AntiContra
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Ολικη Ελευθερια Λογου
 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» 90 χρονια πριν
90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤετ Ιουν 11, 2014 10:36 pm από vangelis70

» ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ by Ten-Ten
90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Φεβ 26, 2013 5:01 pm από PAOK RE

» Παραγκα revisited..
90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΚυρ Σεπ 23, 2012 11:23 pm από PAOK RE

» Επιστροφη στη δραχμη
90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Μαρ 13, 2012 12:54 am από PAOK RE

» ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων
90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΚυρ Ιαν 08, 2012 3:55 am από ThouVou2008

» Contra τελος!
90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Ιουν 21, 2011 10:40 pm από gang

» Αλλαγες στο FORUM (σκασμος Θεμακο, δεν ειναι blog)
90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΚυρ Ιουν 12, 2011 7:41 am από PAOK RE

» Γεια σας αλανια
90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΚυρ Μαρ 27, 2011 6:49 pm από vangelis70

» Ξεκαρδιστικο
90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΣαβ Ιαν 01, 2011 2:43 pm από Yaro

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Δημόσια συζήτηση
Affiliates
free forum

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

 

 90 χρονια πριν

Πήγαινε κάτω 
+2
PAOK RE
gang
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 23  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΠεμ Μαρ 15, 2012 5:06 pm

Αρχισε ηδη να ξεφουσκωνει η φουσκα της ΔΗΜΑΡ και τωρα βρισκεται στο 8% απο το 18% που εδειχναν οι δημοσκοπησεις πριν κανα μηνα.
ΝΔ + Πασοκ μαζι δεν βγαζουν αυτοδυναμια αλλα με τον μπαρμπα Φωτη μαζι γινεται και με το παραπανω.

Αλλωστε και οι Γερμανοι αυτο ζητανε, πολυκομματικη κυβερνηση απο ολο το πολιτικο φασμα για να εχει αλοθι η συμορια των προδοτων και συνενοχη ο λαος. Δεξιοι κεντρωοι και αριστεροι μαζι στο ξεπουλημα της χωρας και της υποθηκευσης του μελλοντος μας.

Ελπιζω προσωπικα ο λαος να καταλαβει την παγιδα και να απεχει μαζικα απο τις εκλογες προκειμενου να μην νομιμοποιηθει ποτε στην καλπη η εσχατη προδοσια των πολιτικων και η προτεκτορατοποιηση της χωρας. Πρωτα να καθαρισει η χωρα απο τους μειοδοτες και τα λαμογια και μετα να γινουν εκλογες αποκλειστικα και μονο με υποψηφιους που δεν μετειχαν ποτε σε κανενα πολιτικο κομμα. Ολοι οι παλιοι πολιτικοι στη φυλακη ισοβεια μεχρι να ξερασουν ποιοι εχουν φαει και ποσα. Οσοι μαρτυρησουν ελευθεροι και οι υπολοιποι να απαγχονιστουν δημοσια στο συνταγμα και τα πτωματα τους να αφεθουν να σαπισουν για παραδειγματισμο. Ακομα δεσμευση ολης της περιουσιας τους και αφαιρεση της Ελληνικης ιθαγενειας απο ολα τα μελη της οικογενειας τους και εξορια στην Αφρικη. Αυτο θα ηταν δικαιοσυνη..

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤετ Μαρ 14, 2012 5:14 pm

Τελικα εσεις οι Δημαριανοι δεν ειστε μονο δεξιοι αλλα και απατεωνες και πολιτικοι τυχοδιωκτες.

Λεει ο δεκαδεκας για τους ορους συνεργασιας...

1..Συγκεκριμενη Προγραμματικη συμφωνια…

Μαλακες ειναι οι πολιτικοι να κανουν συγκεκριμμενα προγραμματα για να τους γυρευει ο λαος μετα να τα πραγματοποιησουν?
Ο ιδιος ο δεκαδεκας μας ελεγε τις προαλλες οτι πιστευει κι ο ιδιος οτι το κομμα του πρεπει να κανει πιο σαφεις προεκλογικες εξαγγελιες και να παρει σαφη θεση σε ασαφη ζητηματα. Κοροιδα ψηφοριπτες, ολα τα προγραμματα των κομματων με εξαιρεση του ΚΚΕ ειναι τα ιδια κι απαραλαχτα κι οποιος εχει αρχιδια πολιτικα να τα φερει εδω μπροστα μου για να του πω εγω για τις χιλιες μυριες ασαφειες και γενικολογιες που περιεχουν ακριβως για να μη δεσμευουν τους πολιτικους μετα τις εκλογες. Αν εχετε αρχιδια οι δημαριανοι δεσμευτειτε οτι θα παραιτηθειτε απο μια μετεκλογικη συνεργασια αν δεν πραγματοποιηθει το 75% των εξαγκελιων σας τον 1ο χρονο....εδω σας θελω απατεωνες

2.Φερεγκυοτητα του συνεργαζομενου..

Γελαει και το παρδαλο κατσικι. αυτο πρεπει να το θεσουν ως προυποθεση τα αλλα κομματα για τον πολιτικο γυρολογο μπαρμπα Φωτη που αλλαζει κομματα σαν πουκαμισα και χρησιμοποιησε τον Συνασπισμο σαν δουρειο ιππο για το δικο του μαγαζι εκλεγοντας βουλευτες που υφηρπαξαν την ψηφο του πολιτη μεσω Συνασπισμου (δεν μ'ενδιαφερει αν ειναι ΣΥΝ, Συριζα ή συνασπισμος - στ' αρχιδια μου τους γραφω ουτως η αλλως) και επειτα στρογγυλοκαθησαν στη βουλη και του κανανε αντιπολιτευση. Πολιτικη προδοσια και λαμογιο ολκης ο μπαρμπα Φωτης, θα τον περασουνε απο κοσκινο οι υποψηφιοι συμαχοι για τις πουστιες που τους ετοιμαζει.

3.Διπλο χρονοδιαγραμμα [ποσο θα συζηταμε για το αν μπορουμε να συμφωνησουμε και ποτε θα ληξει η συμφωνια μας]

Και τριπλο και τετραπλο να κανετε δεν ειναι η ουσια του θεματος. Η ουσια ειναι οτι με την αποδοχη του μνημονιου για τη χωρα ειστε πλεον εθνικοι μειοδοτες, δεξιοι και νεοφιλελευθεροι. Αν περασει και μια μερα παραπανω για να μοιρασετε τον κουβα με το κρατικο μελι ειμαι σιγουρος οτι δεν θα χαλασει κανενα απο τους αλλους κατεργαρηδες που καραδοκουν.


4.Διαφανεια…

Αυτα τα λεει και το ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και ο Καρατζαφυρερ...δεσμευτειτε οτι θα βγαλετε στον αερα ή στο internet ολες τις συνομιλιες και τα εγγραφα που σας δεσμεουν αμοιβαια και επειτα συζηταμε...Διαφανεια του ικωλου, δηλαδη στα λογια παρεχουν ολοι και χωρις δισταγμους

Κι οσον αφορα τους πρωην Πασοκους, οσο και να χτυπιεσαι για τις λιστες ο μπαρμπα Φωτης τελικα θα τους μπασει μεσα ολους τους ψηφοσυλεκτες και θα σας νκλασει κανονικα. εδω εισαι κι εδω ειμαι και θα τα ξαναλεμε και παλι θα ψαχνεις καμια μουφα διακαιολογια για να κανεις το μαυρο ασπρο.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤετ Μαρ 14, 2012 3:43 pm

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ ΡΕ. Α ντε και μας επρηξες με το φορουμ!!!

Προς το παρον εγω τον χαβα μου....Το copy paste συνεχιζεται,μετα την προσπαθεια αποπροσονατολισμου του φορουμ,απο τον πανικοβλητο Δεκαδεκα,που προσπαθει να μας πεισει οτι το ασπρο ειναι μαυρο,και αντιστροφα.

«Σε μία πρώτη κίνηση-προάγγελο συμμετοχής του σε μια επόμενη μνημονιακή κυβέρνηση, προχώρησε ο πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς, Φώτης Κουβέλης, τονίζοντας ότι “Ναι μεν δεν συμφωνεί με το Μνημόνιο, αλλά έχει ψηφιστεί και είναι δεσμευτικό“!» (14/3)

Αλήθεια κύριε Κουβέλη;

Για να πω κάτι που έχω ξαναγράψει, ΟΛΑ ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΑ για τον πολύ απλό λόγο διότι είναι ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΑΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΤΑ, ελήφθησαν από πλειοψηφίες ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΣΕ ΠΡΟΦΑΝΗ ΔΥΣΑΡΜΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΛΑΪΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ, ελήφθησαν από κυβερνήσεις ΠΟΥ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΙΧΑΝ ΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΟΣΑ ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ, ενώ ΕΙΔΙΚΩΣ ΤΟ ΕΣΧΑΤΩΣ ΨΗΦΙΣΘΕΝ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΕΛΗΦΘΗ ΜΕ ΤΗ ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΕΝ ΠΟΛΛΟΙΣ ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΑΓΝΟΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΨΗΦΙΖΑΝ.

Βεβαίως υπάρχουν και άλλα, αλλά, ας μείνω σ’ αυτά…

Αν το ρεπορτάζ αληθεύει, τότε, κύριε Κουβέλη, ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΝΟΜΙΚΗ ΣΑΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΡΑ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ; Κι αν ακόμα αυτή είναι η νομική σας ερμηνεία, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΑΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΩΝ ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ;

Έχει καμία ΝΟΜΙΚΗ σημασία η έλλειψη ΔΕΔΗΛΩΜΕΝΗΣ που προφανέστατα υπάρχει, όχι μόνο ως προς τη διάσταση βούλησης κοινωνίας – κυβέρνησης για το ΤΙ ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΝ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΝ ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ, μα ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΕΝΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΛΆΒΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΑ ΑΣΚΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΩΣ ΑΣΚΗΣΕ.

Έχει καμιά ΝΟΜΙΚΗ σημασία η έλλειψη ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΡΗΤΡΑΣ ΕΠΙ ΠΟΙΝΗ ΑΚΥΡΟΤΗΤΑΣ ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΨΗΦΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ, όταν στη τελευταία ψήφιση της δανειακής σύμβασης ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ ΔΙΑΛΑΛΗΘΗΚΕ ΟΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΙ ΨΗΦΙΖΑΝ, αλλά και να μην λέγονταν, ΑΒΙΑΣΤΑ ΘΑ ΠΡΟΕΚΥΠΤΕ ΩΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΘΗΚΕ;



Όμως, ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΝΟΜΙΚΑ δεν συντρέχει λόγος ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, συντρέχει όμως λόγος ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ, τότε, αυτή η τελευταία πραγματικότητα δεν παράγει ΝΟΜΙΚΑ αποτελέσματα;



Να φέρω ένα ακραίο παράδειγμα; Πόσο συνταγματική είναι η κατάργηση της μοναρχίας που έγινε αμέσως μετά τη πτώση της χούντας (ουσιαστικά βέβαια είχε γίνει κατά τη διάρκεια της ίδιας της χούντας) ΜΕ ΒΑΣΗ ΜΙΑ ΣΤΕΝΗ ΝΟΜΙΚΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ; Να το θέσω πιο λιανά; Προέβλεπε το τότε Σύνταγμα της χώρας διαδικασία κατάργησης της βασιλευόμενης δημοκρατίας; Μα ποιο Σύνταγμα προβλέπει τη νομιμότητα του θανάτου του; Φέρνω ένα ακραίο παράδειγμα, ΔΙΟΤΙ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΑΚΡΑΙΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΑΦΟΥ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΞΕΝΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΟΧΗ.



Έτσι όπως τότε, η ανατροπή του προηγούμενου ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟΥ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ έγινε ΌΧΙ ΜΕ ΝΟΜΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ «ΒΑΣΗ», ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ή ΟΧΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ «ΔΕΔΗΛΩΜΕΝΗΣ» ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΘΕΣΜΟ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΥΟΜΕΝΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, έτσι και σήμερα, ΑΥΤΉ Η «ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΕΔΗΛΩΜΕΝΗ» είναι υπεραρκετή για να καταρρίψει μια δανειστική σύμβαση, όταν τότε ήταν επίσης υπεραρκετή να καταργήσει ένα προϋπάρχον πολίτευμα.



Αν τότε ο «εχθρός» ήταν το πολίτευμα που έπρεπε να ανατραπεί, σήμερα ο εχθρός είναι μια ξένη δύναμη ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΑΒΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΑΣΚΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ.



Συνεπώς, ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΝΟΜΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Η ΔΕΔΗΛΩΜΕΝΗ ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΕ Ό,ΤΙ ΣΥΝΤΕΛΕΙΤΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ;



Και ας μη ξεχνάμε, ότι κράτη και λαοί, πορεύτηκαν στο μέλλον αξιολογώντας καταστάσεις όχι στα στενά νομικίστικα πλαίσια αλλά με πολιτικές και κοινωνικές αξιολογήσεις.



Και όταν η νομική ερμηνεία ΑΠΛΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΕΙ ΤΗΝ ΞΕΝΗ ΚΑΤΟΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΕΝΟΣ ΛΑΟΥ, έχοντας υπόψη μου το πόσο αυτές οι «νομικές ερμηνείες» ΕΝΙΟΤΕ (αν όχι συχνότατα) ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ «ΧΤΙΖΟΝΤΑΙ» ΚΑΤΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΝΤΟΛΈΩΣ ΤΟΥ ΝΟΜΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ, προσωπικά τουλάχιστον, θα αναζητήσω νομικούς συμβούλους πρόθυμους να στηρίξουν στο νομικό επίπεδο τα συμφέροντα της κοινωνίας, ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΠΑΓΕΡΩΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ Η ΝΟΜΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ. Δηλαδή, ΑΝ ΑΥΡΙΟ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΝΟΣ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ που θα λέει ότι Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΞΑΘΛΙΩΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΖΗΣΕΙ ο ελληνικός λαός θα σχεδιάσει την πορεία του με βάση αυτή την νομική απόφαση; Το ερώτημα φυσικά δεν είναι ρητορικό, ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ : μόνο που δεν τίθεται ως απόφαση δικαστηρίου, τίθεται ως πολιτική επιλογή. Αύριο, ίσως επιδιώξουν να ενισχύσουν την πολιτική επιλογή και με δικαστικές αποφάσεις.



Τόχω επίσης ξαναγράψει, ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ, σε ό,τι με αφορά, τις θεωρώ ΩΣ ΜΙΑ ΑΘΛΙΑ ΜΕΘΟΔΕΥΣΗ. Γιατί; Διότι ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗ ΨΗΦΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ, ΑΛΛΩΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΨΗΦΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟΥ, ΑΛΛΩΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΨΗΦΙΣΗ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ, ώστε ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΣ να υπάρχει ερώτημα που να τίθεται στο λαό.



Η αθλιότητα βρίσκεται στο γεγονός ΟΤΙ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΟΝ ΛΑΟ ΣΕ ΜΙΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΣΚΗΘΕΙ, ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕΙ, (ΑΠΛΑ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ «ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ»), ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΘΛΙΟ ΔΙΛΗΜΜΑ ΤΟΥ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΗ ΠΟΛΙΤΚΗ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ.



Και ο ΥΠΕΡΤΑΤΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ! Πως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ό,τι έχει ήδη αποφασιστεί! Δηλαδή, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΚΑΝ ΕΡΗΜΗΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΤΗ ΚΑΘΕΤΗ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ ΤΟΥ!!!!



Έτσι, ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ :



[1] Είτε ψήφος στα φιλομνημονιακά κόμματα τέτοια που να συγκροτούν πλειοψηφικό ρεύμα,



[2] Είτε ψήφος στα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αντιμνημονιακά κόμματα, ώστε ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΚΡΙΣΗ ΝΑ ΤΕΘΕΙ ΣΕ ΝΕΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ, με την παρουσίαση ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΩΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ, ώστε ο λαός να επιλέξει.



Ειδικώς επισημαίνεται η εκδοχή [1], ΔΙΟΤΙ Σ΄ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ θα πανηγυριστεί η ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΟΣΩΝ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΟΣΩΝ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ, ΚΥΡΙΩΣ ΟΜΩΣ, ΘΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΜΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΠΑΡΟΧΗ ΤΗΣ ΛΑΪΚΗΣ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΕΔΗΛΩΜΕΝΗΣ. Και το χειρότερο : ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ να αποτελέσει ΚΑΚΙΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ώστε στο μέλλον να λαμβάνονται ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΝΑ ΖΗΤΕΙΤΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ, και να καλείται ο λαός ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ σε «νομιμοποιήσεις»…



Τι θα συμβεί τότε; Το έχω κι αυτό κάπου αναφέρει σε παλιότερο άρθρο μου. Έγραφα τότε, πριν από αρκετούς μήνες, ότι στις εκλογές που θα γίνονταν κάποια στιγμή (αυτές που τώρα περιμένουμε), ως επόμενη κυβέρνηση έβλεπα τη Νέα Δημοκρατία, ΟΜΩΣ, με βραχύ διάρκεια βίου ΚΑΙ ΜΕ ΑΒΕΒΑΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΉ (ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ) ΕΞΕΛΙΞΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. Σήμερα, με τα τωρινά δεδομένα, με δυσκολία βλέπω να μην επαληθεύεται η εκτίμησή μου εκείνη, έστω και υπάρξει ανάγκη κυβέρνησης «συνεργασίας» με επικεφαλής τη Νέα Δημοκρατία και με σαφή φιλομνημονιακή κατεύθυνση.



ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ του κυρίου Κουβέλη, που απέκλεισε τη στήριξη σε κυβερνήσεις φιλομνημονιακές. Θέλω να πιστεύω ότι ο κύριος Κουβέλης θα τιμήσει την πολιτική του ιστορία. Δεν το λέω αυτό υπονοώντας πως ο κύριος Κουβέλης θα μου είναι αρεστός επειδή δεν θα συνταχθεί ΤΕΛΙΚΩΣ με τη φιλομνημονιακή παράταξη. Το λέω ελπίζοντας ότι δεν θα διαψεύσει τον ίδιο του τον εαυτό, όταν τάχθηκε εναντίον του Μνημονίου ΚΑΙ ΑΡΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ… Αυτές τις οβιδιακές μεταμορφώσεις, ας τις αφήσει τουλάχιστον για άλλους…



Και θα κλείσω το άρθρο μου με ένα σχόλιό μου στη προσωπική μου σελίδα στο facebook που έκανα τη Δευτέρα που πέρασε. Σχολίαζα εκεί : «Με τη ΔΗΜΑΡ έχω ένα ερώτημα που δεν ξεκολλάει απ’ το μυαλό μου… Πετάει όντως δημοσκοπικά, και δεν αποκλείεται να επιβεβαιωθούν οι δημοσκοπήσεις ΚΑΙ στη κάλπη… Όμως, έτσι όπως εγώ αξιολογώ αυτό το κόμμα, έχω την αίσθηση ότι απ’ όλο αυτό το μεγάλο ποσοστό προτίμησης ψήφου που λαμβάνει, Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ αντλείται από το ΠΑΣΟΚ… Πόσο «σταθεροί» θα αποδειχτούν όλοι αυτοί στο πρόγραμμα της ΔΗΜΑΡ αν κρίνουν ότι στο ΠΑΣΟΚ γύρισε (γι’ ακόμα μια φορά) η σελίδα και θα άξιζε κατ’ αυτούς να του δοθεί (γι’ ακόμα μια φορά) μια νέα ευκαιρία (έστω και σε ένα ηγετικό πυρήνα καθόλου νέο);… Βεβαίως, ίσως τίποτα από αυτά να μη συμβεί και επομένως θα περιμένουμε στη πράξη να δούμε πόσο θα τιμήσει τις αντιμνημονιακές του διακηρύξεις ή ΑΝ ΥΠΕΡΤΑΤΟΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ απαιτήσουν ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ που απλά θα σημάνουν ΥΠΕΡΨΗΦΙΣΗ ΣΦΑΓΙΑΣΤΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΝΗΘΗ ΥΠΟΖΥΓΙΑ…»

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤετ Μαρ 14, 2012 3:17 pm

Tελειωνετε με την μετακομησιν απο το φορουμ μου!!!!
Πολυ σας ανεχτηκα....
Η υπομονη μου εξαντλειται ταχυτατα!!!!
Θελω το φορουμ μου καθαρον ανεγκηχτον και αμολυντον!!!!
Αντε μπραβο!!!
Ουστ!!!Ουστ!!!!Ουστ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤετ Μαρ 14, 2012 3:11 am

Τι να σου πω ρε Παπαφιδι…
Μια ζωη προβοκατορας Ρουφιανος και φιδι κολοβο…
Με δυσκολεψες λιγο στην αρχη να σε καταταξω…
Πως λεμε φτωχος ασχημος Πακιστανος και αδελφη…
Εσυ το ακριβως αντιθετον…
Πλουσιος [αλυσιδα γκρεεεκ φουντς ιν χιουστον] ομορφανδρας Ελληναρας και ανδρακλας!!!
Δεν ξερω πώς να σε αντιμετωπισω….
Ας σου πω πρωτα τα καλα νεα…
Σχετικα με τον Μπαμπινιωτη…
Αν εγραψε αυτά που λες πως εγραψε είναι πραγματικα απαραδεκτος και συμφωνω απολυτα μαζυ σου!!!
Για πρωτη ισως φορα…
Διοτι ο Μαλακας ουτε τα σημεια της στιξεως δεν γνωριζει να χρησιμοποιει σωστα!!!
Διοτι ακουσον ακουσον!!!
1)Ισχυριζεται πως οι Ελληνες καταγονται απο τους Εβραιους.
2)Ισχυριζεται επισης πως η Ελληνικη γλωσσα προερχεται απο την ινδοευρωπαικη!!!!!!
3)Αποκαλει τους φιλαθλους του ΠΑΟΚ Βουλγαρους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενώ το σωστο θα ητο…
1)Ισχυριζεται πως οι Ελληνες καταγονται απο τους Εβραιους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
2)Ισχυριζεται επισης πως η Ελληνικη γλωσσα προερχεται απο την ινδοευρωπαικη!!!!!!
3)Αποκαλει τους φιλαθλους του ΠΑΟΚ Βουλγαρους..
Διοτι ενταξει να αμφισβητησεις ότι καταγωμεθα εκ των Εβραιων, αντε και ότι η γλωσσα μας προερχεται από την ινδοευρωπαικην, αλλα για τους φιλαθλους του ΜΠΑΟΚ υπαρχει καμια αμφιβολια???
Ισως δεν το διατυπωσεν βεβαια σωστα…
Γυφτοβουλγαρους ηθελε να πει….
Οσο για το σχολιο που μου πετας καταμουτρα φαινεται ότι δεν με προσεχεις ,δεν με διαβαζεις, με περιφρονεις, γιαυτο και γω δεν κανω πισω ουτε ρουπι!!!!!….
Θελω το φορουμ δικομου…δικο μου…δικο μου δεν θελω να σας βλεπω…θελω να αλλαξω σελιδα!!!!!!
Διοτι σου ειπα οσο η ΔΗΜΑΡ δεν είναι στο κολπο[που συμφωνα με τις μεχρι στιγμης ενδειξεις μου[προσοχη δεν γραφω αποδειξεις]δεν είναι, θα διαβασεις πολλα τετοια γελοια σχολια τα οποια βεβαια όχι μονο δεν αντεχουν σε σοβαρη κριτικη αλλα απευθυνονται και σε ατομα με πιθηκοειδες Αη Κιου…
Τι να σχολιασεις από αυτό το πατσαβουρι ρε Παπαφιδι χωρις να υποτιμας την νοημοσυνη σου???
Λεει ότι ο Μπαρμα Φωτης ειπε ότι το μνημονιο είναι ψηφισμενο από την Βουλη των Ελληνων και ένα κρατος δεν μπορει να προσθαφαιρει την υπογραφη του, συμφωνα με τα συμφεροντα του ,χωρις συνεπειες…
Τρομερο!!!!
Ενώ οι Μαγγες ο Αλεξης η Αλεκα ο Καμενος η Λουκα ο Καραφυρερ ο Δημαρακος και ο Χρυσσος αυγος [Θαυμασιον το Παλμαρε!!!!] Θα καλεσουν τον Στροιμπεργκ και θα του πουν…
«Ακου ρε κοπριτη παρε το μνημονιο σου και εξαφανησου» διοτι αυτοι είναι πατριωτες Ελληναραδες και αντιμνημονιακοι ενώ ο Μπαρμπα Φωτης προδοτης και αν εκλεγει θα προσπαθησει να κανει το εφικτο ενώ αυτοι θα σηκωσουν το λαβαρο της Αγιας Λαυρης και θα ελευθερωσουν την χωραν από το μνημονιον!!!!!!!!!!!!….
Και με αυτους τους ορους και την λογικη θελεις και συζητηση η μου επισειεις αυτό το κατασκευασμα…
Για πιο λογο???
Να με εκνευρισεις???.
Για να δω τι μαλακες υπαρχουν και σε ποιους απευθυνονται τετοια κειμενα???
Το ξερω Αγαπητε Παπαφιδι…
Η ποιοτητα του δε είναι τετοια ώστε φασκει και αντιφασκει το ιδιο!!!
Λεει…»Από την αρχή ο Φ.Κουβέλης φλερτάριζε έντονα με το ΠΑΣΟΚ και όταν αυτό άρχισε να καταρρέει και η ΔΗΜΑΡ να αποτελεί “την πρώτη στάση εξόδου από το ΠΑΣΟΚ“, απέκοψε τελείως τις γέφυρες.
Τυχαία όλος ο μηχανισμός σας έχει στελεχωθεί από στελέχη του εκσυγχρονιστικού ΠΑΣΟΚ του Σημίτη;
Έτσι εξηγείται πως η Γερμανία επέτρεψε την διενέργεια εκλογών.
Μάλιστα πετάει και γέφυρα σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, δηλώνοντας ότι “Είναι διατεθειμένος να προχωρήσει σε μετεκλογικές συνεργασίες υπό προϋποθέσεις“!
Τωρα το πώς γινεται να αποκοψει τις γεφυρες,αλλοι να τον αποκαλουν «κολυμβηθρα του Σιλωαν για αποτυχημενους Πασοκους»,ο Μηχανισμος να εχει στελεχωθει από στελεχη του εκσυχρονιστικου ΠΑΣΟΚ [ποια αραγε εγω δεν ξερω κανεναν]που εδηλωσε ότι είναι διατεθειμενος να προχωρησει σε μετεκλογικη συνεργασια[!!!!] με ΠΑΣΟΚ και ΝΔ[!!!!] είναι περιττο να τα ρωτησω…
Ασε το τελειωτικο χτυπημα πως η Γερμανια για να επιτρεψει εκλογες τα βρηκε με τον Κουβελην!!!!!!!!!
Υποτιμω την νοημοσυνη ημων και υμων και ζητω καλλιγραφιαν από της Μυλωνους τον κωλον!!!!
Αντ αυτου σου ανακοινωνω σε παγκοσμιον πρωτην ότι μετα από μανιασμενο αγωνα μου και όχι μονο εμου μετα τον Μπιστην και τον Μαλελην εφαγε πορτα από τας εκλογικας λιστας και ο Πασβατζιδης…
Καρατσεκαρισμενο…
Και για πληρεστερη ενημερωση σου σου κοπη πεηστ ένα σχολιακι που εγραψα χθες δια την εφημεριδα του κομματος με γενικον τιτλον «ηρχησον τα οργανα…Οπα!!!!!»
Μου βγηκε ολιγον μελοδραματικον αλλα τι να κανω….
Εχω μιαν τοιαυτην διαθεσιν σημερoν!!!…
Ειμαι συνεφιασμενος τελος παντων…
Και θελω να βρισω!!!
Μου το επιτρεπετε????
Αμ δεν μου το επιτρεπετε και θα φαω πορταν….
Γιαυτο παμε τραγουδι!!!!!
Τιτλος….Ωρε μια μουτζα πω πω πω !!!!{Αφιερωμενο εξαιρετικα εις Παπαφιδην!!!!]

Άρχισαν τα όργανα
σήκω απ' τη θέση σου
βγαλε και καμια φωνη
Καθαρισε την σχεση σου

Χτύπησε τα πόδια σου
πεσε τους και να βγαλουν το σκασμο
έτσι μου γουστάρεις
έτσι σ' αγαπώ

Άρχισαν τα όργανα
λασπη προβοκατσια ρουφιανια
που κατι Θυμιζουνε
κατι σαν το σκιαχτρο απ τα παλια

Χόρεψε τους ματια μου
παλαμάκια εγώ θα σου χτυπώ
έτσι μου γουστάρεις
έτσι σ' αγαπώ

Άρχισαν τα όργανα το
η μαφια σκιαζεταιι
να τη η ΔΗΜΑΡΑ μου
σιέται κι τινάζεται

Φτου σου ρε ΔΗΜΑΡΑ μου
ε ρε τι τους κάνεις πω πω πω
έτσι μου γουστάρεις
έτσι σ' αγαπώ

Κατεχομαι απο ανησυχιαν…
Διοτι ακουω ερμηνειας του εγκυς μελλοντος μας περιλαμβανομενας εις το αρθρον του Κ Μπιστη συμφωνως προς τας αναγκας και τα ιδεολογηματα του……
Το ανωτερω ενεπνευσθειν από το ακολουθον αποσπασμα….
«Κρατάει κλειστά τα χαρτιά του αλλά νομίζω ότι είναι πεντακάθαρο ότι ετοιμάζεται για μια μορφή συγκυβέρνησης με την ΝΔ. Η «ατυχία» για αυτή την «ρεαλιστική» γραμμή είναι ότι το αντίθετο ρεύμα, της ανόδου της κεντροαριστεράς, επικρατεί σταδιακά στην Ευρώπη."
Με ολον τον σεβασμον προς την αντιθετον αποψιν θα μου επιτραπει λογω και του χαρακτηρος μου να χαρακτηρισω τα ανωτερω ονειρα θερινης νυκτος ξεσκεπαστης!!!….
Το «κατεστημενον» μπορει να εχει την «συμμαχικην κυβερνησιν»στην ακρη του μυαλου του αλλα σαν δευτερη η και τριτη εναλλακτικη λυση και οποσδηποτε όχι επιδιωκτεαν……
Σαν πρωτη λυση εξακολουθει να παραμενει το «ισχυρη μονοκομματικη κυβερνηση ενός εκ των δυο μονομαχων» χωρις να εχει και μεγαλη σημμασια ποιου ακριβως…
Σαν δευτερη λυση παλι η επιβιωση του δικομματισμου με τσονταν εις το μπονους του «πρωταΘλητη» ,τας εδρας τσοντας που ει το δυνατον όχι ακραιων αποψεων…..
Σαν τριτη λυση παλι στα πλαισια του «Παναθηναικου Ολυμπιακου»κυβερνητικη λυση περισσοτερων των δυο εστω και με την συμμετοχην καποιου ακραιου χωρις όμως στην ουσια να θιγεται η κεντρικη ιδεα του δικομματισμου…
Μετα από αυτά και στο μη περαιτερω και σε εκτακτες αναγκες σαν αυτή που προσφατα περασαμε τα σεναρια προβλεπουν αμφισβητηση η και θυσια του δικομματισμου{ στην ουσια και όχι φαινομενικα}με συγκυβερνηση των δυο συνιστωσων του..
Η περιπτωση κυβερνησης «ασταθμητων παραγοντων» ουτε περναει από την σκεψη των «κρατουντων» και είναι μαλλον ιδεολογηματα εκεινων που ονειρευονται την «μεγαλην Σοσιαλδημοκρατικην Αριστεραν» ,συνδρομον παραπλησιον με εκεινων που ονειρευονται το «τσουναμι της Ενωμενης Επαναστατικης Αριστερας»!!!
Θα μου πειτε τι πιθανοτητες εχει το αθλιον κατεστημενον να πετυχει τους στοχους του…
Πολλας, παρα πολλας, μα παρα παρα πολλας!!!!…
Και τι θα κανει???
Όπως είναι λογικο και αναμενομενο το αν το 8 του ΚΚΕ ανεβει μια η δυο μοναδες όπως και το αντιστοιχο 5 του Συριζα δεν αποτελουν προβλημα…
Προβλημα αποτελει το ποσοστο του ΠΑΣΟΚ που πρεπει να υπερβει τουλαχιστον το 20% τα νεα η και παλαια μικρα κομματα των οποιων η προσβαση στην βουλη πρεπει να ανακοπει {ηδη η Ντορα εφαγε την τορπιλην Κουβελα,οι Οικολογοι αναμενεται να βομβαρδισθουν με το Σκοπιανο ,ο Καμενος να ταυτισθει με την Ακροδεξια κτλ} και κυριως κυριωτατα τα εξωπραγματικα δημογραφικα ποσοστα της ΔΗΜΑΡ που αν επιβεβαιωθουν είναι σχεδον απο μονα τους ικανα να «κοψουν» την μαγιονεζαν ...
Στον βαθμο βεβαια που πιστευω ότι δεν συμμετεχουμε σε ανευ αρχων παιχνιδια εξουσιας..
Αρα και επομενως η επιθεση και η λασπη που θα φαει η ΔΗΜΑΡ από ολο αυτό τον διαπλεκομενο συρφετο των ΜΜΕ θα είναι ανευ προηγουμενου αφου πρεπει να χασει πανω απο δεκα δημογραφικες μοναδες!!!….
Αν και είναι σχετικα νωρις οι ενδειξεις είναι απειλητικα πολλες..
Θα μπορουσα να αναφερω τον Δανιιικα στον χθεσινο Πρετεντερην,αλλα δελτια από τα οποια ειμαστε εξαφανισμενοι.ημιφασιζουσες εκπομπες που λενε το κοντο τους και το μακρυ τους αλλα θα είναι τετοιο το τσουναμι που θα ακολουθησει προσεχως που δεν χρειαζεται….
Και τοτε θα δουμε τι ρολο θα παιξουν οι «σοσιαλδημοκρατικες δυναμεις» του ΠΑΣΟΚ και αν θα πρωτοστατισουν σε ανυποστατες γελοιες βλακωδεις και αναξιες απαντησεως επιθεσεις που θα απευθυνονται στον κοσμο που καθοδηγειται με το συναισθημα και την φημη και όχι την σκεψη και την λογικη…
Τι πρεπει τωρα να κανει το κομμα…
Κατ αρχας πρεπει να ειμαστε πολύ προσεκτικοι και να βγαλουμε προσωρινως τουλαχιστον από το μυαλο μας τα «Κεντροαριστερας Σοσιαλδημοκρατικας Συνεργασιες και μετωπα», διοτι απλουστατα εάν η ΔΗΜΑΡ δεν ηγεμονευσει στον χωρο ώστε να εχει την δυναμη να επιβαλλει τους ορους και τις προυποθεσεις συγκροτησης και δρασης τους, θα εινα «ναρκοθετημενα» εκ των προτερων όπως ηταν «ναρκοθετημενη» και η προσπαθεια των αγνων ΠΑΣΟΚΩΝ διοτι υπηρχαν και υπαρχουν και αυτοι και τους διεκδικουμε μαλιστα…Και προς το παρον δεν υπαρχουν προυποθεσεις για τετοια εγχειρηματα εκτος αν θελουμε να αφησουμε πισω μας αποτυχημενα αρθογραφουντα στελεχη…
Κατοπιν πρεπει να προφυλαξωμε και να προασπισωμε τα μελη και τους δικους μας…
Αυτό για παραδειγμα που συμβαινει με την Μαρια την Ρεπουση είναι απαραδεκτο…Βγαινει ο κάθε παπαρας βλ Παναγιωτοπουλος {Συγμωμην αδυνατο να συγκρατηθω]και κανει πνευμα [να διεθετε κιολας] επι του ορου «συνωστισμου»!!!
Το κομμα πρεπει να ξεκαθαρισει μια και καλη ότι γουσταρουμε τα στελεχη μας μας καλυπτουν πληρως οι αποψεις τους και οποιος διαφωνει να παει με την χρυση Αυγη τον Μιχαλολιακο και τα αλλα καλοπαιδα να μαχαιρωνει μεταναστες εστω και λαθραιους στον ΑΓ Παντελεημονα…
Κατοπιν με απλα Ελληνικα και χωρις Κευνσιανισμους Μονεταρισμους Μανιχαισμους και αλλα τετοια που δεν τα καταλαβαινει κανενας σε δυο σελιδες μεσα και για τον απλο τον κοσμο να απαντησουμε σε μερικες απλες ερωτησουλες…
Υπαρχουν λεφτα [όχι σαν αυτά του Τζεφρυ] η όχι….Και αν υπαρχουν που υπαρχουν ….Και μπορει το κρατος να τα βαλει στο χερι με νομιμους τροπους…Και ποιοι είναι αυτοι οι νομιμοι τροποι…Και αν τα βαλει στο χερι πως θα τα διαθεσει…Ποιες είναι οι προτεραιοτητες μας και γιατι…
Μετα με ένα άλλο απλο δισελιδο το πολύ καλο θα ηταν παλι απλα και κατανοητα να εξηγησουμε ποιες είναι οι διαφορες μας με τα αλλα υπαρχοντα κομματα και γιατι ΔΗΜΑΡ και όχι καποιον αλλον….
Επισης να προσεξουμε πολύ την συνθεση των εκλογικων μας λιστων διοτι η συμμετοχη ατομων που είναι συνδεδεμενα εστω και αδικα με την προηγουμενη κατασταση που εφερε την χωρα σ αυτό το σημειο θα γινει αιτια αγριας βρωμικης και ανελεητης επιθεσης λασπης σε ολο το κομμα στην προσπαθεια να αποδειχθει ότι είναι ένα από τα ιδια…
Ένα άλλο θεμα είναι εκεινο το γιοφυρι της Αρτας με το φοβικο συνδρομο που μας κατεχει με τας συνεργασιες μας….
Εξακολουθουμε να απανταμε σε λαθος ερωτηση…
Ενώ μας ρωτουν αν θα συνεργαστουμε εμεις απανταμε ότι δεν υπαρχουν προυποθεσεις συνεργασιας!!!!!
Μα δεν μας ρωτησαν αυτό…Είναι αστειο φανερωνει ανεξηγητο φοβο και πρεπει να τελειωνει…
Η Πολιτικη συνεργασιων του κομματος πρεπει να είναι ξεκαθαρη….
Δεν κανουμε ευκαιριακες συνεργασιες χωρις αρχες για αξιωματα και θεσεις που δεν σενονται την αυτονομια και ισοτιμια των συνεργαζομενων…
Από κει και περα υπαρχουν και τεσσαρες και μιση προυποθεσεις…
1..Συγκεκριμενη Προγραμματικη συμφωνια…
2.Φερεγκυοτητα του συνεργαζομενου..
3.Διπλο χρονοδιαγραμμα [ποσο θα συζηταμε για το αν μπορουμε να συμφωνησουμε και ποτε θα ληξει η συμφωνια μας]
4.Διαφανεια…
½ Όχι προεκλογικα διοτι χαλαει την γευσιν….
Βασει λοιπον αυτων ..οριζομεν και μιαν επιτροπην συνεργασιων..κερναμε και λικερακι φοντανακι κουαντρω η βερμουτακι και οσοι πιστοι προσελθετε…
Και όταν μας ρωταει καποιος απανταμε…
Κυριε εχουμε πολύ συγκεκριμενες προυποθεσεις συνεργασιας…μελετηιστε τες και αν εχετε καμια αντιρρηση ρωτηστε μας..Παντως οι Συνεργασιες είναι μεσα στο κυτταρο της πολιτικης μας και ειμαστε το κατ εξοχη κομμα των συνεργασιων…Τελεια και παυλα…
Όχι δηλαδη αλλα γιατι αν χτειασθει στο μελλον να συνεργαστουμε για ένα επιμερους θεμα με καποιον θα μας λενε ότι δεν ξερουμε τι μας γινεται και γιατι λεγαμε όχι..οποτε θα πρεπει να τους εξηγουμε ότι δεν λεγαμε όχι αλλα λεγαμε ότι δεν υπαρχουν οι προυποθεσεις και αυτό είναι επιμερους θεμα και μπαρμπουτσαλα!!!!

Δεν τελειωσα αλλα μου τελειωσαν τα 6000 γραμματα του δικαιωματος μου την ατυχιαν μου μεσα!!!
Παει τρεις εη εμ ατιμε Παπαφιδι και με τυρανας με τις απολυμαρες σου….
Παντως μην ντρεπεσαι…
Ότι απορειες εχεις να ρωτας????
Διοτι καλα να την πατανε τα πιθηκοειδη που απευθυνονται αυτά τα αρθρα αλλα εσυ και ο Βαγγελας διαπρεπεις διανοουμενοι της Αριστεροδεξιας δεν λεει!!!!
Ανεπιτρεπτον!!!!Ανεπιτρεπτον!!!Ανεπιτρεπτον!!!!
Και…
Θελω το φορουμ δικο μου!!!Θελω το φορουμ δικο μου!!!Θελω το φορουμ δικο μου!!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤετ Μαρ 14, 2012 1:02 am

Δεκαδεκα,εγω αλλο με το κομμα σου και τον κυρφωτη δεν ασχολουμαι.
Το ειχα προαποφασισει,ωστε να μην γινω γραφικος,καθε φορα τα ιδια και τα ιδια που λες και εσυ.

Ελα ομως που θελω να αγιασω,αλλα δεν μ αφηνουν οι διαολοι!!!
Μπαινοντας σε μια ιστοσελιδα,μεγαλης επισκεψιμοτητας τουντει,τι να δω? Φατσα καρτα φωτογραφια ο κυρ Φωτης με το καλο γκρι του κοστουμι,και με ασπρη γραβατα.
Σαν στυλος της ΔΕΗ με κηδειοχαρτο κολλλημενο πανω του εμοιαζε ο μπαγασας.
Μη βρισεις λοιπον εμενα,εγω ουδεμια σχεση εχω με αυτα που γραφει η ιστοσελιδα,αυτους να φασκελωσεις οκ?
Μονο για το copy paste εχω ευθυνη λεμε....

"Σε μία πρώτη κίνηση-προάγγελο συμμετοχής του σε μια επόμενη μνημονιακή κυβέρνηση, προχώρησε ο πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς, Φώτης Κουβέλης, τονίζοντας ότι “Ναι μεν δεν συμφωνεί με το Μνημόνο, αλλά έχει ψηφιστεί και είναι δεσμευτικό“!
Και τότε κυρ-Φώτη γιατί να σε ψηφίσει ο κόσμος;
Για να εφαρμόσεις στο Μνημόνιο με “αριστερή” συνταγή;

Μάλιστα ήταν τόσο σαφής στην συνέντευξή του στην “Καθημερινή” που τόνισε ότι “Όσα έχει συμφωνήσει η Ελλάδα συνιστούν ένα δεσμευτικό πλαίσιο και δυνατότητα αναδιαπραγμάτευσης υπάρχει μόνο σε επιμέρους ρυθμίσεις”! δικαιώνοντας βέβαια απόλυτα όλους όσους τον χαρακτηρίζουν “χρυσή εφεδρεία” του Μνημονίου.
Μάλιστα πετάει και γέφυρα σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, δηλώνοντας ότι “Είναι διατεθειμένος να προχωρήσει σε μετεκλογικές συνεργασίες υπό προϋποθέσεις“!
Νέος κωλοτούμπας, λοιπόν, μας προέκυψε, αλλά αυτός ήταν τουλάχιστον περισσότερο αναμενόμενος απ’ότι π.χ. ο Α.Σαμαράς. Από την αρχή ο Φ.Κουβέλης φλερτάριζε έντονα με το ΠΑΣΟΚ και όταν αυτό άρχισε να καταρρέει και η ΔΗΜΑΡ να αποτελεί “την πρώτη στάση εξόδου από το ΠΑΣΟΚ“, απέκοψε τελείως τις γέφυρες.
Τώρα μπαίνει και αυτός στο κλαμπ του Μνημονίου δηλώνοντας ότι “Έχω πει με απόλυτη σαφήνεια ότι τα όσα έχει συμφωνήσει η παρούσα κυβέρνηση και τα οποία έχουν ψηφιστεί με τη συγκεκριμένη πλειοψηφία στη Βουλή, διαμορφώνουν ούτως ή άλλως, δεσμευτικό πλαίσιο για τη χωρά“. …
Μάλιστα λέει ότι “Αυτά τα έχω ξαναπεί“!
Πότε και που; Στον ύπνο του ή στον καθρέφτη; Όσο και αν ψάξαμε δεν βρήκαμε καμία τέτοια δήλωση του προέδρου της ΔΗΜΑΡ, ούτε κάποια δήλωση που να υπονοεί έστω ότι “Θεωρεί δεσμευτική την ψήφιση του Μνημονίου“;
και τότε οι πολίτες που δεν θέλουν το Μνημόνιο γιατί να ψηφίσουν Δημοκρατική Αριστερά;
Γιατί θα το εφαρμόσει με “αριστερές ευαισθησίες”;
Και βέβαια παίζει και το χαρτί του “πολιτικού ρεαλισμού“:
“Στο πλαίσιο του πολιτικού ρεαλισμού αντιλαμβάνομαι ότι μια συνολική διαπραγμάτευση έχει εξαιρετικού μεγάλες δυσκολίες. Αλλά δυνατότητα αναδιαπραγμάτευσης και αναθεώρησης ρυθμίσεων της δανειακής σύμβασης είναι δυνατό να υπάρξουν“.
Άσε κυρ-Φώτη μας τα είπαν κι άλλοι πριν από σένα. Και πιο πατριώτες (έτσι λένε οι ίδιοι) και πιο “εθνικόφρονες” (“του κιλού”).
Ο κ. Κουβέλης δηλώνει ότι “στο ενδεχόμενο που η χώρα δεν θα έχει αυτοδύναμη κυβέρνηση, είναι προφανές ότι εμείς δεν θα δηλώσουμε επίσης αδιάφοροι για την ακυβερνησία της χώρας“.
Μα, αλίμονο, γι αυτό σας ετοιμάζει η διαπλοκή και οι ξένοι:
Για να μπείτε στην κυβέρνηση και να στηρίξετε με τις ψήφους των αφελών μια νέα κυβέρνηση μνημονιακών. Τυχαία όλος ο μηχανισμός σας έχει στελεχωθεί από στελέχη του εκσυγχρονιστικού ΠΑΣΟΚ του Σημίτη;
Έτσι εξηγείται πως η Γερμανία επέτρεψε την διενέργεια εκλογών.
Έχει την ΔΗΜΑΡ “στο τσεπάκι” της…
Βέβαια, θέτει και “προϋποθέσεις” (εδώ, γελάμε!): “Η μία προϋπόθεση είναι η προγραμματική συμφωνία. Δηλαδή, ένα πρόγραμμα το οποίο θα δείχνει και θα αποτυπώνει το περιεχόμενο μιας πολιτικής που είναι δυνατό να βγάζει τη χώρα από τα αδιέξοδα.
Η δεύτερη προϋπόθεση είναι οι φερέγγυες πολιτικές πρακτικές, οι οποίες να μετατρέπουν σε ένα καθημερινά ωφέλιμο, δημοκρατικό αποτέλεσμα την προγραμματική συμφωνία.
Και το τρίτο στοιχείο είναι συνάρτηση το πώς θα διαταχθούν οι πολιτικές δυνάμεις. Δηλαδή, τι δύναμη θα θελήσει να δώσει ο ελληνικός λαός στη Δημοκρατική Αριστερά” τονίζει ο Φώτης Κουβέλης.
Δηλαδή οι πιο αόριστες και κωμικές προϋποθέσεις.
Έτσι για να τηρηθούν και τα προσχήματα…
Στην δεκαετία του ’70 είχε γίνει μια ταινία με θέμα μια μετάλλαξη ενός άνδρα σε τραβεστί.
Με κυρίαρχο μοτό της ταινίας “Πόσο πάει;“, όταν βγήκε στην πιάτσα ο τραβεστί.
Νομίζουμε ότι ταιριάζει άψογα στον Φ.Κουβέλη και την μνημονιακή του μετάλλαξη…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΔευ Μαρ 05, 2012 1:56 am

Ρε συ Παπαφιδι...
Κανε ενα τσεκαρισμα ρε ποσα δαχτυλα εχεις στα ποδαρια σου...
Μηπως εισαι ο εξαδαχτυλος που ψαχνουμε ρε!!!
Να σε στειλουμε να παραλαβεις την Κωνσταντινουπολι ρε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΚυρ Μαρ 04, 2012 4:09 pm

Κατα την συνεδριαση επιτροπης ονοματοθεσιας του δημοτικου συμβουλιου Θεσσαλονικης,ο δημαρχος Γιαννης Μπουταρης,προτεινε να ξαναμπουν οι παλιες τουρκικες ονομασιες στους δρομους της πολης.

Πλεον συγκεκριμενα προτεινε η "Εθνικης Αμυνης", να μετονομασθει σε "Χαμιντιε".
Η 'Λεωφορος Νικης", σε "Καφενε Ταπι Παζαρ".
Η "Τσιμισκη",σε"Σεφτε γιοκ καλτεριμ".
Η "Βασιλισσης Ολγας" σε "Τσουτσου χανουμ ντοβλετ".
Η "πλατεια Αριστοτελους" σε "Φερετζε ασκερ μαχαλα".
Το Δημαρχειο σε νταχτιριντι τσουτσου οντα.
Το γραφειο δημαρχου σε Καραγκιοζ μπερντε.

Και εσεις κυριε δημαρχε,θα σας προτειναμε να αλλαξετε το ονομα σας,απο Γιαννης Μπουταρης, σε Σιχτιρ Χαιβαν πασα.

Ταδε εφη ο μεγαλος και ανεπαναληπτος Χαρρυ Κλυν.

Εγω μονο θα προσθετα, πισω στην κωλοτρυπα σου,βρωμερο αρειανο σκουλικι.
Ντροπη του αδουλωτου Βορρα, η κρεμαλα σε περιμενει συντομα.
Εσενα και ολους τους συνοδοιπορους σου της παπαναστασιου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gang




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΚυρ Μαρ 04, 2012 11:56 am

Και καποια ζητηματα ιστοριας που ταχω γραψει σε ενα φορουμ με στρατιωτικους,ελληναραδες και ανθρωπους που μελετουν την νεοτερη ελληνικη ιστορια.
Εσεις οι φιλοι ξερετε μονον οτι οι αποψεις μου εκτος απο την αναγνωση της βιβλιογραφιας και την μελετη του χαρτη ,προερχονται και απο αυτα που θυμαμαι απο διηγησεις τεσσαρων αυτοπτων μαρτυρων.
Η βιβλιογραφια της μικρασιατικης εκστρατειας ειναι ουτως η αλλως φτωχη.Φτωχη σε σχεση με το ποσοι Ελληνες στρατιωτες ενεπλακησαν σε αυτον τον πολεμο,ποσοι χασαν την ζωη τους εκει περα και τελικα τι διακυδευθηκε και τι χαθηκε εξ αιτιας αυτου του πολεμου.
Η στρατιωτικη ιστορια ειναι ακομα φτωχοτερη.Κατ αρχας ειναι δυσκολο να γραψεις για μια περιοδο στρατιωτικης καταρευσης και πανωλεθριας.Ο ελληνικος στρατος στο συνολο του,θελησε να απωθησει απο την μνημη και να ξεχαστουν οι λεπτομερεις συνθηκες αυτης της στρατιωτικης εμπλοκης.
Το σπουδαιοτερο ειναι οτι οσα εχουν γραφει απο ανωτερους στρατιωτικους,εχουν την σφραγιδα και κατατρεχονται απο το πνευμα του μεγαλου εθνικου διχασμου της εποχης.
Βενιζελικοι στρατιωτικοι-βασιλικοι στρατιωτικοι.
Η καθε πλευρα,αλλος λιγοτερο αλλος περισοτερο,επιχειρει να ριξει τις βαρυτερες ευθηνες στην αλλη παραταξη και να αποσιωπησει-δικαιολογησει τις δικες του.
Γραφω το πιο ενδιαφερον επισοδειο και το πιο παραξηγημενο.
Αν εχω ορεξη καποια αλλη μερα θα αναφερω τα υπολοιπα.
Κιοπρουλου.

Η συμπτηξη του 5/42 στο Κιοπρουλου.

Σε χοντρες γραμμες,να μην κουρασω.
Στις 13 Αυγουστου 1922,αρχιζει η επιθεση των Τουρκων στην θεση εξεχουσα του Αφιον Καραχισαρ.Οι ελληνικες οχυρωματικες γραμμες σπανε,διακοπτεται το μεγαλυτερο μερος της ενσυρματης επικοινωνιας μεταξυ των ελληνικων τμηματων και ξεκινα η υποχωρηση προς τα δυτικα-το Αιγαιο.
Το απογευμα της 14 Αυγουστου φθανει στο 5/42 εντολη για υποχωρηση.
Τους διατασουν να συμπτηχθουν στην θεση Κιοπρουλου.
Φθανοντας εκει βρισκουν τον λοφο κατηλειμενο απο ενα ταγμα(του συνταγματαρχη Λουφα).Ετσι το 5/42 στρεφεται βορεια και οχυρωνεται στο Μπαλ Μαχμουτ.
Ομως και ο Λουφας μετα απο λιγο υποχωρει δυτικοτερα και ο Κεμαλ βλεπει αμεσως οτι στο Κιοπρουλου παει να δημιουργηθει ρηγμα στο ΑΣΣ.
Εκει εισχωρουν οι πρωτοι Τουρκοι ιππεις.
Το πρωι της 15 Αυγουστου το Α Σωμα,αποφασιζει να υποχωρησει προς βορειοδυτικη κατευθηνση.
Ο αντικειμενικος στοχος του στρατηγου Τρικουπη,επικεφαλης του Α Σωματος,ειναι να φθασουν και να οχυρωθουν στο Τουμλου Μπουναρ.
Ομως η 4η μεραρχια που βρισκεται ο Τρικουπης και οι γειτονικες της,δεχονται συνεχεις επιθεσεις και λοξοδρομουν.
Ο Πλαστηρας δεν ακολουθει την λοξοδρομηση της εμπροσθοφυλακης και των μεραρχιων που ακολουθουσαν την 4η,και τιθεται αυτος εμπροσθοφυλακη της οπισθοφυλακης(της μετεπειτα ομαδας Φραγγου που βρισκοταν στην 12η μεραρχια).
Τοτε εισχωρουν μεγαλες τουρκικες δυναμεις και χωριζουν το στρατευμα στην ομαδα Τρικουπη και την ομαδα Φραγγου.
Ο Πλαστηρας εκεινο που εκανε ηταν οτι οδηγησε την ''ομαδα Φραγγου''απο τον ασφαλεστερο και συντομοτερο δρομο στο Τουμλου Μπουναρ και μαλιστα οχυρωθηκε δυτικα του στην θεση Χασαν Ντετε Τεπε.

Ετσι εχουν χοντρικα τα γεγονοτα.
Ερωτησης.Ηταν καθοριστικο το ρηγμα που δημιουργηθηκε στο Κιοπρουλου και στην συνεχεια διευρηνθηκε?
Απαντησης.Ηταν ισως το καθοριστικοτερο διοτι η ελληνικη Στρατια διασπασθηκε και αδυνατησαν οποιες πιθανοτητες ειχαμε μεχρι πριν την διασπαση για οργανωμενη αμυνα.
Ο Πλαστηρας αντιληφθηκε αυτο το ρηγμα?
Το αντιληφθηκε ομως αν επιχειρουσε να το καλυψει(οσο ηταν δυνατον να γινει κατι τετοιο)θα ειχε περικυκλωθει απο τους Τουρκους που ακριβως αυτο ευχονταν,να περικυκλωσουν και να εξοντωσουν το μαχητικοτερο συνταγμα των Ελληνων.
Προσπαθησε να αποκτησει επαφη με την ομαδα Τρικουπη?
Προσπαθησε και το πετυχε,ομως αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο που αφορα την μαχη του Αλη Βεραν που ακολουθησε.
Ο Πλαστηρας βλεποντας την διαλυση του ελληνικου στρατου,καλως η κακως πιστεψε οτι η μοναδικη προυποθεση για συντεταγμενη υποχωρηση,αμυνα οπου ηταν δυνατον,διασωση των χριστιανικων πληθυσμων που ακολουθουσαν τον στρατο κατα την υποχωρηση,και κερδισμα χρονου ωστε να μπορεσει η Σμυρνη να εκκενωθει με ασφαλεια στην χειροτερη περιπτωση της οριστικης ηττας,ηταν να υπαρχει το δικο του 5/42 και να μην διαλυθει οπως οι αλλες μεραρχιες.
Γιαυτο δεν επεχειρησε να εμπλεξει το συνταγμα του σε προσπαθεια επανασυνδεσης των δυο αποκομενων τμηματων της Στρατιας.

Αυτη ειναι η απαντηση σε οσους φιλοβασιλικους και μετεπειτα δεξιους κατηγορουν τον Πλαστηρα οτι ειναι ο βασικος υπευθηνος για την διασπαση του ελληνικου στρατου και την πανωλεθρια που ακολουθησε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤετ Φεβ 29, 2012 12:39 am

Ρε Βαγγελα κατεβα απο την σκουπα ρε!!!!
Ξερεις ρε τι ειχε πει ο Μεγας Κομφουκιος ρεε!!!!
Οτι για να αντιμετωπισεις την πραγματικοτητα πρεπει να την καταλαβεις ρε!!!
Η Μαρια η Ρεπουση δεν ειναι ενα οποιαδηποτε μελος της ΔΗΜΑΡ...
Και ηταν γνωστη εκει που επρεπε να ειναι...
Στους Πανεπιστημιακους κυκλους...
Στο λαηφ σταηλ δεν ηταν ουτε ειναι...
Κληθηκε να γραψει [οχι μονη της μαζυ με επιτροπη της οποιας προιστατο] λογω προσοντων και εγκυροτητος ενα σχολικο βιβλιο ιστοριας...
Και φυσικο ηταν αυτη η επιτροπη να αυτολογοκριθει και να περιορισει την απολυτη ελευθερια καταθεσης την προσωπικης γνωμης για τα γεγονοτα...
Δεν συμφωνω με τα δυο που αναφερει το Γκαγκακιον [που ειρησθω εν παροδω εγραψε τα πιο νορμαλ σχολια για το θεμα εν σχεσει με Βαγγελα και Παπαφιδι]σχετικα με τους στοχους και του σκοπους της...
Δεν συμφωνω περι παγκοσμιοποιησεως και ελευθερων αγορων αντιθετα πιθανοτατα να επιρρεασαν τα περι ππολυπολιτισμικοτητας και συνεργασιας των λαων αφου αυτα ηταν στο ιδεολογικο υποβαθρο της επιτροπης...
Το θεμα ομως ειναι πεντακαθαρον....
Πρωτον...απο που και ως που και ποτε ενα βιβλιο ιστοριας της ΣΤ Δημοτικου περιεχει την μονη και μοναδικη αληθεια και μαλιστα σε μια προταση και τι ζημια θα μπορουσε να κανει αυτη η προταση στο Εθνικο φρονημα των μαθητων καθοτι ειναι στην ευχερεια του διδασκοντος να μην την δεχθει και να εξηγησει στα παιδια γιατι βαζοντας τα μαλιστα να ψαξουν και αλλες πηγες τωρα μαλιστα με το διαδυκτιο που να τεκμηριωνουν ις αποψεις του...
Και η υποκρισια εχει τα ορια της!!!
Και τι στο διαολο ειναι ενα οποιοδηποτε βιβλιο της ΣΤ Δημοτικου???
Το κορανι ειναι που δεν σηκωνει κριτικη???
Η Μηπως ετσι θελουμε να διαπαιδαγωγησουμε τα παιδια μας???
Διοτι ειδαμε και απο τον εαυτον μας την ποιοτητα των διδασκομενων μαθηματων στο Ελληνικο σχολειο!!!
Και ας πουμε οτι η επιμαχη προταση διαμορφωνεται ως εξης"την καταστροφη και τα ανθρωπινα θυματα εκτος της εκδικητικοτητας των Τουρκικων Στρατιωτικων και παραστρατιωτικων ομαδων επετεινε και ο συνωστισμος χιλιαδων καταδιοκωμενων Ελληνων στο λιμανι στην προσπαθεια διαφυγης των"....
Απο κει και περα...
Το Βιβλιο της Ρεπουση ειναι καλυτερο η χειροτερο σαν βιβλιο και σαν ιστορικη αποψη απο το προηγουμενο η και απο αυτο που το αντικατεστησε???
Και ποιος θα το κρινει αυτο ο Ανθιμος ο Αδωνις ο Πλευρης και η χρυσση Αυγη η φαιδρα προσωπα της Αριστερας σαν τον Ζουραρη κτλ???
Σ Αυτα τα ερωτηματα μπορεις να μου απαντησεις???
Την Ρεπουση αφησε την ησυχη....
Ειναι καλυτερη απο οτι σου αξιζει....
Οσον για τις μεντες που κλανουσι οι δανιστες μας...
Δεν ειναι φυσιολογικον να θελουν να παρουν τα λεφτα τους με το κερδος της επενδυσης τους πισω???
Με ενα δημοσιο Ελληνικο χρεος 360 μυρια με τα ΔΝΤ τα μνημονια και τις νεες συμφωνιες τσονταραν πανω απο 200 μυρια ωστε να μετακυληθει το χρεος και να μην κηρυξουμε ατακτη πτωχευση οποτε παπαλα συν τα παρεπομενα για το ευρω...
Δεν ειναι φυσιολογικο και αυτα τα χρηματα να θελουν να τα περιφρουρησουν με καποιο τροπο???...
Επομενως αν χρειαστει και μια νεα συμφωνια για 30 40 50 δις ακομη δεν ειναι φυσιολογικο να τα τσονταρουν παρα να τα χασουν ολα???...
Η Ελληνικη Οικονομια με την συγκροτηση και την μορφη που ειχε στην πριν ΔΝΤ εποχη[ με ευθυνη και της ''οχι σε ολα'' Αριστερας} μπορουσε να σταθει και να αντεξει στον Παγκοσμιο ανταγωνισμο χωρις επαναλαμβανομενο δανισμο ο οποιος ομως ηταν αδυνατος λογω συνθηκων???
Επομενως η βιαιη αναδιοργανωση και επανιδρυση του κρατους ηταν μονοδρομος η οχι δηλαδη τα πραγματα θα μπορουσαν να εξακολουθησουν να ειναι οπως πριν???
Την επανιδρυση αυτη και αναδιοργανωση θα μπορουσαμε να την κανουμε μονοι μας και αν ναι γιατι δεν την καναμε τοσα χρονια???
Τωρα μας πηδανε απο παντου οι Γερμανοι αλλαζοντας ,νομους, μισθους, νοοτροπιες, συμπεριφορες ,κεκτημενα και οτι μπορεις να φανταστεις...
Δεν ειναι ομως φυσιολογικο απο την πλευραν τους να θελουν να δημιουργησουν τετοιες συνθηκες ωστε το κεφαλαιο που πιθανως να επενδυθει μελλοντικα στην χωρα να εχει ο βεβαιοτητα απο ολες τις μπαντες οτι θα αποδωσει???
Πιθανως το ιδιο αποτελεσμα να επιτυγχανετο αν απο την ταρατσα της πολυκατοικιας χρειαζοταν να κατεβουμε μερικα πατωματα και οχι στο πεμπτο υπογειο που θα μας πανε οι Γερμανοι...
Μας δοκομασαν ελαφρως αλλα εμεις κατσικωμενοι στην σεζ λονγκ και κατω απο την ομπρελα στην Ταρατσα!!!
Χασαν καθε εμπιστοσυνη η ελπιδα οτι ειμαστε ικανοι απο μονοι μας να κανουμε απαιτουμενες αλλαγες ωστε να μην ειμεθα δανειοεξαρτημενοι τους εγκατελειψεν, τους επιασε και μια ψιλοεκδικητικη μανια διοτι θεωρησαν οτι καποιος τους κοροιδευει,τους στειλαμε και για διαπραγματευτη τον Τζεφρυ ,φρικαρισαν,και ειπαν...
Παγενετε στο 5ον Υπογειο για σιγουρια και παρτε και καμια διακοσαρια γκαουλαητερς για ναμαστε σιγουροι γιατι εσεις το μονο που ξερετε ειναι αμπαουτ Γκρηκ στατιστικς!!!
Ετσι εχουν τα πραγματα Κυριε Βαγγελα και τα περι δραχμης επαναστασεων και αλλα τετοια μπαρμπουτσαλα ξεχνα τα...
Το θεμα τωρα ειναι να βρεθει μια Ελληνικη Κυβερνηση που να μπορεσει ταυτοχρονα με την οποια ανακαμψη της οικονομιας να παρει απο το χερι τα πιο ασθενεστερα κοινωνικα στρωματα και απο το 5ον υπογειον να τα οδηγησει στο ισογειο...
Θεσεις στην ταρατσα δεν υπαρχουν προς το παρον εξ αλλου αυτα τα τμηματα της κοινωνιας μας δεν ηταν και συνηθησμενα στην Γκλαμουργια...
Και αυτον τον ρολον που ειναι και το ζητουμενον μπορει να τον παιξει μαζυ με συνεργασιες η ΔΗΜΑΡ...
Διοτι αν οχι αυτη ποιος???
Αυτη ειναι η Πραγματικοτης αγαπητε Βαγγελα ...
Τα υπολοιπα ειναι ονειρα θερινης νυχτος ξεσκεπαστης....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Φεβ 28, 2012 10:45 pm

Δεκαδεκα ασε τα fake εγκεφαλικα επεισοδια για την κυρια κατα μερος και σοβαρεψου...
αυτα δεν περνανε εδω, μολις πα να γινει κριτικη για κομματικο στελεχος της ΔΗΑΡ αρχιζεις και χτυπιεσαι κατω σαν την αρκουδα στο πανυγηρι
Μα σας τον εχουνε περασει τοσο βαθια το χαλκα οι αρκουδιαρηδες? Μαθετε ρε ευρωπεη αριστεροι να δεχεστε την κριτικη στα πολιτικα προσωπα...

Συμφωνω απολυτως με τον παπασουζα οτι η κυρια αυτη εκμεταλευτηκε το ντορο που εγινε γυρω απ' το ονομα της πολιτικα.
Σιγα την οσιοπαρθενα ρεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gang




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Φεβ 28, 2012 7:41 pm

Λοιπον σε αυτο το μικρο καφενεδακι ειχα ακουσει ιστοριες ηρωισμου και φρικης.
Και το παραξενο ειναι οτι αυτα τα γεροντακια τα λεγαν με μια αλλοκοτη υπερηφανεια ανακατεμενη με μπολικες ενοχες.
Για μαχες με την ξιφολογχη,για σφαγες,βιασμους.Για τον καραπιπερ που τον λεγαν οι Τουρκοι,τον μαυρο καβαλαρη που λεγαν οι Ελληνες τον Πλαστηρα.
Καποιες απο αυτες τις θυμαμαι καλα,καποιες τις μισοθυμαμαι.
Τον Πλαστηρα παντως μεχρι που ξεψυχησαν τον υπεραγαπουσανε.Πιναν νερο στο ονομα του.Και αυτος οταν εγινε πρωθυπουργος ειχε δωσει εντολη,οποιος παλιος ευζωνας επισκεπτοταν το πρωθυπουργικο του γραφειο,να περναει αμεσως μεσα να τον δει.
Υπηρχε και το επιλεκτο ταγμα του επιλεκτου συνταγματος.
Το Τριτο,το ονομαζομενο επιδρομικο.Το ταγμα θανατου.
Εκει πηγαιναν οι πιο αγριοι.Εκει τα πραγματα πρεπει νατανε και ολιγον ψυχω.
Ο ταγματαρχης τους καποιος Βαερσος η Βαρσος η κατι τετοιο,Αθηναιος πλακιωτης,σαν ξεφευγε καποιος Τουρκος ζωντανος η τραυματιας,απομακρυνοτανε απο το ταγμα και αυτομαστιγωνοτανε.Γυρνουσε στα αντισκοινα με την στολη γιοματη αιματα.
Γιαυτο και οπου εκανε επιθεση το Επιδρομικον δεν υπηρχε ζωντανος Τουρκος αιχμαλωτος.
Στο Επιδρομικον υπηρετησε ο Δημητρης.
Μετα την μαχη στον Σαγγαριο,ο Δημητρης και τρεις αλλοι του Πρωτου Λοχου λιποτακτησαν.
Δεν ειχε λιποτακτησει κανεις αλλος απο το 5/42.Ολοι σοκαρισθηκαν.Ανδρες του Επιδρομικου λιποτακτησαν.
Ρωτησα τον μπαρμπα Λουκα που επισης ηταν στον δευτερο λοφο του Επιδρομικου.
-Γιατι μπαρμπα Λουκα ,ο Δημητρης και οι αλλοι τρεις λιποτακτησαν?
-Μπουκωσε απο αιμα βογκλ(μικρε)
Μετα ακουσα τι συνεβη στον 1ο και 2ο λοχο στην ''επιδρομικη''επιθεση στο Καλε Γκροτο,που επι 3 μερονυχτα το κατελαμβαναν και το ξαναχαναν μια μεραρχια+ του Β Σωματος.
Τελευταια φορα που εθεαθησαν αυτοι οι ανθρωποι,ηταν τον Μαρτη του 1922,8 περιπου μηνες μετα.Στα δυτικα του Τουμλου Μπουναρ,ενα ταγμα του 5/42 καταδιωξε και εξολοθρευσε μια ομαδα απο Τσετες Ιππεις.
Μετα την μαχη την νικηφορα ο σαλπιγτης σαλπισε την Θοδωρα,τον υμνο του Συνταγματος.Τοτε πανω σε ενα λοφο φανηκαν 7-8 ανδρες εφιπποι,τους χαιρετησαν απο μακρυα και ριξαν τουφεκιες στον αερα.Ολοι λεγαν οτι ηταν και οι τεσσερις λιποτακτες.
Μετα απο αυτο κανενα ιχνος.
Ο Δημητρης το 1922 ηταν 23 ετων.Στην Ελλαδα πριν καταταγει τον βαραινε μια απαγωγη και ενας φονος.
Ο Δημητρης ηταν ο πατερας του πατερα μου.
Αυτα δεν ταχω ξαναγραψει η ξαναπει ποτε.
Παντως ηταν ενας πολεμος πνιγμενος στο αιμα στρατιωτων και αμαχων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gang




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Φεβ 28, 2012 6:14 pm

''Η λεξη συνωστισμος παραδεχθηκε η ιδια οτι ηταν ατυχης''
Αν την λεξη συνωστισμος την εγραφε ενας ασχετος και μετα παραδεχοτανε πως ειναι ατυχης,θα σκεπτομουν ασχετος η μαθητευομενος φοιτητης Ιστοριας ειναι ο ανθρωπος εκανε λαθος.
Η Ρεπουση ομως ουτε ασχετη ουτε απο ελλειψη ιστορικης γνωσης και ιστορικων βιβλιογραφικων στοιχειων πασχει.
Εγραψε ενα ιστορικο κειμενο κατα παραγγελια.
Τι ειδους παραγγελια?Αυτη που επιτασει η νεα εποχη-ιδεολογημα της παγκοσμοιοποιησης,της πολυπολιτισμικοτητας,των ελευθερων αγορων και συνορων της εμπορικης και γενικοτερης συνεργασιας των λαων κλπ.
Ουτε εγω ειμαι Τουρκοφαγος.Ομως το να γραφεις ενα ιστορικο κειμενο κατα παραγγελια και οχι καταθετοντας την ολη ιστορικη αληθεια δεν το συγχωρω,ακομα και αν η Ρεπουση ξημεροβραδιαζονταν ολη μερα στα Εξαρχεια και εγραφε καθημερινα σεντονια στο Ιντυμηντια.
Και η αληθεια ειναι οτι ο πολεμος 1919-22 υπηρξε ενας πολεμος εξοντωσης διχως αυριο.
Απο την πρωτη μερα της ελληνικης αποβασης στην Σμυρνη χαλασε.
Πολυ συντομα πηρε τον χαρακτηρα εθνοσφαγης.
Στις 7 Ιουνη 1919 οι Τουρκοι σφαζουν 86 ελληνες στρατιωτες αιχμαλωτους στην Περγαμο.
Στις 15 Ιουνη 1919,σφαζουν 6500 αμαχους Ελληνες και Αρμενιους στο Αιδινιο.
Την σκυταλη παιρνει ο μετεπειτα δικτακτορας Κονδυλης ο καλουμενος και ''Κεραυνος''

''Ο Κονδυλης περασε τον Μαιανδρο,αγνοησε τις ιταλικες αντιδρασεις παρασυροντας εναν ιταλικο λοχο στο διαβα του και μετετρεψε το τουρκικο στρατοπεδο σε σταχτη.Οποιο τουρκικο χωριο ειχε την ατυχη εμπνευση να προβαλει αντισταση στην πορεια του,χαθηκε στην κυριολεξια απο προσωπου γης.Η ανευρεση μαλιστα ζωντανων Τουρκων μετα το περασμα του 3ου Συνταγματος θεωρηθηκε θαυμα''
Νικος Γιαννοπουλος-Μικρασιατικη εκστρατεια 1919-1922.
Να τι γραφει ενας ιστορικος που τολμαει την αληθεια.
Αυτα τους πρωτους μηνες της εκστρατειας,μετα η κατασταση ξεφυγε τελειως.

Εχω περασει πολλα απογευματα και σουρουπα σε παλιο καφενε της πλατειας Ταμπαχνας απο τα 5 μεχρι τα 8 μου χρονια παρεα με 4-5 γεροντακια.Ενας απο αυτους ηταν ο παπους μου ο Κωστας.
Συνδετικος κρικος-που τραβηξε μεχρι τον θανατο τους-ηταν οτι υπηρετησαν στην μικρασια στο 5/42 Συνταγμα Ευζωνων.Αυτην την στιγμη δακρυσα ρε μαλακες.
Το Συνταγμα που οι Τουρκοι αποκαλουσαν ''σειταν ασκερ''.
Το 5/42 ειχε εδρα την Λαμια.Εκει κατατασονταν βουνισιοι απο Φθιωτιδα-Ευρυτανια-Φωκιδα-Βοιωτια.Κατα παραγγελια του Πλαστηρα προτεραιοτητα ειχαν οι αρβανιτες του Ελικωνα.
Ολοι οι Ελληνες ιστορικοι γραφουν οτι οι Τουρκοι τους αποκαλουσαν σειταν ασκερ,διοτι ηταν το πιο επιλεκτο και αξιομαχο συνταγμα και ακαταμαχητοι στις μαχες και ειδικα στις εφοδους σε οχυρωμενες βουνοκορφες.
Αυτη ειναι η μιση αληθεια.Η αλλη μιση που εγω εμαθα ειναι οτι προιοντος του πολεμου,δεν ηταν το καλυτερο τους να παραδιδουν αιχμαλωτους.
Συνεχιζω εντος ολιγου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Φεβ 28, 2012 11:43 am

Ααα ρε Παπαφιδωνιε!!!
Ετοιμος εισαι σαν σαπιο μηλο επι μηλεας να ακουσεις και να πειστεις απο παπαρομαλακιες!!!
Ετοιμασου και τεντωσε καλα τα αυτια σου...
Θα ακουσης κιαλλα...
Περι Μασωνισμου Μπιλτεμπεργκ οτι ταχει βρει ο Κουβελης με το συστημα οτι ειναι πρακτορας οτι η γιαγια του ηταν εβραια οτι στο σχολειο ειχε φιλο δεξιο και αλλες τετοιες παπαρομαλακιες...
Καποιους φαινεται ενοχλει η ανοδος της ΔΗΜΑΡ...
Και αυτο ειναι καλο...
Κακο ειναι οτι υπαρχουν χαιβανια σαν και σενα και χαφτουν οτι τους σερβιρουν....
Και ενω με εχεις διπλα...
Ρωτα ρε σκασμενε!!!
Τα περι Μιμικας ειναι τοσο εμετικα και τοσο γελοια που δεν αξιζουν ουτε σαν ανεκδοτο να τα σχολιασει κανεις...
Αν επαληθευθουν εγω θα παω να γραφω στην Χρυσση Αυγη ,θα ξυρισω την κεφαλα μου,θα ντυθω με μαυρα και θα κυκλοφορω με ροπαλο!!!
Οσο για την Μαρια την Ρεπουση θα σας περασει..
Επαναλαμβανω οτι ειναι τιμη μας που την εχουμε μαζυ μας και στην υποθετικη και μαλλον απιθανη περιπτωση που θα γινομαστε κυβερνηση ηταν η επομενη υπουργος παιδειας και θα αφηνε και εργο πισω της...
Τωρα για το ποια ειναι και αν την ηξερε και η μανα της τι να σου πω...
Δεν ειναι βεβαια η Καιλη η Ραπτη η Κοντουρα η η Ατζελα Δημητριου αλλα πιστεψε με καποια ειναι...
Σου παραθετω και το βιογραφικο της..

Mαρία Ρεπούση


Αναπληρώτρια Καθηγήτρια
Ιστορία και Ιστορική Εκπαίδευση
Τομέας Κοινωνικών και Πολιτισμικών Σπουδών
Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης
Παιδαγωγική Σχολή
Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Πανεπιστημιούπολη, 54124 Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
5ος όροφος, γραφείο 501
marrep@eled.auth.gr
Τηλ. +30 2310 995087, Φαξ +30 2310 995083



Σπουδές και πτυχία

(α) Doctorat Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(β) DEA Πολιτικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(γ) DEA Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris I, Sorbonne
(δ) Maitrise Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Paris IV, Sorbonne
(ε) Πτυχίο Ιστορίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών
(στ) Πτυχίο Γαλλικής Φιλολογίας, Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών

Διδακτική εμπειρία

(α) Διδακτική της ιστορίας
(β) Διδακτική των κοινωνικών σπουδών
(γ) Ιστορία του γυναικείου κινήματος
(δ) Νεότερη και σύγχρονη ελληνική και ευρωπαϊκή ιστορία

Ερευνητικά ενδιαφέροντα

(α) Ιστορία της ιστορικής εκπαίδευσης
(β) Σύγχρονες διαμάχες για την ιστορική εκπαίδευση
(γ) Τυπικά και άτυπα περιβάλλοντα ιστορικής μάθησης
(δ) Mέθοδοι, εγχειρίδια και λοιπά μέσα διδασκαλίας της ιστορίας
(ε) Γυναικεία κινήματα

Οσο για τα Λαμογια υπαρχουν παντου...
Το παλευουμε ομως...
Και με καλουτσικα αποτελεσματα...
Χθες ο Φωτης δηλωσε καθαρα οτι ουδεις εν ενεργεια βουλευτης του ΠΑΣΟΚ η αλλου κομματος φυσικα θα ειναι υποψηφιος ΔΗΜΑΡ στις επομενες εκλογες...
Και αυτο ειναι μια απαιτηση της Βασης μας..
Παρακολουθα μας λοιπον εστω καχυποπτα και επιφυλακτικα οχι ομως τοσο μικροψυχα και προκατελειμενα με συνομοσιολογιες και αλλες τετοιες παπαριες οπως κανεις εσυ...
Ντροπη ρεεεε!!!


.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Φεβ 28, 2012 8:02 am

Να την χαιρεστε την Ρεπουση σας!!!! Οχι δηλαδη οτι τα υπολοιπα λαμογια που στελεχωνουν την παραταξη σας και την ειδαν εθνοσωτηρες ειναι καλυτεροι.
Αληθεια θαθελα να ξερω την γνωμη σου για την παλαι ποτε εθνικη μας γκομενα,την Δημητρα Λιανη Παπανδρεου.
Τωρα ομως πριν ακομη ενταχθει στο κομμα σας.Γιατι την αποψη σου γιαυτην μετα την ενταξη της στην Δημαρ η Κωλοτουμπα την ξερω ηδη.

Σκεφτηκες ποτε ρε Δεκαδεκα,αν κανεις γνωριζε την Ρεπουση,αν δεν ειχε πει αυτα που ειπε περι συνωστισμου?Ποια θα ηταν η Ρεπουση αν δεν ειχε προκαλεσει το δημοσιο αισθημα με τις μαλακιες που εγραψε!!!
Ουτε η μανα της δεν θα την γνωριζε ρε!!!!
Αντε ξυπνηστε λιγο,και μην αναμασουλατε αβιαστα αυτα που καποιοι αλλοι σκεφτονται για σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Φεβ 28, 2012 3:39 am

Ρε συ Παπαφιδι…
Ρε ατιμο ερπετο μωρη φαρμακερη οχια της Ερημου και σαλαμανδρα της γης του πυρος!!!
Μεχεις τσεκατει τωρα εεεε!!!
Ξερεις ότι ότι και να μου πεις δεν κολωνω…
Και γαυρο να με πεις και χυσσαυγιτη και Κουκουε δεν χαμπαριαζω και ανταποδιδω καταλληλα…
Είναι όμως μερικα θεματα που με φουντωνουν!!!
Μου ανεβαζουν πιεσιν και με κανουν …Τουρκον!!!
Και αυτό όταν ακουω εθνοπροδοτες και πατριδοκαπηλους βρωμερα σκουλικια του εθνικιστικου παπαδαριου και της ακροδεξιας παρανοησης να πουλανε εθνικοφροσυνη και πατριδολατρεια κατι παθαινω…
Ελπιζω εσυ ότι δεν τσιμπας…
Διοτι αν τσιμπας εισαι αξιος της μοιρας σου!!!
Η Μαρια η Ρεπουση που είναι τιμη μας που ανηκει στην ΔΗΜΑΡ και την γουσταρουμε καργα και προσωπικα θα την ψηφισω δαγκωτη στις επομενες εκλογες είναι μια δυναμικη γυναικα και εξαιρετικη επιστημονας που απεδειξε ότι εχει τεραστια γκατς και τολμα…
Τολμα να γραψει ένα μοντερνο και συγχρονο βιβλιο ιστοριας στο οποιο ο μαθητης να ωθειται να γνωρισει αντικειμενικα τα γεγονοτα και την ιστορια των αλλων λαων και όχι γεματο από εθνικιστικες μεγαλοστομε ς παπαρολογιες περι μοναδικοτητος και υπεροχης του υπερουσιου Ελληνικου λαου και των παπαδων του που μας κατατασουν σε τριτοκοσμικο επιπεδο και κανουν τους ξενους να γελανε μαζυ μας…
Το τι ιστορια δε μαθαινουν οι εφηβοι μας από τα «σωστα βιβλια» που τους διδασκουμε το μαθημα φανερωνει ότι το 50% εξ αυτων συμφωνα με ερευνες δεν μπορουν να ξεχωρισουν τι γιορταζωμεν την 25ην Μαρτιου και τι την 28ην Οκτωβριου!!!!
Ο Χαρακτηρισμος «συνωστισμος» παραδεχθηκε και η ιδια ότι ηταν ατυχης και τον αλλαξε στην επομενη εκδοση…
Και θα ηταν πολύ ενδιαφερουσα μια συζητηση και μια εργασια από τα ιδια τα παιδια γιατι αυτος ο χαρακτηρισμος είναι ατυχης και πως επρεπε να περιγραφει η κατασταση και γιατι…
Φυσικα ένα βιβλιο όμως δεν κρινεται από μιαν λεξιν και η κριτικη του πρεπει να γινεται αμεροληπτα απροκαταληπτα και όχι υπο το κρατος εθνικιστικων ιδεολογηματων και παροξυσμων…
Ενας ξενος λοιπον ιστορικος στον οποιο θα αντιπαρατιθεντο το βιβλιο Ρεπουση και το προγενεστερο η το επομενο θα ηταν καταλληλοτερος να κρινει την αξιαν του και όχι ο Ανθιμος ο Καρατζαφερης με την Χρυση Αυγη και τα αλλα τα σπεκουλα που πουλανε πατριδολατρεια και εθνικοφροσυνη για να μαζεουν ψηφαλακια…
Και τετοια σπεκουλα υπαρχουν και στην Αριστερα…
Επομενως κατω τα χερια από την Μαρια Ρεπουση…
Την Αγαπαμε θα προσπαθησουμε να την βαλουμε και στην βουλη και αν διαφωνειτε δεν σας πεφτει λογος μη πω τιποτε χειροτερο…
Διοτι δι ημας η αληθεια είναι παντα επαναστατικη ακομη και αν δεν μας συμφερει, ακομη και αν είναι προσωπικη, ακομη και αν διαφωνουμε…
Παραδειγμα πρωτον...
Το Γκαγκακιον μεταφερει εδω την προσωπικη του αληθεια...
Διαφωνω καθετως οριζοντιως εντος εκτος και επι τα αυτα και εχω γραψει καμια χιλιαδα φορες το πως και το γιατι...
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν σεβομαι την "αληθεια του" και τον κατηγορω οτι ειναι πουλημενος πρακτορας της ασφαλειας και αλλες τετοιες παπαρομαλακιες...
Εκτος και θελετε να μας πεισετε ότι η Μαρια είναι πρακτορας των Τουρκων!!!!
Ουστ ρεεεεε!!!
Αλλα δεν θελετε ιστορια που δεν σας βολευει θελετε χαιδεμα στα αυτακια!!!…
Παρτε και ένα δευτερο παραδειγμα…
Την 8-2-1981 μετα την νικην του Θρυλλου επι της Χανουμισας με 6-0 ένα τσουρμο από πιθηκανθρωπα μαλακισμενα χουλιγκανακια πριν σφυριξει ο διαιτητης ξεχυθηκαν ουρλιαζοντας προς την θυρα 7, να προλαβουν να πανε στην αντιθετη μερια του γηπεδου που θα βγαιναν οι παικτες της χανουμισας ,να τους πεταξουν ότι κρατουσαν στα χερια,να τους προπηλακισουν και να τους πουν ότι τους «γαμησανε την μανα» και τους «σκισανε τα κωλοβαρδουλα»…
Άλλος καποιος μαλακας ετυχε να μην εχει ανοιξει πληρως την πορτα που ηταν μισανοιχτη επεσε το ένα πιθηκι πανω στο άλλο τσαλαπατηθηκαν πηγαν να πεθανουν καμια εκατοστη τελικα την πληρωσαν 17 αν δεν κανω λαθος….
Αυτή είναι η ιστορια και τα γεγονοτα…
Τωρα αν είναι καποιος μαγκας ας την πει στον Μαριδακη τον Θεοδωριδη και τον Τσουκαλα!!!!
Οοοχιι!!!
Τα γεγονοτα δεν εγιναν ετσι!!!
Απλα οι ηρωικοι φιλαθλοι του Θρυλλου, εμφορουμενοι από απεραντον αγαπη προς την ομαδαν των και τα ιδανικα που αυτή αντιπροσωπευει, εθυσιασαν ως νεοι Αθανασιοι Διακοι την ζωην των, προς υπερασπησιν των ιδανικων αυτων και εμειναν στην ιστοριαν σαν τα αθωα θυματα της Θρυλικης θυρας 7 και εγραφησαν με χρυσσα γραμματα στην ιστοριαν της…
Και τουτον διοτι αποχωρουντες ησυχως, ειρηνικως και συντεταγμενα από το γηπεδον και ελαφρως ενθουσιασμενοι από την περιφανην νικην του αιωνιου πρωταθλητου, ευρηκον την θυραν κλειστην, από μοιραιον λαθος η και δολιοφθοραν αδιευκρινισθου ειδους, οποτε παρετηρηθει ΣΥΝΩΣΤΙΣΜΟΣ με μοιραια αποτελεσματα…
Διαυτο πρεπει να τιμωνται και να δοξαζονται ως ηρωες της ομαδος μη σου πω να τους στησουν και ανδριαντας!!!
Ετσι την θελετε την ιστοριαν…
Εδώ ο ΣΥΝΩΣΤΙΣΜΟΣ δεν σας ενοχλει!!!
Δεν προκειται να σας ακολουθησωμεν!!!
Ενοχληθητε????
Δεν πειραζει,σκασιλα μας περαστικα και οξος!!!!
Ζητω η συντροφησα Μαρια Ρεπουση!!!!

ΥΓ...Γραφε οτι θελεις ρε Γυαρουλη...
Και μενα ο θειος μου ο Λευτερης ο Αιβαζογλου ανδρας της αδελφης της μανας μου απο την Σμυρνη ηλθε τεσσαρων χρονων και τραβηξε πολλα...
Δεν σκοπευω ομως να ξεκοιλιασω Τουρκο για να εκδικηθω τα οσα τραβηξε!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Yaro




Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 27/11/2010
Τόπος : 41°3′4″N 24°11′18″E / 41.05111, 24.18833

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Φεβ 28, 2012 12:58 am

90 χρονια ε;Πολλα...
Πριν απο 90 χρονια ο παππους μου ο Στεφανος,περασε ολη την Θρακη για να φτασει στην Αν.Μακεδονια.Ηταν 1921,3 χρονων και τον πατησε το καρο,με συνεπεια το ενα του ποδι να ειναι μικροτερο απο το αλλο.Οι γυναικες ακολουθησαν τον δρομο της παραλιας.Απο το Κρυονερο στην Αλεξανδρουπολη,απο την Αλεξανδρουπολη στην Καβαλα και μετα στο Παγγαιο.Οι αντρες πηγαν απο Βουλγαρια με τα ζωα,τα καρα και την περιουσια.Δε ξερω γιατι,αλλα φανταζομαι οτι υπηρχαν κλεφτες...

Την ιδια περιοδο στα παραλια της Μ.Ασιας,γινοταν σφαγη.Ο παππους μου ο Λευτερης,μπηκε σε ενα πλοιο στα 10 του και η γιαγια μου,(ηταν η μεγαλυτερη κορη του προπαππου μου και ενω ειχε αλλους δυο γιους),πεταχτηκε στην θαλασσα για ενα μπαουλο χρυσαφι.Ναι.Βρεθηκε εντελως τυχαια απο καποιον και ο αδελφος του προπαππου μου την αναγνωρισε.Την πηρε μαζι του και ανταμωσαν στην Δραμα.Στα 14 η γιαγια μου κλεφτηκε,μη θελοντας τιποτα απο την μυθικη περιουσια του πατερα της.Αληθεια.
Ειμαστε οι μονοι απο τα τελικα 10 αδελφια που δεν πηρε τιποτα απο ατον προπαππου μου,Ο οποιος ελεγχε ολο το εμποριο της περιοχης.Του ανηκε η μιση Δραμα και ενα κομματι της Σαλονικης.Ηταν το Καρφουρ του 1930.Ειχε τα παντα,πουλουσε τα παντα και αγοραζε τα παντα.Πολυκαταστηματα το 1930-40-50.Σε μια εκταση με διαφορετικα καταστηματα,γυρω σε μια πλατεια.Εδινε τις τροφες στον Γιωτης,αν θυμουνται οι παλιοι,με μωρα.Εμεις πηραμε τα αρχιδια μας.Αλλα ειμαστε πιο πλουσιοι,αν μπορεις να το πεις,καλυτερα ευκαταστατοι,απ αυτους που κληρονομησαν.Γιατι κανενας τους δεν ειχε το μυαλο του προπαππου μου.Ουτε ενας.Χαθηκαν ολα.Μα ολα.
Ειναι ο μαναδικος ανθρωπος,που εχω δει να εχει μαυσωλειο.Εχει βαλει ολοι την οικογενεια του μεσα εκτος την γιαγια μου,που δεν ηθελε και θαφτηκε μαζι με τον παππου μου.

Το χωριο μου πριν απο 90 χρονια ιδρυθηκε.Το 22.Μεσα σε μια βαλτα.Το συννεφο των κουνουπιων ηταν τοσο μεγαλο,που εκανε εντυπυπωση σε παρα πολλους,για το πως.ανθρωποι μπορουσαν να ζησουν εκει.Πολλοι πεθαναν απο ελονοσια.Μερικοι γλιτωσαν.Μεσα σε αυτους και ο παππους που την περασε.Μεχρι την δεκαετια του 50 δεν ειχε γινει γαμος μεταξυ αλλης ρατσας.Οι ρατσες εκει,ηταν οι Θρακιωτες(Αν,Θρακη),οι Καραμανληδες,(Καππαδοκια,Μ.Ασια),οι Καλφακιωτες(Καλφας,προαστιο της Πολης),Πολιτες,Ποντιοι(ελαχιστοι ισως 3-4 οικογενειες)και καποιες αλλες ρατσες Θρακιωτων και μεικτο Ελληνο-Τουρκοι.Το 46-50 αποξηραθηκε η Βαλτα και τα χωραφια(πλεον τα καλυτερα)εκανα το χωριο μου πλουσιο.Το 81 ηταν ο πιο πλουσιος συνεταιρισμος στην Μακεδονια.Την δεκαετια του 90 τα εγγονια διελυσαν τα παντα.Η εποχη;Τα λεφτα;Αναλφαβητισμος;(με την εννοια της αγραμμοτοσυνης,υπαρχει αυτη η λεξηWink

Αυτα πριν απο 90 χρονια και πριν καποιους θανατους.

Εχω πολλα να γραψω,αλλα φανταζομαι δεν ενδιαφερουν κανενα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PAOK RE




Αριθμός μηνυμάτων : 299
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΔευ Φεβ 27, 2012 2:45 pm

Στις 15 Μαρτίου 1921, λίγα χρόνια μετά την μεγάλη σφαγή -γενοκτονία των Αρμενίων, λίγο πριν από το..
μεσημέρι, ο Αρμένιος πατριώτης Soghomon Tehlirian ύστερα από συστηματική παρακολούθηση δέκα ημερών, έκρινε πως έφτασε η
κατάλληλη στιγμή να εκτελέσει το σχέδιο του. Στην οδό Χίντεμπουργκ, σε ένα προάστιο του Βερολίνου, κάνει ανύποπτος την συνηθισμένη του βόλτα ντυμένος ευρωπαϊκά και ακολουθούμενος σε απόσταση μερικών μέτρων, κατά τα μουσουλμανικά έθιμα, από την σύζυγο του, ο οργανωτής του φρικιαστικότερου εγκλήματος στην ιστορία, της εξόντωσης των 1.500.000 Αρμενίων, ο άλλοτε υπουργός Εσωτερικών της Οθωμανικής αυτοκρατορίας, ο Talat Pascha . Ο Τεχλιριάν ξεκίνησε από το απέναντι πεζοδρόμιο, διασταυρώνεται με τον Ταλαάτ, τον προσπερνάει και επιβραδύνει το βήμα του. Ξαφνικά γυρίζει πίσω και τον κοιτάζει κατάματα. Το βλέμμα του ήταν ο πόνος μιας ολόκληρης γενιάς. Ο Τεχλιριάν ήταν ήσυχος και η συνείδηση του ήταν ήρεμη. Ο Ταλαάτ έδειξε πως κατάλαβε κάτι, τα βλέφαρα του, όπως διηγήθηκε αργότερα ο εκτελεστής του, τρεμόπαιξαν. Θέλησε να λοξοδρομήσει για να αποφύγει τον άγνωστο διαβάτη, αλλά δεν πρόλαβε. Ο Τεχλιριάν έβγαλε το περίστροφο του και με μια αστραπιαία κίνηση το σήκωσε στο ύψος του κεφαλιού του γιγαντόσωμου Ταλαάτ. Μια σφαίρα ήτα αρκετή. Ο Ταλαάτ βρέθηκε ξαπλωμένος καταγής. Η γυναίκα του έπεσε λιπόθυμη ενώ ο κόσμος ξεπετάχτηκε στα μπαλκόνια και από τα παράθυρα φωνάζοντας, «πιάστε τον πιάστε τον». Ο Τεχλιριάν έτρεξε να εξαφανιστεί αλλά κάποιος που έρχονταν από την αντίθετη κατεύθυνση κατάφερε να τον συλλάβει. Στην δίκη που έγινε και η οποία συγκέντρωσε το παγκόσμιο ενδιαφέρων, ο Τεχλιριάν απολογούμενος απέρριψε την κατηγορία που του αποδίδονταν με την φράση : «Σκότωσα μα δεν είμαι δολοφόνος». Το δικαστήριο, μετά από μια δραματική δίκη τον αθώωσε. Η απόφαση αυτή έγινε δεκτή με ανακούφιση από την διεθνή κοινή γνώμη και θεωρήθηκε σαν μια πρώτη δικαίωση στο ανοσιούργημα της αρμένικης γενοκτονίας του 1915-16.

Αλήθεια τι κρίμα που ο Τεχλιριάν δεν πρόλαβε να γνωρίσει την κυρία Ρεπούση και τους τουρκολάγνους Nεοέλληνες. Σίγουρα θα είχε αποφευχθεί όλη αυτή η βία και ο Ταλαάτ θα απαλλάσσονταν πανηγυρικά από τις «ιστορικές συκοφαντίες» περί δήθεν γενοκτονιών καθώς σύμφωνα με όλους αυτούς, οι χριστιανοί περνούσαν «ζωή και κότα» και αναπτυσσόταν συνεχώς μέσα στην «στοργική» Οθωμανική αυτοκρατορία που τους προστάτευε με «μητρικό τρόπο» σαν τα «αγαπημένα» της παιδιά.


Η εμφάνιση της κυρίας Ρεπούση σαν υποψήφια βουλευτής και μάλιστα αριστερού πολιτικού νεόκοπου σχήματος, αφού στην αρχή με εξέπληξε, στη συνέχεια ξεσήκωσε μέσα μου όλες τις ενστάσεις που είχαν αναδυθεί όταν η κυρία αυτή περιέγραψε την σφαγή της Σμύρνης σαν τον γνωστό συνωστισμό. Και αυτό όχι μόνο γιατί πρόσβαλε βάναυσα την μνήμη των προγόνων μου και ιδιαίτερα του παππού μου που μετά την σφαγή της οικογένειας του και τον διασκορπισμό όλων των διασωθέντων συγγενών στα τέσσερα σημεία του οριζόντια κατάφερε με χίλια βάσανα και περιπέτειες να καταφύγει στην Κωνσταντινούπολη και στη συνέχεια στην τουρκοκρατούμενη τότε Θεσσαλονίκη. Υπάρχει όμως και ένα άλλο ενδιέφεραν στοιχείο στην όλη αυτή ιστορία, (η παραΐστορία). Φάνετε πως η κυρία αυτή είναι θαυμαστής της τουρκικής τηλεόρασης και των ειδικά σχεδιασμένων τουρκικών σήριαλ τα οποία αναδείξαν την «ιστορική αντικειμενικότητα» της ιδίας και των οπαδών της. Η κυρία αυτή λοιπόν στο περίφημο βιβλίο της ιστορίας της δεν έκανε τίποτα άλλο παρά να περιγράψει πιστά τις σκηνές του παρακάτω τουρκικού τηλεοπτικού σήριαλ που έκανε θραύση στην τουρκική τηλεθέαση και αναφέρετε σε εκείνη την τραγική εποχή.


Η καταπληκτική λοιπόν τηλεοπτική σειρά, στην οποία αναφέρομαι είναι το, «Kırık Kanatlar», ή «Σπασμένα Φτερά», η οποία προβλήθηκε στο ίδιο δηλαδή τουρκικό κανάλι, (το KanalD), που παρήγαγε και το περίφημο και πασίγνωστο σε μας σήριαλ, «Τα σύνορα της Αγάπης». Μια χαρακτηριστική σκηνή αυτής της σειράς που φαίνεται πως γοήτευσε την κ Ρεπούση και τους «συν αυτής», ξετυλίγετε σε μια προκυμαία της Ιωνίας κοντά στην Σμύρνη, μετά την ήττα των Ελλήνων και ενώ έχει υπογραφεί, παρά τις…έντονες διαμαρτυρίες των Τούρκων κατοίκων της περιοχής, η ανταλλαγή των πληθυσμών. Οι Ρωμιοί κάτοικοι αναγκάζονται να πάρουν τον δρόμο της προσφυγιάς. Η χαρακτηριστική σκηνή είναι στην προκυμαία, όπου έχουν αρχίσει να συγκεντρώνονται οι πρόσφυγες παρέα με… τους θρήνους των Τούρκων συγκατοίκων τους που κλαίνε οι «καημένοι» γιατί… θα φύγουν οι αγαπημένοι τους Ρωμιοί,. Το εκπληκτικό όμως δεν είναι σε αυτό το σημείο αλλά στο ότι ο τουρκικός στρατός, όχι μονό συνοδεύει και κουβαλά με μεγάλη ευγένεια τα υπάρχοντα των προσφύγων, μην τυχόν και κουραστούν, αλλά… έχει στήσει και ένα μεγάλο πάγκο στην προκυμαία όπου τους προσφέρει… τρόφιμα, ( catering της εποχής), ποτά και ότι άλλο που θα τους κάνει ευχάριστο το ταξίδι της προσφυγιάς. Μάλιστα κάποιοι Τούρκοι στρατιώτες… κλαίνε γιατί θα χάσουν τον φίλο τους, κάποιο Νίκο και κάποιο Κώστα. Ένας Λοχαγός είναι απαρηγόρητος για κάποια Μαρία, που τον χαιρετά με εμφανή την στενοχώρια γιατί φεύγει στην προσφυγιά !!! (καημένε Τούρκε χάνεις την Rωμιά σου ετέρα σου. Αχ άτιμε Κεμάλ τις μας έκανες!!) Σε λίγο τα πλοία που θα τους παραλάβουν φτάνουν και αφού οι Τούρκοι φαντάροι φορτώσουν τα υπάρχοντα τους, τότε βγάζουν τα μαντήλια. Από την μια ο τουρκικός στρατός του Κεμάλ που… κλαίει απαρηγόρητος γιατί φεύγουν οι Ρωμιοί πρόσφυγες και από την άλλη οι Ρωμιοί κλαίνε και αυτοί καθώς ανεμίζουν τα μαντήλια του αποχαιρετισμού. Κάπως έτσι έγινε… η Μικρασιατική καταστροφή και η άρχισε η μεγάλη ελληνική προσφυγιά, για το περίφημο αυτό τουρκικό σήριαλ. Χαρακτηριστική είναι και μια άλλη σκηνή, που δείχνει πως οι Τούρκοι, το 1922 πάλι, καταφέρνουν να κάψουν ένα ελληνικό στρατόπεδο με… αναπτήρες σύγχρονης εποχής. Φαίνεται πως οι Τούρκοι ξέρουν να ξαναγράφουν την ιστορία μέσω τηλεοπτικών επιτυχιών, που έχουν ρεκόρ τηλεθέασης στην χώρα τους. Αυτά λοιπόν προβάλλονται στην Τουρκία και ίσως σύντομα να τα δούμε και στα ελληνικά κανάλια άλλωστε η αρχή έγινε προς δόξα της κ Ρεπούση και των οπαδών της.


Αλλά ας είμαστε λίγο σοβαροί. Το λιγότερο που θα έλεγα είναι μεγάλη ντροπή και προσβολή στην μνήμη όλων των θυμάτων των γενοκτονίας των χριστιανών της Ανατολής, η ανάδειξη αυτής της κυρίας σαν υποψήφια βουλευτής προς «ανταμοιβή» των πολύτιμων υπηρεσιών της. Ντροπή σας κ Κουβέλη. Αν δεν σέβεστε τις μαρτυρίες των προγόνων μας, τουλάχιστον έλπιζα ότι θα έχετε στοιχειώδεις γνώσεις της ιστορίας. Αν πάλι δεν μπορείτε να διαβάσετε ξένη, (κυρίως γαλλική και αγγλική), βιβλιογραφία, τότε σας προτείνω στα ελληνικά τα σχετικά συγκράματα-μαρυτίρες όπως : «Η Σμύρνη στις Φλόγες», της Μαρτζορί Χαουτζπιάν, «Η κατάρα της Ασίας», του Goerge Horton, «Αρμενία 1915», του Jean Marie Carzou και το βιβλίο του Χάρη Τσιρκινίδη, «Επιτέλους τους Ξεριζώσαμε», από προσωπική ρήση του Κεμάλ Ατατούρκ στις 13 Αυγούστου του 1923. Ίσως έτσι καταλάβετε μερικά αυτονόητα, αλλά, ιερά και όσια.


Νίκος Χειλαδάκης
Δημοσιογράφος-Συγγραφέας- Τουρκολόγος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤετ Φεβ 22, 2012 1:06 am

Ρε σεις κυμβαλα αλαλλαζοντα!!!
Δεν εχω καμια αντιρηση να με δοξασετε!!! cheers cheers cheers cheers cheers
Αν θελετε μαλιστα να με φωναξετε να βαλω τα καλα μου να παραστω και στην τελετην!!!
Αυτο που με πειραζει [λιγο οσον παταει η γατα] ειναι ο στοκος που εχετε μεσα στο κεφαλι σας...
Αφου σας ειπα οτι το κατεχω το θεμα και λογω περιεργειας εχω κανει ειδικες μελετες ...
Εσεις μου λετε μπαρμπουτσαλα!!!
Ειπα εγω ποτε οτι οι παρισταμενοι στο συλλαλητηριο του ΠΑΟ ηταν 30.000????
Επειδη δηλαδη δουλευαμε τον Προεδρο και τους χαμηλης πνευματικης ικανοτητος γαυρους σημαινει οτι ηταν 30.000???
Ουτε 5.000 δεν ητανε...
Με αποστομωνει ο Βαγγελας πασαροντας καταμουτρα μια φωτογραφια...
Την ιδια φωτογραφια την επιστρεφω...
Τι ειπα και τι εγραψα εγω και αν αμφιβαλετε να πατε να το βρειτε????...
Ειπα πυκνος κοσμος ηταν στο επανω μερος της πλατειας Συνταγματος {που φαινεται στην φωτογραφια}ενω στο κατω μερος ο κοσμος ηταν αραιοτερος...
Στα ταρατσες στα κτηρια που φαινονται στο βαθος δεν ειχε κοσμο!!!
Εγραψα και ξαναγραφω μην τυχων και το εμπεδωσετε[ αν και δεν το ελπιζω πλεον] και δεν ειμαι διατεθημενος να επανελθω...
Αυτη ακριβως η φωτογραφια σχολιαζω αυτη που βλεπετε...
Για αυτη αναφερομαι και οχι για καμια οφθαλμαπατη η μαγικη εικονα η Βιρτουαλ ρεαλιτυ...
Αυτη η φωτο δειχνει μια πλατεια που γεματη περνει συμφωνα με ασφαλεις μετρησεις βασει της ελευθερης επιφανειας της 12 με 15.ΟΟΟ διαδηλωτες....
Εγω αισιοδοξος παντα και για να μην σας απογοητευσω τους εκανα 25.000...
Εσεις βλεπετε 200.000 και σχολιαζετε με τις μαλακιουλες του Λαμογιου...
Δυστυχως εχετε αδικο...
Οπως αδικο εχει οποιος κοιταει το λοτο και σκεπτεται "ελα μωρε γιατι να μην μου κατσουν οι 6 αριθμοι"
Οπως σας ξαναεγραψα εχω εντρυφησει επι του θεματος και ποτε στην Αθηνα δεν εγινε συγκεντωση μεγαλυτερη απο 200.000 ατομα πλην ισως απο αυτην της απελευθερωσης απο τους Γερμανους...
Τι να κανουμε τωρα???...
Να πιστευαμε την Αυριανη που στις συγκεντωσεις του Αντρικου εγραφε οτι παρεστησαν 3.000.000 ατομα!!!
Δεν εχετε αντιληψη αντιστοιχιας φωτογραφιας και πληθος κοσμου...
Δεν θελετε να το παραδεχθειτε???
Σκασιλα μου!!!
Αδιαφορω πληρως!!!
Θελετε να βλεπετε εκατονταδες χιλιαδες δια να ντυνετε τα ιδεολογηματα σας καντε το!!!
Εγω δεν προκειται να επανελθω...
Εκτος αν με καλεσετε εις την τελετην δοξασεως μου!!!

ΥΓ...Το μονο που με παρηγορει ειναι οτι εις το παρελθον σαν ΚΚΕ ες γεμιζαμε την πλατεια Συνταγματος...
Τοτε ειμαστε ευχαριστημενοι που συγκεντρωσαμε 10 με 15.000 κοσμο!!!
Που να ξεραμε οι μαλακες οτι ειχαμε συγκεντρωσει 200.000!!!
Το συνολο σχεδον των ψηφοφορων μας πανελλαδικα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ThouVou2008




Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤετ Φεβ 22, 2012 12:22 am

Μαλακίες λες Βαγγέλα. Κλασικά.

Στην φωτογραφία εγώ βλέπω 180 άτομα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Φεβ 21, 2012 3:33 pm

Στο συλλαλητηριο των οπαδων του Παναθηναικου με συμμετοχη 30.000 οπαδων ο Γκοτζος εγραφε στην Derby οτι ηταν 7.000 - 8.000.
Δεν ειναι τυχαιο που του πληρωνει τους μπραβους ο Βαρδινογιαννης.
Ας μας πει κι ο δεκαδεκας τι του πληρωνουνε να γραφει τετοιες αηδιες

Υ.Γ Στην παρακατω φοτο φαινεται μονο η πλατεια Συνταγματος, με καμια 50αρια χιλιαδες, πως τους εξαφανισε τους μισους μονο αυτος ξερει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Φεβ 21, 2012 3:28 pm

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Syntagma

Εδω οι 25 χιλιαδες του δεκαδεκα, δοξαστε τον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Φεβ 21, 2012 3:14 am

Αααα Ρε Βαγγελα…
Δεν μ αφηνεις παναθεμα σε να πα να κοιμηθω!!!
Εγω παραλληρω ρε η εσεις που δεν ξερετε κιολας η δεν καταλαβαινετε τι γραφω!!!
Το ανεκδοτο με τον κοκκορα και το καλαμποκι το ξερεις!!!
Που ητανε ενας τρελλος και νομιζε ότι ηταν καλαμποκι και θα τον φαει ο κοκκορης…
Μετα λοιπον επισταμενη ψυχοθεραπεια ο Θεραπευτης τον επεισε ότι δεν είναι καλαμποκι και δεν κινδυνευει από τον κοκκορη…
Αφου τα μιλησανε και τα συμφωνησανε για να τον δοκιμασει του πεταει και έναν κοκκορη μεσα στο γραφειο..
Αμεσσως αυτος κατω από το τραπεζι..
-Τι ειπαμε ρε..Δεν ειπαμε ότι δεν εισαι καλαμποκι!!!
-Εγω το ξερω γιατρε μου …ο κοκκορης το ξερει???
Με το ζορι και συ να με βγαλεις ..καλαμποκι…ρε!!!.
Εγω πουθενα δεν ειπα
« σκορπια εβγαλε τη διαδηλωση, περιεργους αυτους που συμμετηχαν και αψογους τους αστυνομικους στα καθηκοντα τους.»
Εγω απλα ειπα πως φυσιολογικα περιμενα μια μεγαλυτερη συγκεντρωση αυτοι που συμμετειχαν ειχαν ποικιλομορφες αποψεις και απ ότι υπεπεσε στην αντιληψη μου δεν ειδα Ματατζη να χτυπαει διαδηλωτη…
Αντιθετα ειδα διαδηλωτη να εχει ξεκουμπωσει το πουκαμισο του και να εχει πλησιασει Ματατζη μουρη με μουρη και να του λεει «χτυπα ρε μαλακα γαμω την μανα σου την αδελφη σου την Παναγια σου και οτι μπορεις να φανταστεις, και αυτος να μην αντιδρα»..
Αυτό δεν τογραψα αλλα το ειδα….
Φαινεται για τον συγκεκριμενο διαδηλωτη τον οποιο εγω χαρακτηρισα ακραια περιπτωση ειχαν σημμασια τα Ματοκαρουμπαλα!!!
Αυτά ειδα αυτά ειπα ..
Τι να κανω δηλαδη να ωραιοποιησω την κατασταση δημιουργων φανταστικους ηρωες και δρακους???
Για τον αριθμο των συγκεντωθεντων ειμαι απολυτα σιγουρος και τον χαρακτηρισα μικρο σαν αντιδραση στα οσα συμβαινουν…
Τωρα αν εσυ τον θεωρεις αρκετο, μεγαλο η ικανοποιητικο πασο και περι ορεξεως κολοκυθοπητα!!!
Ευχαριστως να σου απαντησω σε οσα ισχυριζεσαι ότι «δεν σου ειπα»…
«-Δε μας ειπε δηλαδη αν θα προτιμουσε η συγκεντρωση να ειχε διοργανωθει συντεταγμενα απο καποια πολιτικα κομματα για να θεωρηθει σοβαρη
-Δε μας ειπε αν θα προτιμουσε να φερνουνε μαζικα τα λεωφορεια απο την επαρχια τους ψηφοριπτες με σημαιακια για να κανει ντορο το πληθος
-Δε μας ειπε τελος γιατι οι αψογοι στα καθηκοντα τους αστυνομικοι δε διαφυλαξαν και τη δημοσια και ιδιωτικη περιουσια εκτος απο την τιμη και την υποληψη τους αν και γνωριζουν παντα που θα λαβουν χωρα τα επισοδεια»

Λοιπον...
Παντα προτιμω τις συγκεντρωσεις αυτές να τις διοργανωνουν οι οργανωσεις των θιγομενων από τα μετρα διοτι το φασμα των μετρων αφορα ολο τον κοσμο και όχι καποιο κομματικο ακροατηριο…
Πιστευω ότι ετσι ενωνεται περισσοτερο ο κοσμος στις διεκδικησεις του και η κομματικη περιχαρακοση όπως του ΠΑΜΕ με χωριστες παντα συγκεντρωσεις βλαπτει απομαζικοποιει και αποπροσανατολιζει τις λαικες διεκδικησεις…
Αρα προχθες ημουνα καλυμενος!!!
Ο Χωρος στον οποιο ανηκω ουδεποτε και δια οποιονδηποτε λογο ειτε λογω οικονομικων δυσκολιων ειτε λογω ιδεολογικων αρχων οργανωσε μεταφορα οπαδων με πουλμαν…
Σε σπανιωτατες περιπτωσεις εφοσον καποια οργανωση βασεως ηθελε να ναυλωσει καποιο μεσο με εισητηριο και αυτό σπανιωτατα και αν και για να μην ειμαι απολυτος…
Οργανωμενα ομως ποτε ουτε εισιτηρια για ετεροδημοτες και κατι τετοιες συνδιαλλαγες...…
Στην τριτη δε ερωτηση η απαντηση είναι προφανης…
Πιθανοτατα διοτι ειχαν τετοιες εντολες αφου η δραση των «κουκουλοφορων» σε τελικη αναλυση και καλως η κακως ,βοηθαει και δεν βλαπτει την κυβερνηση να περναει αυτα που θελει στην κοινη γνωμη...…
Οσον για τις "αλλαγες στον τροπο που βλεπω τα πραγματα"σου ορκιζομαι σε ότι εχω ιερον να μην προλαβω να σηκωθω από το πληκτρολογιον και να μου καει και ο σκληρος ότι τα τελευταια 45 χρονια δεν εχω αλλαξει τιποτε...
Δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο η κακο αναγνωριζω λαθος εκτιμησεις που εκανα στο παρελθον αλλα τον τροπο και τα γυαλια που βλεπω τα πραγματα δεν τα αλλαξα!!!…
Και επειδη ειμαι και αθεος…
Μα την Ροζαλιαν Λουξεμβουργου!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vangelis70

vangelis70


Αριθμός μηνυμάτων : 312
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Φεβ 21, 2012 2:17 am

Τυφλα να' χει ο κυβερνητικος εκπροσωπος οταν ανοιγει το στομα του ο δεκαδεκας...σκορπια εβγαλε τη διαδηλωση, περιεργους αυτους που συμμετηχαν και αψογους τους αστυνομικους στα καθηκοντα τους. Τα ξεφτιλισε ολα με δυο κουβεντες. Μιλαμε οτι το δεκαδεκα επρεπε να εχει διπλα του ο Παπαδημος και μαλιστα να μην τολμαει να λεει κουβεντα αν δεν παιρνει πρωτα την αδεια του ειδικου της καθεστωτικης προπαγανδας. Λυπηρο μεν να ακους τετοιες αποψεις απο ανθρωπους που προσδιοριζονται ως αριστεροι αλλα εχει ο καιρος γυρισματα....τωρα μαλιστα που διαφενεται στον οριζοντα ως εφικτος στοχος η και εξουσια πρεπει να προπονηθει η ομαδα πλεον στην αμυνα κι οχι στην επιθεση. Προταιρεοτητα για το κομμα του δεκαδεκα η διευρημενη κοινοβουλευτικη εκπροσωπηση και η κυβερνητικη προοπτικη τωρα πια.

Παραλειπει ομως στο συνηθες παραλληρημα του ο δεκαδεκας καποιες λεπτομερειες , οχι απαραιτητα απο σκοπιμοτητα, κυριως η κουραση των ιδεων που δεν πραγματωθηκαν, η απογοητευση για τη μη επιτευξη των νεανικων ιδανικων εχει πολλες φορες ως αποτελεσμα τον ατακτο συμβιβασμο με τον αντιπαλο. Οι φιλοι μου οι Αμερικανοι που σπανια πεφτουν εξω λενε μαλιστα "if you can't beat them join them" που σημαινει αν δεν μπορεις να τους νικησεις πηγαινε με το μερος τους. Πλεον η λαικη αντιδραση εγινε μια μικρη μαζωξη γραφικων εξωκοινοβουλευτικων χωρις οργανωση και στοχους και οι αντιδρασεις τους ναζια των περιθωριακων που δεν ξερουν τι θελουν.


-Δε μας ειπε δηλαδη αν θα προτιμουσε η συγκεντρωση να ειχε διοργανωθει συντεταγμενα απο καποια πολιτικα κομματα για να θεωρηθει σοβαρη
-Δε μας ειπε αν θα προτιμουσε να φερνουνε μαζικα τα λεωφορεια απο την επαρχια τους ψηφοριπτες με σημαιακια για να κανει ντορο το πληθος
-Δε μας ειπε τελος γιατι οι αψογοι στα καθηκοντα τους αστυνομικοι δε διαφυλαξαν και τη δημοσια και ιδιωτικη περιουσια εκτος απο την τιμη και την υποληψη τους αν και γνωριζουν παντα που θα λαβουν χωρα τα επισοδεια

Δεν ειναι κακο να αλλαζεις αποψη για τα πραγματα, ισα ισα που το θεωρω αναποφευκτο.Ειναι τραγικο ομως να μην κανεις στο τελος και την αυτοκριτικη σου και να μην καταλαβαινεις οτι η αλλαγη εχει γινει στον εαυτο σου κι οχι οτι γυρισε ο κοσμος αναποδα οπως προσπαθει να μας πεισει

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεκαδεκας

Δεκαδεκας


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : AΘΗΝΑ

90 χρονια πριν - Σελίδα 18 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 90 χρονια πριν   90 χρονια πριν - Σελίδα 18 EmptyΤρι Φεβ 21, 2012 2:00 am

Ασε ρε Θου Βουλη μου....
Το θεμα το εχω μελετησει και εχω Ντοκτορα επ αυτου...
Οταν το ΠΑΣΟΚ επιανε 200.000 κοσμο η πανεπιστημιουπολη ηταν γεματη απο πουλμαν και 200 πουλμαν επι 50 = 10.000 κοσμος...
Και 200 πουλμαν επι 13 μετρα = 2.600 μετρα Δηλαδη αν ταβαζες στην σειρα θαφτανες μεχρι τον Ταυρο!!!
Το ΠΑΜΕ εκανε συγκεντρωση στην πλατεια Ομονοιας η οποια γεματη γεματη χωραει 4000 ατομα...
Το καθισμα του ενος διπλα και κολητα με τον αλλον δεν εχει καμια σχεση με την συγκεντρωση των περιπατητων που κρατανε και σημαιες και πανο συγχρονως...
Εαν ειχε τοσο κοσμο εμεις που ειμαστε στην καρδια του Συνταγματος δεν θα μπορουσαμε να υποχωρησουμε τοσο ευκολα μεχρι την Βουκουρεστιου θα πεφταμε πανω στους αλλους....
Σε συγκεντρωση 200.000 ατομων δεν πετας δακρυγονα και χημικα γιατι θαχεις Θυματα...
Το Συνταγμα δε αδειασε μεσα σε 20 λεπτα...
Επομενως 25.000 για να ειμαι υπερβολικος παρακατω μπορει παραπανω ουτε ενας...
Και εμενανε θα μου αρεσε να δω 200.000 κοσμο αλλα δυστυχως δεν μπορω να κοροιδευω τον εαυτο μου ουτε να κατασκευαζω εικονικες πραγματικοτητες....
Δεν ειμεθα των Βιρτουαλ Ρυαλιτυ πως να το κανωμεν τωρα!!!

ΥΓ Και ασε τα περι Καραισκακη και τους παπαρουπολογισμους που παραθετεις,,,
Στο Καραισκακη η επιφανεια δεν ειναι επιπεδη αλλα σκαλωτη...
Κανε τη επιπεδη και βαλε τους να καθονται οκλαδον τον ενα διπλα ακουμπιστα στον αλλον οποτε θα εχεις τουλαχιστον 6 ατομα ανα τμ μην σου πω 8 διοτι στον καθενα ανηκει 33 ποντους φαρδος και 40 ποντοι για τα ποδια του,,,
Ητοι 0.33 χ 0.40=0.132 τμ
1ΤΜ/0.132 =7.6 Ατομα ανα τμ...
Εγω σου βαζω 6...
Αρα 40.000 δια 6 = 6.6 στρεματα...
Κανε το σκαλι επιπεδο και θα δεις οτι υπαρχουν αυτα τα 6 στρεματα που απαιτουνται για να βολευτουν...
Εξ αλλου αυτοι δεν ειναι ανθρωποι ειναι γαυροι!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Δεκαδεκας στις Τρι Φεβ 21, 2012 2:20 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
90 χρονια πριν
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 18 από 23Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 23  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Παραγκα revisited..

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
AntiContra :: Πολιτική-
Μετάβαση σε: