AntiContra
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Ολικη Ελευθερια Λογου
 
ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» 90 χρονια πριν
ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ  by Ten-Ten - Σελίδα 5 EmptyΤετ Ιουν 11, 2014 10:36 pm από vangelis70

» ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ by Ten-Ten
ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ  by Ten-Ten - Σελίδα 5 EmptyΤρι Φεβ 26, 2013 5:01 pm από PAOK RE

» Παραγκα revisited..
ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ  by Ten-Ten - Σελίδα 5 EmptyΚυρ Σεπ 23, 2012 11:23 pm από PAOK RE

» Επιστροφη στη δραχμη
ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ  by Ten-Ten - Σελίδα 5 EmptyΤρι Μαρ 13, 2012 12:54 am από PAOK RE

» ΣΕΒ - Δράση κατά των μέτρων
ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ  by Ten-Ten - Σελίδα 5 EmptyΚυρ Ιαν 08, 2012 3:55 am από ThouVou2008

» Contra τελος!
ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ  by Ten-Ten - Σελίδα 5 EmptyΤρι Ιουν 21, 2011 10:40 pm από gang

» Αλλαγες στο FORUM (σκασμος Θεμακο, δεν ειναι blog)
ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ  by Ten-Ten - Σελίδα 5 EmptyΚυρ Ιουν 12, 2011 7:41 am από PAOK RE

» Γεια σας αλανια
ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ  by Ten-Ten - Σελίδα 5 EmptyΚυρ Μαρ 27, 2011 6:49 pm από vangelis70

» Ξεκαρδιστικο
ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ  by Ten-Ten - Σελίδα 5 EmptyΣαβ Ιαν 01, 2011 2:43 pm από Yaro

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Δημόσια συζήτηση
Affiliates
free forum

Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

 

 ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ by Ten-Ten

Πήγαινε κάτω 
+4
amaeki otitzi
PAOK RE
Yaro
Admin
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ  by Ten-Ten - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ by Ten-Ten   ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ  by Ten-Ten - Σελίδα 5 EmptyΣαβ Φεβ 26, 2011 8:38 pm

TO ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ ΚΑΙ Η ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΕΝΟΣ ΣΥΝΕΠΟΥΣ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥ.....

Ητο μια παραξενος εποχη...
Μολις ειχε πεσει η χουντα μετα την εποποιειαν της εις την μαρτυρικην μεγαλονησον...
Οπως ο φυλακισμενος που μετα επταετην φυλακισιν τρεχει εις τον πρωτον οικον ανοχης που θα βρει μπροστα του ουτω και ημεις...
Νομιζαμεν οτι απεκατεσταθει η Δημοκρατια και στερημενοι προσπαθουσαμε να το ζησουμε και να το απολαυσωμεν οσο το δυνατον περισσοτερον σαν λιμασμενοι...
Εικοσαετεις νεανιαι τοτε ναυται του αρτι μετονομασθεντος Πολεμικου Ναυτικου νομιζαμε οτι θα αλλαξουμε τον κοσμον...
Και να αι αναλυσεις και να τα ονειρα και αι προοπτικαι και οι ψευδεσθησεις υπο τους ηχους της μουσικης του Μικη...
Και ειχομεν και τον Παπατζην [ Θεος σχωρεστον] που μας υποσχετο [φορων το θρυλικον ζιβαγκο] οτι θα διωξει τις βασεις και τους Αμερικανους θα κανει κοινη αγορα με τον Κανταφι και η Ελλας επιτελους θα ανηκει στους Ελληνας!!!!....
Πολυ θελει ο Ελλην μετα να καταργησει το υποκαμισον και να κυκλοφορει με ζιβαγκον????
Που να φαντασθει κανεις οτι ο "σοσιαλισμος'θα κατετιθετο αναμεσα απο τα ποδια της Μιμης και στα Νεοκλασικα του Ακη και τελικως εμας θα μας προεκυπτεν ο GAP...
Παρ ολα ταυτα ηταν μια ωραια εποχη επνεε ενας αερας πρωτοφανους Δημοκρατιας που την ειχαμε αναγκη ο καθενας ερχοταν στο πλοιο με την εφημεριδα του πραγμα ανηκουστο για τα εθιμα της εποχης και εγινετο μια απιθανη ιδεολογικη παλη και πολλαπλαι αναλυσεις...
Αυτο το τελευταιο το απολαμβανα και ητο εις το διαστρεμενο χαρακτηρα μου διοτι και θεση ειχα και μπορουσα να τη υποστηριξω ανεξαρτητα αν στην αναγκη χρειαζοταν να μπουρδουκλωσω η να βραχυκυκλωσω τους αλλους....
Ευρισκομην εις το στοιχειον μου δηλαδη και το απελαμβανα ...
Μια μερα λοιπον... ζεστη μερα που αν εριχνες αυγο πανω στην λαμαρινα το τηγανιζε.... εσερνα τα κουρασμενα βηματα μου [απο τις αναλυσεις] προς την "τραπεζαριαν πληρωματος"δια να σαβουρωσω τιποτε αν τρωγοτανε ...
Κατεβαινοντας την σκαλαν που οδηγουσε εκει ακουω μια φασαρια εναν σαματαν μια κλαπανταγην αλλο πραγμα...
Αμεσως το μυαλο μου πηγε στα πιλαφακια τους υπαξιωματικους μεχρι βαθμο Κελευστη δηλαδη...
Αυτα τα μαλακισμενα μολις πληρωνοτουσαν παιζαν τον μισθο στα χαρτια... συνηθως τον χανανε μετα ζητουσαν δανεικα... η την πεφταν σε καμια ψοφια γκομενα για να τους συντηρει η βρισκαν καμια κραγμενη αδελφη και οι πλακωμοι μεταξυ τους ηταν συνηθες φαινομενον...
Πλησιαζοντας ομως τι να δω...
Εναν ψηλον ξερακιανον καμπουρωτον τυπον να κρατα στο χερι μια τιτανοτεραστια κουταλα που ποτε δεν καταλαβα τι χρησιμευε αφου ηταν τοσο τεραστια που μονο για το καζανι του Αστεριξ εκανε...
Την κουταλα λοιπον αυτη την ειχε κοπανησει στο κεφαλι ενος πιλαφακιου το οποιο το ειχαν παρει τα αιματα...
Η πραγματικη εκπληξη προηρχετο ομως απο την φρασεολογιαν που χρησιμοποιουσε ταυτοχρονα.......
''Οχι'' ελεγε ''Οχι μικροαστικον παρασιτον λακε της αστικης ταξης οργανο του ιμπεριαλισμου σκουλικι του συστηματος οχι δεν θα φας''....
'''Πρωτα θα φαει ο Λαος και αν περισσεψει κατι τοτε θα θρεψεις το αχρηστο καπιταλιστικο κορμι σου''.."αχρηστο υποκειμενο"!!!!.
Και κατι τετοια...
Εμεινα με το στομα ανοιχτο....
-Ρε μαλακες τι ειναι αυτο..ρωτησα
-''Α δεν ξερεις'' μου απαντησαν '' Κελευστης τηλεγραφιτης Μιχαλας Μαοικος"....
Αμεσως εννιωσα ενα εσωτερικον σκιρτημα....
Ρε πουστη μου σκεφθηκα στο Αντιτορπιλικο Ασπις υπηρετω η στο Θωρικτο Ποτεμκιν!!!!
Δεν ξερω γιατι [και η αληθεια ειναι οτι και δεν το εχω ψαξει επαρκως] παιδιοθεν ολοι οι ζαβοι μαζευοταν γυρω μου οπως τα κλωσσοπουλα γυρω απο την κλωσσαν....
Με μια προχειρον εξηγησιν το αποδιδω εις την χημειαν...
Τελος παντων τοτε ειχον μολις και προσληφθει {ως γραμματιζουμενος} και εις το οπλονομειον {κατι σαν σταθμος χωροφυλακης πληρωματος για οσους δεν ξερουν} εκανα αμεσως την εξηγησιν...
-Μαγγες [τους ειπα] ο Κελευστης Μιχαλας ειναι δικος μου ...εγω τον γραφω ποινολογιο... εγω τον βγαζω εξοδου ...εγω του δινω αδεια ...οτι εχει σχεση μ αυτον εγω....
εχετε ολο το πληρωμα για τα 10-15 ατομα που θα διαλεξω εγω δεν σας πεφτει λογος...ενταξει???
-Ενταξει!!!
Τον διπλαρωσα αμμεσως...
Απο θεωρεια πενιχρα πραγματα εως μηδενικα...
Ηταν ομως αγνος γνησιος οχι προσποιητος και αποφασισμενος..
Δεν κολωνε με τιποτε!!!....
Ηταν ικανος να πλακωσει στις μπουνιες τον Κυβερνητη γιατι προσβαλε αδικα κατα την γνωμη του ενα ναυτη που τον θεωρουσε Λαικη Δυναμη.....
"Εμενα συναγωνιστη" μου ειπε "το ονειρο μου ειναι να Θυσιαστω για το λαικο κινημα"
Ανατριχιασα..."Λες τον πουστη" ειπα ''ειναι και Θεοτρελλος''....
''Κυττα να δεις υπολογε'' του ειπα....''Επειδη εισαι εσυ θα σου εκμυστηρευτω οτι εδω μεσα εχουμε συστησει μια επαναστατικη επιτροπη..μην μου ζητας ονοματα γιατι οπως καταλαβαινεις οι συνομωτικοι κανονες δεν μου επιτρεπουν να στα κοινοποιησω''....
''Καταλαβαινω Καταλαβαινω'' μου ειπε...
''Λοιπον υπολογε ....Αυτη η επαναστατικη επιτροπη απεφασισε οτι χρειαζομαστε ενα ατομο για αρχηγο για παραδειγμα για προτυπο πως να στο πω....Ενα ατομο που με το βιο και την συμπεριφορα του να συναιγηρει και να εμπνεει τους προλεταριους''..."δεν ξερω αν με καταλαβαινεις???"
-Πως Πως καταλαβαινω .......
-Λοιπον αυτο το ατομο που θα παιζει τον ρολον του Τσε Γκεβαρα του Σπαρτακου [τηρουμενων των αναλογιων βεβαια] αποφασισαμε πως μπορεις και πρεπει να εισαι εσυ!!!!
σε θελουμε λοιπον ζωντανο και αγερωχο παραδειγμα προς μιμησιν και οχι θυσιασμενο...
Φουσκωσε σαν Διανος....
-Μεγαλη μου τιμη ειπε και πεστε μου τι θελετε να κανω..
Ειναι αληθεια οτι τον χρησιμοποιουσαμε για πολλες περιπτωσεις....
Κατ αρχας ολα τα μικρα πιλαφια μεχρι Κελευστη εβλεπαν κοκκινη αν εγραφαν στο ποινολογιο καποιον αδικαιολογητα...
Η "Επαναστατικη επιτροπη" εστελνε τον Κελευστην Μιχαλαν[ οστις ηταν και ο ανωτερος ολων αυτων καθοτι ο αρχαιοτερος και θα παρεμενε ο ανωτερος αφου φυσικα δεν επροκειτο να προαχθει ποτε] και τον εκβιαζε....
"Μουνοπανον της αστικης ταξεως'' του ελεγε ''πηγαινε σβησε τον συναγωνιστη γιατι θα σε γραφω στο ποινολογιο οτι με στραβοκυτταξες και δεν θα βγεις εξοδου ποτε''....
Σχεδον παντα επιανε....
Δεν επεμβαιναμε ομως οταν και εαν τα πιλαφακια ειχαν δικιο..
Απο την δικη μου την πλευρα του παρειχα δυο υπηρεσιες...
Μια μαλλον αχρειαστη και μια σημαντικη...
Ειχαμε ενα βιβλιο το της "ημερησιας αναφορας"στο οποιο γραφαμε καθε πληροφορεια για το πληρωμα...
Δηλαδη ποια ειναι η δυναμη ποιοι ειναι αδειουχοι ποιοι στο νοσοκομειο ποιοι τιμωρημενοι και με ποσες μερες περιορισμο ποιοι ερχονται ποιοι απολυονται και ολα τα τοιαυτα....
Το βιβλιο αυτο ειχε τριαντα φυλλα χρησιμοποιουσαμε δηλαδη ενα καθε μηνα και μετα το αποσυραμε στο συρταρι ωστε δεν μπορουσες να δεις το προηγουμενο εκτος αν το ζηταγες εξεπιτουτου πραγμα που δεν γινοταν ποτε....
Με το τελειωμα του μηνα το φυσιολογικο πλαισιο του "ηγετη μας" ηταν 300 με 400 μερες περιορισμος εξοδου...
Με την αλλαγη βιβλιου λοιπον τουκοβα και 100 και 150 μερικες φορες και 200 μερες περιορισμο αλλα ητο ανωφελον διοτι μεχρι να τελειωσει το βιβλιον της ημερησιας αναφορας τις αναπληρωνε και με το παραπανω....
Η αλλη υπηρεσια που του προσεφερα και ηταν και η πιο σημαντικη ηταν που αναλαμβανα να τον βγαλω εξοδου αφου φυσιολογικα μα τα στανταρ του δεν θαβγαινε ουτε του Αγιου Πεους......
Πηγαινα λοιπον στον αξιωματικον που ειχε βαρδια και τον παρακαλαγα...
-Βγαλτον Κε Διευθυντα να πα να πλυνει τα ρουχα του εχει βρωμισει τοσο καιρο μεσα...
-Τι λες ρε μαλακα χοντρε ετσι και τον βγαλλω αυτος θα εξαφανισθει!!!!
-Μη λεμε και υπερβολες κε Προισταμενε ετσι και τον ορκισω στην επαναστατικη του τιμη θαρχεται ανα ωρα πανω απ το κρεββατι σας και θα σας κανει κουκου...
-Αμα σας γαμησω και σενα κι αυτον θα σου πω εγω κουκου!!!!
Γελαγε ομως και τουκανα την συμφωνεια...
Αυτος δεν ξερει τιποτε και αν δεν γυρισει ο Αρχηγος να μας χωσει μεσα και του δυο αυτον γιατι την κοπανησε και μενα γιατι δεν του το ανεφερα....
Με τετοια και με αλλα τερτιπια κατορθωνα σχεδον παντα οταν εγω ειχα βαρδια ο Αρχηγος να εχει εξοδου...
Για καλο και για κακο βεβαια τον ορκιζα και στην επαναστατικη του τιμη οτι θα ξαναγυρισει το αλλο πρωι....
Και ηταν συγκινητικο να τον βλεπεις το αλλο πρωι στις 7 [ενω η επανοδος ηταν στις 8] με αργα βηματα και καμπουριαστος να επιστρεφει πρωτος απ ολους στο πλοιο για να μην μας εκθεσει ελεγε.....
Αλλα εκει που χρειαζομεθα οποσδηποτε τον Αρχηγο και αυτος δεν μας αφηνε ποτε εκτεθημενους... ηταν κατι απογευματα καταμεσις στο Αιγαιο που μαζεμενοι στο οπλονομειο τη παρουσια και κανενος μικρου [σημαιοφορου η ανθυποπλοιαρχου] αξιωματικου καναμε συζητησεις και αναλυσεις πολιτικας και οχι μονον....
Απο τοτε λοιπον [και μην νομιζετε οτι ο Λιακοπουλος ειναι ο πρωτος διδαξας] κυκλοφορουσαν κατι ιστοριαι οτι λεει τον πολιτισμον εις την γην τον εφεραν απο το διαστημα μια προνομιακη φυλη η οποια αφησε μια φρουρα για να επιτηρει τα τεκτενομενα .....και αυτη η φρουρα ειχε τους απογονους της.... και κατα ενα διαβολεμενο τροπο επιλογης οι αξιωματικοι του Πολεμικου Ναυτικου ειναι απογονοι αυτων των εξωγηινων ...οποτε ειναι ξεχωριστοι και εμεις οι κατωτεροι πρεπει να υπακουωμεν ...διοτι αυτοι ειναι προορισμενοι να ηγουνται και να διαταζουν και να προπορευονται και ημεις προορισμενοι να υπακουωμεν να ακολουθουμεν και να θυσιαζομεθα με εν νευμα των....
Και κατι τετοιες αλλες μαλακιες....
Εμεις ομως δεν τολμουσαμε να τους πουμε οτι αυτα ειναι χοντρομαλακιες και να σοβαρευτουν και να κατεβουν απο το ιπταμενο σκουποξυλο διοτι θα μας εχωναν μεσα για εξυβριση και η ταριφα για εξυβρυση ανωτερου ηταν γνωστη....30 μερες στερηση εξοδου.....
Επεφτε συρμα λοιπον....
Τον Μιχαλα τον Μιχαλα τον Αρχηγον!!!!...
Ερχοταν ο υπολογος αγερωχος και επερνε θεση στην πρωτη γραμμη....
Ακουγε με προσοχη τις μαλακοθεωρειες συμφωνουσε κιολας....
-Ναι ναι βεβαιως βεβαιως!!!!
Μετα σηκωνε το χερι σαν να ηταν μαθητης και επερνε τον λογον ....
-Ολα αυτα που λετε ειναι σωστα Κε Διευθυντα ελεγε αλλα ...... αλλα λεγω ....οταν οι πατεραδες μας και οι μαναδες μας εγραφον ιστοριαν στον Γραμμο και στο Βιτσι οι δικοι σας πατεραδες και μαναδες ηταν πουτανες και πουστηδες στο Σαν Τροπε!!!!
Εκει παθενε επαναστατικο παροξυσμο και επαναλαμβενε ουρλιαζοντας κατα εναν απιθανο τροπο που εφερνε με ουρλιαχτο λυκου πολλες φορες...
-Πουτανες και πουστηδες στο Σαν Τροπε...Πουτανες και πουστηδες στο Σαν Τροπε...Πουτανες και πουστηδες στο Σαν τροπε......
Δεν ξερω απο που τουχε κολησει το Σαν Τροπε..εκεινο που ξερω ηταν οτι τον περναμε σηκωτο διοτι ηταν ικανος να πλακωθει με το αξιωματικακι και μετα ειχε φυλακη στην Ψυταλια και θα χαναμε τον αρχηγο και ηγετη μας και αλοιμονο μας....
Αποτελεσμα ...Εξυβρυση ανωτερου 30 μερες στερηση εξοδου...και ξεκαρδιστικα γελια....
Βεβαια αυτη ειδικα την ποινη την ανελαμβανα προσωπικως να την εξαφανησω στο τελος του μηνα αλλα ματαιος κοπος διοτι ητο σταγων εν τω ωκεανω για τον Αρχηγο μας που οσο πιο πολλες μερες περιορισμου ειχε τοσο πιο συνεπης αγωνιστης αισθανοτανε....
Ετρεμε την μερα που θα ξημερωνε και θα του λεγανε οτι δεν ειναι τιμωρημενος το θεωρουσε μεγαλη προσβολη και παραχωρηση στο κωλοσυστημα......
Περναγαμε λοιπον καλα περναγε ο καιρος οσπου εφθασε η ωρα του Κουλη...
Σας εχω μιλησει δια τον Κουλην???
Μαλλον οχι...
Ο Κουλης λοιπον ηταν γυιος φουρναρη απο τον Πειραια...
Ψηλος κοκκινοτριχης με κοκκινη μουρη σαν πιωμενος Ιρλανδος....
Κελευστης κλιμακος....
Το Κελευστης απο μονο του προυποθετε δεξια φρονηματα....
Ο Κουλης μαλλον δεν ηταν τιποτε [δεν ειχε και τις πνευματικες ικανοτητες για να ειναι οτιδηποτε ] αλλα η οικογενεια του σιγουρα ηταν μαυρη....
Ηταν υπαξιωματικος κλιμακος υποτιθεται οτι ηλεγχε οποιον ανεβαινε η κατεβαινε απο το πλοιο και σφυραγε παραξενα οταν εμπαινε η εβγαινε ο Κυβερνητης η κανενας υψηλοβαθμος με εκεινο το γελοιο το αγγλικο σφυριχτρακι για να στεκωμαστε προσοχη...
Εκανε βαρδιες μαλιστα και οταν βρισκομαστε εν πλω..
Ποτε δεν καταλαβα τον λογο ισως μηπως μας επιτεθουν τιποτε σκουμπρια η κεφαλοι η τιποτε ζαργανες η καλαμαρια...
Ο Κουλης λοιπον ειχε μιαν ιδιορυθμιαν...
Δεν συνεννοητω με λεξεις αλλα με μουγκρητα...
Τον ρωταγες για παραδειγμα "Κουλη ηλθε ο οπλονομος????''
Μμμμμμμμ!!! σου απανταγε.....
Εγω τον καταλαβαινα '' Δεν ηλθε ρε μαλακες παμε να φυγουμε ''ελεγα...
-Που το ξερεις ρε νουμερο αφου μμμμμ σου εκανε...
-Τον καταλαβαινω εγω τον Κουλη αυτο το Μμμμμμ ειναι οχι....
-Πως τον καταλαβαινεις ρε...
-Απο τον τονον απο την εντασιν την χρειαν τι να σας εξηγω τωρα ...
-Γαμω την τρελλα σας και των δυο!!!!!μου λεγανε...
Μια λοιπον που μιλαμε για τον Κουλην καποτε αλλαζαμε υπαρχο...
Ο Υπαρχος ηταν ο αμμεσως επομενος ιεραρχικα απο τον κυβερνητην υποτιθεται ο επικεφαλης του πληρωματος [ενω ο Κυβερνητης ηταν ο επικεφαλης των Αξιωματικων[ και απο τον βαθμον μαλακιας του υπαρχου εξηρτατο μεγαλο μερος της ηρεμιας μας και του παραλογου στην καθημερινην διαβιωσιν μας...
Μαθαινοντας λοιπον πως ερχεται ενας υπαρχος απο αλλο αντιτορπιλικο [το Σφενδονη η το Ναυαρινο νομιζω δεν θυμαμαι] το πρωτο πραγμα που κανεις ειναι να πιασεις συναδελφους απο το πλοιο να τους ρωτησεις για το ποιον του.....
-Τι εγινε ρε μαγγες μας ερχετε ο Υπαρχος σας τι καπνο φουμαρει???
-Ωωωωχ!!! σας ερχεται ο Γλαροφονιας την βαψατε μαγγες....
-Δηλαδη???
-Μαλαααακας με περικεφαλαια και χαζος....
-Καταλαβα αλλα γιατι τον λετε γλαροφονια....
-Ειναι τοσο μαλακας που οταν πηγαινουμε ταξιδι περνει πιστολι και σκοτωνει γλαρους!!!
-Πολλους????
-Τι να σου πω μπορει και εκατο μπορει και παραπανω....
-Μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα δηλαδη.....
-Αστα να πανε.....
Το δευτερο τσεκαρισμα σε καθε νεα αφιξη αξιωματικου ηταν να ψαξουμε τα κουμπια απο τις στολες τους......
Η αυτοψια απεδειξε οτι ο λεγαμενος αρνητο να αντικαταστησει τα κουμπια του με νεα που ειχαν επανω την αγκυρα και το σημα του Πολεμικου Ναυτικου και διατηρουσε την κορωνα και το Βασιλικον Ναυτικον....
Αμετανοητος οπαδος του Κοκου δηλαδη!!!
Μαλακας διπλοτσεκαρισμενος !!!!!
Δεν θα τα παμε καλα μ αυτον τον πουστη συμπερανομεν και δεν ειχαμε και αδικο αφου το πρωτο πραγμα που μας εβαλε να κανουμε ηταν να ξαναβαψουμε το πλοιο απ την αρχη ενω το ειχαμε ξαναβαψει δεκαπεντα μερες πριν ελθει....
Οπου ηλθε η σειρα μας για σκοπουν ετσι το λεγανε και φυγαμε ταξιδι....
Ρε πουστη σκεφθηκαμε να γλυτωσουμε τουλαχιστον τους γλαρους απ τον Μαλακα....
Επιασα λοιπον τον Κουλη ο οποιος εξ αλλου ηταν ο μονος που διεθετε πιστολι πανω στο πλοιο και μαλιστα προχειρο....
-Ελα δω μαλακα Κουλη και ακου καλα τι θα σου πω...
-Μμμμμμ....
-Περνωντας απο το καρρε αξιωματικων ακουσα κατα τυχη οτι θα γινει γυμνασιο να δουνε αν οι φρουροι παραδιδουν τα οπλα τους....
-Μμμμμμμ....
-Καταλαβες ρε...
-Μμμμμμ....
- Μη μου λες μμμμ γαμω το φελεκι σου ..και κυττα να δεις..εγω για καλο σου το λεω...αν εσυ θελεις να δωσεις το οπλο δωστο...μη με μπλεξεις μαλακα γιατι δεν θα σου ξαναδωσω αδεια..εγω δεν σου ειπα τιποτε δεν ακουσες τιποτε και οτι θελεις κανεις....Καταλαβες????
-Καλα........
-Α μπραβο!!!!
Οποτε εφθασε η πρωινη ωρα που ο Μαλακας ο Υπαρχος μας ευδιαθετος αφου ειχε κοιμηθει και ολη την νυχτα πλησιασε τον Κουλην....
-Δως μου παιδι μου το οπλο σου......
-Σιγα μη στο δωσω!!!!
-Δωσε παιδι μου το οπλο ειναι διαταγη!!!!
-Δεν το δινω σουπα.....
Αποτελεσμα να κυνηγαει τον Κουλη στα καταστρωματα να του παρει το οπλο πραγμα καθολου ευκολο βεβαια διοτι ετσι και μουλαρωνε ο Κουλης δεν τον εκανες καλα με τιποτε....
Το μονο που εμεινε ηταν οι φωνες του οτι 'ειναι διαταγη''τα μουγκριτα του Κουλη και η απαντηση ''βρε δεν πα ναναι οτι θελει'' και τα γελια τα δικα μας...
Τελικα οπλο δεν πηρε... τον Κουλη δεν τον εγραψε ποινολογιο [γιατι αλλωστε] και.... 100 τουλαχιστον γλαροι την γλυτωσαν παρατριχα....
Αυτος σε γενικες γραμμες ητο ο Κουλης....
Οποτε μιαν ωραιαν πρωιαν που ο Αρχηγος τω Σκλαβων ο Σπαρτακος το ιδαλμα μας γυρναγε στο πλοιο απο μια καταχρηστικα κερδισμενη εξοδο και σταματησε στην εισοδο...
Ο Κουλης ειχε τυχει να παρει μιαν εφημεριδα την ημερα εκεινη...
Ο Αρχηγος ετυχε να την δει και να του την ζητησει για να διαβασει κατι....
Για κακη του τυχη ομως ετυχε να τον δουμε και μεις....
-Ρε Ζαρετο βλεπεις αυτο που βλεπω????
Ζαρετος Κνιτης μεγαλη λερα αλλα θα σας μιλησω γι αυτον αλλη φορα να μην πλατυασω διοτι μακρυα απο εμενα οι πλατυασμοι!!!!....
-Τι βλεπεις ρε Μαλακα???
-Ο Αρχηγος ρε στην κλιμακα και διαβαζει εφημεριδα...
-Ε και???
-Τι ε και ρε μαλακα ..Βλεπεις τι εφημεριδα διαβαζει????
-Ναι ρε πουστη μου Καθημερινη ειναι!!!!
-Δεν καταλαβαινεις ρε....
-Μεσα ειμαι μεσα ειμαι ...μουρμουρισε ενω ενα σατανικο χαμογελο φωτησε το προσωπο του....
Να μην τα πολυλογω το δηθεν επαναστατικον συμβουλιον εβγαλε αποφασιν να απομονωθει ο Κελευστης Μιχαλας σαν προβοκατωρ και κατωτερος των προσδοκειων του πληρωματος...
Εμπαρκο επικοινωνιας δηλαδη....
Πραγματι το εμπαρκο εφαρμοσθηκε σχεδον τελεια...
Τον βλεπαμε και επιδεικτικα αλλαζαμε καταστρωμα για να μην διασταυρωθουμε δηθεν...
Αυτος τρελλαθηκε...
-Τι συμβαινει ρε παιδια??? ρωταγε αλαφιασμενος...
Γυριζε.. γυριζε γυρω γυρω απελπισμενος με ρωταγε συνεχεια διοτι με θεωρουσε και τον πιο κολητο του αλλα εγω τιποτε....
-''Δεν μπορω να σου πω υπολογε'' του ελεγα σοβαρα ''ειναι αποφαση της επαναστατικης επιτροπης''
Με τα πολλα αναγκασθηκα να του εξηγησω....
-Θυμασαι υπολογε προχθες που εμπαινες στο πλοιο απο την εξοδου σου???
-Ναι ε και???
-Θυμασαι που διαβαζες μια εφημεριδα????
-Ναι...
-Τι εφημεριδα ηταν αυτη υπολογε...Καθημερινη ηταν υπολογε....Ξερεις ποσοι συναγωνιστες υπολογε απογοητευτηκαν απο την σταση σου....Τι παραδειγμα δινει ο Αρχηγος υπολογε να καθεται επιδεικτικα στην πυλην και να διαβαζει την καθημερινην????Μηπως οι αγωνες μας υπολογε ειναι ψευτικοι και ολα ειναι φτιαχτα υπολογε???Διοτι εσυ δεν εισαι ο τυχων υπολογε εσυ εισαι ο φαρος που θα μας οδηγησει εξω απο τα βραχια του συστηματος υπολογε...Και οταν ο Φαρος καθετε εις την κλιμακα και επιδεικνυει προκλητικα την Καθημερινην τι θελεις να υποθεσωμε υπολογε????
Ακουγε αποσβωλομενος...
Μετα κοκκινισε πρασινισε και κανει μια κλαπ και πεφτει στην θαλασσα!!!
Το να πεσεις απο αντιτορπιλικο στην θαλασσα και κυριως οταν ειναι ελιμενισμενο δεν ειναι και σπουδαιο πραγμα...
Η Θαλασσα απο το καταστρωμα απεχει το πολυ 2 με 3 μετρα...
Το κακο ειναι οτι στο λιμανι των αντιτορπιλικων και επειδη αυτα ηταν παλια πλοια και δεν ειχαν συστηματα αποχετευσης η θαλασσα στην επιφανεια ειχε ενα στρωμα τουλαχιστον 20μ ποντους απο λαδι και σκατο........
Τον ανασυραμε ολομαυρο λαδωμενο να βρωμαει απαισια σαν καλικατζαρο η καλυτερα σαν γκρεμλινς επι το παραστατικοτερον....
-Τι εκανες ρε υπολογε???? τον ρωταγαμε...
-Την αυτοκριτικην μου!!! απαντουσε με μια αξιοπρεπεια ιδιος ο Δον Κιχωτης.....
Κατεστρεψε φυσικα οτι ρουχο φοραγε επανω του τον πλενανε με νερο και σαπουνι αλλα δεν καθαριζε με τιποτε και μερικοι φωναζανε φερτε γυαλοχαρτο και λιμα αλλιως δεν καθαριζει ο ατιμος και εκτος τουτων των τραγελαφικων ειχαν πεσει επανω μου και να με φανε....
-Δεν ντρεπεσαι ρε μαλακα μου λεγανε πηγες και εριξες τον Μιχαλα στη Θαλασσα???
-Τι φταιω εγω ρε μαλακες????
-Αμ ποιος φταιει???
-Εγω ρε μια πλακα πηγα να κανω...Που να ξερω οτι ο Αρχηγος θα πα να πεσει στην Θαλασσα????
-Αστα αυτα ...εσυ φταις μου λεγανε...
Ειδα και επαθα να τους πεισω οτι αν ηξερα την καταληξη δεν θα την εκανα καθολου την πλακα διοτι ο Αρχηγος δεν αξιζε τετοια καταληξη....
Εν τελει βεβαια δεχθηκαμε την αυτοκριτικην του τον αποκαταστησαμε στην τιμητικην Αρχηγειαν και ολα πηγαιναν κατ ευχην με αρκετα ευτραπελα που δεν ειναι ομως της στιγμης.....
Εφοσον ειμαι καλα και συνεχισθει το παραληρημα του Σαββατου θα σας πω κιαλλες ιστοριες...
Δυστυχως ομως οτι αρχιζει ωραιον τελειωνει με πονον που λεγει και το γνωστον ασμα...
Ο Υπαρχος ο γνωστος και ως Γλαροφονιας μιαν ωραιαν πρωιαν εκανε τον περιπατον του επι του πλοιου εν ειδος ατυπου επιθεωρησεως...
Περνων λοιπον απο τον τηλεγραφον τι να δει....
Σε μια γωνιαν επανω με κοκκινα κουρτινακια σαν εικονοστασι ο Αρχηγος μας Κελευστης Τηλεγραφητης Μιχαλας ειχε τοποθετημενα την Σκεψην του Μαο το Κεφαλαιον και κανα δυο αλλα Μαρξιστικα βιβλια....
Δεν τα ειχε διαβασει μαλλον ποτε ...και αν τα ειχε διαβασει ομως πιθανοτατα δεν ειχε καταλαβει τιποτε... αλλα τα ειχε εκει σαν φετιχ τα προσεχε και τα ξεσκονιζε τακτικα σαν να ηταν εικονισματα...
-Τι ειναι αυτο??? ρωτησε ο Γλαροφωνιας...
-Του Μιχαλα ειναι...Του απαντησαν..
Τα κατεβασε και επαθε αντικομμουνιστικην μανιακην κρισιν....
Να τον βλεπεις να τρεχει γυρω γυρω τα καταστρωματα και να ουρλιαζει λυσσασμενα....
-Κυριε Κυβερνητα κομουνιστικη φωλεα στον ασυρματον !!!!! επαναλαμβανοντας το συνεχως σαν γραμμοφωνο που κολησε η βελονα ....
-Κυριε κυβερνητα κομμουνιστικη φωλεα στον ασυρματον!!!!!!Κομμουνιστικη φωλεα στον ασυρματον!!!!!
Τι εγινε ρε αναρωτιωμαστε ολοι πως κανει ετσι ο πουστης λες και ανεκαλυψε την συνομωσια του Αιωνος!!!!
Τελικα ομως εγινε...
Ερχεται μια μεταθεση στον Αρχηγο τον Σπαρτακο μας και τον μεταθετει που λετε???
Στον Ναυσταθμο εχει ενα βουνο που τον ξεχωριζει απο το αλλο νησι...
Πανω στο βουνο εχει ενα φυλακιο...
Τωρα τι ρολο παιζει πανω στο βουνο το φυλακιο δεν μπορεσα να καταλαβω ποτε...
Ισως να προσεχουν για τιποτε πυρκαγιες η μην μας επιτεθουν τιποτε κρι κρι...
Εκει πανω λοιπον μετεθεσαν τον Αρχηγο....
Πολλες φορες τα απογευματα κυτταγαμε προς τα κει και διακριναμε τον σκοπο σαν μαυρο σημαδακι να μετακινειται και αναρωτιωμαστε αν αυτο το σημαδακι ηταν ο Αρχηγος μας ...
Τον ξανασυναντησα αφου ειχα απολυθει στην Βαρβακειο Αγορα στο κεντρο της Αθηνας....
Ηταν αξυριστος αδυνατισμενος και σαν παραιτημενος....
Αφου φιληθηκαμε μου ειπε....
-Δεν αντεξα συντροφε εξι μηνες αντεξα και μετα με αναγκασαν να παραιτηθω....
-Δεν πειραζει αρχηγε το κινημα σε εχει αναγκη απο οποιο μετεριζι και αν μαχεσαι ...προσπαθησα να τον εμψυχωσω...
Μου χαμογελασε λυπημενα...
Δεν ηταν καλα....
Αν ζει σημερα θα ειναι γυρω η λιγο παραπανω απο τα 60...
Δεν ηταν κατηρτησμενος και δεν συμφωνουσα επι το πλειστον με τις ιδεες και τις αποψεις του τον εκτιμουσα απεριοριστα γιατι ηταν αυθεντικος γνησιος ανιδιοτελης και παληκαρι γιαυτο και ποτε δεν προσπαθησα να τον αλλαξω.....
Ισως αυτο το τελευταιο να ειναι ο μονος λογος που με αποδεχοταν και αυτος...
Γεια σου Αρχηγε οπου και να βρισκεσαι!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ by Ten-Ten
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 5 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
AntiContra :: Το παραληρημα-
Μετάβαση σε: