει να τελειώνει η απάτη και η κοροιδία της “δημοκρατίας” και των “ανθρωπίνων δικαιωμάτων”. Ένα είναι σίγουρο: τώρα που όλα τα παραπάνω δεν υπάρχουν πιά και η χώρα βυθίζεται στην πείνα και τον εμφύλιο, οι αριστεροί τρόφιμοι των διεθνών μηχανισμών του κεφαλαίου (Ε.Ε) μπορούν να κοιμούνται ήσυχοι. Οι Λιβυή απελευθερώθηκε.

http://wwwpraxisred.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤρι Μάης 08, 2012 9:39 pm

ΔΕΙΤΕ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ Ο ΛΑΟΣ Σ' ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ





Έχει επεξεργασθεί από τον/την vangelis70 στις Παρ Μάης 11, 2012 11:27 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤρι Μάης 08, 2012 8:53 pm

ΔΕΚΑΔΕΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!
ΡΕ ΔΕΚΑΔΕΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!
Εβγα οξω αν σου βασταει ρε τσουτσεκορεμπετη...παει η χωρα για αριστερη κυβερνηση και μου κρυβεσαι τωρα ρε ξεκατινιαστη????
Αντι να βγεις να πανυγηρισεις με σεντονια, διθυραμβους, ποιηματα, ασματα youtube, παιανες και ξεκουρδιστα κλαμπατσιμπανα....
Δεν θελω να κολωνεις με τα ποσοστα των εκλογων...η ανανεωτικη πτερυγα της ΔΗΜΑΡ την οποια εκπροσωπεις ως ταμιας της ΚΟ Καισαριανης επιβαλει να παρεις αμεσα θεση για τα πολιτικα δρωμενα και να πεις τη γνωμη σου ανεπηρεαστα...δεν νομιζω να περιμενεις την κομματικη γραμμη για να σου δωσει την αδεια? Η μηπως κανω λαθος?

Εβγα οξω λοιπον αν σου βασταει Mad Mad Mad !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΚυρ Μάης 06, 2012 10:50 pm

Αποχη 38% "πρωτο κομμα" η αηδια του λαου για το πολιτικο συστημα και τη σαπια δημοκρατια των μεσαζοντων..
Τεραστιο βημα για μια πολιτικοποιημενη χωρα οπως η Ελλαδα που αρνειται συνειδητα να συμορφωθει με τις επιταγες των 'συμμαχων'
Η αυξηση της αποχης δειχνει οτι ολο και περισσοτεροι αρνουνται να γινουν κομματικοι πελατες και ψηφοριπτες
Τα κομματα συρικνωνονται και κατακερματιζονται και το πολιτευμα θα αναπροσδιοριστει κατω απο το βαρος αυτων των εξελιξεων
Οι κομματαρχες καταρρεουν και η δημοκρατια γινεται παλι υποθεση των πολλων και οχι της ελιτ των μεσαζοντων







Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΠαρ Μάης 04, 2012 12:40 pm

MOYΣIKON ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Ναι..Ναι..εν μουσικον διαλειμμα είναι απαραιτητον!!!…

Διοτι εκτος του ότι η μουσικη εξημερωνει τα ηθη βοηθα και εις την σωστην πολιτικην επιλογην !!!

Αφου είναι σιγουρον ότι το οβερ ντοουζ των πολιτικων αναλυσεων εις τας οποιας σας εχουν υποβαλλει οι καναλαρχες θα σας τα εχουν πριξει!!!

Φθανει βεβαια η μουσικαι επιλογαι και αφιερωσεις να είναι επιλεγμεναι με το γουστον την εγκυροτηταν και την κορυφαιαν μουσικην παιδειαν του κορυφαιου ταμια της Β εκλογικης περιφερειας Αθηνων….

Ας μιλησει όμως η μουσικη και οι αφιερωσεις μας…

Εις το πολυπαθον ΠΑΣΟΚ αφιερωνωμεν εν πονεμενον λαικον ασμα που θα το βρειτε και θα το ακουσετε ταυτοχρονα εδώ… https://www.youtube.com/watch?v=TQAtalTTnxs&feature=related

Στην φιλοδοξη να επανελθει εις την εξουσιαν Νου Δυο μας επειδη προφανως προκειται περι ενός ροκ κομματος ένα ροκ κομματι θα το βρειτε .. https://www.youtube.com/watch?v=Y_kDDBZpBX4

Στον Αγαπητον ΣΥΡΙΖΑ που παρουσιαζει κατι εμμονας τελευταιως αφιερωνω εξαιρετικα ένα δημωδες που θα το βρειτε….https://www.youtube.com/watch?v=WLfnGTbQxBE

Στον Αγαπητον ηγετην Καμμενον επειδη είναι λιγο "αγοραιος"του τεριαζει γαντι ενας Ζαγοραιος!!!….

Σρεσιαλ λοιπον …https://www.youtube.com/watch?v=b_eb5tXW_OY

Στο πολυαγαπημενο μου μοντερνο και συγχρονο ΚΚΕ τι άλλο θα μπορουσες να αφιερωσεις παρα με απεραντον αγαπην {Μπρρρρ}… https://www.youtube.com/watch?v=NaE-c5eYUl8

Στας δυο Θηλεις πολιτικας Αρχηγους μας Μηλιωκας οστις εχει μελετησει επακριβως την γυναικειαν φυσιν ….Σπεσιαλ και εξαιρετικα λοιπον….

Στην Ντορουλαν…https://www.youtube.com/watch?v=lnveIkmWBhI&feature=related

Και εις την Λουκαν μας….https://www.youtube.com/watch?v=z3qg4GP2BSs

Στο κομμα του Παπαθεμελεως που ως γνωστον εχει επιβαλλει ηθικας αρχας εις την αμαρτωλην νυχταν εξαιρετικα….https://www.youtube.com/watch?v=x7gndHdC2Zw

Επισης στο κομμα του Στεφανου Μανου και ειδικα εις την συνιστωσαν που ακουει εις το ονομα Γρηγορης Βαλιανατος σπεσιαλ… https://www.youtube.com/watch?v=YjMxQh8cgOw

Εις το κεντροδεξιον κομμα του ΛΑΟΣ με τον ταχυδακτυλουργον και ζωηρουλην προεδρον σπεσιαλ και εξαιρετικα…https://www.youtube.com/watch?v=QMYmaBNy-Wg

Στην επαναστατικην ΑΝΤΑΡΣΥΑΝ ένα συντομον ασμα αποδεικνυων την κοινωνικην κρισιν που βιωνει ο λαος μας…Ιδου…https://www.youtube.com/watch?v=CoWCNBHyYtA

Στο αδελφο κομμα των Οικολογων πρασινων τι άλλο???Εν υπεροχον οικολογικον ασμα αποκλειστικα σπεσιαλ και με αγαπην…https://www.youtube.com/watch?v=nTG4G9ws7CY

Εις το αναδελφον κομμα της Χρυσσης Αυγης λογω της αναθροφης μου ειμαι υποχρεωμενος να αφιερωσω τι άλλο???Πλανηταρχην.. https://www.youtube.com/watch?v=roPONac4fXg

Τελος στην αγαπημενη μου ΔΗΜΑΡ εξαιρετικα και σπεσιαλ με ειδικην αφιερωσιν και προφανες το υπονοουμενον… https://www.youtube.com/watch?v=3sd0KXvseJI

Ελπιζω ότι δεν ξεχασα κανεναν…..

Καλη ακροαση….

Τεν Τεν Μουσικομενος ταμιας ΟΒ Καισαριανης…..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 13 EmptyΤρι Μάης 01, 2012 9:06 am

ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ!


Κάποτε οι πολιτικές ιδέες είχαν σημασία στα μάτια των πολιτών και καθόριζαν την εκλογική τους επιλογή. Υπήρχε τότε ένα πολύ ξεκάθαρο όριο ανάμεσα στην αριστερά και τη δεξιά, ανάμεσα στους προοδευτικούς και τους συντηρητικούς. Ήδη όμως από τότε φαινόταν καθαρά ότι οι κοινωνικές κατακτήσεις είχαν κερδηθεί πρώτα απ’ όλα στους δρόμους, με τις εξεγέρσεις, τις απεργίες ή τις μεγάλες λαϊκές διαδηλώσεις. Οι λαϊκοί ρήτορες και οι κοινοβουλευτικοί εκπρόσωποι σοσιαλιστές και «κομμουνιστές» απέδιδαν κατόπιν στον εαυτό τους τα εύσημα και επωφελούνταν για να ασκούν την επιρροή τους στις μάζες. Χωρίς την αποφασιστικότητα των διεκδικητικών κινημάτων δεν θα υπήρχε ούτε μείωση του χρόνου εργασίας, ούτε πληρωμένες διακοπές, ούτε δικαιώματα περίθαλψης, επίδομα ανεργίας, προνόμια που οι πολυεθνικές μαφίες κατεδαφίζουν σήμερα, με τη βοήθεια των κυβερνήσεων της δεξιάς και της αριστεράς.
Πολύ σύντομα είδαμε το εργατικό κίνημα να γίνεται γραφειοκρατικό. Φάνηκε ότι τα κόμματα και τα συνδικάτα τα απασχολούσε περισσότερο η αύξηση της εξουσίας τους παρά η προστασία ενός προλεταριάτου που μέχρι τη δεκαετία του 1960 υπερασπιζόταν μια χαρά τον εαυτό του. Το κόκκινο έγινε ροζ και το ρόδο φυλλορρόησε. Καθώς ο σοσιαλδημοκρατικός ρεφορμισμός γινόταν καπνός, η απάτη του λεγόμενου «κομμουνιστικού» κινήματος κατέρρεε με τη διάλυση της σταλινικής αυτοκρατορίας, αφήνοντας ελεύθερο το πεδίο σε μια πραγματική αποικιοποίηση των μαζών. Η ανάδυση και η κυριαρχία μιας οικονομίας κατανάλωσης ήρθαν όντως στην κατάλληλη στιγμή να αντισταθμίσουν τα δυσάρεστα αποτελέσματα της απο-αποικιοποίησης που οι λαοί του τρίτου κόσμου είχαν αποσπάσει διά της βίας.
Ο μύθος της κοινωνίας της ευδαιμονίας, που προπαγανδίζει ο καταναλωτισμός και που καταγγέλθηκε απ’ το Μάη του ’68, αποσυντίθεται σήμερα και συνοδεύει στη χρεοκοπία του τον χρηματιστηριακό καπιταλισμό, που η κερδοσκοπική του φούσκα σκάει και αποκαλύπτει γύρω μας το κενό που δημιούργησε το τρελό χρήμα, το χρήμα που χρησιμοποιείται για την αναπαραγωγή του σε κλειστό κύκλωμα (όχι χωρίς να γεμίζουν στο διάβα του οι τσέπες των μαφιόζων μπίζνεσμαν και των πολιτικών, που μόλις ξαναεκλεγούν θα συστήσουν λιτότητα).

Εν τω μεταξύ το σουπερμάρκετ έγινε το πρότυπο της δημοκρατίας: διαλέγουμε ελεύθερα οποιοδήποτε προϊόν, φτάνει να το πληρώνουμε βγαίνοντας. Το σημαντικό για την οικονομία και αυτούς που επωφελούνται είναι να μας κάνουν να καταναλώνουμε οτιδήποτε για να ανεβαίνει ο τζίρος. Μέσα στην πελατειακή πολιτική που μας μαστίζει σήμερα, οι ιδέες δεν έχουν περισσότερη αξία από ένα διαφημιστικό φυλλάδιο. Αυτό που μετράει για τον υποψήφιο είναι να μεγαλώσει την εκλογική του πελατεία, ώστε να πάνε οι δουλειές του καλύτερα για τα εγωιστικά του συμφέροντα.

Tι θα πει πραγματική Δημοκρατία; Μια συνέλευση πολιτών διαλέγει αντιπροσώπους για να υπερασπιστούν τις διεκδικήσεις της, τους δίνει εντολή να την εκπροσωπούν και τους ζητάει να δώσουν λόγο για την επιτυχία ή την αποτυχία της αποστολής τους. Όμως, σε τι θα με εκπροσωπούσαν αυτοί που:
–κλέβουν τον δημόσιο πλούτο,
–χρησιμοποιούν τους δασμούς και τους φόρους των μισθωτών και των μικροεπαγγελματιών για να ξελασπώσουν τις καταχρήσεις των μπάνγκστερ,
–διαχειρίζονται τα νοσοκομεία σαν κερδοσκοπικές επιχειρήσεις χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους ασθενείς,
–προωθούν τα σχολεία-στρατόπεδα και κατασκευάζουν φυλακές και κλειστά κέντρα αντί να πολλαπλασιάζουν τα μικρά σχολεία,
–υποστηρίζουν τις μαφίες των αγροτικών προϊόντων που εκτρέπουν τη διατροφή από τη φύση,
–καταστρέφουν τους τομείς προτεραιότητας (μεταλλουργία, υφαντουργία, κατοικία, ταχυδρομεία, μεταφορές, υαλουργία, εργοστάσια αγαθών χρήσιμων στην κοινωνία);

Απ’ την άκρα αριστερά ως την άκρα δεξιά, αυτό που προέχει είναι η αναζήτηση πελατείας, είναι η εξουσία, το ψέμα, η απάτη και τα φούμαρα. Είναι η περιφρόνηση του φουκαρά που ρίχνει στα χαμένα την εμπιστοσύνη του στην κάλπη χωρίς να σκέφτεται τη χολέρα της απογοήτευσης που, καθώς τον οδηγεί εξαγριωμένο στην τυφλή λύσσα, τον προετοιμάζει για τη βαρβαρότητα του «ο καθένας για πάρτη του» και του «όλοι εναντίον όλων».
Μα, θα πείτε, δεν είναι όλοι οι πολιτικοί διεφθαρμένοι, δεν ξοδεύουν όλοι το χρήμα του φορολογούμενου σε επαγγελματικά ταξίδια, σε έξοδα παραστάσεως, σε διάφορες καταχρήσεις. Μερικοί είναι έντιμοι και αφελείς. Σίγουρα, αλλά αυτοί δεν μένουνε καιρό στην αρένα.
Εν τω μεταξύ χρησιμοποιούνται για προπέτασμα από τους διψασμένους για εξουσία, τους άρρωστους για κυριαρχία, τους διαχειριστές της εκλογικής φάρσας, τους προαγωγούς ενός ίματζ που κοτσάρουν παντού χωρίς να φοβούνται τη γελοιοποίηση. Ας μην παρεξηγηθώ: αν και η κοινοβουλευτική δημοκρατία σαπίζει όρθια, δεν προτείνω ούτε να την εξαφανίσουμε ούτε να την ανεχθούμε σαν το μη χείρον. Δεν θέλω ούτε το «Βούλωσ’ το!» ούτε το «Μη σταματάς να μιλάς!». Θέλω να ξαναβρεί η πολιτική το αρχικό της νόημα: τέχνη της διακυβέρνησης της πολιτείας. Θέλω μια άμεση δημοκρατία που να πηγάζει όχι από δαρμένους, προδομένους πολίτες που λένε «καλά είμαι εδώ», αλλά από άνδρες και γυναίκες που νοιάζονται να προάγουν παντού την αλληλεγγύη και την πρόοδο του ανθρώπου.

Όταν τοπικές κοινότητες δρώντας συνολικά –στο πρότυπο των διεθνών ομοσπονδιών–
αποφασίσουν την αυτοδιαχείρισή τους και εξετάσουν:
–Με ποιο τρόπο θα προωθηθεί η δημιουργία μορφών δωρεάν ενέργειας προς χρήση όλων.
–Πώς θα ιδρυθεί ένας επενδυτικός συνεταιρισμός που θα χρηματοδοτήσει την οικοδόμησή της.
–Πώς θα τεθεί σε λειτουργία η συλλογική διαχείριση ενός επενδυτικού ταμείου συγκροτημένου με τέτοια χρηματοδοτική συμμετοχή που να καθιστά δυνατή την άρνηση των μικρών και μεσαίων εισοδημάτων να καταβάλλουν τους δασμούς και τους φόρους που επιβάλλει το Κράτος-μπάνγκστερ.
–Πώς θα γενικευθεί η κατάληψη των εργοστασίων και η διαχείρισή τους από τους εργαζόμενους σε αυτά.
–Πώς θα οργανωθεί μια τοπική παραγωγή που θα προορίζεται για κατανάλωση από τις τοπικές και τις ομόσπονδες κοινότητες, ώστε να γλιτώσουμε από τις κομπίνες της αγοράς και να εξασφαλίσουμε σιγά σιγά τη δωρεάν διάθεση των αγαθών επιβίωσης, που καταργεί το χρήμα. (Μην πείτε πως είναι ουτοπία! Αυτό ακριβώς έκαναν το 1936 οι ελευθεριακές κοινότητες της Καταλονίας και της Αραγoνίας, πριν να τις συντρίψουν οι κομμουνιστές.)
–Πώς θα διαδοθεί η ιδέα και η πρακτική αυτού του δωρεάν που είναι το μόνο απόλυτο όπλο απέναντι στο εμπορευματικό σύστημα.
–Πώς θα ευνοηθεί η εξάπλωση των λεγόμενων βιολογικών αγροκτημάτων και η διείσδυσή τους μέσα στις πόλεις.
–Πώς θα πολλαπλασιαστούν μικρές σχολικές μονάδες γειτονιάς, απ’ όπου να έχουν εξοριστεί οι έννοιες του συναγωνισμού, του ανταγωνισμού και της αλληλοσφαγής. Ουτοπικό; Όχι. Στο Μεξικό, στο Σαν Κριστομπάλ, το Πανεπιστήμιο της Γης προτείνει μια δωρεάν εκπαίδευση στους πιο διαφορετικούς τομείς (συν τους παραδοσιακούς: εργαστήρια τσαγκαράδων, μηχανικών, ηλεκτρονικών, σιδηρουργίας, φυσικής καλλιέργειας, μαγειρικής, μουσικής, ζωγραφικής κτλ). Η μόνη απαιτούμενη ιδιότητα είναι η επιθυμία για μάθηση. Δεν υπάρχουν διπλώματα, αλλά ζητιέται από αυτούς «που ξέρουν» να μεταδίδουν δωρεάν και παντού τις γνώσεις τους.
–Πώς θα προικιστούν οι τοπικές κοινότητες με υγειονομικούς σταθμούς, όπου θα μπορεί να εξασφαλίζεται η βασική περίθαλψη με τη βοήθεια αγροτικών και συνοικιακών γιατρών.
–Πώς θα οργανωθεί ένα δίκτυο δωρεάν μεταφορών, που να μη μολύνει.
–Πώς θα τεθεί σε λειτουργία μια ενεργή αλληλεγγύη με στόχο τα παιδιά, τους γέροντες, τους αρρώστους και τους αναπήρους, τα άτομα με νοητικές δυσκολίες.
–Πώς θα φτιαχτούν εργαστήρια καλλιτεχνικής δημιουργίας ανοιχτά σε όλους.
–Πώς θα μετατραπούν τα σουπερμάρκετ σε αποθήκες, όπου τα προϊόντα, τερπνά και ωφέλιμα, θα ανταλλάσσονται με πράγματα ή με υπηρεσίες, με στόχο να εξαφανιστεί το χρήμα και η εξουσία.

Τότε θα ψηφίσω. Με πάθος!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
90 χρονια πριν
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 13 από 23Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 23  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Παραγκα revisited..

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
AntiContra :: Πολιτική-
Μετάβαση σε: